Heats (Declared Winners) Boys 12 Years/Under 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 1:02.42 |
2. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 1:02.93 |
3. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 1:03.10 |
4. | Mark MacKENZIE | (90) | Renfrew Bath | 1:04.07 |
5. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 1:04.37 |
6. | Craig MURDOCH | (90) | Motherwell W | 1:05.13 |
7. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 1:06.09 |
8. | Craig NELSON | (90) | Dumfries | 1:07.42 |
9. | John ARCHIBALD | (90) | Milngavie &b | 1:07.74 |
10. | Calum CROTCH | (91) | West Dunbart | 1:08.11 |
11. | Sam HARRIS | (91) | Co Glasgow | 1:08.18 |
11. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 1:08.18 |
13. | Craig WORKMAN | (90) | Co Glasgow | 1:08.67 |
14. | Greig MacKENZIE | (91) | Grangemouth | 1:09.22 |
15. | Roy CAMERON | (90) | West Dunbart | 1:09.48 |
16. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 1:09.64 |
17. | Kieran McGUCKIN | (90) | Falkirk | 1:09.93 |
18. | Ryan NIMMO | (91) | Grangemouth | 1:10.04 |
19. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 1:10.70 |
20. | Ross MUIR | (91) | Falkirk | 1:10.90 |
21. | Ben GOODALL | (90) | N Ayrshire | 1:11.39 |
22. | Gregor BOYLE | (91) | Kirkintilloc | 1:11.47 |
23. | Brian WILSON | (90) | Ren 96 | 1:11.57 |
24. | Craig PAZIKAS | (91) | Kirkintilloc | 1:11.71 |
25. | Ewan NICOLL | (90) | Sth Ayrshire | 1:11.94 |
26. | Fraser ROWAN | (90) | Larkhall | 1:12.09 |
27. | Ross WEIR | (90) | Bellshill | 1:13.19 |
28. | Nicholas GORRIE | (90) | Ren 96 | 1:13.38 |
29. | Ross CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 1:13.52 |
30. | Jamie GIBB | (90) | Kingston | 1:16.99 |
| Ross TAYLOR | (91) | Co Glasgow | DNF |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 56.56 |
2. | Andrew DONALDSON | (88) | Alloa | 58.13 |
3. | Ross COYNE | (88) | Ren 96 | 59.07 |
4. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 59.40 |
5. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 59.78 |
6. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 1:00.32 |
7. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 1:00.96 |
8. | Ross DOBIE | (88) | Dumfries | 1:01.10 |
9. | Allister GRAHAM | (88) | Ren 96 | 1:01.20 |
10. | Colin SMITH | (88) | West Dunbart | 1:01.25 |
11. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 1:01.28 |
12. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 1:01.29 |
13. | Fraser SMITH | (88) | Lanark | 1:02.05 |
14. | Jonathan FAIRLIE | (89) | Cumbernauld | 1:02.38 |
15. | Ross MORTIMER | (89) | West Dunbart | 1:02.39 |
16. | Brian DALGLEISH | (88) | Kilmarnock | 1:02.42 |
17. | David SMITH | (90) | Falkirk | 1:02.53 |
18. | Ross TAVENDALE | (88) | Cumbernauld | 1:02.74 |
19. | Martin CAMMIDGE | (88) | Milngavie &b | 1:02.97 |
20. | Alexander GORRIE | (88) | Ren 96 | 1:03.08 |
21. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 1:03.22 |
22. | Peter STIRLING | (89) | Co Glasgow | 1:03.65 |
23. | Martin TAYLOR | (89) | Cumbernauld | 1:03.87 |
24. | Andrew ALLISON | (88) | Cumbernauld | 1:05.63 |
25. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 1:06.28 |
26. | David ERRINGTON | (88) | Lanark | 1:06.31 |
27. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 1:08.31 |
28. | Graeme WALLACE | (89) | N Ayrshire | 1:08.50 |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years/Under 200m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 2:16.19 |
2. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 2:16.46 |
3. | John ARCHIBALD | (90) | Milngavie &b | 2:20.09 |
4. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 2:20.43 |
5. | Mark MacKENZIE | (90) | Renfrew Bath | 2:22.31 |
6. | Ross TAYLOR | (91) | Co Glasgow | 2:24.60 |
7. | Craig WORKMAN | (90) | Co Glasgow | 2:28.62 |
8. | Sam HARRIS | (91) | Co Glasgow | 2:30.85 |
9. | Calum CROTCH | (91) | West Dunbart | 2:33.38 |
10. | Jordan DAVIDSON | (90) | Renfrew Bath | 2:34.10 |
11. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 2:34.13 |
11. | Ryan NIMMO | (91) | Grangemouth | 2:34.13 |
13. | Ross WEIR | (90) | Bellshill | 2:35.61 |
14. | Calum McGHEE | (91) | Cumbernauld | 2:36.29 |
15. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 2:37.03 |
16. | David WILLIAMS | (91) | Eastkilbride | 2:38.80 |
17. | Greig MacKENZIE | (91) | Grangemouth | 2:39.55 |
18. | Craig MURDOCH | (90) | Motherwell W | 2:40.87 |
19. | Ewan NICOLL | (90) | Sth Ayrshire | 2:45.37 |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 200m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:03.87 |
2. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 2:04.08 |
3. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 2:08.18 |
4. | Andrew DONALDSON | (88) | Alloa | 2:09.44 |
5. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 2:11.39 |
6. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 2:13.39 |
7. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 2:13.74 |
8. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 2:13.79 |
9. | Alasdair REID | (89) | Co Glasgow | 2:14.13 |
10. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 2:14.22 |
11. | Ross COYNE | (88) | Ren 96 | 2:14.27 |
12. | Jonathan FAIRLIE | (89) | Cumbernauld | 2:16.11 |
13. | Andrew ALLISON | (88) | Cumbernauld | 2:16.70 |
14. | Iain STEWART | (88) | Cumbernauld | 2:17.72 |
15. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 2:18.60 |
16. | Allister GRAHAM | (88) | Ren 96 | 2:23.64 |
17. | Ross MORTIMER | (89) | West Dunbart | 2:25.85 |
18. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 2:25.94 |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years/Under 400m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | John ARCHIBALD | (90) | Milngavie &b | 4:47.54 |
2. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 4:53.01 |
3. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 5:02.60 |
4. | Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | 5:03.21 |
5. | Craig WORKMAN | (90) | Co Glasgow | 5:06.53 |
6. | Kieran McGUCKIN | (90) | Falkirk | 5:09.12 |
7. | Ross MUIR | (91) | Falkirk | 5:09.56 |
8. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 5:09.86 |
9. | Sam HARRIS | (91) | Co Glasgow | 5:16.12 |
10. | Ross WEIR | (90) | Bellshill | 5:16.34 |
11. | Kevin ADAMS | (90) | Ren 96 | 5:17.93 |
12. | Andrew DICKSON | (90) | Lanark | 5:20.65 |
13. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 5:22.23 |
14. | Calum McGHEE | (91) | Cumbernauld | 5:24.61 |
15. | David WILLIAMS | (91) | Eastkilbride | 5:30.37 |
16. | Andrew BAIRD | (92) | Ren 96 | 5:43.28 |
17. | Iain LEITCH | (90) | Cumbernauld | 5:43.94 |
18. | Gregor BOYLE | (91) | Kirkintilloc | 5:50.06 |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 400m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 4:19.92 |
2. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 4:29.26 |
3. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 4:30.72 |
4. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 4:35.22 |
5. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 4:35.37 |
6. | Fraser SIMPSON | (88) | Alloa | 4:37.08 |
7. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 4:37.24 |
8. | Alasdair REID | (89) | Co Glasgow | 4:42.90 |
9. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 4:45.97 |
10. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 4:48.27 |
11. | Ross TAVENDALE | (88) | Cumbernauld | 4:49.08 |
12. | Allister GRAHAM | (88) | Ren 96 | 4:49.28 |
13. | Graham KERR | (88) | Larkhall | 4:50.28 |
14. | Peter STIRLING | (89) | Co Glasgow | 4:52.18 |
15. | David ERRINGTON | (88) | Lanark | 4:56.85 |
16. | Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | 4:57.83 |
17. | Ross MORTIMER | (89) | West Dunbart | 5:06.38 |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years/Under 1500m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | John ARCHIBALD | (90) | Milngavie &b | 18:47.32 |
2. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 19:03.66 |
3. | Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | 19:34.38 |
4. | Kevin ADAMS | (90) | Ren 96 | 21:02.52 |
5. | Calum CROTCH | (91) | West Dunbart | 21:22.00 |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 1500m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 17:07.63 |
2. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 17:44.01 |
3. | Fraser SIMPSON | (88) | Alloa | 17:48.96 |
4. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 17:49.36 |
5. | Darren BLACK | (89) | Ren 96 | 20:14.27 |
Heats (Declared Winners) Boys 12yrs/Under 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 1:19.63 |
2. | Kieran McGUCKIN | (90) | Falkirk | 1:21.95 |
3. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 1:24.61 |
4. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 1:25.86 |
5. | Andrew PARK | (91) | Co Glasgow | 1:28.46 |
6. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 1:28.57 |
7. | Callum LANG | (90) | Larkhall | 1:29.26 |
8. | Craig PATERSON | (90) | N Ayrshire | 1:30.05 |
9. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 1:30.39 |
10. | Douglas SCOTT | (91) | Eastkilbride | 1:31.02 |
11. | Jordan DAVIDSON | (90) | Renfrew Bath | 1:31.46 |
12. | Craig WORKMAN | (90) | Co Glasgow | 1:32.48 |
13. | Ross MUIR | (91) | Falkirk | 1:32.65 |
14. | Calum CROTCH | (91) | West Dunbart | 1:33.31 |
14. | Brian WILSON | (90) | Ren 96 | 1:33.31 |
16. | Ryan NIMMO | (91) | Grangemouth | 1:33.42 |
17. | Iain LEITCH | (90) | Cumbernauld | 1:33.62 |
18. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 1:33.74 |
19. | Scott THOMSON | (91) | Alloa | 1:34.94 |
20. | Darran ROMER | (90) | Motherwell W | 1:34.97 |
21. | Kenneth ERRINGTON | (91) | Lanark | 1:35.11 |
22. | Daniel FILMER | (90) | Lanark | 1:35.74 |
23. | Andrew THOMSON | (91) | Renfrew Bath | 1:37.07 |
24. | Cameron SHAW | (91) | Sth Ayrshire | 1:37.19 |
25. | Craig PAZIKAS | (91) | Kirkintilloc | 1:37.96 |
26. | David WILLIAMS | (91) | Eastkilbride | 1:38.23 |
27. | Simon BRENNAN | (92) | Cumbernauld | 1:39.97 |
28. | Peter SCHULA | (90) | Stirling | 1:40.67 |
29. | Jonathan GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 1:41.29 |
30. | Adam FOLEY | (90) | Sth Ayrshire | 1:41.83 |
31. | Stuart WALLACE | (92) | N Ayrshire | 1:41.88 |
| Mark MacKENZIE | (90) | Renfrew Bath | DIS T 2L. |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 1:12.11 |
2. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 1:13.40 |
3. | Ross DOBIE | (88) | Dumfries | 1:14.74 |
4. | Andrew DONALDSON | (88) | Alloa | 1:18.49 |
5. | Peter STIRLING | (89) | Co Glasgow | 1:18.87 |
6. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 1:19.10 |
7. | David SMITH | (88) | Blantyre | 1:19.13 |
8. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 1:19.41 |
9. | Martin TAYLOR | (89) | Cumbernauld | 1:20.29 |
10. | Lewis MACKLE | (89) | Cumbernauld | 1:20.37 |
11. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 1:21.34 |
12. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 1:21.81 |
13. | Gavin WILLAMS | (89) | Inverclyde | 1:21.93 |
13. | Michael LYNCH | (89) | Co Glasgow | 1:21.93 |
15. | Craig McGLASHAN | (88) | West Dunbart | 1:22.03 |
16. | David BROWN | (88) | Cumbernauld | 1:22.44 |
17. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 1:22.48 |
18. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 1:23.20 |
19. | Fraser SMITH | (88) | Lanark | 1:23.95 |
20. | David ERRINGTON | (88) | Lanark | 1:24.50 |
21. | Fraser COULL | (89) | N Ayrshire | 1:24.99 |
22. | Callum GILLESPIE | (88) | Dumfries | 1:25.96 |
23. | Callum WILKINSON | (89) | Eastkilbride | 1:26.44 |
24. | Scott BARR | (89) | Eastkilbride | 1:27.50 |
25. | Steven BANKS | (88) | Motherwell W | 1:27.60 |
26. | Andrew ALCORN | (89) | Dumfries | 1:27.68 |
27. | Owen GRIFFITHS | (89) | Bo'ness | 1:27.73 |
28. | William SYMINGTON | (89) | Kirkintilloc | 1:28.20 |
29. | Darren BLACK | (89) | Ren 96 | 1:28.33 |
30. | Stuart REILLY | (89) | Grangemouth | 1:30.49 |
31. | Peter McGHEE | (89) | Bellshill | 1:31.00 |
Heats (Declared Winners) Boys 12yrs/Under 200m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 2:49.58 |
2. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 3:07.24 |
3. | Ross MUIR | (91) | Falkirk | 3:12.57 |
4. | Iain LEITCH | (90) | Cumbernauld | 3:16.96 |
5. | Ryan NIMMO | (91) | Grangemouth | 3:20.53 |
6. | Kenneth ERRINGTON | (91) | Lanark | 3:21.50 |
7. | Andrew THOMSON | (91) | Renfrew Bath | 3:22.69 |
8. | Scott THOMSON | (91) | Alloa | 3:24.06 |
9. | Craig PAZIKAS | (91) | Kirkintilloc | 3:28.56 |
| Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | DIS T 1L. |
| Ross CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | DIS T 1L. |
| Douglas SCOTT | (91) | Eastkilbride | DIS T 1L. |
| Kieran McGUCKIN | (90) | Falkirk | DIS T 1L. |
| Brian WILSON | (90) | Ren 96 | DIS T 3L. |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 200m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 2:37.49 |
2. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 2:39.70 |
3. | Ross DOBIE | (88) | Dumfries | 2:42.41 |
4. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 2:43.82 |
5. | David SMITH | (88) | Blantyre | 2:53.59 |
6. | Peter STIRLING | (89) | Co Glasgow | 2:55.32 |
7. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 2:55.52 |
8. | Martin TAYLOR | (89) | Cumbernauld | 2:57.52 |
9. | Michael LYNCH | (89) | Co Glasgow | 2:57.76 |
10. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 3:00.22 |
11. | Gavin WILLAMS | (89) | Inverclyde | 3:00.35 |
12. | David ERRINGTON | (88) | Lanark | 3:00.60 |
13. | Fraser COULL | (89) | N Ayrshire | 3:03.60 |
14. | Darren BLACK | (89) | Ren 96 | 3:04.33 |
15. | Graham KERR | (88) | Larkhall | 3:07.43 |
16. | Scott BARR | (89) | Eastkilbride | 3:09.01 |
17. | William SYMINGTON | (89) | Kirkintilloc | 3:13.93 |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years/Under 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark MacKENZIE | (90) | Renfrew Bath | 1:12.14 |
2. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 1:15.70 |
3. | Ross TAYLOR | (91) | Co Glasgow | 1:15.74 |
4. | Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | 1:16.02 |
5. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 1:16.03 |
6. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 1:18.87 |
7. | Calum CROTCH | (91) | West Dunbart | 1:21.49 |
8. | Calum McGHEE | (91) | Cumbernauld | 1:21.53 |
9. | Ben GOODALL | (90) | N Ayrshire | 1:21.71 |
10. | Craig WORKMAN | (90) | Co Glasgow | 1:22.31 |
11. | Nicholas GORRIE | (90) | Ren 96 | 1:22.49 |
12. | Glenn McINTOSH | (92) | Co Glasgow | 1:22.98 |
13. | Ryan NIMMO | (91) | Grangemouth | 1:23.67 |
14. | Greig MacKENZIE | (91) | Grangemouth | 1:24.60 |
15. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 1:25.28 |
16. | Ross MACKAY | (92) | Co Glasgow | 1:25.40 |
17. | Gordon ARCHIBALD | (90) | Larkhall | 1:25.57 |
18. | Ross WEIR | (90) | Bellshill | 1:26.68 |
19. | Rory LAMONT | (91) | West Dunbart | 1:27.13 |
20. | Andrew BAIRD | (92) | Ren 96 | 1:28.30 |
21. | Douglas SCOTT | (91) | Eastkilbride | 1:30.11 |
22. | Thomas CUNNINGHAM | (92) | Co Glasgow | 1:30.46 |
23. | David WILLIAMS | (91) | Eastkilbride | 1:32.43 |
24. | Jamie GIBB | (90) | Kingston | 1:32.69 |
25. | Brian WILSON | (90) | Ren 96 | 1:33.39 |
26. | Andrew DICKSON | (90) | Lanark | 1:34.52 |
27. | Connor EDENBOROUGH | (90) | Ren 96 | 1:37.75 |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 1:03.13 |
2. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 1:04.50 |
3. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 1:05.02 |
4. | Fraser SIMPSON | (88) | Alloa | 1:06.55 |
5. | Alasdair REID | (89) | Co Glasgow | 1:07.09 |
6. | Ross COYNE | (88) | Ren 96 | 1:08.70 |
7. | Alexander GORRIE | (88) | Ren 96 | 1:08.86 |
8. | Michael LYNCH | (89) | Co Glasgow | 1:08.93 |
9. | David SMITH | (90) | Falkirk | 1:09.64 |
10. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 1:09.84 |
11. | Martin CAMMIDGE | (88) | Milngavie &b | 1:10.88 |
12. | Jonathan FAIRLIE | (89) | Cumbernauld | 1:10.94 |
13. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 1:11.32 |
14. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 1:11.67 |
15. | Ross MORTIMER | (89) | West Dunbart | 1:12.13 |
16. | Peter STIRLING | (89) | Co Glasgow | 1:13.91 |
17. | Andrew ALLISON | (88) | Cumbernauld | 1:14.26 |
18. | Craig McGLASHAN | (88) | West Dunbart | 1:14.79 |
19. | Nick SHIELDS | (88) | Co Glasgow | 1:15.20 |
20. | Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | 1:15.66 |
21. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 1:16.24 |
22. | Martin TAYLOR | (89) | Cumbernauld | 1:18.38 |
23. | Stuart CLAPPERTON | (88) | Cumnock | 1:18.58 |
24. | William SYMINGTON | (89) | Kirkintilloc | 1:20.67 |
25. | Daniel TIERNEY | (88) | Alloa | 1:22.35 |
26. | Scott BARR | (89) | Eastkilbride | 1:23.83 |
| Callum WILKINSON | (89) | Eastkilbride | DIS SL 2L. |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years/Under 200m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 2:33.03 |
2. | Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | 2:43.88 |
3. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 2:47.30 |
4. | Calum McGHEE | (91) | Cumbernauld | 3:00.79 |
5. | Calum CROTCH | (91) | West Dunbart | 3:06.33 |
6. | Glenn McINTOSH | (92) | Co Glasgow | 3:07.71 |
| Ross TAYLOR | (91) | Co Glasgow | DIS T 5L. |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 200m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 2:14.83 |
2. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:17.13 |
3. | Alasdair REID | (89) | Co Glasgow | 2:26.24 |
4. | Michael LYNCH | (89) | Co Glasgow | 2:32.79 |
5. | Andrew ALLISON | (88) | Cumbernauld | 2:33.50 |
6. | Martin CAMMIDGE | (88) | Milngavie &b | 2:41.23 |
7. | Jonathan FAIRLIE | (89) | Cumbernauld | 2:42.15 |
8. | Nick SHIELDS | (88) | Co Glasgow | 2:44.73 |
9. | David SMITH | (90) | Falkirk | 2:45.63 |
10. | Craig McGLASHAN | (88) | West Dunbart | 2:50.16 |
11. | Scott BARR | (89) | Eastkilbride | 3:07.59 |
| Fraser SIMPSON | (88) | Alloa | DIS T 7L. |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years/Under 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 1:09.56 |
2. | Craig MURDOCH | (90) | Motherwell W | 1:12.84 |
3. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 1:13.13 |
4. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 1:14.61 |
5. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 1:15.02 |
6. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 1:15.04 |
7. | Jordan DAVIDSON | (90) | Renfrew Bath | 1:15.35 |
8. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 1:15.66 |
9. | Andrew PARK | (91) | Co Glasgow | 1:16.41 |
9. | Craig WORKMAN | (90) | Co Glasgow | 1:16.41 |
11. | Craig NELSON | (90) | Dumfries | 1:18.64 |
12. | Sam HARRIS | (91) | Co Glasgow | 1:19.68 |
13. | Roy CAMERON | (90) | West Dunbart | 1:19.80 |
14. | Kieran McGUCKIN | (90) | Falkirk | 1:20.22 |
14. | Ewan NICOLL | (90) | Sth Ayrshire | 1:20.22 |
16. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 1:20.44 |
17. | Ryan NIMMO | (91) | Grangemouth | 1:20.76 |
18. | Cameron SHAW | (91) | Sth Ayrshire | 1:21.18 |
19. | Ross MUIR | (91) | Falkirk | 1:21.23 |
20. | Nicholas GORRIE | (90) | Ren 96 | 1:21.73 |
21. | Craig PAZIKAS | (91) | Kirkintilloc | 1:22.54 |
22. | Kevin ADAMS | (90) | Ren 96 | 1:22.67 |
23. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 1:23.77 |
24. | Greig MacKENZIE | (91) | Grangemouth | 1:23.89 |
25. | Glenn McINTOSH | (92) | Co Glasgow | 1:24.83 |
26. | Martin SPIERS | (91) | Renfrew Bath | 1:25.27 |
27. | Scott THOMSON | (91) | Alloa | 1:26.41 |
28. | Adam FOLEY | (90) | Sth Ayrshire | 1:27.13 |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 1:04.54 |
2. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 1:05.90 |
3. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 1:07.66 |
4. | Graeme WILSON | (88) | Motherwell W | 1:09.11 |
5. | Ross COYNE | (88) | Ren 96 | 1:09.14 |
6. | David SMITH | (90) | Falkirk | 1:10.44 |
7. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 1:10.68 |
8. | Alexander GORRIE | (88) | Ren 96 | 1:10.80 |
9. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 1:10.92 |
10. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 1:11.73 |
11. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 1:11.81 |
12. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 1:12.06 |
13. | Gavin WILLAMS | (89) | Inverclyde | 1:12.17 |
14. | Ross TAVENDALE | (88) | Cumbernauld | 1:12.83 |
15. | Bruce McLINTOCK | (89) | Milngavie &b | 1:12.87 |
16. | Allister GRAHAM | (88) | Ren 96 | 1:12.92 |
17. | Iain STEWART | (88) | Cumbernauld | 1:13.02 |
18. | David ERRINGTON | (88) | Lanark | 1:14.18 |
19. | Daniel TIERNEY | (88) | Alloa | 1:14.31 |
20. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 1:15.31 |
21. | Colin SMITH | (88) | West Dunbart | 1:15.54 |
22. | Ross MORTIMER | (89) | West Dunbart | 1:16.05 |
23. | Michael LYNCH | (89) | Co Glasgow | 1:16.09 |
24. | Lewis MACKLE | (89) | Cumbernauld | 1:16.28 |
25. | Callum WILKINSON | (89) | Eastkilbride | 1:16.39 |
26. | Graeme WALLACE | (89) | N Ayrshire | 1:17.47 |
27. | Euan GODON | (89) | Blantyre | 1:18.17 |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years/Under 200m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 2:27.31 |
2. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 2:33.50 |
3. | Craig MURDOCH | (90) | Motherwell W | 2:35.77 |
4. | Andrew PARK | (91) | Co Glasgow | 2:36.41 |
5. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 2:38.39 |
6. | Craig WORKMAN | (90) | Co Glasgow | 2:40.26 |
7. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 2:42.36 |
8. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 2:46.86 |
9. | Sam HARRIS | (91) | Co Glasgow | 2:48.21 |
10. | Ben GOODALL | (90) | N Ayrshire | 2:48.32 |
11. | Ewan NICOLL | (90) | Sth Ayrshire | 2:48.48 |
12. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 2:49.12 |
13. | Kevin ADAMS | (90) | Ren 96 | 2:50.84 |
14. | Ryan NIMMO | (91) | Grangemouth | 2:53.79 |
15. | Glenn McINTOSH | (92) | Co Glasgow | 2:54.00 |
16. | Calum McGHEE | (91) | Cumbernauld | 2:54.02 |
17. | David WILLIAMS | (91) | Eastkilbride | 2:55.17 |
18. | Craig PAZIKAS | (91) | Kirkintilloc | 2:55.25 |
19. | Andrew DICKSON | (90) | Lanark | 2:55.77 |
20. | Connor EDENBOROUGH | (90) | Ren 96 | 2:56.02 |
21. | Paul McGEOUGH | (91) | Motherwell W | 2:57.44 |
22. | Greig MacKENZIE | (91) | Grangemouth | 2:59.05 |
23. | Scott THOMSON | (91) | Alloa | 3:02.60 |
24. | Patrick PADDEN | (92) | Cumbernauld | 3:14.99 |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 200m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 2:14.33 |
2. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:21.24 |
3. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 2:22.38 |
4. | Graeme WILSON | (88) | Motherwell W | 2:31.21 |
5. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 2:31.64 |
6. | David SMITH | (90) | Falkirk | 2:32.44 |
7. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 2:32.66 |
8. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 2:33.00 |
9. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 2:33.15 |
10. | Ross TAVENDALE | (88) | Cumbernauld | 2:33.46 |
11. | Bruce McLINTOCK | (89) | Milngavie &b | 2:35.46 |
12. | Gavin WILLAMS | (89) | Inverclyde | 2:35.87 |
13. | David ERRINGTON | (88) | Lanark | 2:37.41 |
14. | Callum WILKINSON | (89) | Eastkilbride | 2:42.39 |
15. | Darren BLACK | (89) | Ren 96 | 2:44.17 |
16. | Nick SHIELDS | (88) | Co Glasgow | 2:45.25 |
17. | Daniel TIERNEY | (88) | Alloa | 2:45.57 |
18. | Jamie McGREGOR | (89) | Grangemouth | 2:45.62 |
19. | Jamie LOGAN | (88) | Co Glasgow | 2:46.89 |
20. | Graeme WALLACE | (89) | N Ayrshire | 2:49.79 |
21. | William SYMINGTON | (89) | Kirkintilloc | 2:52.22 |
| Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | DIS M |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years/Under 200m Ind.Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 2:30.91 |
2. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 2:34.44 |
3. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 2:40.50 |
4. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 2:40.80 |
5. | Kieran McGUCKIN | (90) | Falkirk | 2:40.84 |
6. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 2:41.10 |
7. | Mark MacKENZIE | (90) | Renfrew Bath | 2:42.43 |
8. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 2:43.96 |
9. | John ARCHIBALD | (90) | Milngavie &b | 2:44.65 |
10. | Craig WORKMAN | (90) | Co Glasgow | 2:46.37 |
11. | Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | 2:48.96 |
12. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 2:50.70 |
13. | Ross MUIR | (91) | Falkirk | 2:53.18 |
14. | Callum LANG | (90) | Larkhall | 2:54.73 |
15. | Ross CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 2:55.60 |
16. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 2:58.79 |
| Brian WILSON | (90) | Ren 96 | DIS T 1L. |
| Calum CROTCH | (91) | West Dunbart | DIS T 6L. |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 200m Ind.Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 2:18.84 |
2. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:20.00 |
3. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 2:22.04 |
4. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 2:22.17 |
5. | Fraser SIMPSON | (88) | Alloa | 2:26.54 |
6. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 2:28.71 |
7. | Ross COYNE | (88) | Ren 96 | 2:29.38 |
8. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 2:31.74 |
9. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 2:34.02 |
10. | Andrew DONALDSON | (88) | Alloa | 2:35.44 |
11. | David SMITH | (90) | Falkirk | 2:35.62 |
12. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 2:36.30 |
13. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 2:36.39 |
14. | Graeme WILSON | (88) | Motherwell W | 2:36.93 |
15. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 2:37.18 |
16. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 2:44.00 |
Heats (Declared Winners) Boys 12 Years/Under 400m Ind.Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 5:28.89 |
2. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 5:43.42 |
3. | Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | 5:51.83 |
4. | Calum CROTCH | (91) | West Dunbart | 6:03.67 |
5. | Ryan NIMMO | (91) | Grangemouth | 6:11.25 |
6. | Glenn McINTOSH | (92) | Co Glasgow | 6:19.20 |
7. | Andrew BAIRD | (92) | Ren 96 | 6:21.66 |
8. | Stuart WALLACE | (92) | N Ayrshire | 6:24.55 |
9. | Simon BRENNAN | (92) | Cumbernauld | 7:00.57 |
| Patrick PADDEN | (92) | Cumbernauld | DIS T 6L. |
Heats (Declared Winners) Boys 13/14 Years 400m Ind.Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 4:52.98 |
2. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 4:54.59 |
3. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 5:05.33 |
4. | Fraser SIMPSON | (88) | Alloa | 5:12.65 |
5. | Michael LYNCH | (89) | Co Glasgow | 5:21.07 |
6. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 5:25.45 |
7. | Darren BLACK | (89) | Ren 96 | 5:50.03 |
8. | Jamie McGREGOR | (89) | Grangemouth | 6:35.67 |
9. | David WOOD | (88) | Grangemouth | 6:38.98 |
| David BROWN | (88) | Cumbernauld | DIS T 8L. |
Heats (Declared Winners) Girls 12 Years/Under 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 1:03.89 |
2. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 1:05.25 |
3. | Nicola McNEIL | (90) | Co Glasgow | 1:07.45 |
4. | Rosie OGG | (90) | Stirling | 1:07.62 |
5. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 1:07.77 |
6. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 1:08.51 |
7. | Amie REID | (91) | Ren 96 | 1:08.69 |
8. | Faye SMARTT | (90) | Larkhall | 1:09.01 |
9. | Rona KEAY | (90) | Co Glasgow | 1:09.14 |
10. | AnnaRosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 1:09.49 |
11. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 1:09.65 |
12. | Lauren GRANT | (90) | Co Glasgow | 1:09.74 |
13. | Alexis SMITH | (90) | Co Glasgow | 1:10.06 |
14. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 1:10.07 |
15. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 1:10.10 |
16. | Sophie LINDSAY | (91) | West Dunbart | 1:10.28 |
17. | Alana GRAHAM | (90) | Grangemouth | 1:10.43 |
18. | Elaine SHERWOOD | (90) | Dunoon | 1:10.83 |
19. | Svenja TIMMINS | (90) | Stirling | 1:10.87 |
20. | Caron NICHOLAS | (91) | Blantyre | 1:11.11 |
21. | Rudi RODGERS | (90) | Kirkintilloc | 1:11.21 |
22. | Rachel PIKE | (90) | Co Glasgow | 1:11.52 |
23. | Sophie MILLER | (92) | Sth Ayrshire | 1:11.89 |
24. | Fiona DOCHERTY | (90) | Sth Ayrshire | 1:13.66 |
25. | Jade WILLIAMS | (91) | Grangemouth | 1:13.72 |
26. | Rachael MILLER | (90) | Kilmarnock | 1:14.35 |
27. | Danielle MITCHELL | (90) | Cumbernauld | 1:14.66 |
28. | Lauren CLANCY | (90) | Sth Ayrshire | 1:15.47 |
| Claire PATRICK | (91) | Milngavie &b | DIS ST |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 100m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rhona CONWAY | (88) | Cumbernauld | 1:01.69 |
2. | Alsion GRANT | (88) | Co Glasgow | 1:01.94 |
3. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 1:02.02 |
4. | Simone HOY | (88) | Kilmarnock | 1:04.20 |
5. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 1:04.59 |
6. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 1:04.67 |
7. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 1:05.09 |
7. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 1:05.09 |
9. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 1:05.24 |
10. | Lorna A DRUMMOND | (88) | Helensburgh | 1:05.57 |
11. | Jennifer SMITH | (88) | Ren 96 | 1:06.14 |
12. | Laura McEWAN | (88) | Blantyre | 1:06.39 |
13. | Jillian HART | (89) | Blantyre | 1:06.47 |
14. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 1:06.92 |
15. | Laura HART | (88) | N Ayrshire | 1:07.06 |
16. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 1:07.07 |
17. | Hatty FLOYD | (88) | Milngavie &b | 1:07.25 |
17. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 1:07.25 |
19. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 1:07.26 |
20. | Alison OPREY | (88) | Kirkintilloc | 1:07.64 |
21. | Khara WELSH | (89) | N Ayrshire | 1:08.14 |
22. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 1:08.25 |
23. | Lynsey GORDON | (89) | Ren 96 | 1:08.43 |
23. | Laura SMITH | (88) | Eastkilbride | 1:08.43 |
25. | Karina RYAN | (88) | Kilmarnock | 1:08.98 |
26. | Nicola FLYNN | (89) | West Dunbart | 1:10.15 |
27. | Jennifer SKINNIDER | (89) | Ren 96 | 1:10.29 |
28. | Rachel MOFFAT | (89) | Helensburgh | 1:10.68 |
Heats (Declared Winners) Girls 12 Years/Under 200m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 2:20.60 |
2. | Nicola McNEIL | (90) | Co Glasgow | 2:23.44 |
3. | Sophie DORRIAN | (90) | Inverclyde | 2:27.91 |
4. | Lauren GRANT | (90) | Co Glasgow | 2:29.08 |
5. | Kirstie MUIR | (91) | Co Glasgow | 2:30.01 |
6. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 2:30.58 |
7. | Rachel PIKE | (90) | Co Glasgow | 2:31.18 |
8. | Marina PHILLIPS | (90) | Cumbernauld | 2:31.53 |
9. | Faye SMARTT | (90) | Larkhall | 2:32.67 |
10. | Alexis SMITH | (90) | Co Glasgow | 2:33.42 |
11. | AnnaRosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 2:34.21 |
12. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 2:34.66 |
13. | Lisa NAIDOO | (91) | Cumbernauld | 2:36.09 |
14. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 2:37.46 |
15. | Rudi RODGERS | (90) | Kirkintilloc | 2:37.56 |
16. | Daniela MAZZONI | (90) | Inverclyde | 2:39.07 |
17. | Lauren PATRICK | (90) | Kirkintilloc | 2:39.09 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 200m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Alsion GRANT | (88) | Co Glasgow | 2:12.97 |
2. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 2:13.07 |
3. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 2:16.04 |
4. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 2:19.50 |
5. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 2:20.46 |
6. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 2:20.97 |
7. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 2:22.18 |
8. | Simone HOY | (88) | Kilmarnock | 2:22.29 |
9. | Laura SMITH | (88) | Eastkilbride | 2:23.65 |
10. | Hatty FLOYD | (88) | Milngavie &b | 2:24.69 |
11. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 2:25.23 |
12. | Charlotte MOSS | (88) | Grangemouth | 2:25.80 |
13. | Karina RYAN | (88) | Kilmarnock | 2:26.15 |
14. | Jill BARBER | (89) | Cumbernauld | 2:27.58 |
15. | Jennifer SKINNIDER | (89) | Ren 96 | 2:30.48 |
16. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 2:33.12 |
17. | Victoria OLIVER | (89) | Dunoon | 2:42.22 |
Heats (Declared Winners) Girls 12 Years/Under 400m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 4:47.45 |
2. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 5:00.15 |
3. | Amy PUNSHON | (90) | Co Glasgow | 5:01.55 |
4. | Nicola McNEIL | (90) | Co Glasgow | 5:10.57 |
5. | Rona KEAY | (90) | Co Glasgow | 5:11.79 |
6. | Sophie LINDSAY | (91) | West Dunbart | 5:11.86 |
7. | Alexis SMITH | (90) | Co Glasgow | 5:14.85 |
8. | Ruth MacLEAN | (90) | Co Glasgow | 5:17.52 |
9. | Marina PHILLIPS | (90) | Cumbernauld | 5:22.25 |
10. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 5:22.26 |
11. | Rachel PIKE | (90) | Co Glasgow | 5:22.30 |
12. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 5:22.94 |
13. | AnnaRosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 5:24.47 |
14. | Rudi RODGERS | (90) | Kirkintilloc | 5:25.71 |
15. | Lisa NAIDOO | (91) | Cumbernauld | 5:32.98 |
16. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 5:43.50 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 400m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 4:41.19 |
2. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 4:41.67 |
3. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 4:42.09 |
4. | Alsion GRANT | (88) | Co Glasgow | 4:47.95 |
5. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 4:48.64 |
6. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 4:52.71 |
7. | Laura SMITH | (88) | Eastkilbride | 4:55.83 |
8. | Charlotte MOSS | (88) | Grangemouth | 5:02.96 |
9. | Simone HOY | (88) | Kilmarnock | 5:06.55 |
10. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 5:07.07 |
11. | Hatty FLOYD | (88) | Milngavie &b | 5:09.13 |
12. | Jennifer SKINNIDER | (89) | Ren 96 | 5:09.30 |
13. | Nicola FLYNN | (89) | West Dunbart | 5:10.46 |
14. | Karina RYAN | (88) | Kilmarnock | 5:11.06 |
15. | Jillian HART | (89) | Blantyre | 5:12.06 |
16. | Jacqueline CARROLL | (88) | Eastkilbride | 5:12.83 |
17. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 5:15.83 |
18. | Kara TAIT | (88) | Kilmarnock | 5:27.34 |
Heats (Declared Winners) Girls 12 Years/Under 800m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Amy PUNSHON | (90) | Co Glasgow | 10:00.64 |
2. | Nicola McNEIL | (90) | Co Glasgow | 10:29.53 |
3. | Sophie LINDSAY | (91) | West Dunbart | 10:39.11 |
4. | Ruth MacLEAN | (90) | Co Glasgow | 10:39.79 |
5. | Kirstie MUIR | (91) | Co Glasgow | 10:43.18 |
6. | Faith DALGATY | (90) | Dunoon | 11:14.30 |
7. | Lisa NAIDOO | (91) | Cumbernauld | 11:18.21 |
8. | Emma McDOUGALL | (90) | Ren 96 | 11:18.31 |
9. | Louise HAMILTON | (91) | Cumbernauld | 11:46.10 |
10. | Louise HUNTER | (92) | Cumbernauld | 11:55.74 |
11. | Rachel CAIRNEY | (92) | Cumbernauld | 12:12.31 |
12. | Jill MORRISON | (91) | Cumbernauld | 12:40.75 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 800m Freestyle
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 9:32.35 |
2. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 9:52.11 |
3. | Laura SMITH | (88) | Eastkilbride | 10:02.98 |
4. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 10:13.49 |
5. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 10:23.98 |
6. | Jennifer SKINNIDER | (89) | Ren 96 | 10:26.71 |
7. | Hatty FLOYD | (88) | Milngavie &b | 10:30.48 |
8. | Vicky OFFICER | (89) | Co Glasgow | 10:45.26 |
9. | Nicola FLYNN | (89) | West Dunbart | 10:45.49 |
10. | Jennifer GIRVAN | (89) | Cumbernauld | 11:26.65 |
Heats (Declared Winners) Girls 12yrs/Under 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 1:22.21 |
2. | Emma McDOUGALL | (90) | Ren 96 | 1:24.37 |
3. | Lauren PATRICK | (90) | Kirkintilloc | 1:24.94 |
4. | Daniela MAZZONI | (90) | Inverclyde | 1:25.46 |
5. | Kirstie MUIR | (91) | Co Glasgow | 1:26.42 |
6. | Ruth MacLEAN | (90) | Co Glasgow | 1:26.97 |
7. | Svenja TIMMINS | (90) | Stirling | 1:26.98 |
8. | Sophie DORRIAN | (90) | Inverclyde | 1:27.00 |
9. | Kerri HOLMES | (90) | Co Glasgow | 1:27.24 |
10. | Georgia WANDS | (91) | Milngavie &b | 1:27.37 |
11. | Rosie OGG | (90) | Stirling | 1:27.56 |
12. | Alana MILLER | (91) | Co Glasgow | 1:29.17 |
13. | Ashleigh COPELAND | (91) | West Dunbart | 1:29.71 |
14. | Faye SMARTT | (90) | Larkhall | 1:29.84 |
15. | Elaine SHERWOOD | (90) | Dunoon | 1:30.27 |
16. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 1:30.55 |
17. | Kirsten McINTOSH | (90) | Co Glasgow | 1:31.32 |
18. | Alexis SMITH | (90) | Co Glasgow | 1:32.23 |
19. | Kirsten SMITH | (90) | Cumbernauld | 1:32.62 |
20. | Colleen TAIT | (90) | Kilmarnock | 1:32.82 |
21. | Nissa MARSHALL | (91) | Cumbernauld | 1:32.87 |
22. | Debra LAVERIE | (91) | Eastkilbride | 1:32.96 |
23. | Gillian ABERCROMBIE | (90) | Kingston | 1:33.23 |
24. | Caron NICHOLAS | (91) | Blantyre | 1:33.26 |
25. | Gillian LAVELLE | (90) | Ren 96 | 1:33.43 |
26. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 1:33.48 |
27. | Lynsey GLASGOW | (90) | Grangemouth | 1:33.90 |
28. | Rosie ATTERSON | (91) | Ren 96 | 1:35.34 |
29. | Jade WILLIAMS | (91) | Grangemouth | 1:35.61 |
30. | Faith DALGATY | (90) | Dunoon | 1:35.69 |
31. | Caroline SMITH | (91) | West Dunbart | 1:35.80 |
32. | Lauren CLANCY | (90) | Sth Ayrshire | 1:37.40 |
33. | Nicole CUNNINGHAM | (90) | Kirkintilloc | 1:38.84 |
| Amie REID | (91) | Ren 96 | DIS ST |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 100m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rebecca HILLIS | (90) | Ren 96 | 1:15.98 |
2. | Fiona ANDREWS | (89) | Ren 96 | 1:17.38 |
3. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 1:20.54 |
4. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 1:20.85 |
5. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 1:21.14 |
6. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 1:21.35 |
7. | Alison OPREY | (88) | Kirkintilloc | 1:22.77 |
8. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 1:24.73 |
9. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 1:24.74 |
10. | Alice DINSDALE-YOUNG | (88) | Ren 96 | 1:24.96 |
11. | Cheryl BLACKIE | (88) | Bellshill | 1:25.03 |
12. | Claire McCRACKEN | (89) | Cumbernauld | 1:25.19 |
13. | Sarah ADAMS | (89) | Falkirk | 1:26.59 |
14. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 1:27.65 |
15. | Siobhan MOONEY | (88) | Motherwell W | 1:27.82 |
16. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 1:27.84 |
17. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 1:29.18 |
18. | Claire McNAMEE | (89) | N Ayrshire | 1:29.51 |
18. | Clare McTAGGART | (88) | Larkhall | 1:29.51 |
20. | Laura LOWDEN | (89) | Hamilton | 1:30.66 |
21. | Jennifer SMITH | (88) | Ren 96 | 1:31.62 |
22. | Fiona MacGREGOR | (89) | Milngavie &b | 1:31.65 |
23. | Victoria OLIVER | (89) | Dunoon | 1:32.05 |
24. | Eildh McKENDRICK | (88) | Kingston | 1:32.13 |
25. | Susan GALBRAITH | (88) | Renfrew Bath | 1:32.52 |
26. | Laura HART | (88) | N Ayrshire | 1:32.99 |
27. | Kirsty AITKEN | (88) | Ren 96 | 1:33.20 |
28. | Gillian MacINTOSH | (88) | Bo'ness | 1:33.83 |
29. | Haley LAMB | (89) | Cumbernauld | 1:35.41 |
30. | Rachel MOFFAT | (89) | Helensburgh | 1:35.70 |
31. | Rhona MARTIN | (89) | Renfrew Bath | 1:37.03 |
32. | Gemma BRAND | (89) | Bo'ness | 1:38.08 |
| Catherine WILSON | (89) | Alloa | DIS ST |
Heats (Declared Winners) Girls 12yrs/Under 200m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ruth MacLEAN | (90) | Co Glasgow | 2:57.26 |
2. | Emma McDOUGALL | (90) | Ren 96 | 3:00.23 |
3. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 3:01.52 |
4. | Sophie DORRIAN | (90) | Inverclyde | 3:01.70 |
5. | Lauren PATRICK | (90) | Kirkintilloc | 3:03.35 |
6. | Kerri HOLMES | (90) | Co Glasgow | 3:04.46 |
7. | Georgia WANDS | (91) | Milngavie &b | 3:06.28 |
8. | Alana MILLER | (91) | Co Glasgow | 3:06.65 |
9. | Lauren GRANT | (90) | Co Glasgow | 3:09.05 |
10. | Faye SMARTT | (90) | Larkhall | 3:09.76 |
11. | Rosie OGG | (90) | Stirling | 3:10.25 |
12. | Svenja TIMMINS | (90) | Stirling | 3:10.77 |
13. | Daniela MAZZONI | (90) | Inverclyde | 3:11.07 |
14. | Ashleigh COPELAND | (91) | West Dunbart | 3:15.26 |
15. | Nissa MARSHALL | (91) | Cumbernauld | 3:15.39 |
16. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 3:15.99 |
17. | Gillian LAVELLE | (90) | Ren 96 | 3:17.05 |
18. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 3:21.09 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 200m Breaststroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Fiona ANDREWS | (89) | Ren 96 | 2:43.63 |
2. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 2:48.82 |
3. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 2:51.49 |
4. | Alison OPREY | (88) | Kirkintilloc | 2:52.77 |
5. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 2:56.77 |
6. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 2:57.55 |
7. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 2:58.41 |
8. | Alice DINSDALE-YOUNG | (88) | Ren 96 | 3:02.40 |
9. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 3:03.50 |
10. | Cheryl BLACKIE | (88) | Bellshill | 3:06.25 |
11. | Sarah ADAMS | (89) | Falkirk | 3:06.71 |
12. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 3:07.22 |
13. | Siobhan MOONEY | (88) | Motherwell W | 3:08.69 |
14. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 3:08.96 |
15. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 3:11.27 |
16. | Clare McTAGGART | (88) | Larkhall | 3:16.65 |
| Claire McCRACKEN | (89) | Cumbernauld | DIS T 5L. |
Heats (Declared Winners) Girls 12 Years/Under 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 1:12.67 |
2. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 1:13.21 |
3. | Kirstie MUIR | (91) | Co Glasgow | 1:15.87 |
4. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 1:15.88 |
5. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 1:16.95 |
6. | Marina PHILLIPS | (90) | Cumbernauld | 1:17.86 |
7. | Kirsten McINTOSH | (90) | Co Glasgow | 1:17.87 |
8. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 1:18.13 |
9. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 1:18.80 |
10. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 1:19.64 |
11. | Lauren GRANT | (90) | Co Glasgow | 1:19.80 |
12. | Svenja TIMMINS | (90) | Stirling | 1:22.13 |
13. | Rachel PIKE | (90) | Co Glasgow | 1:22.30 |
14. | Holly BROWN | (91) | N Ayrshire | 1:22.48 |
15. | Jade WILLIAMS | (91) | Grangemouth | 1:22.81 |
16. | Amy PUNSHON | (90) | Co Glasgow | 1:23.08 |
17. | AnnaRosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 1:23.49 |
18. | Gillian LAVELLE | (90) | Ren 96 | 1:23.78 |
19. | Lisa NAIDOO | (91) | Cumbernauld | 1:24.43 |
20. | Sophie MILLER | (92) | Sth Ayrshire | 1:25.39 |
21. | Fiona DOCHERTY | (90) | Sth Ayrshire | 1:25.84 |
22. | Rosie OGG | (90) | Stirling | 1:27.60 |
23. | Lynsey GLASGOW | (90) | Grangemouth | 1:27.73 |
24. | Georgia WANDS | (91) | Milngavie &b | 1:28.61 |
25. | Nicole GORMAN | (91) | Co Glasgow | 1:29.34 |
26. | Jenna McCLUSKEY | (90) | West Dunbart | 1:33.04 |
27. | Faith DALGATY | (90) | Dunoon | 1:33.59 |
28. | Louise HAMILTON | (91) | Cumbernauld | 1:34.23 |
| Rachael MILLER | (90) | Kilmarnock | DIS SL 2L. |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 100m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 1:07.31 |
2. | Alsion GRANT | (88) | Co Glasgow | 1:08.01 |
3. | Rhona CONWAY | (88) | Cumbernauld | 1:08.15 |
4. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 1:10.59 |
5. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 1:12.04 |
6. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 1:12.18 |
7. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 1:12.40 |
8. | Dawn CAMPBELL | (88) | Ren 96 | 1:13.66 |
9. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 1:13.68 |
10. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 1:14.07 |
11. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 1:14.57 |
12. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 1:14.73 |
13. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 1:15.49 |
14. | Charlotte MOSS | (88) | Grangemouth | 1:16.09 |
15. | Melissa MOYES | (88) | Hamilton | 1:16.25 |
16. | Jill BARBER | (89) | Cumbernauld | 1:16.27 |
17. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 1:16.63 |
18. | Laura McEWAN | (88) | Blantyre | 1:17.30 |
19. | Alison OPREY | (88) | Kirkintilloc | 1:17.42 |
20. | Karina RYAN | (88) | Kilmarnock | 1:17.65 |
21. | Jacqueline CARROLL | (88) | Eastkilbride | 1:17.98 |
22. | Clara SMITH | (90) | West Dunbart | 1:18.10 |
23. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 1:22.05 |
24. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 1:22.76 |
25. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 1:23.04 |
26. | Vicky OFFICER | (89) | Co Glasgow | 1:23.32 |
27. | Kara TAIT | (88) | Kilmarnock | 1:24.45 |
Heats (Declared Winners) Girls 12 Years/Under 200m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Amy PUNSHON | (90) | Co Glasgow | 2:48.32 |
2. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 2:58.16 |
3. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 3:00.34 |
4. | Rachel PIKE | (90) | Co Glasgow | 3:02.19 |
5. | Kirsten McINTOSH | (90) | Co Glasgow | 3:03.06 |
6. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 3:03.39 |
7. | Lisa NAIDOO | (91) | Cumbernauld | 3:04.17 |
8. | Marina PHILLIPS | (90) | Cumbernauld | 3:09.46 |
9. | Jill MORRISON | (91) | Cumbernauld | 3:28.74 |
10. | Rachel CAIRNEY | (92) | Cumbernauld | 3:32.16 |
11. | Louise HUNTER | (92) | Cumbernauld | 3:36.66 |
| Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | DIS ST |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 200m Butterfly
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 2:28.79 |
2. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 2:36.99 |
3. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 2:37.22 |
4. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 2:37.78 |
5. | Rebecca HILLIS | (90) | Ren 96 | 2:43.52 |
6. | Charlotte MOSS | (88) | Grangemouth | 2:46.12 |
7. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 2:46.44 |
8. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 2:48.16 |
9. | Khara WELSH | (89) | N Ayrshire | 2:55.88 |
10. | Clara SMITH | (90) | West Dunbart | 3:00.74 |
11. | Vicky OFFICER | (89) | Co Glasgow | 3:00.97 |
12. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 3:10.37 |
Heats (Declared Winners) Girls 12yrs/Under 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 1:10.28 |
2. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 1:12.50 |
3. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 1:15.59 |
4. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 1:15.96 |
5. | Rona KEAY | (90) | Co Glasgow | 1:16.98 |
6. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 1:17.25 |
7. | Holly BROWN | (91) | N Ayrshire | 1:18.10 |
8. | Amie REID | (91) | Ren 96 | 1:18.76 |
9. | Nicole GORMAN | (91) | Co Glasgow | 1:19.50 |
10. | Sophie LINDSAY | (91) | West Dunbart | 1:19.58 |
11. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 1:20.57 |
12. | Sophie MILLER | (92) | Sth Ayrshire | 1:20.64 |
13. | Gillian FORRESTER | (90) | Scotia | 1:21.03 |
14. | Marina PHILLIPS | (90) | Cumbernauld | 1:21.36 |
15. | Alexis SMITH | (90) | Co Glasgow | 1:21.82 |
16. | Ruth MacLEAN | (90) | Co Glasgow | 1:22.12 |
17. | Claire PATRICK | (91) | Milngavie &b | 1:22.73 |
18. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 1:23.06 |
18. | Lisa NAIDOO | (91) | Cumbernauld | 1:23.06 |
20. | Caron NICHOLAS | (91) | Blantyre | 1:23.13 |
21. | Lauren PATRICK | (90) | Kirkintilloc | 1:23.24 |
21. | Daniela MAZZONI | (90) | Inverclyde | 1:23.24 |
23. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 1:23.33 |
24. | Rachel PIKE | (90) | Co Glasgow | 1:23.71 |
25. | Toni-Louise ROBINSON | (91) | Ren 96 | 1:24.50 |
26. | Elaine SHERWOOD | (90) | Dunoon | 1:24.65 |
27. | AnnaRosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 1:25.16 |
28. | Jade WILLIAMS | (91) | Grangemouth | 1:25.56 |
29. | Rudi RODGERS | (90) | Kirkintilloc | 1:27.19 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 100m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rhona CONWAY | (88) | Cumbernauld | 1:09.09 |
2. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 1:10.84 |
3. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 1:11.54 |
4. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 1:11.98 |
5. | Kirsty AITKEN | (88) | Ren 96 | 1:12.35 |
6. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 1:13.69 |
7. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 1:13.92 |
8. | Lorna A DRUMMOND | (88) | Helensburgh | 1:14.49 |
9. | Jill BARBER | (89) | Cumbernauld | 1:14.74 |
10. | Laura JEFFREY | (88) | Renfrew Bath | 1:15.30 |
11. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 1:15.82 |
12. | Haley LAMB | (89) | Cumbernauld | 1:15.92 |
13. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 1:16.07 |
14. | Siobhan MOONEY | (88) | Motherwell W | 1:16.21 |
15. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 1:16.25 |
16. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 1:16.33 |
17. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 1:17.16 |
18. | Alison OPREY | (88) | Kirkintilloc | 1:17.26 |
19. | Claire McNAMEE | (89) | N Ayrshire | 1:17.51 |
20. | Sarah ADAMS | (89) | Falkirk | 1:18.12 |
21. | Laura HART | (88) | N Ayrshire | 1:18.26 |
22. | Lynsey GORDON | (89) | Ren 96 | 1:18.54 |
23. | Fiona ANDREWS | (89) | Ren 96 | 1:18.68 |
24. | Charlotte MOSS | (88) | Grangemouth | 1:19.36 |
25. | Jennifer SMITH | (88) | Ren 96 | 1:19.46 |
26. | Vicky OFFICER | (89) | Co Glasgow | 1:20.00 |
27. | Rachel MOFFAT | (89) | Helensburgh | 1:20.81 |
28. | Alice DINSDALE-YOUNG | (88) | Ren 96 | 1:20.96 |
29. | Melissa MOYES | (88) | Hamilton | 1:21.16 |
30. | Jennifer SKINNIDER | (89) | Ren 96 | 1:23.36 |
Heats (Declared Winners) Girls 12yrs/Under 200m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 2:27.21 |
2. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 2:30.84 |
3. | Rona KEAY | (90) | Co Glasgow | 2:41.00 |
4. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 2:41.43 |
5. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 2:41.71 |
6. | Sophie DORRIAN | (90) | Inverclyde | 2:45.23 |
7. | Sophie LINDSAY | (91) | West Dunbart | 2:45.64 |
8. | Ruth MacLEAN | (90) | Co Glasgow | 2:45.67 |
9. | Marina PHILLIPS | (90) | Cumbernauld | 2:46.95 |
10. | Lauren PATRICK | (90) | Kirkintilloc | 2:51.14 |
11. | Rachel PIKE | (90) | Co Glasgow | 2:51.26 |
12. | Alexis SMITH | (90) | Co Glasgow | 2:51.35 |
13. | Nicole GORMAN | (91) | Co Glasgow | 2:51.65 |
14. | Gillian FORRESTER | (90) | Scotia | 2:51.67 |
15. | Amie REID | (91) | Ren 96 | 2:52.47 |
16. | Rudi RODGERS | (90) | Kirkintilloc | 2:52.99 |
17. | Katie SPALDING | (91) | Co Glasgow | 2:54.24 |
18. | Caron NICHOLAS | (91) | Blantyre | 2:55.55 |
19. | Lisa NAIDOO | (91) | Cumbernauld | 2:57.34 |
20. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 2:58.60 |
21. | Lauren CLANCY | (90) | Sth Ayrshire | 3:01.25 |
22. | Lynsey GLASGOW | (90) | Grangemouth | 3:01.74 |
23. | Louise HAMILTON | (91) | Cumbernauld | 3:02.15 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 200m Backstroke
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 2:28.34 |
2. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 2:30.89 |
3. | Kirsty AITKEN | (88) | Ren 96 | 2:32.47 |
4. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 2:32.71 |
5. | Rhona CONWAY | (88) | Cumbernauld | 2:34.50 |
6. | Haley LAMB | (89) | Cumbernauld | 2:36.59 |
7. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 2:37.66 |
8. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 2:38.73 |
9. | Dawn CAMPBELL | (88) | Ren 96 | 2:39.56 |
10. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 2:41.59 |
11. | Laura JEFFREY | (88) | Renfrew Bath | 2:42.08 |
12. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 2:42.59 |
13. | Claire McNAMEE | (89) | N Ayrshire | 2:43.01 |
14. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 2:45.05 |
15. | Laura HART | (88) | N Ayrshire | 2:47.05 |
16. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 2:47.72 |
17. | Laura SCOTT | (88) | Ren 96 | 2:47.77 |
18. | Jacqueline CARROLL | (88) | Eastkilbride | 2:48.59 |
19. | Hazel WHITE | (89) | Ren 96 | 2:49.03 |
20. | Vicky OFFICER | (89) | Co Glasgow | 2:50.04 |
21. | Claire McCRACKEN | (89) | Cumbernauld | 2:50.67 |
22. | Sarah ADAMS | (89) | Falkirk | 2:50.94 |
23. | Lynsey GORDON | (89) | Ren 96 | 2:51.13 |
| Megan TULLY | (89) | Stirling | DIS FI |
Heats (Declared Winners) Girls 12yrs/Under 200m Ind.Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 2:30.57 |
2. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 2:36.94 |
3. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 2:41.72 |
4. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 2:44.42 |
5. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 2:44.72 |
6. | Marina PHILLIPS | (90) | Cumbernauld | 2:49.31 |
7. | Alexis SMITH | (90) | Co Glasgow | 2:50.40 |
8. | Sophie DORRIAN | (90) | Inverclyde | 2:50.94 |
9. | Faye SMARTT | (90) | Larkhall | 2:51.22 |
10. | Nicola McNEIL | (90) | Co Glasgow | 2:52.01 |
11. | Amy PUNSHON | (90) | Co Glasgow | 2:52.19 |
12. | Kerri HOLMES | (90) | Co Glasgow | 2:53.10 |
13. | Rosie OGG | (90) | Stirling | 2:53.83 |
14. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 2:54.51 |
15. | Megan PADDEN | (90) | Cumbernauld | 2:55.29 |
16. | Svenja TIMMINS | (90) | Stirling | 2:56.39 |
17. | Lauren PATRICK | (90) | Kirkintilloc | 2:56.44 |
18. | Nissa MARSHALL | (91) | Cumbernauld | 2:56.48 |
19. | Lisa NAIDOO | (91) | Cumbernauld | 2:58.71 |
20. | Jade WILLIAMS | (91) | Grangemouth | 3:01.46 |
21. | Nicole GORMAN | (91) | Co Glasgow | 3:01.76 |
22. | AnnaRosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 3:03.31 |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 200m Ind.Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 2:32.34 |
2. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 2:33.20 |
3. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 2:33.53 |
4. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 2:33.54 |
5. | Alsion GRANT | (88) | Co Glasgow | 2:36.33 |
6. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 2:37.52 |
7. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 2:38.45 |
8. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 2:38.63 |
9. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 2:39.40 |
10. | Fiona ANDREWS | (89) | Ren 96 | 2:39.56 |
11. | Alison OPREY | (88) | Kirkintilloc | 2:40.53 |
12. | Jill BARBER | (89) | Cumbernauld | 2:42.94 |
13. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 2:43.03 |
14. | Jennifer SMITH | (88) | Ren 96 | 2:43.69 |
15. | Alice DINSDALE-YOUNG | (88) | Ren 96 | 2:44.66 |
16. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 2:45.32 |
17. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 2:46.39 |
18. | Laura SMITH | (88) | Eastkilbride | 2:47.37 |
19. | Charlotte MOSS | (88) | Grangemouth | 2:47.66 |
20. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 2:51.32 |
21. | Claire McCRACKEN | (89) | Cumbernauld | 2:51.81 |
22. | Siobhan MOONEY | (88) | Motherwell W | 2:51.89 |
23. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 2:57.25 |
Heats (Declared Winners) Girls 12yrs/Under 400m Ind.Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 5:19.07 |
2. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 5:27.94 |
3. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 5:43.24 |
4. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 5:44.86 |
5. | Gayle BIGGART | (90) | Ren 96 | 5:48.61 |
6. | Amy PUNSHON | (90) | Co Glasgow | 5:51.62 |
7. | Nicola McNEIL | (90) | Co Glasgow | 5:55.59 |
8. | Kerri HOLMES | (90) | Co Glasgow | 5:57.62 |
9. | Kirsten McINTOSH | (90) | Co Glasgow | 6:01.22 |
10. | Emma McDOUGALL | (90) | Ren 96 | 6:04.20 |
11. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 6:07.79 |
12. | Sophie LINDSAY | (91) | West Dunbart | 6:18.34 |
13. | Louise HAMILTON | (91) | Cumbernauld | 6:32.01 |
14. | Louise HUNTER | (92) | Cumbernauld | 6:37.53 |
15. | Rachel CAIRNEY | (92) | Cumbernauld | 6:45.29 |
16. | Jill MORRISON | (91) | Cumbernauld | 6:57.81 |
| Sophie DORRIAN | (90) | Inverclyde | DNF |
Heats (Declared Winners) Girls 13/14 Years 400m Ind.Medley
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 5:16.21 |
2. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 5:21.74 |
3. | Rebecca HILLIS | (90) | Ren 96 | 5:25.03 |
4. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 5:25.87 |
5. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 5:27.14 |
5. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 5:27.14 |
7. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 5:29.31 |
8. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 5:29.84 |
9. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 5:32.01 |
10. | Alison OPREY | (88) | Kirkintilloc | 5:36.30 |
11. | Laura SMITH | (88) | Eastkilbride | 5:41.56 |
12. | Siobhan MOONEY | (88) | Motherwell W | 5:50.45 |
13. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 5:51.23 |
14. | Alice DINSDALE-YOUNG | (88) | Ren 96 | 5:52.18 |
15. | Vicky OFFICER | (89) | Co Glasgow | 6:00.34 |
16. | Cara McGROTTY | (89) | West Dunbart | 6:17.72 |
| Louise WILLIAMS | (89) | Grangemouth | DIS T 1L. |
| Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | DIS T 9L. |
Scottish Swim Meet Results Service