Heats (Declared Winners) BOYS 14 YEARS 200 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:08.86 |
2. | Martin CAMMIDGE | (88) | Milngavie &b | 2:09.87 |
3. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 2:11.91 |
4. | Peter Stirling | (89) | Co Glasgow | 2:14.63 |
5. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 2:20.81 |
6. | Douglas KERR | (88) | Mid Beds | 2:22.09 |
7. | Nick Shields | (88) | Co Glasgow | 2:22.99 |
8. | Jamie Logan | (88) | Co Glasgow | 2:23.81 |
9. | Kyle EVANS | (88) | Sth Ayrshire | 2:29.35 |
10. | Christopher CLANCY | (88) | Sth Ayrshire | 2:32.89 |
Heats (Declared Winners) BOYS 13 YEARS 200 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Callum PRENTICE | (89) | Fauldhouse | 2:06.06 |
2. | Alasdair Reid | (89) | Co Glasgow | 2:12.75 |
3. | Mark Polland | (89) | Co Glasgow | 2:18.92 |
4. | Martin Doherty | (89) | Co Glasgow | 2:19.39 |
5. | Daniel CHURCH | (90) | N Ayrshire | 2:23.56 |
6. | Martin Kerr | (90) | Co Glasgow | 2:25.61 |
7. | Andrew KINDNESS | (89) | N Ayrshire | 2:27.54 |
8. | Bruce McLINTOCK | (89) | Milngavie &b | 2:27.84 |
9. | Graeme WALLACE | (89) | N Ayrshire | 2:34.04 |
10. | Stewart ROBERTSON | (89) | Sth Ayrshire | 2:35.19 |
11. | Ian Clarke | (89) | Larkhall | 2:37.16 |
12. | Artem OSIPENKO | (89) | Milngavie &b | 2:47.67 |
13. | Greg HYSLOP | (89) | Sth Ayrshire | 2:54.18 |
14. | David CAMPBELL | (89) | N Ayrshire | 3:00.70 |
Heats (Declared Winners) BOYS 10 YEARS 200 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 2:29.51 |
2. | Glenn McIntosh | (92) | Co Glasgow | 2:29.91 |
3. | Stuart WALLACE | (92) | N Ayrshire | 2:40.95 |
4. | Donald GILLIES | (92) | Bathgate | 2:43.28 |
5. | Graeme Spalding | (93) | Co Glasgow | 2:49.90 |
6. | Thomas Cunningham | (92) | Co Glasgow | 2:51.19 |
7. | Daniel CASSELLS | (92) | Sth Ayrshire | 2:53.18 |
8. | Alasdair McEWAN | (92) | Sth Ayrshire | 3:00.13 |
9. | Shaun CALLAN | (92) | Scotia | 3:02.53 |
10. | Liam MARSHALL | (92) | Fauldhouse | 3:04.46 |
11. | Yusuke ONISHI | (92) | Bathgate | 3:04.61 |
12. | Jamie CULPAN | (92) | Milngavie &b | 3:11.76 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 200 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 2:17.88 |
2. | Mark MACKENZIE | (90) | Renfrew Bath | 2:18.64 |
3. | Craig Workman | (90) | Co Glasgow | 2:27.07 |
4. | Ben GOODALL | (90) | N Ayrshire | 2:33.32 |
5. | Jordan DAVIDSON | (90) | Renfrew Bath | 2:34.00 |
6. | Sean HARDIE | (90) | Bathgate | 2:37.11 |
7. | Jamie ROBERTSON | (90) | Milngavie &b | 2:37.75 |
8. | Fraser Rowan | (90) | Larkhall | 2:44.05 |
9. | Christopher Smith | (90) | Larkhall | 2:46.47 |
10. | Gordon Archibald | (90) | Larkhall | 2:47.94 |
11. | Andrew THOMSON | (91) | Renfrew Bath | 2:55.39 |
12. | Andrew FRASER | (90) | Milngavie &b | 2:57.12 |
13. | Brian MacPHERSON | (90) | N Ayrshire | 3:05.77 |
14. | Euan ACAMOVIC | (91) | Sth Ayrshire | 3:14.62 |
15. | Ross CAMPBELL | (90) | N Ayrshire | 3:20.82 |
16. | Stuart GALLACHER | (90) | Milngavie &b | 3:28.38 |
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS 200 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 2:25.55 |
2. | Sam Harris | (91) | Co Glasgow | 2:26.82 |
3. | Andrew Park | (91) | Co Glasgow | 2:26.93 |
4. | Alasdair CAMPBELL | (91) | Renfrew Bath | 2:47.71 |
5. | James REID | (91) | Milngavie &b | 2:48.73 |
6. | Stephen KINDNESS | (91) | N Ayrshire | 2:49.17 |
7. | Ben MOFFAT | (91) | Bathgate | 2:49.70 |
8. | Anthony Chambers | (91) | Co Glasgow | 2:50.47 |
9. | Neill MacGUIRE | (91) | Milngavie &b | 2:59.36 |
10. | Callum HYSLOP | (92) | Sth Ayrshire | 3:03.05 |
11. | Conor McALEESE | (91) | Milngavie &b | 3:09.24 |
12. | Colin MEEK | (91) | Bathgate | 3:10.97 |
13. | connor STEPHENS | (91) | Stranraer | 3:21.37 |
| Adam POWIS | (91) | N Ayrshire | DIS T 1L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 15/16 YEARS 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | James McEWAN | (87) | Sth Ayrshire | 2:08.76 |
2. | Jamie Griffiths | (88) | Co Glasgow | 2:08.99 |
3. | Jamie Forrest | (87) | Co Glasgow | 2:09.73 |
4. | Andrew McKENZIE | (87) | Sth Ayrshire | 2:10.66 |
5. | Jaimie Kenny | (87) | Co Glasgow | 2:10.68 |
6. | Campbell BARRETT | (87) | N Ayrshire | 2:18.49 |
7. | Euan GILL | (87) | Bathgate | 2:33.54 |
8. | Euan CAMPBELL | (87) | Renfrew Bath | 2:40.96 |
9. | Liam Scott | (87) | Larkhall | 2:45.36 |
Heats (Declared Winners) BOYS 17 YEARS/OVER 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Paul Carruth | (83) | Co Glasgow | 2:00.11 |
2. | Craig Forrest | (85) | Co Glasgow | 2:00.71 |
3. | Allan KERR | (83) | Bathgate | 2:04.86 |
4. | Adam Carpenter | (86) | Co Glasgow | 2:07.24 |
5. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 2:10.80 |
6. | Kenneth JEFFREY | (83) | Renfrew Bath | 2:14.26 |
7. | David Scott | (85) | Larkhall | 2:16.55 |
| Douglas ROBERTSON | (67) | Sth Ayrshire | DIS T 5L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 400 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Paul Carruth | (83) | Co Glasgow | 4:14.23 |
2. | Craig Forrest | (85) | Co Glasgow | 4:15.81 |
3. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 4:20.60 |
4. | Jamie Forrest | (87) | Co Glasgow | 4:29.77 |
5. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 4:35.57 |
6. | Jaimie Kenny | (87) | Co Glasgow | 4:37.74 |
7. | Andrew McKENZIE | (87) | Sth Ayrshire | 4:39.14 |
8. | Alasdair Reid | (89) | Co Glasgow | 4:40.85 |
9. | Martin CAMMIDGE | (88) | Milngavie &b | 4:42.06 |
10. | Mark Polland | (89) | Co Glasgow | 4:44.20 |
11. | Martin Doherty | (89) | Co Glasgow | 4:47.71 |
12. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 4:49.15 |
13. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 4:49.67 |
14. | Graham Kerr | (88) | Larkhall | 4:52.78 |
15. | Martin Kerr | (90) | Co Glasgow | 4:58.78 |
16. | Ross Taylor | (91) | Co Glasgow | 5:05.02 |
17. | Nathan WELSH | (91) | N Ayrshire | 5:56.92 |
Heats (Declared Winners) BOYS 800 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Adam Carpenter | (86) | Co Glasgow | 9:02.99 |
2. | Callum PRENTICE | (89) | Fauldhouse | 9:13.69 |
Heats (Declared Winners) BOYS 1500 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Paul Carruth | (83) | Co Glasgow | 16:43.81 |
2. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 17:16.08 |
3. | Mark Polland | (89) | Co Glasgow | 18:24.42 |
4. | James McEWAN | (87) | Sth Ayrshire | 18:31.01 |
5. | Kenneth JEFFREY | (83) | Renfrew Bath | 19:13.56 |
6. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 19:27.88 |
7. | Graham Kerr | (88) | Larkhall | 19:30.18 |
| Stuart MURRAY | (80) | Girvan | DNF |
Heats (Declared Winners) BOYS 13 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 2:49.37 |
2. | Daniel CHURCH | (90) | N Ayrshire | 2:57.47 |
3. | Fraser COULL | (89) | N Ayrshire | 2:58.37 |
4. | Bruce McLINTOCK | (89) | Milngavie &b | 3:10.68 |
5. | Andrew KINDNESS | (89) | N Ayrshire | 3:10.79 |
6. | Billy CAMERON | (89) | Scotia | 3:11.26 |
7. | Artem OSIPENKO | (89) | Milngavie &b | 3:28.19 |
8. | David CAMPBELL | (89) | N Ayrshire | 4:02.94 |
Heats (Declared Winners) BOYS 10 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 3:28.43 |
2. | Stuart WALLACE | (92) | N Ayrshire | 3:29.54 |
3. | Alasdair McEWAN | (92) | Sth Ayrshire | 3:43.95 |
4. | Shaun CALLAN | (92) | Scotia | 3:47.41 |
5. | Glenn McIntosh | (92) | Co Glasgow | 3:50.36 |
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | James REID | (91) | Milngavie &b | 3:36.27 |
2. | Grant McIntosh | (91) | Bathgate | 3:36.38 |
3. | Jonathan GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 3:36.45 |
4. | Stephen KINDNESS | (91) | N Ayrshire | 3:45.79 |
| connor STEPHENS | (91) | Stranraer | DIS ST |
Heats (Declared Winners) BOYS 15/16 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 2:21.04 |
2. | Jamie Griffiths | (88) | Co Glasgow | 2:28.75 |
3. | Jamie Forrest | (87) | Co Glasgow | 2:51.78 |
4. | oliver MCCAMON | (87) | Stranraer | 3:12.68 |
Heats (Declared Winners) BOYS 17yrs/OVER 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Craig Forrest | (85) | Co Glasgow | 2:36.03 |
2. | Allan KERR | (83) | Bathgate | 2:37.94 |
3. | Christopher BOLES | (86) | Sth Ayrshire | 2:45.43 |
4. | Rupert NORRIS | (79) | Sth Ayrshire | 2:51.64 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark MACKENZIE | (90) | Renfrew Bath | 3:02.27 |
2. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 3:04.43 |
3. | Jordan DAVIDSON | (90) | Renfrew Bath | 3:17.92 |
4. | Ben GOODALL | (90) | N Ayrshire | 3:21.66 |
5. | Andrew THOMSON | (91) | Renfrew Bath | 3:35.75 |
6. | Brian MacPHERSON | (90) | N Ayrshire | 3:43.03 |
7. | Stuart GALLACHER | (90) | Milngavie &b | 3:45.30 |
8. | Ross CAMPBELL | (90) | N Ayrshire | 3:54.83 |
9. | Euan ACAMOVIC | (91) | Sth Ayrshire | 3:55.40 |
Heats (Declared Winners) BOYS 14 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 2:41.81 |
2. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 2:47.72 |
3. | Peter Stirling | (89) | Co Glasgow | 2:51.73 |
4. | Jamie Logan | (88) | Co Glasgow | 3:06.91 |
5. | COLIN MCGEOCH | (88) | Renfrew Bath | 3:13.51 |
6. | Bruce JACKSON | (88) | N Ayrshire | 3:13.68 |
7. | Christopher CLANCY | (88) | Sth Ayrshire | 3:21.19 |
8. | Ross ANDERSON | (88) | Milngavie &b | 3:24.36 |
Heats (Declared Winners) BOYS 10/11 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross Taylor | (91) | Co Glasgow | 2:48.02 |
2. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 2:48.37 |
3. | Glenn McIntosh | (92) | Co Glasgow | 3:03.90 |
4. | Nathan WELSH | (91) | N Ayrshire | 3:27.25 |
Heats (Declared Winners) BOYS 15/16 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 2:15.07 |
2. | Jamie Griffiths | (88) | Co Glasgow | 2:25.33 |
3. | Jamie Forrest | (87) | Co Glasgow | 2:34.66 |
Heats (Declared Winners) BOYS 17 YEARS/OVER 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 2:26.93 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 200 Metres BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | John ARCHIBALD | (90) | Milngavie &b | 2:55.00 |
2. | Ben GOODALL | (90) | N Ayrshire | 3:12.57 |
3. | Jamie ROBERTSON | (90) | Milngavie &b | 3:21.92 |
Heats (Declared Winners) BOYS 14 YEARS 200 Metres BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:18.55 |
2. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 2:41.15 |
3. | Peter Stirling | (89) | Co Glasgow | 2:42.75 |
4. | Nick Shields | (88) | Co Glasgow | 2:47.02 |
5. | Douglas KERR | (88) | Mid Beds | 3:05.98 |
Heats (Declared Winners) BOYS 13 YEARS 200 Metres BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Alasdair Reid | (89) | Co Glasgow | 2:32.21 |
2. | Martin Doherty | (89) | Co Glasgow | 2:46.75 |
3. | Martin Chambers | (89) | Co Glasgow | 3:07.04 |
Heats (Declared Winners) BOYS 10 YEARS 200 Metres BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Glenn McIntosh | (92) | Co Glasgow | 2:44.99 |
2. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 2:52.57 |
3. | Stuart WALLACE | (92) | N Ayrshire | 3:00.89 |
4. | Thomas Cunningham | (92) | Co Glasgow | 3:04.01 |
5. | Alasdair McEWAN | (92) | Sth Ayrshire | 3:19.00 |
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS 200 Metres BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 2:40.12 |
2. | Sam Harris | (91) | Co Glasgow | 2:50.77 |
3. | Adam POWIS | (91) | N Ayrshire | 2:58.56 |
4. | Grant McIntosh | (91) | Bathgate | 3:00.15 |
5. | Stephen KINDNESS | (91) | N Ayrshire | 3:03.39 |
6. | Jonathan GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 3:05.95 |
7. | James REID | (91) | Milngavie &b | 3:16.38 |
8. | Neill MacGUIRE | (91) | Milngavie &b | 3:16.47 |
Heats (Declared Winners) BOYS 15/16 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jamie Forrest | (87) | Co Glasgow | 2:24.76 |
2. | Andrew McKENZIE | (87) | Sth Ayrshire | 2:33.31 |
3. | oliver MCCAMON | (87) | Stranraer | 2:54.76 |
Heats (Declared Winners) BOYS 17 YEARS/OVER 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Paul Carruth | (83) | Co Glasgow | 2:18.56 |
2. | Craig Forrest | (85) | Co Glasgow | 2:19.81 |
3. | Allan KERR | (83) | Bathgate | 2:24.94 |
4. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 2:29.04 |
5. | Kenneth JEFFREY | (83) | Renfrew Bath | 2:42.11 |
6. | Rupert NORRIS | (79) | Sth Ayrshire | 2:42.49 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 200 Metres BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Craig Workman | (90) | Co Glasgow | 2:38.58 |
2. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 2:42.75 |
3. | Jordan DAVIDSON | (90) | Renfrew Bath | 2:43.94 |
4. | John ARCHIBALD | (90) | Milngavie &b | 2:49.07 |
5. | Ben GOODALL | (90) | N Ayrshire | 2:49.27 |
6. | Jamie ROBERTSON | (90) | Milngavie &b | 3:05.48 |
7. | Andrew THOMSON | (91) | Renfrew Bath | 3:13.59 |
8. | Andrew FRASER | (90) | Milngavie &b | 3:22.23 |
9. | Ross CAMPBELL | (90) | N Ayrshire | 3:34.51 |
10. | Stuart GALLACHER | (90) | Milngavie &b | 3:34.74 |
Heats (Declared Winners) BOYS 13 YEARS 200 Metres BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 2:28.29 |
2. | Mark Polland | (89) | Co Glasgow | 2:31.21 |
3. | Callum PRENTICE | (89) | Fauldhouse | 2:37.26 |
4. | Bruce McLINTOCK | (89) | Milngavie &b | 2:39.73 |
5. | Graeme WALLACE | (89) | N Ayrshire | 2:46.93 |
6. | Billy CAMERON | (89) | Scotia | 2:50.19 |
7. | Andrew KINDNESS | (89) | N Ayrshire | 2:51.50 |
8. | Blair STEVENSON | (89) | Scotia | 2:52.25 |
9. | Fraser COULL | (89) | N Ayrshire | 2:52.60 |
10. | Stewart ROBERTSON | (89) | Sth Ayrshire | 2:58.80 |
11. | Alastair BEATTIE | (89) | Scotia | 3:04.30 |
| David CAMPBELL | (89) | N Ayrshire | DIS T 0L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 14 YEARS 200 Metres BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:20.48 |
2. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 2:27.26 |
3. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 2:31.98 |
4. | Douglas KERR | (88) | Mid Beds | 2:39.26 |
5. | Jamie Logan | (88) | Co Glasgow | 2:42.58 |
6. | Kyle EVANS | (88) | Sth Ayrshire | 2:48.23 |
7. | Nick Shields | (88) | Co Glasgow | 2:49.29 |
8. | Christopher CLANCY | (88) | Sth Ayrshire | 2:56.77 |
| COLIN MCGEOCH | (88) | Renfrew Bath | DIS T 7L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS 200 Metres IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 2:43.36 |
2. | Ben GOODALL | (90) | N Ayrshire | 2:50.92 |
3. | Jamie ROBERTSON | (90) | Milngavie &b | 3:01.63 |
4. | Euan ACAMOVIC | (91) | Sth Ayrshire | 3:43.68 |
| Alasdair Shaw | (91) | Larkhall | DIS SA 6L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS 200 Metres IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 2:49.50 |
2. | Sam Harris | (91) | Co Glasgow | 3:01.84 |
3. | Grant McIntosh | (91) | Bathgate | 3:05.55 |
4. | Nathan WELSH | (91) | N Ayrshire | 3:06.04 |
5. | Jonathan GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 3:09.33 |
6. | Adam POWIS | (91) | N Ayrshire | 3:12.11 |
7. | James REID | (91) | Milngavie &b | 3:18.72 |
8. | Conor McALEESE | (91) | Milngavie &b | 3:39.98 |
Heats (Declared Winners) BOYS 15/16 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 2:13.55 |
2. | Jamie Griffiths | (88) | Co Glasgow | 2:23.76 |
3. | Jamie Forrest | (87) | Co Glasgow | 2:27.43 |
4. | Andrew McKENZIE | (87) | Sth Ayrshire | 2:32.91 |
5. | Brian STEWART | (87) | Renfrew Bath | 2:47.03 |
6. | oliver MCCAMON | (87) | Stranraer | 2:53.54 |
| Campbell BARRETT | (87) | N Ayrshire | DIS T 4L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 17 YEARS/OVER 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Craig Forrest | (85) | Co Glasgow | 2:19.38 |
2. | Allan KERR | (83) | Bathgate | 2:20.06 |
3. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 2:26.27 |
4. | David Scott | (85) | Larkhall | 2:35.46 |
5. | Rupert NORRIS | (79) | Sth Ayrshire | 2:40.61 |
6. | Douglas ROBERTSON | (67) | Sth Ayrshire | 2:41.14 |
Heats (Declared Winners) BOYS 14 YEARS 200 Metres IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:22.58 |
2. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 2:31.80 |
3. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 2:34.83 |
4. | Martin CAMMIDGE | (88) | Milngavie &b | 2:35.03 |
5. | Peter Stirling | (89) | Co Glasgow | 2:38.68 |
6. | Jamie Logan | (88) | Co Glasgow | 2:43.36 |
7. | Nick Shields | (88) | Co Glasgow | 2:44.22 |
8. | Douglas KERR | (88) | Mid Beds | 2:45.10 |
Heats (Declared Winners) BOYS 13 YEARS 200 Metres IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 2:29.73 |
2. | Callum PRENTICE | (89) | Fauldhouse | 2:34.17 |
3. | Alasdair Reid | (89) | Co Glasgow | 2:34.19 |
4. | Martin Doherty | (89) | Co Glasgow | 2:42.25 |
5. | Andrew KINDNESS | (89) | N Ayrshire | 2:45.37 |
6. | Fraser COULL | (89) | N Ayrshire | 2:46.02 |
7. | Martin Kerr | (90) | Co Glasgow | 2:48.64 |
8. | Billy CAMERON | (89) | Scotia | 2:52.82 |
9. | Blair STEVENSON | (89) | Scotia | 2:56.06 |
10. | Graeme WALLACE | (89) | N Ayrshire | 2:59.53 |
| Stewart ROBERTSON | (89) | Sth Ayrshire | DIS FI |
Heats (Declared Winners) BOYS 10 YEARS 200 Metres IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 2:52.86 |
2. | Glenn McIntosh | (92) | Co Glasgow | 2:53.00 |
3. | Stuart WALLACE | (92) | N Ayrshire | 3:04.70 |
4. | Donald GILLIES | (92) | Bathgate | 3:14.87 |
5. | Alasdair McEWAN | (92) | Sth Ayrshire | 3:15.97 |
6. | Graeme Spalding | (93) | Co Glasgow | 3:18.70 |
7. | Alistair DEANS | (92) | N Ayrshire | 3:19.26 |
8. | Thomas Cunningham | (92) | Co Glasgow | 3:22.45 |
9. | Daniel CASSELLS | (92) | Sth Ayrshire | 3:24.36 |
10. | Shaun CALLAN | (92) | Scotia | 3:33.72 |
Heats (Declared Winners) BOYS 400 Metres INDIVIDUAL MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 4:40.78 |
2. | Craig Forrest | (85) | Co Glasgow | 4:54.02 |
3. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 4:55.74 |
4. | Jamie Griffiths | (88) | Co Glasgow | 5:03.08 |
5. | Jamie Forrest | (87) | Co Glasgow | 5:08.77 |
6. | Martin CAMMIDGE | (88) | Milngavie &b | 5:31.33 |
7. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 5:39.55 |
8. | John ARCHIBALD | (90) | Milngavie &b | 5:40.29 |
9. | Anthony Chambers | (91) | Co Glasgow | 6:40.49 |
10. | Ross Freel | (92) | Larkhall | 6:43.79 |
11. | Alasdair Shaw | (91) | Larkhall | 7:27.53 |
| Andrew KINDNESS | (89) | N Ayrshire | DIS T 3L. |
| Gordon Archibald | (90) | Larkhall | DIS T 3L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 14 YEARS 200 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Alison Grant | (88) | Co Glasgow | 2:13.00 |
2. | Laura HART | (88) | N Ayrshire | 2:28.06 |
3. | Heather SCOTT | (88) | Fauldhouse | 2:36.38 |
4. | Clare McTaggart | (88) | Larkhall | 2:40.64 |
5. | Karen BRODIE | (88) | Milngavie &b | 2:43.23 |
6. | Susan GALBRAITH | (88) | Renfrew Bath | 2:48.94 |
7. | Katy TULIPS | (89) | Milngavie &b | 2:50.18 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13 YEARS 200 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Chantal Carr | (90) | Co Glasgow | 2:18.02 |
2. | Laura Galbraith | (89) | Co Glasgow | 2:18.20 |
3. | Khara WELSH | (89) | N Ayrshire | 2:26.73 |
4. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 2:27.69 |
5. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 2:30.01 |
6. | Claire McNAMEE | (89) | N Ayrshire | 2:31.35 |
7. | Vicky Officer | (89) | Co Glasgow | 2:35.05 |
8. | Laura CHALMERS | (89) | Bathgate | 2:35.97 |
9. | Claire INGRAM | (89) | Scotia | 2:37.29 |
10. | Aimee TAYLOR | (89) | N Ayrshire | 2:41.81 |
11. | Sarah MATTHEWS | (89) | Bathgate | 2:42.48 |
12. | Amanda Brown | (89) | Larkhall | 2:46.58 |
13. | Rhona MARTIN | (89) | Renfrew Bath | 2:49.26 |
14. | Elise ROGERS | (89) | Sth Ayrshire | 2:51.02 |
15. | Katie THOMSON | (89) | Scotia | 2:51.14 |
16. | Kirsty HUGHES | (89) | Sth Ayrshire | 2:55.72 |
17. | Rachell LAWLESS | (89) | Renfrew Bath | 2:59.53 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 10 YEARS 200 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Sophie MILLER | (92) | Sth Ayrshire | 2:34.70 |
2. | Abigail McLellan | (92) | Co Glasgow | 2:40.70 |
3. | Sarah MacLean | (92) | Co Glasgow | 2:40.95 |
4. | Heather KERR | (92) | Renfrew Bath | 2:50.05 |
5. | Jaimie McLEAN | (92) | Scotia | 2:59.08 |
6. | Gael MORROW | (92) | N Ayrshire | 3:08.99 |
7. | Gayle Pike | (92) | Co Glasgow | 3:14.16 |
8. | Kirsten BROWNE | (93) | Milngavie &b | 3:22.61 |
9. | Nicolle HAMILTON | (92) | N Ayrshire | 3:38.27 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 200 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 2:17.37 |
2. | Amy Punshon | (90) | Co Glasgow | 2:28.28 |
3. | Lauren Grant | (90) | Co Glasgow | 2:28.57 |
4. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 2:29.72 |
5. | AnnaRosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 2:31.08 |
6. | Alexis Smith | (90) | Co Glasgow | 2:31.66 |
7. | Ruth MacLean | (90) | Co Glasgow | 2:31.82 |
8. | Faye Smartt | (90) | Larkhall | 2:32.30 |
9. | Rachel Pike | (90) | Co Glasgow | 2:33.74 |
10. | Kirsten McIntosh | (90) | Co Glasgow | 2:34.44 |
11. | Kerri Holmes | (90) | Co Glasgow | 2:34.94 |
12. | Diane DOCHERTY | (90) | Sth Ayrshire | 2:39.48 |
13. | Ailie Freel | (90) | Larkhall | 2:40.49 |
14. | Nicole Gorman | (91) | Co Glasgow | 2:40.65 |
15. | Lauren CLANCY | (90) | Sth Ayrshire | 2:44.50 |
16. | Mhari Bryce | (90) | Larkhall | 2:48.96 |
| Judi Humphreys | (90) | Co Glasgow | DIS ST |
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS 200 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Fiona O'Prey | (91) | Co Glasgow | 2:24.42 |
2. | Kirstie Muir | (91) | Co Glasgow | 2:26.80 |
3. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 2:31.24 |
4. | Holly BROWN | (91) | N Ayrshire | 2:35.23 |
5. | Brionna WILSON | (91) | Bathgate | 2:39.51 |
6. | Claire PATRICK | (91) | Milngavie &b | 2:40.65 |
7. | Katie Spalding | (91) | Co Glasgow | 2:41.36 |
8. | Eliza WALKER | (91) | Milngavie &b | 2:44.89 |
9. | Eilidh SCOTT | (91) | Fauldhouse | 2:46.02 |
10. | Laura FERGUSON | (91) | Bathgate | 2:48.45 |
11. | Caitlin McCAFFERTY | (91) | Fauldhouse | 2:49.89 |
12. | Kirsten DEANS | (91) | N Ayrshire | 2:49.92 |
13. | Nikole RUNCIMAN | (91) | Milngavie &b | 2:49.94 |
14. | Lyn FOTHERINGHAM | (91) | Bathgate | 2:51.54 |
15. | Tabitha EWING | (91) | Bathgate | 2:52.01 |
16. | Deborah ELLIOTT | (91) | Scotia | 2:55.10 |
17. | Stephanie JOHNSTONE | (91) | Sth Ayrshire | 2:58.66 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 15/16 YEARS 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 2:11.77 |
2. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 2:16.31 |
3. | Laura Dyer | (87) | Larkhall | 2:23.66 |
4. | Jennifer McKie | (87) | Co Glasgow | 2:23.76 |
5. | Pamela WRIGHT | (87) | N Ayrshire | 2:26.92 |
6. | Chloe PARKER | (87) | Bathgate | 2:29.38 |
7. | Anne EWING | (87) | Bathgate | 2:30.93 |
8. | Ruby BOYCE | (87) | N Ayrshire | 2:32.15 |
9. | Claire McLAUCHLAN | (87) | Scotia | 2:32.75 |
10. | Fiona McLEAN | (87) | Sth Ayrshire | 2:37.89 |
11. | Eilidh MARTIN | (87) | Renfrew Bath | 2:40.48 |
12. | kay ADAMS | (87) | Stranraer | 2:42.14 |
13. | Sarah CHALMERS | (87) | Bathgate | 2:46.92 |
14. | Victoria CHRISTIE . | (87) | Renfrew Bath | 2:53.42 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 17 YEARS/OVER 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ashleigh Armstrong | (86) | Co Glasgow | 2:19.24 |
2. | Lynsey McMILLAN | (85) | StirlingSwim | 2:19.37 |
3. | Jenny PRENTICE | (85) | Fauldhouse | 2:23.82 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 400 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 4:43.83 |
2. | Alison Grant | (88) | Co Glasgow | 4:44.96 |
3. | Ashleigh Armstrong | (86) | Co Glasgow | 4:49.04 |
4. | Laura Galbraith | (89) | Co Glasgow | 4:49.35 |
5. | Amy Punshon | (90) | Co Glasgow | 4:59.16 |
6. | Jennifer McKie | (87) | Co Glasgow | 5:02.08 |
7. | Fiona O'Prey | (91) | Co Glasgow | 5:03.57 |
8. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 5:07.38 |
9. | Khara WELSH | (89) | N Ayrshire | 5:08.17 |
10. | Laura HART | (88) | N Ayrshire | 5:10.97 |
11. | Lauren Grant | (90) | Co Glasgow | 5:12.17 |
12. | Nicola TURNER | (88) | Co Glasgow | 5:13.31 |
13. | Rachel Pike | (90) | Co Glasgow | 5:15.71 |
14. | Vicky Officer | (89) | Co Glasgow | 5:18.60 |
15. | Alexis SMITH | (90) | Co Glasgow | 5:19.46 |
16. | AnnaRosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 5:22.47 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 800 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stephanie OWEN | (86) | Fauldhouse | 9:37.99 |
2. | Katy Finnegan | (86) | Co Glasgow | 9:44.91 |
3. | Laura Galbraith | (89) | Co Glasgow | 9:49.05 |
4. | Laurie McFarlane | (87) | Co Glasgow | 9:56.49 |
5. | Amy Punshon | (90) | Co Glasgow | 10:05.46 |
6. | Jennifer McKie | (87) | Co Glasgow | 10:17.29 |
7. | Lauren Grant | (90) | Co Glasgow | 10:27.70 |
8. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 10:28.09 |
9. | Laura Dyer | (87) | Larkhall | 10:38.39 |
10. | Laura HART | (88) | N Ayrshire | 10:46.86 |
11. | Anne EWING | (87) | Bathgate | 10:50.71 |
12. | Vicky Officer | (89) | Co Glasgow | 10:54.74 |
13. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 10:58.98 |
14. | Ruth MacLean | (90) | Co Glasgow | 11:01.93 |
15. | AnnaRosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 11:20.21 |
16. | Susan Black | (83) | Co Glasgow | 11:21.06 |
17. | Faye Smartt | (90) | Larkhall | 11:33.33 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 1500 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Sinead Doherty | (86) | Co Glasgow | 17:43.89 |
2. | Susan Black | (83) | Co Glasgow | 18:35.47 |
3. | Stephanie OWEN | (86) | Fauldhouse | 18:39.89 |
4. | Jennifer McKie | (87) | Co Glasgow | 19:28.38 |
5. | Claire McNAMEE | (89) | N Ayrshire | 20:49.25 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura Galbraith | (89) | Co Glasgow | 2:57.30 |
2. | Chantal Carr | (90) | Co Glasgow | 2:58.68 |
3. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 3:06.55 |
4. | Aimee TAYLOR | (89) | N Ayrshire | 3:10.64 |
5. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 3:11.82 |
6. | Sarah MATTHEWS | (89) | Bathgate | 3:14.27 |
7. | Vicky Officer | (89) | Co Glasgow | 3:15.51 |
8. | Fiona MacGREGOR | (89) | Milngavie &b | 3:19.36 |
9. | Rhona MARTIN | (89) | Renfrew Bath | 3:26.88 |
10. | Megan McCOURT | (90) | N Ayrshire | 3:31.30 |
11. | Rachell LAWLESS | (89) | Renfrew Bath | 3:54.57 |
| Elise ROGERS | (89) | Sth Ayrshire | DIS SA 5L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 10 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Abigail McLellan | (92) | Co Glasgow | 3:56.32 |
2. | Fiona HUGHES | (92) | Sth Ayrshire | 3:57.51 |
3. | Nicolle HAMILTON | (92) | N Ayrshire | 3:58.13 |
4. | Jaimie McLEAN | (92) | Scotia | 3:59.16 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kirstie Muir | (91) | Co Glasgow | 2:59.21 |
2. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 3:05.67 |
3. | Georgia WANDS | (91) | Milngavie &b | 3:08.49 |
4. | Fiona O'Prey | (91) | Co Glasgow | 3:16.35 |
5. | Eilidh SCOTT | (91) | Fauldhouse | 3:20.83 |
6. | Kirsten DEANS | (91) | N Ayrshire | 3:22.37 |
7. | Lyn FOTHERINGHAM | (91) | Bathgate | 3:22.76 |
8. | Nikole RUNCIMAN | (91) | Milngavie &b | 3:28.57 |
9. | Stephanie JOHNSTONE | (91) | Sth Ayrshire | 3:28.62 |
10. | Elizabeth MORGAN | (91) | Scotia | 3:35.84 |
| Caitlin TULLETT | (91) | Milngavie &b | DIS T 1L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 15/16 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Claire McLAUCHLAN | (87) | Scotia | 3:02.17 |
2. | Laura Dyer | (87) | Larkhall | 3:02.39 |
3. | Laurie McFarlane | (87) | Co Glasgow | 3:11.45 |
4. | Sarah Bryce | (87) | Larkhall | 3:19.08 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 17yrs/OVER 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ashleigh Armstrong | (86) | Co Glasgow | 2:54.94 |
2. | Lynsey WALKER | (85) | Fauldhouse | 2:57.35 |
3. | Claire BEATTIE | (83) | Scotia | 3:15.64 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aileen Stirling | (90) | Co Glasgow | 2:53.75 |
2. | Danielle Brown | (90) | Co Glasgow | 3:00.47 |
3. | Ruth MacLean | (90) | Co Glasgow | 3:01.86 |
4. | Kerri Holmes | (90) | Co Glasgow | 3:03.32 |
5. | Faye Smartt | (90) | Larkhall | 3:10.13 |
6. | Alexis Smith | (90) | Co Glasgow | 3:12.11 |
7. | Judi Humphreys | (90) | Co Glasgow | 3:13.46 |
8. | Lauren Grant | (90) | Co Glasgow | 3:13.62 |
9. | Kirsten McIntosh | (90) | Co Glasgow | 3:13.91 |
10. | Diane DOCHERTY | (90) | Sth Ayrshire | 3:19.25 |
11. | Amy Punshon | (90) | Co Glasgow | 3:19.90 |
12. | Fiona BROWNE | (90) | Milngavie &b | 3:28.32 |
13. | Nicole Gorman | (91) | Co Glasgow | 3:31.33 |
14. | Kirstin HUTCHINSON | (90) | Scotia | 3:43.79 |
15. | Aileen MITCHELL | (90) | Girvan | 3:46.02 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 14 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 3:00.65 |
2. | Clare McTaggart | (88) | Larkhall | 3:08.45 |
3. | Karen BRODIE | (88) | Milngavie &b | 3:18.96 |
4. | Susan GALBRAITH | (88) | Renfrew Bath | 3:27.24 |
5. | naoise STEPHENS | (88) | Stranraer | 3:30.04 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 10/11 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Fiona O'Prey | (91) | Co Glasgow | 2:47.91 |
2. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 3:00.89 |
| Caitlin McCAFFERTY | (91) | Fauldhouse | DIS FO 3L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 15/16 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Emma WATSON | (87) | Fauldhouse | 2:40.41 |
2. | Laurie McFarlane | (87) | Co Glasgow | 2:43.14 |
3. | Nicola Turner | (88) | Co Glasgow | 2:58.48 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 17 YEARS/OVER 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise Bloomer | (85) | Co Glasgow | 2:40.29 |
| Jenny PRENTICE | (85) | Fauldhouse | DIS ST |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 200 Metres BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aileen Stirling | (90) | Co Glasgow | 2:41.87 |
2. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 2:44.10 |
3. | Danielle Brown | (90) | Co Glasgow | 2:50.01 |
4. | Amy Punshon | (90) | Co Glasgow | 2:51.26 |
5. | Rachel Pike | (90) | Co Glasgow | 2:56.85 |
6. | Kirsten McIntosh | (90) | Co Glasgow | 3:07.55 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 14 YEARS 200 Metres BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Alison Grant | (88) | Co Glasgow | 2:41.80 |
2. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 2:41.95 |
3. | Karen BRODIE | (88) | Milngavie &b | 3:15.71 |
4. | Susan GALBRAITH | (88) | Renfrew Bath | 3:40.80 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13 YEARS 200 Metres BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Chantal Carr | (90) | Co Glasgow | 2:38.08 |
2. | Laura Galbraith | (89) | Co Glasgow | 2:44.79 |
3. | Vicky Officer | (89) | Co Glasgow | 3:01.51 |
4. | Khara WELSH | (89) | N Ayrshire | 3:01.88 |
5. | Rachel BOLES | (89) | Sth Ayrshire | 3:18.06 |
6. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 3:21.52 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 10 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Abigail McLellan | (92) | Co Glasgow | 2:59.78 |
2. | Sarah MacLean | (92) | Co Glasgow | 3:07.39 |
3. | Heather KERR | (92) | Renfrew Bath | 3:07.42 |
4. | Jaimie McLEAN | (92) | Scotia | 3:18.09 |
5. | Gael MORROW | (92) | N Ayrshire | 3:22.57 |
6. | Abby STEWART | (92) | Bathgate | 3:27.69 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kirstie Muir | (91) | Co Glasgow | 2:41.81 |
2. | Holly BROWN | (91) | N Ayrshire | 2:45.05 |
3. | Fiona O'Prey | (91) | Co Glasgow | 2:45.54 |
4. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 2:51.29 |
5. | Katie Spalding | (91) | Co Glasgow | 2:55.60 |
6. | Claire PATRICK | (91) | Milngavie &b | 2:56.33 |
7. | Brionna WILSON | (91) | Bathgate | 2:56.69 |
8. | Alana Miller | (91) | Co Glasgow | 2:57.20 |
9. | Georgia WANDS | (91) | Milngavie &b | 2:59.38 |
10. | Rachel CHURCH | (91) | N Ayrshire | 3:03.41 |
11. | Kirsten DEANS | (91) | N Ayrshire | 3:05.38 |
12. | Beth POTTER | (91) | Milngavie &b | 3:13.77 |
13. | Deborah ELLIOTT | (91) | Scotia | 3:17.97 |
14. | Eilidh DENT | (91) | Scotia | 3:26.10 |
15. | Elizabeth MORGAN | (91) | Scotia | 3:38.69 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 15/16 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stephanie OWEN | (86) | Fauldhouse | 2:26.52 |
2. | Katy Finnegan | (86) | Co Glasgow | 2:27.31 |
3. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 2:34.26 |
4. | Emma WATSON | (87) | Fauldhouse | 2:41.71 |
5. | Claire McLAUCHLAN | (87) | Scotia | 2:48.83 |
6. | kay ADAMS | (87) | Stranraer | 2:49.96 |
7. | Sarah CHALMERS | (87) | Bathgate | 2:56.43 |
8. | Fiona McLEAN | (87) | Sth Ayrshire | 3:00.08 |
9. | Victoria CHRISTIE . | (87) | Renfrew Bath | 3:05.45 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 17 YEARS/OVER 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise Bloomer | (85) | Co Glasgow | 2:38.38 |
2. | Sarah BLACKWOOD | (81) | N Ayrshire | 2:39.06 |
3. | Claire BEATTIE | (83) | Scotia | 2:42.43 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aileen Stirling | (90) | Co Glasgow | 2:27.45 |
2. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 2:28.81 |
3. | Judi Humphreys | (90) | Co Glasgow | 2:42.20 |
4. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 2:43.31 |
5. | Ruth MacLean | (90) | Co Glasgow | 2:47.51 |
6. | Nicole Gorman | (91) | Co Glasgow | 2:49.10 |
7. | Rachel Pike | (90) | Co Glasgow | 2:52.35 |
8. | Amy Punshon | (90) | Co Glasgow | 2:52.46 |
9. | Alexis Smith | (90) | Co Glasgow | 2:55.53 |
10. | Lauren CLANCY | (90) | Sth Ayrshire | 2:59.46 |
11. | Susan TAYLOR | (90) | Fauldhouse | 3:14.20 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 2:34.60 |
2. | Claire McNAMEE | (89) | N Ayrshire | 2:38.80 |
3. | Chantal Carr | (90) | Co Glasgow | 2:38.93 |
4. | Laura Galbraith | (89) | Co Glasgow | 2:40.32 |
5. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 2:48.47 |
6. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 2:49.72 |
6. | Vicky Officer | (89) | Co Glasgow | 2:49.72 |
8. | Aimee TAYLOR | (89) | N Ayrshire | 2:52.33 |
9. | Claire INGRAM | (89) | Scotia | 2:53.99 |
10. | Elise ROGERS | (89) | Sth Ayrshire | 3:00.76 |
11. | Rhona MARTIN | (89) | Renfrew Bath | 3:12.82 |
12. | Katie THOMSON | (89) | Scotia | 3:13.74 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 14 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura HART | (88) | N Ayrshire | 2:45.75 |
2. | Alison Shaw | (88) | Larkhall | 2:59.18 |
| Heather SCOTT | (88) | Fauldhouse | DNF |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aileen Stirling | (90) | Co Glasgow | 2:31.36 |
2. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 2:33.66 |
3. | Amy Punshon | (90) | Co Glasgow | 2:48.18 |
4. | Lauren Grant | (90) | Co Glasgow | 2:48.45 |
5. | Kerri Holmes | (90) | Co Glasgow | 2:49.75 |
6. | Ruth MacLean | (90) | Co Glasgow | 2:52.22 |
7. | Alexis Smith | (90) | Co Glasgow | 2:52.70 |
8. | Kirsten McIntosh | (90) | Co Glasgow | 2:54.31 |
9. | Rachel Pike | (90) | Co Glasgow | 2:54.48 |
10. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 2:56.96 |
11. | AnnaRosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 3:01.66 |
12. | Lauren CLANCY | (90) | Sth Ayrshire | 3:05.73 |
13. | Mhari Bryce | (90) | Larkhall | 3:11.32 |
| Danielle Brown | (90) | Co Glasgow | DIS SL 5L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Fiona O'Prey | (91) | Co Glasgow | 2:44.14 |
2. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 2:48.79 |
3. | Holly BROWN | (91) | N Ayrshire | 2:51.56 |
4. | Alana Miller | (91) | Co Glasgow | 2:52.85 |
5. | Georgia WANDS | (91) | Milngavie &b | 2:54.10 |
6. | Katie Spalding | (91) | Co Glasgow | 3:02.92 |
7. | Kirsten DEANS | (91) | N Ayrshire | 3:04.76 |
8. | Nikole RUNCIMAN | (91) | Milngavie &b | 3:07.85 |
9. | Rachel CHURCH | (91) | N Ayrshire | 3:16.81 |
10. | Stephanie JOHNSTONE | (91) | Sth Ayrshire | 3:18.79 |
11. | Caitlin McCAFFERTY | (91) | Fauldhouse | 3:19.77 |
12. | Deborah ELLIOTT | (91) | Scotia | 3:22.24 |
13. | Beth POTTER | (91) | Milngavie &b | 3:28.01 |
| Eilidh SCOTT | (91) | Fauldhouse | DIS T 4L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 15/16 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Katy Finnegan | (86) | Co Glasgow | 2:34.78 |
2. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 2:37.01 |
3. | Emma WATSON | (87) | Fauldhouse | 2:42.24 |
4. | Claire McLAUCHLAN | (87) | Scotia | 2:46.64 |
5. | Chloe PARKER | (87) | Bathgate | 2:48.15 |
6. | Kathleen BENNETT | (86) | N Ayrshire | 2:49.18 |
7. | Nicola Turner | (88) | Co Glasgow | 2:52.23 |
8. | Fiona McLEAN | (87) | Sth Ayrshire | 3:02.48 |
9. | kay ADAMS | (87) | Stranraer | 3:06.63 |
10. | Eilidh MARTIN | (87) | Renfrew Bath | 3:08.86 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 17 YEARS/OVER 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise Bloomer | (85) | Co Glasgow | 2:34.80 |
2. | Sarah BLACKWOOD | (81) | N Ayrshire | 2:41.00 |
3. | Jenny PRENTICE | (85) | Fauldhouse | 2:43.41 |
4. | Claire BEATTIE | (83) | Scotia | 2:43.66 |
5. | Lynsey McMILLAN | (85) | StirlingSwim | 2:45.10 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 14 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 2:34.86 |
2. | Alison Grant | (88) | Co Glasgow | 2:35.53 |
3. | Heather SCOTT | (88) | Fauldhouse | 2:56.30 |
4. | Karen BRODIE | (88) | Milngavie &b | 3:02.35 |
5. | Susan GALBRAITH | (88) | Renfrew Bath | 3:16.16 |
| naoise STEPHENS | (88) | Stranraer | DIS ST |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Chantal Carr | (90) | Co Glasgow | 2:35.32 |
2. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 2:35.72 |
3. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 2:47.35 |
4. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 2:50.50 |
5. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 2:52.40 |
6. | Rachel BOLES | (89) | Sth Ayrshire | 2:59.46 |
7. | Elise ROGERS | (89) | Sth Ayrshire | 3:00.09 |
8. | Claire INGRAM | (89) | Scotia | 3:01.61 |
9. | Laura CHALMERS | (89) | Bathgate | 3:06.23 |
10. | Amanda Brown | (89) | Larkhall | 3:06.44 |
11. | victoria ADAMS | (89) | Stranraer | 3:08.07 |
12. | Rhona MARTIN | (89) | Renfrew Bath | 3:08.42 |
13. | Katie THOMSON | (89) | Scotia | 3:16.42 |
14. | Joanne QUIRK | (89) | Scotia | 3:43.52 |
| Rachell LAWLESS | (89) | Renfrew Bath | DIS SA 2L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 10 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Abigail McLellan | (92) | Co Glasgow | 3:06.96 |
2. | Heather KERR | (92) | Renfrew Bath | 3:08.99 |
3. | Jaimie McLEAN | (92) | Scotia | 3:25.47 |
4. | Gael MORROW | (92) | N Ayrshire | 3:29.61 |
5. | Sarah McLEAN | (92) | Co Glasgow | 3:31.04 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 400 Metres INDIVIDUAL MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aileen Stirling | (90) | Co Glasgow | 5:18.53 |
2. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 5:24.28 |
3. | Laura Galbraith | (89) | Co Glasgow | 5:25.33 |
4. | Danielle Brown | (90) | Co Glasgow | 5:41.41 |
5. | Judi Humphreys | (90) | Co Glasgow | 5:44.30 |
6. | Laurie McFarlane | (87) | Co Glasgow | 5:47.47 |
7. | Amy Punshon | (90) | Co Glasgow | 5:50.06 |
8. | Nicola TURNER | (88) | Co Glasgow | 5:58.38 |
9. | Alexis Smith | (90) | Co Glasgow | 5:59.22 |
10. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 6:00.51 |
11. | Rachel Pike | (90) | Co Glasgow | 6:05.42 |
12. | Kirsten McIntosh | (90) | Co Glasgow | 6:06.13 |
13. | Laura Dyer | (87) | Larkhall | 6:15.35 |
14. | Georgia WANDS | (91) | Milngavie &b | 6:18.17 |
15. | Mhari Bryce | (90) | Larkhall | 6:43.22 |
Scottish Swim Meet Results Service