Heats Mens 50m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jamie PARKINSON | (85) | Cumbernauld | 25.35 |
2. | Andrew HAGGERTY | (85) | Renfrew Bath | 25.56 |
3. | Taylor WAMBERG | (87) | Ren 96 | 25.66 |
4. | Matthew BLACKWOOD | (83) | N Ayrshire | 26.06 |
5. | Graeme LYONS | (86) | West Dunbart | 26.43 |
6. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 26.80 |
7. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 27.04 |
8. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 27.10 |
9. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 27.39 |
10. | Kenneth JEFFREY | (83) | Renfrew Bath | 27.44 |
11. | Mark FLYNN | (86) | West Dunbart | 27.54 |
12. | Gordon SMART | (85) | Kirkintilloc | 27.61 |
13. | Scott SIMPSON | (86) | Alloa | 27.70 |
14. | Lewis GRANT | (86) | Kilmarnock | 27.80 |
15. | Adam CARPENTER | (86) | Co Glasgow | 27.93 |
16. | Colin SMITH | (88) | West Dunbart | 27.97 |
16. | Ross MORTIMER | (89) | West Dunbart | 27.97 |
18. | Craig McGLASHAN | (88) | West Dunbart | 28.14 |
19. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 28.41 |
20. | Andrew McKENZIE | (87) | Sth Ayrshire | 28.53 |
21. | Lewis MACKLE | (89) | Cumbernauld | 28.55 |
22. | Allister GRAHAM | (88) | Ren 96 | 28.69 |
23. | Alastair EVANS | (85) | Sth Ayrshire | 28.92 |
24. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 28.98 |
25. | Craig GILLESPIE | (87) | Grangemouth | 29.03 |
26. | John McCALLUM | (86) | Kirkintilloc | 29.13 |
27. | Daniel TIERNEY | (88) | Alloa | 30.75 |
Final Mens 50m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jamie PARKINSON | (85) | Cumbernauld | 25.18 |
2. | Andrew HAGGERTY | (85) | Renfrew Bath | 25.45 |
3. | Taylor WAMBERG | (87) | Ren 96 | 25.56 |
4. | Graeme LYONS | (86) | West Dunbart | 26.04 |
4. | Matthew BLACKWOOD | (83) | N Ayrshire | 26.04 |
6. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 26.53 |
Heats Mens 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Taylor WAMBERG | (87) | Ren 96 | 56.74 |
2. | Jamie PARKINSON | (85) | Cumbernauld | 57.05 |
3. | Scott HOUSTON | (87) | Ren 96 | 57.68 |
4. | Andrew HAGGERTY | (85) | Renfrew Bath | 57.90 |
5. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 57.99 |
6. | Craig FORREST | (85) | Co Glasgow | 59.06 |
7. | Graeme LYONS | (86) | West Dunbart | 59.27 |
8. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 59.57 |
9. | Kenneth JEFFREY | (83) | Renfrew Bath | 59.89 |
10. | Lewis GRANT | (86) | Kilmarnock | 59.99 |
11. | Adam CARPENTER | (86) | Co Glasgow | 1:00.14 |
12. | Mark FLYNN | (86) | West Dunbart | 1:01.24 |
13. | Andrew McKENZIE | (87) | Sth Ayrshire | 1:01.51 |
14. | Gordon SMART | (85) | Kirkintilloc | 1:01.78 |
15. | Scott SIMPSON | (86) | Alloa | 1:02.36 |
16. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 1:03.46 |
17. | Allister GRAHAM | (88) | Ren 96 | 1:04.15 |
Final Mens 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jamie PARKINSON | (85) | Cumbernauld | 55.74 |
2. | Taylor WAMBERG | (87) | Ren 96 | 56.27 |
3. | Andrew HAGGERTY | (85) | Renfrew Bath | 56.32 |
4. | Scott HOUSTON | (87) | Ren 96 | 56.34 |
5. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 57.42 |
6. | Craig FORREST | (85) | Co Glasgow | 58.65 |
Heats (Declared Winners) Mens 200m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 1:58.69 |
2. | Ben HIGSON | (86) | StirlingSwim | 1:59.49 |
3. | Paul CARRUTH | (83) | Co Glasgow | 2:02.78 |
4. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 2:06.81 |
5. | Steven BINNIE | (86) | Falkirk | 2:07.18 |
6. | Euan McMILLAN | (87) | Ren 96 | 2:07.56 |
7. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 2:09.12 |
8. | Scott SIMPSON | (86) | Alloa | 2:15.86 |
9. | Mark LAMB | (87) | Cumbernauld | 2:15.88 |
10. | John McCALLUM | (86) | Kirkintilloc | 2:16.06 |
Heats (Declared Winners) Mens 400m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 4:10.22 |
2. | Ben HIGSON | (86) | StirlingSwim | 4:12.52 |
3. | Paul CARRUTH | (83) | Co Glasgow | 4:20.29 |
4. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 4:23.56 |
5. | Taylor WAMBERG | (87) | Ren 96 | 4:24.16 |
6. | Craig FORREST | (85) | Co Glasgow | 4:27.68 |
7. | Steven BINNIE | (86) | Falkirk | 4:34.40 |
8. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 4:35.48 |
9. | Stuart SMITH | (85) | Cumbernauld | 4:36.88 |
10. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 4:38.04 |
11. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 4:45.40 |
12. | John McCALLUM | (86) | Kirkintilloc | 4:52.69 |
13. | Luke RICHARDSON | (87) | Ren 96 | 4:55.03 |
14. | Andrew ALLISON | (88) | Cumbernauld | 4:56.30 |
| Adam CARPENTER | (86) | Co Glasgow | DIS ST |
Heats (Declared Winners) Mens 800m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 8:38.78 |
2. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 8:55.80 |
3. | Paul CARRUTH | (83) | Co Glasgow | 9:04.24 |
4. | Craig FORREST | (85) | Co Glasgow | 9:13.42 |
5. | Stuart SMITH | (85) | Cumbernauld | 9:29.45 |
6. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 9:31.71 |
7. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 9:33.42 |
8. | Fraser SIMPSON | (88) | Alloa | 9:34.77 |
9. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 9:39.96 |
Heats (Declared Winners) Mens 1500m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 16:45.83 |
2. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 17:18.96 |
3. | Paul CARRUTH | (83) | Co Glasgow | 17:43.03 |
4. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 18:12.50 |
5. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 18:35.87 |
| Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | DNF |
Heats Mens 50m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 31.02 |
2. | Jamie PARKINSON | (85) | Cumbernauld | 31.20 |
3. | David CHANDLER | (87) | West Dunbart | 33.95 |
4. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 34.14 |
5. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 34.87 |
6. | Ross DOBIE | (88) | Dumfries | 35.26 |
7. | Craig GILLESPIE | (87) | Grangemouth | 35.35 |
8. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 35.37 |
9. | Scott SIMPSON | (86) | Alloa | 35.60 |
10. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 35.62 |
11. | Mark CARDNO | (87) | Kilmarnock | 35.66 |
12. | Adam CARPENTER | (86) | Co Glasgow | 36.00 |
13. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 36.67 |
14. | Ross MARCHBANK | (87) | Dumfries | 37.11 |
15. | Lewis MACKLE | (89) | Cumbernauld | 38.10 |
Final Mens 50m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 31.10 |
2. | Jamie PARKINSON | (85) | Cumbernauld | 32.26 |
3. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 33.98 |
4. | David CHANDLER | (87) | West Dunbart | 34.09 |
5. | Craig GILLESPIE | (87) | Grangemouth | 34.87 |
6. | Ross DOBIE | (88) | Dumfries | 35.21 |
Heats Mens 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 1:08.45 |
2. | Jamie PARKINSON | (85) | Cumbernauld | 1:08.77 |
3. | Steven BINNIE | (86) | Falkirk | 1:11.91 |
4. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 1:13.06 |
5. | David CHANDLER | (87) | West Dunbart | 1:13.67 |
6. | Scott SIMPSON | (86) | Alloa | 1:17.17 |
7. | Craig GILLESPIE | (87) | Grangemouth | 1:17.94 |
8. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 1:18.05 |
9. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 1:18.21 |
10. | Mark LAMB | (87) | Cumbernauld | 1:20.05 |
11. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 1:20.80 |
12. | Jeff ADAMS | (86) | Falkirk | 1:21.43 |
Final Mens 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 1:06.61 |
2. | Jamie PARKINSON | (85) | Cumbernauld | 1:07.58 |
3. | Steven BINNIE | (86) | Falkirk | 1:11.68 |
4. | David CHANDLER | (87) | West Dunbart | 1:13.17 |
5. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 1:13.85 |
6. | Scott SIMPSON | (86) | Alloa | 1:17.23 |
Heats (Declared Winners) Mens 200m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 2:23.63 |
2. | Christopher WILSON | (85) | StirlingSwim | 2:29.64 |
3. | Steven BINNIE | (86) | Falkirk | 2:37.81 |
4. | Stuart McDOUGALL | (87) | Ren 96 | 2:38.60 |
5. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 2:45.40 |
6. | Craig GILLESPIE | (87) | Grangemouth | 2:46.93 |
6. | Scott SIMPSON | (86) | Alloa | 2:46.93 |
8. | Christopher BOLES | (86) | Sth Ayrshire | 2:50.39 |
9. | Mark LAMB | (87) | Cumbernauld | 2:50.45 |
10. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 2:52.99 |
11. | Peter STIRLING | (89) | Co Glasgow | 3:10.41 |
| Jamie PARKINSON | (85) | Cumbernauld | DIS T 1L. |
| David CHANDLER | (87) | West Dunbart | DIS T 3L. |
Heats Mens 50m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Andrew HAGGERTY | (85) | Renfrew Bath | 27.86 |
2. | Charles MILLS | (87) | Ren 96 | 28.13 |
3. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 28.27 |
4. | Matthew BLACKWOOD | (83) | N Ayrshire | 28.30 |
5. | Graeme LYONS | (86) | West Dunbart | 28.38 |
6. | Stuart SMITH | (85) | Cumbernauld | 28.44 |
7. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 28.59 |
8. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 29.07 |
9. | Mark FLYNN | (86) | West Dunbart | 29.54 |
10. | Andrew McKENZIE | (87) | Sth Ayrshire | 29.64 |
11. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 29.87 |
12. | Lewis GRANT | (86) | Kilmarnock | 29.89 |
13. | Gordon SMART | (85) | Kirkintilloc | 30.09 |
14. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 30.58 |
15. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 30.64 |
16. | Grant STEVENSON | (88) | Sth Ayrshire | 30.70 |
17. | Craig McGLASHAN | (88) | West Dunbart | 30.71 |
18. | Craig GILLESPIE | (87) | Grangemouth | 31.31 |
19. | Ross MORTIMER | (89) | West Dunbart | 31.32 |
20. | Scott SIMPSON | (86) | Alloa | 31.61 |
21. | David SCOTT | (85) | Larkhall | 32.39 |
22. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 32.41 |
23. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 33.02 |
24. | Daniel TIERNEY | (88) | Alloa | 36.02 |
Final Mens 50m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Andrew HAGGERTY | (85) | Renfrew Bath | 28.00 |
2. | Charles MILLS | (87) | Ren 96 | 28.17 |
3. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 28.21 |
4. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 28.35 |
5. | Matthew BLACKWOOD | (83) | N Ayrshire | 28.42 |
6. | Stuart SMITH | (85) | Cumbernauld | 28.51 |
Heats Mens 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott HOUSTON | (87) | Ren 96 | 1:02.16 |
2. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 1:02.38 |
3. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 1:02.44 |
4. | Charles MILLS | (87) | Ren 96 | 1:02.69 |
5. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 1:02.84 |
6. | Graeme LYONS | (86) | West Dunbart | 1:03.01 |
7. | Stuart SMITH | (85) | Cumbernauld | 1:03.02 |
8. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 1:03.54 |
9. | Andrew McKENZIE | (87) | Sth Ayrshire | 1:04.71 |
10. | Gordon SMART | (85) | Kirkintilloc | 1:04.83 |
11. | Mark FLYNN | (86) | West Dunbart | 1:05.32 |
12. | Steven BINNIE | (86) | Falkirk | 1:05.66 |
13. | Mark LAMB | (87) | Cumbernauld | 1:07.50 |
14. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 1:08.68 |
15. | Scott SIMPSON | (86) | Alloa | 1:10.61 |
Final Mens 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Charles MILLS | (87) | Ren 96 | 1:01.00 |
2. | Graeme LYONS | (86) | West Dunbart | 1:01.09 |
3. | Scott HOUSTON | (87) | Ren 96 | 1:01.42 |
4. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 1:01.67 |
5. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 1:02.06 |
6. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 1:03.50 |
Heats (Declared Winners) Mens 200m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Charles MILLS | (87) | Ren 96 | 2:12.88 |
2. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:19.18 |
3. | Stuart SMITH | (85) | Cumbernauld | 2:22.83 |
4. | Gordon SMART | (85) | Kirkintilloc | 2:27.56 |
5. | Steven BINNIE | (86) | Falkirk | 2:29.71 |
6. | Mark FLYNN | (86) | West Dunbart | 2:29.78 |
7. | Andrew ALLISON | (88) | Cumbernauld | 2:31.76 |
Heats Mens 50m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Graeme LYONS | (86) | West Dunbart | 29.91 |
2. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 30.19 |
3. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 30.24 |
4. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 31.24 |
5. | Ross DOBIE | (88) | Dumfries | 31.64 |
6. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 32.15 |
7. | Kenneth JEFFREY | (83) | Renfrew Bath | 32.72 |
8. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 33.13 |
9. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 33.35 |
10. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 33.46 |
11. | Grant STEVENSON | (88) | Sth Ayrshire | 33.48 |
12. | Mark CARDNO | (87) | Kilmarnock | 33.63 |
13. | Alastair EVANS | (85) | Sth Ayrshire | 33.64 |
14. | Ross MARCHBANK | (87) | Dumfries | 33.93 |
15. | Mark FLYNN | (86) | West Dunbart | 34.06 |
16. | Allister GRAHAM | (88) | Ren 96 | 34.08 |
17. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 34.17 |
18. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 34.24 |
19. | Ross MORTIMER | (89) | West Dunbart | 34.30 |
20. | Bruce McLINTOCK | (89) | Milngavie &b | 35.54 |
21. | Colin SMITH | (88) | West Dunbart | 35.55 |
22. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 35.83 |
23. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 36.43 |
24. | Blair STEVENSON | (89) | Scotia | 36.65 |
25. | Daniel TIERNEY | (88) | Alloa | 36.78 |
26. | Jason MacINTOSH | (88) | Co Glasgow | 36.79 |
Final Mens 50m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Graeme LYONS | (86) | West Dunbart | 29.37 |
2. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 29.71 |
3. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 30.20 |
4. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 30.82 |
5. | Ross DOBIE | (88) | Dumfries | 31.74 |
6. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 32.52 |
Heats Mens 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott HOUSTON | (87) | Ren 96 | 1:02.88 |
2. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 1:04.32 |
3. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 1:04.70 |
4. | Graeme LYONS | (86) | West Dunbart | 1:04.72 |
5. | Charles MILLS | (87) | Ren 96 | 1:05.76 |
6. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 1:09.82 |
7. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 1:11.09 |
8. | Luke RICHARDSON | (87) | Ren 96 | 1:11.66 |
9. | Christopher BOLES | (86) | Sth Ayrshire | 1:12.15 |
10. | Mark FLYNN | (86) | West Dunbart | 1:12.38 |
11. | Grant STEVENSON | (88) | Sth Ayrshire | 1:12.80 |
12. | Ross MARCHBANK | (87) | Dumfries | 1:12.99 |
13. | Alastair EVANS | (85) | Sth Ayrshire | 1:13.99 |
14. | Allister GRAHAM | (88) | Ren 96 | 1:14.24 |
15. | Jason MacINTOSH | (88) | Co Glasgow | 1:14.78 |
Final Mens 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott HOUSTON | (87) | Ren 96 | 1:00.89 |
2. | Graeme LYONS | (86) | West Dunbart | 1:03.45 |
3. | Charles MILLS | (87) | Ren 96 | 1:04.09 |
4. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 1:04.24 |
5. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 1:04.84 |
6. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 1:10.75 |
Heats (Declared Winners) Mens 200m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott HOUSTON | (87) | Ren 96 | 2:10.75 |
2. | Charles MILLS | (87) | Ren 96 | 2:17.33 |
3. | Graeme LYONS | (86) | West Dunbart | 2:20.19 |
4. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 2:33.82 |
5. | Jason MacINTOSH | (88) | Co Glasgow | 2:35.68 |
6. | Mark FLYNN | (86) | West Dunbart | 2:39.08 |
7. | Andrew PARK | (91) | Co Glasgow | 2:42.71 |
Heats (Declared Winners) Mens 200m Individual Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 2:14.91 |
2. | Ben HIGSON | (86) | StirlingSwim | 2:17.10 |
3. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 2:17.27 |
4. | Euan McMILLAN | (87) | Ren 96 | 2:20.02 |
5. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 2:21.74 |
6. | Craig FORREST | (85) | Co Glasgow | 2:23.90 |
7. | Steven BINNIE | (86) | Falkirk | 2:24.05 |
8. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 2:24.58 |
9. | Charles MILLS | (87) | Ren 96 | 2:24.83 |
10. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:26.57 |
11. | Adam CARPENTER | (86) | Co Glasgow | 2:30.76 |
12. | Mark LAMB | (87) | Cumbernauld | 2:31.30 |
13. | Scott SIMPSON | (86) | Alloa | 2:34.81 |
14. | Craig GILLESPIE | (87) | Grangemouth | 2:36.68 |
15. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 2:36.82 |
16. | Mark FLYNN | (86) | West Dunbart | 2:37.18 |
Heats (Declared Winners) Mens 400m Individual Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 4:50.42 |
2. | Ben HIGSON | (86) | StirlingSwim | 4:54.72 |
3. | Euan McMILLAN | (87) | Ren 96 | 4:54.76 |
4. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 5:02.11 |
5. | Steven BINNIE | (86) | Falkirk | 5:03.40 |
6. | Andrew ALLISON | (88) | Cumbernauld | 5:36.54 |
| Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | DIS T 4L. |
| Mark FLYNN | (86) | West Dunbart | DIS T 4L. |
Heats Womens 50m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise COULL | (84) | Ren 96 | 28.64 |
2. | Rhona CONWAY | (88) | Cumbernauld | 28.88 |
3. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 28.95 |
3. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 28.95 |
5. | Sinead ROWNEY | (83) | Cumbernauld | 29.04 |
6. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 29.27 |
7. | Katy TAYLOR | (87) | Ren 96 | 29.55 |
8. | Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | 29.63 |
9. | Collette GARSIDE | (87) | Eastkilbride | 29.70 |
10. | Crystal CHESTERS | (86) | Dumfries | 29.71 |
11. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 29.85 |
12. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 30.04 |
13. | Lynne McKERLIE | (86) | Inverclyde | 30.18 |
14. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 30.23 |
14. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 30.23 |
16. | Kirsty AITKEN | (88) | Ren 96 | 30.34 |
17. | Simone HOY | (88) | Kilmarnock | 30.55 |
18. | Rosie OGG | (90) | Stirling | 30.56 |
19. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 30.62 |
20. | Claire BEATTIE | (83) | Scotia | 30.95 |
21. | Donna ADAM | (69) | Stirling | 30.98 |
22. | Hatty FLOYD | (88) | Milngavie &b | 31.04 |
23. | Claire McLAUCHLAN | (87) | Scotia | 31.32 |
24. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 31.35 |
25. | Clara SMITH | (90) | West Dunbart | 31.42 |
26. | Nicola FLYNN | (89) | West Dunbart | 31.51 |
27. | Charlotte MOSS | (88) | Grangemouth | 31.52 |
28. | Jennifer SMITH | (88) | Ren 96 | 31.56 |
29. | Jessica ALEXANDER | (88) | Ren 96 | 31.63 |
30. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 31.76 |
31. | Khara WELSH | (89) | N Ayrshire | 31.93 |
32. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 32.09 |
33. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 32.12 |
34. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 32.28 |
35. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 32.33 |
36. | Eilidh McKENDRICK | (88) | Kingston | 32.78 |
Final Womens 50m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise COULL | (84) | Ren 96 | 28.64 |
2. | Rhona CONWAY | (88) | Cumbernauld | 28.88 |
3. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 28.95 |
3. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 28.95 |
5. | Sinead ROWNEY | (83) | Cumbernauld | 29.04 |
6. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 29.27 |
Heats Womens 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 1:02.34 |
2. | Louise COULL | (84) | Ren 96 | 1:02.47 |
3. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 1:02.70 |
4. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 1:02.93 |
5. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 1:02.94 |
6. | Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | 1:03.37 |
7. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 1:03.53 |
8. | Katy TAYLOR | (87) | Ren 96 | 1:03.89 |
9. | Sinead ROWNEY | (83) | Cumbernauld | 1:04.31 |
10. | Crystal CHESTERS | (86) | Dumfries | 1:04.57 |
11. | Collette GARSIDE | (87) | Eastkilbride | 1:04.78 |
12. | Lynne McKERLIE | (86) | Inverclyde | 1:05.53 |
13. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 1:06.54 |
14. | Jessica ALEXANDER | (88) | Ren 96 | 1:07.72 |
15. | Simone HOY | (88) | Kilmarnock | 1:07.84 |
16. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 1:10.03 |
17. | Ashleigh ARMSTRONG | (86) | Co Glasgow | 1:10.62 |
Final Womens 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise COULL | (84) | Ren 96 | 1:00.83 |
2. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 1:01.90 |
3. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 1:02.00 |
4. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 1:02.08 |
5. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 1:02.21 |
6. | Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | 1:03.90 |
Heats (Declared Winners) Womens 200m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 2:09.33 |
2. | Louise COULL | (84) | Ren 96 | 2:11.85 |
3. | Ashton BOWMAN | (87) | Alloa | 2:12.24 |
4. | Sinead DOHERTY | (86) | Co Glasgow | 2:15.51 |
5. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 2:15.59 |
6. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 2:15.71 |
7. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 2:17.28 |
8. | Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | 2:18.55 |
9. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 2:20.96 |
10. | Ruth HUMPHREYS | (87) | Co Glasgow | 2:21.73 |
11. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 2:22.45 |
12. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 2:22.71 |
13. | Collette GARSIDE | (87) | Eastkilbride | 2:25.13 |
14. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 2:29.85 |
15. | Jennifer MCKIE | (87) | Co Glasgow | 2:31.11 |
Heats (Declared Winners) Womens 400m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ashton BOWMAN | (87) | Alloa | 4:37.19 |
2. | Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | 4:46.79 |
3. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 4:47.45 |
4. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 4:47.83 |
5. | Ruth HUMPHREYS | (87) | Co Glasgow | 4:52.38 |
6. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 4:53.08 |
7. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 4:55.29 |
8. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 4:55.61 |
9. | Lynne McKERLIE | (86) | Inverclyde | 4:57.78 |
10. | Ashleigh ARMSTRONG | (86) | Co Glasgow | 4:59.13 |
11. | Laurie McFARLANE | (87) | Co Glasgow | 5:00.17 |
12. | Claire BEATTIE | (83) | Scotia | 5:02.01 |
13. | Jennifer MCKIE | (87) | Co Glasgow | 5:06.41 |
14. | Audrey WRIGHT | (87) | Cumbernauld | 5:14.90 |
15. | Alice DINSDALE-YOUNG | (88) | Ren 96 | 5:16.25 |
Heats (Declared Winners) Womens 800m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ashton BOWMAN | (87) | Alloa | 9:22.12 |
2. | Sinead DOHERTY | (86) | Co Glasgow | 9:29.10 |
3. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 9:51.70 |
4. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 9:55.28 |
5. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 10:00.09 |
6. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 10:02.64 |
7. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 10:10.88 |
8. | Jennifer MCKIE | (87) | Co Glasgow | 10:15.75 |
9. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 10:22.06 |
10. | Rachael BRYDSON | (87) | Ren 96 | 10:33.36 |
Heats (Declared Winners) Womens 1500m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 17:54.91 |
2. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 18:49.68 |
3. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 19:06.18 |
4. | Amy PUNSHON | (90) | Co Glasgow | 19:06.58 |
5. | Sinead ROWNEY | (83) | Cumbernauld | 19:10.30 |
6. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 19:24.22 |
7. | Karen HAY | (86) | Cumbernauld | 20:20.91 |
Heats Womens 50m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 36.27 |
2. | Aurelia KASSATLY | (87) | Eastkilbride | 36.39 |
3. | Sarah CAMPBELL | (86) | Lanark | 37.78 |
4. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 38.09 |
5. | Alison O'PREY | (88) | Kirkintilloc | 38.18 |
6. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 38.39 |
7. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 38.43 |
8. | Fiona ANDREWS | (89) | Ren 96 | 38.54 |
9. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 39.00 |
10. | Daniela MAZZONI | (90) | Inverclyde | 39.46 |
11. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 39.50 |
12. | Claire McCRACKEN | (89) | Cumbernauld | 39.57 |
13. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 39.68 |
14. | Ruth MacLEAN | (90) | Co Glasgow | 40.27 |
15. | Lauren PATRICK | (90) | Kirkintilloc | 40.40 |
16. | Clare BARBER | (86) | Cumbernauld | 40.45 |
17. | Sophie DORRIAN | (90) | Inverclyde | 40.52 |
18. | Emma McDOUGALL | (90) | Ren 96 | 40.65 |
18. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 40.65 |
20. | Alice DINSDALE-YOUNG | (88) | Ren 96 | 40.81 |
21. | Svenja TIMMINS | (90) | Stirling | 41.02 |
22. | Ashleigh COPELAND | (91) | West Dunbart | 41.21 |
23. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 41.23 |
24. | Claire McLAUCHLAN | (87) | Scotia | 41.32 |
25. | Kirsten SMITH | (90) | Cumbernauld | 41.68 |
26. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 41.75 |
27. | Georgia WANDS | (91) | Milngavie &b | 42.35 |
28. | Fiona MacGREGOR | (89) | Milngavie &b | 42.64 |
29. | Alexis SMITH | (90) | Co Glasgow | 43.16 |
30. | Eilidh McKENDRICK | (88) | Kingston | 43.40 |
31. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 44.23 |
32. | Debra LAVERIE | (91) | Eastkilbride | 44.37 |
33. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 45.06 |
Final Womens 50m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aurelia KASSATLY | (87) | Eastkilbride | 36.31 |
2. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 36.36 |
3. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 37.34 |
4. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 37.96 |
5. | Sarah CAMPBELL | (86) | Lanark | 38.43 |
6. | Alison O'PREY | (88) | Kirkintilloc | 38.62 |
Heats Womens 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 1:19.06 |
2. | Fiona ANDREWS | (89) | Ren 96 | 1:22.18 |
3. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 1:22.89 |
4. | Sinead DOHERTY | (86) | Co Glasgow | 1:23.78 |
5. | Sarah CAMPBELL | (86) | Lanark | 1:24.09 |
6. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 1:24.73 |
7. | Alison O'PREY | (88) | Kirkintilloc | 1:25.01 |
8. | Ruth MacLEAN | (90) | Co Glasgow | 1:25.62 |
9. | Emma McDOUGALL | (90) | Ren 96 | 1:26.30 |
10. | Alice DINSDALE-YOUNG | (88) | Ren 96 | 1:27.06 |
11. | Lauren PATRICK | (90) | Kirkintilloc | 1:31.55 |
12. | Claire McLAUCHLAN | (87) | Scotia | 1:32.03 |
Final Womens 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 1:19.08 |
2. | Fiona ANDREWS | (89) | Ren 96 | 1:21.16 |
3. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 1:21.79 |
4. | Sinead DOHERTY | (86) | Co Glasgow | 1:23.08 |
5. | Sarah CAMPBELL | (86) | Lanark | 1:23.60 |
6. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 1:25.56 |
Heats (Declared Winners) Womens 200m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 2:49.00 |
2. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 2:53.01 |
3. | Alison O'PREY | (88) | Kirkintilloc | 2:55.40 |
4. | Ruth MacLEAN | (90) | Co Glasgow | 2:58.62 |
5. | Sarah CAMPBELL | (86) | Lanark | 2:58.82 |
6. | Aurelia KASSATLY | (87) | Eastkilbride | 3:00.26 |
7. | Emma McDOUGALL | (90) | Ren 96 | 3:00.61 |
8. | Kirstie MUIR | (91) | Co Glasgow | 3:03.58 |
9. | Kerri HOLMES | (90) | Co Glasgow | 3:03.68 |
10. | Alice DINSDALE-YOUNG | (88) | Ren 96 | 3:11.59 |
11. | Georgia WANDS | (91) | Milngavie &b | 3:11.69 |
12. | Claire McLAUCHLAN | (87) | Scotia | 3:15.35 |
| Lauren PATRICK | (90) | Kirkintilloc | DNF |
Heats Womens 50m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 30.90 |
2. | Alison MALCOLM | (87) | Ren 96 | 31.00 |
3. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 31.40 |
4. | Rhona CONWAY | (88) | Cumbernauld | 31.44 |
5. | Vikki SMITH | (86) | Eastkilbride | 31.54 |
6. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 31.82 |
7. | Louise COULL | (84) | Ren 96 | 31.92 |
7. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 31.92 |
9. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 32.17 |
10. | Katy TAYLOR | (87) | Ren 96 | 32.25 |
11. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 32.29 |
12. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 32.59 |
13. | Crystal CHESTERS | (86) | Dumfries | 32.67 |
14. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 32.68 |
15. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 32.80 |
16. | Sarah BLACKWOOD | (81) | N Ayrshire | 33.04 |
17. | Jessica ALEXANDER | (88) | Ren 96 | 33.08 |
18. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 33.13 |
19. | Donna ADAM | (69) | Stirling | 33.64 |
20. | Collette GARSIDE | (87) | Eastkilbride | 33.65 |
21. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 34.07 |
22. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 34.43 |
23. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 34.60 |
23. | Laurie McFARLANE | (87) | Co Glasgow | 34.60 |
25. | Claire McLAUCHLAN | (87) | Scotia | 34.67 |
26. | Arlene STEWART | (86) | Lanark | 34.87 |
27. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 35.12 |
28. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 35.15 |
29. | Khara WELSH | (89) | N Ayrshire | 35.18 |
29. | Kirtsy RAMSAY | (90) | Grangemouth | 35.18 |
31. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 35.57 |
32. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 35.72 |
33. | Charlotte MOSS | (88) | Grangemouth | 35.99 |
34. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 36.45 |
35. | Linsey FORRESTER | (88) | Scotia | 36.64 |
36. | Jacqueline CARROLL | (88) | Eastkilbride | 37.05 |
Final Womens 50m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 30.61 |
2. | Rhona CONWAY | (88) | Cumbernauld | 30.84 |
3. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 31.15 |
4. | Alison MALCOLM | (87) | Ren 96 | 31.17 |
5. | Vikki SMITH | (86) | Eastkilbride | 31.76 |
6. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 31.81 |
Heats Womens 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 1:07.34 |
2. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 1:09.32 |
3. | Ashton BOWMAN | (87) | Alloa | 1:10.35 |
4. | Katy TAYLOR | (87) | Ren 96 | 1:10.62 |
5. | Sinead DOHERTY | (86) | Co Glasgow | 1:12.21 |
6. | Crystal CHESTERS | (86) | Dumfries | 1:12.23 |
7. | Sarah BLACKWOOD | (81) | N Ayrshire | 1:12.31 |
8. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 1:13.05 |
9. | Ashley McDOWALL | (87) | Cumbernauld | 1:13.60 |
10. | Laurie McFARLANE | (87) | Co Glasgow | 1:14.90 |
11. | Vikki SMITH | (86) | Eastkilbride | 1:15.04 |
12. | Laura McEWAN | (88) | Blantyre | 1:15.99 |
13. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 1:17.24 |
14. | Collette GARSIDE | (87) | Eastkilbride | 1:17.59 |
15. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 1:27.76 |
| Alison MALCOLM | (87) | Ren 96 | DIS ST |
Final Womens 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 1:06.17 |
2. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 1:06.86 |
3. | Ashton BOWMAN | (87) | Alloa | 1:10.31 |
4. | Katy TAYLOR | (87) | Ren 96 | 1:10.34 |
5. | Crystal CHESTERS | (86) | Dumfries | 1:11.74 |
6. | Sinead DOHERTY | (86) | Co Glasgow | 1:12.11 |
Heats (Declared Winners) Womens 200m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 2:26.18 |
2. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 2:34.43 |
3. | Ashley McDOWALL | (87) | Cumbernauld | 2:35.18 |
4. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 2:36.46 |
5. | Laurie McFARLANE | (87) | Co Glasgow | 2:41.24 |
6. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 2:41.64 |
7. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 2:43.94 |
8. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 2:47.51 |
Heats Womens 50m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise COULL | (84) | Ren 96 | 31.32 |
2. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 32.44 |
3. | Sinead ROWNEY | (83) | Cumbernauld | 32.51 |
4. | Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | 32.73 |
5. | Karen HAY | (86) | Cumbernauld | 33.50 |
6. | Kirsty AITKEN | (88) | Ren 96 | 33.78 |
7. | Alison MALCOLM | (87) | Ren 96 | 34.00 |
8. | Jill BARBER | (89) | Cumbernauld | 34.07 |
9. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 34.16 |
10. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 34.18 |
11. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 34.76 |
12. | Jenni MITCHELL | (87) | Cumbernauld | 35.06 |
13. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 35.46 |
14. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 35.78 |
15. | Claire BEATTIE | (83) | Scotia | 35.96 |
16. | Linsey FORRESTER | (88) | Scotia | 36.11 |
17. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 36.32 |
18. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 36.95 |
19. | Sophie LINDSAY | (91) | West Dunbart | 37.44 |
20. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 37.77 |
21. | Sophia McKENNA | (89) | Cumbernauld | 37.78 |
22. | Sophie DORRIAN | (90) | Inverclyde | 37.94 |
23. | Alice DINSDALE-YOUNG | (88) | Ren 96 | 38.07 |
24. | Jennifer SMITH | (88) | Ren 96 | 38.25 |
25. | Rudi RODGERS | (90) | Kirkintilloc | 38.67 |
26. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 39.10 |
27. | Kate SINCLAIR | (89) | Kingston | 39.26 |
28. | Jade WILLIAMS | (91) | Grangemouth | 39.65 |
29. | Megan TULLY | (89) | Stirling | 39.70 |
30. | Jacqueline CARROLL | (88) | Eastkilbride | 39.82 |
31. | Daniela MAZZONI | (90) | Inverclyde | 39.97 |
32. | Caroline DONALD | (85) | Kingston | 41.55 |
Final Womens 50m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise COULL | (84) | Ren 96 | 31.38 |
2. | Sinead ROWNEY | (83) | Cumbernauld | 32.14 |
3. | Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | 32.47 |
4. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 32.60 |
5. | Kirsty AITKEN | (88) | Ren 96 | 34.18 |
6. | Karen HAY | (86) | Cumbernauld | 34.32 |
Heats Womens 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise COULL | (84) | Ren 96 | 1:06.99 |
2. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 1:07.47 |
3. | Sinead ROWNEY | (83) | Cumbernauld | 1:09.68 |
4. | Ashton BOWMAN | (87) | Alloa | 1:11.69 |
5. | Karen HAY | (86) | Cumbernauld | 1:12.35 |
6. | Alison MALCOLM | (87) | Ren 96 | 1:13.00 |
7. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 1:13.12 |
8. | Kirsty AITKEN | (88) | Ren 96 | 1:13.36 |
9. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 1:13.68 |
10. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 1:13.76 |
11. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 1:16.27 |
12. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 1:16.28 |
13. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 1:16.55 |
14. | Jenni MITCHELL | (87) | Cumbernauld | 1:16.69 |
15. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 1:17.40 |
16. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 1:17.72 |
17. | Linsey FORRESTER | (88) | Scotia | 1:19.81 |
18. | Jennifer SMITH | (88) | Ren 96 | 1:20.57 |
19. | Jennifer MCKIE | (87) | Co Glasgow | 1:20.94 |
Final Womens 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise COULL | (84) | Ren 96 | 1:05.02 |
2. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 1:06.35 |
3. | Sinead ROWNEY | (83) | Cumbernauld | 1:10.68 |
4. | Ashton BOWMAN | (87) | Alloa | 1:11.82 |
5. | Karen HAY | (86) | Cumbernauld | 1:12.75 |
6. | Alison MALCOLM | (87) | Ren 96 | 1:15.19 |
Heats (Declared Winners) Womens 200m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise COULL | (84) | Ren 96 | 2:17.73 |
2. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 2:21.25 |
3. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 2:31.54 |
4. | Ashton BOWMAN | (87) | Alloa | 2:33.78 |
5. | Karen HAY | (86) | Cumbernauld | 2:34.71 |
6. | Sinead ROWNEY | (83) | Cumbernauld | 2:35.62 |
7. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 2:36.41 |
8. | Alison MALCOLM | (87) | Ren 96 | 2:36.86 |
9. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 2:39.44 |
10. | Jenni MITCHELL | (87) | Cumbernauld | 2:39.88 |
11. | Ashley McDOWALL | (87) | Cumbernauld | 2:41.95 |
12. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 2:42.47 |
13. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 2:45.27 |
14. | Jennifer MCKIE | (87) | Co Glasgow | 2:46.30 |
15. | Rachael BRYDSON | (87) | Ren 96 | 2:47.55 |
16. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 2:49.41 |
17. | Audrey WRIGHT | (87) | Cumbernauld | 2:50.45 |
18. | Ruth MacLEAN | (90) | Co Glasgow | 2:51.39 |
Heats (Declared Winners) Womens 200m Individual Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise COULL | (84) | Ren 96 | 2:29.00 |
2. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 2:32.38 |
3. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 2:33.26 |
4. | Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | 2:33.39 |
5. | Alison MALCOLM | (87) | Ren 96 | 2:39.66 |
6. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 2:41.43 |
7. | Lynne McKERLIE | (86) | Inverclyde | 2:42.44 |
8. | Alice DINSDALE-YOUNG | (88) | Ren 96 | 2:46.93 |
9. | Ashleigh ARMSTRONG | (86) | Co Glasgow | 2:51.23 |
10. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 2:51.71 |
Heats (Declared Winners) Womens 400m Individual Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Sinead DOHERTY | (86) | Co Glasgow | 5:11.31 |
2. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 5:21.91 |
3. | Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | 5:23.51 |
4. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 5:27.00 |
5. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 5:36.88 |
6. | Lynne McKERLIE | (86) | Inverclyde | 5:42.64 |
7. | Kirstie MUIR | (91) | Co Glasgow | 5:42.73 |
8. | Amy PUNSHON | (90) | Co Glasgow | 5:51.65 |
9. | Alice DINSDALE-YOUNG | (88) | Ren 96 | 5:51.68 |
10. | Alexis SMITH | (90) | Co Glasgow | 5:57.90 |
11. | Nicola TURNER | (88) | Co Glasgow | 6:16.69 |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years/Under 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 1:04.37 |
2. | Ross TAYLOR | (91) | Co Glasgow | 1:04.92 |
3. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 1:06.09 |
4. | Roy CAMERON | (90) | West Dunbart | 1:07.67 |
5. | Calum CROTCH | (91) | West Dunbart | 1:08.63 |
6. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 1:08.83 |
7. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 1:09.06 |
8. | Kieran McGuckin | (90) | Falkirk | 1:09.07 |
9. | Andrew COYLE | (91) | Ren 96 | 1:09.39 |
10. | Ross MUIR | (91) | Falkirk | 1:09.53 |
11. | Calum McGHEE | (91) | Cumbernauld | 1:10.76 |
12. | Ross WEIR | (90) | Bellshill | 1:11.06 |
13. | Greggor BOYLE | (91) | Kirkintilloc | 1:11.83 |
14. | Jamie ROBERTSON | (90) | Milngavie &b | 1:11.96 |
15. | Andrew DICKSON | (90) | Lanark | 1:12.37 |
16. | Kenneth ERRINGTON | (91) | Lanark | 1:12.42 |
17. | Ross F CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 1:13.05 |
18. | Scott THOMSON | (91) | Alloa | 1:13.33 |
19. | Iain LEITCH | (90) | Cumbernauld | 1:13.54 |
20. | Stuart WALLACE | (92) | N Ayrshire | 1:13.79 |
21. | Jonathan GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 1:14.12 |
22. | Connor EDENBOROUGH | (90) | Ren 96 | 1:15.14 |
23. | Jamie GIBB | (90) | Kingston | 1:16.26 |
24. | Glenn McINTOSH | (92) | Co Glasgow | 1:16.90 |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 57.75 |
2. | Andrew DONALDSON | (88) | Alloa | 59.28 |
3. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 59.48 |
4. | Fraser SIMPSON | (88) | Alloa | 1:00.18 |
5. | Stuart HOUSTON | (89) | Ren 96 | 1:00.26 |
6. | Ross MORTIMER | (89) | West Dunbart | 1:00.77 |
7. | Colin SMITH | (88) | West Dunbart | 1:01.10 |
8. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 1:01.98 |
9. | Ross DOBIE | (88) | Dumfries | 1:02.05 |
10. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 1:02.17 |
11. | Martin CAMMIDGE | (88) | Milngavie &b | 1:02.65 |
12. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 1:02.80 |
13. | Brian DALGLEISH | (88) | Kilmarnock | 1:03.43 |
14. | Ross TAVENDALE | (88) | Cumbernauld | 1:03.91 |
15. | Mark MacKENZIE | (90) | Renfrew Bath | 1:04.14 |
16. | Lewis MACKLE | (89) | Cumbernauld | 1:04.43 |
17. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 1:06.40 |
| Graham KERR | (88) | Larkhall | DIS ST |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 200m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 2:06.83 |
2. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 2:07.08 |
3. | Fraser SIMPSON | (88) | Alloa | 2:10.33 |
4. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 2:10.70 |
5. | Andrew DONALDSON | (88) | Alloa | 2:13.88 |
6. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 2:14.12 |
7. | Martin CAMMIDGE | (88) | Milngavie &b | 2:17.69 |
8. | Ross MORTIMER | (89) | West Dunbart | 2:18.07 |
9. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 2:18.13 |
10. | David SMITH | (90) | Falkirk | 2:18.21 |
11. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 2:19.18 |
12. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 2:20.74 |
13. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 2:21.57 |
14. | Ross TAVENDALE | (88) | Cumbernauld | 2:21.60 |
15. | Mark MacKENZIE | (90) | Renfrew Bath | 2:22.63 |
16. | Colin SMITH | (88) | West Dunbart | 2:23.07 |
17. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 2:24.29 |
18. | Lewis MACKLE | (89) | Cumbernauld | 2:27.87 |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 400m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 4:31.55 |
2. | Stuart HOUSTON | (89) | Ren 96 | 4:32.95 |
3. | Fraser SIMPSON | (88) | Alloa | 4:35.78 |
4. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 4:47.45 |
5. | Jason MacINTOSH | (88) | Co Glasgow | 4:48.67 |
6. | Martin CAMMIDGE | (88) | Milngavie &b | 4:51.35 |
7. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 4:51.58 |
8. | Ross TAVENDALE | (88) | Cumbernauld | 4:52.71 |
9. | Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | 4:54.55 |
10. | Michael LYNCH | (89) | Co Glasgow | 4:55.09 |
11. | Martin KERR | (90) | Co Glasgow | 4:57.96 |
12. | Craig WORKMAN | (90) | Co Glasgow | 4:59.53 |
13. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 5:00.66 |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years/Under 400m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | John ARCHIBALD | (90) | Milngavie &b | 4:50.62 |
2. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 4:59.54 |
3. | Andrew PARK | (91) | Co Glasgow | 5:00.46 |
4. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 5:00.61 |
5. | Andrew COYLE | (91) | Ren 96 | 5:12.17 |
6. | Roy CAMERON | (90) | West Dunbart | 5:13.85 |
7. | Kieran McGuckin | (90) | Falkirk | 5:14.09 |
8. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 5:14.15 |
9. | Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | 5:14.79 |
10. | Andrew DICKSON | (90) | Lanark | 5:15.57 |
11. | Ross MUIR | (91) | Falkirk | 5:16.17 |
12. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 5:21.69 |
13. | Calum McGHEE | (91) | Cumbernauld | 5:24.16 |
14. | Iain LEITCH | (90) | Cumbernauld | 5:25.33 |
15. | Connor EDENBOROUGH | (90) | Ren 96 | 5:28.53 |
16. | Ross WEIR | (90) | Bellshill | 5:32.59 |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 1:12.23 |
2. | Ross DOBIE | (88) | Dumfries | 1:18.82 |
3. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 1:20.96 |
4. | Peter STIRLING | (89) | Co Glasgow | 1:22.59 |
5. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 1:22.66 |
6. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 1:23.09 |
7. | Craig McGLASHAN | (88) | West Dunbart | 1:23.74 |
8. | Andrew DONALDSON | (88) | Alloa | 1:23.97 |
9. | Callum WILKINSON | (89) | Eastkilbride | 1:24.16 |
10. | Michael LYNCH | (89) | Co Glasgow | 1:25.07 |
11. | Billy CAMERON | (89) | Scotia | 1:25.23 |
12. | Owen GRIFFITHS | (89) | Bo'ness | 1:25.69 |
13. | Lewis MACKLE | (89) | Cumbernauld | 1:26.58 |
14. | David ERRINGTON | (88) | Lanark | 1:27.30 |
15. | Callum GILLESPIE | (88) | Dumfries | 1:27.58 |
16. | Derek WILSON | (89) | Grangemouth | 1:28.22 |
17. | Darren BLACK | (89) | Ren 96 | 1:28.55 |
18. | Andrew ALCORN | (89) | Dumfries | 1:31.51 |
19. | Craig WORKMAN | (90) | Co Glasgow | 1:31.74 |
20. | Callum LANG | (90) | Larkhall | 1:31.78 |
21. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 1:32.00 |
22. | Steven BANKS | (88) | Motherwell W | 1:34.17 |
23. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 1:35.69 |
Heats (Declared Winners) Boys 12yrs/Under 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 1:21.64 |
2. | Kieran McGuckin | (90) | Falkirk | 1:24.57 |
3. | Douglas SCOTT | (91) | Eastkilbride | 1:27.58 |
4. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 1:28.84 |
5. | Andrew PARK | (91) | Co Glasgow | 1:28.94 |
6. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 1:29.64 |
7. | Iain LEITCH | (90) | Cumbernauld | 1:30.47 |
8. | Ross MUIR | (91) | Falkirk | 1:31.98 |
9. | Ross F CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 1:32.35 |
10. | Ryan NIMMO | (91) | Grangemouth | 1:33.73 |
11. | Roy CAMERON | (90) | West Dunbart | 1:33.98 |
12. | Vasili GORDEYEV | (90) | Co Glasgow | 1:34.46 |
13. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 1:34.57 |
14. | Andrew COYLE | (91) | Ren 96 | 1:34.74 |
15. | Christopher JONES | (91) | West Dunbart | 1:35.60 |
16. | Andrew THOMSON | (91) | Renfrew Bath | 1:35.81 |
17. | Darren ROMER | (90) | Motherwell W | 1:36.39 |
18. | Craig PAZIKAS | (91) | Kirkintilloc | 1:36.54 |
19. | Calum CROTCH | (91) | West Dunbart | 1:36.89 |
20. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 1:37.15 |
21. | Kenneth ERRINGTON | (91) | Lanark | 1:37.40 |
22. | Scott THOMSON | (91) | Alloa | 1:41.09 |
23. | Stuart WALLACE | (92) | N Ayrshire | 1:41.56 |
24. | Simon BRENNAN | (92) | Cumbernauld | 1:41.91 |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 200m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 2:35.19 |
2. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 2:49.20 |
3. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 2:56.04 |
4. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 2:58.53 |
5. | Andrew DONALDSON | (88) | Alloa | 2:58.84 |
6. | Michael LYNCH | (89) | Co Glasgow | 3:02.50 |
7. | Craig McGLASHAN | (88) | West Dunbart | 3:03.67 |
8. | Darren BLACK | (89) | Ren 96 | 3:04.41 |
9. | David ERRINGTON | (88) | Lanark | 3:09.13 |
10. | Lewis MACKLE | (89) | Cumbernauld | 3:12.74 |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart HOUSTON | (89) | Ren 96 | 1:01.69 |
2. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 1:04.20 |
3. | Fraser SIMPSON | (88) | Alloa | 1:08.12 |
4. | Craig McGLASHAN | (88) | West Dunbart | 1:09.02 |
5. | Michael LYNCH | (89) | Co Glasgow | 1:09.86 |
6. | David SMITH | (90) | Falkirk | 1:10.10 |
7. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 1:10.11 |
8. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 1:10.26 |
9. | Martin CAMMIDGE | (88) | Milngavie &b | 1:12.15 |
10. | Jason MacINTOSH | (88) | Co Glasgow | 1:12.98 |
11. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 1:15.51 |
12. | Mark MacKENZIE | (90) | Renfrew Bath | 1:15.91 |
13. | Graeme WILSON | (88) | Motherwell W | 1:16.20 |
14. | Colin SMITH | (88) | West Dunbart | 1:16.37 |
15. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 1:16.64 |
16. | Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | 1:17.32 |
17. | Blair STEVENSON | (89) | Scotia | 1:17.54 |
18. | Nick SHIELDS | (88) | Co Glasgow | 1:17.65 |
19. | Callum WILKINSON | (89) | Eastkilbride | 1:20.50 |
20. | Derek WILSON | (89) | Grangemouth | 1:20.84 |
21. | Daniel TIERNEY | (88) | Alloa | 1:22.79 |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years/Under 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 1:12.89 |
2. | Ross TAYLOR | (91) | Co Glasgow | 1:14.45 |
3. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 1:14.79 |
4. | Andrew COYLE | (91) | Ren 96 | 1:16.16 |
5. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 1:17.56 |
6. | Ross F CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 1:18.17 |
7. | John ARCHIBALD | (90) | Milngavie &b | 1:18.58 |
8. | Calum CROTCH | (91) | West Dunbart | 1:20.35 |
9. | Ryan NIMMO | (91) | Grangemouth | 1:20.43 |
10. | Kieran McGuckin | (90) | Falkirk | 1:20.98 |
11. | Jamie ROBERTSON | (90) | Milngavie &b | 1:21.51 |
12. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 1:22.39 |
13. | Roy CAMERON | (90) | West Dunbart | 1:23.12 |
14. | Rory LAMONT | (91) | West Dunbart | 1:23.14 |
15. | Ross MUIR | (91) | Falkirk | 1:26.12 |
16. | Glenn McINTOSH | (92) | Co Glasgow | 1:30.27 |
17. | Ross MACKAY | (92) | Co Glasgow | 1:30.50 |
18. | Luke PARK | (91) | Dumfries | 1:32.11 |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 200m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Michael LYNCH | (89) | Co Glasgow | 2:29.82 |
2. | David SMITH | (90) | Falkirk | 2:35.05 |
3. | Jason MacINTOSH | (88) | Co Glasgow | 2:40.38 |
4. | Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | 2:43.02 |
5. | Nick SHIELDS | (88) | Co Glasgow | 2:46.77 |
| Craig McGLASHAN | (88) | West Dunbart | DIS SL 2L. |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 1:05.69 |
2. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 1:07.63 |
3. | Ross DOBIE | (88) | Dumfries | 1:08.42 |
4. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 1:08.98 |
5. | Graeme WILSON | (88) | Motherwell W | 1:09.50 |
6. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 1:10.45 |
7. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 1:10.73 |
8. | David SMITH | (90) | Falkirk | 1:11.89 |
9. | Craig MURDOCH | (90) | Motherwell W | 1:13.26 |
10. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 1:13.92 |
11. | Jason MacINTOSH | (88) | Co Glasgow | 1:14.34 |
12. | Daniel TIERNEY | (88) | Alloa | 1:14.36 |
13. | Ross TAVENDALE | (88) | Cumbernauld | 1:14.45 |
14. | Craig WORKMAN | (90) | Co Glasgow | 1:14.82 |
15. | Gavin WILLIAMS | (89) | Inverclyde | 1:15.10 |
16. | Bruce McLINTOCK | (89) | Milngavie &b | 1:15.65 |
17. | Brian DALGLEISH | (88) | Kilmarnock | 1:15.86 |
18. | David ERRINGTON | (88) | Lanark | 1:17.45 |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years/Under 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 1:12.22 |
2. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 1:16.14 |
3. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 1:17.53 |
4. | Kieran McGuckin | (90) | Falkirk | 1:17.91 |
5. | Roy CAMERON | (90) | West Dunbart | 1:19.14 |
6. | Ross TAYLOR | (91) | Co Glasgow | 1:19.23 |
7. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 1:19.72 |
8. | Andrew COYLE | (91) | Ren 96 | 1:19.81 |
9. | Adam POWIS | (91) | N Ayrshire | 1:20.39 |
10. | Ross MUIR | (91) | Falkirk | 1:20.71 |
11. | Calum McGHEE | (91) | Cumbernauld | 1:21.21 |
12. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 1:22.13 |
13. | Ryan NIMMO | (91) | Grangemouth | 1:22.54 |
14. | Connor EDENBOROUGH | (90) | Ren 96 | 1:23.17 |
15. | Craig PAZIKAS | (91) | Kirkintilloc | 1:23.54 |
16. | Martin SPEIRS | (91) | Renfrew Bath | 1:24.27 |
17. | Ross WEIR | (90) | Bellshill | 1:25.56 |
18. | Glenn McINTOSH | (92) | Co Glasgow | 1:27.15 |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 200m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 2:20.62 |
2. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 2:27.57 |
3. | David SMITH | (90) | Falkirk | 2:31.84 |
4. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 2:32.44 |
5. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 2:32.49 |
6. | Graeme WILSON | (88) | Motherwell W | 2:32.64 |
7. | Jason MacINTOSH | (88) | Co Glasgow | 2:36.69 |
8. | Craig MURDOCH | (90) | Motherwell W | 2:37.41 |
9. | Ross TAVENDALE | (88) | Cumbernauld | 2:39.63 |
10. | Craig WORKMAN | (90) | Co Glasgow | 2:40.47 |
11. | Bruce McLINTOCK | (89) | Milngavie &b | 2:41.89 |
12. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 2:43.84 |
13. | David ERRINGTON | (88) | Lanark | 2:44.91 |
14. | Callum WILKINSON | (89) | Eastkilbride | 2:46.66 |
15. | Daniel TIERNEY | (88) | Alloa | 2:46.69 |
16. | Nick SHIELDS | (88) | Co Glasgow | 2:50.87 |
17. | Darren BLACK | (89) | Ren 96 | 2:52.04 |
18. | Iain BRIERS | (89) | Motherwell W | 2:59.23 |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years/Under 200m Ind.Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 2:36.74 |
2. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 2:39.87 |
3. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 2:44.88 |
4. | Andrew COYLE | (91) | Ren 96 | 2:45.53 |
5. | John ARCHIBALD | (90) | Milngavie &b | 2:46.10 |
6. | Andrew PARK | (91) | Co Glasgow | 2:46.43 |
7. | Kieran McGuckin | (90) | Falkirk | 2:47.45 |
8. | Roy CAMERON | (90) | West Dunbart | 2:49.41 |
9. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 2:53.18 |
10. | Ross F CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 2:53.68 |
11. | Ross MUIR | (91) | Falkirk | 2:53.87 |
12. | Ross WEIR | (90) | Bellshill | 2:56.34 |
13. | Iain LEITCH | (90) | Cumbernauld | 2:56.40 |
14. | Calum CROTCH | (91) | West Dunbart | 3:00.09 |
15. | Connor EDENBOROUGH | (90) | Ren 96 | 3:06.00 |
16. | Paul McGEOUGH | (91) | Motherwell W | 3:06.10 |
17. | Glenn McINTOSH | (92) | Co Glasgow | 3:08.46 |
18. | Stuart WALLACE | (92) | N Ayrshire | 3:08.62 |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 200m Ind.Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 2:20.70 |
2. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 2:21.14 |
3. | Stuart HOUSTON | (89) | Ren 96 | 2:27.30 |
4. | Fraser SIMPSON | (88) | Alloa | 2:30.60 |
5. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 2:34.52 |
6. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 2:35.91 |
7. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 2:36.09 |
8. | David SMITH | (90) | Falkirk | 2:36.75 |
9. | Michael LYNCH | (89) | Co Glasgow | 2:36.82 |
10. | Ross MORTIMER | (89) | West Dunbart | 2:39.54 |
11. | Gavin WILLIAMS | (89) | Inverclyde | 2:42.51 |
12. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 2:45.54 |
13. | Peter STIRLING | (89) | Co Glasgow | 2:51.10 |
| Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | DIS SL 1L. |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 400m Ind.Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart HOUSTON | (89) | Ren 96 | 5:02.01 |
2. | Fraser SIMPSON | (88) | Alloa | 5:22.02 |
3. | Michael LYNCH | (89) | Co Glasgow | 5:23.30 |
4. | Jason MacINTOSH | (88) | Co Glasgow | 5:39.07 |
5. | Peter STIRLING | (89) | Co Glasgow | 5:40.66 |
6. | Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | 5:45.66 |
7. | Darren BLACK | (89) | Ren 96 | 5:53.51 |
| Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | DIS T 6L. |
Heats (Declared Winners) Girls 12 Years/Under 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 1:04.42 |
2. | Rosie OGG | (90) | Stirling | 1:06.57 |
3. | Alexis SMITH | (90) | Co Glasgow | 1:08.08 |
4. | Sophie DORRIAN | (90) | Inverclyde | 1:08.52 |
5. | Ruth MacLEAN | (90) | Co Glasgow | 1:09.06 |
6. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 1:09.17 |
7. | Caron NICHOLAS | (91) | Blantyre | 1:09.34 |
8. | Anna Rosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 1:09.82 |
9. | Daniela MAZZONI | (90) | Inverclyde | 1:09.94 |
10. | Sophie LINDSAY | (91) | West Dunbart | 1:10.09 |
11. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 1:10.15 |
12. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 1:10.24 |
13. | Lisa NAIDOO | (91) | Cumbernauld | 1:10.25 |
14. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 1:10.78 |
15. | Ashleigh COPELAND | (91) | West Dunbart | 1:11.00 |
16. | Sophie MILLER | (92) | Sth Ayrshire | 1:11.19 |
17. | Amie REID | (91) | Ren 96 | 1:11.22 |
18. | Rachel PIKE | (90) | Co Glasgow | 1:11.58 |
19. | Samantha KAY | (90) | West Dunbart | 1:12.05 |
20. | Joanne BRYDSON | (91) | Ren 96 | 1:13.44 |
21. | Claire PATRICK | (91) | Milngavie &b | 1:15.02 |
22. | Katie SPALDING | (91) | Co Glasgow | 1:15.08 |
23. | Debbie REID | (90) | Bo'ness | 1:15.52 |
23. | Rosie ATTERSON | (91) | Ren 96 | 1:15.52 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rhona CONWAY | (88) | Cumbernauld | 1:02.54 |
2. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 1:04.14 |
3. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 1:05.59 |
4. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 1:05.78 |
5. | Lorna DRUMMOND | (88) | Helensburgh | 1:06.07 |
6. | Hatty FLOYD | (88) | Milngavie &b | 1:06.42 |
7. | Jillian HART | (89) | Blantyre | 1:06.76 |
8. | Kirsty AITKEN | (88) | Ren 96 | 1:07.05 |
9. | Jill BARBER | (89) | Cumbernauld | 1:07.13 |
10. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 1:07.64 |
11. | Laura HART | (88) | N Ayrshire | 1:08.07 |
12. | Jennifer SMITH | (88) | Ren 96 | 1:08.52 |
13. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 1:08.54 |
14. | Nicola McNEIL | (90) | Co Glasgow | 1:09.20 |
15. | Jennifer SKINNIDER | (89) | Ren 96 | 1:09.60 |
16. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 1:10.09 |
17. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 1:10.99 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 200m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 2:22.95 |
2. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 2:23.53 |
3. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 2:24.56 |
4. | Nicola McNEIL | (90) | Co Glasgow | 2:25.60 |
5. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 2:26.56 |
6. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 2:28.27 |
7. | Jillian HART | (89) | Blantyre | 2:28.92 |
8. | Laura HART | (88) | N Ayrshire | 2:29.38 |
9. | Jennifer SKINNIDER | (89) | Ren 96 | 2:29.49 |
10. | Charlotte MOSS | (88) | Grangemouth | 2:30.21 |
11. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 2:30.34 |
12. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 2:31.53 |
13. | Nicola FLYNN | (89) | West Dunbart | 2:31.58 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 400m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 4:51.58 |
2. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 4:54.28 |
3. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 4:54.63 |
4. | Rebecca HILLIS | (90) | Ren 96 | 4:58.90 |
5. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 5:00.99 |
6. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 5:01.76 |
7. | Nicola McNEIL | (90) | Co Glasgow | 5:09.55 |
8. | Charlotte MOSS | (88) | Grangemouth | 5:10.77 |
9. | Jennifer SKINNIDER | (89) | Ren 96 | 5:11.21 |
10. | Nicola FLYNN | (89) | West Dunbart | 5:17.34 |
11. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 5:17.48 |
12. | Jacqueline CARROLL | (88) | Eastkilbride | 5:24.06 |
Heats (Declared Winners) Girls 12 Years/Under 400m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Amy PUNSHON | (90) | Co Glasgow | 5:00.75 |
2. | Rachel PIKE | (90) | Co Glasgow | 5:07.53 |
3. | Alexis SMITH | (90) | Co Glasgow | 5:07.85 |
4. | Ruth MacLEAN | (90) | Co Glasgow | 5:13.74 |
5. | Rosie OGG | (90) | Stirling | 5:17.23 |
6. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 5:17.45 |
7. | Anna Rosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 5:19.19 |
8. | Kerri HOLMES | (90) | Co Glasgow | 5:22.05 |
9. | Katie SPALDING | (91) | Co Glasgow | 5:25.28 |
10. | Caron NICHOLAS | (91) | Blantyre | 5:28.33 |
11. | Amie REID | (91) | Ren 96 | 5:29.00 |
12. | Rosie ATTERSON | (91) | Ren 96 | 5:32.59 |
13. | Louise HUNTER | (92) | Cumbernauld | 5:34.72 |
14. | Louise HAMILTON | (91) | Cumbernauld | 5:34.98 |
15. | Kimmy ALLAN | (91) | Bellshill | 5:45.08 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rebecca HILLIS | (90) | Ren 96 | 1:17.05 |
2. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 1:22.18 |
3. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 1:22.79 |
4. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 1:24.78 |
5. | Claire McCRACKEN | (89) | Cumbernauld | 1:25.30 |
6. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 1:25.50 |
7. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 1:27.05 |
8. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 1:29.24 |
9. | Lauren PATRICK | (90) | Kirkintilloc | 1:29.34 |
10. | Sarah ADAMS | (89) | Falkirk | 1:29.50 |
11. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 1:30.27 |
12. | Jillian HART | (89) | Blantyre | 1:31.04 |
13. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 1:31.36 |
14. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 1:31.60 |
15. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 1:31.94 |
16. | Fiona MacGREGOR | (89) | Milngavie &b | 1:32.45 |
17. | Jennifer SMITH | (88) | Ren 96 | 1:32.61 |
18. | Laura LOWDEN | (89) | Hamilton | 1:33.20 |
19. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 1:34.09 |
20. | Cara McGROTTY | (89) | West Dunbart | 1:34.12 |
21. | Rhona MARTIN | (89) | Renfrew Bath | 1:37.64 |
| Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | DIS ST |
Heats (Declared Winners) Girls 12yrs/Under 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Debra LAVERIE | (91) | Eastkilbride | 37.51 |
2. | Emma McDOUGALL | (90) | Ren 96 | 1:24.59 |
3. | Ruth MacLEAN | (90) | Co Glasgow | 1:24.99 |
4. | Amie REID | (91) | Ren 96 | 1:25.07 |
5. | Daniela MAZZONI | (90) | Inverclyde | 1:25.63 |
6. | Rosie OGG | (90) | Stirling | 1:28.92 |
7. | Kerri HOLMES | (90) | Co Glasgow | 1:29.38 |
8. | Sophie DORRIAN | (90) | Inverclyde | 1:29.44 |
9. | Svenja TIMMINS | (90) | Stirling | 1:29.51 |
10. | Georgia WANDS | (91) | Milngavie &b | 1:29.96 |
11. | Alexis SMITH | (90) | Co Glasgow | 1:30.00 |
12. | Alana MILLER | (91) | Co Glasgow | 1:30.47 |
13. | Ashleigh COPELAND | (91) | West Dunbart | 1:30.87 |
14. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 1:31.18 |
15. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 1:31.27 |
16. | Lynsey GLASGOW | (90) | Grangemouth | 1:31.92 |
17. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 1:32.31 |
18. | Amy COATS | (92) | Bellshill | 1:32.85 |
19. | Kirsten SMITH | (90) | Cumbernauld | 1:33.68 |
20. | Nissa MARSHALL | (91) | Cumbernauld | 1:35.17 |
21. | Diane DOCHERTY | (90) | Sth Ayrshire | 1:35.31 |
22. | Lisa MUNRO | (90) | Helensburgh | 1:35.71 |
23. | Jade WILLIAMS | (91) | Grangemouth | 1:37.60 |
24. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 1:37.63 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 200m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rebecca HILLIS | (90) | Ren 96 | 2:45.15 |
2. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 2:51.36 |
3. | Fiona ANDREWS | (89) | Ren 96 | 2:55.46 |
4. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 2:56.59 |
5. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 2:59.48 |
6. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 3:00.51 |
7. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 3:02.36 |
8. | Claire McCRACKEN | (89) | Cumbernauld | 3:05.41 |
9. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 3:06.25 |
10. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 3:07.70 |
11. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 3:09.72 |
12. | Lauren PATRICK | (90) | Kirkintilloc | 3:13.47 |
13. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 3:13.70 |
14. | Sarah ADAMS | (89) | Falkirk | 3:14.81 |
15. | Faye SMARTT | (90) | Larkhall | 3:17.73 |
16. | Jillian HART | (89) | Blantyre | 3:20.13 |
17. | Jennifer SMITH | (88) | Ren 96 | 3:21.46 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 1:09.21 |
1. | Rhona CONWAY | (88) | Cumbernauld | 1:09.21 |
3. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 1:13.66 |
4. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 1:14.65 |
5. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 1:14.90 |
6. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 1:15.66 |
7. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 1:15.92 |
8. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 1:16.01 |
9. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 1:17.69 |
10. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 1:18.94 |
11. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 1:19.00 |
12. | Clara SMITH | (90) | West Dunbart | 1:20.11 |
13. | Jacqueline CARROLL | (88) | Eastkilbride | 1:20.67 |
14. | Jennifer SKINNIDER | (89) | Ren 96 | 1:21.27 |
15. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 1:22.36 |
16. | Jennifer SMITH | (88) | Ren 96 | 1:22.39 |
17. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 1:23.07 |
18. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 1:23.73 |
19. | Nicola FLYNN | (89) | West Dunbart | 1:25.43 |
20. | Katie JOHNSTONE | (89) | Stirling | 1:28.44 |
Heats (Declared Winners) Girls 12 Years/Under 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 1:11.77 |
2. | Kirstie MUIR | (91) | Co Glasgow | 1:16.64 |
3. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 1:17.41 |
4. | Lisa NAIDOO | (91) | Cumbernauld | 1:18.44 |
5. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 1:19.49 |
6. | Jade WILLIAMS | (91) | Grangemouth | 1:20.04 |
7. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 1:21.14 |
8. | Svenja TIMMINS | (90) | Stirling | 1:21.42 |
9. | Holly BROWN | (91) | N Ayrshire | 1:21.52 |
10. | Amy PUNSHON | (90) | Co Glasgow | 1:21.55 |
11. | Kerri HOLMES | (90) | Co Glasgow | 1:21.83 |
12. | Rachel PIKE | (90) | Co Glasgow | 1:23.34 |
13. | Gillian FORRESTER | (90) | Scotia | 1:24.87 |
14. | Sophie DORRIAN | (90) | Inverclyde | 1:24.91 |
15. | Louise HAMILTON | (91) | Cumbernauld | 1:27.35 |
16. | Sophie MILLER | (92) | Sth Ayrshire | 1:29.01 |
17. | Sophie LINDSAY | (91) | West Dunbart | 1:29.23 |
18. | Ashligh FITZPATRICK | (90) | Kingston | 1:40.90 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 200m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 2:34.89 |
2. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 2:36.87 |
3. | Jacqueline CARROLL | (88) | Eastkilbride | 2:56.50 |
4. | Clara SMITH | (90) | West Dunbart | 2:58.97 |
5. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 3:01.66 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 1:10.67 |
2. | Jill BARBER | (89) | Cumbernauld | 1:12.98 |
3. | Kirsty AITKEN | (88) | Ren 96 | 1:13.03 |
4. | Hayley LAMB | (89) | Cumbernauld | 1:13.78 |
5. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 1:13.95 |
6. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 1:16.06 |
7. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 1:16.59 |
8. | Claire McNAMEE | (89) | N Ayrshire | 1:17.02 |
9. | Laura JEFFREY | (88) | Renfrew Bath | 1:17.06 |
10. | Lorna DRUMMOND | (88) | Helensburgh | 1:17.36 |
11. | Linsey FORRESTER | (88) | Scotia | 1:18.30 |
12. | Jennifer SMITH | (88) | Ren 96 | 1:18.82 |
13. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 1:18.84 |
14. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 1:19.87 |
15. | Sarah ADAMS | (89) | Falkirk | 1:20.45 |
16. | Laura HART | (88) | N Ayrshire | 1:21.05 |
17. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 1:21.32 |
Heats (Declared Winners) Girls 12yrs/Under 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 1:15.36 |
2. | Amie REID | (91) | Ren 96 | 1:16.74 |
3. | Holly BROWN | (91) | N Ayrshire | 1:17.82 |
4. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 1:18.08 |
5. | Lisa NAIDOO | (91) | Cumbernauld | 1:18.61 |
6. | Sophie LINDSAY | (91) | West Dunbart | 1:18.79 |
7. | Caron NICHOLAS | (91) | Blantyre | 1:19.81 |
8. | Ruth MacLEAN | (90) | Co Glasgow | 1:20.07 |
9. | Diane DOCHERTY | (90) | Sth Ayrshire | 1:21.02 |
10. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 1:21.22 |
11. | Sophie DORRIAN | (90) | Inverclyde | 1:21.39 |
12. | Sophie MILLER | (92) | Sth Ayrshire | 1:21.49 |
13. | Rosie OGG | (90) | Stirling | 1:21.86 |
14. | Gillian FORRESTER | (90) | Scotia | 1:22.71 |
15. | Alexis SMITH | (90) | Co Glasgow | 1:23.29 |
16. | Rachel PIKE | (90) | Co Glasgow | 1:23.60 |
17. | Louise HAMILTON | (91) | Cumbernauld | 1:24.91 |
18. | Daniela MAZZONI | (90) | Inverclyde | 1:27.74 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 200m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 2:32.64 |
2. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 2:36.31 |
3. | Kirsty AITKEN | (88) | Ren 96 | 2:36.89 |
4. | Hayley LAMB | (89) | Cumbernauld | 2:39.36 |
5. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 2:41.52 |
6. | Charlotte MOSS | (88) | Grangemouth | 2:44.95 |
7. | Jill BARBER | (89) | Cumbernauld | 2:45.16 |
8. | Claire McNAMEE | (89) | N Ayrshire | 2:45.22 |
9. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 2:49.90 |
10. | Laura SCOTT | (88) | Ren 96 | 2:49.92 |
11. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 2:51.55 |
12. | Laura HART | (88) | N Ayrshire | 2:52.39 |
13. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 2:52.65 |
14. | Jennifer SMITH | (88) | Ren 96 | 2:53.03 |
15. | Linsey FORRESTER | (88) | Scotia | 2:53.29 |
16. | Katie JOHNSTONE | (89) | Stirling | 2:55.85 |
17. | Jacqueline CARROLL | (88) | Eastkilbride | 2:56.19 |
Heats (Declared Winners) Girls 12yrs/Under 200m Ind.Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 2:40.09 |
2. | Kirstie MUIR | (91) | Co Glasgow | 2:45.60 |
3. | Alexis SMITH | (90) | Co Glasgow | 2:46.81 |
4. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 2:48.91 |
5. | Lisa NAIDOO | (91) | Cumbernauld | 2:50.19 |
6. | Sophie DORRIAN | (90) | Inverclyde | 2:51.90 |
7. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 2:51.98 |
8. | Ruth MacLEAN | (90) | Co Glasgow | 2:51.99 |
9. | Rosie OGG | (90) | Stirling | 2:52.69 |
10. | Rachel PIKE | (90) | Co Glasgow | 2:52.71 |
11. | Kerri HOLMES | (90) | Co Glasgow | 2:53.15 |
12. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 2:53.73 |
13. | Svenja TIMMINS | (90) | Stirling | 2:54.77 |
14. | Amy PUNSHON | (90) | Co Glasgow | 2:54.96 |
15. | Sophie LINDSAY | (91) | West Dunbart | 2:55.62 |
16. | Alana MILLER | (91) | Co Glasgow | 2:55.75 |
17. | Anna Rosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 2:58.20 |
18. | Georgia WANDS | (91) | Milngavie &b | 2:59.99 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 200m Ind.Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 2:30.70 |
2. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 2:39.99 |
3. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 2:40.28 |
4. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 2:40.38 |
5. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 2:41.52 |
6. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 2:42.25 |
7. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 2:44.28 |
8. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 2:44.58 |
9. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 2:44.61 |
10. | Hatty FLOYD | (88) | Milngavie &b | 2:45.16 |
11. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 2:45.45 |
12. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 2:45.78 |
13. | Claire McNAMEE | (89) | N Ayrshire | 2:48.32 |
14. | Jennifer SMITH | (88) | Ren 96 | 2:53.73 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 400m Ind.Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 5:34.25 |
2. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 5:34.36 |
3. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 5:44.67 |
4. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 5:44.82 |
5. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 5:45.76 |
6. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 5:52.73 |
7. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 6:16.54 |
Scottish Swim Meet Results Service