Heats MENS 50 Metres FREESTYLE
1. | Bryan MORGAN | (80) | Kingdom Comp | 24.05 |
2. | Alasdair PULLAN | (73) | Leatherhead | 24.21 |
3. | Kenneth CLARK | (80) | South Lanark | 24.45 |
4. | Stuart McHARG | (81) | Co Glasgow | 24.46 |
5. | David LEITH | (80) | Co Edinburgh | 24.50 |
6. | Neil LOWE | (81) | East Lothian | 24.74 |
7. | Cameron BLACK | (77) | 1st Aquatic | 25.05 |
8. | Garth HALL | (78) | Leatherhead | 25.18 |
9. | Paul STEVENSON | (81) | Co Edinburgh | 25.29 |
10. | Matthew WHATCOTT | (81) | East Lothian | 25.39 |
11. | Stephen REIS | (79) | Seneca Aqua | 25.49 |
12. | Mark JOHNSTON | (83) | 1st Aquatic | 25.54 |
13. | Robert AUSTIN | (80) | St Ives | 25.64 |
14. | Derrick PORTER | (81) | Bo'ness | 25.72 |
15. | Ruaridh MACKAY | (81) | Aberdeen | 25.73 |
16. | Robbie HAYTON | (83) | Ren 96 | 25.77 |
16. | David MARK | (79) | East Lothian | 25.77 |
18. | Euan RAFFERTY | (81) | South Lanark | 25.82 |
19. | James WARWICK | (83) | Tayside | 25.95 |
20. | David MUIR | (83) | Co Glasgow | 26.08 |
21. | Alasdair HALL | (84) | West Dunbart | 26.10 |
22. | Nick BONSALL | (83) | Co Aberdeen | 26.18 |
23. | Robert LEE | (83) | Bo'ness | 26.21 |
24. | Struan McNEIL | (78) | MBS SwimTeam | 26.32 |
25. | Billy BRYCE | (83) | Cumbernauld | 26.41 |
26. | Allan KERR | (83) | Bathgate | 26.42 |
27. | Michael KANE | (82) | Kingdom Comp | 26.48 |
28. | Graham DAVIDSON | (80) | Alloa | 26.51 |
29. | Chris STEWART | (83) | Tayside | 26.52 |
30. | Matthew BLACKWOOD | (83) | N Ayrshire | 26.54 |
31. | Ross NOBEL | (72) | Aberdeen Uni | 26.56 |
32. | Ryan MCCABE | (85) | Warrender | 26.57 |
33. | Niall PATERSON | (80) | Warrender | 26.61 |
34. | Kevin BUCHAN | (83) | W Lothian | 26.78 |
35. | Robert HALL | (81) | West Dunbart | 26.80 |
36. | Alastair PURDIE | (85) | Dumfries | 26.83 |
37. | Andy WHEELER | (77) | Aberdeen Uni | 26.86 |
38. | Karl BANKS | (84) | Co Carlisle | 26.89 |
39. | Ross NEWTON | (83) | Dumfries | 26.94 |
40. | Angus McDONALD | (81) | Ren 96 | 26.95 |
41. | Richard REED | (84) | Warrington W | 27.12 |
42. | Chris FERGUSON | (82) | South Aberde | 27.23 |
43. | Matthew O'CONNELL | (77) | Hatfield | 27.25 |
44. | Andrew HUNTER | (82) | Dumfries | 27.29 |
45. | Steve TRAVERS | (79) | Aberdeen Uni | 27.48 |
46. | Chris FOLEY | (82) | Kirkintilloc | 27.70 |
47. | Iain CAIRNS | (82) | Sedgefield | 28.29 |
| Gareth EWING | (74) | W Lothian | DIS ST |
Top of Page
Final MENS 50 Metres FREESTYLE
1. | Bryan MORGAN | (80) | Kingdom Comp | 23.91 |
2. | Alasdair PULLAN | (73) | Leatherhead | 24.22 |
3. | Kenneth CLARK | (80) | South Lanark | 24.29 |
4. | David LEITH | (80) | Co Edinburgh | 24.47 |
5. | Stuart McHARG | (81) | Co Glasgow | 24.57 |
6. | Neil LOWE | (81) | East Lothian | 24.66 |
7. | Cameron BLACK | (77) | 1st Aquatic | 24.88 |
8. | Garth HALL | (78) | Leatherhead | 25.60 |
Top of Page
B Final MENS 50 Metres FREESTYLE
1. | Paul STEVENSON | (81) | Co Edinburgh | 25.31 |
2. | Derrick PORTER | (81) | Bo'ness | 25.37 |
3. | Robert AUSTIN | (80) | St Ives | 25.54 |
4. | Matthew WHATCOTT | (81) | East Lothian | 25.59 |
5. | Mark JOHNSTON | (83) | 1st Aquatic | 25.83 |
6. | Ruaridh MACKAY | (81) | Aberdeen | 25.85 |
7. | Robbie HAYTON | (83) | Ren 96 | 26.05 |
8. | David MARK | (79) | East Lothian | 26.07 |
Top of Page
Heats MENS 100 Metres FREESTYLE
1. | Alasdair PULLAN | (73) | Leatherhead | 53.97 |
2. | Neil LOWE | (81) | East Lothian | 54.03 |
3. | Bryan MORGAN | (80) | Kingdom Comp | 54.61 |
4. | Paul STEVENSON | (81) | Co Edinburgh | 54.71 |
5. | Kenneth CLARK | (80) | South Lanark | 55.32 |
6. | Ian CLAXTON | (01) | Phoenix SwTm | 55.49 |
7. | Andrew JAMESON | (81) | Co Aberdeen | 55.79 |
8. | Mark JOHNSTON | (83) | 1st Aquatic | 55.80 |
9. | Matthew WHATCOTT | (81) | East Lothian | 55.83 |
10. | Nick BONSALL | (83) | Co Aberdeen | 55.92 |
11. | Robbie HAYTON | (83) | Ren 96 | 55.98 |
12. | Stephen REIS | (79) | Seneca Aqua | 56.21 |
13. | James WARWICK | (83) | Tayside | 56.65 |
14. | David MARK | (79) | East Lothian | 56.78 |
15. | Robert LEE | (83) | Bo'ness | 56.80 |
16. | Robert AUSTIN | (80) | St Ives | 56.82 |
17. | Allan KERR | (83) | Bathgate | 56.96 |
18. | Struan McNEIL | (78) | MBS SwimTeam | 57.05 |
19. | Chris WHITCOMBE | (83) | Co Aberdeen | 57.11 |
20. | Alasdair HALL | (84) | West Dunbart | 57.17 |
21. | Garth HALL | (78) | Leatherhead | 57.28 |
22. | Christopher GRABHAM | (82) | Ren 96 | 57.29 |
23. | Niall PATERSON | (80) | Warrender | 57.33 |
24. | Blair PATON | (83) | Kingdom Comp | 57.42 |
25. | Richard MASON | (81) | Co Bradford | 57.56 |
26. | Billy BRYCE | (83) | Cumbernauld | 57.60 |
27. | David PETTIFOR | (81) | Co Glasgow | 57.65 |
28. | Matthew BLACKWOOD | (83) | N Ayrshire | 58.10 |
29. | David MUIR | (83) | Co Glasgow | 58.17 |
30. | Ryan McCABE | (85) | Warrender | 58.20 |
31. | Thomas DAVIDSON | (83) | Kingdom Comp | 58.21 |
32. | Scott NEYEDLI | (78) | Co Aberdeen | 58.24 |
33. | Andy WHEELER | (77) | Aberdeen Uni | 58.27 |
34. | Scott PERRIE | (83) | South Lanark | 58.53 |
35. | Chris STEWART | (83) | Tayside | 58.73 |
36. | Alastair PURDIE | (85) | Dumfries | 58.86 |
37. | Angus McDONALD | (81) | Ren 96 | 58.93 |
38. | Karl BANKS | (84) | Co Carlisle | 59.04 |
39. | Richard REED | (84) | Warrington W | 59.15 |
40. | Martin McLUCKIE | (83) | Kingdom Comp | 59.33 |
41. | Gary KEMP | (84) | Ren 96 | 59.44 |
42. | Michael KANE | (82) | Kingdom Comp | 59.45 |
43. | Chris FOLEY | (82) | Kirkintilloc | 59.51 |
44. | Andrew HUNTER | (82) | Dumfries | 59.85 |
45. | Kevin BUCHAN | (83) | W Lothian | 1:00.11 |
46. | Ross NEWTON | (83) | Dumfries | 1:00.18 |
47. | Steve TRAVERS | (79) | Aberdeen Uni | 1:00.21 |
48. | James MONGOMERY | (81) | Ren 96 | 1:01.22 |
49. | Alan ROBB | (84) | Kirkintilloc | 1:01.72 |
Top of Page
Final MENS 100 Metres FREESTYLE
1. | Bryan MORGAN | (80) | Kingdom Comp | 53.56 |
2. | Neil LOWE | (81) | East Lothian | 53.61 |
3. | Alasdair PULLAN | (73) | Leatherhead | 54.18 |
4. | Paul STEVENSON | (81) | Co Edinburgh | 54.79 |
5. | Kenneth CLARK | (80) | South Lanark | 55.05 |
6. | Mark JOHNSTON | (83) | 1st Aquatic | 55.69 |
7. | Ian CLAXTON | (78) | Phoenix SwTm | 55.74 |
8. | Andrew JAMIESON | (81) | Co Aberdeen | 56.33 |
Top of Page
B Final MENS 100 Metres FREESTYLE
1. | Nick BONSALL | (83) | Co Aberdeen | 55.63 |
2. | Matthew WHATCOTT | (81) | East Lothian | 55.85 |
3. | Robbie HAYTON | (83) | Ren 96 | 55.92 |
4. | James WARWICK | (83) | Tayside | 56.25 |
5. | Stephen REIS | (79) | Seneca Aqua | 56.61 |
6. | Robert AUSTIN | (80) | St Ives | 56.64 |
7. | Robert LEE | (83) | Bo'ness | 56.72 |
8. | David MARK | (79) | East Lothian | 57.55 |
Top of Page
Heats MENS 200 Metres FREESTYLE
1. | Paul STEVENSON | (81) | Co Edinburgh | 2:00.84 |
2. | Andrew JAMESON | (81) | Co Aberdeen | 2:01.05 |
3. | Nick BONSALL | (83) | Co Aberdeen | 2:01.09 |
4. | Steven BROADLEY | (80) | Co Bradford | 2:01.14 |
5. | Chris WHITCOMBE | (83) | Co Aberdeen | 2:01.71 |
6. | Ian CLAXTON | (01) | Phoenix SwTm | 2:02.31 |
7. | Robbie HAYTON | (83) | Ren 96 | 2:02.33 |
8. | Christopher GRABHAM | (82) | Ren 96 | 2:02.45 |
9. | Euan RAFFERTY | (81) | South Lanark | 2:03.46 |
10. | Struan McNEIL | (78) | MBS SwimTeam | 2:03.51 |
11. | Robert LEE | (83) | Bo'ness | 2:04.43 |
12. | Allan KERR | (83) | Bathgate | 2:05.71 |
13. | Richard MASON | (81) | Co Bradford | 2:05.75 |
14. | Niall PATERSON | (80) | Warrender | 2:05.87 |
15. | Derrick PORTER | (81) | Bo'ness | 2:06.11 |
16. | Kris WILSON | (81) | Cumbernauld | 2:06.16 |
17. | Kenneth CLARK | (80) | South Lanark | 2:06.34 |
18. | David PETTIFOR | (81) | Co Glasgow | 2:06.66 |
19. | Scott NEYEDLI | (78) | Co Aberdeen | 2:06.72 |
20. | James WARWICK | (83) | Tayside | 2:07.68 |
21. | Denry AAL | (80) | Co Newcastle | 2:08.00 |
22. | James CARTER | (82) | Stirling | 2:08.83 |
23. | Chris WALDRON | (84) | Co Aberdeen | 2:09.12 |
24. | Ewan BUCHAN | (83) | Peterhead | 2:09.21 |
25. | Graeme PITT | (81) | Warrington W | 2:09.80 |
26. | Scott PERRIE | (83) | South Lanark | 2:10.02 |
27. | Gary KEMP | (84) | Ren 96 | 2:10.59 |
28. | Chris STEWART | (83) | Tayside | 2:11.01 |
29. | Neal BEATON | (81) | Co Aberdeen | 2:11.05 |
30. | Iain ROSS | (82) | South Aberde | 2:11.12 |
31. | Colin STEWART | (82) | South Lanark | 2:12.34 |
32. | David RICE | (82) | Warrington W | 2:12.43 |
33. | Cameron QUINN | (82) | Co Bradford | 2:12.62 |
34. | Angus McDONALD | (81) | Ren 96 | 2:14.11 |
35. | Robert MAKAY | (78) | Aberdeen | 2:14.30 |
Top of Page
Final MENS 200 Metres FREESTYLE
1. | Andrew JAMESON | (81) | Co Aberdeen | 1:56.11 |
2. | Nick BONSALL | (83) | Co Aberdeen | 1:59.64 |
3. | Christopher GRABHAM | (82) | Ren 96 | 2:01.03 |
4. | Paul STEVENSON | (81) | Co Edinburgh | 2:01.26 |
5. | Robbie HAYTON | (83) | Ren 96 | 2:01.52 |
6. | Steven BROADLEY | (80) | Co Bradford | 2:01.67 |
7. | Ian CLAXTON | (01) | Phoenix SwTm | 2:01.96 |
8. | Chris WHITCOMBE | (83) | Co Aberdeen | 2:04.31 |
Top of Page
B Final MENS 200 Metres FREESTYLE
1. | Euan RAFFERTY | (81) | South Lanark | 2:00.70 |
2. | Richard MASON | (81) | Co Bradford | 2:03.01 |
3. | Robert LEE | (83) | Bo'ness | 2:03.75 |
4. | Niall PATERSON | (80) | Warrender | 2:05.38 |
4. | Allan KERR | (83) | Bathgate | 2:05.38 |
6. | Kris WILSON | (81) | Cumbernauld | 2:05.85 |
7. | Struan McNEIL | (78) | MBS SwimTeam | 2:07.71 |
Top of Page
Heats MENS 400 Metres FREESTYLE
1. | Chris WHITCOMBE | (83) | Co Aberdeen | 4:16.52 |
2. | Christopher GRABHAM | (82) | Ren 96 | 4:17.68 |
3. | Andrew JAMESON | (81) | Co Aberdeen | 4:18.29 |
4. | Michael COLE | (78) | Co Edinburgh | 4:19.19 |
5. | Paul STEVENSON | (81) | Co Edinburgh | 4:19.25 |
6. | Steven BROADLEY | (80) | Co Bradford | 4:19.46 |
7. | Richard MASON | (81) | Co Bradford | 4:22.52 |
8. | Euan RAFFERTY | (81) | South Lanark | 4:23.31 |
9. | Robbie HAYTON | (83) | Ren 96 | 4:23.77 |
10. | David STRAUGHAN | (80) | Co Newcastle | 4:23.88 |
11. | Ewan PORTEOUS | (84) | Co Aberdeen | 4:23.97 |
12. | Kris WILSON | (81) | Cumbernauld | 4:25.72 |
13. | Nick BONSALL | (83) | Co Aberdeen | 4:25.83 |
14. | Chris WALDRON | (84) | Co Aberdeen | 4:27.06 |
15. | Mark HUTTON | (82) | Fins | 4:29.54 |
16. | Graeme PITT | (81) | Warrington W | 4:29.57 |
17. | Alastair PURDIE | (85) | Dumfries | 4:30.51 |
18. | David RICE | (82) | Warrington W | 4:30.59 |
19. | David PETTIFOR | (81) | Co Glasgow | 4:32.24 |
20. | Richard FRASER | (84) | Ren 96 | 4:32.46 |
21. | Ryan MCCABE | (85) | Warrender | 4:32.48 |
22. | Robbie KENNEDY | (83) | Co Aberdeen | 4:33.45 |
23. | Ian CLAXTON | (78) | Phoenix SwTm | 4:33.84 |
24. | Niall PATERSON | (80) | Warrender | 4:34.58 |
25. | Gary KEMP | (84) | Ren 96 | 4:35.54 |
26. | Nathan WHITCOMBE | (85) | Co Aberdeen | 4:35.64 |
27. | Denry AAL | (80) | Co Newcastle | 4:37.17 |
28. | Neal BEATON | (81) | Co Aberdeen | 4:37.54 |
29. | John OWEN | (83) | W Lothian | 4:38.26 |
30. | Billy BRYCE | (83) | Cumbernauld | 4:38.90 |
31. | Derek MCGOWN | (84) | South Lanark | 4:39.44 |
32. | Graham POW | (84) | Bo'ness | 4:44.73 |
Top of Page
Final MENS 400 Metres FREESTYLE
1. | Andrew JAMESON | (81) | Co Aberdeen | 4:01.90 |
2. | Michael COLE | (78) | Co Edinburgh | 4:05.77 |
3. | Steven BROADLEY | (80) | Co Bradford | 4:10.15 |
4. | Chris WHITCOMBE | (83) | Co Aberdeen | 4:13.01 |
5. | Paul STEVENSON | (81) | Co Edinburgh | 4:15.74 |
6. | Christopher GRABHAM | (82) | Ren 96 | 4:16.64 |
7. | Richard MASON | (81) | Co Bradford | 4:23.04 |
8. | Euan RAFFERTY | (81) | South Lanark | 4:33.61 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) MENS 1500 Metres FREESTYLE
1. | Andrew JAMESON | (81) | Co Aberdeen | 15:58.57 |
2. | Steven BROADLEY | (80) | Co Bradford | 16:26.71 |
3. | Chris WHITCOMBE | (83) | Co Aberdeen | 16:30.74 |
4. | Christopher GRABHAM | (82) | Ren 96 | 16:51.48 |
5. | Nathan WHITCOMBE | (85) | Co Aberdeen | 17:48.23 |
6. | Kris WILSON | (81) | Cumbernauld | 17:48.47 |
7. | Robbie KENNEDY | (83) | Co Aberdeen | 17:51.51 |
8. | Derek MCGOWN | (84) | South Lanark | 18:23.59 |
9. | Graham POW | (84) | Bo'ness | 18:29.20 |
10. | Chris WALDRON | (84) | Co Aberdeen | 18:38.84 |
10. | Ryan MASSIE | (83) | Co Aberdeen | 18:38.84 |
12. | Neal BEATON | (81) | Co Aberdeen | 19:08.46 |
Top of Page
Heats MENS 50 Metres BREASTSTROKE
1. | Darren ASHLEY | (75) | Warrington W | 30.89 |
2. | Graeme GREER | (78) | West Dunbart | 31.12 |
3. | Gus FINDLAY | (79) | Bath Univ | 31.42 |
4. | Adam JEACOCK | (78) | Co Bradford | 31.70 |
5. | Martin DOUGLAS | (73) | Co Newcastle | 31.73 |
6. | Mark QUINN | (79) | Co Bradford | 31.79 |
7. | Kenneth CLARK | (80) | South Lanark | 31.82 |
8. | Tom McLEAN | (80) | Co Bradford | 32.42 |
9. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 32.55 |
10. | Robert HALL | (81) | West Dunbart | 32.59 |
11. | Robert LEE | (83) | Bo'ness | 32.67 |
12. | Alex BERGER | (81) | Seneca Aqua | 32.72 |
13. | Craig FREELAND | (81) | South Lanark | 32.91 |
14. | Ross NEWTON | (83) | Dumfries | 33.00 |
15. | Iain ROSS | (82) | South Aberde | 33.01 |
16. | Michael KANE | (82) | Kingdom Comp | 33.14 |
17. | Robert MAKAY | (78) | Aberdeen | 33.15 |
17. | Robert AUSTIN | (80) | St Ives | 33.15 |
19. | Ross MARTIN | (82) | South Lanark | 33.20 |
20. | Taylor SMITH | (83) | Co Edinburgh | 33.31 |
21. | Alasdair HALL | (84) | West Dunbart | 33.34 |
22. | Ewan EADIE | (83) | Ren 96 | 33.39 |
23. | Paul CROWTHER | (80) | South Aberde | 33.53 |
24. | Kenneth ANDERSON | (83) | East Lothian | 33.86 |
25. | Robbie ELLIS | (80) | Deveron | 34.02 |
26. | Iain LYALL | (84) | Warrender | 34.03 |
27. | Robert MAYOR | (83) | South Lanark | 34.23 |
28. | Lyle SIBBALD | (85) | Bo'ness | 34.42 |
29. | Cameron QUINN | (82) | Co Bradford | 34.50 |
30. | Craig ANGUS | (81) | MLO Peebles | 34.74 |
31. | Matthew BLACKWOOD | (83) | N Ayrshire | 36.03 |
32. | Alix GILLIES | (85) | Bathgate | 36.12 |
33. | Iain CAIRNS | (82) | Sedgefield | 36.15 |
34. | Tim YOUNG | (83) | Bathgate | 36.21 |
Top of Page
Final MENS 50 Metres BREASTSTROKE
1. | Darren ASHLEY | (75) | Warrington W | 30.97 |
2. | Graeme GREER | (78) | West Dunbart | 31.08 |
3. | Gus FINDLAY | (79) | Bath Univ | 31.24 |
4. | Kenneth CLARK | (80) | South Lanark | 31.46 |
5. | Martin DOUGLAS | (73) | Co Newcastle | 31.48 |
6. | Mark QUINN | (79) | Co Bradford | 31.77 |
7. | Adam JEACOCK | (78) | Co Bradford | 32.00 |
8. | Tom McLEAN | (80) | Co Bradford | 32.08 |
Top of Page
B Final MENS 50 Metres BREASTSTROKE
1. | Robert LEE | (83) | Bo'ness | 32.15 |
2. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 32.29 |
3. | Robert HALL | (81) | West Dunbart | 32.55 |
4. | Ross NEWTON | (83) | Dumfries | 32.57 |
4. | Alex BERGER | (81) | Seneca Aqua | 32.57 |
6. | Craig FREELAND | (81) | South Lanark | 32.85 |
7. | Michael KANE | (82) | Kingdom Comp | 32.97 |
8. | Iain ROSS | (82) | South Aberde | 33.42 |
Top of Page
Heats MENS 100 Metres BREASTSTROKE
1. | Darren ASHLEY | (75) | Warrington W | 1:07.62 |
2. | Gus FINDLAY | (79) | Bath Univ | 1:08.28 |
3. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 1:09.49 |
4. | Mark QUINN | (79) | Co Bradford | 1:09.66 |
5. | Craig FREELAND | (81) | South Lanark | 1:10.74 |
6. | Adam JEACOCK | (78) | Co Bradford | 1:11.33 |
7. | David WILKIE | (82) | Cumbernauld | 1:11.44 |
8. | Martin DOUGLAS | (73) | Co Newcastle | 1:11.57 |
9. | Tom McLEAN | (80) | Co Bradford | 1:11.92 |
10. | Ross MARTIN | (82) | South Lanark | 1:12.15 |
11. | Taylor SMITH | (83) | Co Edinburgh | 1:12.23 |
12. | Alasdair HALL | (84) | West Dunbart | 1:12.78 |
13. | Iain ROSS | (82) | South Aberde | 1:12.85 |
14. | Kris GILCHRIST | (83) | Co Edinburgh | 1:12.99 |
15. | Michael KANE | (82) | Kingdom Comp | 1:13.28 |
16. | Robert LEE | (83) | Bo'ness | 1:13.30 |
17. | Ross NEWTON | (83) | Dumfries | 1:13.57 |
18. | Steven TIGG | (84) | Stirling | 1:14.06 |
19. | Matthew HOLMES-ARNOLD | (79) | Co Aberdeen | 1:14.42 |
20. | Darren WARD | (82) | MBS SwimTeam | 1:14.97 |
21. | Robert MAYOR | (83) | South Lanark | 1:15.07 |
22. | Alex BERGER | (81) | Seneca Aqua | 1:15.18 |
23. | Lyle SIBBALD | (85) | Bo'ness | 1:15.49 |
24. | Craig TOPP | (84) | Co Aberdeen | 1:15.68 |
25. | Kevin McCAY | (81) | Aberdeen | 1:15.69 |
26. | Paul CROWTHER | (80) | South Aberde | 1:15.77 |
27. | Richard REED | (84) | Warrington W | 1:15.81 |
28. | Ewan EADIE | (83) | Ren 96 | 1:15.89 |
29. | Cameron QUINN | (82) | Co Bradford | 1:15.90 |
30. | Craig ANGUS | (81) | MLO Peebles | 1:16.63 |
31. | Nick BONSALL | (83) | Co Aberdeen | 1:16.70 |
32. | James THOW | (84) | Kingdom Comp | 1:17.87 |
33. | Andrew LEIPER | (81) | South Aberde | 1:20.22 |
Top of Page
Final MENS 100 Metres BREASTSTROKE
1. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 1:07.81 |
2. | Darren ASHLEY | (75) | Warrington W | 1:07.86 |
3. | Gus FINDLAY | (79) | Bath Univ | 1:08.74 |
4. | Mark QUINN | (79) | Co Bradford | 1:08.82 |
5. | Craig FREELAND | (81) | South Lanark | 1:10.75 |
6. | Adam JEACOCK | (78) | Co Bradford | 1:10.77 |
7. | Tom McLEAN | (80) | Co Bradford | 1:10.93 |
8. | David WILKIE | (82) | Cumbernauld | 1:10.96 |
Top of Page
B Final MENS 100 Metres BREASTSTROKE
1. | Ross MARTIN | (82) | South Lanark | 1:11.00 |
2. | Taylor SMITH | (83) | Co Edinburgh | 1:11.55 |
3. | Alasdair HALL | (84) | West Dunbart | 1:11.70 |
4. | Ross NEWTON | (83) | Dumfries | 1:12.10 |
5. | Robert LEE | (83) | Bo'ness | 1:12.26 |
6. | Iain ROSS | (82) | South Aberde | 1:12.55 |
7. | Steven TIGG | (84) | Stirling | 1:13.11 |
8. | Kris GILCHRIST | (83) | Co Edinburgh | 1:15.86 |
Top of Page
Heats MENS 200 Metres BREASTSTROKE
1. | Ian EDMOND | (98) | Co Edinburgh | 2:24.25 |
2. | Mark QUINN | (79) | Co Bradford | 2:29.87 |
3. | Gus FINDLAY | (79) | Bath Univ | 2:30.30 |
4. | Darren ASHLEY | (75) | Warrington W | 2:31.32 |
5. | Martin DOUGLAS | (73) | Co Newcastle | 2:32.18 |
6. | Ross MARTIN | (82) | South Lanark | 2:34.19 |
7. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 2:34.54 |
8. | Taylor SMITH | (83) | Co Edinburgh | 2:35.90 |
9. | David WILKIE | (82) | Cumbernauld | 2:36.50 |
10. | Craig FREELAND | (81) | South Lanark | 2:37.07 |
11. | Robert MAYOR | (83) | South Lanark | 2:38.29 |
12. | Tom McLEAN | (80) | Co Bradford | 2:39.17 |
13. | Kris GILCHRIST | (83) | Co Edinburgh | 2:40.90 |
14. | Iain ROSS | (82) | South Aberde | 2:42.03 |
15. | Robert MAKAY | (78) | Aberdeen | 2:42.04 |
16. | Richard REED | (84) | Warrington W | 2:42.41 |
17. | Steven TIGG | (84) | Stirling | 2:42.91 |
18. | Cameron QUINN | (82) | Co Bradford | 2:45.03 |
19. | Michael KANE | (82) | Kingdom Comp | 2:45.89 |
20. | Richard THOMPSON | (84) | Ulster Squad | 2:47.87 |
21. | Alex BERGER | (81) | Seneca Aqua | 2:48.56 |
22. | Andrew LEIPER | (81) | South Aberde | 2:50.77 |
Top of Page
Final MENS 200 Metres BREASTSTROKE
1. | Mark QUINN | (79) | Co Bradford | 2:26.80 |
2. | Gus FINDLAY | (79) | Bath Univ | 2:28.19 |
3. | Darren ASHLEY | (75) | Warrington W | 2:29.14 |
4. | Martin DOUGLAS | (73) | Co Newcastle | 2:29.93 |
5. | Ross MARTIN | (82) | South Lanark | 2:32.21 |
6. | Taylor SMITH | (83) | Co Edinburgh | 2:35.36 |
7. | David WILKIE | (82) | Cumbernauld | 2:39.79 |
| Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | DIS SL 1L |
Top of Page
Heats MENS 50 Metres BUTTERFLY
1. | Cameron BLACK | (77) | 1st Aquatic | 26.02 |
2. | David LEITH | (80) | Co Edinburgh | 26.51 |
3. | David CARRY | (81) | Aberdeen | 26.64 |
4. | Bryan MORGAN | (80) | Kingdom Comp | 26.65 |
5. | David COX | (78) | Co Newcastle | 26.75 |
6. | David MARK | (79) | East Lothian | 26.87 |
7. | Paul STEVENSON | (81) | Co Edinburgh | 27.11 |
8. | David MUIR | (83) | Co Glasgow | 27.27 |
9. | Robert AUSTIN | (80) | St Ives | 27.37 |
10. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 27.55 |
11. | Ruaridh MACKAY | (81) | Aberdeen | 27.71 |
12. | Stephen REIS | (79) | Seneca Aqua | 27.86 |
13. | Donal O'NEILL | (01) | Phoenix SwTm | 27.89 |
14. | Gareth McNARRY | (81) | Ulster Squad | 27.98 |
15. | Martin McLUCKIE | (83) | Kingdom Comp | 28.28 |
16. | Mark JOHNSTON | (83) | 1st Aquatic | 28.29 |
17. | Matthew WHATCOTT | (81) | East Lothian | 28.30 |
18. | Steven BROADLEY | (80) | Co Bradford | 28.56 |
19. | Martin LEEL | (85) | Peterhead | 28.58 |
20. | Robert HALL | (81) | West Dunbart | 28.60 |
21. | Garth HALL | (78) | Leatherhead | 28.66 |
22. | Colin STEWART | (82) | South Lanark | 28.80 |
23. | Dug MACDONALD | (68) | Aberdeen Uni | 28.94 |
24. | Kevin BUCHAN | (83) | W Lothian | 29.17 |
25. | Matthew HOLMES-ARNOLD | (79) | Co Aberdeen | 29.27 |
26. | Angus McDONALD | (81) | Ren 96 | 29.59 |
27. | Grant CRAIG | (83) | Rotherham Mo | 29.62 |
28. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 30.24 |
29. | Chris FOLEY | (82) | Kirkintilloc | 30.85 |
Top of Page
Final MENS 50 Metres BUTTERFLY
1. | Cameron BLACK | (77) | 1st Aquatic | 25.35 |
2. | David LEITH | (80) | Co Edinburgh | 26.25 |
3. | David CARRY | (81) | Aberdeen | 26.52 |
4. | David COX | (78) | Co Newcastle | 26.62 |
5. | Bryan MORGAN | (80) | Kingdom Comp | 26.69 |
6. | David MARK | (79) | East Lothian | 26.84 |
7. | Paul STEVENSON | (81) | Co Edinburgh | 26.89 |
8. | David MUIR | (83) | Co Glasgow | 27.24 |
Top of Page
B Final MENS 50 Metres BUTTERFLY
1. | Stephen REIS | (79) | Seneca Aqua | 27.37 |
2. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 27.43 |
3. | Robert AUSTIN | (80) | St Ives | 27.66 |
3. | Ruaridh MACKAY | (81) | Aberdeen | 27.66 |
5. | Mark JOHNSTON | (83) | 1st Aquatic | 27.83 |
6. | Gareth McNARRY | (81) | Ulster Squad | 27.88 |
7. | Donal O'NEILL | (80) | Phoenix SwTm | 27.98 |
8. | Martin McLUCKIE | (83) | Kingdom Comp | 28.15 |
Top of Page
Heats MENS 100 Metres BUTTERFLY
1. | David COX | (78) | Co Newcastle | 57.96 |
2. | Cameron BLACK | (77) | 1st Aquatic | 59.49 |
3. | David MARK | (79) | East Lothian | 59.70 |
4. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 59.99 |
5. | Neil LOWE | (81) | East Lothian | 1:00.69 |
6. | Donal O'NEILL | (01) | Phoenix SwTm | 1:01.11 |
7. | David MUIR | (83) | Co Glasgow | 1:01.48 |
8. | Martin McLUCKIE | (83) | Kingdom Comp | 1:01.84 |
9. | Stuart McHARG | (81) | Co Glasgow | 1:02.01 |
10. | Mark JOHNSTON | (83) | 1st Aquatic | 1:02.02 |
11. | Alasdair HALL | (84) | West Dunbart | 1:02.03 |
12. | Ruaridh MACKAY | (81) | Aberdeen | 1:02.19 |
13. | David WILKIE | (82) | Cumbernauld | 1:02.44 |
14. | Martin LEEL | (85) | Peterhead | 1:02.51 |
15. | Billy BRYCE | (83) | Cumbernauld | 1:03.01 |
16. | Darren ASHLEY | (75) | Warrington W | 1:03.15 |
17. | Gus FINDLAY | (79) | Bath Univ | 1:03.53 |
18. | Ewan BUCHAN | (83) | Peterhead | 1:03.95 |
19. | Matthew HOLMES-ARNOLD | (79) | Co Aberdeen | 1:05.05 |
20. | Robert AUSTIN | (80) | St Ives | 1:05.35 |
21. | Paul DALGLEISH | (83) | Co Edinburgh | 1:05.36 |
22. | Blair PATON | (83) | Kingdom Comp | 1:05.83 |
23. | Richard REED | (84) | Warrington W | 1:06.25 |
24. | Grant CRAIG | (83) | Rotherham Mo | 1:06.75 |
25. | Chris FOLEY | (82) | Kirkintilloc | 1:07.18 |
Top of Page
Final MENS 100 Metres BUTTERFLY
1. | Cameron BLACK | (77) | 1st Aquatic | 57.49 |
2. | David COX | (78) | Co Newcastle | 57.53 |
3. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 58.74 |
4. | Neil LOWE | (81) | East Lothian | 59.05 |
5. | David MARK | (79) | East Lothian | 59.22 |
6. | Martin McLUCKIE | (83) | Kingdom Comp | 1:01.49 |
7. | David MUIR | (83) | Co Glasgow | 1:01.75 |
8. | Donal O'NEILL | (01) | Phoenix SwTm | 1:01.98 |
Top of Page
Heats MENS 200 Metres BUTTERFLY
1. | David COX | (78) | Co Newcastle | 2:07.20 |
2. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 2:13.60 |
3. | David MARK | (79) | East Lothian | 2:16.57 |
4. | Ruaridh MACKAY | (81) | Aberdeen | 2:18.21 |
5. | Matthew HOLMES-ARNOLD | (79) | Co Aberdeen | 2:18.30 |
Top of Page
Final MENS 200 Metres BUTTERFLY
1. | David COX | (78) | Co Newcastle | 2:07.95 |
2. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 2:17.17 |
3. | Matthew HOLMES-ARNOLD | (79) | Co Aberdeen | 2:17.20 |
4. | Ruaridh MACKAY | (81) | Aberdeen | 2:17.84 |
5. | David MARK | (79) | East Lothian | 2:33.46 |
Top of Page
Heats MENS 50 Metres BACKSTROKE
1. | Stephen REIS | (79) | Seneca Aqua | 28.35 |
2. | Bryan MORGAN | (80) | Kingdom Comp | 28.70 |
3. | David CARRY | (81) | Aberdeen | 28.82 |
4. | David LEITH | (80) | Co Edinburgh | 29.06 |
5. | Donal O'NEILL | (80) | Phoenix SwTm | 29.22 |
6. | Steven BROADLEY | (80) | Co Bradford | 29.72 |
7. | Alasdair HALL | (84) | West Dunbart | 29.92 |
8. | Matt SMART | (80) | Stratford | 30.31 |
9. | Darren WARD | (82) | MBS SwimTeam | 30.42 |
10. | Robert LANG | (84) | Co Aberdeen | 30.45 |
11. | Gareth McNARRY | (81) | Ulster Squad | 30.49 |
12. | Martin DOUGLAS | (73) | Co Newcastle | 30.52 |
13. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 30.64 |
14. | Matthew O'CONNELL | (77) | Hatfield | 30.73 |
15. | Garth HALL | (78) | Leatherhead | 30.92 |
16. | Chris BRANNAN | (84) | Co Glasgow | 31.03 |
17. | Tim YOUNG | (83) | Bathgate | 31.10 |
18. | Gavin HUNTER | (82) | Warrender | 31.16 |
19. | Michael KANE | (82) | Kingdom Comp | 31.22 |
20. | Alan ROBB | (84) | Kirkintilloc | 31.71 |
21. | Matthew BLACKWOOD | (83) | N Ayrshire | 31.83 |
22. | Andrew GREIG | (84) | MBS SwimTeam | 31.84 |
23. | James CARTER | (82) | Stirling | 32.07 |
24. | Ross BAXTER | (84) | Bathgate | 32.34 |
25. | Mark JOHNSTON | (83) | 1st Aquatic | 32.35 |
26. | David HOLT | (85) | Warrington W | 32.78 |
Top of Page
Final MENS 50 Metres BACKSTROKE
1. | Bryan MORGAN | (80) | Kingdom Comp | 28.11 |
2. | Stephen REIS | (79) | Seneca Aqua | 28.39 |
3. | David CARRY | (81) | Aberdeen | 28.44 |
4. | David LEITH | (80) | Co Edinburgh | 28.90 |
5. | Donal O'NEILL | (80) | Phoenix SwTm | 29.50 |
6. | Alasdair HALL | (84) | West Dunbart | 29.60 |
7. | Steven BROADLEY | (80) | Co Bradford | 29.95 |
8. | Matt SMART | (80) | Stratford | 30.38 |
Top of Page
B Final MENS 50 Metres BACKSTROKE
1. | Darren WARD | (82) | MBS SwimTeam | 30.05 |
2. | Gareth McNARRY | (81) | Ulster Squad | 30.27 |
3. | Martin DOUGLAS | (73) | Co Newcastle | 30.35 |
4. | Matthew O'CONNELL | (77) | Hatfield | 30.56 |
5. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 30.59 |
6. | Garth HALL | (78) | Leatherhead | 30.79 |
7. | Chris BRANNAN | (84) | Co Glasgow | 30.82 |
8. | Robert LANG | (84) | Co Aberdeen | 30.93 |
Top of Page
Heats MENS 100 Metres BACKSTROKE
1. | Gregor TAIT | (79) | Co Edinburgh | 1:01.69 |
2. | David CARRY | (81) | Aberdeen | 1:02.26 |
3. | Donal O'NEILL | (80) | Phoenix SwTm | 1:02.96 |
4. | Alasdair HALL | (84) | West Dunbart | 1:03.11 |
5. | Steven BROADLEY | (80) | Co Bradford | 1:03.50 |
6. | Stephen REIS | (79) | Seneca Aqua | 1:03.54 |
7. | Robert LANG | (84) | Co Aberdeen | 1:03.99 |
8. | Matthew O'CONNELL | (77) | Hatfield | 1:05.24 |
9. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 1:05.35 |
10. | Chris BRANNAN | (84) | Co Glasgow | 1:05.52 |
11. | Scott NEYEDLI | (78) | Co Aberdeen | 1:05.54 |
12. | Darren WARD | (82) | MBS SwimTeam | 1:05.69 |
13. | Gareth McNARRY | (81) | Ulster Squad | 1:06.21 |
14. | James CARTER | (82) | Stirling | 1:06.31 |
15. | Derrick PORTER | (81) | Bo'ness | 1:07.00 |
16. | Matt SMART | (80) | Stratford | 1:07.23 |
17. | Daniel CLARE | (82) | Bo'ness | 1:07.26 |
18. | Mark JOHNSTON | (83) | 1st Aquatic | 1:07.36 |
19. | Michael KANE | (82) | Kingdom Comp | 1:07.45 |
20. | Alan ROBB | (84) | Kirkintilloc | 1:07.56 |
21. | Andrew KIRKTON-VAUGHAN | (81) | Tayside | 1:07.92 |
22. | Matthew FARMER | (83) | Tayside | 1:07.98 |
23. | Gavin HUNTER | (82) | Warrender | 1:08.56 |
24. | Ewan BUCHAN | (83) | Peterhead | 1:08.86 |
25. | Brian BEATON | (84) | Kingdom Comp | 1:09.11 |
26. | Andrew GREIG | (84) | MBS SwimTeam | 1:12.22 |
Top of Page
Final MENS 100 Metres BACKSTROKE
1. | David CARRY | (81) | Aberdeen | 59.45 |
2. | Gregor TAIT | (79) | Co Edinburgh | 59.72 |
3. | Stephen REIS | (79) | Seneca Aqua | 1:01.86 |
4. | Donal O'NEILL | (80) | Phoenix SwTm | 1:01.95 |
5. | Robert LANG | (84) | Co Aberdeen | 1:02.82 |
6. | Alasdair HALL | (84) | West Dunbart | 1:02.94 |
7. | Steven BROADLEY | (80) | Co Bradford | 1:04.39 |
8. | Matthew O'CONNELL | (77) | Hatfield | 1:04.81 |
Top of Page
B Final MENS 100 Metres BACKSTROKE
1. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 1:04.39 |
2. | Darren WARD | (82) | MBS SwimTeam | 1:04.77 |
3. | Chris BRANNAN | (84) | Co Glasgow | 1:05.50 |
4. | Gareth McNARRY | (81) | Ulster Squad | 1:05.66 |
5. | Scott NEYEDLI | (78) | Co Aberdeen | 1:05.83 |
6. | James CARTER | (82) | Stirling | 1:06.38 |
7. | Matt SMART | (80) | Stratford | 1:06.74 |
8. | Gavin HUNTER | (82) | Warrender | 1:07.36 |
Top of Page
Heats MENS 200 Metres BACKSTROKE
1. | Gregor TAIT | (79) | Co Edinburgh | 2:10.49 |
2. | David CARRY | (81) | Aberdeen | 2:14.41 |
3. | Robert LANG | (84) | Co Aberdeen | 2:14.53 |
4. | Steven BROADLEY | (80) | Co Bradford | 2:17.27 |
5. | Richard MASON | (81) | Co Bradford | 2:20.09 |
6. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 2:20.53 |
7. | Donal O'NEILL | (01) | Phoenix SwTm | 2:21.44 |
8. | Matthew O'CONNELL | (77) | Hatfield | 2:21.61 |
9. | Chris BRANNAN | (84) | Co Glasgow | 2:22.75 |
10. | James CARTER | (82) | Stirling | 2:22.79 |
11. | Scott NEYEDLI | (78) | Co Aberdeen | 2:23.28 |
12. | Richard THOMPSON | (84) | Ulster Squad | 2:25.79 |
13. | David STRAUGHAN | (80) | Co Newcastle | 2:26.14 |
14. | Gavin HUNTER | (82) | Warrender | 2:26.21 |
15. | Alan ROBB | (84) | Kirkintilloc | 2:26.84 |
16. | David HOLT | (85) | Warrington W | 2:27.06 |
17. | Brian BEATON | (84) | Kingdom Comp | 2:27.52 |
18. | Paul DALGLEISH | (83) | Co Edinburgh | 2:30.72 |
18. | Andrew KIRKTON-VAUGHAN | (81) | Tayside | 2:30.72 |
20. | Ewan BUCHAN | (83) | Peterhead | 2:31.63 |
Top of Page
Final MENS 200 Metres BACKSTROKE
1. | Gregor TAIT | (79) | Co Edinburgh | 2:06.87 |
2. | David CARRY | (81) | Aberdeen | 2:09.05 |
3. | Robert LANG | (84) | Co Aberdeen | 2:15.21 |
4. | Donal O'NEILL | (80) | Phoenix SwTm | 2:15.65 |
5. | Richard MASON | (81) | Co Bradford | 2:17.02 |
6. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 2:17.59 |
7. | Matthew O'CONNELL | (77) | Hatfield | 2:21.20 |
8. | Steven BROADLEY | (80) | Co Bradford | 2:23.51 |
Top of Page
Heats MENS 200 Metres INDIVIDUAL MEDLEY
1. | David CARRY | (81) | Aberdeen | 2:12.46 |
2. | Michael COLE | (78) | Co Edinburgh | 2:13.22 |
3. | Ian CLAXTON | (01) | Phoenix SwTm | 2:17.33 |
4. | David STRAUGHAN | (80) | Co Newcastle | 2:17.81 |
5. | Steven BROADLEY | (80) | Co Bradford | 2:18.44 |
6. | Taylor SMITH | (83) | Co Edinburgh | 2:19.38 |
7. | Alasdair HALL | (84) | West Dunbart | 2:19.39 |
8. | David WILKIE | (82) | Cumbernauld | 2:19.75 |
9. | Chris WHITCOMBE | (83) | Co Aberdeen | 2:19.87 |
10. | Mark HUTTON | (82) | Fins | 2:20.37 |
11. | Scott NEYEDLI | (78) | Co Aberdeen | 2:22.06 |
12. | Daniel CLARE | (82) | Bo'ness | 2:22.37 |
13. | Matthew HOLMES-ARNOLD | (79) | Co Aberdeen | 2:22.61 |
14. | Kris GILCHRIST | (83) | Co Edinburgh | 2:23.21 |
15. | Richard REED | (84) | Warrington W | 2:23.24 |
16. | Ewan BUCHAN | (83) | Peterhead | 2:23.40 |
17. | Iain ROSS | (82) | South Aberde | 2:24.11 |
18. | Robert LANG | (84) | Co Aberdeen | 2:24.71 |
19. | Euan DOCHERTY | (83) | Stirling | 2:25.39 |
20. | Craig TOPP | (84) | Co Aberdeen | 2:25.61 |
21. | Chris WALDRON | (84) | Co Aberdeen | 2:26.04 |
22. | David RICE | (82) | Warrington W | 2:27.58 |
23. | Graeme PITT | (81) | Warrington W | 2:27.78 |
24. | Steven TIGG | (84) | Stirling | 2:27.80 |
25. | Angus McDONALD | (81) | Ren 96 | 2:28.69 |
26. | Matthew BLACKWOOD | (83) | N Ayrshire | 2:29.38 |
27. | Robbie KENNEDY | (83) | Co Aberdeen | 2:29.42 |
28. | Michael KANE | (82) | Kingdom Comp | 2:36.15 |
Top of Page
Final MENS 200 Metres INDIVIDUAL MEDLEY
1. | Michael COLE | (78) | Co Edinburgh | 2:08.46 |
2. | David CARRY | (81) | Aberdeen | 2:10.77 |
3. | David STRAUGHAN | (80) | Co Newcastle | 2:15.28 |
4. | Alasdair HALL | (84) | West Dunbart | 2:17.52 |
5. | Ian CLAXTON | (01) | Phoenix SwTm | 2:17.84 |
6. | Steven BROADLEY | (80) | Co Bradford | 2:18.85 |
7. | Taylor SMITH | (83) | Co Edinburgh | 2:19.03 |
8. | David WILKIE | (82) | Cumbernauld | 2:19.55 |
Top of Page
B Final MENS 200 Metres INDIVIDUAL MEDLEY
1. | Mark HUTTON | (82) | Fins | 2:17.54 |
2. | Chris WHITCOMBE | (83) | Co Aberdeen | 2:17.70 |
3. | Matthew HOLMES-ARNOLD | (79) | Co Aberdeen | 2:21.51 |
4. | Scott NEYEDLI | (78) | Co Aberdeen | 2:21.55 |
5. | Richard REED | (84) | Warrington W | 2:24.28 |
6. | Daniel CLARE | (82) | Bo'ness | 2:24.64 |
7. | Kris GILCHRIST | (83) | Co Edinburgh | 2:25.45 |
8. | Ewan BUCHAN | (83) | Peterhead | 2:30.16 |
Top of Page
Heats MENS 400 Metres INDIVIDUAL MEDLEY
1. | Michael COLE | (78) | Co Edinburgh | 4:48.56 |
2. | David CARRY | (81) | Aberdeen | 4:48.89 |
3. | Chris WHITCOMBE | (83) | Co Aberdeen | 4:52.57 |
4. | Mark QUINN | (79) | Co Bradford | 4:53.68 |
5. | David STRAUGHAN | (80) | Co Newcastle | 4:53.79 |
6. | Mark HUTTON | (82) | Fins | 4:59.87 |
7. | Matthew HOLMES-ARNOLD | (79) | Co Aberdeen | 5:00.62 |
8. | Robert LANG | (84) | Co Aberdeen | 5:01.52 |
9. | Daniel CLARE | (82) | Bo'ness | 5:04.48 |
10. | Kris GILCHRIST | (83) | Co Edinburgh | 5:04.97 |
11. | Scott NEYEDLI | (78) | Co Aberdeen | 5:05.31 |
12. | Chris WALDRON | (84) | Co Aberdeen | 5:05.95 |
13. | Taylor SMITH | (83) | Co Edinburgh | 5:06.20 |
14. | Richard REED | (84) | Warrington W | 5:08.52 |
15. | David RICE | (82) | Warrington W | 5:09.31 |
16. | Graeme PITT | (81) | Warrington W | 5:09.47 |
17. | Richard THOMPSON | (84) | Ulster Squad | 5:10.69 |
18. | Iain ROSS | (82) | South Aberde | 5:12.55 |
19. | Euan DOCHERTY | (83) | Stirling | 5:13.99 |
20. | Steven TIGG | (84) | Stirling | 5:14.23 |
21. | Derek MCGOWN | (84) | South Lanark | 5:18.18 |
22. | Sam DOWARD | (85) | Warrington W | 5:20.71 |
23. | Nathan WHITCOMBE | (85) | Co Aberdeen | 5:20.96 |
Top of Page
Final MENS 400 Metres INDIVIDUAL MEDLEY
1. | Michael COLE | (78) | Co Edinburgh | 4:37.02 |
2. | David CARRY | (81) | Aberdeen | 4:38.58 |
3. | David STRAUGHAN | (80) | Co Newcastle | 4:48.12 |
4. | Chris WHITCOMBE | (83) | Co Aberdeen | 4:50.77 |
5. | Mark QUINN | (79) | Co Bradford | 4:52.47 |
6. | Mark HUTTON | (82) | Fins | 4:55.38 |
7. | Matthew HOLMES-ARNOLD | (79) | Co Aberdeen | 5:00.97 |
8. | Robert LANG | (84) | Co Aberdeen | 5:05.89 |
Top of Page
Heats MENS 4x100 Metres FREESTYLE TEAM
1. | South Lanarkshire | | South Lanark | 3:45.02 |
2. | City of Glasgow | | Co Glasgow | 3:45.06 |
3. | City of Edinburgh Sen | | Co Edinburgh | 3:45.27 |
4. | East Lothian Swim Team | | East Lothian | 3:46.55 |
5. | Kingdom Swim Team | | Kingdom Comp | 3:47.10 |
6. | Aberdeen | | Aberdeen | 3:52.55 |
7. | Ulster | | Ulster Squad | 3:54.57 |
8. | City of Aberdeen | | Co Aberdeen | 3:55.17 |
9. | Aberdeen University | | Aberdeen Uni | 3:55.36 |
10. | Bo'ness | | Bo'ness | 3:55.53 |
11. | Warrender | | Warrender | 3:55.89 |
12. | Ren 96 | | Ren 96 | 3:56.95 |
13. | City of Edinburgh Jun | | Co Edinburgh | 3:58.64 |
14. | Ren 96 Junior | | Ren 96 | 4:02.74 |
15. | Tayside Swim Team Jun | | Tayside | 4:03.18 |
16. | MBS Swim Team Junior | | MBS SwimTeam | 4:05.61 |
17. | South Lanarkshire Jun | | South Lanark | 4:06.36 |
18. | Alloa | | Alloa | 4:17.59 |
Top of Page
Final MENS 4x100 Metres FREESTYLE TEAM
1. | City of Edinburgh Sen | | Co Edinburgh | 3:33.28 |
2. | South Lanarkshire | | South Lanark | 3:42.43 |
3. | City of Glasgow | | Co Glasgow | 3:42.56 |
4. | East Lothian Swim Team | | East Lothian | 3:44.20 |
5. | Kingdom Swim Team | | Kingdom Comp | 3:48.38 |
6. | Aberdeen | | Aberdeen | 3:51.80 |
7. | Ulster | | Ulster Squad | 3:53.13 |
8. | City of Aberdeen | | Co Aberdeen | 3:57.49 |
Top of Page
Heats MENS 4x200 Metres FREESTYLE TEAM
1. | South Lanarkshire | | South Lanark | 8:34.82 |
2. | Ren 96 Junior | | Ren 96 | 8:36.64 |
3. | Warrender | | Warrender | 8:41.23 |
4. | City of Edinburgh Jun | | Co Edinburgh | 8:45.35 |
5. | Bo'ness | | Bo'ness | 8:45.50 |
6. | City of Bradford | | Co Bradford | 8:49.08 |
7. | Aberdeen University | | Aberdeen Uni | 8:58.97 |
8. | South Lanarkshire Jun | | South Lanark | 9:14.58 |
9. | MBS Swim Team Junior | | MBS SwimTeam | 9:16.97 |
10. | Alloa | | Alloa | 9:26.26 |
Top of Page
Final MENS 4x200 Metres FREESTYLE TEAM
1. | City of Bradford | | Co Bradford | 8:14.95 |
2. | South Lanarkshire | | South Lanark | 8:27.96 |
3. | Warrender | | Warrender | 8:33.55 |
4. | Bo'ness | | Bo'ness | 8:38.92 |
5. | Ren 96 Junior | | Ren 96 | 8:39.63 |
6. | City of Edinburgh Jun | | Co Edinburgh | 8:54.07 |
7. | Aberdeen University | | Aberdeen Uni | 8:55.70 |
8. | South Lanarkshire Jun | | South Lanark | 9:16.38 |
Top of Page
Heats MENS 4x100 Metres MEDLEY RELAY
1. | City of Edinburgh Sen | | Co Edinburgh | 4:11.99 |
2. | City of Bradford | | Co Bradford | 4:17.12 |
3. | Kingdom Swim Team | | Kingdom Comp | 4:17.53 |
4. | City of Aberdeen | | Co Aberdeen | 4:20.27 |
5. | East Lothian Swim Team | | East Lothian | 4:20.82 |
6. | South Lanarkshire | | South Lanark | 4:21.85 |
7. | City of Edinburgh Jun | | Co Edinburgh | 4:24.99 |
8. | Ulster | | Ulster Squad | 4:25.18 |
9. | Ren 96 | | Ren 96 | 4:25.55 |
10. | Bo'ness | | Bo'ness | 4:27.00 |
11. | Aberdeen University | | Aberdeen Uni | 4:28.25 |
12. | South Lanarkshire Jun | | South Lanark | 4:31.15 |
13. | Tayside Swim Team Jun | | Tayside | 4:32.28 |
14. | MBS Swim Team Junior | | MBS SwimTeam | 4:35.31 |
15. | Warrender | | Warrender | 4:36.73 |
16. | Ren 96 Junior | | Ren 96 | 4:37.94 |
17. | Alloa | | Alloa | 4:44.19 |
Top of Page
Final MENS 4x100 Metres MEDLEY TEAM
1. | City of Edinburgh Sen | | Co Edinburgh | 3:59.37 |
2. | City of Bradford | | Co Bradford | 4:15.02 |
3. | Kingdom Swim Team | | Kingdom Comp | 4:16.64 |
4. | South Lanarkshire | | South Lanark | 4:21.51 |
5. | East Lothian Swim Team | | East Lothian | 4:22.26 |
6. | Ulster | | Ulster Squad | 4:24.70 |
7. | City of Aberdeen | | Co Aberdeen | 4:24.79 |
8. | City of Edinburgh Jun | | Co Edinburgh | 4:26.48 |
Top of Page
Heats WOMENS 50 Metres FREESTYLE
1. | Kerry MARTIN | (75) | Stirling | 27.34 |
2. | Jill PORTER | (80) | Co Newcastle | 28.42 |
3. | Holly EGGBORO | (83) | Warrington W | 28.53 |
4. | Lynn BROTHERSTON | (81) | Dumfries | 28.60 |
5. | Cheryl CALDER | (81) | Duns | 28.69 |
6. | Nicola MORE | (75) | Hatfield | 28.83 |
7. | Lisa KENT | (81) | Cumbernauld | 28.92 |
8. | Kay LONGDEN | (80) | Aberdeen | 28.94 |
9. | Lynn McLAREN | (81) | Kingdom Comp | 28.95 |
10. | Michaela WRIGHT | (82) | Aberdeen | 29.27 |
11. | Leah SANFORD | (83) | MLO Peebles | 29.34 |
12. | Kirsty McCLUSKEY | (84) | Co Edinburgh | 29.56 |
13. | Deborah McGOWN | (79) | South Lanark | 29.64 |
13. | Sarah JEFFRAY | (83) | East Lothian | 29.64 |
15. | Jane CARSWELL | (83) | Tayside | 29.70 |
16. | Catherine PICKTHALL | (84) | Barrow | 29.71 |
17. | Lindsay McMILLAN | (83) | Dumfries | 29.76 |
18. | Pamela GILMOUR | (82) | MBS SwimTeam | 29.80 |
19. | Samantha DAVIES | (81) | Warrington W | 29.82 |
20. | Amy JEFFRAY | (81) | East Lothian | 29.83 |
21. | Melissa EVANS | (82) | Co Aberdeen | 29.94 |
22. | Sarah JONES | (84) | Warrender | 30.07 |
23. | Laura WILSON | (85) | Bo'ness | 30.14 |
24. | Alison MATHIESON | (83) | South Aberde | 30.16 |
25. | Louise INNES | (84) | South Aberde | 30.19 |
26. | Jennifer HOGG | (84) | South Aberde | 30.24 |
27. | Carrie ROBERTSON | (81) | 1st Aquatic | 30.27 |
27. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 30.27 |
29. | Tina AGNEW | (82) | MLO Peebles | 30.71 |
30. | Laura TAVENDALE | (83) | Cumbernauld | 30.72 |
31. | Jill BROWN | (77) | W Lothian | 30.79 |
32. | Lauren KENNEDY | (84) | South Aberde | 30.83 |
33. | Gemma TURNBULL | (84) | W Lothian | 31.04 |
34. | Helen PEAT | (84) | Warrender | 31.09 |
35. | Ellen EWALD | (82) | Seneca Aqua | 31.13 |
36. | Amanda PAULINE | (85) | Kingdom Comp | 31.27 |
37. | Helen PETTIGREW | (83) | W Lothian | 31.34 |
Top of Page
Final WOMENS 50 Metres FREESTYLE
1. | Kerry MARTIN | (75) | Stirling | 27.28 |
2. | Holly EGGBORO | (83) | Warrington W | 28.23 |
3. | Jill PORTER | (80) | Co Newcastle | 28.39 |
4. | Lisa KENT | (81) | Cumbernauld | 28.70 |
4. | Nicola MORE | (75) | Hatfield | 28.70 |
6. | Lynn BROTHERSTON | (81) | Dumfries | 28.83 |
7. | Cheryl CALDER | (81) | Duns | 28.89 |
8. | Kay LONGDEN | (80) | Aberdeen | 29.26 |
Top of Page
B Final WOMENS 50 Metres FREESTYLE
1. | Leah SANFORD | (83) | MLO Peebles | 29.07 |
2. | Michaela WRIGHT | (82) | Aberdeen | 29.17 |
3. | Deborah McGOWN | (79) | South Lanark | 29.22 |
4. | Lynn McLAREN | (81) | Kingdom Comp | 29.27 |
5. | Sarah JEFFRAY | (83) | East Lothian | 29.47 |
6. | Jane CARSWELL | (83) | Tayside | 29.49 |
7. | Kirsty McCLUSKEY | (84) | Co Edinburgh | 29.70 |
8. | Catherine PICKTHALL | (84) | Barrow | 29.84 |
Top of Page
Heats WOMENS 100 Metres FREESTYLE
1. | Kerry MARTIN | (75) | Stirling | 59.50 |
2. | Michelle LIVINGSTON | (77) | Co Edinburgh | 1:01.46 |
3. | Jill PORTER | (80) | Co Newcastle | 1:01.53 |
4. | Gillian ANDERSON | (78) | Co Edinburgh | 1:01.65 |
5. | Lisa KENT | (81) | Cumbernauld | 1:01.87 |
6. | Charlotte BRENNAN | (85) | Warrington W | 1:01.97 |
7. | Nicola MORE | (75) | Hatfield | 1:02.05 |
8. | Fiona RENNIE | (82) | Ren 96 | 1:02.17 |
9. | Cheryl Calder | (81) | Duns | 1:02.32 |
10. | Siobhan DUNCAN | (83) | Tayside | 1:02.33 |
11. | Gemma RITCHIE | (84) | Warrender | 1:02.36 |
12. | Jillian REES | (81) | Heart of Mid | 1:02.70 |
13. | Claire WILKIE | (83) | Lincoln Vulc | 1:03.01 |
14. | Gillian McFADYEN | (81) | Ren 96 | 1:03.39 |
15. | Jane CARSWELL | (83) | Tayside | 1:03.44 |
16. | Michaela WRIGHT | (82) | Aberdeen | 1:03.69 |
17. | Victoria McPHERSON | (85) | South Aberde | 1:03.80 |
18. | Kay LONGDEN | (80) | Aberdeen | 1:03.84 |
19. | Catherine PICKTHALL | (84) | Barrow | 1:03.95 |
20. | Leah SANFORD | (83) | MLO Peebles | 1:04.10 |
21. | Alison GREEN | (79) | Co Newcastle | 1:04.14 |
22. | Louise INNES | (84) | South Aberde | 1:04.22 |
23. | Lydia ROWBORY | (84) | MBS SwimTeam | 1:04.26 |
24. | Lauren KENNEDY | (84) | South Aberde | 1:04.67 |
25. | Melissa EVANS | (82) | Co Aberdeen | 1:04.74 |
26. | Deborah MCGOWN | (79) | South Lanark | 1:04.75 |
27. | Laura WILSON | (85) | Bo'ness | 1:04.81 |
28. | Nicola BAIRD | (85) | Tayside | 1:04.83 |
29. | Philippa DuFRAYER | (86) | Barrow | 1:05.35 |
30. | Tina AGNEW | (82) | MLO Peebles | 1:05.45 |
31. | Sara HENDERSON | (84) | Stirling | 1:05.52 |
32. | Jennifer HOGG | (84) | South Aberde | 1:05.67 |
33. | Amy JEFFRAY | (81) | East Lothian | 1:05.86 |
34. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 1:05.96 |
35. | Gillian WAIT | (83) | Bathgate | 1:06.00 |
36. | Alison MATHIESON | (83) | South Aberde | 1:06.94 |
37. | Jill BROWN | (77) | W Lothian | 1:06.99 |
38. | Laura TAVENDALE | (83) | Cumbernauld | 1:07.29 |
39. | Helen PETTIGREW | (83) | W Lothian | 1:08.22 |
Top of Page
Final WOMENS 100 Metres FREESTYLE
1. | Kerry MARTIN | (75) | Stirling | 58.49 |
2. | Nicola MORE | (75) | Hatfield | 1:00.96 |
3. | Michelle LIVINGSTON | (77) | Co Edinburgh | 1:01.22 |
4. | Gillian ANDERSON | (78) | Co Edinburgh | 1:01.38 |
5. | Lisa KENT | (81) | Cumbernauld | 1:01.39 |
6. | Jill PORTER | (80) | Co Newcastle | 1:01.58 |
7. | Fiona RENNIE | (82) | Ren 96 | 1:01.60 |
8. | Charlotte BRENNAN | (85) | Warrington W | 1:02.08 |
Top of Page
B Final WOMENS 100 Metres FREESTYLE
1. | Siobhan DUNCAN | (83) | Tayside | 1:01.97 |
2. | Gemma RITCHIE | (84) | Warrender | 1:02.03 |
3. | Cheryl CALDER | (81) | Duns | 1:02.16 |
4. | Jillian REES | (81) | Heart of Mid | 1:02.25 |
5. | Jane CARSWELL | (83) | Tayside | 1:03.41 |
5. | Michaela WRIGHT | (82) | Aberdeen | 1:03.41 |
7. | Gillian McFADYEN | (81) | Ren 96 | 1:03.65 |
8. | Claire WILKIE | (83) | Lincoln Vulc | 1:04.09 |
Top of Page
Heats WOMENS 200 Metres FREESTYLE
1. | Michelle LIVINGSTON | (77) | Co Edinburgh | 2:10.49 |
2. | Jillian REES | (81) | Heart of Mid | 2:12.23 |
3. | Fiona RENNIE | (82) | Ren 96 | 2:13.88 |
4. | Siobhan DUNCAN | (83) | Tayside | 2:13.89 |
5. | Gemma RITCHIE | (84) | Warrender | 2:14.07 |
6. | Cheryl CALDER | (81) | Duns | 2:14.42 |
7. | Jill PORTER | (80) | Co Newcastle | 2:14.65 |
8. | Alison GREEN | (79) | Co Newcastle | 2:14.92 |
9. | Gillian McFADYEN | (81) | Ren 96 | 2:15.61 |
9. | Nicola MORE | (75) | Hatfield | 2:15.61 |
11. | Catriona HARKINS | (84) | Cumbernauld | 2:16.36 |
12. | Holly EGGBORO | (83) | Warrington W | 2:17.15 |
13. | Carolan CARRUTH | (80) | Co Glasgow | 2:17.34 |
14. | Lauren KENNEDY | (84) | South Aberde | 2:17.36 |
15. | Lisa KENT | (81) | Cumbernauld | 2:17.38 |
16. | Jane CARSWELL | (83) | Tayside | 2:17.75 |
17. | Lorna HARVEY | (71) | Warrender | 2:18.33 |
18. | Melissa EVANS | (82) | Co Aberdeen | 2:18.38 |
19. | Sara HENDERSON | (84) | Stirling | 2:18.80 |
20. | Carrie FERGUSON | (81) | South Lanark | 2:19.15 |
21. | Lydia ROWBORY | (84) | MBS SwimTeam | 2:19.36 |
22. | Gillian HERON | (84) | South Lanark | 2:19.43 |
23. | Claire WILKIE | (83) | Lincoln Vulc | 2:19.49 |
24. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 2:19.54 |
25. | Erica MASSIE | (85) | Co Aberdeen | 2:19.75 |
26. | Fiona ANGUS | (81) | Elgin | 2:21.30 |
27. | Lorna WATSON | (82) | South Lanark | 2:21.44 |
28. | Sarah JEFFRAY | (83) | East Lothian | 2:21.70 |
29. | Sarah PARTINGTON | (84) | Warrington W | 2:21.84 |
30. | Joanna POTTS | (81) | South Aberde | 2:22.25 |
31. | Lisa COLGAN | (81) | East Lothian | 2:22.61 |
32. | Gillian ROBB | (86) | Co Aberdeen | 2:23.46 |
33. | Susan BLACK | (83) | Dunoon | 2:23.74 |
34. | Joanna ROWBORY | (81) | Co Glasgow | 2:24.07 |
35. | Laura MARSHALL | (84) | Cumbernauld | 2:24.98 |
36. | Alana COLLIS | (80) | Warrender | 2:25.41 |
37. | Teri DAVIES | (83) | Warrington W | 2:31.11 |
Top of Page
Final WOMENS 200 Metres FREESTYLE
1. | Michelle LIVINGSTON | (77) | Co Edinburgh | 2:09.66 |
2. | Jillian REES | (81) | Heart of Mid | 2:10.88 |
3. | Jill PORTER | (80) | Co Newcastle | 2:12.93 |
4. | Gemma RITCHIE | (84) | Warrender | 2:13.24 |
5. | Siobhan DUNCAN | (83) | Tayside | 2:13.56 |
6. | Cheryl CALDER | (81) | Duns | 2:13.68 |
7. | Alison GREEN | (79) | Co Newcastle | 2:14.63 |
8. | Fiona RENNIE | (82) | Ren 96 | 2:14.74 |
Top of Page
B Final WOMENS 200 Metres FREESTYLE
1. | Holly EGGBORO | (83) | Warrington W | 2:13.59 |
2. | Gillian McFADYEN | (81) | Ren 96 | 2:13.85 |
3. | Nicola MORE | (75) | Hatfield | 2:14.27 |
4. | Catriona HARKINS | (84) | Cumbernauld | 2:15.57 |
5. | Jane CARSWELL | (83) | Tayside | 2:16.96 |
6. | Lauren KENNEDY | (84) | South Aberde | 2:17.20 |
7. | Melissa EVANS | (82) | Co Aberdeen | 2:19.10 |
8. | Carolan CARRUTH | (80) | Co Glasgow | 2:20.13 |
Top of Page
Heats WOMENS 400 Metres FREESTYLE
1. | Michelle LIVINGSTON | (77) | Co Edinburgh | 4:34.07 |
2. | Sam HUNTER | (83) | Berkhamsted | 4:36.58 |
3. | Fiona RENNIE | (82) | Ren 96 | 4:38.33 |
4. | Catriona HARKINS | (84) | Cumbernauld | 4:39.40 |
5. | Jillian REES | (81) | Heart of Mid | 4:41.51 |
6. | Gillian McFADYEN | (81) | Ren 96 | 4:42.88 |
7. | Jenny LOWE | (83) | Warrington W | 4:43.56 |
8. | Holly EGGBORO | (83) | Warrington W | 4:43.63 |
9. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 4:44.18 |
10. | Cheryl CALDER | (81) | Duns | 4:44.71 |
11. | Alison GREEN | (79) | Co Newcastle | 4:47.05 |
12. | Louise HENDERSON | (84) | Co Edinburgh | 4:47.31 |
13. | Lesley KACZYNSKA | (83) | MBS SwimTeam | 4:48.43 |
14. | Carrie FERGUSON | (81) | South Lanark | 4:50.24 |
15. | Carolan CARRUTH | (80) | Co Glasgow | 4:51.31 |
16. | Anna GILLIGAN | (83) | Warrington W | 4:51.94 |
17. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 4:52.69 |
18. | Erica MASSIE | (85) | Co Aberdeen | 4:52.74 |
19. | Louise KEMP | (83) | Co Aberdeen | 4:53.57 |
20. | Sara HENDERSON | (84) | Stirling | 4:55.71 |
21. | Linzi TAYLOR | (85) | Alloa | 4:56.39 |
22. | Sarah PARTINGTON | (84) | Warrington W | 4:57.59 |
23. | Alana COLLIS | (80) | Warrender | 4:58.41 |
24. | Fiona ANGUS | (81) | Elgin | 4:58.93 |
25. | Joanna ROWBORY | (81) | Co Glasgow | 5:00.19 |
26. | Teri DAVIES | (83) | Warrington W | 5:16.17 |
Top of Page
Final WOMENS 400 Metres FREESTYLE
1. | Michelle LIVINGSTON | (77) | Co Edinburgh | 4:31.27 |
2. | Sam HUNTER | (83) | Berkhamsted | 4:33.27 |
3. | Jillian REES | (81) | Heart of Mid | 4:35.06 |
4. | Fiona RENNIE | (82) | Ren 96 | 4:37.79 |
5. | Holly EGGBORO | (83) | Warrington W | 4:42.08 |
6. | Catriona HARKINS | (84) | Cumbernauld | 4:42.91 |
7. | Gillian McFADYEN | (81) | Ren 96 | 4:43.12 |
8. | Jenny LOWE | (83) | Warrington W | 4:43.21 |
Top of Page
B Final WOMENS 400 Metres FREESTYLE
1. | Alison GREEN | (79) | Co Newcastle | 4:42.48 |
2. | Cheryl CALDER | (81) | Duns | 4:44.67 |
3. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 4:45.29 |
4. | Louise HENDERSON | (84) | Co Edinburgh | 4:46.98 |
5. | Carolan CARRUTH | (80) | Co Glasgow | 4:47.69 |
6. | Anna GILLIGAN | (83) | Warrington W | 4:49.48 |
7. | Carrie FERGUSON | (81) | South Lanark | 4:49.66 |
8. | Lesley KACZYNSKA | (83) | MBS SwimTeam | 4:53.68 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) WOMENS 800 Metres FREESTYLE
1. | Michelle LIVINGSTON | (77) | Co Edinburgh | 9:15.65 |
2. | Sam HUNTER | (83) | Berkhamsted | 9:24.52 |
3. | Jillian REES | (81) | Heart of Mid | 9:29.96 |
4. | Kirsty ORR | (82) | Co Edinburgh | 9:36.32 |
5. | Catriona HARKINS | (84) | Cumbernauld | 9:38.91 |
6. | Carrie FERGUSON | (81) | South Lanark | 9:48.36 |
7. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 9:49.12 |
8. | Gillian McFADYEN | (81) | Ren 96 | 9:49.29 |
9. | Lesley KACZYNSKA | (83) | MBS SwimTeam | 9:51.27 |
10. | Sara HENDERSON | (84) | Stirling | 9:51.91 |
11. | Jenny LOWE | (83) | Warrington W | 9:53.11 |
12. | Erica MASSIE | (85) | Co Aberdeen | 10:00.53 |
13. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 10:04.12 |
14. | Carolan CARRUTH | (80) | Co Glasgow | 10:04.85 |
15. | Louise KEMP | (83) | Co Aberdeen | 10:05.31 |
16. | Gillian HERON | (84) | South Lanark | 10:07.77 |
17. | Fiona ANGUS | (81) | Elgin | 10:08.58 |
18. | Kathryn MARSHALL | (84) | Cumbernauld | 10:11.13 |
19. | Alana COLLIS | (80) | Warrender | 10:21.70 |
Top of Page
Heats WOMENS 50 Metres BREASTSTROKE
1. | Emma ROBINSON | (78) | Ulster Squad | 34.28 |
2. | Louise ROBINSON | (78) | Ulster Squad | 34.87 |
3. | Kirsty BALFOUR | (84) | Co Edinburgh | 34.89 |
4. | Claire BRUCE | (81) | Co Aberdeen | 35.24 |
5. | Sally PEARCE | (85) | Cumbernauld | 35.95 |
6. | Claire-Jane McPHERSON | (80) | Co Glasgow | 36.15 |
7. | Nicola BAIRD | (85) | Tayside | 36.25 |
8. | Karen MARSHALL | (81) | Ulster Squad | 36.43 |
9. | Ellen EWALD | (82) | Seneca Aqua | 36.62 |
10. | Lynn MCLAREN | (81) | Kingdom Comp | 36.74 |
11. | Bryony McPHERSON | (85) | South Aberde | 36.96 |
12. | Kirsten SINCLAIR | (82) | Kingdom Comp | 37.05 |
13. | Joanna ROWBORY | (81) | Co Glasgow | 37.08 |
14. | Jennifer BAND | (85) | Alloa | 37.17 |
15. | Karen MATHIESON | (82) | East Lothian | 37.22 |
16. | Hannah PATTINSON | (81) | Co Bradford | 37.24 |
17. | Tracey McNIVEN | (84) | Bathgate | 37.26 |
18. | Laura MYLES | (83) | Warrington W | 37.51 |
19. | Claire MILLER | (83) | South Lanark | 37.55 |
20. | Jessica EWALD | (84) | Seneca Aqua | 37.67 |
21. | Julia BARON | (81) | Warrington W | 37.93 |
22. | Moira PAGE | (79) | South Aberde | 38.07 |
23. | Vicky JOHNSON | (84) | Warrington W | 38.19 |
24. | Sarah WATSON | (83) | Elgin | 38.34 |
25. | Jennifer YOUNG | (83) | Cumbernauld | 38.36 |
26. | Kay LONGDEN | (80) | Aberdeen | 38.41 |
27. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 38.48 |
28. | Alison TURTON | (84) | Warrington W | 38.80 |
29. | Jennifer MURRAY | (81) | MLO Peebles | 39.14 |
30. | Shelley MASSON | (80) | Co Aberdeen | 39.72 |
31. | Alison RUTHERFORD | (84) | Incas | 39.89 |
32. | Lauren KENNEDY | (84) | South Aberde | 40.20 |
33. | Laura COOK | (82) | Co Glasgow | 40.29 |
34. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 40.61 |
Top of Page
Final WOMENS 50 Metres BREASTSTROKE
1. | Emma ROBINSON | (78) | Ulster Squad | 34.06 |
2. | Kirsty BALFOUR | (84) | Co Edinburgh | 34.13 |
3. | Louise ROBINSON | (78) | Ulster Squad | 34.52 |
4. | Claire-Jane McPHERSON | (80) | Co Glasgow | 35.07 |
5. | Claire BRUCE | (81) | Co Aberdeen | 35.21 |
6. | Sally PEARCE | (85) | Cumbernauld | 35.50 |
7. | Karen MARSHALL | (81) | Ulster Squad | 35.82 |
8. | Nicola BAIRD | (85) | Tayside | 36.28 |
Top of Page
B Final WOMENS 50 Metres BREASTSTROKE
1. | Ellen EWALD | (82) | Seneca Aqua | 36.40 |
2. | Joanna ROWBORY | (81) | Co Glasgow | 36.68 |
3. | Laura MYLES | (83) | Warrington W | 36.89 |
4. | Jennifer BAND | (85) | Alloa | 37.20 |
5. | Lynn MCLAREN | (81) | Kingdom Comp | 37.27 |
6. | Bryony McPHERSON | (85) | South Aberde | 37.38 |
7. | Karen MATHIESON | (82) | East Lothian | 37.45 |
8. | Kirsten SINCLAIR | (82) | Kingdom Comp | 38.96 |
Top of Page
Heats WOMENS 100 Metres BREASTSTROKE
1. | Kirsty BALFOUR | (84) | Co Edinburgh | 1:15.07 |
2. | Louise ROBINSON | (78) | Ulster Squad | 1:15.79 |
3. | Emily BYARS | (84) | Unattached | 1:16.33 |
4. | Claire-Jane McPHERSON | (80) | Co Glasgow | 1:16.85 |
5. | Claire BRUCE | (81) | Co Aberdeen | 1:17.40 |
6. | Nicola BAIRD | (85) | Tayside | 1:17.84 |
7. | Sally PEARCE | (85) | Cumbernauld | 1:18.02 |
8. | Karen MARSHALL | (81) | Ulster Squad | 1:18.40 |
9. | Jenny BOYD | (82) | Co Edinburgh | 1:18.82 |
10. | Jennifer BAND | (85) | Alloa | 1:19.70 |
11. | Laura MYLES | (83) | Warrington W | 1:20.91 |
12. | Sarah WATSON | (83) | Elgin | 1:21.07 |
13. | Claire MILLER | (83) | South Lanark | 1:21.25 |
14. | Bryony McPHERSON | (85) | South Aberde | 1:21.28 |
15. | Julia BARON | (81) | Warrington W | 1:21.84 |
16. | Louise HENDERSON | (84) | Co Edinburgh | 1:22.12 |
17. | Ellen EWALD | (82) | Seneca Aqua | 1:22.22 |
17. | Nikki GRANT | (86) | Co Aberdeen | 1:22.22 |
19. | Moira PAGE | (79) | South Aberde | 1:22.43 |
20. | Fiona RENNIE | (82) | Ren 96 | 1:22.48 |
21. | Jessica EWALD | (84) | Seneca Aqua | 1:22.57 |
22. | Jennifer YOUNG | (83) | Cumbernauld | 1:22.61 |
23. | Hannah PATTINSON | (81) | Co Bradford | 1:23.10 |
24. | Vicky JOHNSON | (84) | Warrington W | 1:23.15 |
25. | Alison TURTON | (84) | Warrington W | 1:23.19 |
26. | Tracey McNIVEN | (84) | Bathgate | 1:23.64 |
27. | Jennifer MURRAY | (81) | MLO Peebles | 1:23.71 |
28. | Shelley MASSON | (80) | Co Aberdeen | 1:24.57 |
29. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 1:24.98 |
30. | Lynda KINNELL | (82) | Kingdom Comp | 1:25.27 |
31. | Helen CROOKES | (86) | Warrington W | 1:25.84 |
32. | Laura COOK | (82) | Co Glasgow | 1:27.77 |
33. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 1:28.42 |
34. | Alison RUTHERFORD | (84) | Incas | 1:30.06 |
Top of Page
Final WOMENS 100 Metres BREASTSTROKE
1. | Louise ROBINSON | (78) | Ulster Squad | 1:15.02 |
2. | Kirsty BALFOUR | (84) | Co Edinburgh | 1:15.16 |
3. | Claire BRUCE | (81) | Co Aberdeen | 1:16.45 |
4. | Claire-Jane McPHERSON | (80) | Co Glasgow | 1:16.59 |
5. | Emily BYARS | (84) | Unattached | 1:16.70 |
6. | Karen MARSHALL | (81) | Ulster Squad | 1:17.80 |
7. | Sally PEARCE | (85) | Cumbernauld | 1:17.85 |
8. | Nicola BAIRD | (85) | Tayside | 1:18.22 |
Top of Page
B Final WOMENS 100 Metres BREASTSTROKE
1. | Jenny BOYD | (82) | Co Edinburgh | 1:18.60 |
2. | Jennifer BAND | (85) | Alloa | 1:19.26 |
3. | Laura MYLES | (83) | Warrington W | 1:20.59 |
4. | Claire MILLER | (83) | South Lanark | 1:20.81 |
5. | Bryony McPHERSON | (85) | South Aberde | 1:20.84 |
6. | Sarah WATSON | (83) | Elgin | 1:20.88 |
7. | Julia BARON | (81) | Warrington W | 1:22.26 |
8. | Louise HENDERSON | (84) | Co Edinburgh | 1:22.74 |
Top of Page
Heats WOMENS 200 Metres BREASTSTROKE
1. | Emma ROBINSON | (78) | Ulster Squad | 2:43.58 |
2. | Emily BYARS | (84) | Unattached | 2:45.83 |
3. | Claire-Jane McPHERSON | (80) | Co Glasgow | 2:45.85 |
4. | Claire BRUCE | (81) | Co Aberdeen | 2:46.14 |
5. | Lauren GREENSHIELDS | (84) | MLO Peebles | 2:48.11 |
6. | Kirsty BALFOUR | (84) | Co Edinburgh | 2:49.37 |
7. | Kirsty ORR | (82) | Co Edinburgh | 2:49.76 |
8. | Claire MILLER | (83) | South Lanark | 2:50.88 |
9. | Julia BARON | (81) | Warrington W | 2:53.27 |
10. | Sarah WATSON | (83) | Elgin | 2:53.46 |
11. | Hannah PATTINSON | (81) | Co Bradford | 2:54.56 |
12. | Karen MARSHALL | (81) | Ulster Squad | 2:54.72 |
13. | Laura MYLES | (83) | Warrington W | 2:55.90 |
14. | Moira PAGE | (79) | South Aberde | 2:56.17 |
15. | Jennifer YOUNG | (83) | Cumbernauld | 2:56.22 |
16. | Vicky JOHNSON | (84) | Warrington W | 2:56.94 |
17. | Nikki GRANT | (86) | Co Aberdeen | 2:57.34 |
18. | Shelley MASSON | (80) | Co Aberdeen | 2:57.82 |
19. | Alison TURTON | (84) | Warrington W | 2:58.14 |
20. | Allyson HUNTER | (84) | Monifieth | 3:01.76 |
21. | Lynda KINNELL | (82) | Kingdom Comp | 3:02.29 |
22. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 3:02.62 |
23. | Ellen EWALD | (82) | Seneca Aqua | 3:03.12 |
24. | Jessica EWALD | (84) | Seneca Aqua | 3:05.81 |
Top of Page
Final WOMENS 200 Metres BREASTSTROKE
1. | Emma ROBINSON | (78) | Ulster Squad | 2:41.95 |
2. | Claire BRUCE | (81) | Co Aberdeen | 2:44.66 |
3. | Claire-Jane McPHERSON | (80) | Co Glasgow | 2:44.83 |
4. | Kirsty BALFOUR | (84) | Co Edinburgh | 2:45.31 |
5. | Emily BYARS | (84) | Unattached | 2:45.81 |
6. | Claire MILLER | (83) | South Lanark | 2:51.38 |
7. | Lauren GREENSHIELDS | (84) | MLO Peebles | 2:52.69 |
8. | Julia BARON | (81) | Warrington W | 2:53.43 |
Top of Page
Heats WOMENS 50 Metres BUTTERFLY
1. | Kerry MARTIN | (75) | Stirling | 28.99 |
2. | Claire WILKIE | (83) | Lincoln Vulc | 30.34 |
3. | Karen McCRONE | (78) | Stirling Stu | 30.79 |
3. | Leah SANFORD | (83) | MLO Peebles | 30.79 |
5. | Gillian ANDERSON | (78) | Co Edinburgh | 31.00 |
6. | Carrie ROBERTSON | (81) | 1st Aquatic | 31.35 |
7. | Kirsty McCLUSKEY | (84) | Co Edinburgh | 31.41 |
8. | Lynn BROTHERSTON | (81) | Dumfries | 31.52 |
9. | Michaela WRIGHT | (82) | Aberdeen | 31.53 |
10. | Alison MATHIESON | (83) | South Aberde | 31.90 |
11. | Lindsay WARD | (82) | Co Glasgow | 31.91 |
12. | Lindsay McMILLAN | (83) | Dumfries | 31.99 |
13. | Emma MUSGRAVE | (83) | MLO Peebles | 32.23 |
14. | Lynn MCLAREN | (81) | Kingdom Comp | 32.27 |
15. | Kay LONGDEN | (80) | Aberdeen | 32.36 |
16. | Lisa COLGAN | (81) | East Lothian | 32.62 |
17. | Lesley KACZYNSKA | (83) | MBS SwimTeam | 32.83 |
18. | Laura GELLIE | (84) | Aberdeen | 32.89 |
19. | Louise INNES | (84) | South Aberde | 32.97 |
20. | Alison GREEN | (79) | Co Newcastle | 33.00 |
21. | Amanda PAULINE | (85) | Kingdom Comp | 33.26 |
22. | Ellen EWALD | (82) | Seneca Aqua | 33.32 |
23. | Joanna POTTS | (81) | South Aberde | 33.74 |
24. | Alana COLLIS | (80) | Warrender | 33.98 |
25. | Catriona STRACHAN | (84) | South Lanark | 34.43 |
26. | Laura TAVENDALE | (83) | Cumbernauld | 34.48 |
27. | Lynn SHARP | (84) | Bathgate | 34.49 |
28. | Sarah WILLIAMS | (84) | Bathgate | 34.88 |
Top of Page
Final WOMENS 50 Metres BUTTERFLY
1. | Kerry MARTIN | (75) | Stirling | 28.73 | NEW SCOTTISH RECORD |
2. | Claire WILKIE | (83) | Lincoln Vulc | 29.95 |
3. | Leah SANFORD | (83) | MLO Peebles | 30.37 |
4. | Karen McCRONE | (78) | Stirling Stu | 30.46 |
5. | Carrie ROBERTSON | (81) | 1st Aquatic | 30.67 |
6. | Gillian ANDERSON | (78) | Co Edinburgh | 30.81 |
7. | Kirsty McCLUSKEY | (84) | Co Edinburgh | 31.44 |
8. | Lynn BROTHERSTON | (81) | Dumfries | 31.70 |
Top of Page
B Final WOMENS 50 Metres BUTTERFLY
1. | Kay LONGDEN | (80) | Aberdeen | 31.87 |
2. | Alison MATHIESON | (83) | South Aberde | 31.96 |
3. | Michaela WRIGHT | (82) | Aberdeen | 32.00 |
4. | Lynn MCLAREN | (81) | Kingdom Comp | 32.15 |
5. | Lindsay WARD | (82) | Co Glasgow | 32.18 |
6. | Lindsay McMILLAN | (83) | Dumfries | 32.45 |
7. | Lisa COLGAN | (81) | East Lothian | 32.63 |
8. | Lesley KACZYNSKA | (83) | MBS SwimTeam | 32.80 |
Top of Page
Heats WOMENS 100 Metres BUTTERFLY
1. | Kerry MARTIN | (75) | Stirling | 1:05.50 |
2. | Siobhan EDGAR | (80) | Co Edinburgh | 1:05.51 |
3. | Karen McCRONE | (78) | Stirling Stu | 1:06.82 |
4. | Claire WILKIE | (83) | Lincoln Vulc | 1:06.89 |
5. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 1:08.94 |
6. | Jenny BOYD | (82) | Co Edinburgh | 1:09.01 |
7. | Kelly HAMILL | (85) | Unattached | 1:09.16 |
8. | Emma MUSGRAVE | (83) | MLO Peebles | 1:09.77 |
9. | Kirsty McCLUSKEY | (84) | Co Edinburgh | 1:09.98 |
10. | Catherine PICKTHALL | (84) | Barrow | 1:10.08 |
11. | Alison GREEN | (79) | Co Newcastle | 1:10.47 |
12. | Hannah PATTINSON | (81) | Co Bradford | 1:10.48 |
13. | Lesley KACZYNSKA | (83) | MBS SwimTeam | 1:10.97 |
14. | Laura GELLIE | (84) | Aberdeen | 1:11.01 |
15. | Lynn BROTHERSTON | (81) | Dumfries | 1:11.14 |
16. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 1:11.82 |
17. | Charlotte BRENNAN | (85) | Warrington | 1:12.27 |
18. | Jenny LOWE | (83) | Warrington W | 1:12.31 |
19. | Michaela WRIGHT | (82) | Aberdeen | 1:12.55 |
20. | Lynn McLAREN | (81) | Kingdom Comp | 1:12.88 |
21. | Alison MATHIESON | (83) | South Aberde | 1:12.96 |
22. | Victoria McPHERSON | (85) | South Aberde | 1:14.62 |
23. | Jillian TONER | (84) | MBS SwimTeam | 1:14.96 |
24. | Emma MACFARLANE | (81) | MBS SwimTeam | 1:15.10 |
Top of Page
Final WOMENS 100 Metres BUTTERFLY
1. | Kerry MARTIN | (75) | Stirling | 1:04.09 |
2. | Siobhan EDGAR | (80) | Co Edinburgh | 1:05.14 |
3. | Karen McCRONE | (78) | Stirling Stu | 1:05.98 |
4. | Claire WILKIE | (83) | Lincoln Vulc | 1:06.45 |
5. | Kelly HAMILL | (85) | Unattached | 1:07.25 |
6. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 1:07.98 |
7. | Jenny BOYD | (82) | Co Edinburgh | 1:08.22 |
8. | Kirsty McCLUSKEY | (84) | Co Edinburgh | 1:10.44 |
Top of Page
Heats WOMENS 200 Metres BUTTERFLY
1. | Siobhan EDGAR | (80) | Co Edinburgh | 2:24.19 |
2. | Karen McCRONE | (78) | Stirling Stu | 2:26.05 |
3. | Kirsty ORR | (82) | Co Edinburgh | 2:26.73 |
4. | Claire WILKIE | (83) | Lincoln Vulc | 2:28.58 |
5. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 2:30.53 |
6. | Jenny BOYD | (82) | Co Edinburgh | 2:35.09 |
7. | Hannah PATTINSON | (81) | Co Bradford | 2:35.11 |
8. | Lesley KACZYNSKA | (83) | MBS SwimTeam | 2:35.84 |
9. | Laura GELLIE | (84) | Aberdeen | 2:36.51 |
10. | Jenny LOWE | (83) | Warrington W | 2:37.46 |
11. | Emma MACFARLANE | (81) | MBS SwimTeam | 2:37.47 |
12. | Gillian HERON | (84) | South Lanark | 2:43.05 |
13. | Mari BREMNER | (84) | Co Edinburgh | 2:46.89 |
14. | Victoria McPHERSON | (85) | South Aberde | 2:47.81 |
Top of Page
Final WOMENS 200 Metres BUTTERFLY
1. | Siobhan EDGAR | (80) | Co Edinburgh | 2:21.69 |
2. | Karen McCRONE | (78) | Stirling Stu | 2:25.23 |
3. | Kirsty ORR | (82) | Co Edinburgh | 2:26.22 |
4. | Claire WILKIE | (83) | Lincoln Vulc | 2:27.25 |
5. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 2:31.37 |
6. | Jenny BOYD | (82) | Co Edinburgh | 2:32.33 |
7. | Hannah PATTINSON | (81) | Co Bradford | 2:35.11 |
8. | Lesley KACZYNSKA | (83) | MBS SwimTeam | 2:38.67 |
Top of Page
Heats WOMENS 50 Metres BACKSTROKE
1. | Rosy CORNISH | (83) | 1st Aquatic | 30.85 |
2. | Helen SLATTER | (70) | Warrington W | 31.96 |
3. | Louise COULL | (84) | Co Glasgow | 32.43 |
4. | Gemma RITCHIE | (84) | Warrender | 32.85 |
5. | Gillian ANDERSON | (78) | Co Edinburgh | 32.97 |
6. | Sinead ROWNEY | (83) | South Lanark | 33.37 |
7. | Lindsay WARD | (82) | Co Glasgow | 33.52 |
8. | Lisa COLGAN | (81) | East Lothian | 33.67 |
9. | Leah SANFORD | (83) | MLO Peebles | 33.73 |
10. | Rachel GREIG | (85) | Warrington W | 33.82 |
11. | Laurie ADAIR | (84) | Co Edinburgh | 33.90 |
12. | Karen MATHIESON | (82) | East Lothian | 33.94 |
13. | Sharon McPHERSON | (81) | Ren 96 | 33.98 |
14. | Nicola MARTIN | (76) | Dumfries | 33.99 |
15. | Deborah MCGOWN | (79) | South Lanark | 34.29 |
16. | Kirsty McCLUSKEY | (84) | Co Edinburgh | 34.31 |
17. | Kirsten SINCLAIR | (82) | Kingdom Comp | 34.33 |
18. | Jennifer LEITCH | (82) | West Dunbart | 34.35 |
19. | Tia HASTIE | (78) | East Lothian | 34.36 |
20. | Michaela WRIGHT | (82) | Aberdeen | 34.38 |
21. | Melissa EVANS | (82) | Co Aberdeen | 34.45 |
22. | Louise INNES | (84) | South Aberde | 34.46 |
23. | Holly EGGBORO | (83) | Warrington W | 34.58 |
24. | Lucy WARREN | (85) | Unattached | 34.59 |
25. | Kim BREMNER | (84) | Co Edinburgh | 34.60 |
26. | Susan BLACK | (83) | Dunoon | 34.63 |
27. | Samantha DAVIES | (81) | Warrington W | 34.71 |
28. | Gail ANDERSON | (83) | Cumbernauld | 34.81 |
29. | Lynda KINNELL | (82) | Kingdom Comp | 34.85 |
30. | Lydia ROWBORY | (84) | MBS SwimTeam | 34.87 |
31. | Gillian ROBB | (86) | Co Aberdeen | 34.96 |
32. | Lindsay PATTERSON | (83) | Co Edinburgh | 34.99 |
33. | Nicola SHAND | (83) | South Aberde | 35.05 |
34. | Amanda PAULINE | (85) | Kingdom Comp | 35.12 |
35. | Ailsa MORRISON | (82) | Co Edinburgh | 35.32 |
36. | Jennifer SMITH | (84) | Ren 96 | 35.39 |
37. | Helen PEAT | (84) | Warrender | 35.48 |
38. | Jillian TONER | (84) | MBS SwimTeam | 35.51 |
39. | Emily WEIR | (84) | W Lothian | 35.54 |
40. | Jennifer HOGG | (84) | South Aberde | 35.83 |
41. | Alison MATHIESON | (83) | South Aberde | 35.91 |
42. | Anna GILLIGAN | (83) | Warrington W | 35.95 |
42. | Sarah JONES | (84) | Warrender | 35.95 |
44. | Aileen JESS | (85) | Dumfries | 36.09 |
45. | Joanna POTTS | (81) | South Aberde | 36.13 |
46. | Lucy YOUNG | (82) | South Aberde | 36.17 |
47. | Amy JEFFRAY | (81) | East Lothian | 36.28 |
48. | Kerry SMITH | (85) | W Lothian | 36.38 |
49. | Laura GELLIE | (84) | Aberdeen | 36.43 |
50. | Jill BROWN | (77) | W Lothian | 36.90 |
Top of Page
Final WOMENS 50 Metres BACKSTROKE
1. | Rosy CORNISH | (83) | 1st Aquatic | 30.49 |
2. | Louise COULL | (84) | Co Glasgow | 31.57 |
3. | Helen SLATTER | (70) | Warrington W | 31.98 |
4. | Gemma RITCHIE | (84) | Warrender | 32.71 |
5. | Gillian ANDERSON | (78) | Co Edinburgh | 32.81 |
6. | Lindsay WARD | (82) | Co Glasgow | 33.52 |
7. | Sinead ROWNEY | (83) | South Lanark | 33.53 |
8. | Lisa COLGAN | (81) | East Lothian | 34.24 |
Top of Page
B Final WOMENS 50 Metres BACKSTROKE
1. | Leah SANFORD | (83) | MLO Peebles | 33.18 |
2. | Sharon McPHERSON | (81) | Ren 96 | 33.32 |
3. | Laurie ADAIR | (84) | Co Edinburgh | 33.77 |
4. | Rachel GREIG | (85) | Warrington W | 34.40 |
5. | Deborah MCGOWN | (79) | South Lanark | 34.51 |
6. | Karen MATHIESON | (82) | East Lothian | 34.54 |
7. | Kirsty McCLUSKEY | (84) | Co Edinburgh | 35.06 |
8. | Tia HASTIE | (78) | East Lothian | 35.36 |
Top of Page
Heats WOMENS 100 Metres BACKSTROKE
1. | Louise COULL | (84) | Co Glasgow | 1:07.33 |
2. | Rosy CORNISH | (83) | 1st Aquatic | 1:07.86 |
3. | Gillian ANDERSON | (78) | Co Edinburgh | 1:08.40 |
4. | Helen SLATTER | (70) | Warrington W | 1:08.50 |
5. | Sam HUNTER | (83) | Berkhamsted | 1:08.52 |
6. | Gemma RITCHIE | (84) | Warrender | 1:09.06 |
7. | Siobhan DUNCAN | (83) | Tayside | 1:09.66 |
8. | Kelly HAMILL | (85) | Unattached | 1:10.19 |
9. | Lindsay WARD | (82) | Co Glasgow | 1:10.58 |
10. | Stephanie LARKIN | (83) | Ulster Squad | 1:11.26 |
11. | Catherine PICKTHALL | (84) | Barrow | 1:11.38 |
12. | Laurie ADAIR | (84) | Co Edinburgh | 1:11.90 |
13. | Sinead ROWNEY | (83) | South Lanark | 1:11.94 |
14. | Lisa COLGAN | (81) | East Lothian | 1:12.18 |
15. | Lucy WARREN | (85) | Unattached | 1:12.34 |
16. | Tia HASTIE | (78) | East Lothian | 1:12.48 |
17. | Leah SANFORD | (83) | MLO Peebles | 1:12.65 |
18. | Gillian ROBB | (86) | Co Aberdeen | 1:12.66 |
19. | Michaela WRIGHT | (82) | Aberdeen | 1:12.91 |
20. | Rachel GREIG | (85) | Warrington W | 1:12.93 |
21. | Natalie COULING | (86) | Barrow | 1:12.98 |
22. | Sharon McPHERSON | (81) | Ren 96 | 1:12.99 |
23. | Lauren KENNEDY | (84) | South Aberde | 1:13.05 |
24. | Sara HENDERSON | (84) | Stirling | 1:13.13 |
25. | Karen MATHIESON | (82) | East Lothian | 1:13.21 |
26. | Melissa EVANS | (82) | Co Aberdeen | 1:13.28 |
27. | Lynda KINNELL | (82) | Kingdom Comp | 1:13.63 |
28. | Nicola MARTIN | (76) | Dumfries | 1:13.73 |
29. | Lydia ROWBORY | (84) | MBS SwimTeam | 1:14.01 |
30. | Kim BREMNER | (84) | Co Edinburgh | 1:14.50 |
31. | Samantha DAVIES | (81) | Warrington W | 1:14.69 |
32. | Louise INNES | (84) | South Aberde | 1:14.88 |
33. | Holly EGGBORO | (83) | Warrington W | 1:14.92 |
33. | Lindsay PATTERSON | (83) | Co Edinburgh | 1:14.92 |
35. | Jillian TONER | (84) | MBS SwimTeam | 1:15.20 |
36. | Susan BLACK | (83) | Dunoon | 1:15.28 |
37. | Deborah MCGOWN | (79) | South Lanark | 1:15.62 |
38. | Ailsa MORRISON | (82) | Co Edinburgh | 1:16.22 |
39. | Alison MATHIESON | (83) | South Aberde | 1:16.36 |
40. | Sandra McRAE | (75) | South Aberde | 1:16.58 |
41. | Nicola SHAND | (83) | South Aberde | 1:16.94 |
42. | Gail ANDERSON | (83) | Cumbernauld | 1:17.31 |
43. | Helen PEAT | (84) | Warrender | 1:17.98 |
44. | Aileen JESS | (85) | Dumfries | 1:18.27 |
45. | Lucy YOUNG | (82) | South Aberde | 1:18.65 |
46. | Jennifer HOGG | (84) | South Aberde | 1:18.67 |
47. | Jill BROWN | (77) | W Lothian | 1:19.85 |
48. | Sarah JONES | (84) | Warrender | 1:20.09 |
Top of Page
Final WOMENS 100 Metres BACKSTROKE
1. | Louise COULL | (84) | Co Glasgow | 1:05.63 |
2. | Helen SLATTER | (70) | Warrington W | 1:06.11 |
3. | Rosy CORNISH | (83) | 1st Aquatic | 1:06.44 |
4. | Gemma RITCHIE | (84) | Warrender | 1:08.56 |
5. | Gillian ANDERSON | (78) | Co Edinburgh | 1:08.84 |
6. | Siobhan DUNCAN | (83) | Tayside | 1:10.16 |
7. | Sam HUNTER | (83) | Berkhamsted | 1:10.24 |
8. | Kelly HAMILL | (85) | Unattached | 1:10.80 |
Top of Page
B Final WOMENS 100 Metres BACKSTROKE
1. | Stephanie LARKIN | (83) | Ulster Squad | 1:09.31 |
2. | Lindsay WARD | (82) | Co Glasgow | 1:10.23 |
3. | Laurie ADAIR | (84) | Co Edinburgh | 1:11.19 |
4. | Sinead ROWNEY | (83) | South Lanark | 1:11.28 |
5. | Catherine PICKTHALL | (84) | Barrow | 1:11.86 |
6. | Lisa COLGAN | (81) | East Lothian | 1:12.01 |
7. | Tia HASTIE | (78) | East Lothian | 1:12.69 |
8. | Lucy WARREN | (85) | Unattached | 1:13.26 |
Top of Page
Heats WOMENS 200 Metres BACKSTROKE
1. | Louise COULL | (84) | Co Glasgow | 2:25.11 |
2. | Gemma RITCHIE | (84) | Warrender | 2:25.79 |
3. | Sam HUNTER | (83) | Berkhamsted | 2:27.57 |
4. | Gillian ANDERSON | (78) | Co Edinburgh | 2:27.99 |
5. | Siobhan DUNCAN | (83) | Tayside | 2:28.43 |
6. | Lindsay WARD | (82) | Co Glasgow | 2:30.65 |
7. | Jillian REES | (81) | Heart of Mid | 2:30.77 |
8. | Stephanie LARKIN | (83) | Ulster Squad | 2:30.97 |
9. | Rosy CORNISH | (83) | 1st Aquatic | 2:31.27 |
10. | Sharon McPHERSON | (81) | Ren 96 | 2:32.25 |
11. | Tia HASTIE | (78) | East Lothian | 2:33.18 |
12. | Lauren KENNEDY | (84) | South Aberde | 2:35.08 |
13. | Gillian ROBB | (86) | Co Aberdeen | 2:35.73 |
14. | Laurie ADAIR | (84) | Co Edinburgh | 2:36.00 |
15. | Emma MACFARLANE | (81) | MBS SwimTeam | 2:36.50 |
16. | Kim BREMNER | (84) | Co Edinburgh | 2:36.59 |
17. | Sinead ROWNEY | (83) | South Lanark | 2:36.76 |
18. | Lisa COLGAN | (81) | East Lothian | 2:37.04 |
19. | Natalie COULING | (86) | Barrow | 2:37.09 |
20. | Sara HENDERSON | (84) | Stirling | 2:37.90 |
21. | Anna GILLIGAN | (83) | Warrington W | 2:38.19 |
22. | Melissa EVANS | (82) | Co Aberdeen | 2:38.52 |
23. | Gail ANDERSON | (83) | Cumbernauld | 2:38.57 |
24. | Karen MATHIESON | (82) | East Lothian | 2:43.50 |
25. | Louise INNES | (84) | South Aberde | 2:44.04 |
26. | Susan BLACK | (83) | Dunoon | 2:45.99 |
27. | Lucy YOUNG | (82) | South Aberde | 2:50.87 |
Top of Page
Final WOMENS 200 Metres BACKSTROKE
1. | Louise COULL | (84) | Co Glasgow | 2:19.72 |
2. | Gemma RITCHIE | (84) | Warrender | 2:25.09 |
3. | Rosy CORNISH | (83) | 1st Aquatic | 2:26.42 |
4. | Gillian ANDERSON | (78) | Co Edinburgh | 2:27.12 |
5. | Siobhan DUNCAN | (83) | Tayside | 2:27.56 |
6. | Stephanie LARKIN | (83) | Ulster Squad | 2:30.23 |
7. | Jillian REES | (81) | Heart of Mid | 2:32.46 |
8. | Lindsay WARD | (82) | Co Glasgow | 2:34.59 |
Top of Page
B Final WOMENS 200 Metres BACKSTROKE
1. | Gillian ROBB | (86) | Co Aberdeen | 2:31.23 |
2. | Lauren KENNEDY | (84) | South Aberde | 2:32.09 |
3. | Tia HASTIE | (78) | East Lothian | 2:32.56 |
4. | Laurie ADAIR | (84) | Co Edinburgh | 2:33.86 |
5. | Sinead ROWNEY | (83) | South Lanark | 2:34.74 |
6. | Kim BREMNER | (84) | Co Edinburgh | 2:34.89 |
7. | Emma MACFARLANE | (81) | MBS SwimTeam | 2:35.55 |
8. | Sharon McPHERSON | (81) | Ren 96 | 2:36.40 |
Top of Page
Heats WOMENS 200 Metres INDIVIDUAL MEDLEY
1. | Sam HUNTER | (83) | Berkhamsted | 2:26.26 |
2. | Kirsty ORR | (82) | Co Edinburgh | 2:28.34 |
3. | Fiona RENNIE | (82) | Ren 96 | 2:29.34 |
4. | Jenny BOYD | (82) | Co Edinburgh | 2:29.89 |
5. | Louise COULL | (84) | Co Glasgow | 2:30.21 |
6. | Kelly HAMILL | (85) | Unattached | 2:32.04 |
7. | Claire-Jane McPHERSON | (80) | Co Glasgow | 2:32.36 |
8. | Siobhan EDGAR | (80) | Co Edinburgh | 2:32.46 |
9. | Lauren KENNEDY | (84) | South Aberde | 2:32.55 |
10. | Louise HENDERSON | (84) | Co Edinburgh | 2:32.60 |
11. | Laurie ADAIR | (84) | Co Edinburgh | 2:32.85 |
12. | Sara HENDERSON | (84) | Stirling | 2:32.97 |
13. | Lynn MCLAREN | (81) | Kingdom Comp | 2:34.94 |
14. | Hannah PATTINSON | (81) | Co Bradford | 2:35.09 |
15. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 2:36.13 |
16. | Gillian ROBB | (86) | Co Aberdeen | 2:37.45 |
17. | Sharon McPHERSON | (81) | Ren 96 | 2:38.43 |
18. | Melissa EVANS | (82) | Co Aberdeen | 2:39.08 |
19. | Emma MACFARLANE | (81) | MBS SwimTeam | 2:39.87 |
20. | Natalie COULING | (86) | Barrow | 2:39.93 |
21. | Kirsty BALFOUR | (84) | Co Edinburgh | 2:40.06 |
22. | Kim BREMNER | (84) | Co Edinburgh | 2:40.23 |
23. | Gillian HERON | (84) | South Lanark | 2:41.18 |
23. | Lydia ROWBORY | (84) | MBS SwimTeam | 2:41.18 |
25. | Sarah PARTINGTON | (84) | Warrington W | 2:41.87 |
26. | Kirsten SINCLAIR | (82) | Kingdom Comp | 2:42.46 |
27. | Anna GILLIGAN | (83) | Warrington W | 2:42.61 |
28. | Moira PAGE | (79) | South Aberde | 2:43.38 |
29. | Susan BLACK | (83) | Dunoon | 2:43.71 |
30. | Kirsty McCLUSKEY | (84) | Co Edinburgh | 2:43.81 |
31. | Erica MASSIE | (85) | Co Aberdeen | 2:43.98 |
32. | Alison TURTON | (84) | Warrington W | 2:45.15 |
33. | Shelley MASSON | (80) | Co Aberdeen | 2:45.18 |
34. | Jill BROWN | (77) | W Lothian | 2:45.60 |
35. | Alison MATHIESON | (83) | South Aberde | 2:46.12 |
36. | Mari BREMNER | (84) | Co Edinburgh | 2:46.76 |
37. | Alana COLLIS | (80) | Warrender | 2:46.94 |
38. | Jennifer HOGG | (84) | South Aberde | 2:49.91 |
Top of Page
Final WOMENS 200 Metres INDIVIDUAL MEDLEY
1. | Sam HUNTER | (83) | Berkhamsted | 2:24.06 |
2. | Kirsty ORR | (82) | Co Edinburgh | 2:26.07 |
3. | Fiona RENNIE | (82) | Ren 96 | 2:28.73 |
4. | Louise COULL | (84) | Co Glasgow | 2:28.88 |
5. | Jenny BOYD | (82) | Co Edinburgh | 2:28.92 |
6. | Siobhan EDGAR | (80) | Co Edinburgh | 2:32.32 |
7. | Kelly HAMILL | (85) | Unattached | 2:33.67 |
8. | Lauren KENNEDY | (84) | South Aberde | 2:33.97 |
Top of Page
B Final WOMENS 200 Metres INDIVIDUAL MEDLEY
1. | Sara HENDERSON | (84) | Stirling | 2:30.83 |
2. | Louise HENDERSON | (84) | Co Edinburgh | 2:31.05 |
3. | Lynn MCLAREN | (81) | Kingdom Comp | 2:33.11 |
4. | Laurie ADAIR | (84) | Co Edinburgh | 2:33.70 |
5. | Hannah PATTINSON | (81) | Co Bradford | 2:33.86 |
6. | Sharon McPHERSON | (81) | Ren 96 | 2:34.19 |
7. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 2:35.01 |
8. | Gillian ROBB | (86) | Co Aberdeen | 2:37.36 |
Top of Page
Heats WOMENS 400 Metres INDIVIDUAL MEDLEY
1. | Sam HUNTER | (83) | Berkhamsted | 5:05.61 |
2. | Kirsty ORR | (82) | Co Edinburgh | 5:11.69 |
3. | Fiona RENNIE | (82) | Ren 96 | 5:15.89 |
4. | Jenny BOYD | (82) | Co Edinburgh | 5:17.14 |
5. | Sara HENDERSON | (84) | Stirling | 5:18.48 |
6. | Louise HENDERSON | (84) | Co Edinburgh | 5:18.88 |
7. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 5:24.82 |
8. | Hannah PATTINSON | (81) | Co Bradford | 5:27.26 |
9. | Emma MACFARLANE | (81) | MBS SwimTeam | 5:28.84 |
10. | Jenny LOWE | (83) | Warrington W | 5:31.12 |
11. | Gillian ROBB | (86) | Co Aberdeen | 5:31.33 |
12. | Anna GILLIGAN | (83) | Warrington W | 5:38.15 |
13. | Erica MASSIE | (85) | Co Aberdeen | 5:41.74 |
14. | Joanna ROWBORY | (81) | Co Glasgow | 5:43.53 |
15. | Natalie COULING | (86) | Barrow | 5:47.15 |
16. | Alana COLLIS | (80) | Warrender | 5:50.76 |
17. | Mari BREMNER | (84) | Co Edinburgh | 5:50.98 |
| Jill BROWN | (77) | W Lothian | DIS T 6L. |
Top of Page
Final WOMENS 400 Metres INDIVIDUAL MEDLEY
1. | Sam HUNTER | (83) | Berkhamsted | 5:01.12 |
2. | Kirsty ORR | (82) | Co Edinburgh | 5:06.80 |
3. | Jenny BOYD | (82) | Co Edinburgh | 5:14.47 |
4. | Sara HENDERSON | (84) | Stirling | 5:14.77 |
5. | Louise HENDERSON | (84) | Co Edinburgh | 5:15.54 |
6. | Fiona RENNIE | (82) | Ren 96 | 5:18.69 |
7. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 5:19.84 |
8. | Hannah PATTINSON | (81) | Co Bradford | 5:32.51 |
Top of Page
Heats WOMENS 4x100 Metres FREESTYLE TEAM
1. | City of Edinburgh Sen | | Co Edinburgh | 4:14.30 |
2. | City of Glasgow | | Co Glasgow | 4:15.60 |
3. | Tayside Swim Team Jun | | Tayside | 4:15.75 |
4. | Ren 96 | | Ren 96 | 4:16.62 |
5. | East Lothian Swim Team | | East Lothian | 4:19.88 |
6. | City of Edinburgh Jun | | Co Edinburgh | 4:20.89 |
7. | MBS Swim Team Junior | | MBS SwimTeam | 4:21.72 |
8. | South Aberdeenshire | | South Aberde | 4:22.48 |
9. | South Lanarkshire | | South Lanark | 4:24.06 |
10. | Kingdom Swim Team | | Kingdom Comp | 4:26.57 |
11. | City of Aberdeen | | Co Aberdeen | 4:27.19 |
12. | Ren 96 Junior | | Ren 96 | 4:28.00 |
13. | Warrender | | Warrender | 4:30.16 |
14. | South Lanarkshire Jun | | South Lanark | 4:30.79 |
15. | West Lothian Swim Team | | W Lothian | 4:32.21 |
16. | Ulster | | Ulster Squad | 4:33.25 |
Top of Page
Final WOMENS 4x100 Metres FREESTYLE TEAM
1. | City of Edinburgh Sen | | Co Edinburgh | 4:07.35 |
2. | City of Glasgow | | Co Glasgow | 4:12.47 |
3. | Ren 96 | | Ren 96 | 4:13.11 |
4. | South Aberdeenshire | | South Aberde | 4:14.82 |
5. | Tayside Swim Team Jun | | Tayside | 4:15.71 |
6. | City of Edinburgh Jun | | Co Edinburgh | 4:20.35 |
7. | MBS Swim Team Junior | | MBS SwimTeam | 4:21.02 |
8. | East Lothian Swim Team | | East Lothian | 4:22.54 |
Top of Page
Heats WOMENS 4x200 Metres FREESTYLE TEAM
1. | City of Edinburgh Sen | | Co Edinburgh | 9:09.43 |
2. | Ren 96 | | Ren 96 | 9:16.26 |
3. | City of Glasgow | | Co Glasgow | 9:20.63 |
4. | South Aberdeenshire | | South Aberde | 9:24.27 |
5. | South Lanarkshire | | South Lanark | 9:30.29 |
6. | Ren 96 Junior | | Ren 96 | 9:32.41 |
7. | MBS Swim Team Junior | | MBS SwimTeam | 9:36.94 |
8. | City of Edinburgh Jun | | Co Edinburgh | 9:38.01 |
9. | Warrender | | Warrender | 9:45.22 |
10. | South Lanarkshire Jun | | South Lanark | 9:55.69 |
Top of Page
Final WOMENS 4x200 Metres FREESTYLE TEAM
1. | City of Edinburgh Sen | | Co Edinburgh | 8:52.49 |
2. | Ren 96 | | Ren 96 | 9:08.16 |
3. | City of Glasgow | | Co Glasgow | 9:11.77 |
4. | South Lanarkshire | | South Lanark | 9:20.35 |
5. | City of Edinburgh Jun | | Co Edinburgh | 9:21.65 |
6. | South Aberdeenshire | | South Aberde | 9:23.50 |
7. | MBS Swim Team Junior | | MBS SwimTeam | 9:35.25 |
8. | Ren 96 Junior | | Ren 96 | 9:38.62 |
Top of Page
Heats WOMENS 4x100 Metres MEDLEY RELAY
1. | City of Edinburgh Sen | | Co Edinburgh | 4:40.08 |
2. | City of Edinburgh Jun | | Co Edinburgh | 4:40.68 |
3. | Tayside Swim Team Jun | | Tayside | 4:42.97 |
4. | South Aberdeenshire | | South Aberde | 4:48.38 |
5. | City of Glasgow | | Co Glasgow | 4:48.49 |
6. | Ulster | | Ulster Squad | 4:48.51 |
7. | Ren 96 | | Ren 96 | 4:51.43 |
8. | Midlothian & Peebles J | | MLO Peebles | 4:54.06 |
9. | South Lanarkshire Jun | | South Lanark | 4:54.54 |
10. | Ren 96 Junior | | Ren 96 | 4:58.81 |
11. | Warrender | | Warrender | 4:58.84 |
12. | City of Aberdeen | | Co Aberdeen | 5:00.93 |
13. | MBS Swim Team Junior | | MBS SwimTeam | 5:03.13 |
14. | Heart of Midlothian J | | Heart of Mid | 5:03.40 |
15. | South Lanarkshire | | South Lanark | 5:08.64 |
16. | West Lothian Swim Team | | W Lothian | 5:21.89 |
Top of Page
Final WOMENS 4x100 Metres MEDLEY TEAM
1. | City of Edinburgh Sen | | Co Edinburgh | 4:34.18 |
2. | City of Edinburgh Jun | | Co Edinburgh | 4:40.27 |
3. | Ulster | | Ulster Squad | 4:41.65 |
4. | Tayside Swim Team Jun | | Tayside | 4:43.10 |
5. | City of Glasgow | | Co Glasgow | 4:43.79 |
6. | South Aberdeenshire | | South Aberde | 4:48.60 |
7. | Ren 96 | | Ren 96 | 4:54.91 |
8. | South Lanarkshire Jun | | South Lanark | 5:00.69 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 14 YEARS 200 Metres FREESTYLE
1. | Ryan MCCABE | (85) | Warrender | 2:06.54 |
2. | Steven McQUILLAN | (85) | Ulster Squad | 2:07.25 |
3. | Nathan WHITCOMBE | (85) | Co Aberdeen | 2:09.22 |
4. | Andrew DAVIE | (85) | 1st Aquatic | 2:12.50 |
5. | Steven FOX | (85) | Hamilton Dis | 2:12.68 |
6. | Mark DUNFORD | (85) | Co Aberdeen | 2:12.87 |
7. | Patrick McKENNA | (85) | Ulster Squad | 2:12.92 |
8. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 2:13.28 |
9. | Graeme GOWANS | (85) | 1st Aquatic | 2:14.23 |
10. | Martin LEEL | (85) | Peterhead | 2:15.22 |
11. | Ross SIMPSON | (85) | Hamilton Dis | 2:15.34 |
12. | Chris HALL | (85) | East Lothian | 2:15.95 |
13. | Craig HUTCHISON | (85) | Dunfermline | 2:16.07 |
14. | David HOLT | (85) | Warrington W | 2:16.62 |
15. | William MAGUIRE | (85) | Heart of Mid | 2:17.02 |
16. | Andy WILLIAMSON | (85) | Co Glasgow | 2:17.12 |
17. | Iain MCMICHAEL | (85) | Warrender | 2:17.61 |
18. | Tom JESSOP | (85) | Duns | 2:18.30 |
19. | Alasdair SELBIE | (85) | Incas | 2:18.63 |
20. | Richard EATON | (85) | Dollar Acad | 2:18.75 |
21. | Daniel HARRINGTON | (85) | Co Aberdeen | 2:19.81 |
22. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 2:20.92 |
23. | Craig McINTOSH | (85) | MBS SwimTeam | 2:22.61 |
24. | David McLAUGHLAN | (85) | South Aberde | 2:23.80 |
25. | Stewart PRENTICE | (85) | Sth Ayrshire | 2:24.93 |
26. | Chris ANDREWS | (85) | Co Glasgow | 2:25.54 |
27. | Richard GREEN | (85) | MBS SwimTeam | 2:25.92 |
28. | Alan WILSON | (85) | N Ayrshire | 2:28.99 |
29. | Fraser JOHNSTON | (85) | Cumbernauld | 2:29.22 |
30. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 2:29.38 |
31. | Liam CAMPBELL | (85) | West Dunbart | 2:32.66 |
32. | Danny GEORGE | (85) | Inverleith | 2:32.74 |
33. | Bryan McDONNELL | (85) | Bathgate | 2:36.50 |
34. | Graeme PITCHER | (85) | Inverleith | 2:37.03 |
35. | Flavio RODRIGUEZ | (85) | Cumbernauld | 2:39.18 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 13 YEARS 200 Metres FREESTYLE
1. | Ben HIGSON | (86) | Duns | 2:13.67 |
2. | Steven STEWART | (86) | Stirling | 2:14.14 |
3. | Martyn TAYLOR | (86) | Co Aberdeen | 2:17.98 |
4. | Jody FORBES | (86) | East Lothian | 2:18.11 |
5. | Iain McMILLAN | (86) | Inverleith | 2:18.68 |
6. | Rory DEWAR | (86) | Co Aberdeen | 2:19.07 |
7. | John WARING | (86) | Dollar Acad | 2:22.05 |
8. | Graeme O'BRIEN | (86) | Tayside | 2:22.12 |
9. | Mark GILLIES | (86) | Dollar Acad | 2:22.97 |
10. | Guy GRANT | (86) | Alloa | 2:24.52 |
11. | Dane FORBES | (86) | East Lothian | 2:26.18 |
12. | Andrew ROGER | (86) | West Dunbart | 2:26.31 |
13. | Kevin DOW | (86) | South Aberde | 2:26.33 |
14. | James DAW | (86) | South Aberde | 2:26.93 |
15. | David CURRIE | (86) | MBS SwimTeam | 2:27.74 |
16. | Nicholas KACZYNSKI | (86) | MBS SwimTeam | 2:28.12 |
17. | Ross BURGESS | (86) | South Lanark | 2:28.40 |
18. | Finlay GALL | (86) | Alloa | 2:30.65 |
19. | Gavin MCALEESE | (86) | W Lothian | 2:31.06 |
20. | Greg TOPP | (86) | Co Aberdeen | 2:32.95 |
21. | Gregor OGSTON | (86) | South Aberde | 2:33.34 |
22. | Kevin MURISON | (86) | South Aberde | 2:33.41 |
23. | Mark FLYNN | (86) | West Dunbart | 2:33.85 |
24. | Ryan KENNEDY | (86) | Co Aberdeen | 2:34.00 |
25. | Graeme LYONS | (86) | West Dunbart | 2:34.78 |
26. | Duncan SIMPSON | (86) | Kirkintilloc | 2:34.83 |
27. | Neil WATT | (86) | South Aberde | 2:35.43 |
28. | Philip TRODDEN | (86) | Tayside | 2:37.22 |
29. | Christopher BOLES | (86) | Sth Ayrshire | 2:38.21 |
30. | Jamie HAGGON | (86) | Inverleith | 2:44.02 |
31. | Aidan GRIMSDALE | (86) | Duns | 2:45.37 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 200 Metres FREESTYLE
1. | Byron PACE | (87) | Tayside | 2:17.11 |
2. | Taylor WAMBERG | (87) | Co Glasgow | 2:17.90 |
3. | Iain TOUGH | (87) | Co Aberdeen | 2:17.99 |
4. | Ranald FALCONER | (87) | Co Aberdeen | 2:19.67 |
5. | Kyle DAMMER | (87) | Fins | 2:29.39 |
6. | Scott HOUSTON | (87) | N Ayrshire | 2:29.91 |
7. | Graeme GORDON | (87) | Ren 96 | 2:29.97 |
8. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 2:30.14 |
9. | Barry ANDREWS | (87) | Co Glasgow | 2:30.87 |
10. | Martin BRANNAN | (87) | Co Glasgow | 2:30.92 |
11. | Euan McMILLAN | (87) | Co Glasgow | 2:31.05 |
12. | Angus PAULINE | (87) | Kingdom Comp | 2:31.12 |
13. | Michael WOODBURN | (87) | Tayside | 2:31.45 |
14. | Rory MARSHALL | (87) | Barrow | 2:32.49 |
15. | Craig CONVOY | (87) | Bo'ness | 2:33.12 |
16. | Malcolm KERR | (87) | Warrender | 2:33.78 |
17. | Calum SCULLION | (87) | Cumbernauld | 2:34.31 |
18. | Ross JOHNSTON | (87) | Warrender | 2:36.08 |
19. | Scott GREIG | (87) | MBS SwimTeam | 2:36.97 |
20. | Paul DENNEY | (87) | South Lanark | 2:39.06 |
21. | Kyle GOODFELLOW | (87) | Unattached | 2:39.21 |
22. | Kristoffer TAYLOR | (87) | Co Aberdeen | 2:40.87 |
23. | Andrew MILLER | (87) | Warrender | 2:42.18 |
24. | Paul METCALFE | (87) | Dunfermline | 2:42.25 |
25. | Kenneth MACLEOD | (87) | Dunoon | 2:42.73 |
26. | Craig DUGUID | (87) | Heart of Mid | 2:44.74 |
27. | Colin KERR | (87) | Bathgate | 2:47.80 |
28. | Lawrence DAVIDSON | (87) | MBS SwimTeam | 2:51.80 |
29. | Conor MACGUIRE | (87) | MBS SwimTeam | 2:55.57 |
30. | Mark LAMB | (87) | MBS SwimTeam | 2:56.98 |
31. | David GRANT | (87) | MBS SwimTeam | 3:00.40 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS 200 Metres FREESTYLE
1. | Nikki SMITH | (88) | Buckie | 2:33.04 |
2. | Tom LINDSAY | (88) | Co Aberdeen | 2:34.95 |
3. | Christopher CHASSER | (88) | South Aberde | 2:35.98 |
4. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:37.09 |
5. | Timothy WHITCOMBE | (88) | Co Aberdeen | 2:43.73 |
6. | Nicholas SHIELDS | (88) | Co Glasgow | 2:44.12 |
7. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 2:46.64 |
8. | Gary DUFFY | (88) | West Dunbart | 2:47.16 |
9. | Chris SMITH | (88) | Warrender | 2:47.76 |
10. | Robbie HOOD | (88) | Duns | 2:50.61 |
11. | Allister GRAHAM | (88) | Co Glasgow | 2:52.39 |
12. | Scott PARTYKA | (88) | MBS SwimTeam | 2:55.46 |
13. | Graham CASSIDY | (88) | Kirkintilloc | 2:56.84 |
14. | Liam O'SHEA | (88) | Warrender | 2:57.22 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 13 YEARS 400 Metres FREESTYLE
1. | Ben HIGSON | (86) | Duns | 4:40.71 |
2. | Martyn TAYLOR | (86) | Co Aberdeen | 4:42.77 |
3. | Steven STEWART | (86) | Stirling | 4:49.41 |
4. | Jody FORBES | (86) | East Lothian | 4:55.55 |
5. | Iain McMILLAN | (86) | Inverleith | 5:00.45 |
6. | Rory DEWAR | (86) | Co Aberdeen | 5:03.49 |
7. | Guy GRANT | (86) | Alloa | 5:05.74 |
8. | John WARING | (86) | Dollar Acad | 5:06.73 |
9. | James DAW | (86) | South Aberde | 5:10.97 |
10. | Andrew ROGER | (86) | West Dunbart | 5:11.95 |
11. | Greg TOPP | (86) | Co Aberdeen | 5:12.95 |
12. | Mark GILLIES | (86) | Dollar Acad | 5:14.56 |
13. | Finlay GALL | (86) | Alloa | 5:19.36 |
14. | Gregor OGSTON | (86) | South Aberde | 5:30.97 |
15. | David ROSS | (86) | Bathgate | 5:33.08 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 14 YEARS 400 Metres FREESTYLE
1. | Darren WARD | (85) | MBS SwimTeam | 4:27.15 |
2. | Nathan WHITCOMBE | (85) | Co Aberdeen | 4:29.17 |
3. | Ryan MCCABE | (85) | Warrender | 4:32.91 |
4. | Ben BEENIE | (85) | Co Glasgow | 4:38.54 |
5. | Mark DUNFORD | (85) | Co Aberdeen | 4:39.89 |
6. | Andrew DAVIE | (85) | 1st Aquatic | 4:41.01 |
7. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 4:43.64 |
8. | Gordon SMART | (85) | Kirkintilloc | 4:45.77 |
9. | David FURNESS | (85) | Heart of Mid | 4:46.60 |
10. | David HOLT | (85) | Warrington W | 4:48.97 |
11. | Andy WILLIAMSON | (85) | Co Glasgow | 4:49.70 |
12. | Daniel HARRINGTON | (85) | Co Aberdeen | 4:51.65 |
13. | Craig HUTCHISON | (85) | Dunfermline | 4:54.26 |
14. | Alasdair SELBIE | (85) | Incas | 4:56.13 |
15. | Iain MCMICHAEL | (85) | Warrender | 4:57.30 |
16. | David CAIRNCROSS | (85) | South Lanark | 4:57.31 |
17. | Tom JESSOP | (85) | Duns | 4:57.36 |
18. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 4:57.37 |
19. | Chris ANDREWS | (85) | Co Glasgow | 4:59.56 |
20. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 5:01.80 |
21. | Gregor MORRISON | (85) | Heart of Mid | 5:04.01 |
22. | William MAGUIRE | (85) | Heart of Mid | 5:05.07 |
23. | David McLAUGHLAN | (85) | South Aberde | 5:07.56 |
24. | Duncan MANSON | (85) | Warrender | 5:10.08 |
25. | Blair CARTMELL | (85) | Elgin | 5:10.74 |
26. | Craig McINTOSH | (85) | MBS SwimTeam | 5:14.12 |
27. | Craig FORREST | (85) | Co Glasgow | 5:27.94 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS 400 Metres FREESTYLE
1. | Lewis SMITH | (88) | Warrender | 5:22.07 |
2. | Thomas HIGSON | (88) | Duns | 5:48.90 |
3. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 5:53.68 |
4. | Michael JAMIESON | (88) | MBS SwimTeam | 6:02.16 |
5. | Andrew HOLLIGAN | (88) | Heart of Mid | 6:05.67 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 400 Metres FREESTYLE
1. | Taylor WAMBERG | (87) | Co Glasgow | 4:50.86 |
2. | Iain TOUGH | (87) | Co Aberdeen | 4:51.27 |
3. | Ranald FALCONER | (87) | Co Aberdeen | 4:57.63 |
4. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 5:06.44 |
5. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 5:11.63 |
6. | Rory MARSHALL | (87) | Barrow | 5:12.06 |
7. | Euan McMILLAN | (87) | Co Glasgow | 5:14.66 |
8. | Martin BRANNAN | (87) | Co Glasgow | 5:16.96 |
9. | Barry ANDREWS | (87) | Co Glasgow | 5:17.04 |
10. | Craig CONVOY | (87) | Bo'ness | 5:19.31 |
11. | Malcolm KERR | (87) | Warrender | 5:28.42 |
12. | Ross JOHNSTON | (87) | Warrender | 5:28.52 |
13. | Kristoffer TAYLOR | (87) | Co Aberdeen | 5:30.47 |
14. | Colin McDONALD | (87) | Cumbernauld | 5:32.71 |
15. | Kyle GOODFELLOW | (87) | Unattached | 5:33.82 |
16. | Guy ROBERTS | (87) | Duns | 5:34.97 |
17. | Paul METCALFE | (87) | Dunfermline | 5:41.94 |
18. | Andrew MILLER | (87) | Warrender | 5:42.35 |
19. | Craig DUGUID | (87) | Heart of Mid | 5:51.22 |
20. | David GRANT | (87) | MBS SwimTeam | 6:19.95 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 14 YEARS 200m.BREASTSTROKE
1. | Sam DOWARD | (85) | Warrington W | 2:37.17 |
2. | David FURNESS | (85) | Heart of Mid | 2:43.11 |
3. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 2:44.01 |
4. | Lyle SIBBALD | (85) | Bo'ness | 2:46.09 |
5. | Joel ROBERTS | (85) | Duns | 2:48.63 |
6. | Patrick McKENNA | (85) | Ulster Squad | 2:50.87 |
7. | Mark DUNFORD | (85) | Co Aberdeen | 2:52.71 |
8. | Graham BLOICE | (85) | Tayside | 2:52.88 |
9. | Grant TURNBULL | (85) | Grangemouth | 2:53.77 |
10. | Gregor MORRISON | (85) | Heart of Mid | 2:54.20 |
11. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 2:55.07 |
12. | David CAIRNCROSS | (85) | South Lanark | 2:56.47 |
13. | Blair CARTMELL | (85) | Elgin | 2:57.34 |
14. | Stewart PRENTICE | (85) | Sth Ayrshire | 2:59.04 |
15. | Andy WILLIAMSON | (85) | Co Glasgow | 3:01.72 |
16. | Duncan MANSON | (85) | Warrender | 3:02.15 |
17. | Adam LEE | (85) | South Lanark | 3:02.80 |
18. | Andrew CAIRNS | (85) | Sedgefield | 3:05.83 |
19. | Victor McCULLOUGH | (85) | Unattached | 3:06.10 |
20. | Andrew WAUGH | (85) | Cumbernauld | 3:07.50 |
21. | Calum FERGUSON | (85) | South Lanark | 3:07.89 |
22. | Craig FORREST | (85) | Co Glasgow | 3:11.58 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 13 YEARS 200m.BREASTSTROKE
1. | Andrew MAYOR | (86) | South Lanark | 2:51.21 |
2. | Philip LLOYD | (86) | Co Aberdeen | 2:52.47 |
3. | Ben HIGSON | (86) | Duns | 2:58.74 |
4. | Mark GILLIES | (86) | Dollar Acad | 3:09.85 |
5. | Rory DEWAR | (86) | Co Aberdeen | 3:10.29 |
6. | Finlay GALL | (86) | Alloa | 3:10.58 |
7. | John WARING | (86) | Dollar Acad | 3:10.62 |
8. | Collin SMITH | (86) | South Aberde | 3:11.59 |
9. | Chris CONNELL | (86) | Ren 96 | 3:15.75 |
10. | Richard SMITH | (86) | Ren 96 | 3:16.67 |
11. | Sean SMITH | (86) | Inverleith | 3:20.86 |
12. | Martyn TAYLOR | (86) | Co Aberdeen | 3:22.90 |
13. | Jamie HAGGON | (86) | Inverleith | 3:26.19 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 200m.BREASTSTROKE
1. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 3:01.85 |
2. | Graeme GORDON | (87) | Ren 96 | 3:07.73 |
3. | David CHANDLER | (87) | West Dunbart | 3:07.84 |
4. | Steven ARBUCKLE | (87) | Kingdom Comp | 3:08.19 |
5. | Ranald FALCONER | (87) | Co Aberdeen | 3:09.04 |
6. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 3:09.64 |
7. | Kristoffer TAYLOR | (87) | Co Aberdeen | 3:21.42 |
8. | Ewan DOCHERTY | (87) | Warrender | 3:23.78 |
9. | Ruaraidh DISHER | (87) | Inverleith | 3:24.22 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS 200m.BREASTSTROKE
1. | Lewis SMITH | (88) | Warrender | 3:13.07 |
2. | Ian MURRAY | (88) | South Lanark | 3:22.63 |
3. | Michael JAMIESON | (88) | MBS SwimTeam | 3:22.94 |
4. | Steven GIANNANDREA | (88) | Grangemouth | 3:33.52 |
5. | Scott PARTYKA | (88) | MBS SwimTeam | 3:36.53 |
6. | Robbie HOOD | (88) | Duns | 3:55.08 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS 100 Metres BUTTERFLY
1. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 1:20.43 |
2. | Lewis SMITH | (88) | Warrender | 1:22.34 |
3. | Tom LINDSAY | (88) | Co Aberdeen | 1:22.94 |
4. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 1:30.45 |
5. | Thomas HIGSON | (88) | Duns | 1:31.75 |
6. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 1:34.15 |
7. | Christopher CHASSER | (88) | South Aberde | 1:34.18 |
8. | Liam O'SHEA | (88) | Warrender | 1:34.28 |
9. | Chris SMITH | (88) | Warrender | 1:35.33 |
10. | Nicholas SHIELDS | (88) | Co Glasgow | 1:37.44 |
| Timothy WHITCOMBE | (88) | Co Aberdeen | DIS SA 14L. |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 100 Metres BUTTERFLY
1. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 1:11.78 |
2. | Rory MARSHALL | (87) | Barrow | 1:12.97 |
3. | Scott HOUSTON | (87) | N Ayrshire | 1:14.15 |
4. | Byron PACE | (87) | Tayside | 1:14.84 |
5. | Barry ANDREWS | (87) | Co Glasgow | 1:18.17 |
6. | Guy ROBERTS | (87) | Duns | 1:23.08 |
7. | Malcolm KERR | (87) | Warrender | 1:23.63 |
8. | Ranald FALCONER | (87) | Co Aberdeen | 1:25.13 |
9. | Conor MACGUIRE | (87) | MBS SwimTeam | 1:27.14 |
10. | Kristoffer TAYLOR | (87) | Co Aberdeen | 1:27.57 |
11. | Taylor WAMBERG | (87) | Co Glasgow | 1:28.04 |
12. | Lawrence DAVIDSON | (87) | MBS SwimTeam | 1:37.41 |
13. | Craig DUGUID | (87) | Heart of Mid | 1:43.04 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 13 YEARS 200 Metres BUTTERFLY
1. | Ben HIGSON | (86) | Duns | 2:36.31 |
2. | Andrew MAYOR | (86) | South Lanark | 2:46.76 |
3. | Rory DEWAR | (86) | Co Aberdeen | 2:47.10 |
4. | Kevin DOW | (86) | South Aberde | 2:58.15 |
5. | Philip LLOYD | (86) | Co Aberdeen | 2:59.24 |
6. | Mark FLYNN | (86) | West Dunbart | 3:09.63 |
7. | Ryan KENNEDY | (86) | Co Aberdeen | 3:14.39 |
8. | Collin SMITH | (86) | South Aberde | 3:17.84 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 14 YEARS 200 Metres BUTTERFLY
1. | Martin LEEL | (85) | Peterhead | 2:23.83 |
2. | Joel ROBERTS | (85) | Duns | 2:26.62 |
3. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 2:30.24 |
4. | Gary JOHNSTON | (85) | 1st Aquatic | 2:31.79 |
5. | Graeme GOWANS | (85) | 1st Aquatic | 2:35.41 |
6. | Ross SIMPSON | (85) | Hamilton Dis | 2:36.59 |
7. | Stuart HOWARTH | (85) | Co Glasgow | 2:36.84 |
8. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 2:40.33 |
9. | Ryan MCCABE | (85) | Warrender | 2:40.74 |
10. | Daniel HARRINGTON | (85) | Co Aberdeen | 2:49.26 |
11. | Craig FORREST | (85) | Co Glasgow | 2:57.42 |
12. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 3:02.80 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 13 YEARS 200 Metres BACKSTROKE
1. | Ben HIGSON | (86) | Duns | 2:30.42 |
2. | Lee AITKEN | (86) | Kingdom Comp | 2:34.98 |
3. | Iain McMILLAN | (86) | Inverleith | 2:36.88 |
4. | Dane FORBES | (86) | East Lothian | 2:37.15 |
5. | Rory DEWAR | (86) | Co Aberdeen | 2:40.88 |
6. | Graeme O'BRIEN | (86) | Tayside | 2:42.63 |
7. | Mark GILLIES | (86) | Dollar Acad | 2:43.04 |
8. | Steven STEWART | (86) | Stirling | 2:43.68 |
9. | Andrew ROGER | (86) | West Dunbart | 2:43.83 |
10. | David CURRIE | (86) | MBS SwimTeam | 2:46.30 |
11. | Guy GRANT | (86) | Alloa | 2:46.31 |
12. | Graeme LYONS | (86) | West Dunbart | 2:47.24 |
13. | John WARING | (86) | Dollar Acad | 2:47.38 |
14. | James DAW | (86) | South Aberde | 2:48.69 |
15. | Ross BURGESS | (86) | South Lanark | 2:50.07 |
16. | Greg TOPP | (86) | Co Aberdeen | 2:51.09 |
17. | Martyn TAYLOR | (86) | Co Aberdeen | 2:52.14 |
18. | Gregor OGSTON | (86) | South Aberde | 2:54.22 |
19. | Kevin MURISON | (86) | South Aberde | 2:55.39 |
20. | Mark FLYNN | (86) | West Dunbart | 2:56.57 |
21. | Richard SMITH | (86) | Ren 96 | 3:03.03 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 14 YEARS 200 Metres BACKSTROKE
1. | Darren WARD | (85) | MBS SwimTeam | 2:22.38 |
2. | Steven FOX | (85) | Hamilton Dis | 2:22.72 |
3. | Joel ROBERTS | (85) | Duns | 2:24.76 |
4. | David HOLT | (85) | Warrington W | 2:26.03 |
5. | Chris HALL | (85) | East Lothian | 2:27.85 |
6. | Mark DUNFORD | (85) | Co Aberdeen | 2:30.62 |
7. | David FURNESS | (85) | Heart of Mid | 2:30.99 |
8. | Daniel HARRINGTON | (85) | Co Aberdeen | 2:31.45 |
9. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 2:32.02 |
10. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 2:33.66 |
11. | Ben BEENIE | (85) | Co Glasgow | 2:34.63 |
12. | Gordon SMART | (85) | Kirkintilloc | 2:37.71 |
13. | Andy WILLIAMSON | (85) | Co Glasgow | 2:39.24 |
14. | Chris ANDREWS | (85) | Co Glasgow | 2:40.62 |
15. | Steven McQUILLAN | (85) | Ulster Squad | 2:40.72 |
16. | Duncan MANSON | (85) | Warrender | 2:41.34 |
17. | William MAGUIRE | (85) | Heart of Mid | 2:41.64 |
18. | David McLAUGHLAN | (85) | South Aberde | 2:41.71 |
19. | Adam LEE | (85) | South Lanark | 2:42.63 |
20. | Alasdair SELBIE | (85) | Incas | 2:43.48 |
21. | Iain MCMICHAEL | (85) | Warrender | 2:44.18 |
22. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 2:47.75 |
23. | Craig McINTOSH | (85) | MBS SwimTeam | 2:48.86 |
24. | Liam CAMPBELL | (85) | West Dunbart | 2:49.31 |
25. | Calum FERGUSON | (85) | South Lanark | 2:54.31 |
26. | Graeme PITCHER | (85) | Inverleith | 3:11.64 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS 200 Metres BACKSTROKE
1. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:48.33 |
2. | Timothy WHITCOMBE | (88) | Co Aberdeen | 2:54.78 |
3. | Christopher CHASSER | (88) | South Aberde | 2:59.73 |
4. | Tom LINDSAY | (88) | Co Aberdeen | 3:00.76 |
5. | Nicholas SHIELDS | (88) | Co Glasgow | 3:08.30 |
6. | Gary DUFFY | (88) | West Dunbart | 3:09.05 |
7. | Michael JAMIESON | (88) | MBS SwimTeam | 3:09.58 |
8. | Thomas HIGSON | (88) | Duns | 3:11.68 |
9. | Andrew HOLLIGAN | (88) | Heart of Mid | 3:12.77 |
10. | Scott PARTYKA | (88) | MBS SwimTeam | 3:13.47 |
11. | Robbie HOOD | (88) | Duns | 3:14.10 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 200 Metres BACKSTROKE
1. | Ranald FALCONER | (87) | Co Aberdeen | 2:31.15 |
2. | Iain TOUGH | (87) | Co Aberdeen | 2:32.69 |
3. | Taylor WAMBERG | (87) | Co Glasgow | 2:37.09 |
4. | Martin BRANNAN | (87) | Co Glasgow | 2:46.19 |
5. | Colin McDONALD | (87) | Cumbernauld | 2:47.73 |
6. | Colin KERR | (87) | Bathgate | 2:49.30 |
7. | Euan McMILLAN | (87) | Co Glasgow | 2:49.53 |
8. | Ross JOHNSTON | (87) | Warrender | 2:49.92 |
9. | Scott HOUSTON | (87) | N Ayrshire | 2:51.39 |
10. | Scott GREIG | (87) | MBS SwimTeam | 2:51.47 |
11. | Paul DENNEY | (87) | South Lanark | 2:53.40 |
12. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 2:53.76 |
13. | Michael WOODBURN | (87) | Tayside | 2:54.49 |
14. | Kenneth MACLEOD | (87) | Dunoon | 2:55.71 |
15. | Andrew MILLER | (87) | Warrender | 2:59.39 |
16. | Craig DUGUID | (87) | Heart of Mid | 3:00.32 |
17. | Kyle GOODFELLOW | (87) | Unattached | 3:02.68 |
18. | Paul METCALFE | (87) | Dunfermline | 3:03.41 |
19. | David CHANDLER | (87) | West Dunbart | 3:06.95 |
20. | Kristoffer TAYLOR | (87) | Co Aberdeen | 3:07.78 |
21. | Mathew HILL | (87) | Dollar Acad | 3:14.07 |
22. | Gavin CAMPBELL | (87) | Inverclyde | 3:15.18 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 14 YEARS 200 Metres IND.MEDLEY
1. | Darren WARD | (85) | MBS SwimTeam | 2:15.48 |
2. | Joel ROBERTS | (85) | Duns | 2:26.86 |
3. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 2:27.57 |
4. | Sam DOWARD | (85) | Warrington W | 2:27.58 |
5. | Nathan WHITCOMBE | (85) | Co Aberdeen | 2:29.03 |
6. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 2:29.90 |
7. | Graeme GOWANS | (85) | 1st Aquatic | 2:30.27 |
8. | Lyle SIBBALD | (85) | Bo'ness | 2:30.33 |
9. | Gavin SINGLETON | (85) | Barrow | 2:31.08 |
10. | Mark DUNFORD | (85) | Co Aberdeen | 2:31.62 |
11. | Steven McQUILLAN | (85) | Ulster Squad | 2:32.18 |
12. | David FURNESS | (85) | Heart of Mid | 2:32.21 |
13. | Ryan MCCABE | (85) | Warrender | 2:33.53 |
14. | David HOLT | (85) | Warrington W | 2:33.76 |
15. | Gary JOHNSTON | (85) | 1st Aquatic | 2:34.39 |
16. | Patrick McKENNA | (85) | Ulster Squad | 2:34.95 |
17. | Martin LEEL | (85) | Peterhead | 2:35.57 |
18. | Craig HUTCHISON | (85) | Dunfermline | 2:35.68 |
19. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 2:37.07 |
20. | Andy WILLIAMSON | (85) | Co Glasgow | 2:38.00 |
21. | Grant TURNBULL | (85) | Grangemouth | 2:38.51 |
22. | Andrew DAVIE | (85) | 1st Aquatic | 2:38.85 |
23. | Daniel HARRINGTON | (85) | Co Aberdeen | 2:38.93 |
24. | Gordon SMART | (85) | Kirkintilloc | 2:39.37 |
25. | Iain MCMICHAEL | (85) | Warrender | 2:39.85 |
26. | Craig McINTOSH | (85) | MBS SwimTeam | 2:40.82 |
27. | Alasdair SELBIE | (85) | Incas | 2:41.06 |
28. | David CAIRNCROSS | (85) | South Lanark | 2:41.95 |
29. | Graham BLOICE | (85) | Tayside | 2:42.08 |
30. | David McLAUGHLAN | (85) | South Aberde | 2:42.39 |
31. | William MAGUIRE | (85) | Heart of Mid | 2:43.42 |
32. | Duncan MANSON | (85) | Warrender | 2:43.92 |
33. | Calum FERGUSON | (85) | South Lanark | 2:44.24 |
34. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 2:45.59 |
35. | Gregor MORRISON | (85) | Heart of Mid | 2:47.04 |
36. | Adam LEE | (85) | South Lanark | 2:47.74 |
37. | Chris ANDREWS | (85) | Co Glasgow | 2:47.88 |
38. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 2:48.42 |
39. | Victor McCULLOUGH | (85) | Unattached | 2:54.02 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 13 YEARS 200 Metres IND.MEDLEY
1. | Ben HIGSON | (86) | Duns | 2:31.18 |
2. | Andrew MAYOR | (86) | South Lanark | 2:36.03 |
3. | Lee AITKEN | (86) | Kingdom Comp | 2:36.30 |
4. | Rory DEWAR | (86) | Co Aberdeen | 2:38.10 |
5. | John WARING | (86) | Dollar Acad | 2:39.86 |
6. | Iain McMILLAN | (86) | Inverleith | 2:39.87 |
7. | Guy GRANT | (86) | Alloa | 2:40.33 |
8. | Philip LLOYD | (86) | Co Aberdeen | 2:42.28 |
9. | Kevin DOW | (86) | South Aberde | 2:44.96 |
10. | Andrew ROGER | (86) | West Dunbart | 2:45.44 |
10. | Martyn TAYLOR | (86) | Co Aberdeen | 2:45.44 |
12. | Mark GILLIES | (86) | Dollar Acad | 2:47.81 |
13. | Steven STEWART | (86) | Stirling | 2:47.96 |
14. | James DAW | (86) | South Aberde | 2:48.31 |
15. | David CURRIE | (86) | MBS SwimTeam | 2:48.79 |
16. | Chris CONNELL | (86) | Ren 96 | 2:51.82 |
17. | Gavin MCALEESE | (86) | W Lothian | 2:53.36 |
18. | Nicholas KACZYNSKI | (86) | MBS SwimTeam | 2:56.06 |
19. | Philip TRODDEN | (86) | Tayside | 2:56.08 |
20. | Greg TOPP | (86) | Co Aberdeen | 2:57.13 |
21. | Gregor OGSTON | (86) | South Aberde | 2:57.59 |
22. | Christopher BOLES | (86) | Sth Ayrshire | 2:57.77 |
23. | Ryan KENNEDY | (86) | Co Aberdeen | 2:58.62 |
24. | Kevin MURISON | (86) | South Aberde | 2:59.68 |
25. | Richard SMITH | (86) | Ren 96 | 3:00.88 |
26. | Collin SMITH | (86) | South Aberde | 3:02.35 |
27. | Neil WATT | (86) | South Aberde | 3:06.23 |
28. | Duncan SIMPSON | (86) | Kirkintilloc | 3:07.65 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 200 Metres IND.MEDLEY
1. | Ranald FALCONER | (87) | Co Aberdeen | 2:38.97 |
2. | Taylor WAMBERG | (87) | Co Glasgow | 2:42.64 |
3. | Iain TOUGH | (87) | Co Aberdeen | 2:44.53 |
4. | Rory MARSHALL | (87) | Barrow | 2:47.88 |
5. | Scott HOUSTON | (87) | N Ayrshire | 2:49.30 |
6. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 2:49.36 |
7. | Barry ANDREWS | (87) | Co Glasgow | 2:51.70 |
8. | Colin McDONALD | (87) | Cumbernauld | 2:53.89 |
9. | Paul METCALFE | (87) | Dunfermline | 2:56.29 |
10. | Ross JOHNSTON | (87) | Warrender | 2:56.57 |
11. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 2:56.76 |
12. | Paul DENNEY | (87) | South Lanark | 2:57.34 |
13. | Guy ROBERTS | (87) | Duns | 2:57.63 |
14. | Kenneth MACLEOD | (87) | Dunoon | 2:58.47 |
15. | Calum SCULLION | (87) | Cumbernauld | 2:58.98 |
16. | Angus PAULINE | (87) | Kingdom Comp | 2:59.34 |
17. | Andrew MILLER | (87) | Warrender | 2:59.88 |
18. | Kyle GOODFELLOW | (87) | Unattached | 3:00.17 |
19. | Scott GREIG | (87) | MBS SwimTeam | 3:02.28 |
20. | David CHANDLER | (87) | West Dunbart | 3:03.04 |
21. | Malcolm KERR | (87) | Warrender | 3:04.39 |
22. | Craig DUGUID | (87) | Heart of Mid | 3:06.34 |
23. | Kristoffer TAYLOR | (87) | Co Aberdeen | 3:07.59 |
24. | Lawrence DAVIDSON | (87) | MBS SwimTeam | 3:10.20 |
25. | Conor MACGUIRE | (87) | MBS SwimTeam | 3:11.95 |
26. | Mark LAMB | (87) | MBS SwimTeam | 3:23.42 |
| Euan McMILLAN | (87) | Co Glasgow | DIS SA 2L. |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS 200 Metres IND.MEDLEY
1. | Lewis SMITH | (88) | Warrender | 2:52.56 |
2. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:54.35 |
3. | Nikki SMITH | (88) | Buckie | 2:59.35 |
4. | Tom LINDSAY | (88) | Co Aberdeen | 3:01.19 |
5. | Timothy WHITCOMBE | (88) | Co Aberdeen | 3:04.46 |
6. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 3:05.48 |
7. | Nicholas SHIELDS | (88) | Co Glasgow | 3:07.76 |
8. | Michael JAMIESON | (88) | MBS SwimTeam | 3:07.94 |
9. | Christopher CHASSER | (88) | South Aberde | 3:09.51 |
10. | Jamie WHITEMAN | (88) | South Aberde | 3:10.06 |
11. | Thomas HIGSON | (88) | Duns | 3:10.25 |
12. | Chris SMITH | (88) | Warrender | 3:16.05 |
13. | Liam O'SHEA | (88) | Warrender | 3:19.27 |
14. | Graham CASSIDY | (88) | Kirkintilloc | 3:26.93 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 14 YEARS 200 Metres FREESTYLE
1. | Charlotte BRENNAN | (85) | Warrington W | 2:14.71 |
2. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 2:15.09 |
3. | Victoria McPHERSON | (85) | South Aberde | 2:17.00 |
4. | Rachel GREIG | (85) | Warrington W | 2:21.86 |
5. | Laura RAY | (85) | Tayside | 2:22.18 |
6. | Linzi TAYLOR | (85) | Alloa | 2:22.20 |
7. | Erica MASSIE | (85) | Co Aberdeen | 2:22.61 |
8. | Claire McEVINNY | (85) | MBS SwimTeam | 2:22.63 |
9. | Lynsey KIDD | (85) | Co Glasgow | 2:22.66 |
10. | Amanda PAULINE | (85) | Kingdom Comp | 2:24.37 |
11. | Carol THAIN | (85) | Bathgate | 2:24.42 |
12. | Natalie WARD | (85) | Co Glasgow | 2:25.28 |
13. | Claire LITTLE | (85) | Co Aberdeen | 2:26.89 |
14. | Elaine RAMSAY | (85) | Ren 96 | 2:27.23 |
15. | Holly NICHOLSON | (85) | Heart of Mid | 2:27.60 |
16. | Jenna WISEMAN | (85) | South Aberde | 2:28.27 |
17. | Andrea BIRD | (85) | Heart of Mid | 2:29.58 |
18. | Karen ANDERSON | (85) | Bathgate | 2:31.72 |
19. | Amy STEVENSON | (85) | MBS SwimTeam | 2:33.48 |
20. | Emma SCORGIE | (85) | Ren 96 | 2:33.89 |
21. | Jennifer KENNEDY | (85) | South Aberde | 2:33.94 |
22. | Gillian YATES | (85) | Kirkintilloc | 2:33.97 |
23. | Hazel MORRISON | (85) | Street | 2:34.99 |
24. | Diane LAVERY | (85) | South Aberde | 2:35.22 |
25. | Julie MILLER | (85) | Warrender | 2:43.43 |
26. | Jennifer PRENTICE | (85) | Sth Ayrshire | 2:44.41 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 13 YEARS 200 Metres FREESTYLE
1. | Carey ABEL | (86) | Elgin | 2:19.36 |
2. | Jill NESBITT | (86) | Ulster Squad | 2:21.49 |
3. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 2:23.41 |
4. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 2:23.45 |
5. | Gillian ROBB | (86) | Co Aberdeen | 2:23.52 |
6. | Philippa DuFRAYER | (86) | Barrow | 2:24.22 |
7. | Karen MOORE | (86) | Kingdom Comp | 2:24.40 |
8. | Gemma WRIGHT | (86) | Ulster Squad | 2:25.64 |
9. | Debbie PHILLIPS | (86) | Co Glasgow | 2:26.05 |
10. | Nikki GRANT | (86) | Co Aberdeen | 2:26.47 |
11. | Michelle GAUNT | (86) | Co Aberdeen | 2:26.53 |
12. | Sheryl BROWN | (86) | Co Glasgow | 2:28.14 |
13. | Anna McILWRAITH | (86) | Cumbernauld | 2:28.48 |
14. | Yvonne REGAN | (86) | Ren 96 | 2:29.24 |
15. | Elaine FITZSIMMONS | (86) | Tayside | 2:29.51 |
16. | Hannah DEWAR | (86) | MBS SwimTeam | 2:30.00 |
17. | Kate MACKIE | (86) | Heart of Mid | 2:30.42 |
18. | Helen McLEOD | (86) | MLO Peebles | 2:30.48 |
19. | Lauren MCVIE | (86) | South Lanark | 2:31.33 |
20. | Vikki SMITH | (86) | South Lanark | 2:32.20 |
21. | Amanda ALLISON | (86) | Cumbernauld | 2:32.52 |
22. | Stephanie OWEN | (86) | W Lothian | 2:32.73 |
23. | Lucinda LOW | (86) | Co Aberdeen | 2:32.77 |
24. | Eilidh McPHERSON | (86) | Forres | 2:33.51 |
25. | Carolyn FORDYCE | (86) | Warrender | 2:33.67 |
26. | Kirstan BLAMIRE | (86) | W Lothian | 2:34.56 |
27. | Debbie WAIT | (86) | Bathgate | 2:35.45 |
28. | Caroline PAGE | (86) | South Aberde | 2:45.32 |
29. | Kirsten MILLS | (86) | South Lanark | 2:47.83 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 200 Metres FREESTYLE
1. | Gemma SUTHERLAND | (87) | Co Aberdeen | 2:24.57 |
2. | Michelle REMMONDS | (87) | Co Glasgow | 2:24.60 |
3. | Ashton BOWMAN | (87) | Dollar Acad | 2:25.60 |
4. | Kirsten RENWICK | (87) | Co Aberdeen | 2:28.36 |
5. | Rebecca WILL | (87) | Co Aberdeen | 2:30.28 |
6. | Rebecca ORR | (87) | Inverclyde | 2:30.71 |
7. | Rachel HILLAM | (87) | Warrington W | 2:31.17 |
8. | Jennifer MITCHELL | (87) | Cumbernauld | 2:31.21 |
9. | Anna HARRINGTON | (87) | Co Aberdeen | 2:31.30 |
10. | Mairi STEWART | (87) | Tayside | 2:31.59 |
11. | Emma CONNELL | (87) | Buckie | 2:33.98 |
12. | Gemma BAIRD | (87) | W Lothian | 2:35.30 |
13. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 2:35.82 |
14. | Fiona MADSEN | (87) | N Ayrshire | 2:38.37 |
15. | Helen POPPLE | (87) | MBS SwimTeam | 2:38.55 |
16. | Laura ROBB | (87) | Co Aberdeen | 2:39.23 |
17. | Alice MARWICK | (87) | Warrender | 2:39.34 |
18. | Jacqueline THOW | (87) | Kingdom Comp | 2:39.62 |
19. | Keri HAUAN | (87) | Co Aberdeen | 2:40.09 |
20. | Siobhan MCMAHON | (87) | Co Aberdeen | 2:40.13 |
21. | Lynsey INNES | (87) | South Aberde | 2:40.48 |
22. | Vicki SELLAR | (87) | Co Aberdeen | 2:41.74 |
23. | Emma WATSON | (87) | South Aberde | 2:41.91 |
24. | Ailsa DOCHERTY | (87) | Warrender | 2:42.19 |
25. | Lorna DOCHERTY | (87) | MBS SwimTeam | 2:42.34 |
26. | Rebecca STANTON | (87) | W Lothian | 2:42.88 |
27. | Casey MCCABE | (87) | Warrender | 2:43.31 |
28. | Rosslynne BAND | (87) | Alloa | 2:48.36 |
29. | Bethy WHITEMAN | (87) | South Aberde | 2:48.59 |
30. | Fiona HUNTER | (87) | Heart of Mid | 2:48.64 |
31. | Patricia MUNRO | (87) | Heart of Mid | 2:49.97 |
32. | Joanne RUSSELL | (87) | Warrender | 2:50.88 |
33. | Hannah RUTHERFORD | (87) | Heart of Mid | 2:51.05 |
34. | Amy KENDALL | (87) | West Dunbart | 2:51.12 |
35. | Amy MOFFAT | (87) | Bathgate | 2:53.45 |
36. | Emma Stewart | (87) | West Dunbart | 2:53.66 |
37. | Kate MORRISON | (87) | Dollar Acad | 2:54.58 |
38. | Claire McLAUCHLAN | (87) | MBS SwimTeam | 2:59.06 |
39. | Emma PAUL | (87) | Inverleith | 3:02.83 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS 200 Metres FREESTYLE
1. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 2:31.96 |
2. | Lynn DUNCAN | (88) | MLO Peebles | 2:32.79 |
3. | Jessica ALEXANDER | (88) | N Ayrshire | 2:36.45 |
4. | Louise CRAIG | (88) | Rotherham Mo | 2:42.55 |
5. | Jenna SOPEL | (88) | Deveron | 2:48.23 |
6. | Ola WANDS | (88) | MBS SwimTeam | 2:48.38 |
7. | Cheryl CURRIE | (88) | Kingdom Comp | 2:51.75 |
8. | Gillian MACKIE | (88) | Heart of Mid | 2:51.86 |
9. | Jenny McMILLAN | (88) | Co Glasgow | 2:53.58 |
10. | Nicola MCMANUS | (88) | Warrender | 2:55.72 |
11. | Kirsten MURRAY | (88) | Kirkintilloc | 3:06.91 |
| Angela ABBOTT | (88) | Kingdom Comp | DNF |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 13 YEARS 400 Metres FREESTYLE
1. | Gillian ROBB | (86) | Co Aberdeen | 4:53.43 |
1. | Carey ABEL | (86) | Elgin | 4:53.43 |
3. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 4:59.70 |
4. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 5:00.10 |
5. | Michelle GAUNT | (86) | Co Aberdeen | 5:00.20 |
6. | Sarah JAMES | (86) | Warrington W | 5:05.77 |
7. | Karen MOORE | (86) | Kingdom Comp | 5:06.19 |
8. | Anna McILWRAITH | (86) | Cumbernauld | 5:06.24 |
9. | Debbie PHILLIPS | (86) | Co Glasgow | 5:07.69 |
10. | Sheryl BROWN | (86) | Co Glasgow | 5:08.46 |
11. | Nikki GRANT | (86) | Co Aberdeen | 5:11.67 |
12. | Stephanie OWEN | (86) | W Lothian | 5:13.55 |
13. | Yvonne REGAN | (86) | Ren 96 | 5:14.13 |
14. | Hannah DEWAR | (86) | MBS SwimTeam | 5:14.56 |
15. | Elaine FITZSIMMONS | (86) | Tayside | 5:15.09 |
16. | Lucinda LOW | (86) | Co Aberdeen | 5:15.88 |
17. | Kate MACKIE | (86) | Heart of Mid | 5:18.68 |
18. | Gemma MICHALSKI | (86) | South Aberde | 5:30.05 |
19. | Julie DANIELS | (86) | Dollar Acad | 5:45.02 |
20. | Shona BROWN | (86) | Co Glasgow | 5:51.05 |
21. | Lisa PATRICK | (86) | MBS SwimTeam | 6:06.44 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 14 YEARS 400 Metres FREESTYLE
1. | Erica MASSIE | (85) | Co Aberdeen | 4:49.51 |
2. | Charlotte BRENNAN | (85) | Warrington W | 4:49.70 |
3. | Linzi TAYLOR | (85) | Alloa | 4:49.89 |
4. | Carol THAIN | (85) | Bathgate | 4:58.19 |
5. | Lynsey KIDD | (85) | Co Glasgow | 4:58.94 |
6. | Kerry SMITH | (85) | W Lothian | 5:07.90 |
7. | Jenna WISEMAN | (85) | South Aberde | 5:10.73 |
8. | Elaine RAMSAY | (85) | Ren 96 | 5:15.05 |
9. | Claire LITTLE | (85) | Co Aberdeen | 5:15.21 |
10. | Holly NICHOLSON | (85) | Heart of Mid | 5:18.01 |
11. | Jenny McLEOD | (85) | Heart of Mid | 5:18.02 |
12. | Jennifer KENNEDY | (85) | South Aberde | 5:25.48 |
13. | Hazel MORRISON | (85) | Street | 5:26.69 |
14. | Gillian YATES | (85) | Kirkintilloc | 5:28.66 |
15. | Louise CHALMERS | (85) | Warrender | 5:44.72 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS 400 Metres FREESTYLE
1. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 5:22.97 |
2. | Lynn DUNCAN | (88) | MLO Peebles | 5:23.30 |
3. | Jessica ALEXANDER | (88) | N Ayrshire | 6:05.59 |
4. | Gillian MACKIE | (88) | Heart of Mid | 6:10.19 |
5. | Jenny McMILLAN | (88) | Co Glasgow | 6:12.02 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 400 Metres FREESTYLE
1. | Michelle REMMONDS | (87) | Co Glasgow | 5:04.17 |
2. | Ashton BOWMAN | (87) | Dollar Acad | 5:06.88 |
3. | Gemma SUTHERLAND | (87) | Co Aberdeen | 5:06.99 |
4. | Rebecca WILL | (87) | Co Aberdeen | 5:10.78 |
5. | Rachel HILLAM | (87) | Warrington W | 5:12.19 |
6. | Mairi STEWART | (87) | Tayside | 5:14.73 |
7. | Katy TAYLOR | (87) | Co Glasgow | 5:15.71 |
8. | Jennifer MITCHELL | (87) | Cumbernauld | 5:19.54 |
9. | Anna HARRINGTON | (87) | Co Aberdeen | 5:22.25 |
10. | Gemma BAIRD | (87) | W Lothian | 5:22.96 |
11. | Emma CONNELL | (87) | Buckie | 5:30.31 |
12. | Alice MARWICK | (87) | Warrender | 5:34.22 |
13. | Fiona MADSEN | (87) | N Ayrshire | 5:36.13 |
14. | Lorna DOCHERTY | (87) | MBS SwimTeam | 5:40.89 |
15. | Lynsey INNES | (87) | South Aberde | 5:42.46 |
16. | Ailsa DOCHERTY | (87) | Warrender | 5:46.27 |
17. | Bethy WHITEMAN | (87) | South Aberde | 5:48.30 |
18. | Siobhan MCMAHON | (87) | Co Aberdeen | 5:51.35 |
19. | Casey MCCABE | (87) | Warrender | 5:51.96 |
20. | Catriona STEVENSON | (87) | South Aberde | 5:53.74 |
21. | Danielle BARCLAY | (87) | Unattached | 5:57.33 |
22. | Joanne RUSSELL | (87) | Warrender | 5:57.70 |
23. | Amy MOFFAT | (87) | Bathgate | 6:06.41 |
24. | Kay RITCHIE | (87) | South Aberde | 6:22.80 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 14 YEARS 200m.BREASTSTROKE
1. | Nicola BAIRD | (85) | Tayside | 2:45.11 |
2. | Jennifer BAND | (85) | Alloa | 2:48.20 |
3. | Sally PEARCE | (85) | Cumbernauld | 2:50.10 |
4. | Bryony McPHERSON | (85) | South Aberde | 2:55.45 |
5. | Hayley PRESTON | (85) | Heart of Mid | 2:55.46 |
6. | Fiona DYETT | (85) | Co Glasgow | 2:57.72 |
7. | Elaine RAMSAY | (85) | Ren 96 | 3:00.32 |
8. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 3:01.03 |
9. | Rachel HUGHES | (85) | South Lanark | 3:01.37 |
10. | Jenny McLEOD | (85) | Heart of Mid | 3:05.10 |
11. | Louise BLOOMER | (85) | Co Glasgow | 3:06.09 |
12. | Kirsty BEATON | (85) | South Aberde | 3:12.83 |
13. | Rhian WILLIAMS | (85) | Sth Ayrshire | 3:14.96 |
14. | Jennifer PRENTICE | (85) | Sth Ayrshire | 3:16.19 |
15. | Amy STEVENSON | (85) | MBS SwimTeam | 3:16.72 |
16. | Louise CHALMERS | (85) | Warrender | 3:19.00 |
17. | Claire LITTLE | (85) | Co Aberdeen | 3:19.53 |
18. | Diane LAVERY | (85) | South Aberde | 3:23.56 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 13 YEARS 200m.BREASTSTROKE
1. | Shona DOUSE | (86) | Fins | 2:53.74 |
2. | Nikki GRANT | (86) | Co Aberdeen | 2:54.21 |
3. | Helen CROOKES | (86) | Warrington W | 2:58.05 |
4. | Ashleigh ARMSTRONG | (86) | Co Glasgow | 2:58.07 |
5. | Katie SMITH | (86) | Co Glasgow | 2:58.59 |
6. | Laura McLAREN | (86) | Co Glasgow | 3:02.86 |
7. | Lucinda LOW | (86) | Co Aberdeen | 3:07.11 |
8. | Jill NESBITT | (86) | Ulster Squad | 3:08.84 |
9. | Kirstan BLAMIRE | (86) | W Lothian | 3:13.64 |
10. | Eilidh MULDOON | (86) | East Lothian | 3:13.97 |
11. | Cara MARTIN | (86) | East Lothian | 3:14.16 |
12. | Laura HOUSTON | (86) | N Ayrshire | 3:14.29 |
13. | Gemma MICHALSKI | (86) | South Aberde | 3:16.31 |
14. | Laura DAVIES | (86) | Inverleith | 3:20.41 |
15. | Nikki FINLAYSON | (86) | Ren 96 | 3:20.51 |
16. | Arlene STEWART | (86) | South Lanark | 3:26.70 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 200m.BREASTSTROKE
1. | Katy TAYLOR | (87) | Co Glasgow | 3:00.29 |
2. | Lyndsey MEACHER | (87) | Tayside | 3:01.15 |
3. | Jackie McNEILL | (87) | MBS SwimTeam | 3:04.24 |
4. | Roslin HENDERSON | (87) | Stirling | 3:05.81 |
5. | Alysha WHITTLE | (87) | Kingdom Comp | 3:14.18 |
6. | Siobhan MCMAHON | (87) | Co Aberdeen | 3:14.97 |
7. | Morag COLE | (87) | Inverness | 3:15.26 |
8. | Rebecca STANTON | (87) | W Lothian | 3:16.89 |
9. | Rebecca WILL | (87) | Co Aberdeen | 3:18.11 |
10. | Kirsten RENWICK | (87) | Co Aberdeen | 3:18.93 |
11. | Danielle BARCLAY | (87) | Unattached | 3:19.93 |
12. | Bethy WHITEMAN | (87) | South Aberde | 3:20.97 |
13. | Casey MCCABE | (87) | Warrender | 3:23.27 |
14. | Anna HARRINGTON | (87) | Co Aberdeen | 3:24.17 |
15. | Lauren BUCKLAND | (87) | Kingdom Comp | 3:26.54 |
16. | Catriona STEVENSON | (87) | South Aberde | 3:26.88 |
17. | Kay RITCHIE | (87) | South Aberde | 3:27.02 |
18. | Claire McLAUCHLAN | (87) | MBS SwimTeam | 3:29.09 |
19. | Fiona MADSEN | (87) | N Ayrshire | 3:29.78 |
20. | Stephanie PETTERSON | (87) | Inverleith | 3:36.76 |
21. | Chloe PARKER | (87) | Bathgate | 3:42.59 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS 200m.BREASTSTROKE
1. | Jenna SOPEL | (88) | Deveron | 3:14.18 |
2. | Julie WILLIAMS | (88) | Ren 96 | 3:14.52 |
3. | Kirsty RUSSELL | (88) | Warrender | 3:37.32 |
4. | Nicola MCMANUS | (88) | Warrender | 3:37.70 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS 100 Metres BUTTERFLY
1. | Lynn DUNCAN | (88) | MLO Peebles | 1:20.51 |
2. | Jessica ALEXANDER | (88) | N Ayrshire | 1:20.87 |
3. | Lauren FORBES | (88) | East Lothian | 1:23.83 |
4. | Jenny McMILLAN | (88) | Co Glasgow | 1:27.14 |
5. | Lianne WOODLEY | (88) | South Lanark | 1:29.27 |
6. | Angela ABBOTT | (88) | Kingdom Comp | 1:31.46 |
7. | Louise CRAIG | (88) | Rotherham Mo | 1:34.32 |
8. | Cheryl CURRIE | (88) | Kingdom Comp | 1:34.44 |
9. | Ola WANDS | (88) | MBS SwimTeam | 1:39.28 |
10. | Alison MILLER | (88) | Kingdom Comp | 1:39.53 |
11. | Nicola MCMANUS | (88) | Warrender | 1:55.94 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 100 Metres BUTTERFLY
1. | Michelle REMMONDS | (87) | Co Glasgow | 1:16.28 |
2. | Ashton BOWMAN | (87) | Dollar Acad | 1:16.63 |
3. | Ashley McDOWALL | (87) | Clackmannan | 1:18.71 |
4. | Gemma SUTHERLAND | (87) | Co Aberdeen | 1:19.91 |
5. | Kirsten RENWICK | (87) | Co Aberdeen | 1:23.58 |
6. | June-Frances POTTS | (87) | Tayside | 1:23.62 |
7. | Rebecca ORR | (87) | Inverclyde | 1:23.66 |
8. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 1:24.26 |
9. | Rebecca WILL | (87) | Co Aberdeen | 1:24.29 |
10. | Jacqueline THOW | (87) | Kingdom Comp | 1:24.38 |
11. | Emma WATSON | (87) | South Aberde | 1:25.24 |
12. | Anna HARRINGTON | (87) | Co Aberdeen | 1:25.89 |
13. | Laura ROBB | (87) | Co Aberdeen | 1:28.23 |
14. | Ailsa DOCHERTY | (87) | Warrender | 1:28.24 |
15. | Jackie McNEILL | (87) | MBS SwimTeam | 1:28.74 |
16. | Patricia MUNRO | (87) | Heart of Mid | 1:29.73 |
17. | Hannah REEDIE | (87) | MBS SwimTeam | 1:30.52 |
18. | Casey MCCABE | (87) | Warrender | 1:31.78 |
19. | Keri HAUAN | (87) | Co Aberdeen | 1:33.00 |
20. | Siobhan MCMAHON | (87) | Co Aberdeen | 1:33.83 |
21. | Pamela EDWARDS | (87) | Kingdom Comp | 1:34.16 |
22. | Fiona HUNTER | (87) | Heart of Mid | 1:35.05 |
23. | Kay RITCHIE | (87) | South Aberde | 1:35.61 |
24. | Chloe PARKER | (87) | Bathgate | 1:41.74 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 13 YEARS 200 Metres BUTTERFLY
1. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 2:39.70 |
2. | Debbie PHILLIPS | (86) | Co Glasgow | 2:49.64 |
3. | Michelle GAUNT | (86) | Co Aberdeen | 3:02.67 |
4. | Vikki SMITH | (86) | South Lanark | 3:08.84 |
5. | Arlene STEWART | (86) | South Lanark | 3:11.49 |
6. | Karen McNIVEN | (86) | Bathgate | 3:12.58 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 14 YEARS 200 Metres BUTTERFLY
1. | Kelly HAMILL | (85) | Unattached | 2:29.99 |
2. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 2:32.57 |
3. | Claire McEVINNY | (85) | MBS SwimTeam | 2:36.03 |
4. | Linzi TAYLOR | (85) | Alloa | 2:41.50 |
5. | Bryony McPHERSON | (85) | South Aberde | 2:42.06 |
6. | Victoria McPHERSON | (85) | South Aberde | 2:43.38 |
7. | Claire LITTLE | (85) | Co Aberdeen | 2:45.14 |
8. | Natalie WARD | (85) | Co Glasgow | 2:49.66 |
9. | Louise BLOOMER | (85) | Co Glasgow | 2:54.05 |
10. | Jennifer KENNEDY | (85) | South Aberde | 2:54.17 |
11. | Isabel AGIUS | (85) | Heart of Mid | 2:55.09 |
12. | Hazel MORRISON | (85) | Street | 2:58.58 |
13. | Zara RENNIE | (85) | Warrender | 3:14.09 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 13 YEARS 200m.BACKSTROKE
1. | Gillian ROBB | (86) | Co Aberdeen | 2:31.36 |
2. | Rachel KEIR | (86) | Elgin | 2:35.91 |
3. | Shona DOUSE | (86) | Fins | 2:39.53 |
4. | Sheryl BROWN | (86) | Co Glasgow | 2:40.76 |
5. | Sarah JAMES | (86) | Warrington W | 2:44.05 |
6. | Michelle GAUNT | (86) | Co Aberdeen | 2:44.15 |
7. | Kate MACKIE | (86) | Heart of Mid | 2:45.49 |
8. | Gemma BALMER | (86) | Cumbernauld | 2:46.76 |
9. | Sarah McCOWAN | (86) | Dunoon | 2:47.14 |
10. | Stephanie OWEN | (86) | W Lothian | 2:48.81 |
11. | Elaine FITZSIMMONS | (86) | Tayside | 2:50.13 |
12. | Eilidh McPHERSON | (86) | Forres | 2:51.11 |
13. | Gemma WRIGHT | (86) | Ulster Squad | 2:51.65 |
14. | Hannah DEWAR | (86) | MBS SwimTeam | 2:52.46 |
15. | Debbie WAIT | (86) | Bathgate | 2:57.59 |
16. | Yvonne REGAN | (86) | Ren 96 | 2:58.54 |
17. | Lauren MCVIE | (86) | South Lanark | 2:59.13 |
18. | Caroline PAGE | (86) | South Aberde | 2:59.62 |
19. | Lucinda LOW | (86) | Co Aberdeen | 3:00.03 |
20. | Shona BROWN | (86) | Co Glasgow | 3:00.65 |
21. | Sarah OSWALD | (86) | Warrender | 3:12.04 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 14 YEARS 200m.BACKSTROKE
1. | Lucy WARREN | (85) | Unattached | 2:31.55 |
2. | Rachel GREIG | (85) | Warrington W | 2:32.15 |
3. | Jenny McLEOD | (85) | Heart of Mid | 2:34.89 |
4. | Lynsey KIDD | (85) | Co Glasgow | 2:36.25 |
5. | Natalie WARD | (85) | Co Glasgow | 2:37.37 |
5. | Amanda PAULINE | (85) | Kingdom Comp | 2:37.37 |
7. | Holly NICHOLSON | (85) | Heart of Mid | 2:41.36 |
8. | Jennifer BAND | (85) | Alloa | 2:42.70 |
9. | Kerry SMITH | (85) | W Lothian | 2:43.13 |
10. | Aileen JESS | (85) | Dumfries | 2:45.58 |
11. | Karen ANDERSON | (85) | Bathgate | 2:48.40 |
12. | Hayley PRESTON | (85) | Heart of Mid | 2:49.74 |
13. | Louise BLOOMER | (85) | Co Glasgow | 2:50.05 |
14. | Jennifer KENNEDY | (85) | South Aberde | 2:51.40 |
15. | Kirsty BEATON | (85) | South Aberde | 2:52.07 |
16. | Elaine RAMSAY | (85) | Ren 96 | 2:53.78 |
17. | Emma SCORGIE | (85) | Ren 96 | 2:53.94 |
18. | Jenna WISEMAN | (85) | South Aberde | 2:54.42 |
19. | Claire LITTLE | (85) | Co Aberdeen | 2:54.67 |
20. | Vanda Symington | (85) | Cumbernauld | 2:54.91 |
21. | Catriona NICOL | (85) | Incas | 2:55.26 |
22. | Isabel AGIUS | (85) | Heart of Mid | 2:55.61 |
23. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 2:58.17 |
24. | Louise CHALMERS | (85) | Warrender | 2:58.26 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS 200m.BACKSTROKE
1. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 2:55.11 |
2. | Gillian MACKIE | (88) | Heart of Mid | 3:04.47 |
3. | Lianne WOODLEY | (88) | South Lanark | 3:06.04 |
4. | Joanna PEDDIE | (88) | Warrender | 3:20.00 |
5. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 3:22.52 |
6. | Blane McARTHUR | (88) | Kirkintilloc | 3:23.91 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 200m.BACKSTROKE
1. | Gemma SUTHERLAND | (87) | Co Aberdeen | 2:40.80 |
2. | Ashton BOWMAN | (87) | Dollar Acad | 2:45.61 |
3. | Lyndsey MEACHER | (87) | Tayside | 2:47.03 |
4. | Rebecca ORR | (87) | Inverclyde | 2:47.25 |
5. | Kirsten RENWICK | (87) | Co Aberdeen | 2:47.61 |
6. | Rebecca WILL | (87) | Co Aberdeen | 2:50.74 |
7. | Katy TAYLOR | (87) | Co Glasgow | 2:50.85 |
8. | Anna HARRINGTON | (87) | Co Aberdeen | 2:51.05 |
9. | Jennifer MITCHELL | (87) | Cumbernauld | 2:53.23 |
10. | Jacqueline THOW | (87) | Kingdom Comp | 2:54.88 |
11. | Roslin HENDERSON | (87) | Stirling | 2:56.40 |
12. | Emma WATSON | (87) | South Aberde | 2:57.12 |
13. | Alice MARWICK | (87) | Warrender | 2:58.11 |
14. | Lauren BUCKLAND | (87) | Kingdom Comp | 2:58.40 |
15. | Jackie McNEILL | (87) | MBS SwimTeam | 2:58.46 |
16. | Laura ROBB | (87) | Co Aberdeen | 2:58.82 |
17. | Siobhan MCMAHON | (87) | Co Aberdeen | 2:58.95 |
18. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 2:58.97 |
19. | Vicki SELLAR | (87) | Co Aberdeen | 3:00.11 |
20. | Danielle BARCLAY | (87) | Unattached | 3:00.43 |
21. | Lorna DOCHERTY | (87) | MBS SwimTeam | 3:01.48 |
22. | Pamela EDWARDS | (87) | Kingdom Comp | 3:01.63 |
23. | Keri HAUAN | (87) | Co Aberdeen | 3:02.72 |
24. | Joanne RUSSELL | (87) | Warrender | 3:02.95 |
25. | Bethy WHITEMAN | (87) | South Aberde | 3:03.85 |
26. | Rosslynne BAND | (87) | Alloa | 3:04.15 |
27. | Fiona MADSEN | (87) | N Ayrshire | 3:05.05 |
28. | Claire McLAUCHLAN | (87) | MBS SwimTeam | 3:05.59 |
29. | Lynsey INNES | (87) | South Aberde | 3:06.33 |
30. | Catriona STEVENSON | (87) | South Aberde | 3:14.40 |
31. | Emma Stewart | (87) | West Dunbart | 3:16.58 |
32. | Emma PAUL | (87) | Inverleith | 3:18.38 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 14 YEARS 200m.IND.MEDLEY
1. | Jennifer BAND | (85) | Alloa | 2:34.74 |
2. | Victoria McPHERSON | (85) | South Aberde | 2:35.66 |
3. | Bryony McPHERSON | (85) | South Aberde | 2:38.01 |
4. | Laura WILSON | (85) | Bo'ness | 2:38.83 |
5. | Rachel GREIG | (85) | Warrington W | 2:40.86 |
6. | Jenny McLEOD | (85) | Heart of Mid | 2:41.22 |
7. | Lynsey KIDD | (85) | Co Glasgow | 2:42.11 |
8. | Sally PEARCE | (85) | Cumbernauld | 2:42.82 |
9. | Linzi TAYLOR | (85) | Alloa | 2:43.70 |
10. | Natalie WARD | (85) | Co Glasgow | 2:44.48 |
11. | Erica MASSIE | (85) | Co Aberdeen | 2:45.15 |
12. | Elaine RAMSAY | (85) | Ren 96 | 2:45.84 |
13. | Fiona DYETT | (85) | Co Glasgow | 2:45.98 |
14. | Louise BLOOMER | (85) | Co Glasgow | 2:46.92 |
15. | Claire McEVINNY | (85) | MBS SwimTeam | 2:48.68 |
16. | Hayley PRESTON | (85) | Heart of Mid | 2:49.63 |
17. | Claire LITTLE | (85) | Co Aberdeen | 2:49.69 |
18. | Jennifer KENNEDY | (85) | South Aberde | 2:51.16 |
19. | Jenna WISEMAN | (85) | South Aberde | 2:51.89 |
20. | Kirsty BEATON | (85) | South Aberde | 2:54.82 |
21. | Kerry SMITH | (85) | W Lothian | 2:55.48 |
22. | Isabel AGIUS | (85) | Heart of Mid | 2:56.06 |
23. | Hazel MORRISON | (85) | Street | 2:56.19 |
24. | Louise CHALMERS | (85) | Warrender | 3:05.04 |
25. | Julie MILLER | (85) | Warrender | 3:06.18 |
26. | Jennifer PRENTICE | (85) | Sth Ayrshire | 3:10.28 |
27. | Catriona NICOLSON | (85) | South Aberde | 3:15.76 |
| Holly NICHOLSON | (85) | Heart of Mid | DIS SA 2L. |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 13 YEARS 200m.IND.MEDLEY
1. | Gillian ROBB | (86) | Co Aberdeen | 2:37.20 |
2. | Natalie COULING | (86) | Barrow | 2:39.22 |
3. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 2:39.23 |
4. | Rachel KEIR | (86) | Elgin | 2:42.66 |
5. | Karen MOORE | (86) | Kingdom Comp | 2:44.02 |
6. | Sarah JAMES | (86) | Warrington W | 2:44.80 |
7. | Nikki GRANT | (86) | Co Aberdeen | 2:44.87 |
8. | Katie SMITH | (86) | Co Glasgow | 2:45.50 |
9. | Gemma WRIGHT | (86) | Ulster Squad | 2:46.27 |
10. | Debbie PHILLIPS | (86) | Co Glasgow | 2:47.50 |
11. | Ashleigh ARMSTRONG | (86) | Co Glasgow | 2:48.20 |
12. | Jill NESBITT | (86) | Ulster Squad | 2:48.61 |
13. | Shona DOUSE | (86) | Fins | 2:48.63 |
14. | Vikki SMITH | (86) | South Lanark | 2:49.30 |
15. | Sheryl BROWN | (86) | Co Glasgow | 2:50.02 |
16. | Kate MACKIE | (86) | Heart of Mid | 2:50.91 |
17. | Eilidh McPHERSON | (86) | Forres | 2:51.31 |
18. | Hannah DEWAR | (86) | MBS SwimTeam | 2:51.79 |
19. | Michelle GAUNT | (86) | Co Aberdeen | 2:52.16 |
20. | Lucinda LOW | (86) | Co Aberdeen | 2:52.81 |
21. | Stephanie OWEN | (86) | West Lothian | 2:52.97 |
22. | Laura McLAREN | (86) | Co Glasgow | 2:54.80 |
23. | Yvonne REGAN | (86) | Ren 96 | 2:54.98 |
24. | Carolyn FORDYCE | (86) | Warrender | 2:56.42 |
25. | Lauren MCVIE | (86) | South Lanark | 2:56.83 |
26. | Gemma MICHALSKI | (86) | South Aberde | 2:57.00 |
27. | Helen McLEOD | (86) | MLO Peebles | 2:57.59 |
28. | Gemma BALMER | (86) | Cumbernauld | 2:58.52 |
29. | Kirstan BLAMIRE | (86) | W Lothian | 2:59.27 |
30. | Caroline PAGE | (86) | South Aberde | 3:02.17 |
31. | Kirsten MILLS | (86) | South Lanark | 3:04.37 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 200m.IND.MEDLEY
1. | Katy TAYLOR | (87) | Co Glasgow | 2:45.32 |
2. | Gemma SUTHERLAND | (87) | Co Aberdeen | 2:45.59 |
3. | Kirsten RENWICK | (87) | Co Aberdeen | 2:46.49 |
4. | Michelle REMMONDS | (87) | Co Glasgow | 2:47.31 |
5. | Ashton BOWMAN | (87) | Dollar Acad | 2:48.31 |
6. | Anna HARRINGTON | (87) | Co Aberdeen | 2:53.83 |
7. | Emma WATSON | (87) | South Aberde | 2:56.15 |
8. | Jackie McNEILL | (87) | MBS SwimTeam | 2:56.79 |
9. | Gemma BAIRD | (87) | W Lothian | 2:57.35 |
10. | Rebecca WILL | (87) | Co Aberdeen | 2:58.97 |
11. | Siobhan MCMAHON | (87) | Co Aberdeen | 2:59.94 |
12. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 2:59.96 |
13. | Fiona MADSEN | (87) | N Ayrshire | 3:00.00 |
14. | Jennifer MITCHELL | (87) | Cumbernauld | 3:00.28 |
15. | Lorna DOCHERTY | (87) | MBS SwimTeam | 3:02.18 |
16. | Helen POPPLE | (87) | MBS SwimTeam | 3:02.39 |
17. | Jacqueline THOW | (87) | Kingdom Comp | 3:02.43 |
18. | June-Frances POTTS | (87) | Tayside | 3:02.98 |
19. | Alysha WHITTLE | (87) | Kingdom Comp | 3:03.19 |
20. | Ailsa DOCHERTY | (87) | Warrender | 3:03.88 |
21. | Danielle BARCLAY | (87) | Unattached | 3:04.86 |
22. | Keri HAUAN | (87) | Co Aberdeen | 3:04.87 |
23. | Alice MARWICK | (87) | Warrender | 3:05.14 |
24. | Laura ROBB | (87) | Co Aberdeen | 3:07.43 |
25. | Catriona STEVENSON | (87) | South Aberde | 3:08.79 |
26. | Hannah RUTHERFORD | (87) | Heart of Mid | 3:11.20 |
27. | Lynsey INNES | (87) | South Aberde | 3:13.44 |
28. | Joanne RUSSELL | (87) | Warrender | 3:15.15 |
29. | Rebecca STANTON | (87) | W Lothian | 3:15.78 |
30. | Kay RITCHIE | (87) | South Aberde | 3:16.05 |
31. | Fiona HUNTER | (87) | Heart of Mid | 3:17.46 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS 200m.IND.MEDLEY
1. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 2:50.83 |
2. | Lynn DUNCAN | (88) | MLO Peebles | 2:59.05 |
3. | Lauren FORBES | (88) | East Lothian | 2:59.08 |
4. | Jessica ALEXANDER | (88) | N Ayrshire | 3:04.18 |
5. | Jenny McMILLAN | (88) | Co Glasgow | 3:09.50 |
6. | Cheryl CURRIE | (88) | Kingdom Comp | 3:12.66 |
7. | Louise CRAIG | (88) | Rotherham Mo | 3:12.91 |
8. | Ola WANDS | (88) | MBS SwimTeam | 3:15.92 |
9. | Gillian MACKIE | (88) | Heart of Mid | 3:17.08 |
10. | Angela ABBOTT | (88) | Kingdom Comp | 3:17.36 |
11. | Jayne RITCHIE | (88) | South Aberde | 3:21.20 |
12. | Alison MILLER | (88) | Kingdom Comp | 3:27.60 |
13. | Kirsten MURRAY | (88) | Kirkintilloc | 3:36.81 |
Top of Page
Scottish Swim Meet
Results Service