City of Glasgow Swim Team
Long Course Graded Age Group Meet
Tollcross, 10th January 2004
(Swimmers in red swam too fast)
Heats (Declared Winners) SQUADRON 8x50 FREESTYLE RELAY 1. | CO GLASGOW BLACK | Co Glasgow | 4:28.91 | 2. | SOUTH ABERDEENSHIRE A | South Aberde | 4:31.46 | 3. | SOUTH ABERDEENSHIRE B | South Aberde | 4:38.84 | 4. | WARRENDER A | Warrender | 4:43.61 | 5. | ABERDEEN DOLPHIN | Aberdeen Dol | 4:48.00 |
Heats (Declared Winners) MIXED 13/14 YEARS 4x50 MED RELAY 1. | SOUTH ABERDEENSHIRE A | South Aberde | 2:16.12 | 2. | MILNGAVIE & BEARSDEN | Milngavie &b | 2:19.55 | 3. | CO GLASGOW BLACK | Co Glasgow | 2:20.00 | 4. | CO GLASGOW BLUE | Co Glasgow | 2:26.56 | 5. | SOUTH ABERDEENSHIRE B | South Aberde | 2:26.78 | 6. | DUMFRIES DOLPHINS | Dumfries | 2:28.00 | 7. | WARRENDER A | Warrender | 2:28.80 |
Heats MIXED 11 YEARS 4x50 MED RELAY 1. | SOUTH ABERDEENSHIRE | South Aberd | 2:38.98 | 2. | CO GLASGOW BLACK | Co Glasgow | 2:39.06 | 3. | CO GLASGOW BLUE | Co Glasgow | 2:47.29 | 4. | ABERDEEN ASC | Aberdeen | 2:49.27 | 5. | WARRENDER A | Warrender | 2:49.28 |
Heats (Declared Winners) MIXED 12 YEARS 4x50 MED RELAY 1. | SOUTH ABERDEENSHIRE A | South Aberde | 2:34.45 | 2. | MILNGAVIE & BEARSDEN | Milngavie &b | 2:35.81 | 3. | WARRENDER A | Warrender | 2:35.87 | 4. | DUMFRIES DOLPHINS | Dumfries | 2:37.99 | 5. | SOUTH ABERDEENSHIRE C | South Aberde | 2:44.50 | 6. | SOUTH ABERDEENSHIRE B | South Aberde | 2:45.10 |
Heats MIXED 10/UN 4x50 MED RELAY 1. | CULTS OTTERS | Cults Otter | 2:53.26 | 2. | CO GLASGOW BLACK | Co Glasgow | 2:53.50 | 3. | ABERDEEN DOLPHIN A | Aberdeen Dol | 2:53.73 | 4. | WARRENDER A | Warrender | 3:02.28 | 5. | CO GLASGOW BLUE | Co Glasgow | 3:04.85 | 6. | MILNGAVIE & BEARSDEN | Milngavie &b | 3:05.64 | 7. | WARRENDER B | Warrender | 3:10.88 |
Heats (Declared Winners) BOYS 10 YEARS/UNDER 50m.FREESTYLE 1. | Jonathan PRIESTLY | (94) | Alloa | 35.21 | 2. | Andrew THOMSON | (93) | South Aberde | 35.63 | 3. | Douglas BROTHERSTON | (93) | Dumfries | 35.78 | 4. | Euan DUNBAR | (94) | Aberdeen Dol | 35.94 | 5. | Shaun EWEN | (93) | Buckie | 36.90 | 6. | Edward HAROUN | (94) | Incas | 37.00 | 7. | Kristian ROBERTS | (93) | South Aberde | 37.08 | 8. | George ELDER | (94) | Co Glasgow | 37.31 | 9. | Iain CONDIE | (93) | Incas | 37.51 | 10. | Christopher GORMAN | (94) | Co Glasgow | 37.57 | 11. | Fraser REID | (93) | South Aberde | 37.71 | 12. | James GARDINER | (93) | Falkirk | 37.89 | 13. | Max LOTT | (94) | Ren 96 | 37.91 | 14. | Scott YATES | (93) | Bridge O Don | 38.10 | 15. | Elliot MARTIN | (94) | Cults Otter | 38.27 | 16. | David PADDEN | (93) | Ren 96 | 38.30 | 17. | Niall McLEOD | (93) | Fauldhouse | 38.37 | 18. | Campbell KERR | (93) | Renfrew Bath | 38.45 | 19. | Sidney WRIGHT | (93) | South Aberde | 38.47 | 20. | Michael ROYAN | (93) | Forres | 38.58 | 20. | Alister CAMPBELLBURKET | (94) | Milngavie &b | 38.58 | 22. | Andrew WALLACE | (93) | Incas | 38.62 | 23. | Jamie McKINLEY | (93) | Co Glasgow | 38.72 | 24. | Hamish THOMSON | (93) | Aberdeen Dol | 38.99 | 25. | Jamie REED | (93) | Incas | 39.05 | 26. | Ethan SLOAN-DENNISON | (94) | Co Glasgow | 39.09 | 27. | Fraser HUMPHRIES | (94) | Warrender | 39.43 | 28. | Andrew SMITH | (93) | Scotia | 39.68 | 29. | Sean BREMNER | (93) | South Aberde | 40.20 | 30. | David MORGAN | (94) | Renfrew Bath | 40.75 | 31. | Matthew McCAFFERTY | (94) | Fauldhouse | 41.13 | 32. | Kieran ARUNDEL | (93) | Trojan | 41.15 | 33. | Niall FRASER | (93) | Milngavie &b | 41.73 | 34. | Brian ALLAN | (93) | Falkirk | 42.04 | 35. | Ryan WATTERS | (93) | Motherwell W | 42.26 | 36. | Kyle BROWN | (94) | Fauldhouse | 43.85 | | Ruaridh LOUGHLIN | (93) | Warrender | DIS ST | | Zachary COURTNEY | (94) | Warrender | DIS ST | | Craig WATSON | (94) | Incas | DIS ST |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 50M FREESTYLE
1. | Craig McBRIDE | (91) | Milngavie &b | 31.31 | 2. | Ben DREYER | (91) | Dumfries | 32.35 | 3. | Scott THOMSON | (91) | Alloa | 32.39 | 4. | Alisdair HOLT | (91) | Aberdeen | 32.97 | 5. | Andrew THOMPSON | (91) | Renfrew Bath | 33.04 | 6. | Robert SAMMELS | (91) | Trojan | 33.22 | 6. | Jonathon HUGHES | (91) | Aberdeen Dol | 33.22 | 8. | Gregor MURRAY | (91) | Tain | 33.29 | 9. | Christopher DALE | (91) | Fauldhouse | 33.66 | 10. | David SMITH | (91) | Ren 96 | 33.77 | 11. | Jonas WHITEHEAD | (91) | South Aberde | 34.03 | 12. | Dominic WILSON | (91) | Cults Otter | 34.53 | 13. | Grant NUTLEY | (91) | Falkirk | 34.65 | 14. | Luke BROWN | (91) | South Aberde | 34.68 | 15. | Scott BOND | (91) | South Aberde | 34.72 | 16. | Russell THOM | (91) | Aberdeen Dol | 35.25 | 17. | Carlo PALONI | (91) | Scotia | 35.58 | 18. | Duncan REID | (91) | South Aberde | 35.67 | 19. | Cameron MCKENZIE | (92) | Cults Otter | 36.18 | 20. | Michael CALDWELL | (91) | South Aberde | 36.47 | 21. | Conan COOPER | (92) | Cults Otter | 36.68 | 22. | Malcolm DRUMMOND | (91) | Warrender | 36.77 | 23. | David FEENEY | (91) | Renfrew Bath | 36.82 | 24. | Mattew GRANT | (91) | South Aberde | 37.03 | 25. | Stefan MCLEAN-TORREMAR | (91) | Dunoon | 37.82 | | Joshua GRANT | (91) | Milngavie &b | DIS ST |
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS 50M FREESTYLE
1. | Eamon RIVERS | (92) | Perth City | 32.54 | 2. | Jamie CULPAN | (92) | Milngavie &b | 32.66 | 3. | Glenn McINTOSH | (92) | Co Glasgow | 32.88 | 4. | Jamie McCANN | (92) | Alloa | 33.56 | 5. | Shaun CALLAN | (92) | Scotia | 33.85 | 6. | Sebastian TROELL-SMITH | (92) | Cults Otter | 33.94 | 7. | Alex WILLIAMS | (92) | Fauldhouse | 33.97 | 8. | Patrick PADDEN | (92) | Cumbernauld | 34.60 | 9. | Ross FREEL | (92) | Larkhall | 34.61 | 10. | Callum MORELAND | (92) | Dunoon | 34.70 | 11. | Calum HYSLOP | (92) | Sth Ayrshire | 35.19 | 12. | Nathan SIMS | (92) | Renfrew Bath | 35.22 | 13. | Chris BREEN | (92) | Bucksburn | 35.64 | 14. | Lewis KERR | (92) | Aberdeen Dol | 35.79 | 15. | Ross MacKAY | (92) | Co Glasgow | 35.81 | 16. | Alistair DEANS | (92) | N Ayrshire | 35.86 | 17. | Thomas CUNNINGHAM | (92) | Co Glasgow | 36.24 | 18. | Michael WALKER | (92) | Warrender | 36.40 | 19. | John WATSON | (92) | Trojan | 36.48 | 20. | Jonathan BROWN | (92) | Aberdeen | 36.66 | 21. | Simon BRENNAN | (92) | Cumbernauld | 36.82 | 22. | Kevin GOUGH | (92) | Co Glasgow | 36.91 | 23. | Brian DOLLOCHAN | (92) | Trojan | 37.44 | 24. | Oliver BROWN | (92) | Aberdeen | 37.45 | 25. | Michael CONNELLY | (92) | Warrender | 37.87 | 26. | Graeme OFFICER | (92) | Co Glasgow | 38.41 | | Scott MACLEOD | (92) | Larkhall | DIS ST |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 50m.FREESTYLE
1. | Andrew ALCORN | (89) | Dumfries | 28.53 | 2. | Iain CLARK | (89) | Larkhall | 28.55 | 3. | Callum LANG | (90) | Larkhall | 28.93 | 4. | Iain McBRIDE | (89) | Milngavie &b | 29.11 | 5. | Fraser COULL | (89) | N Ayrshire | 29.17 | 6. | John EASTON | (89) | South Aberde | 29.19 | 7. | Christopher COOK | (90) | South Aberde | 29.23 | 8. | Artem OSIPENKO | (89) | Milngavie &b | 29.60 | 9. | Craig NELSON | (90) | Dumfries | 29.73 | 10. | Callum EASTON | (90) | South Aberde | 29.78 | 11. | Ewan CHALMERS | (89) | Warrender | 30.06 | 12. | Stewart ROBERTSON | (89) | Sth Ayrshire | 30.12 | 13. | Blair STEVENSON | (89) | Scotia | 30.14 | 14. | Billy CAMERON | (89) | Scotia | 30.37 | 15. | Sean RIVERS | (89) | Perth City | 30.42 | 16. | Ben GOODALL | (90) | N Ayrshire | 30.86 | 17. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen | 31.03 | 18. | Derek HOEY | (89) | Warrender | 31.06 | 19. | Fraser ROWAN | (90) | Larkhall | 31.21 | 19. | Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | 31.21 | 21. | Craig PURNELL | (90) | Warrender | 31.22 | 22. | Liam CAMERON | (89) | South Aberde | 31.37 | 23. | Vasili GORDEYEV | (90) | Co Glasgow | 31.85 | 24. | Ewan NICOLL | (90) | Sth Ayrshire | 31.90 | 25. | Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | 31.94 | 26. | Alastair BEATTIE | (89) | Scotia | 31.95 | 27. | Sean BREEN | (90) | Bucksburn | 32.07 | 28. | Ross CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 32.24 | 29. | Craig THOMSON | (90) | South Aberde | 32.44 | 30. | Martin SPIERS | (91) | Renfrew Bath | 32.60 | 31. | Graeme MORRISON | (90) | Tain | 32.89 |
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS 100M FREESTYLE 1. | Ross LESLIE | (92) | South Aberde | 1:12.73 | 2. | Jamie McCANN | (92) | Alloa | 1:14.98 | 3. | Ross MacKAY | (92) | Co Glasgow | 1:16.40 | 4. | John WATSON | (92) | Trojan | 1:16.54 | 5. | Lewis KERR | (92) | Aberdeen Dol | 1:16.64 | 6. | Mark ADAM | (93) | South Aberde | 1:16.94 | 7. | Thomas CUNNINGHAM | (92) | Co Glasgow | 1:17.58 | 8. | Alasdair McEWAN | (92) | Sth Ayrshire | 1:19.10 | 9. | Liam STAPLETON | (92) | South Aberde | 1:19.11 | 10. | Alistair DEANS | (92) | N Ayrshire | 1:19.18 | 11. | Simon BRENNAN | (92) | Cumbernauld | 1:19.31 | 12. | Kevin GOUGH | (92) | Co Glasgow | 1:20.23 | 13. | Chris BREEN | (92) | Bucksburn | 1:20.38 | 14. | Michael WALKER | (92) | Warrender | 1:20.46 | 15. | Graeme OFFICER | (92) | Co Glasgow | 1:20.62 | 16. | Jonathan BROWN | (92) | Aberdeen | 1:20.74 | 17. | Callum MORELAND | (92) | Dunoon | 1:20.80 | 18. | Sam NUGENT | (92) | Renfrew Bath | 1:21.46 | 19. | Michael CONNELLY | (92) | Warrender | 1:22.49 | 20. | Jonathan LOTT | (92) | Ren 96 | 1:23.11 | 21. | Oliver BROWN | (92) | Aberdeen | 1:23.47 | 22. | Brian DOLLOCHAN | (92) | Trojan | 1:24.99 | 23. | Nathan SIMS | (92) | Renfrew Bath | 1:25.83 | 24. | Robin TAYLOR | (92) | Fauldhouse | 1:28.12 | 25. | Stewart JOHNSTON | (92) | Peebles | 1:28.44 | 26. | Grant TICKLE | (92) | Fauldhouse | 1:32.26 |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 100m.FREESTYLE 1. | Stuart THORN | (89) | Co Glasgow | 1:01.09 | 2. | Craig NELSON | (90) | Dumfries | 1:03.79 | 3. | Christopher COOK | (90) | South Aberde | 1:04.21 | 4. | Callum LANG | (90) | Larkhall | 1:04.84 | 5. | Callum EASTON | (90) | South Aberde | 1:05.25 | 6. | Martin KERR | (90) | Co Glasgow | 1:05.40 | 7. | Blair STEVENSON | (89) | Scotia | 1:05.84 | 8. | Craig PURNELL | (90) | Warrender | 1:05.90 | 9. | Liam CAMERON | (89) | South Aberde | 1:05.94 | 10. | Artem OSIPENKO | (89) | Milngavie &b | 1:06.26 | 11. | Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | 1:06.30 | 12. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen | 1:06.34 | 13. | Gavin McILROY | (90) | Sth Ayrshire | 1:06.44 | 14. | Derek HOEY | (89) | Warrender | 1:06.74 | 15. | Kevin ADAMS | (90) | Ren 96 | 1:07.64 | 16. | Jordan DAVIDSON | (90) | Renfrew Bath | 1:07.94 | 17. | Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | 1:08.02 | 18. | Stewart ROBERTSON | (89) | Sth Ayrshire | 1:09.22 | 19. | Adam BEATTIE | (91) | Incas | 1:09.52 | 20. | Duncan CORRIE | (89) | Warrender | 1:11.69 | 21. | Alastair BEATTIE | (89) | Scotia | 1:11.89 | 22. | Sean BREEN | (90) | Bucksburn | 1:12.31 | 23. | Philip KELLY | (89) | Incas | 1:12.46 | | Andrew ALCORN | (89) | Dumfries | DIS ST |
Heats (Declared Winners) BOYS 10 YEARS/UNDER 100m.FREESTYLE 1. | Craig CORSON | (93) | Sth Ayrshire | 1:17.08 | 2. | Sean CAMPSIE | (94) | Fauldhouse | 1:18.88 | 3. | Thomas WEST | (93) | Sth Ayrshire | 1:20.76 | 4. | Grant VEITCH | (93) | Cults Otter | 1:20.77 | 5. | Nathan THOMSON | (93) | Perth City | 1:21.30 | 6. | Jonathan PRIESTLY | (94) | Alloa | 1:22.15 | 7. | Keiran TORRIE | (93) | Perth City | 1:22.36 | 8. | Shaun EWEN | (93) | Buckie | 1:22.63 | 9. | Kristian ROBERTS | (93) | South Aberde | 1:23.32 | 10. | Max LOTT | (94) | Ren 96 | 1:23.97 | 11. | Niall McLEOD | (93) | Fauldhouse | 1:24.06 | 12. | Sean WALKER | (93) | Sth Ayrshire | 1:24.33 | 13. | Craig WATSON | (94) | Incas | 1:24.44 | 14. | Euan DUNBAR | (94) | Aberdeen Dol | 1:24.53 | 15. | Iain CONDIE | (93) | Incas | 1:24.98 | 16. | Jamie BURR | (93) | Aberdeen Dol | 1:26.11 | 17. | Sidney WRIGHT | (93) | South Aberde | 1:26.13 | 18. | Michael NELLANEY | (93) | Co Glasgow | 1:26.15 | 19. | Robin ANDREWS | (93) | Ren 96 | 1:26.32 | 20. | Campbell KERR | (93) | Renfrew Bath | 1:27.46 | 21. | George ELDER | (94) | Co Glasgow | 1:27.53 | 22. | Christopher GORMAN | (94) | Co Glasgow | 1:28.34 | 23. | Martin LEE | (93) | N Ayrshire | 1:28.40 | 24. | Andrew SMITH | (93) | Scotia | 1:29.35 | 25. | David MORGAN | (94) | Renfrew Bath | 1:29.47 | 26. | Finlay LEGGAT | (94) | Milngavie &b | 1:29.87 | 27. | Niall FRASER | (93) | Milngavie &b | 1:32.14 | 28. | Ruaridh LOUGHLIN | (93) | Warrender | 1:32.36 | 29. | Fraser REID | (93) | South Aberde | 1:36.99 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 100M FREESTYLE 1. | Callum PILKINGTON | (91) | South Aberde | 1:09.25 | 2. | Scott THOMSON | (91) | Alloa | 1:10.35 | 3. | Christopher DALE | (91) | Fauldhouse | 1:11.56 | 4. | Craig McBRIDE | (91) | Milngavie &b | 1:13.03 | 5. | Ben DREYER | (91) | Dumfries | 1:13.45 | 6. | Jonathon HUGHES | (91) | Aberdeen Dol | 1:14.49 | 7. | Robert SAMMELS | (91) | Trojan | 1:15.19 | 8. | Alisdair HOLT | (91) | Aberdeen | 1:15.70 | 9. | Gregor MURRAY | (91) | Tain | 1:15.78 | 10. | Russell THOM | (91) | Aberdeen Dol | 1:16.21 | 11. | Grant NUTLEY | (91) | Falkirk | 1:16.68 | 12. | Dominic WILSON | (91) | Cults Otter | 1:17.12 | 13. | Ross DRUMMOND | (91) | Scotia | 1:17.44 | 14. | Andrew THOMPSON | (91) | Renfrew Bath | 1:17.63 | 15. | Jonas WHITEHEAD | (91) | South Aberde | 1:17.83 | 16. | James NELLANEY | (91) | Co Glasgow | 1:17.85 | 17. | Luke BROWN | (91) | South Aberde | 1:20.51 | 18. | Duncan REID | (91) | South Aberde | 1:23.35 | 19. | David FEENEY | (91) | Renfrew Bath | 1:23.62 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 200M FREESTYLE 1. | Callum PILKINGTON | (91) | South Aberde | 2:32.08 | 2. | Ciaron DOHERTY | (91) | Co Glasgow | 2:34.97 | 3. | Dominic WILSON | (91) | Cults Otter | 2:36.87 | 4. | Scott THOMSON | (91) | Alloa | 2:36.88 | 5. | Russell THOM | (91) | Aberdeen Dol | 2:39.65 | 6. | Jonathon HUGHES | (91) | Aberdeen Dol | 2:40.49 | 7. | Grant NUTLEY | (91) | Falkirk | 2:43.97 | 8. | Robert SAMMELS | (91) | Trojan | 2:44.27 | 9. | Alisdair HOLT | (91) | Aberdeen | 2:46.03 | 10. | Stefan MCLEAN-TORREMAR | (91) | Dunoon | 2:46.04 | 11. | David SMITH | (91) | Ren 96 | 2:46.13 | 12. | Andrew THOMPSON | (91) | Renfrew Bath | 2:49.57 | 13. | Jonas WHITEHEAD | (91) | South Aberde | 2:50.09 | 14. | Michael CALDWELL | (91) | South Aberde | 2:51.38 | 15. | Ross DRUMMOND | (91) | Scotia | 2:53.34 | 16. | Conan COOPER | (92) | Cults Otter | 2:55.47 | 17. | Jamie LITTER | (91) | South Aberde | 2:58.16 | 18. | Malcolm DRUMMOND | (91) | Warrender | 3:03.36 | 19. | David FEENEY | (91) | Renfrew Bath | 3:11.54 |
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS 200M FREESTYLE 1. | Eamon RIVERS | (92) | Perth City | 2:33.94 | 2. | Jamie DUNCAN | (92) | Perth City | 2:34.88 | 3. | Paul RAMSAY | (92) | Perth City | 2:39.70 | 4. | Gavin CHASSER | (92) | South Aberde | 2:40.01 | 5. | Jamie McCANN | (92) | Alloa | 2:43.78 | 6. | Calum HYSLOP | (92) | Sth Ayrshire | 2:46.91 | 7. | Ross FREEL | (92) | Larkhall | 2:47.23 | 8. | Thomas CUNNINGHAM | (92) | Co Glasgow | 2:50.46 | 9. | Mark ADAM | (93) | South Aberde | 2:51.90 | 10. | Alastair TURNER | (92) | N Ayrshire | 2:52.02 | 11. | Graeme OFFICER | (92) | Co Glasgow | 2:54.17 | 12. | Alistair DEANS | (92) | N Ayrshire | 2:54.65 | 13. | Kevin GOUGH | (92) | Co Glasgow | 2:55.85 | 14. | Michael CONNELLY | (92) | Warrender | 2:58.16 | 15. | Callum MORELAND | (92) | Dunoon | 3:00.27 | 16. | Lewis KERR | (92) | Aberdeen Dol | 3:00.75 | 17. | Jonathan BROWN | (92) | Aberdeen | 3:02.30 | 18. | Liam STAPLETON | (92) | South Aberde | 3:04.28 | 19. | Oliver BROWN | (92) | Aberdeen | 3:04.53 | 20. | Robin TAYLOR | (92) | Fauldhouse | 3:12.71 |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 200m.FREESTYLE 1. | Iain CLARK | (89) | Larkhall | 2:17.69 | 2. | Martin KERR | (90) | Co Glasgow | 2:17.92 | 3. | Fraser COULL | (89) | N Ayrshire | 2:18.23 | 4. | Stuart THORN | (89) | Co Glasgow | 2:19.08 | 5. | John EASTON | (89) | South Aberde | 2:19.53 | 6. | Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | 2:22.21 | 7. | Sean RIVERS | (89) | Perth City | 2:22.59 | 8. | Callum EASTON | (90) | South Aberde | 2:23.03 | 9. | Derek HOEY | (89) | Warrender | 2:24.30 | 10. | Liam CAMERON | (89) | South Aberde | 2:25.24 | 11. | Ewan CHALMERS | (89) | Warrender | 2:26.87 | 12. | Blair STEVENSON | (89) | Scotia | 2:27.04 | 13. | Christopher COOK | (90) | South Aberde | 2:27.73 | 14. | Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | 2:29.57 | 15. | Billy CAMERON | (89) | Scotia | 2:30.60 | 16. | Sean BREEN | (90) | Bucksburn | 2:31.66 | 17. | Craig PURNELL | (90) | Warrender | 2:31.76 | 18. | Ross CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 2:32.73 |
Heats (Declared Winners) BOYS 10yrs/UNDER 50m.BREASTSTROKE 1. | Jonathan PRIESTLY | (94) | Alloa | 47.94 | 2. | Jack HARRIS | (93) | Co Glasgow | 48.05 | 3. | Andrew THOMSON | (93) | South Aberde | 48.90 | 4. | David PADDEN | (93) | Ren 96 | 49.29 | 5. | Jack MOULSON | (93) | Co Glasgow | 49.38 | 6. | Brian ALLAN | (93) | Falkirk | 49.90 | 7. | Sean CAMPSIE | (94) | Fauldhouse | 50.50 | 8. | Elliot MARTIN | (94) | Cults Otter | 50.80 | 9. | Euan DUNBAR | (94) | Aberdeen Dol | 50.88 | 10. | Martin LEE | (93) | N Ayrshire | 51.22 | 11. | Scott YATES | (93) | Bridge O Don | 51.30 | 12. | George ELDER | (94) | Co Glasgow | 51.41 | 13. | Cameron SOMERVILLE | (93) | Co Glasgow | 51.86 | 14. | Andrew WALLACE | (93) | Incas | 51.88 | 15. | Jamie BURR | (93) | Aberdeen Dol | 52.05 | 16. | Max LOTT | (94) | Ren 96 | 52.06 | 17. | Callum HYLAND | (93) | Warrender | 52.11 | 18. | Alister CAMPBELLBURKET | (94) | Milngavie &b | 52.23 | 19. | Craig WATSON | (94) | Incas | 52.62 | 20. | Stewart MaCRAE | (94) | Dumfries | 52.81 | 21. | Alan CLARK | (94) | Forres | 52.94 | 22. | Campbell KERR | (93) | Renfrew Bath | 53.42 | 23. | Zachary COURTNEY | (94) | Warrender | 53.43 | 24. | David MORGAN | (94) | Renfrew Bath | 53.66 | 25. | Finlay LEGGAT | (94) | Milngavie &b | 54.73 | 26. | Ian WALKER | (94) | Warrender | 54.99 | 27. | Tom DALLAS | (94) | Falkirk | 55.60 | 28. | Fraser REID | (93) | South Aberde | 56.03 | 29. | Christopher GORMAN | (94) | Co Glasgow | 56.98 |
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS 100m.BREASTSTROKE 1. | Robbie PURVIS | (92) | Warrender | 1:38.86 | 2. | Chris BREEN | (92) | Bucksburn | 1:42.08 | 3. | Michael CONNELLY | (92) | Warrender | 1:44.17 | 4. | Mark ADAM | (93) | South Aberde | 1:44.90 | 5. | Glenn McINTOSH | (92) | Co Glasgow | 1:45.94 | 6. | Liam BOYLE | (92) | Sth Ayrshire | 1:46.88 | 7. | Craig HENNEN | (92) | Scotia | 1:47.15 | 8. | Jamie McCANN | (92) | Alloa | 1:47.43 | 9. | Brian DOLLOCHAN | (92) | Trojan | 1:48.68 | 10. | Kevin GOUGH | (92) | Co Glasgow | 1:49.95 | 11. | Sam NUGENT | (92) | Renfrew Bath | 1:50.92 | 12. | Patrick PADDEN | (92) | Cumbernauld | 1:50.93 | 13. | Stewart JOHNSTON | (92) | Peebles | 1:51.06 | 14. | Sid MAROO | (92) | Milngavie &b | 1:51.65 | 15. | Callum MORELAND | (92) | Dunoon | 1:51.70 | 16. | Chris AINSLEY | (92) | Motherwell W | 1:52.00 | 17. | Stephen COSGROVE | (92) | Falkirk | 1:52.74 | | Andrew WILSON | (92) | Dunoon | DIS ST |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 100m.BREASTSTROKE 1. | John EASTON | (89) | South Aberde | 1:23.10 | 2. | Derek HOEY | (89) | Warrender | 1:24.60 | 3. | Ben GOODALL | (90) | N Ayrshire | 1:26.17 | 4. | Billy CAMERON | (89) | Scotia | 1:26.20 | 5. | Ross CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 1:28.82 | 6. | Andrew ALCORN | (89) | Dumfries | 1:29.46 | 7. | Graeme MORRISON | (90) | Tain | 1:29.72 | 8. | Callum BRADY | (89) | Motherwell W | 1:29.85 | 9. | Adam BEATTIE | (91) | Incas | 1:30.33 | 10. | Duncan CORRIE | (89) | Warrender | 1:30.92 | 11. | Craig THOMSON | (90) | South Aberde | 1:31.46 | 12. | Vasili GORDEYEV | (90) | Co Glasgow | 1:31.49 | 13. | Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | 1:32.18 | 14. | Alastair BEATTIE | (89) | Scotia | 1:33.10 | 15. | Liam CAMERON | (89) | South Aberde | 1:33.39 | 16. | Craig PURNELL | (90) | Warrender | 1:33.49 | 17. | Fraser ROWAN | (90) | Larkhall | 1:35.18 | 18. | Christopher SMITH | (90) | Larkhall | 1:35.32 | 19. | Philip KELLY | (89) | Incas | 1:35.62 | 20. | Graeme MACGREGOR | (89) | South Aberde | 1:36.03 | 21. | Andrew BOWIE | (90) | Co Glasgow | 1:37.07 | 22. | Sean BREEN | (90) | Bucksburn | 1:38.53 | 23. | Oliver DUNCAN | (90) | South Aberde | 1:39.01 | | Stuart THORN | (89) | Co Glasgow | DIS FI |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 100m.BREASTSTROKE 1. | Ciaron DOHERTY | (91) | Co Glasgow | 1:31.92 | 2. | Shaun MOORE | (91) | Dumfries | 1:32.59 | 3. | Scott THOMSON | (91) | Alloa | 1:34.18 | 4. | David SMITH | (91) | Ren 96 | 1:35.49 | 5. | Alisdair HOLT | (91) | Aberdeen | 1:39.36 | 6. | Cameron MCKENZIE | (92) | Cults Otter | 1:39.52 | 7. | Carlo PALONI | (91) | Scotia | 1:39.82 | 8. | Christopher DALE | (91) | Fauldhouse | 1:40.03 | 9. | Dominic WILSON | (91) | Cults Otter | 1:40.37 | 10. | Ross DRUMMOND | (91) | Scotia | 1:41.51 | 11. | Grant NUTLEY | (91) | Falkirk | 1:41.81 | 12. | Duncan REID | (91) | South Aberde | 1:42.83 | 13. | Luke BROWN | (91) | South Aberde | 1:43.33 | 14. | Jonas WHITEHEAD | (91) | South Aberde | 1:43.56 | 15. | Robert SAMMELS | (91) | Trojan | 1:44.57 | 16. | David FEENEY | (91) | Renfrew Bath | 1:48.23 | 17. | Mattew GRANT | (91) | South Aberde | 1:50.98 |
Heats (Declared Winners) BOYS 10 YEARS/UNDER 50m BUTTERFLY 1. | Euan DUNBAR | (94) | Aberdeen Dol | 43.61 | 2. | Elliot MARTIN | (94) | Cults Otter | 44.04 | 3. | Keiran TORRIE | (93) | Perth City | 44.05 | 4. | Scott MacKAY | (93) | Cumbernauld | 44.61 | 5. | Edward HAROUN | (94) | Incas | 44.94 | 6. | Stephen CRICHTON | (93) | Ren 96 | 45.20 | 7. | Jonathan PRIESTLY | (94) | Alloa | 45.53 | 8. | Kristian ROBERTS | (93) | South Aberde | 45.95 | 9. | Iain CONDIE | (93) | Incas | 46.22 | 10. | Thomas WEST | (93) | Sth Ayrshire | 46.45 | 11. | Jack MOULSON | (93) | Co Glasgow | 46.73 | 12. | Arnold LAW | (93) | Co Glasgow | 46.83 | 13. | Michael NELLANEY | (93) | Co Glasgow | 46.98 | 14. | Robin ANDREWS | (93) | Ren 96 | 47.02 | 15. | Brodie Leggat | (93) | Sth Ayrshire | 47.04 | 16. | Grant VEITCH | (93) | Cults Otter | 47.26 | 17. | Shaun EWEN | (93) | Buckie | 47.53 | 18. | Martin LEE | (93) | N Ayrshire | 47.68 | 19. | Christopher GORMAN | (94) | Co Glasgow | 47.75 | 20. | Cameron SOMERVILLE | (93) | Co Glasgow | 47.94 | 21. | Jamie REED | (93) | Incas | 48.63 | 22. | Max LOTT | (94) | Ren 96 | 49.64 | 23. | Sean WALKER | (93) | Sth Ayrshire | 50.06 | 24. | David MORGAN | (94) | Renfrew Bath | 50.41 | 25. | Andrew QUIRK | (94) | Scotia | 50.53 | 26. | Ruaridh LOUGHLIN | (93) | Warrender | 51.02 | 27. | Andrew SMITH | (93) | Scotia | 51.39 | 28. | Fraser REID | (93) | South Aberde | 54.48 | | Campbell KERR | (93) | Renfrew Bath | DIS SA 1L. | | Craig WATSON | (94) | Incas | DIS SA 1L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 100m BUTTERFLY 1. | Callum EASTON | (90) | South Aberde | 1:11.87 | 2. | Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | 1:12.70 | 3. | Stuart THORN | (89) | Co Glasgow | 1:13.77 | 4. | John EASTON | (89) | South Aberde | 1:13.94 | 5. | Iain McBRIDE | (89) | Milngavie &b | 1:14.03 | 6. | Blair STEVENSON | (89) | Scotia | 1:14.17 | 7. | Christopher COOK | (90) | South Aberde | 1:14.54 | 8. | Liam CAMERON | (89) | South Aberde | 1:14.95 | 9. | Fraser COULL | (89) | N Ayrshire | 1:15.67 | 10. | Derek HOEY | (89) | Warrender | 1:15.68 | 11. | Martin KERR | (90) | Co Glasgow | 1:15.82 | 12. | Ross CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 1:16.20 | 13. | Iain CLARK | (89) | Larkhall | 1:16.62 | 14. | Callum LANG | (90) | Larkhall | 1:16.68 | 15. | Billy CAMERON | (89) | Scotia | 1:16.73 | 16. | Duncan CORRIE | (89) | Warrender | 1:18.10 | 17. | Graeme MACGREGOR | (89) | South Aberde | 1:18.92 | 18. | Jordan DAVIDSON | (90) | Renfrew Bath | 1:19.41 | 19. | Adam BEATTIE | (91) | Incas | 1:19.57 | 20. | Craig THOMSON | (90) | South Aberde | 1:19.67 | 21. | Craig PURNELL | (90) | Warrender | 1:19.70 | 22. | Aatif ALHIATLY | (89) | Co Glasgow | 1:20.10 | 23. | Oliver DUNCAN | (90) | South Aberde | 1:20.43 | 24. | Stewart ROBERTSON | (89) | Sth Ayrshire | 1:20.53 | 25. | Iain LEITCH | (90) | Cumbernauld | 1:21.46 | 26. | Sean BREEN | (90) | Bucksburn | 1:23.41 |
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS 100m BUTTERFLY 1. | Calum VEITCH | (92) | Cults Otter | 1:25.05 | 2. | Patrick PADDEN | (92) | Cumbernauld | 1:28.02 | 3. | Graeme OFFICER | (92) | Co Glasgow | 1:28.10 | 4. | Ross LESLIE | (92) | South Aberde | 1:28.13 | 5. | Jamie DUNCAN | (92) | Perth City | 1:29.69 | 6. | Chris BREEN | (92) | Bucksburn | 1:32.19 | 7. | Alastair TURNER | (92) | N Ayrshire | 1:32.31 | 8. | Gavin CHASSER | (92) | South Aberde | 1:32.46 | 9. | Kevin GOUGH | (92) | Co Glasgow | 1:35.83 | 10. | Alex WILLIAMS | (92) | Fauldhouse | 1:38.00 | 11. | Simon BRENNAN | (92) | Cumbernauld | 1:38.07 | 12. | Mark ADAM | (93) | South Aberde | 1:39.65 | 13. | Lewis KERR | (92) | Aberdeen Dol | 1:40.84 | 14. | Alistair DEANS | (92) | N Ayrshire | 1:41.48 | 15. | John WATSON | (92) | Trojan | 1:42.77 | 16. | Liam STAPLETON | (92) | South Aberde | 1:42.81 | 17. | Michael CONNELLY | (92) | Warrender | 1:43.10 | 18. | Alasdair McEWAN | (92) | Sth Ayrshire | 1:43.36 | 19. | Jamie McCANN | (92) | Alloa | 1:49.42 | 20. | Sam NUGENT | (92) | Renfrew Bath | 1:50.65 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 100m BUTTERFLY 1. | Aitken ROBERTSON | (91) | Warrender | 1:23.38 | 2. | Callum PILKINGTON | (91) | South Aberde | 1:26.31 | 3. | Scott THOMSON | (91) | Alloa | 1:27.92 | 4. | Jonathon HUGHES | (91) | Aberdeen Dol | 1:29.15 | 5. | Craig McBRIDE | (91) | Milngavie &b | 1:29.46 | 6. | Robert SAMMELS | (91) | Trojan | 1:31.67 | 7. | Russell THOM | (91) | Aberdeen Dol | 1:33.60 | 8. | Sean HALL | (91) | N Ayrshire | 1:34.35 | 9. | Luke BROWN | (91) | South Aberde | 1:41.51 | | Michael CALDWELL | (91) | South Aberde | DIS ST |
Heats (Declared Winners) BOYS 10 YEARS/UNDER 50m BACKSTROKE 1. | Nathan THOMSON | (93) | Perth City | 40.91 | 2. | Graeme SPALDING | (93) | Co Glasgow | 41.18 | 3. | Niall McLEOD | (93) | Fauldhouse | 41.58 | 4. | Cameron SOMERVILLE | (93) | Co Glasgow | 41.89 | 5. | Stephen CRICHTON | (93) | Ren 96 | 42.44 | 6. | Edward HAROUN | (94) | Incas | 42.88 | 7. | Zachary COURTNEY | (94) | Warrender | 43.29 | 8. | Arnold LAW | (93) | Co Glasgow | 43.36 | 9. | Euan DUNBAR | (94) | Aberdeen Dol | 43.83 | 10. | Scott YATES | (93) | Bridge O Don | 44.10 | 11. | Jack HARRIS | (93) | Co Glasgow | 44.15 | 12. | Jonathan PRIESTLY | (94) | Alloa | 44.20 | 13. | Grant VEITCH | (93) | Cults Otter | 44.40 | 14. | Brodie Leggat | (93) | Sth Ayrshire | 44.66 | 15. | Craig WATSON | (94) | Incas | 44.99 | 16. | Sean CAMPSIE | (94) | Fauldhouse | 45.04 | 17. | Sean WALKER | (93) | Sth Ayrshire | 45.08 | 18. | David MORGAN | (94) | Renfrew Bath | 45.13 | 19. | Kristian ROBERTS | (93) | South Aberde | 45.16 | 20. | Douglas BROTHERSTON | (93) | Dumfries | 45.30 | 21. | Christopher GORMAN | (94) | Co Glasgow | 45.56 | 22. | Duncan MACLELLAN | (94) | South Aberde | 45.57 | 23. | Andrew WALLACE | (93) | Incas | 45.59 | 24. | Jack MOULSON | (93) | Co Glasgow | 45.98 | 25. | Andrew THOMSON | (93) | South Aberde | 46.13 | 26. | Campbell KERR | (93) | Renfrew Bath | 46.24 | 27. | Andrew QUIRK | (94) | Scotia | 46.29 | 28. | Max LOTT | (94) | Ren 96 | 46.34 | 29. | Sidney WRIGHT | (93) | South Aberde | 46.44 | 30. | Ruaridh LOUGHLIN | (93) | Warrender | 46.66 | 31. | George ELDER | (94) | Co Glasgow | 46.96 | 32. | Jamie REED | (93) | Incas | 47.36 | 33. | Elliot MARTIN | (94) | Cults Otter | 47.50 | 34. | Iain CONDIE | (93) | Incas | 48.43 | 35. | Niall FRASER | (93) | Milngavie &b | 49.13 | 36. | Martin LEE | (93) | N Ayrshire | 49.98 | 37. | Alister CAMPBELLBURKET | (94) | Milngavie &b | 55.83 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 100m BACKSTROKE 1. | Callum PILKINGTON | (91) | South Aberde | 1:18.49 | 2. | Scott THOMSON | (91) | Alloa | 1:19.80 | 3. | Ben DREYER | (91) | Dumfries | 1:20.65 | 4. | Craig McBRIDE | (91) | Milngavie &b | 1:21.75 | 5. | Ciaron DOHERTY | (91) | Co Glasgow | 1:22.86 | 6. | Alisdair HOLT | (91) | Aberdeen | 1:23.22 | 7. | Russell THOM | (91) | Aberdeen Dol | 1:24.07 | 8. | David SMITH | (91) | Ren 96 | 1:24.91 | 9. | Jonathon HUGHES | (91) | Aberdeen Dol | 1:24.98 | 10. | Gregor MURRAY | (91) | Tain | 1:25.71 | 11. | Luke BROWN | (91) | South Aberde | 1:25.79 | 12. | Dominic WILSON | (91) | Cults Otter | 1:26.30 | 13. | Robert SAMMELS | (91) | Trojan | 1:26.64 | 14. | Shaun MOORE | (91) | Dumfries | 1:26.84 | 15. | Andrew THOMPSON | (91) | Renfrew Bath | 1:28.16 | 16. | Joshua GRANT | (91) | Milngavie &b | 1:29.72 | 17. | David FEENEY | (91) | Renfrew Bath | 1:30.55 | 18. | Scott BOND | (91) | South Aberde | 1:30.75 | 19. | Ross DRUMMOND | (91) | Scotia | 1:30.92 |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 100m BACKSTROKE 1. | Ewan CHALMERS | (89) | Warrender | 1:14.52 | 2. | Craig THOMSON | (90) | South Aberde | 1:15.50 | 3. | Craig NELSON | (90) | Dumfries | 1:15.52 | 4. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen | 1:15.57 | 5. | Iain McBRIDE | (89) | Milngavie &b | 1:15.63 | 6. | Kevin ADAMS | (90) | Ren 96 | 1:16.55 | 7. | Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | 1:16.62 | 8. | Derek HOEY | (89) | Warrender | 1:17.58 | 9. | Gavin McILROY | (90) | Sth Ayrshire | 1:17.92 | 9. | Ben GOODALL | (90) | N Ayrshire | 1:17.92 | 11. | Christopher COOK | (90) | South Aberde | 1:18.49 | 12. | Fraser COULL | (89) | N Ayrshire | 1:18.56 | 13. | Ewan NICOLL | (90) | Sth Ayrshire | 1:19.21 | 14. | Callum EASTON | (90) | South Aberde | 1:20.00 | 15. | Oliver DUNCAN | (90) | South Aberde | 1:20.04 | 16. | Martin SPIERS | (91) | Renfrew Bath | 1:20.27 | 17. | Stuart THORN | (89) | Co Glasgow | 1:20.39 | 18. | Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | 1:20.69 | 19. | Adam BEATTIE | (91) | Incas | 1:21.07 | 20. | Graeme MACGREGOR | (89) | South Aberde | 1:21.98 | 21. | Alastair BEATTIE | (89) | Scotia | 1:22.67 | 22. | Craig PURNELL | (90) | Warrender | 1:22.96 |
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS 100m BACKSTROKE 1. | Simon BRENNAN | (92) | Cumbernauld | 1:27.44 | 2. | Jamie McCANN | (92) | Alloa | 1:27.61 | 3. | Gavin CHASSER | (92) | South Aberde | 1:28.72 | 4. | Chris BREEN | (92) | Bucksburn | 1:29.48 | 5. | Kevin GOUGH | (92) | Co Glasgow | 1:29.56 | 6. | Liam BOYLE | (92) | Sth Ayrshire | 1:29.63 | 7. | Jonathan LOTT | (92) | Ren 96 | 1:30.54 | 8. | Alex WILLIAMS | (92) | Fauldhouse | 1:31.74 | 9. | Sebastian TROELL-SMITH | (92) | Cults Otter | 1:31.98 | 10. | Shaun CALLAN | (92) | Scotia | 1:33.54 | 11. | Lewis KERR | (92) | Aberdeen Dol | 1:33.72 | 12. | Liam STAPLETON | (92) | South Aberde | 1:35.13 | 13. | Alastair TURNER | (92) | N Ayrshire | 1:35.78 | 14. | Jamie CULPAN | (92) | Milngavie &b | 1:36.57 | 15. | Robbie PURVIS | (92) | Warrender | 1:36.79 | 16. | Sam NUGENT | (92) | Renfrew Bath | 1:37.35 | 17. | Brian DOLLOCHAN | (92) | Trojan | 1:37.57 | 18. | Alistair DEANS | (92) | N Ayrshire | 1:38.46 | 19. | Michael CONNELLY | (92) | Warrender | 1:38.57 | 20. | Ross FREEL | (92) | Larkhall | 1:39.18 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 10 YEARS/UNDER 50m.FREESTYLE 1. | Hazel McBRIDE | (93) | Ren 96 | 35.77 | 2. | Lynsey SNEDDON | (93) | Motherwell W | 36.31 | 3. | Alix PICKEN | (93) | Sth Ayrshire | 36.50 | 4. | Samantha FALCONER | (93) | Aberdeen Dol | 37.07 | 5. | Rachel McDONALD | (93) | Ren 96 | 37.10 | 6. | Rebecca JACK | (94) | Co Glasgow | 37.18 | 7. | Sarah BONAR | (94) | Cults Otter | 37.21 | 8. | Amy ALCORN | (93) | Dumfries | 37.28 | 9. | Kirsten INNES | (93) | Peebles | 37.35 | 10. | Julie VASS | (93) | Tain | 37.46 | 11. | Stacey LEACH | (94) | Forres | 37.57 | 12. | Lauren BRADY | (93) | Motherwell W | 37.97 | 13. | Lucy WONG | (93) | Cults Otter | 38.10 | 14. | Roisin DONNELLY | (93) | Incas | 38.31 | 15. | Jessica KNIGHT | (93) | Aberdeen Dol | 38.38 | 16. | Fiona GIBSON | (93) | Warrender | 38.66 | 17. | Lauren BOWMAN | (93) | Aberdeen Dol | 38.95 | 18. | Naomi SHEPHERD | (93) | Aberdeen Dol | 39.03 | 19. | Rochelle CALLAN | (94) | Scotia | 39.20 | 20. | Rosie MADDOCK | (93) | South Aberde | 39.25 | 21. | Katie McKAY | (94) | Co Glasgow | 39.42 | 21. | Gemma HUTCHINSON | (93) | Scotia | 39.42 | 23. | Gemma VEALE | (94) | Fauldhouse | 39.73 | 24. | Kimberley PRESTON | (93) | South Aberde | 39.85 | 25. | Joanne SAMMELS | (93) | Trojan | 40.04 | 26. | Kayleigh HUTTON | (95) | Incas | 40.41 | 27. | Shannon SWEENEY | (94) | N Ayrshire | 40.46 | 28. | Ailsa SMALL | (95) | Warrender | 40.53 | 29. | Louise CARSON | (94) | Carnegie | 40.61 | 30. | Kirstie GREENHILL | (94) | Incas | 40.64 | 31. | Katherine MCLURE | (93) | Aberdeen Dol | 41.36 | 32. | Sarah KEILLOR | (93) | Incas | 41.58 | 33. | Fiona CHRISTIE | (93) | Milngavie &b | 42.53 | 34. | Caitlin BROWN | (93) | Dunoon | 42.72 | | Rachael McQUEEN | (94) | Warrender | DIS ST |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 50M FREESTYLE 1. | Stephanie JOHNSTONE | (91) | Sth Ayrshire | 32.29 | 2. | Alana MILLER | (91) | Co Glasgow | 32.63 | 3. | Rachel ALEXANDER | (91) | Incas | 33.04 | 4. | Rosie ATTERSON | (91) | Ren 96 | 33.30 | 5. | Gemma BROTHERSTON | (91) | Dumfries | 33.80 | 6. | Hazel MACKAY | (91) | South Aberde | 33.87 | 7. | Eilidh SCOTT | (91) | Fauldhouse | 33.90 | 8. | Sammy VASS | (91) | Tain | 33.94 | 9. | Anna NEILL | (91) | Aberdeen Dol | 34.03 | 10. | Kirstie DUNCAN | (91) | South Aberde | 34.10 | 11. | Rachael ADAM | (91) | South Aberde | 34.17 | 12. | Daryl WATSON | (91) | Dumfries | 34.18 | 13. | Jill MORRISON | (91) | Cumbernauld | 34.34 | 14. | Catriona MCGREGOR | (91) | Aberdeen Dol | 34.35 | 15. | Kirsten DEANS | (91) | N Ayrshire | 34.41 | 16. | Beth POTTER | (91) | Milngavie &b | 34.56 | 17. | Helen HOLT | (91) | Warrender | 34.68 | 18. | Rachel WONG | (91) | Cults Otter | 34.84 | 19. | Emily McQUEEN | (91) | Warrender | 34.93 | 20. | Katie THOMSON | (91) | Dunoon | 34.94 | 21. | Heather MITCHELL | (91) | South Aberde | 35.04 | 22. | Kelsey BRUCE | (92) | Tain | 35.18 | 23. | Rachael GREEN | (91) | Aberdeen Dol | 35.38 | 24. | Elizabeth MORGAN | (91) | Scotia | 35.40 | 25. | Arianna BEWICK | (91) | Bridge O Don | 35.41 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS 50M FREESTYLE 1. | Rosie ABERNETHY | (92) | Alloa | 33.67 | 2. | Emma EASTON | (92) | South Aberde | 35.12 | 3. | Cara FRASER | (92) | Tain | 35.55 | 4. | Kimberley HOEY | (92) | Warrender | 35.64 | 5. | Kirsty SIMPSON | (92) | Alloa | 35.76 | 6. | Jill MCRAE | (92) | Bucksburn | 35.95 | 7. | Alex PORTEOUS | (92) | Ren 96 | 36.13 | 8. | Kristina MANSON | (92) | Co Glasgow | 36.19 | 9. | Jenny LYNCH | (92) | Alloa | 36.43 | 10. | Matilda SEBIRE | (92) | South Aberde | 36.85 | 11. | Sarah ROBERTSON | (92) | Heart Of Mid | 36.92 | 12. | Emma SMITH | (92) | Ren 96 | 37.11 | 13. | Clare STENHOUSE | (92) | Incas | 37.31 | 14. | Stephanie CARR | (92) | Co Glasgow | 37.32 | 15. | Karla HARRIS | (92) | Bucksburn | 37.52 | 16. | Kirsty WILKIE | (92) | Perth City | 38.36 | 17. | Chelsea HAWTHORNE | (92) | Aberdeen Dol | 38.70 | 18. | Mallory PAICE | (92) | Scotia | 38.76 | 19. | Lyndsay CAMERON | (92) | Scotia | 39.20 | 20. | Kirsty WILSON | (92) | Tain | 39.28 | 21. | Kirsten GILBERT | (92) | Aberdeen Dol | 39.42 | 22. | Amie GILLION | (92) | Larkhall | 40.35 | 23. | Caroline ESSLEMONT | (92) | South Aberde | 40.82 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 50m.FREESTYLE 1. | Suzi WILSON | (89) | Tain | 30.99 | 2. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 31.43 | 3. | Nicole GORMAN | (91) | Co Glasgow | 31.51 | 4. | Natalie WONG | (89) | Cults Otter | 31.53 | 5. | Fiona GRAY | (90) | Heart Of Mid | 32.22 | 6. | Kathryn SUTHERLAND | (89) | Perth City | 32.51 | 7. | Claire McCRACKEN | (89) | Cumbernauld | 32.76 | 8. | Valerie WILSON | (90) | Incas | 32.80 | 9. | Katy PRIMAVESI | (90) | Cults Otter | 32.83 | 10. | Morven ALEXANDER | (90) | Aberdeen Dol | 32.88 | 11. | Sian SLOAN-DENNISON | (91) | Co Glasgow | 32.94 | 12. | Rebecca THOMSON | (89) | Bridge O Don | 32.98 | 13. | Amanda BROWN | (89) | Larkhall | 33.02 | 14. | Mhari BRYCE | (90) | Larkhall | 33.16 | 15. | Catherine STEWART | (89) | South Aberde | 33.37 | 16. | Kirstin HUTCHINSON | (90) | Scotia | 33.65 | 17. | Leah PAYNE | (90) | Carnegie | 33.74 | 18. | Ailie FREEL | (90) | Larkhall | 33.79 | 19. | Laura MURCHIE | (90) | South Aberde | 33.89 | 20. | Lauren PATRICK | (90) | Cumbernauld | 33.96 | 21. | Rebecca THOMSON | (90) | Peebles | 33.98 | 22. | Lucy HARRIS | (89) | Warrender | 34.08 | 23. | Jennifer GIRVAN | (89) | Cumbernauld | 34.15 | 24. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 34.36 | 25. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 34.43 | 26. | Kerri HOLMES | (90) | Co Glasgow | 34.54 | 26. | Nadine WHITEFIELD | (90) | Larkhall | 34.54 | 28. | Paula PETRIE | (89) | Alloa | 34.55 | 29. | Ailsa WHITELAW | (90) | Warrender | 34.85 | 30. | Emma McDOUGALL | (90) | Ren 96 | 34.89 | 31. | Kirsten SMITH | (90) | Cumbernauld | 35.27 | 32. | Hannah PATE | (90) | Heart Of Mid | 35.56 | 33. | Katie THOMSON | (89) | Scotia | 35.94 | | Faith DALGATY | (90) | Dunoon | DIS ST |
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS 100M FREESTYLE 1. | Rachel CAIRNEY | (92) | Cumbernauld | 1:12.52 | 2. | Rosie ABERNETHY | (92) | Alloa | 1:13.80 | 3. | Christina JOHNSTON | (92) | Aberdeen | 1:14.54 | 4. | Kirsty SIMPSON | (92) | Alloa | 1:14.64 | 5. | Sarah KELLY | (92) | Incas | 1:14.75 | 6. | Emma EASTON | (92) | South Aberde | 1:16.86 | 7. | Lindsey STRACHAN | (92) | Heart Of Mid | 1:17.33 | 8. | Kimberley HOEY | (92) | Warrender | 1:17.45 | 9. | Beth SCANLON | (92) | Trojan | 1:18.86 | 10. | Jaimie McLEAN | (92) | Scotia | 1:19.32 | 11. | Fiona HUGHES | (92) | Sth Ayrshire | 1:20.23 | 12. | Alex PORTEOUS | (92) | Ren 96 | 1:20.59 | 13. | Laura SHELBOURN | (92) | Warrender | 1:20.62 | 14. | Eilidh LYNCH | (92) | Co Glasgow | 1:20.81 | 15. | Rosa BROWNLEE | (92) | Heart Of Mid | 1:20.96 | 16. | Cara FRASER | (92) | Tain | 1:21.13 | 17. | Lorraine JOHNSTON | (92) | Incas | 1:21.54 | 18. | Kristina MANSON | (92) | Co Glasgow | 1:21.55 | 19. | Jenny LYNCH | (92) | Alloa | 1:21.64 | 20. | Robyn THOMSON | (92) | Co Glasgow | 1:21.78 | 21. | Cara PURDIE | (92) | Co Glasgow | 1:22.71 | 22. | Clare STENHOUSE | (92) | Incas | 1:23.35 | 23. | Sarah ROBERTSON | (92) | Heart Of Mid | 1:25.08 | 24. | Rachael LINDSAY | (92) | Motherwell W | 1:25.98 | 25. | Niomi McAVOY | (92) | Motherwell W | 1:26.23 | 26. | Stephanie KENNEDY | (92) | Milngavie &b | 1:27.75 | 27. | Amie GILLION | (92) | Larkhall | 1:29.53 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 100m.FREESTYLE 1. | Elaine SHERWOOD | (90) | Dunoon | 1:06.89 | 2. | Nicole GORMAN | (91) | Co Glasgow | 1:10.10 | 3. | Kristi WILSON | (90) | Heart Of Mid | 1:10.29 | 4. | Catherine STEWART | (89) | South Aberde | 1:10.31 | 5. | Leeanne LAMONT | (90) | Co Glasgow | 1:10.95 | 6. | Katy PRIMAVESI | (90) | Cults Otter | 1:11.45 | 7. | Sian SLOAN-DENNISON | (91) | Co Glasgow | 1:11.49 | 8. | Suzi WILSON | (89) | Tain | 1:12.21 | 9. | Faith DALGATY | (90) | Dunoon | 1:12.61 | 10. | Laura MURCHIE | (90) | South Aberde | 1:12.67 | 11. | Claire INGRAM | (89) | Scotia | 1:12.88 | 12. | Rebecca THOMSON | (89) | Bridge O Don | 1:12.89 | 13. | Lauren PATRICK | (90) | Cumbernauld | 1:13.56 | 14. | Ailie FREEL | (90) | Larkhall | 1:13.82 | 15. | Kerri HOLMES | (90) | Co Glasgow | 1:14.06 | 16. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 1:14.25 | 17. | Leah PAYNE | (90) | Carnegie | 1:14.27 | 18. | Emma McDOUGALL | (90) | Ren 96 | 1:14.50 | 19. | Rebecca THOMSON | (90) | Peebles | 1:14.65 | 20. | Jenny SIMPSON | (89) | South Aberde | 1:14.88 | 21. | Paula PETRIE | (89) | Alloa | 1:16.43 | 22. | Hannah PATE | (90) | Heart Of Mid | 1:16.49 | 23. | Gillian LAVELLE | (90) | Ren 96 | 1:16.51 | 24. | Kirstin HUTCHINSON | (90) | Scotia | 1:16.85 | 25. | Katie THOMSON | (89) | Scotia | 1:17.01 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 10 YEARS/UNDER 100m.FREESTYLE1. | Lynsey SNEDDON | (93) | Motherwell W | 1:18.81 | 2. | Ishbel RODGER | (94) | Fauldhouse | 1:19.38 | 3. | Leanna MARSHALL | (94) | Cumbernauld | 1:19.93 | 4. | Kirsten INNES | (93) | Peebles | 1:20.45 | 5. | Megan DONNELLY | (94) | Co Glasgow | 1:20.98 | 6. | Samantha FALCONER | (93) | Aberdeen Dol | 1:21.20 | 7. | Katherine GORDON | (93) | Aberdeen Dol | 1:21.47 | 8. | Michelle GALBRAITH | (93) | Ren 96 | 1:21.85 | 9. | Rachel POLSON | (93) | Cults Otter | 1:21.98 | 10. | Rachel McDONALD | (93) | Ren 96 | 1:22.89 | 11. | Kate ROBERTSON | (93) | Co Glasgow | 1:23.30 | 12. | Kirsty ALLAN | (93) | Cults Otter | 1:23.39 | 13. | Sarah BONAR | (94) | Cults Otter | 1:23.41 | 14. | Rebecca JACK | (94) | Co Glasgow | 1:24.27 | 15. | Heather BEVERIDGE | (93) | Aberdeen Dol | 1:24.92 | 16. | Francesca STOKES | (93) | Cults Otter | 1:24.96 | 17. | Lauren BRADY | (93) | Motherwell W | 1:25.92 | 18. | Julie VASS | (93) | Tain | 1:26.71 | 19. | Jessica KNIGHT | (93) | Aberdeen Dol | 1:26.74 | 20. | Lucy WONG | (93) | Cults Otter | 1:27.44 | 21. | Fiona GIBSON | (93) | Warrender | 1:27.78 | 22. | Kimberley PRESTON | (93) | South Aberde | 1:27.94 | 23. | Stacey LEACH | (94) | Forres | 1:28.20 | 24. | Naomi SHEPHERD | (93) | Aberdeen Dol | 1:28.51 | 25. | Catriona WHITE | (93) | Aberdeen Dol | 1:29.06 | 26. | Rochelle CALLAN | (94) | Scotia | 1:29.20 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 100M FREESTYLE 1. | Rosie ATTERSON | (91) | Ren 96 | 1:12.10 | 2. | Stephanie JOHNSTONE | (91) | Sth Ayrshire | 1:12.24 | 3. | Rachel ALEXANDER | (91) | Incas | 1:13.77 | 4. | Sammy VASS | (91) | Tain | 1:13.80 | 5. | Beth POTTER | (91) | Milngavie &b | 1:14.30 | 6. | Jill MORRISON | (91) | Cumbernauld | 1:15.21 | 7. | Daryl WATSON | (91) | Dumfries | 1:15.33 | 8. | Hazel MACKAY | (91) | South Aberde | 1:15.43 | 9. | Arianna BEWICK | (91) | Bridge O Don | 1:16.06 | 10. | Nikole RUNCIMAN | (91) | Milngavie &b | 1:16.11 | 11. | Alisa HILL | (91) | Bucksburn | 1:16.23 | 12. | Catriona MCGREGOR | (91) | Aberdeen Dol | 1:16.35 | 13. | Cheryl BOND | (91) | Co Glasgow | 1:16.39 | 14. | Rachael GREEN | (91) | Aberdeen Dol | 1:16.42 | 15. | Emma WEIR | (91) | South Aberde | 1:16.50 | 16. | Emily McQUEEN | (91) | Warrender | 1:16.57 | 17. | Helen HOLT | (91) | Warrender | 1:16.92 | 18. | Kirstie DUNCAN | (91) | South Aberde | 1:17.34 | 19. | Morna SPENCE | (91) | Warrender | 1:17.83 | 20. | Kelsey BRUCE | (92) | Tain | 1:18.53 | 21. | Kirsten DEANS | (91) | N Ayrshire | 1:18.56 | 21. | Rachael FIRTH | (91) | South Aberde | 1:18.56 | 23. | Lesley OLIVER | (91) | Dunoon | 1:18.63 | 24. | Rachel GREENHILL | (91) | Incas | 1:19.54 | 25. | Deborah ELLIOTT | (91) | Scotia | 1:19.83 | 26. | Lorraine MEIGHAN | (91) | Warrender | 1:20.34 | 27. | Katie THOMSON | (91) | Dunoon | 1:20.53 | 28. | Heather CARFRAY | (91) | Incas | 1:21.07 | 29. | Rachel WONG | (91) | Cults Otter | 1:21.39 | 30. | Heather MITCHELL | (91) | South Aberde | 1:21.69 | 31. | Elizabeth MORGAN | (91) | Scotia | 1:21.76 | 32. | Laura MACALLISTER | (91) | Peebles | 1:21.84 | 33. | Roisin TAYLOR | (91) | Peebles | 1:22.70 | 34. | Eilidh DENT | (91) | Scotia | 1:23.37 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 200M FREESTYLE 1. | Nicola ROYAN | (91) | Forres | 2:37.10 | 1. | Beth POTTER | (91) | Milngavie &b | 2:37.10 | 3. | Sammy VASS | (91) | Tain | 2:38.01 | 4. | Jill MORRISON | (91) | Cumbernauld | 2:39.99 | 5. | Eilidh SCOTT | (91) | Fauldhouse | 2:41.81 | 6. | Rachael GREEN | (91) | Aberdeen Dol | 2:41.93 | 7. | Caitlin McCAFFERTY | (91) | Fauldhouse | 2:42.15 | 8. | Arianna BEWICK | (91) | Bridge O Don | 2:42.53 | 9. | Kirsten DEANS | (91) | N Ayrshire | 2:42.84 | 10. | Helen HOLT | (91) | Warrender | 2:43.07 | 11. | Alisa HILL | (91) | Bucksburn | 2:43.50 | 12. | Emily McQUEEN | (91) | Warrender | 2:44.77 | 13. | Nikole RUNCIMAN | (91) | Milngavie &b | 2:45.26 | 14. | Cheryl BOND | (91) | Co Glasgow | 2:45.72 | 15. | Catriona MCGREGOR | (91) | Aberdeen Dol | 2:47.29 | 16. | Anna NEILL | (91) | Aberdeen Dol | 2:48.11 | 17. | Deborah ELLIOTT | (91) | Scotia | 2:54.27 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS 200M FREESTYLE 1. | Rachel CAIRNEY | (92) | Cumbernauld | 2:39.49 | 2. | Kirsty SIMPSON | (92) | Alloa | 2:44.01 | 3. | Rosie ABERNETHY | (92) | Alloa | 2:47.64 | 4. | Lindsey STRACHAN | (92) | Heart Of Mid | 2:48.76 | 5. | Emma EASTON | (92) | South Aberde | 2:51.31 | 6. | Laura SHELBOURN | (92) | Warrender | 2:51.35 | 7. | Alex PORTEOUS | (92) | Ren 96 | 2:54.10 | 8. | Kimberley HOEY | (92) | Warrender | 2:54.16 | 9. | Rosa BROWNLEE | (92) | Heart Of Mid | 2:54.36 | 10. | Eilidh LYNCH | (92) | Co Glasgow | 2:55.06 | 11. | Jenny LYNCH | (92) | Alloa | 2:56.61 | 12. | Jaimie McLEAN | (92) | Scotia | 2:56.85 | 13. | Beth SCANLON | (92) | Trojan | 2:57.45 | 14. | Cara PURDIE | (92) | Co Glasgow | 3:02.10 | 15. | Rachael LINDSAY | (92) | Motherwell W | 3:02.39 | 16. | Cara FRASER | (92) | Tain | 3:09.51 | 17. | Kirsten GILBERT | (92) | Aberdeen Dol | 3:12.53 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 200m.FREESTYLE 1. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 2:27.73 | 2. | Natalie WONG | (89) | Cults Otter | 2:29.23 | 3. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 2:30.86 | 4. | Lucy BARR | (90) | Heart Of Mid | 2:31.02 | 5. | Sian SLOAN-DENNISON | (91) | Co Glasgow | 2:33.27 | 6. | Morven ALEXANDER | (90) | Aberdeen Dol | 2:33.39 | 7. | Catherine STEWART | (89) | South Aberde | 2:33.65 | 8. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 2:35.00 | 9. | Katy PRIMAVESI | (90) | Cults Otter | 2:35.08 | 10. | Faye SMARTT | (90) | Larkhall | 2:35.61 | 11. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 2:36.29 | 12. | Faith DALGATY | (90) | Dunoon | 2:36.52 | 13. | Anna Rosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 2:40.11 | 14. | Jennifer GIRVAN | (89) | Cumbernauld | 2:41.20 | 15. | Jenny SIMPSON | (89) | South Aberde | 2:48.92 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 10yrs/UNDER 50m.BREASTSTROKE 1. | Kate ROBERTSON | (93) | Co Glasgow | 47.70 | 2. | Lorna HUNTER | (94) | Cumbernauld | 47.75 | 3. | Georgina SELLYN | (94) | Co Glasgow | 48.37 | 4. | Rochelle CALLAN | (94) | Scotia | 48.67 | 5. | Roisin DONNELLY | (93) | Incas | 48.87 | 6. | Rosie MADDOCK | (93) | South Aberde | 49.30 | 7. | Heather BEVERIDGE | (93) | Aberdeen Dol | 49.68 | 8. | Mairi DRUMMOND | (93) | Warrender | 49.88 | 9. | Rachel POLSON | (93) | Cults Otter | 50.14 | 10. | Hazel McBRIDE | (93) | Ren 96 | 50.48 | 11. | Stacey LEACH | (94) | Forres | 50.55 | 12. | Kirsty HENNEN | (93) | Scotia | 50.74 | 13. | Katie ARCHIBALD | (94) | Milngavie &b | 50.84 | 14. | Laura CUNNINGHAM | (93) | Renfrew Bath | 50.99 | 15. | Sarah BONAR | (94) | Cults Otter | 51.01 | 16. | Lynsey SNEDDON | (93) | Motherwell W | 51.22 | 17. | Naomi SHEPHERD | (93) | Aberdeen Dol | 51.70 | 18. | Fiona GIBSON | (93) | Warrender | 52.10 | 19. | Ishbel RODGER | (94) | Fauldhouse | 52.44 | 20. | Joanne SAMMELS | (93) | Trojan | 52.46 | 21. | Kirsten INNES | (93) | Peebles | 52.58 | 22. | Gemma HUTCHINSON | (93) | Scotia | 53.13 | 23. | Sarah KEILLOR | (93) | Incas | 53.57 | 24. | Lucy WONG | (93) | Cults Otter | 53.95 | 25. | Katherine GORDON | (93) | Aberdeen Dol | 54.53 | 26. | Rachael McQUEEN | (94) | Warrender | 55.01 | 27. | Kimberley PRESTON | (93) | South Aberde | 57.12 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS 100m.BREASTSTROKE 1. | Lorraine JOHNSTON | (92) | Incas | 1:40.15 | 2. | Rosie ABERNETHY | (92) | Alloa | 1:40.97 | 3. | Sarah KELLY | (92) | Incas | 1:41.90 | 4. | Nicolle HAMILTON | (92) | N Ayrshire | 1:42.05 | 5. | Sarah ROBERTSON | (92) | Heart Of Mid | 1:42.29 | 6. | Kirsty SIMPSON | (92) | Alloa | 1:43.00 | 7. | Rosa BROWNLEE | (92) | Heart Of Mid | 1:43.02 | 8. | Kirsty DONALDSON | (92) | Unattached | 1:43.48 | 9. | Amy BARR | (92) | Heart Of Mid | 1:43.85 | 10. | Jenny LYNCH | (92) | Alloa | 1:44.38 | 11. | Kristina MANSON | (92) | Co Glasgow | 1:44.44 | 12. | Flora STEWART | (92) | Heart Of Mid | 1:44.50 | 13. | Eilidh LYNCH | (92) | Co Glasgow | 1:45.46 | 14. | Christina JOHNSTON | (92) | Aberdeen | 1:45.83 | 15. | Kimberley HOEY | (92) | Warrender | 1:46.03 | 16. | Kirsten GILBERT | (92) | Aberdeen Dol | 1:46.34 | 17. | Lindsey STRACHAN | (92) | Heart Of Mid | 1:46.59 | 18. | Erin BURKE | (92) | Aberdeen | 1:46.73 | 19. | Niomi McAVOY | (92) | Motherwell W | 1:47.03 | 20. | Rachael LINDSAY | (92) | Motherwell W | 1:48.65 | 21. | Cara FRASER | (92) | Tain | 1:49.31 | 22. | Alex PORTEOUS | (92) | Ren 96 | 1:49.41 | 23. | Fiona HUGHES | (92) | Sth Ayrshire | 1:49.53 | 24. | Karla HARRIS | (92) | Bucksburn | 1:50.96 | 25. | Jennifer FOX | (92) | Renfrew Bath | 1:51.81 | 26. | Caroline ESSLEMONT | (92) | South Aberde | 1:51.99 | 27. | Mallory PAICE | (92) | Scotia | 1:53.32 | 28. | Kirsty WILSON | (92) | Tain | 1:53.51 | 29. | Stephanie BERGER | (92) | Milngavie &b | 2:08.27 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 100m.BREASTSTROKE1. | Suzi WILSON | (89) | Tain | 1:31.73 | 2. | Kathryn SUTHERLAND | (89) | Perth City | 1:33.14 | 3. | Carley PICKEN | (91) | Sth Ayrshire | 1:33.95 | 4. | Sian SLOAN-DENNISON | (91) | Co Glasgow | 1:34.61 | 5. | Amy WATERSON | (89) | Incas | 1:35.12 | 6. | Gillian LAVELLE | (90) | Ren 96 | 1:35.33 | 7. | Rebecca THOMSON | (90) | Peebles | 1:35.73 | 8. | Kirsty THRIEPLAND | (90) | N Ayrshire | 1:36.28 | 9. | Rhona MARTIN | (89) | Renfrew Bath | 1:36.49 | 10. | Eilidh MaCRAE | (90) | Dumfries | 1:36.74 | 11. | Faith DALGATY | (90) | Dunoon | 1:36.76 | 12. | Lucy HARRIS | (89) | Warrender | 1:37.54 | 13. | Amanda BROWN | (89) | Larkhall | 1:38.33 | 14. | Jill MCGRORY | (90) | Bucksburn | 1:38.47 | 15. | Ailsa WHITELAW | (90) | Warrender | 1:39.14 | 16. | Natalie WONG | (89) | Cults Otter | 1:39.65 | 17. | Claire INGRAM | (89) | Scotia | 1:40.01 | 18. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 1:40.18 | 19. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 1:40.58 | 20. | Lauren RENNIE | (89) | Bucksburn | 1:40.94 | 21. | Leeanne LAMONT | (90) | Co Glasgow | 1:41.29 | 22. | Morven ALEXANDER | (90) | Aberdeen Dol | 1:42.38 | 23. | Hollie MARTIN | (89) | Scotia | 1:47.06 | | Paula PETRIE | (89) | Alloa | DIS T 1L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 100m.BREASTSTROKE 1. | Stephanie WOODS | (91) | Carnegie | 1:31.50 | 2. | Elizabeth MORGAN | (91) | Scotia | 1:35.20 | 3. | Rachel WONG | (91) | Cults Otter | 1:36.06 | 4. | Rachael FIRTH | (91) | South Aberde | 1:37.22 | 5. | Deborah ELLIOTT | (91) | Scotia | 1:37.24 | 6. | Emma WEIR | (91) | South Aberde | 1:37.30 | 7. | Mhairi MICHIE | (91) | Aberdeen Dol | 1:37.63 | 8. | Francesca WALKER | (91) | Aberdeen | 1:37.97 | 9. | Anna NEILL | (91) | Aberdeen Dol | 1:38.97 | 10. | Laura MACALLISTER | (91) | Peebles | 1:39.02 | 11. | Lorraine MEIGHAN | (91) | Warrender | 1:39.16 | 12. | Morna SPENCE | (91) | Warrender | 1:39.34 | 13. | Nicola ROYAN | (91) | Forres | 1:39.36 | 14. | Katie THOMSON | (91) | Dunoon | 1:39.40 | 15. | Lesley OLIVER | (91) | Dunoon | 1:39.74 | 16. | Alisa HILL | (91) | Bucksburn | 1:40.52 | 17. | Katie SPALDING | (91) | Co Glasgow | 1:40.93 | 18. | Emma CHALK | (91) | Renfrew Bath | 1:41.90 | 19. | Gemma BROTHERSTON | (91) | Dumfries | 1:43.08 | 20. | Mhari FARQUHAR | (91) | Warrender | 1:45.22 | 21. | Caitlin TIERNEY | (91) | Alloa | 1:45.45 | 22. | Bronagh GILLESPIE | (91) | Dumfries | 1:46.55 | 23. | Kirstie DUNCAN | (91) | South Aberde | 1:48.57 | 24. | Jill MORRISON | (91) | Cumbernauld | 1:49.18 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 10 YEARS/UNDER 50m BUTTERFLY 1. | Kirsty ALLAN | (93) | Cults Otter | 41.76 | 2. | Lucy WONG | (93) | Cults Otter | 41.86 | 3. | Kate ROBERTSON | (93) | Co Glasgow | 42.75 | 4. | Alix PICKEN | (93) | Sth Ayrshire | 43.39 | 5. | Amy ALCORN | (93) | Dumfries | 43.67 | 6. | Michelle GALBRAITH | (93) | Ren 96 | 43.69 | 7. | Kirsten INNES | (93) | Peebles | 43.82 | 8. | Kirstie GREENHILL | (94) | Incas | 44.05 | 9. | Leanna MARSHALL | (94) | Cumbernauld | 45.62 | 10. | Megan DONNELLY | (94) | Co Glasgow | 46.15 | 11. | Lauren BRADY | (93) | Motherwell W | 46.23 | 12. | Stacey LEACH | (94) | Forres | 46.69 | 13. | Rebecca JACK | (94) | Co Glasgow | 47.32 | 14. | Fiona GIBSON | (93) | Warrender | 47.45 | 15. | Joanne SAMMELS | (93) | Trojan | 47.66 | 16. | Ishbel RODGER | (94) | Fauldhouse | 47.74 | 17. | Rachel POLSON | (93) | Cults Otter | 47.88 | 18. | Gemma VEALE | (94) | Fauldhouse | 48.85 | 19. | Fiona CHRISTIE | (93) | Milngavie &b | 49.59 | 20. | Gemma HUTCHINSON | (93) | Scotia | 50.14 | 21. | Ailsa SMALL | (95) | Warrender | 50.39 | 22. | Rochelle CALLAN | (94) | Scotia | 51.61 | 23. | Rachael McQUEEN | (94) | Warrender | 52.77 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 100m BUTTERFLY 1. | Vicky OFFICER | (89) | Co Glasgow | 1:14.91 | 2. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 1:18.17 | 3. | Morven ALEXANDER | (90) | Aberdeen Dol | 1:20.13 | 4. | Leah PAYNE | (90) | Carnegie | 1:21.35 | 5. | Natalie WONG | (89) | Cults Otter | 1:21.61 | 6. | Lucy BARR | (90) | Heart Of Mid | 1:21.93 | 7. | Catherine STEWART | (89) | South Aberde | 1:22.10 | 8. | Anna Rosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 1:22.51 | 9. | Valerie WILSON | (90) | Incas | 1:24.45 | 10. | Faye SMARTT | (90) | Larkhall | 1:25.37 | 11. | Hazel WRIGHT | (90) | South Aberde | 1:26.27 | 12. | Nicole GORMAN | (91) | Co Glasgow | 1:26.66 | 13. | Gillian LAVELLE | (90) | Ren 96 | 1:27.30 | 14. | Fiona GRAY | (90) | Heart Of Mid | 1:27.65 | 15. | Kerri HOLMES | (90) | Co Glasgow | 1:27.94 | 16. | Faith DALGATY | (90) | Dunoon | 1:28.08 | 17. | Jenny SIMPSON | (89) | South Aberde | 1:30.45 | 18. | Laura MURCHIE | (90) | South Aberde | 1:31.74 | 19. | Elaine SHERWOOD | (90) | Dunoon | 1:32.29 | 20. | Hannah PATE | (90) | Heart Of Mid | 1:32.59 | 21. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 1:32.71 | 22. | Jill MCGRORY | (90) | Bucksburn | 1:34.84 | 23. | Rachel LAWLESS | (89) | Renfrew Bath | 1:34.97 | 24. | Kristi WILSON | (90) | Heart Of Mid | 1:35.05 | 25. | Lauren RENNIE | (89) | Bucksburn | 1:36.26 | 26. | Rhona MARTIN | (89) | Renfrew Bath | 1:40.07 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS 100m BUTTERFLY 1. | Rachel CAIRNEY | (92) | Cumbernauld | 1:26.43 | 2. | Matilda SEBIRE | (92) | South Aberde | 1:27.31 | 3. | Abigail McLELLAN | (92) | Co Glasgow | 1:30.28 | 4. | Rosie ABERNETHY | (92) | Alloa | 1:30.89 | 5. | Louise HUNTER | (92) | Cumbernauld | 1:32.80 | 6. | Heather HALL | (92) | Peebles | 1:33.82 | 7. | Lorraine JOHNSTON | (92) | Incas | 1:33.96 | 8. | Sarah KELLY | (92) | Incas | 1:35.47 | 9. | Jaimie McLEAN | (92) | Scotia | 1:35.71 | 10. | Cara PURDIE | (92) | Co Glasgow | 1:36.91 | 11. | Erin BURKE | (92) | Aberdeen | 1:37.56 | 12. | Lindsey STRACHAN | (92) | Heart Of Mid | 1:38.22 | 13. | Rosa BROWNLEE | (92) | Heart Of Mid | 1:38.27 | 14. | Alex PORTEOUS | (92) | Ren 96 | 1:39.52 | 15. | Beth SCANLON | (92) | Trojan | 1:40.39 | 16. | Amy BARR | (92) | Heart Of Mid | 1:42.29 | 17. | Kirsty SIMPSON | (92) | Alloa | 1:43.71 | 18. | Kirsten GILBERT | (92) | Aberdeen Dol | 1:44.78 | 19. | Rachael LINDSAY | (92) | Motherwell W | 1:45.14 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 100m BUTTERFLY 1. | Rosie ATTERSON | (91) | Ren 96 | 1:24.94 | 2. | Katie SPALDING | (91) | Co Glasgow | 1:25.80 | 3. | Kirsten DEANS | (91) | N Ayrshire | 1:26.02 | 4. | Cheryl BOND | (91) | Co Glasgow | 1:26.43 | 5. | Rachel ALEXANDER | (91) | Incas | 1:27.84 | 6. | Alana MILLER | (91) | Co Glasgow | 1:29.20 | 7. | Helen HOLT | (91) | Warrender | 1:29.45 | 8. | Heather CARFRAY | (91) | Incas | 1:29.62 | 9. | Nikole RUNCIMAN | (91) | Milngavie &b | 1:32.17 | 10. | Kathryn MANN | (91) | Dumfries | 1:32.60 | 11. | Nicola ROYAN | (91) | Forres | 1:33.49 | 12. | Rachel GREENHILL | (91) | Incas | 1:35.13 | 13. | Hannah FRASER | (91) | South Aberde | 1:35.48 | 14. | Emily McQUEEN | (91) | Warrender | 1:37.41 | 15. | Catriona MCGREGOR | (91) | Aberdeen Dol | 1:37.82 | 16. | Lorraine MEIGHAN | (91) | Warrender | 1:39.65 | 17. | Emma WEIR | (91) | South Aberde | 1:40.57 | 18. | Rachael GREEN | (91) | Aberdeen Dol | 1:42.92 | | Jill MORRISON | (91) | Cumbernauld | DIS ST |
Heats (Declared Winners) GIRLS 10 YEARS/UNDER 50m BACKSTROKE1. | Kaitlyn GAULT | (93) | Ren 96 | 41.00 | 2. | Rachel McDONALD | (93) | Ren 96 | 41.34 | 3. | Kate ROBERTSON | (93) | Co Glasgow | 41.51 | 4. | Michelle GALBRAITH | (93) | Ren 96 | 42.00 | 5. | Lucy WONG | (93) | Cults Otter | 42.71 | 6. | Katherine GORDON | (93) | Aberdeen Dol | 42.74 | 7. | Lorna HUNTER | (94) | Cumbernauld | 42.78 | 8. | Lynsey SNEDDON | (93) | Motherwell W | 42.85 | 9. | Alix PICKEN | (93) | Sth Ayrshire | 42.92 | 10. | Rachel POLSON | (93) | Cults Otter | 43.03 | 11. | Megan DONNELLY | (94) | Co Glasgow | 43.25 | 12. | Leanna MARSHALL | (94) | Cumbernauld | 43.26 | 13. | Catriona WHITE | (93) | Aberdeen Dol | 43.62 | 14. | Kirsten INNES | (93) | Peebles | 43.70 | 15. | Rosie MADDOCK | (93) | South Aberde | 44.06 | 16. | Lauren BRADY | (93) | Motherwell W | 44.16 | 17. | Naomi SHEPHERD | (93) | Aberdeen Dol | 44.27 | 17. | Kirsty ALLAN | (93) | Cults Otter | 44.27 | 19. | Sarah BONAR | (94) | Cults Otter | 44.36 | 20. | Ishbel RODGER | (94) | Fauldhouse | 44.44 | 21. | Sarah KEILLOR | (93) | Incas | 44.56 | 22. | Heather BEVERIDGE | (93) | Aberdeen Dol | 44.68 | 23. | Samantha FALCONER | (93) | Aberdeen Dol | 44.70 | 24. | Mairi DRUMMOND | (93) | Warrender | 45.28 | 25. | Joanne SAMMELS | (93) | Trojan | 45.31 | 26. | Jessica KNIGHT | (93) | Aberdeen Dol | 45.49 | 27. | Rebecca JACK | (94) | Co Glasgow | 45.68 | 28. | Stacey LEACH | (94) | Forres | 45.79 | 29. | Julie VASS | (93) | Tain | 46.05 | 30. | Erin McLEOD | (94) | Fauldhouse | 46.28 | 31. | Shannon SWEENEY | (94) | N Ayrshire | 46.68 | 32. | Gemma HUTCHINSON | (93) | Scotia | 46.93 | 33. | Louise CARSON | (94) | Carnegie | 47.17 | 34. | Holly McWILLIAM | (93) | Scotia | 48.57 | 35. | Fiona CHRISTIE | (93) | Milngavie &b | 48.75 | 36. | Rachael McQUEEN | (94) | Warrender | 48.97 | 37. | Caroline McEWEN | (93) | Dumfries | 49.28 | 38. | Kimberley PRESTON | (93) | South Aberde | 54.01 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 100m BACKSTROKE 1. | Beth POTTER | (91) | Milngavie &b | 1:21.83 | 2. | Sammy VASS | (91) | Tain | 1:23.13 | 3. | Rachael ADAM | (91) | South Aberde | 1:23.52 | 4. | Nicola ROYAN | (91) | Forres | 1:24.27 | 5. | Kelsey BRUCE | (92) | Tain | 1:24.71 | 6. | Kirstie DUNCAN | (91) | South Aberde | 1:25.08 | 7. | Christina DINNIE | (91) | South Aberde | 1:25.11 | 8. | Helen HOLT | (91) | Warrender | 1:25.20 | 9. | Emily McQUEEN | (91) | Warrender | 1:25.87 | 10. | Rachael GREEN | (91) | Aberdeen Dol | 1:26.33 | 11. | Caitlin McCAFFERTY | (91) | Fauldhouse | 1:26.69 | 12. | Gemma BROTHERSTON | (91) | Dumfries | 1:26.76 | 13. | Kirsten DEANS | (91) | N Ayrshire | 1:26.86 | 14. | Alisa HILL | (91) | Bucksburn | 1:27.15 | 15. | Rosie ATTERSON | (91) | Ren 96 | 1:27.44 | 16. | Heather CARFRAY | (91) | Incas | 1:27.69 | 17. | Catriona MCGREGOR | (91) | Aberdeen Dol | 1:28.88 | 17. | Arianna BEWICK | (91) | Bridge O Don | 1:28.88 | 19. | Rachel GREENHILL | (91) | Incas | 1:29.29 | 20. | Rachel WONG | (91) | Cults Otter | 1:30.50 | 21. | Deborah ELLIOTT | (91) | Scotia | 1:33.14 | 22. | Julie ASHCROFT | (91) | Scotia | 1:33.41 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 100m BACKSTROKE 1. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 1:17.79 | 2. | Valerie WILSON | (90) | Incas | 1:20.19 | 3. | Faye SMARTT | (90) | Larkhall | 1:21.36 | 4. | Claire INGRAM | (89) | Scotia | 1:21.66 | 5. | Claire McCRACKEN | (89) | Cumbernauld | 1:21.92 | 6. | Jenny SIMPSON | (89) | South Aberde | 1:22.29 | 7. | Hazel WRIGHT | (90) | South Aberde | 1:22.63 | 8. | Kristi WILSON | (90) | Heart Of Mid | 1:22.70 | 9. | Elizabeth COE | (89) | Perth City | 1:22.92 | 10. | Elaine SHERWOOD | (90) | Dunoon | 1:23.72 | 11. | Jill MCGRORY | (90) | Bucksburn | 1:24.39 | 12. | Kirsty THRIEPLAND | (90) | N Ayrshire | 1:24.47 | 13. | Laura MURCHIE | (90) | South Aberde | 1:24.81 | 14. | Kerri HOLMES | (90) | Co Glasgow | 1:25.20 | 15. | Lauren PATRICK | (90) | Cumbernauld | 1:25.24 | 16. | Jennifer GIRVAN | (89) | Cumbernauld | 1:25.61 | 17. | Emma McDOUGALL | (90) | Ren 96 | 1:25.80 | 18. | Lucy BARR | (90) | Heart Of Mid | 1:25.81 | 19. | Nadine WHITEFIELD | (90) | Larkhall | 1:26.23 | 20. | Fiona GRAY | (90) | Heart Of Mid | 1:26.58 | 21. | Suzi WILSON | (89) | Tain | 1:26.82 | 22. | Lauren RENNIE | (89) | Bucksburn | 1:26.86 | 23. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 1:27.02 | 24. | Amy WATERSON | (89) | Incas | 1:27.94 | 25. | Anna Rosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 1:28.06 | 26. | Amy HANNAH | (90) | Dumfries | 1:31.10 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS 100m BACKSTROKE 1. | Sarah KELLY | (92) | Incas | 1:25.52 | 2. | Rosie ABERNETHY | (92) | Alloa | 1:26.45 | 3. | Alex PORTEOUS | (92) | Ren 96 | 1:28.14 | 4. | Rachel CAIRNEY | (92) | Cumbernauld | 1:28.17 | 5. | Rosa BROWNLEE | (92) | Heart Of Mid | 1:28.40 | 6. | Christina JOHNSTON | (92) | Aberdeen | 1:28.45 | 7. | Jaimie McLEAN | (92) | Scotia | 1:28.68 | 8. | Lindsey STRACHAN | (92) | Heart Of Mid | 1:30.67 | 9. | Lorraine JOHNSTON | (92) | Incas | 1:31.11 | 10. | Kristina MANSON | (92) | Co Glasgow | 1:31.48 | 11. | Karla HARRIS | (92) | Bucksburn | 1:31.56 | 12. | Emma EASTON | (92) | South Aberde | 1:32.16 | 13. | Emma SMITH | (92) | Ren 96 | 1:32.93 | 14. | Kirsty SIMPSON | (92) | Alloa | 1:33.02 | 15. | Emma QUEARNS | (92) | Co Glasgow | 1:34.04 | 16. | Beth SCANLON | (92) | Trojan | 1:34.39 | 17. | Jenny LYNCH | (92) | Alloa | 1:34.55 | 18. | Niomi McAVOY | (92) | Motherwell W | 1:35.06 | 19. | Robyn THOMSON | (92) | Co Glasgow | 1:35.32 | 20. | Stephanie CARR | (92) | Co Glasgow | 1:36.02 | 21. | Hollie YOUNG | (92) | Scotia | 1:37.24 | 22. | Rachael LINDSAY | (92) | Motherwell W | 1:38.11 | 23. | Chelsea HAWTHORNE | (92) | Aberdeen Dol | 1:38.95 | 24. | Jill MCRAE | (92) | Bucksburn | 1:39.63 | 25. | Kirsten GILBERT | (92) | Aberdeen Dol | 1:39.81 | 26. | Fiona HUGHES | (92) | Sth Ayrshire | 1:40.24 | 27. | Kirsty WILKIE | (92) | Perth City | 1:40.41 |
|