Heats (Declared Winners) Mixed 12x50M Freestyle Relay
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | CUMBERNAULD B TEAM | (01) | Cumbernauld | 6:49.91 |
2. | M&B Team1 | (01) | Milngavie &b | 7:01.09 |
3. | CUMBERNAULD A TEAM | (01) | Cumbernauld | 7:10.68 |
Heats (Declared Winners) Boys 11 Years 50m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Gordon NUGENT | (92) | Renfrew Bath | 34.30 |
2. | Stephen LAMB | (92) | Airdrie&monk | 34.60 |
3. | David FEENEY | (91) | Renfrew Bath | 34.91 |
4. | Andrew HALLIDAY | (92) | Bellshill | 34.98 |
5. | Calum FRAME | (92) | Hamilton | 34.99 |
6. | Simon BRENNAN | (92) | Cumbernauld | 35.29 |
7. | Thomas SNEDDON | (91) | Bo'ness | 35.94 |
8. | Alistair DEANS | (92) | N Ayrshire | 36.18 |
9. | Douglas IMRIE | (92) | East Lothian | 37.10 |
10. | Shaun COWIE | (92) | Grangemouth | 37.15 |
11. | Ross CRAWFORD | (92) | Bellshill | 38.33 |
12. | Michael STEENSON | (92) | Cumbernauld | 39.03 |
13. | Donald GRIFFITHS | (92) | Incas | 39.99 |
14. | Ross GARDNER | (91) | Airdrie&monk | 40.25 |
15. | Gary CARSWELL | (92) | Milngavie &b | 40.52 |
16. | Peter McCREADIE | (92) | Cumbernauld | 40.64 |
17. | James ELDERFIELD | (92) | Milngavie &b | 40.99 |
18. | Thomas McCOLGAN | (92) | Milngavie &b | 42.51 |
19. | David BLACK | (92) | Airdrie&monk | 44.79 |
Heats (Declared Winners) Boys 10 Years 50m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross FREEL | (92) | Larkhall | 34.88 |
2. | Andrew GRANT | (92) | Grangemouth | 35.16 |
3. | Scott McKAY | (93) | Cumbernauld | 36.39 |
4. | Cameron SMITH | (92) | East Lothian | 36.77 |
5. | Matthew SALISBURY | (93) | East Lothian | 37.20 |
6. | Alan CAMPBELL | (92) | Hamilton | 37.40 |
7. | Blair DICK | (93) | Bo'ness | 37.77 |
8. | Craig MITCHELL | (93) | Cumbernauld | 38.27 |
8. | Martin LEE | (93) | N Ayrshire | 38.27 |
10. | Iain CONDIE | (93) | Incas | 38.67 |
11. | Euan BOOKLESS | (93) | Lanark | 39.21 |
12. | Ross McCAFFERTY | (92) | Lanark | 39.22 |
13. | Jamie REED | (93) | Incas | 40.04 |
14. | Jamie FIGES | (92) | Milngavie &b | 40.32 |
15. | Crawford PARIS | (93) | Larkhall | 40.52 |
16. | Ross MONTGOMERY | (93) | N Ayrshire | 40.73 |
17. | Steven SMITH | (93) | Airdrie&monk | 41.19 |
18. | Brian ALLAN | (93) | Falkirk | 41.86 |
19. | Ryan DAVIDSON | (93) | Grangemouth | 42.57 |
20. | David ADAMS | (93) | Grangemouth | 43.38 |
21. | Craig HEANEY | (93) | Milngavie &b | 44.10 |
22. | Scott GIRVAN | (93) | Cumbernauld | 44.35 |
22. | John HOUSTON | (93) | Airdrie&monk | 44.35 |
24. | Aaron DUFFY | (92) | Falkirk | 44.72 |
25. | Gordon COWAN | (93) | Cumbernauld | 45.19 |
26. | Liam BRAWLEY | (93) | Renfrew Bath | 45.70 |
27. | David McCALLUM | (93) | Kirkintilloc | 47.37 |
28. | Alexander McLEOD | (93) | Bo'ness | 47.99 |
29. | Cal THOMSON | (93) | Bo'ness | 48.60 |
30. | Douglas BIRSE | (93) | Bo'ness | 49.58 |
31. | Michael LONG | (93) | Kirkintilloc | 55.97 |
Heats (Declared Winners) Boys 13 Years 50m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jordan DAVIDSON | (90) | Renfrew Bath | 29.35 |
2. | Callum LANG | (90) | Larkhall | 29.41 |
3. | Ross JOHNSTON | (90) | East Lothian | 29.87 |
4. | Owen GRIFFITHS | (89) | Bo'ness | 30.17 |
5. | Jamie McKIE | (90) | Hamilton | 30.73 |
6. | Christopher SMITH | (90) | Larkhall | 32.38 |
7. | Ross WEIR | (90) | Bellshill | 32.53 |
8. | Fraser ROWAN | (90) | Larkhall | 32.88 |
9. | Stuart GILLESPIE | (90) | Grangemouth | 35.79 |
10. | Gary CLARE | (89) | Bo'ness | 36.23 |
11. | Andrew FRASER | (90) | Milngavie &b | 36.34 |
12. | Gowan THOMSON | (90) | Bo'ness | 36.61 |
Heats (Declared Winners) Boys 9 Years/Under 50m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Thomas SPENCE | (93) | Cumbernauld | 37.80 |
2. | Finaly LEGGAT | (94) | Milngavie &b | 38.10 |
3. | Campbell KERR | (93) | Renfrew Bath | 38.29 |
4. | Craig WATSON | (94) | Incas | 38.32 |
5. | Euan ALSTON | (94) | Cumbernauld | 38.64 |
6. | David MORGAN | (94) | Renfrew Bath | 38.91 |
7. | Edward HAROUN | (94) | Incas | 38.98 |
8. | Niall FRASER | (93) | Milngavie &b | 39.71 |
9. | James GARDINER | (93) | Falkirk | 40.41 |
10. | Scott MURRAY | (94) | Hamilton | 40.64 |
11. | James GORMAN | (94) | Incas | 41.90 |
12. | Christopher ALLAN | (94) | Cumbernauld | 42.23 |
13. | Greg JOHNSTON | (94) | Grangemouth | 42.74 |
14. | Scott McROBERT | (93) | Kilmarnock | 43.11 |
15. | Stuart SPIERS | (94) | Renfrew Bath | 43.52 |
16. | Graeme McKINNEY | (95) | Kirkintilloc | 43.77 |
17. | Michael SMITH | (93) | Renfrew Bath | 43.84 |
18. | Ryan BROWN | (96) | Kirkintilloc | 44.57 |
19. | Neil GRANT | (95) | Grangemouth | 44.77 |
20. | Peter McMENEMY | (94) | Grangemouth | 45.22 |
21. | Tom DALLAS | (94) | Falkirk | 46.50 |
22. | Jonathan REID | (93) | Cumbernauld | 47.86 |
23. | Gregor BIRRELL | (94) | Falkirk | 49.43 |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years 50m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Martin SPIERS | (91) | Renfrew Bath | 31.48 |
2. | Ross CAITHNESS | (90) | East Lothian | 31.74 |
3. | Iain LEITCH | (90) | Cumbernauld | 32.11 |
4. | James REID | (91) | Milngavie &b | 32.92 |
5. | Alasdair CAMPBELL | (91) | Renfrew Bath | 32.95 |
6. | Christopher CANNON | (91) | Airdrie&monk | 33.25 |
7. | Gavin McBAIN | (91) | East Lothian | 33.77 |
8. | Craig SEFTON | (91) | Airdrie&monk | 33.88 |
9. | Joshua GRANT | (91) | Milngavie &b | 34.43 |
10. | Alasdair SHAW | (91) | Larkhall | 34.54 |
11. | Grant NUTLEY | (91) | Falkirk | 34.63 |
12. | Christopher HARVIE | (91) | Cumbernauld | 36.72 |
13. | Craig BLYTH | (91) | Renfrew Bath | 36.83 |
14. | Neill MacGUIRE | (91) | Milngavie &b | 37.61 |
15. | Conor McALEESE | (91) | Milngavie &b | 40.92 |
16. | Colin ETHERINGTON | (91) | Incas | 41.42 |
17. | Scott JOHNSON | (91) | Milngavie &b | 42.21 |
Heats (Declared Winners) Boys 14 Years 50m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Graham PALMER | (89) | Airdrie&monk | 28.51 |
2. | Fraser COULL | (89) | N Ayrshire | 29.27 |
3. | Kristopher AZBRAITUS | (89) | Kilmarnock | 29.31 |
4. | Artem OSIPENKO | (89) | Milngavie &b | 29.47 |
5. | Bruce JACKSON | (88) | N Ayrshire | 30.54 |
6. | Jamie McGREGOR | (89) | Grangemouth | 30.92 |
7. | Edward HALLIDAY | (89) | Bellshill | 31.09 |
8. | Iain BRIERS | (89) | Motherwell W | 31.30 |
9. | Stuart REILLY | (89) | Grangemouth | 32.08 |
10. | Derek WILSON | (89) | Grangemouth | 32.26 |
11. | Peter McGHEE | (89) | Bellshill | 32.36 |
Heats (Declared Winners) Boys 13 Years 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Callum LANG | (90) | Larkhall | 1:05.24 |
2. | Ross JOHNSTON | (90) | East Lothian | 1:05.35 |
3. | Owen GRIFFITHS | (89) | Bo'ness | 1:07.53 |
4. | Ross WEIR | (90) | Bellshill | 1:09.14 |
4. | Jamie McKIE | (90) | Hamilton | 1:09.14 |
6. | Fraser ROWAN | (90) | Larkhall | 1:11.74 |
7. | Christopher SMITH | (90) | Larkhall | 1:12.43 |
8. | Daniel FILMER | (90) | Lanark | 1:17.19 |
9. | Gowan THOMSON | (90) | Bo'ness | 1:18.45 |
10. | Andrew FRASER | (90) | Milngavie &b | 1:20.92 |
11. | Chris BAUER | (90) | Lanark | 1:21.06 |
12. | Craig MILNE | (90) | Lanark | 1:21.50 |
13. | Stuart GILLESPIE | (90) | Grangemouth | 1:21.51 |
14. | Gary CLARE | (89) | Bo'ness | 1:24.10 |
Heats (Declared Winners) Boys 11 Years 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ruaraidh GARDNER | (91) | Lanark | 1:16.76 |
2. | Stephen LAMB | (92) | Airdrie&monk | 1:17.30 |
3. | Gregor MUIR | (92) | Kilmarnock | 1:17.97 |
4. | Gordon NUGENT | (92) | Renfrew Bath | 1:18.00 |
5. | Lee MACKIE | (92) | Cumbernauld | 1:18.89 |
6. | Calum PENNY | (92) | Lanark | 1:19.98 |
7. | Simon BRENNAN | (92) | Cumbernauld | 1:20.40 |
8. | David FEENEY | (91) | Renfrew Bath | 1:20.43 |
9. | Andrew HALLIDAY | (92) | Bellshill | 1:20.45 |
10. | Alistair DEANS | (92) | N Ayrshire | 1:20.87 |
11. | Douglas IMRIE | (92) | East Lothian | 1:21.99 |
12. | Thomas SNEDDON | (91) | Bo'ness | 1:23.59 |
13. | Calum McNAB | (92) | Lanark | 1:26.69 |
14. | Ryan MALCOLM | (92) | N Ayrshire | 1:27.67 |
15. | James ELDERFIELD | (92) | Milngavie &b | 1:30.50 |
16. | Peter McCREADIE | (92) | Cumbernauld | 1:31.21 |
17. | Donald GRIFFITHS | (92) | Incas | 1:33.54 |
18. | Thomas McCOLGAN | (92) | Milngavie &b | 1:33.70 |
19. | Gary CARSWELL | (92) | Milngavie &b | 1:34.90 |
20. | Douglas MURPHY | (92) | Lanark | 1:37.19 |
21. | Michael STEENSON | (92) | Cumbernauld | 1:37.52 |
| Greg JOHNSTONE | (91) | Kilmarnock | DIS ST |
Heats (Declared Winners) Boys 14 Years 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Fraser COULL | (89) | N Ayrshire | 1:04.42 |
2. | Graham PALMER | (89) | Airdrie&monk | 1:05.79 |
3. | Jamie McGREGOR | (89) | Grangemouth | 1:06.41 |
4. | Kristopher AZBRAITUS | (89) | Kilmarnock | 1:06.98 |
5. | Bruce JACKSON | (88) | N Ayrshire | 1:07.16 |
6. | Graeme WALLACE | (89) | N Ayrshire | 1:07.75 |
7. | Iain BRIERS | (89) | Motherwell W | 1:08.34 |
8. | William SYMINGTON | (89) | Kirkintilloc | 1:08.66 |
9. | Artem OSIPENKO | (89) | Milngavie &b | 1:09.12 |
10. | Stuart REILLY | (89) | Grangemouth | 1:11.39 |
11. | Peter McGHEE | (89) | Bellshill | 1:12.10 |
12. | Derek WILSON | (89) | Grangemouth | 1:12.59 |
12. | Edward HALLIDAY | (89) | Bellshill | 1:12.59 |
14. | Ryan McGUIRE | (89) | N Ayrshire | 1:13.26 |
15. | Callum BRADY | (89) | Motherwell W | 1:17.43 |
16. | David CAMPBELL | (89) | N Ayrshire | 1:18.50 |
17. | Colin MENZIES | (88) | Kirkintilloc | 1:20.30 |
18. | Alexander POTTER | (89) | Bo'ness | 1:23.04 |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross CAITHNESS | (90) | East Lothian | 1:08.95 |
2. | Martin SPIERS | (91) | Renfrew Bath | 1:10.15 |
3. | James REID | (91) | Milngavie &b | 1:10.58 |
4. | Adam POWIS | (91) | N Ayrshire | 1:11.27 |
5. | Gavin McBAIN | (91) | East Lothian | 1:13.13 |
6. | Alasdair CAMPBELL | (91) | Renfrew Bath | 1:13.61 |
7. | Christopher CANNON | (91) | Airdrie&monk | 1:13.65 |
8. | Daniel KYLE | (91) | Teviotdale | 1:14.71 |
9. | Tom HILL | (91) | Stirling | 1:18.05 |
10. | Craig SEFTON | (91) | Airdrie&monk | 1:18.24 |
11. | Grant NUTLEY | (91) | Falkirk | 1:18.90 |
12. | Joshua GRANT | (91) | Milngavie &b | 1:19.72 |
13. | Donald LEGGAT | (91) | Milngavie &b | 1:20.30 |
14. | Neill MacGUIRE | (91) | Milngavie &b | 1:20.63 |
15. | Christopher HARVIE | (91) | Cumbernauld | 1:25.33 |
16. | Craig BLYTH | (91) | Renfrew Bath | 1:27.62 |
17. | Conor McALEESE | (91) | Milngavie &b | 1:27.84 |
18. | Andrew LOUDEN | (91) | Stirling | 1:29.64 |
19. | Colin ETHERINGTON | (91) | Incas | 1:31.96 |
20. | Scott JOHNSON | (91) | Milngavie &b | 1:33.48 |
Heats (Declared Winners) Boys 10 Years 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross FREEL | (92) | Larkhall | 1:15.61 |
2. | Andrew GRANT | (92) | Grangemouth | 1:16.49 |
3. | Cameron SMITH | (92) | East Lothian | 1:20.68 |
4. | Matthew SALISBURY | (93) | East Lothian | 1:20.90 |
5. | Iain CONDIE | (93) | Incas | 1:23.30 |
6. | Grant MAXWELL | (92) | Cumbernauld | 1:23.73 |
7. | Alan CAMPBELL | (92) | Hamilton | 1:25.87 |
8. | Craig MITCHELL | (93) | Cumbernauld | 1:27.78 |
9. | Jamie HEARLE | (92) | Stirling | 1:33.28 |
10. | Jamie FIGES | (92) | Milngavie &b | 1:33.88 |
11. | Andrew WALLACE | (93) | Incas | 1:35.08 |
12. | Jamie REED | (93) | Incas | 1:35.34 |
13. | Scott GIRVAN | (93) | Cumbernauld | 1:36.41 |
14. | Craig HEANEY | (93) | Milngavie &b | 1:37.34 |
15. | Duncan MACARTHUR | (93) | Stirling | 1:39.93 |
16. | Blair COLVIN | (92) | Milngavie &b | 1:40.37 |
17. | Brian MacGUIRE | (93) | Milngavie &b | 1:48.07 |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years 200m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Andrew DICKSON | (90) | Lanark | 2:29.94 |
2. | Ryan NIMMO | (91) | Grangemouth | 2:29.96 |
3. | Adam POWIS | (91) | N Ayrshire | 2:30.18 |
4. | Jamie ROBERTSON | (90) | Milngavie &b | 2:31.72 |
5. | Ross CAITHNESS | (90) | East Lothian | 2:32.99 |
6. | Iain LEITCH | (90) | Cumbernauld | 2:33.42 |
7. | Gavin McBAIN | (91) | East Lothian | 2:40.19 |
8. | James REID | (91) | Milngavie &b | 2:41.99 |
9. | Andrew THOMPSON | (91) | Renfrew Bath | 2:42.42 |
10. | Grant NUTLEY | (91) | Falkirk | 2:45.74 |
11. | Christopher CANNON | (91) | Airdrie&monk | 2:51.77 |
12. | Ross CAMPBELL | (90) | N Ayrshire | 2:59.23 |
13. | Richard HEYES | (91) | Bo'ness | 3:05.25 |
14. | Shaun GARWOOD | (91) | Bo'ness | 3:11.63 |
15. | Colin ETHERINGTON | (91) | Incas | 3:14.80 |
Heats (Declared Winners) Boys 14 Years 200m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Iain CLARK | (89) | Larkhall | 2:19.09 |
2. | Fraser COULL | (89) | N Ayrshire | 2:19.56 |
3. | Graeme WALLACE | (89) | N Ayrshire | 2:26.11 |
4. | Graham PALMER | (89) | Airdrie&monk | 2:29.37 |
5. | Jamie McGREGOR | (89) | Grangemouth | 2:30.89 |
6. | Iain BRIERS | (89) | Motherwell W | 2:31.21 |
7. | Derek WILSON | (89) | Grangemouth | 2:35.05 |
8. | Stuart REILLY | (89) | Grangemouth | 2:35.54 |
9. | William SYMINGTON | (89) | Kirkintilloc | 2:35.62 |
10. | Peter McGHEE | (89) | Bellshill | 2:37.11 |
11. | Edward HALLIDAY | (89) | Bellshill | 2:37.14 |
12. | David CAMPBELL | (89) | N Ayrshire | 2:51.17 |
13. | Colin MENZIES | (88) | Kirkintilloc | 2:51.89 |
14. | Alexander POTTER | (89) | Bo'ness | 2:58.77 |
Heats (Declared Winners) Boys 13 Years 200m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jordan DAVIDSON | (90) | Renfrew Bath | 2:28.61 |
2. | Fraser ROWAN | (90) | Larkhall | 2:32.98 |
3. | Ross WEIR | (90) | Bellshill | 2:33.02 |
4. | Jack McROBERTS | (90) | Stirling | 2:51.03 |
5. | Andrew FRASER | (90) | Milngavie &b | 2:56.14 |
Heats (Declared Winners) Boys 10 Years 50m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross FREEL | (92) | Larkhall | 46.27 |
2. | Scott GIRVAN | (93) | Cumbernauld | 47.14 |
3. | Patrick PADDEN | (92) | Cumbernauld | 47.40 |
4. | Matthew SALISBURY | (93) | East Lothian | 48.86 |
5. | Cameron SMITH | (92) | East Lothian | 49.02 |
6. | Ryan DAVIDSON | (93) | Grangemouth | 50.36 |
7. | Stephen COSGROVE | (92) | Falkirk | 50.98 |
8. | Brian ALLAN | (93) | Falkirk | 51.30 |
9. | Jamie FIGES | (92) | Milngavie &b | 51.40 |
10. | Andrew GRANT | (92) | Grangemouth | 51.53 |
11. | Andrew WALLACE | (93) | Incas | 53.64 |
12. | John HOUSTON | (93) | Airdrie&monk | 54.57 |
13. | Scott McKAY | (93) | Cumbernauld | 54.82 |
14. | Aaron DUFFY | (92) | Falkirk | 55.62 |
15. | Gordon COWAN | (93) | Cumbernauld | 56.21 |
16. | Steven SMITH | (93) | Airdrie&monk | 56.57 |
17. | Blair COLVIN | (92) | Milngavie &b | 58.14 |
18. | David McCALLUM | (93) | Kirkintilloc | 59.24 |
19. | Craig HEANEY | (93) | Milngavie &b | 59.28 |
20. | Michael LONG | (93) | Kirkintilloc | 1:03.12 |
21. | Liam BRAWLEY | (93) | Renfrew Bath | 1:05.12 |
Heats (Declared Winners) Boys 9 Years/Under 50m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Thomas SPENCE | (93) | Cumbernauld | 49.48 |
2. | Euan ALSTON | (94) | Cumbernauld | 49.75 |
3. | Scott McROBERT | (93) | Kilmarnock | 52.32 |
4. | David MORGAN | (94) | Renfrew Bath | 52.65 |
5. | Christopher ALLAN | (94) | Cumbernauld | 53.21 |
6. | Campbell KERR | (93) | Renfrew Bath | 53.57 |
7. | Edward HAROUN | (94) | Incas | 54.11 |
8. | Craig WATSON | (94) | Incas | 55.33 |
9. | Niall FRASER | (93) | Milngavie &b | 55.84 |
10. | James GARDINER | (93) | Falkirk | 56.55 |
11. | Peter McMENEMY | (94) | Grangemouth | 56.62 |
12. | Greg JOHNSTON | (94) | Grangemouth | 57.16 |
13. | Graeme McKINNEY | (95) | Kirkintilloc | 57.28 |
14. | Stuart SPIERS | (94) | Renfrew Bath | 58.53 |
15. | James GORMAN | (94) | Incas | 59.13 |
16. | Gregor BIRRELL | (94) | Falkirk | 59.67 |
17. | Tom DALLAS | (94) | Falkirk | 59.78 |
18. | Jonathan REID | (93) | Cumbernauld | 1:01.54 |
19. | Neil GRANT | (95) | Grangemouth | 1:02.24 |
20. | Michael SMITH | (93) | Renfrew Bath | 1:02.71 |
Heats (Declared Winners) Boys 10 Years 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Matthew SALISBURY | (93) | East Lothian | 1:43.43 |
2. | Patrick PADDEN | (92) | Cumbernauld | 1:43.55 |
3. | Scott GIRVAN | (93) | Cumbernauld | 1:45.31 |
4. | Cameron SMITH | (92) | East Lothian | 1:46.88 |
5. | Ross MONTGOMERY | (93) | N Ayrshire | 1:48.53 |
6. | Blair DICK | (93) | Bo'ness | 1:48.73 |
7. | Martin LEE | (93) | N Ayrshire | 1:49.57 |
8. | Ross McCAFFERTY | (92) | Lanark | 1:50.73 |
9. | Andrew GRANT | (92) | Grangemouth | 1:50.94 |
10. | Iain CONDIE | (93) | Incas | 1:58.13 |
11. | Scott McKAY | (93) | Cumbernauld | 1:59.65 |
12. | Cal THOMSON | (93) | Bo'ness | 2:01.21 |
13. | Douglas BIRSE | (93) | Bo'ness | 2:01.65 |
14. | Craig HEANEY | (93) | Milngavie &b | 2:05.71 |
| Jamie REED | (93) | Incas | DIS ST |
| Alexander McLEOD | (93) | Bo'ness | DIS T 1L. |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Gavin McBAIN | (91) | East Lothian | 1:36.79 |
2. | Andrew DICKSON | (90) | Lanark | 1:38.00 |
3. | Ross CAMPBELL | (90) | N Ayrshire | 1:39.49 |
4. | Ruaridh CLARK | (90) | Cumbernauld | 1:40.15 |
5. | James REID | (91) | Milngavie &b | 1:41.00 |
6. | William FOX | (90) | Renfrew Bath | 1:42.06 |
7. | Grant NUTLEY | (91) | Falkirk | 1:42.71 |
8. | Joshua GRANT | (91) | Milngavie &b | 1:49.94 |
9. | Scott JOHNSON | (91) | Milngavie &b | 1:53.73 |
10. | Christopher HARVIE | (91) | Cumbernauld | 1:54.16 |
11. | Craig BLYTH | (91) | Renfrew Bath | 1:58.24 |
| Christopher CANNON | (91) | Airdrie&monk | DIS T 3L. |
Heats (Declared Winners) Boys 11 Years 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Alistair DEANS | (92) | N Ayrshire | 1:40.55 |
2. | Gregor MUIR | (92) | Kilmarnock | 1:40.58 |
3. | Calum PENNY | (92) | Lanark | 1:41.95 |
4. | Lee MACKIE | (92) | Cumbernauld | 1:42.38 |
5. | David FEENEY | (91) | Renfrew Bath | 1:44.02 |
6. | Stephen LAMB | (92) | Airdrie&monk | 1:44.79 |
7. | Douglas MURPHY | (92) | Lanark | 1:45.40 |
8. | Thomas SNEDDON | (91) | Bo'ness | 1:45.44 |
9. | Douglas IMRIE | (92) | East Lothian | 1:47.50 |
10. | Calum McNAB | (92) | Lanark | 1:49.28 |
11. | Ryan MALCOLM | (92) | N Ayrshire | 1:50.96 |
12. | Ruaraidh GARDNER | (91) | Lanark | 1:51.98 |
13. | Thomas McCOLGAN | (92) | Milngavie &b | 2:00.33 |
14. | James ELDERFIELD | (92) | Milngavie &b | 2:02.19 |
15. | Michael STEENSON | (92) | Cumbernauld | 2:09.72 |
| Gordon NUGENT | (92) | Renfrew Bath | DIS SL 3L. |
| Peter McCREADIE | (92) | Cumbernauld | DIS ST |
| Gary CARSWELL | (92) | Milngavie &b | DIS T 2L. |
Heats (Declared Winners) Boys 14 Years 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Iain CLARK | (89) | Larkhall | 1:23.92 |
2. | Peter McGHEE | (89) | Bellshill | 1:25.68 |
3. | Iain BRIERS | (89) | Motherwell W | 1:29.74 |
4. | Artem OSIPENKO | (89) | Milngavie &b | 1:29.77 |
5. | Graham PALMER | (89) | Airdrie&monk | 1:30.51 |
6. | Ryan McGUIRE | (89) | N Ayrshire | 1:30.79 |
7. | Callum BRADY | (89) | Motherwell W | 1:33.21 |
8. | Kristopher AZBRAITUS | (89) | Kilmarnock | 1:33.51 |
9. | Graeme WALLACE | (89) | N Ayrshire | 1:37.60 |
10. | Colin MENZIES | (88) | Kirkintilloc | 1:41.07 |
11. | David CAMPBELL | (89) | N Ayrshire | 1:50.80 |
| Stuart REILLY | (89) | Grangemouth | DIS T 1L. |
Heats (Declared Winners) Boys 13 Years 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross JOHNSTON | (90) | East Lothian | 1:26.53 |
2. | Fraser ROWAN | (90) | Larkhall | 1:33.74 |
3. | Ross WEIR | (90) | Bellshill | 1:33.93 |
4. | Christopher SMITH | (90) | Larkhall | 1:35.24 |
5. | Stuart GALLACHER | (90) | Milngavie &b | 1:40.51 |
6. | Andrew FRASER | (90) | Milngavie &b | 1:51.33 |
Heats (Declared Winners) Boys 9 Years/Under 50m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Thomas SPENCE | (93) | Cumbernauld | 43.95 |
2. | Edward HAROUN | (94) | Incas | 46.34 |
3. | Campbell KERR | (93) | Renfrew Bath | 46.51 |
4. | David MORGAN | (94) | Renfrew Bath | 46.75 |
5. | Stuart CALDER | (94) | Bo'ness | 49.17 |
6. | Euan ALSTON | (94) | Cumbernauld | 50.01 |
7. | Graeme McKINNEY | (95) | Kirkintilloc | 50.58 |
8. | Scott McROBERT | (93) | Kilmarnock | 50.68 |
9. | Finaly LEGGAT | (94) | Milngavie &b | 52.38 |
10. | Scott WOOD | (93) | Renfrew Bath | 54.18 |
11. | Niall FRASER | (93) | Milngavie &b | 55.02 |
12. | James GORMAN | (94) | Incas | 56.71 |
13. | Ryan GREIG | (94) | Bo'ness | 58.36 |
| Ryan BROWN | (96) | Kirkintilloc | DIS ST |
Heats (Declared Winners) Boys 10 Years 50m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Grant MAXWELL | (92) | Cumbernauld | 44.61 |
2. | Craig MITCHELL | (93) | Cumbernauld | 47.73 |
3. | Steven SMITH | (93) | Airdrie&monk | 49.76 |
4. | Scott GIRVAN | (93) | Cumbernauld | 50.88 |
5. | Jamie FIGES | (92) | Milngavie &b | 51.55 |
6. | Craig HEANEY | (93) | Milngavie &b | 55.90 |
7. | Blair COLVIN | (92) | Milngavie &b | 56.17 |
Heats (Declared Winners) Boys 13 Years 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GILLESPIE | (90) | Grangemouth | 1:30.53 |
2. | Gary CLARE | (89) | Bo'ness | 1:39.61 |
3. | Daniel FILMER | (90) | Lanark | 1:44.79 |
4. | Andrew FRASER | (90) | Milngavie &b | 1:49.10 |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Adam POWIS | (91) | N Ayrshire | 1:27.78 |
2. | Martin SPIERS | (91) | Renfrew Bath | 1:34.82 |
3. | Gavin McBAIN | (91) | East Lothian | 1:37.72 |
4. | Craig BLYTH | (91) | Renfrew Bath | 2:03.94 |
Heats (Declared Winners) Boys 14 Years 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart REILLY | (89) | Grangemouth | 1:27.44 |
2. | Jamie McGREGOR | (89) | Grangemouth | 1:30.97 |
3. | David CAMPBELL | (89) | N Ayrshire | 1:34.69 |
4. | Callum BRADY | (89) | Motherwell W | 1:35.95 |
Heats (Declared Winners) Boys 11 Years 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Martin CREMIN | (91) | Stirling | 1:35.42 |
2. | Douglas IMRIE | (92) | East Lothian | 1:39.29 |
3. | David FEENEY | (91) | Renfrew Bath | 1:44.50 |
4. | Gordon NUGENT | (92) | Renfrew Bath | 1:48.06 |
| Lee MACKIE | (92) | Cumbernauld | DIS T 3L. |
Heats (Declared Winners) Boys 10 Years 50m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Matthew SALISBURY | (93) | East Lothian | 43.27 |
2. | Blair DICK | (93) | Bo'ness | 43.93 |
3. | Cameron SMITH | (92) | East Lothian | 44.12 |
4. | Ross FREEL | (92) | Larkhall | 44.30 |
5. | Craig MITCHELL | (93) | Cumbernauld | 44.79 |
6. | Stephen COSGROVE | (92) | Falkirk | 44.87 |
7. | Iain CONDIE | (93) | Incas | 46.65 |
8. | Ross McCAFFERTY | (92) | Lanark | 47.07 |
8. | Martin LEE | (93) | N Ayrshire | 47.07 |
10. | Steven SMITH | (93) | Airdrie&monk | 47.17 |
11. | Jamie REED | (93) | Incas | 48.25 |
12. | Gordon COWAN | (93) | Cumbernauld | 48.51 |
13. | Ryan DAVIDSON | (93) | Grangemouth | 49.19 |
14. | Aaron DUFFY | (92) | Falkirk | 50.86 |
15. | Craig HEANEY | (93) | Milngavie &b | 51.54 |
16. | John HOUSTON | (93) | Airdrie&monk | 52.83 |
17. | Alexander McLEOD | (93) | Bo'ness | 53.21 |
18. | Douglas BIRSE | (93) | Bo'ness | 54.11 |
19. | David ADAMS | (93) | Grangemouth | 54.27 |
20. | Michael LONG | (93) | Kirkintilloc | 54.80 |
21. | David McCALLUM | (93) | Kirkintilloc | 55.67 |
22. | Cal THOMSON | (93) | Bo'ness | 57.01 |
| Liam BRAWLEY | (93) | Renfrew Bath | DIS T 1L. |
| Ross MONTGOMERY | (93) | N Ayrshire | DIS T 1L. |
Heats (Declared Winners) Boys 9 Years/Under 50m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart CALDER | (94) | Bo'ness | 42.64 |
2. | David MORGAN | (94) | Renfrew Bath | 44.32 |
3. | Campbell KERR | (93) | Renfrew Bath | 45.69 |
4. | Edward HAROUN | (94) | Incas | 46.21 |
5. | Graeme McKINNEY | (95) | Kirkintilloc | 46.45 |
6. | Thomas SPENCE | (93) | Cumbernauld | 48.04 |
7. | Christopher ALLAN | (94) | Cumbernauld | 48.21 |
8. | Niall FRASER | (93) | Milngavie &b | 48.69 |
9. | Euan ALSTON | (94) | Cumbernauld | 49.94 |
10. | Scott McROBERT | (93) | Kilmarnock | 50.75 |
11. | Ryan BROWN | (96) | Kirkintilloc | 50.84 |
12. | Michael SMITH | (93) | Renfrew Bath | 51.01 |
13. | Peter McMENEMY | (94) | Grangemouth | 51.12 |
14. | James GARDINER | (93) | Falkirk | 51.62 |
15. | Neil GRANT | (95) | Grangemouth | 52.31 |
16. | Stuart SPIERS | (94) | Renfrew Bath | 52.44 |
17. | Scott WOOD | (93) | Renfrew Bath | 53.38 |
18. | James GORMAN | (94) | Incas | 53.96 |
19. | Jonathan REID | (93) | Cumbernauld | 54.46 |
20. | Gregor BIRRELL | (94) | Falkirk | 56.26 |
| Michael ANDERSON | (94) | Grangemouth | DIS T 1L. |
| Ryan GREIG | (94) | Bo'ness | DIS T 1L. |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross CAITHNESS | (90) | East Lothian | 1:24.68 |
2. | James REID | (91) | Milngavie &b | 1:24.94 |
3. | Gavin McBAIN | (91) | East Lothian | 1:24.97 |
4. | Andrew THOMPSON | (91) | Renfrew Bath | 1:26.50 |
5. | Ruaridh CLARK | (90) | Cumbernauld | 1:28.45 |
6. | Alasdair SHAW | (91) | Larkhall | 1:30.87 |
7. | Ross CAMPBELL | (90) | N Ayrshire | 1:35.37 |
8. | Richard HEYES | (91) | Bo'ness | 1:36.28 |
9. | Christopher HARVIE | (91) | Cumbernauld | 1:37.25 |
10. | Craig BLYTH | (91) | Renfrew Bath | 1:39.58 |
11. | Colin ETHERINGTON | (91) | Incas | 1:40.89 |
12. | Scott JOHNSON | (91) | Milngavie &b | 1:43.44 |
13. | Shaun GARWOOD | (91) | Bo'ness | 1:50.71 |
| Joshua GRANT | (91) | Milngavie &b | DIS T 2L. |
Heats (Declared Winners) Boys 14 Years 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Iain CLARK | (89) | Larkhall | 1:13.84 |
2. | William SYMINGTON | (89) | Kirkintilloc | 1:16.27 |
3. | Jamie McGREGOR | (89) | Grangemouth | 1:16.48 |
4. | Iain BRIERS | (89) | Motherwell W | 1:16.79 |
5. | Fraser COULL | (89) | N Ayrshire | 1:17.13 |
6. | Bruce JACKSON | (88) | N Ayrshire | 1:18.11 |
7. | Kristopher AZBRAITUS | (89) | Kilmarnock | 1:19.42 |
8. | Colin MENZIES | (88) | Kirkintilloc | 1:20.29 |
9. | Stuart REILLY | (89) | Grangemouth | 1:22.28 |
10. | Peter McGHEE | (89) | Bellshill | 1:23.26 |
11. | Edward HALLIDAY | (89) | Bellshill | 1:24.25 |
12. | Derek WILSON | (89) | Grangemouth | 1:24.76 |
13. | David CAMPBELL | (89) | N Ayrshire | 1:26.56 |
Heats (Declared Winners) Boys 11 Years 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Matthew GIBBONS | (91) | East Lothian | 1:27.56 |
2. | Lee MACKIE | (92) | Cumbernauld | 1:30.70 |
3. | Martin CREMIN | (91) | Stirling | 1:30.71 |
4. | David FEENEY | (91) | Renfrew Bath | 1:30.73 |
5. | Greg JOHNSTONE | (91) | Kilmarnock | 1:32.19 |
6. | Alistair DEANS | (92) | N Ayrshire | 1:33.20 |
7. | Douglas IMRIE | (92) | East Lothian | 1:33.34 |
8. | Gordon NUGENT | (92) | Renfrew Bath | 1:34.04 |
9. | Thomas McCOLGAN | (92) | Milngavie &b | 1:37.09 |
10. | Ryan MALCOLM | (92) | N Ayrshire | 1:38.16 |
11. | David JOHNSTONE | (92) | Stirling | 1:42.98 |
12. | Stewart GORMAN | (92) | Incas | 1:43.17 |
13. | Peter McCREADIE | (92) | Cumbernauld | 1:44.24 |
14. | Michael STEENSON | (92) | Cumbernauld | 1:44.28 |
Heats (Declared Winners) Boys 10 Years 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Cameron SMITH | (92) | East Lothian | 1:32.50 |
2. | Grant MAXWELL | (92) | Cumbernauld | 1:32.53 |
3. | Matthew SALISBURY | (93) | East Lothian | 1:35.67 |
4. | Iain CONDIE | (93) | Incas | 1:38.05 |
5. | Andrew WALLACE | (93) | Incas | 1:38.97 |
6. | Craig MITCHELL | (93) | Cumbernauld | 1:41.16 |
7. | Jamie REED | (93) | Incas | 1:46.05 |
8. | Craig HEANEY | (93) | Milngavie &b | 1:47.51 |
9. | Jamie FIGES | (92) | Milngavie &b | 1:49.16 |
10. | Jamie HEARLE | (92) | Stirling | 1:49.36 |
11. | Duncan MACARTHUR | (93) | Stirling | 1:51.68 |
12. | Blair COLVIN | (92) | Milngavie &b | 1:53.10 |
13. | Brian MacGUIRE | (93) | Milngavie &b | 1:53.71 |
Heats (Declared Winners) Boys 13 Years 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross WEIR | (90) | Bellshill | 1:20.89 |
2. | Fraser ROWAN | (90) | Larkhall | 1:27.50 |
3. | Stuart GALLACHER | (90) | Milngavie &b | 1:32.83 |
4. | Stuart GUFFIE | (90) | N Ayrshire | 1:33.78 |
5. | Andrew FRASER | (90) | Milngavie &b | 1:34.44 |
Heats (Declared Winners) Boys 14 Years 100m Ind. Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | William SYMINGTON | (89) | Kirkintilloc | 1:13.32 |
2. | Fraser COULL | (89) | N Ayrshire | 1:13.58 |
3. | Graham PALMER | (89) | Airdrie&monk | 1:16.87 |
4. | Iain BRIERS | (89) | Motherwell W | 1:17.14 |
5. | Kristopher AZBRAITUS | (89) | Kilmarnock | 1:18.20 |
6. | Derek WILSON | (89) | Grangemouth | 1:19.38 |
7. | Jamie McGREGOR | (89) | Grangemouth | 1:20.59 |
8. | Peter McGHEE | (89) | Bellshill | 1:20.70 |
9. | Callum BRADY | (89) | Motherwell W | 1:26.53 |
10. | Colin MENZIES | (88) | Kirkintilloc | 1:27.45 |
11. | David CAMPBELL | (89) | N Ayrshire | 1:30.25 |
12. | Alexander POTTER | (89) | Bo'ness | 1:32.66 |
| Ryan McGUIRE | (89) | N Ayrshire | DIS ST |
| Edward HALLIDAY | (89) | Bellshill | DIS T 2L. |
| Graeme WALLACE | (89) | N Ayrshire | DIS T 3L. |
Heats (Declared Winners) Boys 10 Years 100m Ind. Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Andrew GRANT | (92) | Grangemouth | 1:29.26 |
2. | Matthew SALISBURY | (93) | East Lothian | 1:30.18 |
3. | Grant MAXWELL | (92) | Cumbernauld | 1:35.46 |
4. | Scott McKAY | (93) | Cumbernauld | 1:35.68 |
5. | Cameron SMITH | (92) | East Lothian | 1:36.56 |
6. | Iain CONDIE | (93) | Incas | 1:38.09 |
7. | Martin LEE | (93) | N Ayrshire | 1:41.19 |
8. | Jamie REED | (93) | Incas | 1:41.32 |
9. | Ross MONTGOMERY | (93) | N Ayrshire | 1:41.60 |
10. | Ross McCAFFERTY | (92) | Lanark | 1:42.16 |
11. | Euan BOOKLESS | (93) | Lanark | 1:43.62 |
12. | Scott GIRVAN | (93) | Cumbernauld | 1:43.64 |
13. | Jamie FIGES | (92) | Milngavie &b | 1:43.78 |
14. | Brian ALLAN | (93) | Falkirk | 1:47.86 |
15. | Aaron DUFFY | (92) | Falkirk | 1:49.67 |
16. | Craig HEANEY | (93) | Milngavie &b | 1:52.37 |
17. | David McCALLUM | (93) | Kirkintilloc | 1:56.80 |
18. | Douglas BIRSE | (93) | Bo'ness | 2:00.26 |
| Alexander McLEOD | (93) | Bo'ness | DIS SA 3L. |
| Liam BRAWLEY | (93) | Renfrew Bath | DIS SL 1L. |
| Blair DICK | (93) | Bo'ness | DIS T 1L. |
| Cal THOMSON | (93) | Bo'ness | DIS T 1L. |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years 100m Ind. Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross CAITHNESS | (90) | East Lothian | 1:22.27 |
2. | Martin SPIERS | (91) | Renfrew Bath | 1:23.43 |
3. | Gavin McBAIN | (91) | East Lothian | 1:24.88 |
4. | Tom HILL | (91) | Stirling | 1:26.18 |
5. | Alasdair CAMPBELL | (91) | Renfrew Bath | 1:26.31 |
6. | Daniel KYLE | (91) | Teviotdale | 1:27.01 |
7. | Christopher CANNON | (91) | Airdrie&monk | 1:28.91 |
8. | Alasdair SHAW | (91) | Larkhall | 1:29.43 |
9. | Neill MacGUIRE | (91) | Milngavie &b | 1:31.93 |
10. | Grant NUTLEY | (91) | Falkirk | 1:32.35 |
11. | Craig BLYTH | (91) | Renfrew Bath | 1:36.90 |
12. | Donald LEGGAT | (91) | Milngavie &b | 1:37.15 |
13. | Andrew LOUDEN | (91) | Stirling | 1:38.33 |
14. | Conor McALEESE | (91) | Milngavie &b | 1:41.81 |
15. | Christopher HARVIE | (91) | Cumbernauld | 1:42.86 |
16. | Colin ETHERINGTON | (91) | Incas | 1:50.82 |
Heats (Declared Winners) Boys 13 Years 100m Ind. Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross JOHNSTON | (90) | East Lothian | 1:17.47 |
2. | Ross WEIR | (90) | Bellshill | 1:20.95 |
3. | Fraser ROWAN | (90) | Larkhall | 1:22.62 |
4. | Christopher SMITH | (90) | Larkhall | 1:23.35 |
5. | Stuart GUFFIE | (90) | N Ayrshire | 1:34.91 |
6. | Andrew FRASER | (90) | Milngavie &b | 1:37.48 |
Heats (Declared Winners) Boys 11 Years 100m Ind. Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stephen LAMB | (92) | Airdrie&monk | 1:27.78 |
2. | Lee MACKIE | (92) | Cumbernauld | 1:29.29 |
3. | David FEENEY | (91) | Renfrew Bath | 1:29.44 |
4. | Martin CREMIN | (91) | Stirling | 1:29.62 |
5. | Alistair DEANS | (92) | N Ayrshire | 1:29.66 |
6. | Jordan RYAN | (92) | Kilmarnock | 1:30.42 |
7. | Matthew GIBBONS | (91) | East Lothian | 1:31.77 |
8. | Gordon NUGENT | (92) | Renfrew Bath | 1:33.09 |
9. | Douglas IMRIE | (92) | East Lothian | 1:33.60 |
10. | Shaun COWIE | (92) | Grangemouth | 1:38.40 |
11. | Thomas McCOLGAN | (92) | Milngavie &b | 1:42.25 |
12. | David JOHNSTONE | (92) | Stirling | 1:42.28 |
13. | Stewart GORMAN | (92) | Incas | 1:43.00 |
14. | Peter McCREADIE | (92) | Cumbernauld | 1:44.82 |
15. | Michael STEENSON | (92) | Cumbernauld | 1:46.71 |
Heats (Declared Winners) Boys 9 Years/Under 100m Ind.Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David MORGAN | (94) | Renfrew Bath | 1:35.60 |
2. | Thomas SPENCE | (93) | Cumbernauld | 1:36.82 |
3. | Campbell KERR | (93) | Renfrew Bath | 1:39.12 |
4. | Edward HAROUN | (94) | Incas | 1:39.13 |
5. | Christopher ALLAN | (94) | Cumbernauld | 1:39.63 |
6. | Scott McROBERT | (93) | Kilmarnock | 1:39.73 |
7. | Craig WATSON | (94) | Incas | 1:40.39 |
8. | Euan ALSTON | (94) | Cumbernauld | 1:41.33 |
9. | Niall FRASER | (93) | Milngavie &b | 1:46.36 |
10. | Greg JOHNSTON | (94) | Grangemouth | 1:49.29 |
11. | Graeme McKINNEY | (95) | Kirkintilloc | 1:51.31 |
12. | James GORMAN | (94) | Incas | 1:51.39 |
13. | Stuart SPIERS | (94) | Renfrew Bath | 1:51.97 |
14. | James GARDINER | (93) | Falkirk | 1:54.38 |
15. | Gregor BIRRELL | (94) | Falkirk | 1:54.69 |
16. | Tom DALLAS | (94) | Falkirk | 1:57.16 |
17. | Michael SMITH | (93) | Renfrew Bath | 2:01.60 |
18. | Jonathan REID | (93) | Cumbernauld | 2:02.89 |
Heats (Declared Winners) Girls 11 Years 50m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel CAIRNEY | (92) | Cumbernauld | 33.09 |
2. | Louise HUNTER | (92) | Cumbernauld | 33.15 |
3. | Amy COATS | (92) | Bellshill | 33.95 |
4. | Isabelle COWAN | (92) | Bo'ness | 33.97 |
5. | Heather KERR | (92) | Renfrew Bath | 34.85 |
6. | Gael MORROW | (92) | N Ayrshire | 35.15 |
7. | Amy FORSYTH | (92) | Cumbernauld | 35.36 |
8. | Beth POTTER | (91) | Milngavie &b | 35.38 |
9. | Rachel PEATTIE | (92) | Bellshill | 35.54 |
10. | Rona LEES | (92) | Hamilton | 35.72 |
11. | Louise ROBERTSON | (92) | Kirkintilloc | 36.00 |
12. | Natalie ANDERSON | (92) | East Lothian | 36.02 |
13. | Rachel MILNE | (92) | Kirkintilloc | 36.03 |
14. | Toni ALLAN | (92) | Cumbernauld | 36.11 |
15. | Rachael LINDSAY | (92) | Motherwell W | 36.23 |
16. | Lorraine JOHNSTONE | (92) | Incas | 37.02 |
17. | Clare STENHOUSE | (92) | Incas | 38.01 |
18. | Catriona ROGERSON | (92) | Grangemouth | 38.08 |
19. | Caitlyn HART | (92) | Cumbernauld | 38.26 |
20. | Lauren THOMSON | (92) | Airdrie&monk | 39.06 |
21. | Keighley DOWNIE | (91) | Airdrie&monk | 39.08 |
22. | Lucy ABERCROMBIE | (92) | Cumbernauld | 39.53 |
23. | Stephanie KENNEDY | (92) | Milngavie &b | 39.65 |
24. | Grace PEACOCK | (92) | Airdrie&monk | 40.34 |
25. | Robyn ANDERSON | (92) | Milngavie &b | 40.65 |
26. | Meg TRAINER | (92) | Milngavie &b | 40.74 |
27. | Katie MINSHALL | (92) | Milngavie &b | 41.90 |
28. | Samanatha PENMAN | (92) | East Lothian | 42.16 |
29. | Lia SANTI | (92) | Cumbernauld | 42.60 |
30. | Michele TAYLOR | (92) | Kirkintilloc | 42.81 |
31. | Kiri SKELTON | (91) | Kirkintilloc | 43.63 |
32. | Kirstie GALLAGHER | (91) | Cumbernauld | 44.08 |
33. | Linsay MOORE | (92) | Airdrie&monk | 47.96 |
Heats (Declared Winners) Girls 10 Years 50m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lucy ELLIS | (93) | Incas | 35.20 |
2. | Nicola LINDSAY | (93) | Lanark | 35.68 |
3. | Jennifer DOBSON | (93) | East Lothian | 38.00 |
4. | Emma TELFER | (92) | Cumbernauld | 38.01 |
5. | Hannah PARIS | (93) | Larkhall | 38.56 |
6. | Alison MACKENZIE | (93) | Grangemouth | 38.60 |
7. | Claire BROWN | (93) | Incas | 38.74 |
8. | Gemma BELL | (93) | Hamilton | 38.80 |
9. | Nicolle HAMILTON | (92) | N Ayrshire | 38.88 |
10. | Jessica LIGHTBODY | (93) | Hamilton | 39.37 |
11. | Shona BLACK | (93) | Airdrie&monk | 39.53 |
12. | Kirsten BROWNE | (93) | Milngavie &b | 39.77 |
13. | Hannah CAITHNESS | (93) | East Lothian | 39.96 |
14. | Natalie KING | (93) | Grangemouth | 40.17 |
15. | Lauren BRADY | (93) | Motherwell W | 40.36 |
16. | Sarah GARDNER | (93) | Lanark | 40.67 |
17. | Rebecca STEPHEN | (92) | Bo'ness | 40.95 |
18. | Olivia McAVOY | (92) | Bellshill | 41.19 |
19. | Hazel CHALMERS | (93) | Falkirk | 41.35 |
20. | Robynne SYDENHAM | (93) | Cumbernauld | 41.43 |
21. | Joanna MAIN | (93) | Lanark | 41.92 |
22. | Jade ROSS | (93) | Incas | 42.04 |
23. | Jennifer FOX | (92) | Renfrew Bath | 42.33 |
24. | Monica BOYLE | (93) | Cumbernauld | 43.14 |
25. | Zoe CUTHBERT | (92) | Incas | 43.19 |
26. | Joanne SEFTON | (93) | Airdrie&monk | 43.75 |
27. | Laura CUNNINGHAM | (93) | Renfrew Bath | 43.81 |
28. | Jillian GEHRMANN | (92) | Cumbernauld | 43.84 |
29. | Jennifer WARD | (93) | Cumbernauld | 44.97 |
29. | Gillian IRELAND | (92) | Grangemouth | 44.97 |
31. | Megan RAE | (93) | Airdrie&monk | 45.45 |
32. | Louise FLAVELL | (92) | Airdrie&monk | 46.17 |
33. | Rachael GARWOOD | (93) | Bo'ness | 46.36 |
34. | Catriona CAMPBELL | (93) | N Ayrshire | 46.37 |
35. | Claire GILLIES | (93) | Bo'ness | 1:05.89 |
| Emma FRANKS | (93) | Kirkintilloc | DIS ST |
Heats (Declared Winners) Girls 13 Years 50m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 30.36 |
2. | Paula IMRIE | (90) | East Lothian | 30.81 |
3. | Anna Rosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 31.54 |
4. | Faye SMARTT | (90) | Larkhall | 31.72 |
5. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 32.43 |
6. | Lynsey GLASGOW | (90) | Grangemouth | 32.63 |
7. | Sarah ARCHIBALD | (89) | East Lothian | 32.74 |
8. | Kim CAMPBELL | (90) | East Lothian | 32.76 |
9. | Pamela ROBB | (90) | Bellshill | 33.35 |
10. | Lauren PATRICK | (90) | Cumbernauld | 33.46 |
11. | Gillian SEFTON | (89) | Airdrie&monk | 33.80 |
12. | Nadine WHITEFIELD | (90) | Larkhall | 33.87 |
13. | Danielle MITCHELL | (90) | Cumbernauld | 34.13 |
14. | Mhari BRYCE | (90) | Larkhall | 34.50 |
15. | Heather CULLEN | (90) | Bo'ness | 34.86 |
16. | Sarah BLAKE | (90) | Bo'ness | 35.21 |
17. | Rebecca BAXTER | (90) | Falkirk | 35.90 |
17. | Amy FORREST | (90) | East Lothian | 35.90 |
19. | Gemma BRAND | (89) | Bo'ness | 36.21 |
20. | Sinead McLELLAN | (90) | Renfrew Bath | 37.06 |
21. | Stephanie ROSS | (90) | Cumbernauld | 37.44 |
22. | Kirsty SHANKS | (89) | Airdrie&monk | 37.97 |
23. | Stephanie HOLBEIN | (89) | Kirkintilloc | 38.42 |
24. | Lauren GARDINER | (89) | Falkirk | 38.79 |
Heats (Declared Winners) Girls 9 Years/Under 50m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lorna HUNTER | (94) | Cumbernauld | 35.51 |
2. | Leanna MARSHALL | (94) | Cumbernauld | 36.31 |
3. | Amy GEHRMANN | (94) | Cumbernauld | 38.40 |
4. | Karine DICKSON | (93) | Grangemouth | 38.47 |
5. | Hannah COATS | (94) | Bellshill | 39.64 |
6. | Kayleigh HUTTON | (95) | Incas | 40.01 |
7. | Tiffany BARBER | (94) | Incas | 40.23 |
8. | Nicola CUTHBERTSON | (94) | Cumbernauld | 40.35 |
9. | Shannon SWEENEY | (94) | N Ayrshire | 40.43 |
10. | Caitlin McGOWAN | (93) | Hamilton | 40.84 |
11. | Lynn McARTHUR | (94) | Cumbernauld | 40.97 |
12. | Kirstie GREENHILL | (94) | Incas | 41.07 |
13. | Heather McKUNE | (94) | Motherwell W | 42.79 |
14. | Hayley ALLAN | (95) | Bellshill | 43.64 |
15. | Lauren FEENEY | (94) | Renfrew Bath | 43.79 |
16. | Fiona LEITCH | (94) | Cumbernauld | 43.83 |
17. | Robyn LESLIE | (94) | Cumbernauld | 43.90 |
18. | Lucy WATERSON | (93) | Incas | 44.60 |
19. | Coral McAVENNIE | (94) | Kirkintilloc | 44.63 |
20. | Megan CHAMBERLAIN | (94) | Kilmarnock | 45.18 |
21. | Alice WATSON | (94) | Incas | 47.87 |
22. | Kirsty BLYTH | (93) | Renfrew Bath | 48.02 |
23. | Louise SCOTT | (94) | Grangemouth | 48.88 |
24. | Jodie LOCKHART | (94) | Grangemouth | 49.00 |
25. | Kirsty WALLACE | (95) | Incas | 49.19 |
26. | Natalie SHERRIFF | (95) | Incas | 50.62 |
27. | Elaine FLEMING | (94) | Grangemouth | 51.42 |
28. | Joanne ARUNDEL | (93) | Grangemouth | 52.19 |
29. | Karen MOORE | (95) | Airdrie&monk | 53.20 |
30. | Samantha ETHERINGTON | (94) | Incas | 57.69 |
Heats (Declared Winners) Girls 12 Years 50m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jade WILLIAMS | (91) | Grangemouth | 31.83 |
2. | Louise HAMILTON | (91) | Cumbernauld | 32.25 |
3. | Nicole CUNNINGHAM | (90) | Kirkintilloc | 32.84 |
4. | Nikole RUNCIMAN | (91) | Milngavie &b | 33.01 |
5. | Amanda WOODHOUSE | (91) | Incas | 33.05 |
6. | Alex GAW | (91) | Kirkintilloc | 33.16 |
7. | Nissa MARSHALL | (91) | Cumbernauld | 33.59 |
8. | Leah PAYNE | (90) | Incas | 33.89 |
9. | Catriona NEIL | (91) | Kirkintilloc | 34.29 |
10. | Elaine WATSON | (90) | Incas | 34.44 |
11. | Tanya McKINNEY | (91) | Kirkintilloc | 34.64 |
12. | Heather CARFREY | (91) | Incas | 34.87 |
13. | Jenna ORR | (90) | Grangemouth | 35.14 |
14. | Kirsten SMITH | (90) | Cumbernauld | 35.17 |
15. | Jill MORRISON | (91) | Cumbernauld | 35.38 |
16. | Rachel GREENHILL | (91) | Incas | 35.43 |
17. | Claire GALLACHER | (91) | Hamilton | 35.44 |
18. | Emma LONG | (91) | Kirkintilloc | 36.77 |
19. | Gillian FLEMING | (91) | Grangemouth | 36.96 |
20. | Rebecca MEHMET | (91) | Larkhall | 37.06 |
21. | Laura SEFTON | (91) | Airdrie&monk | 37.21 |
22. | Emma CHALK | (91) | Renfrew Bath | 38.46 |
23. | Lindsay NEWTON | (90) | Kirkintilloc | 38.94 |
24. | Natalie DICK | (90) | Airdrie&monk | 39.25 |
25. | Jillian ALLAN | (91) | Renfrew Bath | 43.26 |
Heats (Declared Winners) Girls 14 Years 50m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jillian HART | (89) | Motherwell W | 30.07 |
2. | Ashley HILL | (89) | Larkhall | 30.32 |
3. | Louise WILLIAMS | (89) | Grangemouth | 30.64 |
4. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 30.76 |
5. | Rachel BAXTER | (89) | Falkirk | 30.87 |
6. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 31.06 |
7. | Bryony STEWART | (89) | East Lothian | 31.33 |
8. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 31.92 |
9. | Claire McCRACKEN | (89) | Cumbernauld | 32.04 |
10. | Gillian BROWN | (89) | Cumbernauld | 32.16 |
11. | Ashley SNEDDON | (89) | Motherwell W | 32.53 |
12. | Jennifer GIRVAN | (89) | Cumbernauld | 32.69 |
13. | Sarah ADAMS | (89) | Falkirk | 32.73 |
14. | Tracey HUTCHEON | (89) | East Lothian | 33.12 |
15. | Fiona MacGREGOR | (89) | Milngavie &b | 33.43 |
16. | Hannah GRAHAM | (89) | East Lothian | 33.49 |
17. | Amy WATERSON | (89) | Incas | 33.56 |
18. | Katy TULIPS | (89) | Milngavie &b | 33.62 |
19. | Dawn McPHERSON | (89) | Cumbernauld | 33.79 |
20. | Paula SPIERS | (89) | Hamilton | 33.94 |
21. | Anneke VOSSEN SMITH | (89) | East Lothian | 33.97 |
22. | Nicola HUNTER | (89) | East Lothian | 34.19 |
23. | Sophia McKENNA | (89) | Cumbernauld | 34.21 |
24. | Claire WADDELL | (88) | Kirkintilloc | 34.33 |
25. | Rhona MARTIN | (89) | Renfrew Bath | 35.32 |
Heats (Declared Winners) Girls 13 Years 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Anna Rosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 1:08.18 |
2. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 1:09.10 |
3. | Paula IMRIE | (90) | East Lothian | 1:09.32 |
4. | Kim CAMPBELL | (90) | East Lothian | 1:11.20 |
5. | Lynsey GLASGOW | (90) | Grangemouth | 1:11.28 |
6. | Lauren PATRICK | (90) | Cumbernauld | 1:11.71 |
7. | Heather CULLEN | (90) | Bo'ness | 1:12.35 |
8. | Sarah ARCHIBALD | (89) | East Lothian | 1:12.98 |
9. | Kirsty THRIEPLAND | (90) | N Ayrshire | 1:12.99 |
10. | Pamela ROBB | (90) | Bellshill | 1:13.98 |
11. | Fiona BROWNE | (90) | Milngavie &b | 1:14.40 |
12. | Nadine WHITEFIELD | (90) | Larkhall | 1:15.09 |
13. | Danielle MITCHELL | (90) | Cumbernauld | 1:15.10 |
14. | Mhari BRYCE | (90) | Larkhall | 1:16.24 |
15. | Gillian SEFTON | (89) | Airdrie&monk | 1:16.80 |
16. | Amy FORREST | (90) | East Lothian | 1:18.68 |
17. | Laura SMITH | (90) | Lanark | 1:18.80 |
18. | Gemma BRAND | (89) | Bo'ness | 1:20.20 |
19. | Cheryl STEWART | (90) | Lanark | 1:22.44 |
20. | Sinead McLELLAN | (90) | Renfrew Bath | 1:22.46 |
21. | Stephanie ROSS | (90) | Cumbernauld | 1:23.32 |
22. | Catherine ROBB | (90) | Lanark | 1:24.52 |
23. | Kirsty SHANKS | (89) | Airdrie&monk | 1:25.49 |
24. | Louis BELL | (90) | Lanark | 1:26.35 |
25. | Lauren GARDINER | (89) | Falkirk | 1:26.45 |
26. | Stephanie HOLBEIN | (89) | Kirkintilloc | 1:27.40 |
27. | Natalie TAYLOR | (90) | Kirkintilloc | 1:38.37 |
| Sarah BLAKE | (90) | Bo'ness | DIS ST |
Heats (Declared Winners) Girls 11 Years 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Victoria GOURLAY | (92) | Lanark | 1:14.63 |
2. | Isabelle COWAN | (92) | Bo'ness | 1:15.50 |
3. | Beth POTTER | (91) | Milngavie &b | 1:16.10 |
4. | Natalie ANDERSON | (92) | East Lothian | 1:18.19 |
5. | Gael MORROW | (92) | N Ayrshire | 1:18.40 |
6. | Toni ALLAN | (92) | Cumbernauld | 1:18.91 |
7. | Rachel PEATTIE | (92) | Bellshill | 1:19.26 |
8. | Amy FORSYTH | (92) | Cumbernauld | 1:19.34 |
9. | Rachel MILNE | (92) | Kirkintilloc | 1:20.28 |
10. | Wionna FOX | (92) | Lanark | 1:20.73 |
11. | Rachael LINDSAY | (92) | Motherwell W | 1:21.76 |
12. | Lorraine JOHNSTONE | (92) | Incas | 1:24.41 |
13. | Rona LEES | (92) | Hamilton | 1:24.65 |
14. | Louise ROBERTSON | (92) | Kirkintilloc | 1:24.72 |
15. | Clare STENHOUSE | (92) | Incas | 1:26.40 |
16. | Caitlyn HART | (92) | Cumbernauld | 1:28.26 |
17. | Meg TRAINER | (92) | Milngavie &b | 1:30.88 |
18. | Gail STONEBANKS | (92) | Lanark | 1:31.01 |
19. | Keighley DOWNIE | (91) | Airdrie&monk | 1:31.35 |
20. | Stephanie KENNEDY | (92) | Milngavie &b | 1:32.98 |
21. | Samanatha PENMAN | (92) | East Lothian | 1:33.48 |
22. | Katie MINSHALL | (92) | Milngavie &b | 1:36.69 |
23. | Lia SANTI | (92) | Cumbernauld | 1:38.26 |
24. | Kirstie GALLAGHER | (91) | Cumbernauld | 1:39.94 |
25. | Kiri SKELTON | (91) | Kirkintilloc | 1:42.56 |
| Jade DONALDSON | (92) | Milngavie &b | DIS ST |
Heats (Declared Winners) Girls 14 Years 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 1:05.74 |
2. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 1:06.41 |
3. | Louise WILLIAMS | (89) | Grangemouth | 1:06.78 |
4. | Ashley HILL | (89) | Larkhall | 1:07.24 |
5. | Bryony STEWART | (89) | East Lothian | 1:07.42 |
6. | Gillian BROWN | (89) | Cumbernauld | 1:08.57 |
7. | Amanda BROWN | (89) | Larkhall | 1:08.65 |
8. | Claire McNAMEE | (89) | N Ayrshire | 1:08.72 |
9. | Claire McCRACKEN | (89) | Cumbernauld | 1:09.94 |
10. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 1:10.29 |
11. | Ashley SNEDDON | (89) | Motherwell W | 1:10.92 |
12. | Hannah GRAHAM | (89) | East Lothian | 1:11.74 |
13. | Rachel BAXTER | (89) | Falkirk | 1:11.76 |
14. | Tracey HUTCHEON | (89) | East Lothian | 1:12.01 |
15. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 1:12.16 |
16. | Jennifer GIRVAN | (89) | Cumbernauld | 1:12.50 |
17. | Anneke VOSSEN SMITH | (89) | East Lothian | 1:12.58 |
18. | Katy TULIPS | (89) | Milngavie &b | 1:13.27 |
19. | Sarah ADAMS | (89) | Falkirk | 1:13.52 |
20. | Laura LOWDEN | (89) | Hamilton | 1:14.04 |
21. | Fiona MacGREGOR | (89) | Milngavie &b | 1:16.61 |
22. | Dawn McPHERSON | (89) | Cumbernauld | 1:16.69 |
23. | Sophia McKENNA | (89) | Cumbernauld | 1:17.06 |
24. | Lindsay BOYD | (89) | Hamilton | 1:17.16 |
25. | Amy WATERSON | (89) | Incas | 1:17.52 |
26. | Nicola HUNTER | (89) | East Lothian | 1:19.12 |
27. | Claire WADDELL | (88) | Kirkintilloc | 1:19.44 |
Heats (Declared Winners) Girls 12 Years 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Eliza WALKER | (91) | Milngavie &b | 1:10.65 |
2. | Leah PAYNE | (90) | Incas | 1:11.18 |
3. | Amanda WOODHOUSE | (91) | Incas | 1:11.20 |
4. | Georgia WANDS | (91) | Milngavie &b | 1:12.41 |
5. | Nicole CUNNINGHAM | (90) | Kirkintilloc | 1:12.80 |
6. | Nissa MARSHALL | (91) | Cumbernauld | 1:13.35 |
7. | Nikole RUNCIMAN | (91) | Milngavie &b | 1:14.50 |
8. | Tanya McKINNEY | (91) | Kirkintilloc | 1:14.82 |
9. | Catriona NEIL | (91) | Kirkintilloc | 1:14.93 |
10. | Elaine WATSON | (90) | Incas | 1:15.52 |
11. | Alex GAW | (91) | Kirkintilloc | 1:16.46 |
12. | Heather CARFREY | (91) | Incas | 1:17.17 |
13. | Jill MORRISON | (91) | Cumbernauld | 1:18.06 |
14. | Rachel GREENHILL | (91) | Incas | 1:18.49 |
15. | Kirsten SMITH | (90) | Cumbernauld | 1:18.77 |
16. | Emma LONG | (91) | Kirkintilloc | 1:19.43 |
17. | Gillian FLEMING | (91) | Grangemouth | 1:20.14 |
18. | Emily WILSON | (90) | Renfrew Bath | 1:20.24 |
19. | Jenna ORR | (90) | Grangemouth | 1:20.74 |
20. | Kayleigh McGURK | (91) | Stirling | 1:20.99 |
21. | Lindsay NEWTON | (90) | Kirkintilloc | 1:22.18 |
22. | Rachael MANLEY | (91) | East Lothian | 1:22.25 |
23. | Hannah McKEITCH | (91) | Stirling | 1:22.54 |
24. | Ainsley BEATON | (91) | Stirling | 1:22.73 |
25. | Paula DONNELLY | (91) | Milngavie &b | 1:22.82 |
26. | Louise ASHER | (91) | Stirling | 1:25.15 |
27. | Emma CHALK | (91) | Renfrew Bath | 1:25.82 |
28. | Simone MACKIE | (91) | Stirling | 1:27.54 |
29. | Michelle COULL | (91) | Stirling | 1:35.56 |
30. | Julia MacDONALD | (91) | Stirling | 1:38.99 |
31. | Jillian ALLAN | (91) | Renfrew Bath | 1:42.09 |
Heats (Declared Winners) Girls 10 Years 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lucy ELLIS | (93) | Incas | 1:16.96 |
2. | Jennifer DOBSON | (93) | East Lothian | 1:21.98 |
3. | Alison MACKENZIE | (93) | Grangemouth | 1:23.48 |
4. | Emma TELFER | (92) | Cumbernauld | 1:24.40 |
5. | Anna LANG | (93) | Stirling | 1:26.01 |
6. | Hannah CAITHNESS | (93) | East Lothian | 1:27.07 |
7. | Claire BROWN | (93) | Incas | 1:28.53 |
8. | Katie McKENNA | (92) | Stirling | 1:29.13 |
9. | Robynne SYDENHAM | (93) | Cumbernauld | 1:33.25 |
10. | Jennifer FOX | (92) | Renfrew Bath | 1:33.41 |
11. | Jade ROSS | (93) | Incas | 1:34.96 |
12. | Kirsten BROWNE | (93) | Milngavie &b | 1:36.84 |
13. | Jennifer WARD | (93) | Cumbernauld | 1:38.52 |
Heats (Declared Winners) Girls 12 Years 200m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jade WILLIAMS | (91) | Grangemouth | 2:26.37 |
2. | Holly BROWN | (91) | N Ayrshire | 2:31.19 |
3. | Louise HAMILTON | (91) | Cumbernauld | 2:31.27 |
4. | Nissa MARSHALL | (91) | Cumbernauld | 2:31.42 |
5. | Amanda WOODHOUSE | (91) | Incas | 2:37.75 |
6. | Georgia WANDS | (91) | Milngavie &b | 2:38.37 |
7. | Eliza WALKER | (91) | Milngavie &b | 2:39.87 |
8. | Catriona NEIL | (91) | Kirkintilloc | 2:40.93 |
9. | Kirsten DEANS | (91) | N Ayrshire | 2:41.31 |
10. | Debbie REID | (90) | Bo'ness | 2:42.35 |
11. | Nikole RUNCIMAN | (91) | Milngavie &b | 2:42.67 |
12. | Heather CARFREY | (91) | Incas | 2:43.02 |
13. | Tanya McKINNEY | (91) | Kirkintilloc | 2:44.54 |
14. | Nicole CUNNINGHAM | (90) | Kirkintilloc | 2:44.79 |
15. | Jill MORRISON | (91) | Cumbernauld | 2:45.42 |
16. | Emma LONG | (91) | Kirkintilloc | 2:46.50 |
17. | Kirsten SMITH | (90) | Cumbernauld | 2:47.59 |
18. | Rachel GREENHILL | (91) | Incas | 2:47.62 |
19. | Lindsay NEWTON | (90) | Kirkintilloc | 2:48.82 |
20. | Alex GAW | (91) | Kirkintilloc | 2:49.13 |
21. | Rachael MANLEY | (91) | East Lothian | 2:52.93 |
22. | Jenna ORR | (90) | Grangemouth | 3:02.19 |
23. | Sharon TAYLOR | (91) | Bo'ness | 3:12.84 |
24. | Louise KERNAGAN | (91) | Bo'ness | 3:12.96 |
25. | Jennifer REDPATH | (90) | Bo'ness | 3:15.62 |
Heats (Declared Winners) Girls 14 Years 200m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jillian HART | (89) | Motherwell W | 2:23.38 |
2. | Claire McNAMEE | (89) | N Ayrshire | 2:24.03 |
3. | Khara WELSH | (89) | N Ayrshire | 2:24.89 |
4. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 2:25.02 |
5. | Gillian BROWN | (89) | Cumbernauld | 2:25.03 |
6. | Bryony STEWART | (89) | East Lothian | 2:27.80 |
7. | Louise WILLIAMS | (89) | Grangemouth | 2:28.30 |
8. | Ashley SNEDDON | (89) | Motherwell W | 2:34.34 |
9. | Tracey HUTCHEON | (89) | East Lothian | 2:34.47 |
10. | Anneke VOSSEN SMITH | (89) | East Lothian | 2:36.06 |
11. | Amy WATERSON | (89) | Incas | 2:44.09 |
12. | Rhona MARTIN | (89) | Renfrew Bath | 2:45.35 |
13. | Dawn McPHERSON | (89) | Cumbernauld | 2:49.25 |
Heats (Declared Winners) Girls 13 Years 200m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Svenja TIMMINS | (90) | Stirling | 2:26.40 |
2. | Paula IMRIE | (90) | East Lothian | 2:27.10 |
3. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 2:28.06 |
4. | Anna Rosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 2:29.60 |
5. | Marina PHILLIPS | (90) | Cumbernauld | 2:32.72 |
6. | Lynsey GLASGOW | (90) | Grangemouth | 2:34.93 |
7. | Nicola BROWN | (89) | Incas | 2:36.37 |
8. | Fiona BROWNE | (90) | Milngavie &b | 2:40.15 |
9. | Megan TULLY | (89) | Stirling | 2:40.22 |
10. | Danielle MITCHELL | (90) | Cumbernauld | 2:41.98 |
11. | Amy FORREST | (90) | East Lothian | 2:49.00 |
12. | Jennifer STEPHENSON | (89) | Stirling | 2:52.43 |
13. | Kara STRICKLAND | (90) | Stirling | 2:54.86 |
14. | Stephanie ROSS | (90) | Cumbernauld | 2:55.76 |
Heats (Declared Winners) Girls 10 Years 50m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Claire BROWN | (93) | Incas | 45.72 |
2. | Jennifer DOBSON | (93) | East Lothian | 45.82 |
3. | Lucy ELLIS | (93) | Incas | 47.04 |
4. | Hannah CAITHNESS | (93) | East Lothian | 47.58 |
5. | Robynne SYDENHAM | (93) | Cumbernauld | 52.68 |
6. | Kirsten BROWNE | (93) | Milngavie &b | 52.69 |
7. | Jennifer FOX | (92) | Renfrew Bath | 52.95 |
8. | Gabrielle CLARK | (93) | Cumbernauld | 52.97 |
9. | Alison MACKENZIE | (93) | Grangemouth | 53.02 |
10. | Joanne SEFTON | (93) | Airdrie&monk | 53.03 |
11. | Jennifer WARD | (93) | Cumbernauld | 53.70 |
12. | Jade ROSS | (93) | Incas | 54.38 |
13. | Shona BLACK | (93) | Airdrie&monk | 54.64 |
14. | Vhairi ROBERTSON | (93) | Kilmarnock | 55.07 |
15. | Laura HOPTON | (93) | Airdrie&monk | 55.53 |
16. | Laura CUNNINGHAM | (93) | Renfrew Bath | 56.46 |
17. | Jillian GEHRMANN | (92) | Cumbernauld | 56.70 |
18. | Natalie KING | (93) | Grangemouth | 56.80 |
19. | Megan RAE | (93) | Airdrie&monk | 57.09 |
20. | Catriona CAMPBELL | (93) | N Ayrshire | 57.31 |
21. | Gillian IRELAND | (92) | Grangemouth | 1:02.30 |
Heats (Declared Winners) Girls 9yrs/Under 50m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Karine DICKSON | (93) | Grangemouth | 48.58 |
2. | Lorna HUNTER | (94) | Cumbernauld | 48.91 |
3. | Amy GEHRMANN | (94) | Cumbernauld | 50.98 |
4. | Leanna MARSHALL | (94) | Cumbernauld | 51.16 |
5. | Nicola CUTHBERTSON | (94) | Cumbernauld | 51.62 |
6. | Hannah COATS | (94) | Bellshill | 53.31 |
7. | Shannon SWEENEY | (94) | N Ayrshire | 53.43 |
8. | Lynn McARTHUR | (94) | Cumbernauld | 54.26 |
9. | Lucy WATERSON | (93) | Incas | 56.54 |
10. | Hayley ALLAN | (95) | Bellshill | 56.82 |
11. | Fiona LEITCH | (94) | Cumbernauld | 57.00 |
12. | Robyn LESLIE | (94) | Cumbernauld | 57.40 |
13. | Kayleigh HUTTON | (95) | Incas | 57.44 |
14. | Kirstie GREENHILL | (94) | Incas | 57.46 |
15. | Megan CHAMBERLAIN | (94) | Kilmarnock | 57.75 |
16. | Tiffany BARBER | (94) | Incas | 58.04 |
17. | Lauren FEENEY | (94) | Renfrew Bath | 58.08 |
18. | Alice WATSON | (94) | Incas | 1:01.59 |
19. | Louise SCOTT | (94) | Grangemouth | 1:02.22 |
20. | Jodie LOCKHART | (94) | Grangemouth | 1:04.81 |
21. | Samantha ETHERINGTON | (94) | Incas | 1:05.96 |
22. | Joanne ARUNDEL | (93) | Grangemouth | 1:06.22 |
23. | Coral McAVENNIE | (94) | Kirkintilloc | 1:06.41 |
24. | Elaine FLEMING | (94) | Grangemouth | 1:06.86 |
25. | Kirsty WALLACE | (95) | Incas | 1:09.77 |
26. | Natalie SHERRIFF | (95) | Incas | 1:10.72 |
27. | Kirsty BLYTH | (93) | Renfrew Bath | 1:13.49 |
Heats (Declared Winners) Girls 10 Years 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jennifer DOBSON | (93) | East Lothian | 1:40.67 |
2. | Lucy ELLIS | (93) | Incas | 1:41.25 |
3. | Olivia McAVOY | (92) | Bellshill | 1:44.51 |
4. | Nicolle HAMILTON | (92) | N Ayrshire | 1:44.60 |
5. | Nicola LINDSAY | (93) | Lanark | 1:45.26 |
6. | Lauren BRADY | (93) | Motherwell W | 1:45.88 |
7. | Hannah CAITHNESS | (93) | East Lothian | 1:46.57 |
8. | Rebecca STEPHEN | (92) | Bo'ness | 1:47.08 |
9. | Jennifer FOX | (92) | Renfrew Bath | 1:51.69 |
10. | Joanna MAIN | (93) | Lanark | 1:55.86 |
11. | Robynne SYDENHAM | (93) | Cumbernauld | 1:56.23 |
12. | Jennifer WARD | (93) | Cumbernauld | 1:56.33 |
13. | Kirsten BROWNE | (93) | Milngavie &b | 1:57.05 |
14. | Catriona CAMPBELL | (93) | N Ayrshire | 2:01.76 |
15. | Jade ROSS | (93) | Incas | 2:02.57 |
16. | Sarah GARDNER | (93) | Lanark | 2:03.67 |
17. | Monica BOYLE | (93) | Cumbernauld | 2:04.89 |
18. | Claire GILLIES | (93) | Bo'ness | 2:04.92 |
19. | Jillian GEHRMANN | (92) | Cumbernauld | 2:05.15 |
20. | Rachael GARWOOD | (93) | Bo'ness | 2:09.73 |
21. | Zoe CUTHBERT | (92) | Incas | 2:11.04 |
Heats (Declared Winners) Girls 12 Years 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kirsten DEANS | (91) | N Ayrshire | 1:38.46 |
2. | Debbie REID | (90) | Bo'ness | 1:39.96 |
3. | Gillian FLEMING | (91) | Grangemouth | 1:40.13 |
4. | Jenna ORR | (90) | Grangemouth | 1:40.37 |
5. | Nicole CUNNINGHAM | (90) | Kirkintilloc | 1:40.48 |
6. | Rebecca MEHMET | (91) | Larkhall | 1:42.32 |
7. | Louise KERNAGAN | (91) | Bo'ness | 1:43.53 |
8. | Leah PAYNE | (90) | Incas | 1:45.28 |
9. | Jill MORRISON | (91) | Cumbernauld | 1:46.72 |
10. | Emma CHALK | (91) | Renfrew Bath | 1:47.12 |
11. | Alex GAW | (91) | Kirkintilloc | 1:47.16 |
12. | Sharon TAYLOR | (91) | Bo'ness | 1:47.69 |
13. | Rachel GREENHILL | (91) | Incas | 1:50.53 |
14. | Tanya McKINNEY | (91) | Kirkintilloc | 1:51.52 |
15. | Lindsay NEWTON | (90) | Kirkintilloc | 1:53.60 |
| Mairi WEIR | (91) | Lanark | DIS SA 2L. |
| Emily WILSON | (90) | Renfrew Bath | DIS SA 2L. |
| Jennifer REDPATH | (90) | Bo'ness | DIS ST |
Heats (Declared Winners) Girls 11 Years 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Natalie ANDERSON | (92) | East Lothian | 1:35.08 |
2. | Lucy ABERCROMBIE | (92) | Cumbernauld | 1:38.68 |
3. | Kimmy ALLAN | (91) | Bellshill | 1:38.87 |
4. | Beth POTTER | (91) | Milngavie &b | 1:39.42 |
5. | Samanatha PENMAN | (92) | East Lothian | 1:39.86 |
6. | Amy FORSYTH | (92) | Cumbernauld | 1:40.04 |
7. | Rachel MILNE | (92) | Kirkintilloc | 1:42.28 |
8. | Catriona ROGERSON | (92) | Grangemouth | 1:45.55 |
9. | Gail STONEBANKS | (92) | Lanark | 1:46.67 |
10. | Caitlyn HART | (92) | Cumbernauld | 1:47.41 |
11. | Wionna FOX | (92) | Lanark | 1:48.60 |
12. | Rachael LINDSAY | (92) | Motherwell W | 1:49.18 |
13. | Robyn ANDERSON | (92) | Milngavie &b | 1:50.37 |
14. | Louise ROBERTSON | (92) | Kirkintilloc | 1:51.69 |
15. | Clare STENHOUSE | (92) | Incas | 1:52.79 |
16. | Kiri SKELTON | (91) | Kirkintilloc | 1:52.88 |
17. | Meg TRAINER | (92) | Milngavie &b | 1:58.01 |
18. | Lia SANTI | (92) | Cumbernauld | 1:58.16 |
| Stephanie KENNEDY | (92) | Milngavie &b | DIS SA 1L. |
| Katie MINSHALL | (92) | Milngavie &b | DIS SA 1L. |
| Victoria GOURLAY | (92) | Lanark | DIS SA 3L. |
Heats (Declared Winners) Girls 14 Years 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 1:24.93 |
2. | Hannah GRAHAM | (89) | East Lothian | 1:25.06 |
3. | Bryony STEWART | (89) | East Lothian | 1:25.39 |
4. | Jillian HART | (89) | Motherwell W | 1:28.56 |
5. | Claire McNAMEE | (89) | N Ayrshire | 1:28.73 |
6. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 1:30.21 |
7. | Fiona MacGREGOR | (89) | Milngavie &b | 1:31.98 |
8. | Laura LOWDEN | (89) | Hamilton | 1:33.17 |
9. | Rhona MARTIN | (89) | Renfrew Bath | 1:33.41 |
10. | Louise WILLIAMS | (89) | Grangemouth | 1:33.64 |
11. | Ashley SNEDDON | (89) | Motherwell W | 1:34.83 |
12. | Amy WATERSON | (89) | Incas | 1:34.89 |
13. | Gillian BROWN | (89) | Cumbernauld | 1:35.43 |
14. | Ashley HILL | (89) | Larkhall | 1:35.70 |
15. | Anneke VOSSEN SMITH | (89) | East Lothian | 1:41.58 |
16. | Nicola HUNTER | (89) | East Lothian | 1:43.89 |
17. | Dawn McPHERSON | (89) | Cumbernauld | 1:49.22 |
Heats (Declared Winners) Girls 13 Years 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Paula IMRIE | (90) | East Lothian | 1:34.04 |
2. | Kirsty THRIEPLAND | (90) | N Ayrshire | 1:35.97 |
3. | Fiona BROWNE | (90) | Milngavie &b | 1:36.47 |
4. | Stephanie ROSS | (90) | Cumbernauld | 1:36.66 |
5. | Sarah ARCHIBALD | (89) | East Lothian | 1:37.10 |
6. | Kim CAMPBELL | (90) | East Lothian | 1:39.33 |
7. | Louise HOWE | (90) | Kilmarnock | 1:40.02 |
8. | Mhari BRYCE | (90) | Larkhall | 1:40.21 |
9. | Amy FORREST | (90) | East Lothian | 1:41.26 |
10. | Kara STRICKLAND | (90) | Stirling | 1:41.36 |
11. | Kirsty SHANKS | (89) | Airdrie&monk | 1:42.01 |
12. | Sinead McLELLAN | (90) | Renfrew Bath | 1:42.31 |
13. | Kirsty WATSON | (90) | Stirling | 1:46.09 |
14. | Jennifer STEPHENSON | (89) | Stirling | 1:48.11 |
15. | Natalie TAYLOR | (90) | Kirkintilloc | 1:56.40 |
Heats (Declared Winners) Girls 9 Years/Under 50m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Amy GEHRMANN | (94) | Cumbernauld | 46.25 |
2. | Kirstie GREENHILL | (94) | Incas | 47.89 |
3. | Ailsa McNAB | (94) | Lanark | 49.16 |
4. | Caitlin McGOWAN | (93) | Hamilton | 49.34 |
5. | Nicola CUTHBERTSON | (94) | Cumbernauld | 49.86 |
6. | Robyn LESLIE | (94) | Cumbernauld | 50.96 |
7. | Kayleigh HUTTON | (95) | Incas | 52.08 |
8. | Heather McKUNE | (94) | Motherwell W | 52.26 |
9. | Shannon SWEENEY | (94) | N Ayrshire | 52.79 |
10. | Tiffany BARBER | (94) | Incas | 53.01 |
11. | Megan CHAMBERLAIN | (94) | Kilmarnock | 53.92 |
12. | Kirsty BLYTH | (93) | Renfrew Bath | 57.12 |
13. | Lucy WATERSON | (93) | Incas | 1:03.27 |
14. | Alice WATSON | (94) | Incas | 1:04.58 |
15. | Samantha ETHERINGTON | (94) | Incas | 1:13.56 |
Heats (Declared Winners) Girls 10 Years 50m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Gemma BELL | (93) | Hamilton | 44.23 |
2. | Natalie KING | (93) | Grangemouth | 47.25 |
3. | Gabrielle CLARK | (93) | Cumbernauld | 47.54 |
4. | Jennifer FOX | (92) | Renfrew Bath | 49.35 |
5. | Vhairi ROBERTSON | (93) | Kilmarnock | 49.95 |
6. | Robynne SYDENHAM | (93) | Cumbernauld | 51.23 |
7. | Laura HOPTON | (93) | Airdrie&monk | 51.91 |
8. | Joanne SEFTON | (93) | Airdrie&monk | 52.72 |
9. | Jade ROSS | (93) | Incas | 53.14 |
10. | Kirsten BROWNE | (93) | Milngavie &b | 53.84 |
11. | Jillian GEHRMANN | (92) | Cumbernauld | 54.54 |
12. | Catriona CAMPBELL | (93) | N Ayrshire | 56.63 |
13. | Louise FLAVELL | (92) | Airdrie&monk | 57.69 |
14. | Jennifer WARD | (93) | Cumbernauld | 57.83 |
15. | Laura CUNNINGHAM | (93) | Renfrew Bath | 1:02.57 |
Heats (Declared Winners) Girls 13 Years 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nadine WHITEFIELD | (90) | Larkhall | 1:29.11 |
2. | Mhari BRYCE | (90) | Larkhall | 1:30.85 |
3. | Amy FORREST | (90) | East Lothian | 1:32.14 |
4. | Stephanie ROSS | (90) | Cumbernauld | 1:32.75 |
5. | Sarah BLAKE | (90) | Bo'ness | 1:34.66 |
6. | Paula IMRIE | (90) | East Lothian | 1:37.31 |
7. | Heather CULLEN | (90) | Bo'ness | 1:37.52 |
8. | Gemma BRAND | (89) | Bo'ness | 1:38.14 |
9. | Lorne BOTT | (90) | Larkhall | 1:41.39 |
Heats (Declared Winners) Girls 12 Years 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kirsten DEANS | (91) | N Ayrshire | 1:25.49 |
2. | Rachel GREENHILL | (91) | Incas | 1:29.30 |
3. | Amanda WOODHOUSE | (91) | Incas | 1:30.91 |
4. | Gillian FLEMING | (91) | Grangemouth | 1:47.24 |
5. | Emma LONG | (91) | Kirkintilloc | 1:49.06 |
6. | Jenna ORR | (90) | Grangemouth | 1:52.23 |
Heats (Declared Winners) Girls 14 Years 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 1:26.23 |
2. | Anneke VOSSEN SMITH | (89) | East Lothian | 1:28.10 |
3. | Paula SPIERS | (89) | Hamilton | 1:29.98 |
4. | Hannah GRAHAM | (89) | East Lothian | 1:32.97 |
5. | Rhona MARTIN | (89) | Renfrew Bath | 1:35.83 |
6. | Ashley PARK | (89) | Motherwell W | 1:37.19 |
Heats (Declared Winners) Girls 11 Years 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Eilidh HARGREAVES | (92) | Stirling | 1:36.37 |
2. | Stephanie HANLEY | (92) | Stirling | 1:38.98 |
3. | Taime VENTERS-SCOTT | (92) | Incas | 1:41.67 |
4. | Lucy ABERCROMBIE | (92) | Cumbernauld | 1:41.71 |
5. | Genna DOCTOR | (92) | Stirling | 1:48.85 |
6. | Clare STENHOUSE | (92) | Incas | 1:51.59 |
7. | Amy FORSYTH | (92) | Cumbernauld | 1:55.20 |
| Lorraine JOHNSTONE | (92) | Incas | DIS T 1L. |
Heats (Declared Winners) Girls 10 Years 50m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lucy ELLIS | (93) | Incas | 42.67 |
2. | Gabrielle CLARK | (93) | Cumbernauld | 43.28 |
3. | Nicolle HAMILTON | (92) | N Ayrshire | 43.45 |
4. | Shona BLACK | (93) | Airdrie&monk | 44.71 |
5. | Joanna MAIN | (93) | Lanark | 44.91 |
6. | Hannah CAITHNESS | (93) | East Lothian | 44.96 |
7. | Nicola LINDSAY | (93) | Lanark | 45.68 |
8. | Zoe CUTHBERT | (92) | Incas | 46.04 |
9. | Lauren BRADY | (93) | Motherwell W | 46.28 |
10. | Natalie KING | (93) | Grangemouth | 46.49 |
11. | Alison MACKENZIE | (93) | Grangemouth | 46.87 |
12. | Robynne SYDENHAM | (93) | Cumbernauld | 47.55 |
13. | Olivia McAVOY | (92) | Bellshill | 47.59 |
14. | Kirsten BROWNE | (93) | Milngavie &b | 48.33 |
15. | Jennifer FOX | (92) | Renfrew Bath | 48.58 |
16. | Jillian GEHRMANN | (92) | Cumbernauld | 48.60 |
17. | Monica BOYLE | (93) | Cumbernauld | 49.04 |
18. | Sarah GARDNER | (93) | Lanark | 49.09 |
19. | Rebecca STEPHEN | (92) | Bo'ness | 50.11 |
20. | Megan RAE | (93) | Airdrie&monk | 50.45 |
21. | Jade ROSS | (93) | Incas | 50.77 |
22. | Joanne SEFTON | (93) | Airdrie&monk | 50.80 |
23. | Jennifer WARD | (93) | Cumbernauld | 51.06 |
24. | Louise FLAVELL | (92) | Airdrie&monk | 51.33 |
25. | Julie WRIGHT | (92) | Airdrie&monk | 51.66 |
26. | Laura CUNNINGHAM | (93) | Renfrew Bath | 51.91 |
27. | Rachael GARWOOD | (93) | Bo'ness | 52.14 |
28. | Gillian IRELAND | (92) | Grangemouth | 53.41 |
29. | Claire GILLIES | (93) | Bo'ness | 53.85 |
30. | Catriona CAMPBELL | (93) | N Ayrshire | 54.77 |
31. | Martine LENNOX | (93) | Kirkintilloc | 56.19 |
| Gemma BELL | (93) | Hamilton | DIS T 1L. |
Heats (Declared Winners) Girls 9 Years/Under 50m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Karine DICKSON | (93) | Grangemouth | 46.23 |
2. | Hannah COATS | (94) | Bellshill | 46.98 |
3. | Lynn McARTHUR | (94) | Cumbernauld | 47.03 |
4. | Shannon SWEENEY | (94) | N Ayrshire | 47.04 |
5. | Heather McKUNE | (94) | Motherwell W | 47.27 |
6. | Tiffany BARBER | (94) | Incas | 48.74 |
7. | Kayleigh HUTTON | (95) | Incas | 49.93 |
8. | Megan CHAMBERLAIN | (94) | Kilmarnock | 50.28 |
8. | Nicola CUTHBERTSON | (94) | Cumbernauld | 50.28 |
10. | Hayley ALLAN | (95) | Bellshill | 50.83 |
11. | Lauren FEENEY | (94) | Renfrew Bath | 51.72 |
12. | Coral McAVENNIE | (94) | Kirkintilloc | 51.74 |
13. | Fiona LEITCH | (94) | Cumbernauld | 52.47 |
14. | Kirstie GREENHILL | (94) | Incas | 52.93 |
15. | Karen MOORE | (95) | Airdrie&monk | 53.21 |
16. | Lucy WATERSON | (93) | Incas | 53.95 |
17. | Kirsty BLYTH | (93) | Renfrew Bath | 56.98 |
18. | Joanne ARUNDEL | (93) | Grangemouth | 58.25 |
19. | Elaine FLEMING | (94) | Grangemouth | 58.48 |
20. | Alice WATSON | (94) | Incas | 59.34 |
21. | Samantha ETHERINGTON | (94) | Incas | 1:00.28 |
| Caitlin McGOWAN | (93) | Hamilton | DIS T 1L. |
| Amy GEHRMANN | (94) | Cumbernauld | DIS T 1L. |
Heats (Declared Winners) Girls 12 Years 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Leah PAYNE | (90) | Incas | 1:23.41 |
2. | Jill MORRISON | (91) | Cumbernauld | 1:24.04 |
3. | Eliza WALKER | (91) | Milngavie &b | 1:24.37 |
4. | Georgia WANDS | (91) | Milngavie &b | 1:24.78 |
5. | Debbie REID | (90) | Bo'ness | 1:24.98 |
6. | Emma LONG | (91) | Kirkintilloc | 1:25.51 |
7. | Catriona NEIL | (91) | Kirkintilloc | 1:25.84 |
8. | Kirsten DEANS | (91) | N Ayrshire | 1:26.98 |
9. | Heather CARFREY | (91) | Incas | 1:27.85 |
10. | Alison McLEAN | (91) | Hamilton | 1:28.88 |
11. | Alex GAW | (91) | Kirkintilloc | 1:29.54 |
12. | Nicole CUNNINGHAM | (90) | Kirkintilloc | 1:29.64 |
13. | Rachael MANLEY | (91) | East Lothian | 1:30.73 |
14. | Rachel GREENHILL | (91) | Incas | 1:30.82 |
15. | Tanya McKINNEY | (91) | Kirkintilloc | 1:31.46 |
16. | Gillian FLEMING | (91) | Grangemouth | 1:32.23 |
17. | Nikole RUNCIMAN | (91) | Milngavie &b | 1:32.29 |
18. | Lindsay NEWTON | (90) | Kirkintilloc | 1:32.85 |
19. | Kirsten SMITH | (90) | Cumbernauld | 1:33.06 |
20. | Emily WILSON | (90) | Renfrew Bath | 1:33.35 |
21. | Jenna ORR | (90) | Grangemouth | 1:33.59 |
22. | Louise KERNAGAN | (91) | Bo'ness | 1:35.40 |
23. | Emma LOWDEN | (91) | Hamilton | 1:36.56 |
24. | Sharon TAYLOR | (91) | Bo'ness | 1:37.13 |
25. | Jillian ALLAN | (91) | Renfrew Bath | 1:50.39 |
| Jennifer REDPATH | (90) | Bo'ness | DIS FI |
| Emma CHALK | (91) | Renfrew Bath | DIS T 2L. |
Heats (Declared Winners) Girls 14 Years 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise WILLIAMS | (89) | Grangemouth | 1:17.82 |
2. | Katie JOHNSTONE | (89) | Stirling | 1:18.42 |
3. | Claire McCRACKEN | (89) | Cumbernauld | 1:18.90 |
4. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 1:18.94 |
5. | Jillian HART | (89) | Motherwell W | 1:19.23 |
6. | Sarah ADAMS | (89) | Falkirk | 1:19.27 |
7. | Gillian BROWN | (89) | Cumbernauld | 1:19.77 |
8. | Bryony STEWART | (89) | East Lothian | 1:21.32 |
9. | Jennifer GIRVAN | (89) | Cumbernauld | 1:21.79 |
10. | Tracey HUTCHEON | (89) | East Lothian | 1:25.08 |
11. | Anneke VOSSEN SMITH | (89) | East Lothian | 1:26.11 |
12. | Amy WATERSON | (89) | Incas | 1:26.82 |
13. | Sophia McKENNA | (89) | Cumbernauld | 1:26.93 |
14. | Rhona MARTIN | (89) | Renfrew Bath | 1:27.72 |
15. | Fiona MacGREGOR | (89) | Milngavie &b | 1:28.75 |
16. | Dawn McPHERSON | (89) | Cumbernauld | 1:29.75 |
17. | Lindsay BOYD | (89) | Hamilton | 1:31.33 |
18. | Nicola HUNTER | (89) | East Lothian | 1:34.38 |
19. | Claire WADDELL | (88) | Kirkintilloc | 1:39.63 |
Heats (Declared Winners) Girls 11 Years 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel CAIRNEY | (92) | Cumbernauld | 1:23.37 |
2. | Gael MORROW | (92) | N Ayrshire | 1:26.85 |
3. | Stephanie HANLEY | (92) | Stirling | 1:27.12 |
4. | Lorraine JOHNSTONE | (92) | Incas | 1:28.78 |
5. | Amy FORSYTH | (92) | Cumbernauld | 1:31.53 |
6. | Natalie ANDERSON | (92) | East Lothian | 1:33.08 |
7. | Catriona ROGERSON | (92) | Grangemouth | 1:34.99 |
8. | Caitlyn HART | (92) | Cumbernauld | 1:36.43 |
9. | Clare STENHOUSE | (92) | Incas | 1:41.11 |
10. | Kirstie GALLAGHER | (91) | Cumbernauld | 1:42.01 |
11. | Stephanie KENNEDY | (92) | Milngavie &b | 1:42.18 |
12. | Genna DOCTOR | (92) | Stirling | 1:43.05 |
13. | Keighley DOWNIE | (91) | Airdrie&monk | 1:44.13 |
14. | Samanatha PENMAN | (92) | East Lothian | 1:44.18 |
15. | Katrin LITTLE | (91) | Stirling | 1:44.31 |
16. | Erin McDAID | (92) | Stirling | 1:46.64 |
17. | Hannah OGG | (92) | Stirling | 1:50.54 |
| Lia SANTI | (92) | Cumbernauld | DIS T 1L. |
| Lucy ABERCROMBIE | (92) | Cumbernauld | DIS T 2L. |
Heats (Declared Winners) Girls 10 Years 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lucy ELLIS | (93) | Incas | 1:30.36 |
2. | Jennifer DOBSON | (93) | East Lothian | 1:31.95 |
3. | Hannah CAITHNESS | (93) | East Lothian | 1:34.46 |
4. | Katie McKENNA | (92) | Stirling | 1:35.76 |
5. | Anna LANG | (93) | Stirling | 1:39.22 |
6. | Alison MACKENZIE | (93) | Grangemouth | 1:39.50 |
7. | Jennifer FOX | (92) | Renfrew Bath | 1:43.35 |
8. | Robynne SYDENHAM | (93) | Cumbernauld | 1:44.29 |
9. | Monica BOYLE | (93) | Cumbernauld | 1:45.67 |
10. | Jennifer WARD | (93) | Cumbernauld | 1:50.42 |
11. | Jade ROSS | (93) | Incas | 1:52.42 |
Heats (Declared Winners) Girls 13 Years 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 1:16.14 |
2. | Paula IMRIE | (90) | East Lothian | 1:19.47 |
3. | Kim CAMPBELL | (90) | East Lothian | 1:19.56 |
4. | Megan TULLY | (89) | Stirling | 1:20.82 |
5. | Lauren PATRICK | (90) | Cumbernauld | 1:21.24 |
6. | Nadine WHITEFIELD | (90) | Larkhall | 1:22.85 |
7. | Pamela ROBB | (90) | Bellshill | 1:22.91 |
8. | Sarah ARCHIBALD | (89) | East Lothian | 1:23.11 |
9. | Kirsty THRIEPLAND | (90) | N Ayrshire | 1:23.54 |
10. | Lynsey GLASGOW | (90) | Grangemouth | 1:25.27 |
11. | Svenja TIMMINS | (90) | Stirling | 1:25.31 |
12. | Nicola BROWN | (89) | Incas | 1:25.36 |
13. | Fiona BROWNE | (90) | Milngavie &b | 1:27.66 |
14. | Louise HOWE | (90) | Kilmarnock | 1:30.37 |
15. | Emma CARVALHO | (90) | Milngavie &b | 1:30.62 |
16. | Jennifer STEPHENSON | (89) | Stirling | 1:32.86 |
17. | Stephanie ROSS | (90) | Cumbernauld | 1:33.45 |
18. | Kara STRICKLAND | (90) | Stirling | 1:34.00 |
19. | Amy FORREST | (90) | East Lothian | 1:36.53 |
| Kirsty WATSON | (90) | Stirling | DIS T 1L. |
Heats (Declared Winners) Girls 14 Years 100m Ind. Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Claire McNAMEE | (89) | N Ayrshire | 1:17.09 |
2. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 1:17.47 |
3. | Claire McCRACKEN | (89) | Cumbernauld | 1:17.78 |
4. | Bryony STEWART | (89) | East Lothian | 1:17.85 |
5. | Khara WELSH | (89) | N Ayrshire | 1:18.36 |
6. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 1:18.84 |
7. | Jillian HART | (89) | Motherwell W | 1:18.89 |
8. | Louise WILLIAMS | (89) | Grangemouth | 1:18.97 |
9. | Sarah ADAMS | (89) | Falkirk | 1:19.44 |
10. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 1:19.66 |
11. | Gillian BROWN | (89) | Cumbernauld | 1:20.14 |
12. | Hannah GRAHAM | (89) | East Lothian | 1:20.94 |
13. | Jennifer GIRVAN | (89) | Cumbernauld | 1:22.93 |
14. | Fiona MacGREGOR | (89) | Milngavie &b | 1:22.94 |
15. | Ashley SNEDDON | (89) | Motherwell W | 1:23.22 |
16. | Laura LOWDEN | (89) | Hamilton | 1:26.24 |
17. | Rhona MARTIN | (89) | Renfrew Bath | 1:26.37 |
18. | Paula SPIERS | (89) | Hamilton | 1:27.04 |
19. | Nicola HUNTER | (89) | East Lothian | 1:28.83 |
20. | Amy WATERSON | (89) | Incas | 1:29.32 |
21. | Sophia McKENNA | (89) | Cumbernauld | 1:29.67 |
22. | Dawn McPHERSON | (89) | Cumbernauld | 1:30.11 |
| Anneke VOSSEN SMITH | (89) | East Lothian | DIS ST |
| Claire WADDELL | (88) | Kirkintilloc | DIS T 2L. |
Heats (Declared Winners) Girls 10 Years 100m Ind. Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lucy ELLIS | (93) | Incas | 1:30.28 |
2. | Jennifer DOBSON | (93) | East Lothian | 1:31.67 |
3. | Nicola LINDSAY | (93) | Lanark | 1:32.14 |
4. | Nicolle HAMILTON | (92) | N Ayrshire | 1:34.20 |
5. | Hannah CAITHNESS | (93) | East Lothian | 1:36.96 |
6. | Claire BROWN | (93) | Incas | 1:37.82 |
7. | Lauren BRADY | (93) | Motherwell W | 1:38.74 |
8. | Alison MACKENZIE | (93) | Grangemouth | 1:39.73 |
9. | Olivia McAVOY | (92) | Bellshill | 1:40.97 |
10. | Natalie KING | (93) | Grangemouth | 1:41.86 |
11. | Jennifer FOX | (92) | Renfrew Bath | 1:42.03 |
12. | Robynne SYDENHAM | (93) | Cumbernauld | 1:42.17 |
13. | Kirsten BROWNE | (93) | Milngavie &b | 1:43.73 |
14. | Sarah GARDNER | (93) | Lanark | 1:43.84 |
15. | Rebecca STEPHEN | (92) | Bo'ness | 1:43.94 |
16. | Jade ROSS | (93) | Incas | 1:44.60 |
17. | Joanna MAIN | (93) | Lanark | 1:45.83 |
18. | Zoe CUTHBERT | (92) | Incas | 1:48.59 |
19. | Jennifer WARD | (93) | Cumbernauld | 1:50.91 |
20. | Catriona CAMPBELL | (93) | N Ayrshire | 1:54.20 |
21. | Jillian GEHRMANN | (92) | Cumbernauld | 1:55.33 |
22. | Rachael GARWOOD | (93) | Bo'ness | 1:58.47 |
| Claire GILLIES | (93) | Bo'ness | DIS T 1L. |
| Hazel CHALMERS | (93) | Falkirk | DIS T 3L. |
Heats (Declared Winners) Girls 12 Years 100m Ind. Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jade WILLIAMS | (91) | Grangemouth | 1:19.03 |
2. | Nissa MARSHALL | (91) | Cumbernauld | 1:21.24 |
3. | Eliza WALKER | (91) | Milngavie &b | 1:23.47 |
4. | Nikole RUNCIMAN | (91) | Milngavie &b | 1:23.68 |
5. | Kirsten SMITH | (90) | Cumbernauld | 1:24.61 |
6. | Rachael MANLEY | (91) | East Lothian | 1:26.68 |
7. | Nicole CUNNINGHAM | (90) | Kirkintilloc | 1:27.09 |
8. | Elaine WATSON | (90) | Incas | 1:27.67 |
9. | Catriona NEIL | (91) | Kirkintilloc | 1:27.99 |
10. | Jenna ORR | (90) | Grangemouth | 1:28.20 |
11. | Jill MORRISON | (91) | Cumbernauld | 1:28.34 |
12. | Heather CARFREY | (91) | Incas | 1:28.40 |
13. | Rachel GREENHILL | (91) | Incas | 1:28.58 |
14. | Kayleigh McGURK | (91) | Stirling | 1:28.72 |
15. | Ainsley BEATON | (91) | Stirling | 1:29.33 |
16. | Alison McLEAN | (91) | Hamilton | 1:30.22 |
17. | Tanya McKINNEY | (91) | Kirkintilloc | 1:31.00 |
18. | Emma LONG | (91) | Kirkintilloc | 1:31.54 |
19. | Gillian FLEMING | (91) | Grangemouth | 1:31.61 |
20. | Alex GAW | (91) | Kirkintilloc | 1:32.06 |
21. | Paula DONNELLY | (91) | Milngavie &b | 1:32.13 |
22. | Emily WILSON | (90) | Renfrew Bath | 1:32.94 |
23. | Claire GALLACHER | (91) | Hamilton | 1:33.20 |
24. | Hannah McKEITCH | (91) | Stirling | 1:34.53 |
25. | Lindsay NEWTON | (90) | Kirkintilloc | 1:36.22 |
26. | Louise ASHER | (91) | Stirling | 1:37.35 |
27. | Simone MACKIE | (91) | Stirling | 1:38.17 |
28. | Emma CHALK | (91) | Renfrew Bath | 1:38.59 |
29. | Michelle COULL | (91) | Stirling | 1:39.35 |
30. | Sally FRASER | (91) | Stirling | 1:45.27 |
31. | Julia MacDONALD | (91) | Stirling | 1:46.70 |
32. | Jillian ALLAN | (91) | Renfrew Bath | 1:52.31 |
Heats (Declared Winners) Girls 13 Years 100m Ind. Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Marina PHILLIPS | (90) | Cumbernauld | 1:18.61 |
2. | Lynsey GLASGOW | (90) | Grangemouth | 1:20.85 |
3. | Nicola BROWN | (89) | Incas | 1:21.10 |
4. | Lauren PATRICK | (90) | Cumbernauld | 1:21.64 |
5. | Kim CAMPBELL | (90) | East Lothian | 1:22.34 |
6. | Paula IMRIE | (90) | East Lothian | 1:23.60 |
7. | Pamela ROBB | (90) | Bellshill | 1:24.06 |
8. | Megan TULLY | (89) | Stirling | 1:25.82 |
9. | Fiona BROWNE | (90) | Milngavie &b | 1:26.56 |
10. | Nadine WHITEFIELD | (90) | Larkhall | 1:26.64 |
11. | Sarah ARCHIBALD | (89) | East Lothian | 1:26.78 |
12. | Gillian SEFTON | (89) | Airdrie&monk | 1:27.95 |
13. | Kara STRICKLAND | (90) | Stirling | 1:28.44 |
14. | Amy FORREST | (90) | East Lothian | 1:30.69 |
15. | Stephanie ROSS | (90) | Cumbernauld | 1:30.99 |
16. | Louise HOWE | (90) | Kilmarnock | 1:31.36 |
17. | Danielle MITCHELL | (90) | Cumbernauld | 1:31.42 |
18. | Jennifer STEPHENSON | (89) | Stirling | 1:33.10 |
19. | Sinead McLELLAN | (90) | Renfrew Bath | 1:37.77 |
20. | Natalie TAYLOR | (90) | Kirkintilloc | 1:53.39 |
| Mhari BRYCE | (90) | Larkhall | DNF |
Heats (Declared Winners) Girls 11 Years 100m Ind. Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Heather KERR | (92) | Renfrew Bath | 1:27.13 |
2. | Beth POTTER | (91) | Milngavie &b | 1:28.58 |
3. | Toni ALLAN | (92) | Cumbernauld | 1:28.71 |
4. | Lorraine JOHNSTONE | (92) | Incas | 1:28.79 |
5. | Gael MORROW | (92) | N Ayrshire | 1:29.11 |
6. | Natalie ANDERSON | (92) | East Lothian | 1:29.65 |
7. | Stephanie HANLEY | (92) | Stirling | 1:30.00 |
8. | Amy FORSYTH | (92) | Cumbernauld | 1:31.83 |
9. | Eilidh HARGREAVES | (92) | Stirling | 1:32.81 |
10. | Catriona ROGERSON | (92) | Grangemouth | 1:34.54 |
11. | Lucy ABERCROMBIE | (92) | Cumbernauld | 1:34.72 |
12. | Genna DOCTOR | (92) | Stirling | 1:35.30 |
13. | Taime VENTERS-SCOTT | (92) | Incas | 1:36.39 |
14. | Clare STENHOUSE | (92) | Incas | 1:37.68 |
15. | Robyn ANDERSON | (92) | Milngavie &b | 1:38.63 |
16. | Samanatha PENMAN | (92) | East Lothian | 1:39.81 |
17. | Katrin LITTLE | (91) | Stirling | 1:40.14 |
18. | Erin McDAID | (92) | Stirling | 1:42.37 |
19. | Hannah OGG | (92) | Stirling | 1:45.15 |
20. | Kirstie GALLAGHER | (91) | Cumbernauld | 1:52.41 |
21. | Lia SANTI | (92) | Cumbernauld | 1:52.58 |
Heats (Declared Winners) Girls 9 Years/Under 100m Ind.Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Leanna MARSHALL | (94) | Cumbernauld | 1:33.77 |
2. | Karine DICKSON | (93) | Grangemouth | 1:35.99 |
3. | Amy GEHRMANN | (94) | Cumbernauld | 1:38.75 |
4. | Hannah COATS | (94) | Bellshill | 1:40.99 |
5. | Heather McKUNE | (94) | Motherwell W | 1:42.58 |
6. | Nicola CUTHBERTSON | (94) | Cumbernauld | 1:42.85 |
7. | Kirstie GREENHILL | (94) | Incas | 1:47.32 |
8. | Kayleigh HUTTON | (95) | Incas | 1:48.52 |
9. | Hayley ALLAN | (95) | Bellshill | 1:49.12 |
10. | Tiffany BARBER | (94) | Incas | 1:51.18 |
11. | Lauren FEENEY | (94) | Renfrew Bath | 1:52.25 |
12. | Megan CHAMBERLAIN | (94) | Kilmarnock | 1:53.66 |
13. | Lucy WATERSON | (93) | Incas | 1:59.90 |
14. | Kirsty BLYTH | (93) | Renfrew Bath | 2:03.10 |
15. | Alice WATSON | (94) | Incas | 2:13.49 |
16. | Samantha ETHERINGTON | (94) | Incas | 2:18.74 |
17. | Natalie SHERRIFF | (95) | Incas | 2:19.20 |
18. | Kirsty WALLACE | (95) | Incas | 2:21.50 |
Scottish Swim Meet Results Service