Heats MENS 11 YEARS 50 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Christopher COOK | (90) | Westhill | 32.71 |
2. | Sean BREEN | (90) | Bucksburn | 33.04 |
3. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 33.06 |
4. | Simon PONSONBY | (90) | Stonehaven | 33.22 |
5. | Steven HOUSTON | (90) | Elgin | 33.43 |
6. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 33.58 |
7. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 34.25 |
8. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 34.36 |
9. | Aaron LEASK | (90) | Shetland | 34.38 |
10. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 35.44 |
11. | Donal PHAIR | (90) | Aberdeen Dol | 35.87 |
12. | Ross MACLAREN | (90) | Inverness | 36.19 |
13. | Euan SMITH | (90) | Aberdeen Dol | 37.35 |
14. | Timothy THORNTON | (90) | Cults Otter | 37.53 |
15. | Bryce SUTHERLAND | (90) | Orkney | 37.63 |
16. | Jonathan TROUT | (90) | Inverness | 37.99 |
17. | Luke WATSON | (90) | Orkney | 38.42 |
18. | Stephen DEVLIN | (90) | Westhill | 40.40 |
19. | Richard FRASER-WILSON | (90) | Garioch | 40.45 |
20. | Stephen ANDREWS | (90) | Garioch | 42.03 |
21. | Tom OLDROYD | (90) | Westhill | 43.66 |
22. | Euan CHEYNE | (90) | Westhill | 45.18 |
Final MENS 11 YEARS 50 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Christopher COOK | (90) | Westhill | 32.78 |
2. | Steven HOUSTON | (90) | Elgin | 33.21 |
3. | Sean BREEN | (90) | Bucksburn | 33.28 |
4. | Simon PONSONBY | (90) | Stonehaven | 33.29 |
5. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 33.83 |
6. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 34.09 |
7. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 34.39 |
8. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 34.46 |
Heats MENS 12/13 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 59.64 |
2. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 1:01.76 |
3. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 1:02.08 |
4. | Harry AKEHURST | (88) | Forres | 1:02.29 |
5. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 1:02.51 |
6. | Liam MACDONALD | (88) | Inverness | 1:04.40 |
7. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 1:05.30 |
8. | Christopher CHASSSER | (88) | Westhill | 1:05.31 |
9. | Scott KEMP | (88) | Cults Otter | 1:06.93 |
10. | Andrew FARMER | (88) | Delting | 1:07.81 |
11. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 1:08.18 |
12. | Drew TROUT | (88) | Inverness | 1:08.61 |
13. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 1:08.62 |
13. | James BYRNE | (89) | Banchory | 1:08.62 |
15. | Ewan MACKENZIE | (89) | Westhill | 1:08.89 |
16. | Steven SUTHERLAND | (89) | Peterhead | 1:09.06 |
17. | Jonathan GREIG | (89) | Aberdeen Dol | 1:09.36 |
18. | Scott LOVELL | (89) | Aberdeen Dol | 1:10.27 |
19. | Ryan LEWIS | (88) | Dingwall | 1:10.34 |
20. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 1:11.46 |
21. | Steven MacKENZIE | (89) | Thurso | 1:11.81 |
22. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 1:11.91 |
23. | Michael ADAMS | (89) | Cults Otter | 1:12.20 |
24. | Daniel TRAIL | (89) | Aberdeen Dol | 1:12.22 |
25. | Angus PORTEOUS | (88) | Cults Otter | 1:12.42 |
26. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen Dol | 1:12.58 |
27. | Christopher MOULT | (89) | Aberdeen Dol | 1:13.00 |
28. | Christopher WHITSON | (89) | Forres | 1:13.15 |
29. | William MOIR | (89) | Aberdeen Dol | 1:13.37 |
30. | Greig HARRIS | (89) | Aberdeen Dol | 1:13.90 |
31. | Christopher ADAM | (89) | Aberdeen Dol | 1:14.21 |
32. | Liam CAMERON | (89) | Westhill | 1:15.18 |
33. | Christopher WILSON | (89) | Aberdeen Dol | 1:15.27 |
34. | Jason ROBINSON | (88) | Delting | 1:16.39 |
35. | Stuart AIRZEE | (89) | Stonehaven | 1:16.40 |
36. | Peter JERICEVICH | (89) | Garioch | 1:17.39 |
37. | Stuart GRANT | (88) | Stonehaven | 1:18.24 |
Final MENS 12/13 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 59.35 |
2. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 1:01.66 |
3. | Harry AKEHURST | (88) | Forres | 1:01.90 |
4. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 1:01.92 |
5. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 1:03.52 |
6. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 1:04.46 |
7. | Liam MACDONALD | (88) | Inverness | 1:05.69 |
8. | Christopher CHASSSER | (88) | Westhill | 1:06.26 |
Heats MENS 16 YEARS/OVER 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nathan WHITECOMBE | (85) | Aberdeen Dol | 56.04 |
2. | Chris FERGUSON | (82) | Stonehaven | 57.33 |
3. | Calum JACK | (84) | Garioch | 57.71 |
4. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 57.85 |
5. | James NICOLSON | (85) | South Main | 57.99 |
6. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 58.39 |
7. | David O'NEILL | (84) | Aberdeen Dol | 58.61 |
8. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 59.04 |
9. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 59.13 |
10. | Craig SWEENEY | (85) | Elgin | 59.18 |
11. | Andrew LEIPER | (81) | Stonehaven | 59.62 |
12. | Tom FURNIVAL | (84) | Banchory | 59.67 |
13. | Ben DELANEY | (83) | Orkney | 1:00.37 |
14. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 1:00.41 |
15. | Craig ANDERSON | (83) | Stonehaven | 1:00.74 |
16. | STUART GRAY | (84) | Cults Otter | 1:01.05 |
17. | Andrew RATTEY | (85) | Upper Deesid | 1:01.36 |
18. | Luke GILL | (84) | Upper Deesid | 1:01.41 |
19. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 1:02.04 |
20. | David KING | (82) | Upper Deesid | 1:02.64 |
21. | James MORRIS | (84) | Forres | 1:03.77 |
22. | Colin KING | (84) | Upper Deesid | 1:03.80 |
22. | Rick WELLS | (61) | Easter Ross | 1:03.80 |
24. | Blair CARTMELL | (85) | Elgin | 1:04.05 |
25. | Byron MURRAY | (85) | Upper Deesid | 1:04.13 |
26. | Kelvin BARRON | (84) | Westhill | 1:04.47 |
27. | Richard PERRY | (84) | Thurso | 1:04.97 |
28. | Mark MILLER | (85) | Delting | 1:05.17 |
29. | Niall BUCHAN | (85) | Lerwick | 1:05.69 |
30. | Robbie POWELL | (85) | Thurso | 1:11.83 |
Final MENS 16 YEARS/OVER 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nathan WHITECOMBE | (85) | Aberdeen Dol | 54.40 |
2. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 57.25 |
3. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 57.44 |
4. | Chris FERGUSON | (82) | Stonehaven | 57.86 |
5. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 57.98 |
6. | James NICOLSON | (85) | South Main | 58.10 |
7. | Calum JACK | (84) | Garioch | 58.60 |
8. | David O'NEILL | (84) | Aberdeen Dol | 59.11 |
Heats MENS 14/15 YEARS 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross STEWART | (86) | Elgin | 2:03.84 |
2. | Gregor MCMILLAN | (86) | Cults Otter | 2:08.84 |
3. | Kyle SMITH | (87) | Elgin | 2:10.39 |
4. | Scott HUNTER | (87) | Westhill | 2:12.52 |
5. | James DAW | (86) | Westhill | 2:12.64 |
6. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 2:14.18 |
7. | Jamie R MACKENZIE | (86) | Inverness | 2:16.00 |
8. | Ayrton SIMS | (86) | Upper Deesid | 2:16.09 |
9. | Greg TOPP | (86) | Aberdeen Dol | 2:17.03 |
10. | Jason MAYES | (86) | Delting | 2:17.57 |
11. | Gary SWEENEY | (87) | Elgin | 2:19.15 |
12. | Kristoffer TAYLOR | (87) | Aberdeen Dol | 2:22.07 |
13. | Ryan KENNEDY | (86) | Aberdeen Dol | 2:22.80 |
14. | Christopher BREMNER | (87) | Nairn | 2:22.84 |
15. | Nicholas OWERS | (86) | Delting | 2:24.44 |
16. | Paul MASSON | (86) | Westhill | 2:25.52 |
17. | David WALTON | (87) | Nairn | 2:26.42 |
18. | Ruaridh DANAHER | (87) | Easter Ross | 2:29.22 |
19. | Bobbie OAG | (86) | Orkney | 2:29.29 |
20. | Lance MURRAY | (87) | Upper Deesid | 2:30.21 |
21. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 2:31.25 |
22. | Jack FURNIVAL | (86) | Banchory | 2:31.86 |
23. | David SCOTT | (87) | Thurso | 2:34.54 |
24. | Darren BOXWELL | (87) | Delting | 2:34.76 |
25. | Sam HENLEY | (87) | Banchory | 2:35.59 |
26. | Oliver KEOWN | (87) | Banchory | 2:37.80 |
27. | Colin WEST | (87) | Peterhead | 2:39.04 |
28. | David RENNIE | (86) | Garioch | 2:39.98 |
29. | Bryan SHEPHERD | (87) | Easter Ross | 2:41.11 |
30. | Ryan MORRISON | (87) | Upper Deesid | 2:42.53 |
31. | Robert KEEBLE | (87) | Garioch | 2:43.68 |
32. | Matthew WALKER | (87) | Nairn | 2:50.20 |
33. | David SUTHERLAND | (87) | Thurso | 2:53.58 |
34. | Richard HILLS | (87) | Nairn | 2:56.09 |
Final MENS 14/15 YEARS 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross STEWART | (86) | Elgin | 2:02.74 |
2. | Gregor MCMILLAN | (86) | Cults Otter | 2:03.57 |
3. | Kyle SMITH | (87) | Elgin | 2:08.55 |
4. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 2:12.77 |
5. | Ayrton SIMS | (86) | Upper Deesid | 2:13.35 |
6. | James DAW | (86) | Westhill | 2:13.49 |
7. | Scott HUNTER | (87) | Westhill | 2:13.52 |
8. | Jamie R MACKENZIE | (86) | Inverness | 2:14.56 |
Heats (Declared Winners) MENS 16 YEARS/OVER 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nathan WHITECOMBE | (85) | Aberdeen Dol | 4:23.00 |
2. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 4:23.24 |
3. | David O'NEILL | (84) | Aberdeen Dol | 4:34.35 |
4. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 4:34.77 |
5. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 4:40.32 |
6. | Tom FURNIVAL | (84) | Banchory | 4:40.82 |
7. | Calum JACK | (84) | Garioch | 4:41.41 |
8. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 4:43.67 |
9. | James NICOLSON | (85) | South Main | 4:43.75 |
10. | Craig SWEENEY | (85) | Elgin | 4:44.32 |
11. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 4:46.09 |
12. | Blair CARTMELL | (85) | Elgin | 4:46.87 |
13. | STUART GRAY | (84) | Cults Otter | 4:47.36 |
14. | Niall BUCHAN | (85) | Lerwick | 5:18.38 |
Heats (Declared Winners) MENS 12/13 YEARS 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 4:44.57 |
2. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 4:45.51 |
3. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 4:45.58 |
4. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 4:53.63 |
5. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 4:56.16 |
6. | Harry AKEHURST | (88) | Forres | 4:56.18 |
7. | Christopher CHASSSER | (88) | Westhill | 5:04.62 |
8. | Scott KEMP | (88) | Cults Otter | 5:05.19 |
9. | Liam MACDONALD | (88) | Inverness | 5:06.38 |
10. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 5:07.12 |
11. | Ryan LEWIS | (88) | Dingwall | 5:09.34 |
12. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 5:11.07 |
13. | Scott LOVELL | (89) | Aberdeen Dol | 5:17.59 |
14. | Angus PORTEOUS | (88) | Cults Otter | 5:22.80 |
15. | Daniel TRAIL | (89) | Aberdeen Dol | 5:25.35 |
16. | Ewan MACKENZIE | (89) | Westhill | 5:25.50 |
17. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen Dol | 5:25.65 |
18. | Jonathan GREIG | (89) | Aberdeen Dol | 5:28.94 |
19. | James BYRNE | (89) | Banchory | 5:30.54 |
20. | Michael ADAMS | (89) | Cults Otter | 5:31.39 |
21. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 5:32.89 |
22. | Steven MacKENZIE | (89) | Thurso | 5:34.60 |
23. | Christopher WHITSON | (89) | Forres | 5:35.52 |
24. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 5:35.62 |
25. | Steven SUTHERLAND | (89) | Peterhead | 5:43.24 |
26. | Christopher MOULT | (89) | Aberdeen Dol | 5:47.10 |
27. | Greig HARRIS | (89) | Aberdeen Dol | 5:49.85 |
28. | William MOIR | (89) | Aberdeen Dol | 5:50.66 |
29. | Liam CAMERON | (89) | Westhill | 5:54.88 |
30. | Christopher WILSON | (89) | Aberdeen Dol | 5:55.70 |
31. | Christopher ADAM | (89) | Aberdeen Dol | 6:10.17 |
32. | Patrick MORRIS | (88) | Forres | 6:18.08 |
Heats (Declared Winners) MENS 14/15 YEARS 1500m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 17:25.02 |
2. | Gregor MCMILLAN | (86) | Cults Otter | 17:52.13 |
3. | Scott HUNTER | (87) | Westhill | 18:54.01 |
4. | Kristoffer TAYLOR | (87) | Aberdeen Dol | 19:23.42 |
5. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 20:39.65 |
6. | Paul MASSON | (86) | Westhill | 20:54.77 |
7. | Ryan MORRISON | (87) | Upper Deesid | 22:32.00 |
| Scott PORTEOUS | (86) | Cults Otter | DNF |
Heats MENS 11 YEARS 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Steven HOUSTON | (90) | Elgin | 44.86 |
2. | Luke WATSON | (90) | Orkney | 45.95 |
3. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 46.66 |
4. | Jonathan TROUT | (90) | Inverness | 47.84 |
5. | Bryce SUTHERLAND | (90) | Orkney | 48.36 |
6. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 48.73 |
7. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 48.86 |
8. | Euan SMITH | (90) | Aberdeen Dol | 49.18 |
9. | Sean BREEN | (90) | Bucksburn | 49.36 |
10. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 49.42 |
11. | Timothy THORNTON | (90) | Cults Otter | 49.82 |
12. | Ross MACLAREN | (90) | Inverness | 50.39 |
13. | Christopher COOK | (90) | Westhill | 50.59 |
14. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 51.21 |
15. | Aaron LEASK | (90) | Shetland | 52.49 |
16. | Donal PHAIR | (90) | Aberdeen Dol | 53.96 |
Final MENS 11 YEARS 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Luke WATSON | (90) | Orkney | 44.33 |
2. | Steven HOUSTON | (90) | Elgin | 44.52 |
3. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 45.66 |
4. | Jonathan TROUT | (90) | Inverness | 46.97 |
5. | Euan SMITH | (90) | Aberdeen Dol | 47.39 |
6. | Bryce SUTHERLAND | (90) | Orkney | 47.49 |
7. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 48.57 |
8. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 49.03 |
Heats MENS 16yrs/OVER 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 1:10.78 |
2. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 1:13.04 |
3. | David O'NEILL | (84) | Aberdeen Dol | 1:13.59 |
4. | Chris FERGUSON | (82) | Stonehaven | 1:14.74 |
5. | Calum JACK | (84) | Garioch | 1:15.76 |
6. | Stewart SCOTT | (83) | Easter Ross | 1:16.20 |
7. | James MORRIS | (84) | Forres | 1:16.69 |
8. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 1:17.55 |
9. | Luke GILL | (84) | Upper Deesid | 1:18.15 |
10. | Craig SWEENEY | (85) | Elgin | 1:18.18 |
11. | Blair CARTMELL | (85) | Elgin | 1:18.73 |
12. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 1:18.95 |
13. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 1:18.97 |
14. | Byron MURRAY | (85) | Upper Deesid | 1:19.43 |
15. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 1:20.03 |
16. | Colin KING | (84) | Upper Deesid | 1:21.85 |
17. | Andrew RATTEY | (85) | Upper Deesid | 1:22.08 |
18. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 1:22.84 |
19. | Niall BUCHAN | (85) | Lerwick | 1:23.44 |
20. | Robbie POWELL | (85) | Thurso | 1:28.40 |
21. | Richard PERRY | (84) | Thurso | 1:34.51 |
Heats MENS 12/13 YEARS 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 1:13.24 |
2. | Harry AKEHURST | (88) | Forres | 1:21.00 |
3. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 1:23.74 |
4. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 1:23.83 |
5. | Steven SUTHERLAND | (89) | Peterhead | 1:26.47 |
6. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 1:27.57 |
7. | Philip JOHNSTONE | (88) | Dingwall | 1:28.80 |
8. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 1:28.82 |
9. | Liam MACDONALD | (88) | Inverness | 1:30.10 |
10. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 1:30.35 |
11. | Andrew FARMER | (88) | Delting | 1:31.26 |
12. | Scott KEMP | (88) | Cults Otter | 1:32.14 |
13. | James BYRNE | (89) | Banchory | 1:33.40 |
14. | Stuart GRANT | (88) | Stonehaven | 1:33.61 |
15. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 1:33.72 |
16. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 1:33.75 |
17. | Christopher WILSON | (89) | Aberdeen Dol | 1:33.86 |
18. | Ryan LEWIS | (88) | Dingwall | 1:34.27 |
19. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 1:34.98 |
20. | Ewan BARRACK | (89) | Garioch | 1:35.09 |
21. | Greig HARRIS | (89) | Aberdeen Dol | 1:35.19 |
22. | Christopher CHASSSER | (88) | Westhill | 1:35.43 |
23. | Drew TROUT | (88) | Inverness | 1:35.82 |
24. | Christopher ADAM | (89) | Aberdeen Dol | 1:36.13 |
25. | Angus PORTEOUS | (88) | Cults Otter | 1:36.45 |
26. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen Dol | 1:37.15 |
27. | Scott LOVELL | (89) | Aberdeen Dol | 1:39.14 |
28. | Jonathan GREIG | (89) | Aberdeen Dol | 1:39.28 |
29. | Ethan CASCARINO | (88) | Inverness | 1:39.74 |
30. | William MOIR | (89) | Aberdeen Dol | 1:40.06 |
31. | Stuart AIRZEE | (89) | Stonehaven | 1:40.56 |
32. | Jason ROBINSON | (88) | Delting | 1:40.60 |
33. | Scott MCQUEEN | (89) | Inverness | 1:40.73 |
34. | Callum McWILLIAM | (89) | Nairn | 1:41.46 |
35. | Iain PHAIR | (88) | Aberdeen Dol | 1:42.90 |
36. | Daniel TRAIL | (89) | Aberdeen Dol | 1:43.20 |
37. | Patrick MORRIS | (89) | Forres | 1:43.27 |
38. | Christopher WHITSON | (89) | Forres | 1:43.33 |
39. | Peter JERICEVICH | (89) | Garioch | 1:44.65 |
Final MENS 16yrs/OVER 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 1:11.57 |
2. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 1:12.96 |
3. | David O'NEILL | (84) | Aberdeen Dol | 1:13.94 |
4. | Chris FERGUSON | (82) | Stonehaven | 1:14.87 |
5. | Stewart SCOTT | (83) | Easter Ross | 1:15.59 |
6. | James MORRIS | (84) | Forres | 1:16.63 |
7. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 1:17.96 |
8. | Luke GILL | (84) | Upper Deesid | 1:18.61 |
Final MENS 12/13 YEARS 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 1:16.06 |
2. | Harry AKEHURST | (88) | Forres | 1:21.87 |
3. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 1:23.80 |
4. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 1:23.90 |
5. | Steven SUTHERLAND | (89) | Peterhead | 1:27.72 |
6. | Philip JOHNSTONE | (88) | Dingwall | 1:28.84 |
7. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 1:28.89 |
8. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 1:30.06 |
Heats MENS 14/15 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott PORTEOUS | (86) | Cults Otter | 2:31.11 |
2. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 2:42.50 |
3. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 2:46.97 |
4. | Jamie R MACKENZIE | (86) | Inverness | 2:47.93 |
5. | Greg TOPP | (86) | Aberdeen Dol | 2:49.46 |
6. | Michael WILSON | (87) | Aberdeen Dol | 2:49.84 |
7. | Kristoffer TAYLOR | (87) | Aberdeen Dol | 2:56.05 |
8. | James DAW | (86) | Westhill | 2:56.57 |
9. | Ayrton SIMS | (86) | Upper Deesid | 2:58.35 |
10. | Michael DONGWORTH | (86) | Aberdeen Dol | 3:01.03 |
11. | Ryan KENNEDY | (86) | Aberdeen Dol | 3:01.54 |
12. | Gary SWEENEY | (87) | Elgin | 3:01.64 |
13. | Nicholas OWERS | (86) | Delting | 3:06.55 |
14. | Chris BERESFORD | (87) | Elgin | 3:11.50 |
15. | Bryan SHEPHERD | (87) | Easter Ross | 3:19.09 |
16. | Ruaridh DANAHER | (87) | Easter Ross | 3:24.06 |
17. | Richard HILLS | (87) | Nairn | 3:31.17 |
18. | Matthew WALKER | (87) | Nairn | 3:37.89 |
19. | David SUTHERLAND | (87) | Thurso | 3:40.38 |
| Jack FURNIVAL | (86) | Banchory | DIS ST |
| Peter ROBERTSON | (86) | Banchory | DIS ST |
Final MENS 14/15 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott PORTEOUS | (86) | Cults Otter | 2:32.81 |
2. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 2:43.38 |
3. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 2:43.67 |
4. | Greg TOPP | (86) | Aberdeen Dol | 2:47.08 |
5. | Jamie R MACKENZIE | (86) | Inverness | 2:49.05 |
6. | Michael WILSON | (87) | Aberdeen Dol | 2:52.66 |
7. | Kristoffer TAYLOR | (87) | Aberdeen Dol | 2:58.94 |
8. | James DAW | (86) | Westhill | 3:10.93 |
Heats MENS 16 YEARS/OVER 50m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Calum JACK | (84) | Garioch | 28.77 |
2. | Chris FERGUSON | (82) | Stonehaven | 28.87 |
3. | David O'NEILL | (84) | Aberdeen Dol | 28.88 |
4. | Ben DELANEY | (83) | Orkney | 29.02 |
5. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 29.87 |
6. | James NICOLSON | (85) | South Main | 30.12 |
7. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 30.25 |
8. | Andrew RATTEY | (85) | Upper Deesid | 30.60 |
9. | David KING | (82) | Upper Deesid | 30.66 |
10. | Stewart SCOTT | (83) | Easter Ross | 30.88 |
11. | STUART GRAY | (84) | Cults Otter | 31.11 |
12. | William MACKAY | (85) | Stonehaven | 31.95 |
13. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 32.03 |
14. | Luke GILL | (84) | Upper Deesid | 32.62 |
15. | Rick WELLS | (61) | Easter Ross | 32.74 |
16. | Daniel HARRINGTON | (85) | Aberdeen Dol | 32.77 |
17. | Mark MILLER | (85) | Delting | 32.93 |
18. | Colin KING | (84) | Upper Deesid | 32.94 |
19. | Kelvin BARRON | (84) | Westhill | 33.15 |
20. | Richard PERRY | (84) | Thurso | 33.90 |
21. | Robbie POWELL | (85) | Thurso | 35.48 |
22. | Niall BUCHAN | (85) | Lerwick | 36.69 |
| Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | DIS ST |
Final MENS 16 YEARS/OVER 50m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ben DELANEY | (83) | Orkney | 28.82 |
2. | Calum JACK | (84) | Garioch | 28.86 |
3. | David O'NEILL | (84) | Aberdeen Dol | 29.11 |
4. | Chris FERGUSON | (82) | Stonehaven | 29.33 |
5. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 29.82 |
6. | James NICOLSON | (85) | South Main | 30.13 |
7. | Andrew RATTEY | (85) | Upper Deesid | 30.24 |
8. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 30.55 |
Heats MENS 14/15 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross STEWART | (86) | Elgin | 1:02.82 |
2. | Gregor MCMILLAN | (86) | Cults Otter | 1:03.07 |
3. | Scott PORTEOUS | (86) | Cults Otter | 1:05.01 |
4. | Jason MAYES | (86) | Delting | 1:07.69 |
5. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 1:09.88 |
6. | Greg TOPP | (86) | Aberdeen Dol | 1:10.11 |
7. | Ayrton SIMS | (86) | Upper Deesid | 1:10.95 |
8. | Tane JERICEVICH | (86) | Garioch | 1:11.25 |
9. | Kyle SMITH | (87) | Elgin | 1:12.16 |
10. | Ryan KENNEDY | (86) | Aberdeen Dol | 1:14.96 |
11. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 1:15.46 |
12. | Scott HUNTER | (87) | Westhill | 1:15.47 |
13. | James DAW | (86) | Westhill | 1:16.23 |
14. | Kristoffer TAYLOR | (87) | Aberdeen Dol | 1:16.70 |
15. | Chris BERESFORD | (87) | Elgin | 1:17.33 |
16. | Bobbie OAG | (86) | Orkney | 1:19.38 |
17. | David SCOTT | (87) | Thurso | 1:20.50 |
18. | David WALTON | (87) | Nairn | 1:21.78 |
19. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 1:22.83 |
20. | Peter ROBERTSON | (86) | Banchory | 1:24.78 |
21. | Darren BOXWELL | (87) | Delting | 1:26.65 |
22. | Sam HENLEY | (87) | Banchory | 1:27.04 |
23. | David RENNIE | (86) | Garioch | 1:27.99 |
24. | Oliver KEOWN | (87) | Banchory | 1:30.65 |
25. | Colin WEST | (87) | Peterhead | 1:35.25 |
26. | Matthew WALKER | (87) | Nairn | 1:41.11 |
27. | Bryan SHEPHERD | (87) | Easter Ross | 1:45.08 |
Final MENS 14/15 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross STEWART | (86) | Elgin | 1:01.73 |
2. | Gregor MCMILLAN | (86) | Cults Otter | 1:02.16 |
3. | Scott PORTEOUS | (86) | Cults Otter | 1:05.67 |
4. | Jason MAYES | (86) | Delting | 1:06.74 |
5. | Ayrton SIMS | (86) | Upper Deesid | 1:06.83 |
6. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 1:09.53 |
7. | Tane JERICEVICH | (86) | Garioch | 1:10.71 |
8. | Greg TOPP | (86) | Aberdeen Dol | 1:13.78 |
Heats MENS 11 YEARS 100 Metres BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Simon PONSONBY | (90) | Stonehaven | 1:26.78 |
2. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 1:28.64 |
3. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 1:31.64 |
4. | Sean BREEN | (90) | Bucksburn | 1:32.30 |
5. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 1:33.42 |
6. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 1:40.59 |
7. | Steven HOUSTON | (90) | Elgin | 1:41.45 |
8. | Luke WATSON | (90) | Orkney | 1:42.07 |
9. | Ross MACLAREN | (90) | Inverness | 1:42.81 |
10. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 1:44.30 |
11. | Bryce SUTHERLAND | (90) | Orkney | 1:45.01 |
12. | Aaron LEASK | (90) | Shetland | 1:54.85 |
Final MENS 11 YEARS 100 Metres BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 1:24.89 |
2. | Simon PONSONBY | (90) | Stonehaven | 1:26.35 |
3. | Sean BREEN | (90) | Bucksburn | 1:30.95 |
4. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 1:32.36 |
5. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 1:34.45 |
6. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 1:38.60 |
7. | Steven HOUSTON | (90) | Elgin | 1:39.22 |
8. | Luke WATSON | (90) | Orkney | 1:48.15 |
Heats MENS 12/13 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 2:48.21 |
2. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 2:53.00 |
3. | Michael ADAMS | (89) | Cults Otter | 3:04.22 |
4. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 3:08.18 |
5. | Scott KEMP | (88) | Cults Otter | 3:13.22 |
6. | James BYRNE | (89) | Banchory | 3:13.93 |
7. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 3:18.44 |
8. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 3:19.03 |
9. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen Dol | 3:40.98 |
| Andrew FARMER | (88) | Delting | DIS T 3L. |
Final MENS 12/13 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 2:47.48 |
2. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 2:49.36 |
3. | Michael ADAMS | (89) | Cults Otter | 2:57.21 |
4. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 2:58.81 |
5. | Scott KEMP | (88) | Cults Otter | 3:14.81 |
6. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 3:15.37 |
7. | James BYRNE | (89) | Banchory | 3:16.97 |
8. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen Dol | 3:38.18 |
Heats MENS 16 YEARS/OVER 200m.BUTTERFLY
Final MENS 16 YEARS/OVER 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 2:22.39 |
2. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 2:28.07 |
3. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 2:28.46 |
4. | James NICOLSON | (85) | South Main | 2:30.50 |
5. | Andrew RATTEY | (85) | Upper Deesid | 2:45.56 |
| Mark MILLER | (85) | Delting | DIS T 1L. |
Heats MENS 16 YEARS/OVER 50m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Calum JACK | (84) | Garioch | 28.69 |
2. | Craig ANDERSON | (83) | Stonehaven | 30.04 |
3. | Craig SWEENEY | (85) | Elgin | 31.16 |
4. | Chris FERGUSON | (82) | Stonehaven | 31.54 |
5. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 31.66 |
6. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 31.75 |
7. | James NICOLSON | (85) | South Main | 31.96 |
8. | Nathan WHITECOMBE | (85) | Aberdeen Dol | 32.01 |
9. | Ben DELANEY | (83) | Orkney | 32.39 |
10. | Daniel HARRINGTON | (85) | Aberdeen Dol | 32.70 |
11. | Byron MURRAY | (85) | Upper Deesid | 32.72 |
12. | Kelvin BARRON | (84) | Westhill | 32.78 |
13. | David KING | (82) | Upper Deesid | 32.80 |
14. | Colin KING | (84) | Upper Deesid | 33.00 |
15. | Luke GILL | (84) | Upper Deesid | 33.22 |
16. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 33.29 |
17. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 34.06 |
18. | Mark MILLER | (85) | Delting | 34.48 |
19. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 34.62 |
20. | STUART GRAY | (84) | Cults Otter | 34.65 |
21. | Richard PERRY | (84) | Thurso | 35.03 |
22. | Niall BUCHAN | (85) | Lerwick | 37.74 |
23. | Robbie POWELL | (85) | Thurso | 40.25 |
Final MENS 16 YEARS/OVER 50m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Calum JACK | (84) | Garioch | 29.00 |
2. | Craig ANDERSON | (83) | Stonehaven | 29.87 |
3. | Craig SWEENEY | (85) | Elgin | 30.71 |
4. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 31.27 |
5. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 31.35 |
6. | Chris FERGUSON | (82) | Stonehaven | 31.43 |
7. | James NICOLSON | (85) | South Main | 31.64 |
8. | Nathan WHITECOMBE | (85) | Aberdeen Dol | 32.12 |
Heats MENS 11 YEARS 100 Metres BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 1:23.99 |
2. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 1:25.13 |
3. | Steven HOUSTON | (90) | Elgin | 1:26.28 |
4. | Sean BREEN | (90) | Bucksburn | 1:26.65 |
5. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 1:26.93 |
6. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 1:28.71 |
7. | Christopher COOK | (90) | Westhill | 1:32.76 |
8. | Donal PHAIR | (90) | Aberdeen Dol | 1:33.12 |
9. | Luke WATSON | (90) | Orkney | 1:33.28 |
10. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 1:33.46 |
11. | Euan SMITH | (90) | Aberdeen Dol | 1:34.90 |
12. | Aaron LEASK | (90) | Shetland | 1:36.34 |
13. | Ross MACLAREN | (90) | Inverness | 1:37.15 |
14. | Jonathan TROUT | (90) | Inverness | 1:38.33 |
15. | Bryce SUTHERLAND | (90) | Orkney | 1:38.64 |
16. | Richard FRASER-WILSON | (90) | Garioch | 1:41.85 |
17. | Stephen ANDREWS | (90) | Garioch | 1:45.79 |
18. | Tom OLDROYD | (90) | Westhill | 1:48.97 |
19. | Euan CHEYNE | (90) | Westhill | 1:52.47 |
| Simon PONSONBY | (90) | Stonehaven | DIS T 2L. |
| Timothy THORNTON | (90) | Cults Otter | DIS T 3L. |
| Stephen DEVLIN | (90) | Westhill | DIS T 3L. |
Final MENS 11 YEARS 100 Metres BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 1:21.77 |
2. | Sean BREEN | (90) | Bucksburn | 1:24.56 |
3. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 1:25.53 |
4. | Steven HOUSTON | (90) | Elgin | 1:26.09 |
5. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 1:27.30 |
6. | Christopher COOK | (90) | Westhill | 1:30.27 |
7. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 1:30.56 |
8. | Donal PHAIR | (90) | Aberdeen Dol | 1:33.82 |
Heats MENS 14/15 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross STEWART | (86) | Elgin | 1:03.90 |
2. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 1:06.57 |
3. | Jason MAYES | (86) | Delting | 1:07.55 |
4. | Kyle SMITH | (87) | Elgin | 1:07.64 |
5. | James DAW | (86) | Westhill | 1:07.90 |
6. | Greg TOPP | (86) | Aberdeen Dol | 1:08.06 |
7. | Gary SWEENEY | (87) | Elgin | 1:09.85 |
8. | Scott HUNTER | (87) | Westhill | 1:11.75 |
9. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 1:13.41 |
10. | Ayrton SIMS | (86) | Upper Deesid | 1:15.94 |
11. | Ryan KENNEDY | (86) | Aberdeen Dol | 1:16.81 |
12. | David WALTON | (87) | Nairn | 1:16.92 |
13. | Christopher BREMNER | (87) | Nairn | 1:17.01 |
14. | Jack FURNIVAL | (86) | Banchory | 1:17.25 |
15. | Lance MURRAY | (87) | Upper Deesid | 1:17.85 |
16. | Ruaridh DANAHER | (87) | Easter Ross | 1:18.05 |
17. | Paul MASSON | (86) | Westhill | 1:18.41 |
18. | Kristoffer TAYLOR | (87) | Aberdeen Dol | 1:19.17 |
19. | David RENNIE | (86) | Garioch | 1:19.96 |
20. | Robert KEEBLE | (87) | Garioch | 1:20.49 |
21. | Chris BERESFORD | (87) | Elgin | 1:20.54 |
22. | Sam HENLEY | (87) | Banchory | 1:20.60 |
23. | Bobbie OAG | (86) | Orkney | 1:21.34 |
24. | Oliver KEOWN | (87) | Banchory | 1:22.73 |
25. | Colin WEST | (87) | Peterhead | 1:24.92 |
26. | Bryan SHEPHERD | (87) | Easter Ross | 1:27.37 |
27. | Ryan MORRISON | (87) | Upper Deesid | 1:28.67 |
28. | David SCOTT | (87) | Thurso | 1:28.72 |
29. | David SUTHERLAND | (87) | Thurso | 1:29.71 |
30. | Richard HILLS | (87) | Nairn | 1:35.85 |
Final MENS 14/15 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross STEWART | (86) | Elgin | 1:03.97 |
2. | Jason MAYES | (86) | Delting | 1:06.22 |
3. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 1:06.45 |
4. | Greg TOPP | (86) | Aberdeen Dol | 1:08.12 |
5. | James DAW | (86) | Westhill | 1:08.41 |
6. | Kyle SMITH | (87) | Elgin | 1:08.92 |
7. | Gary SWEENEY | (87) | Elgin | 1:11.11 |
8. | Scott HUNTER | (87) | Westhill | 1:11.90 |
Heats MENS 16 YEARS/OVER 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 2:19.14 |
2. | Calum JACK | (84) | Garioch | 2:19.47 |
3. | Tom FURNIVAL | (84) | Banchory | 2:24.73 |
4. | Daniel HARRINGTON | (85) | Aberdeen Dol | 2:30.58 |
5. | James NICOLSON | (85) | South Main | 2:31.59 |
6. | Colin KING | (84) | Upper Deesid | 2:32.32 |
7. | Kelvin BARRON | (84) | Westhill | 2:32.64 |
8. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 2:33.42 |
9. | David KING | (82) | Upper Deesid | 2:34.53 |
10. | William MACKAY | (85) | Stonehaven | 2:36.95 |
11. | Andrew RATTEY | (85) | Upper Deesid | 2:38.75 |
12. | Mark MILLER | (85) | Delting | 2:40.23 |
13. | STUART GRAY | (84) | Cults Otter | 2:40.84 |
14. | Byron MURRAY | (85) | Upper Deesid | 2:41.21 |
15. | Richard PERRY | (84) | Thurso | 2:50.53 |
Final MENS 16 YEARS/OVER 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 2:15.72 |
2. | Calum JACK | (84) | Garioch | 2:20.02 |
3. | Tom FURNIVAL | (84) | Banchory | 2:24.51 |
4. | James NICOLSON | (85) | South Main | 2:29.90 |
5. | Kelvin BARRON | (84) | Westhill | 2:31.15 |
6. | Daniel HARRINGTON | (85) | Aberdeen Dol | 2:31.16 |
7. | Colin KING | (84) | Upper Deesid | 2:31.52 |
8. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 2:34.69 |
Heats MENS 12/13 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 2:26.81 |
2. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 2:29.99 |
3. | Christopher CHASSSER | (88) | Westhill | 2:36.48 |
4. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 2:37.07 |
5. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 2:37.96 |
6. | Ewan MACKENZIE | (89) | Westhill | 2:40.53 |
7. | Andrew FARMER | (88) | Delting | 2:44.65 |
8. | James BYRNE | (89) | Banchory | 2:45.77 |
9. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 2:46.84 |
10. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen Dol | 2:49.41 |
11. | Ryan LEWIS | (88) | Dingwall | 2:50.48 |
12. | Michael ADAMS | (89) | Cults Otter | 2:51.19 |
13. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 2:51.92 |
14. | Jonathan GREIG | (89) | Aberdeen Dol | 2:53.06 |
15. | Scott KEMP | (88) | Cults Otter | 2:53.14 |
16. | Drew TROUT | (88) | Inverness | 2:55.13 |
17. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 2:56.61 |
18. | Steven MacKENZIE | (89) | Thurso | 2:56.98 |
19. | Daniel TRAIL | (89) | Aberdeen Dol | 2:57.85 |
20. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 2:58.23 |
21. | Scott LOVELL | (89) | Aberdeen Dol | 2:58.43 |
22. | Angus PORTEOUS | (88) | Cults Otter | 2:59.37 |
23. | Christopher WILSON | (89) | Aberdeen Dol | 3:01.67 |
24. | Greig HARRIS | (89) | Aberdeen Dol | 3:05.88 |
25. | Liam CAMERON | (89) | Westhill | 3:08.93 |
26. | Christopher MOULT | (89) | Aberdeen Dol | 3:09.57 |
27. | William MOIR | (89) | Aberdeen Dol | 3:10.15 |
28. | Ethan CASCARINO | (88) | Inverness | 3:10.29 |
29. | Scott BARBOUR | (89) | Inverness | 3:12.19 |
30. | Scott MCQUEEN | (89) | Inverness | 3:14.15 |
31. | Iain PHAIR | (88) | Aberdeen Dol | 3:37.50 |
| Christopher ADAM | (89) | Aberdeen Dol | DNF |
| Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | DIS T 3L. |
Final MENS 12/13 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 2:25.91 |
2. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 2:26.88 |
3. | Christopher CHASSSER | (88) | Westhill | 2:33.34 |
4. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 2:34.11 |
5. | Max SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 2:34.16 |
6. | Ewan MACKENZIE | (89) | Westhill | 2:39.11 |
7. | Andrew FARMER | (88) | Delting | 2:45.21 |
8. | James BYRNE | (89) | Banchory | 2:46.51 |
Heats MENS 14/15 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott PORTEOUS | (86) | Cults Otter | 2:19.21 |
2. | Gregor MCMILLAN | (86) | Cults Otter | 2:22.10 |
3. | Greg TOPP | (86) | Aberdeen Dol | 2:27.79 |
4. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 2:28.14 |
5. | Jason MAYES | (86) | Delting | 2:30.44 |
6. | Kyle SMITH | (87) | Elgin | 2:31.45 |
7. | James DAW | (86) | Westhill | 2:32.05 |
8. | Jamie R MACKENZIE | (86) | Inverness | 2:32.61 |
9. | Ayrton SIMS | (86) | Upper Deesid | 2:35.88 |
10. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 2:37.71 |
11. | Scott HUNTER | (87) | Westhill | 2:38.12 |
12. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 2:38.27 |
13. | Kristoffer TAYLOR | (87) | Aberdeen Dol | 2:38.66 |
14. | Ryan KENNEDY | (86) | Aberdeen Dol | 2:39.02 |
15. | Tane JERICEVICH | (86) | Garioch | 2:40.05 |
16. | Gary SWEENEY | (87) | Elgin | 2:40.08 |
17. | Michael WILSON | (87) | Aberdeen Dol | 2:43.02 |
18. | Michael DONGWORTH | (86) | Aberdeen Dol | 2:43.66 |
19. | Christopher BREMNER | (87) | Nairn | 2:45.94 |
20. | Nicholas OWERS | (86) | Delting | 2:47.75 |
21. | Chris BERESFORD | (87) | Elgin | 2:48.21 |
22. | Bobbie OAG | (86) | Orkney | 2:50.71 |
23. | Paul MASSON | (86) | Westhill | 2:50.99 |
24. | Jack FURNIVAL | (86) | Banchory | 2:52.93 |
25. | David WALTON | (87) | Nairn | 2:53.23 |
26. | Lance MURRAY | (87) | Upper Deesid | 2:53.82 |
27. | Oliver KEOWN | (87) | Banchory | 2:58.56 |
28. | Darren BOXWELL | (87) | Delting | 2:58.89 |
29. | Colin WEST | (87) | Peterhead | 3:00.78 |
30. | Sam HENLEY | (87) | Banchory | 3:01.17 |
31. | Malcolm WHITE | (87) | Dingwall | 3:02.92 |
32. | Ryan MORRISON | (87) | Upper Deesid | 3:03.47 |
33. | Bryan SHEPHERD | (87) | Easter Ross | 3:09.21 |
34. | Matthew WALKER | (87) | Nairn | 3:19.71 |
35. | Richard HILLS | (87) | Nairn | 3:26.32 |
| David SCOTT | (87) | Thurso | DIS SA 0L. |
| David SUTHERLAND | (87) | Thurso | DIS SA 0L. |
| Peter ROBERTSON | (86) | Banchory | DIS SA 0L. |
Final MENS 14/15 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott PORTEOUS | (86) | Cults Otter | 2:20.87 |
2. | Gregor MCMILLAN | (86) | Cults Otter | 2:22.96 |
3. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 2:23.43 |
4. | Greg TOPP | (86) | Aberdeen Dol | 2:25.79 |
5. | Kyle SMITH | (87) | Elgin | 2:30.60 |
6. | Jason MAYES | (86) | Delting | 2:32.20 |
7. | James DAW | (86) | Westhill | 2:33.01 |
8. | Jamie R MACKENZIE | (86) | Inverness | 2:34.85 |
Heats MENS 11 YEARS 200 Metres IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 3:04.07 |
2. | Simon PONSONBY | (90) | Stonehaven | 3:04.67 |
3. | Sean BREEN | (90) | Bucksburn | 3:04.81 |
4. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 3:07.52 |
5. | Luke WATSON | (90) | Orkney | 3:11.90 |
6. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 3:12.64 |
7. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 3:16.36 |
8. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 3:18.67 |
9. | Christopher COOK | (90) | Westhill | 3:22.13 |
10. | Bryce SUTHERLAND | (90) | Orkney | 3:24.13 |
11. | Jonathan TROUT | (90) | Inverness | 3:29.22 |
12. | Euan SMITH | (90) | Aberdeen Dol | 3:30.50 |
13. | Donal PHAIR | (90) | Aberdeen Dol | 3:31.03 |
Final MENS 11 YEARS 200 Metres IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 3:00.52 |
2. | Simon PONSONBY | (90) | Stonehaven | 3:01.09 |
3. | Sean BREEN | (90) | Bucksburn | 3:04.13 |
4. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 3:08.70 |
5. | Luke WATSON | (90) | Orkney | 3:11.26 |
6. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 3:12.98 |
7. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 3:14.45 |
8. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 3:14.84 |
Heats (Declared Winners) MENS 12/13 YEARS 400m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 5:25.39 |
2. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 5:38.89 |
3. | Christopher CHASSSER | (88) | Westhill | 5:40.00 |
4. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 5:40.87 |
5. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 5:55.31 |
6. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 6:01.69 |
7. | Scott KEMP | (88) | Cults Otter | 6:04.24 |
8. | Scott LOVELL | (89) | Aberdeen Dol | 6:08.78 |
9. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen Dol | 6:11.68 |
10. | James BYRNE | (89) | Banchory | 6:12.63 |
11. | Jonathan GREIG | (89) | Aberdeen Dol | 6:14.61 |
12. | Daniel TRAIL | (89) | Aberdeen Dol | 6:15.08 |
13. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 6:16.40 |
14. | Christopher ADAM | (89) | Aberdeen Dol | 6:33.17 |
15. | Christopher MOULT | (89) | Aberdeen Dol | 6:33.99 |
16. | Greig HARRIS | (89) | Aberdeen Dol | 6:36.59 |
17. | Steven MacKENZIE | (89) | Thurso | 6:36.87 |
18. | Liam CAMERON | (89) | Westhill | 6:46.77 |
| Harry AKEHURST | (88) | Forres | DIS T 0L. |
Heats (Declared Winners) MENS 16 YEARS/OVER 400m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 4:53.96 |
2. | David O'NEILL | (84) | Aberdeen Dol | 5:03.67 |
3. | Calum JACK | (84) | Garioch | 5:14.56 |
4. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 5:14.65 |
5. | Tom FURNIVAL | (84) | Banchory | 5:15.70 |
6. | William MACKAY | (85) | Stonehaven | 5:25.25 |
7. | Mark MILLER | (85) | Delting | 5:39.74 |
8. | Daniel HARRINGTON | (85) | Aberdeen Dol | 5:42.39 |
9. | Niall BUCHAN | (85) | Lerwick | 5:56.10 |
Heats WOMENS 11 YEARS 50 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 31.71 |
2. | Kimberly SUMMERS | (90) | Peterhead | 35.19 |
3. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 35.31 |
4. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 36.12 |
5. | Jasmine VALLANCE | (90) | Forres | 36.51 |
6. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 36.92 |
7. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 37.01 |
8. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 37.93 |
9. | Stephanie HARRIS | (90) | Delting | 38.01 |
10. | Rosalyn SCLARE | (90) | Aberdeen Dol | 38.46 |
11. | Morven ALEXANDER | (90) | Aberdeen Dol | 38.65 |
12. | Kelly ANDREW | (90) | Inverness | 39.57 |
13. | Sarah KERR | (90) | Aberdeen Dol | 40.40 |
13. | Lisa FALCONER | (90) | Aberdeen Dol | 40.40 |
15. | Jayne WESTBROOK | (90) | Nairn | 40.61 |
16. | Leanne GOLD | (90) | Westhill | 40.70 |
17. | Laura MURCHIE | (90) | Westhill | 41.28 |
18. | Victoria RIGDEN | (90) | Cults Otter | 42.24 |
| Kelsey MacDONALD | (90) | Nairn | DIS ST |
| Lauren HILLS | (90) | Nairn | DIS ST |
Final WOMENS 11 YEARS 50 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 31.97 |
2. | Kimberly SUMMERS | (90) | Peterhead | 35.07 |
3. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 35.23 |
4. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 35.80 |
5. | Jasmine VALLANCE | (90) | Forres | 35.82 |
6. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 37.64 |
7. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 37.83 |
8. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 38.28 |
Heats WOMENS 12/13 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel HANNA | (89) | Inverness | 1:05.81 |
2. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 1:06.03 |
3. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 1:08.49 |
4. | Sarah WHITE | (88) | Forres | 1:08.54 |
5. | Rachel ANDREW | (89) | Inverness | 1:08.92 |
6. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 1:09.21 |
7. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 1:09.28 |
8. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 1:10.14 |
8. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 1:10.14 |
10. | Kathryn MCPHERSON | (89) | Westhill | 1:10.40 |
11. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 1:10.41 |
12. | Keira WRIGHT | (89) | Forres | 1:10.66 |
13. | Sarah COLES | (88) | Aberdeen Dol | 1:11.35 |
14. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 1:12.05 |
15. | Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | 1:12.66 |
16. | Beverley DUNCAN | (89) | Aberdeen Dol | 1:12.87 |
17. | Katie ROBERTS | (88) | Aberdeen | 1:13.02 |
18. | Laura STEEL | (88) | Stonehaven | 1:13.31 |
19. | Emma TAYLOR | (88) | Aberdeen | 1:13.80 |
20. | Kirsten PICKETT | (88) | Tain | 1:13.84 |
21. | Laura RENNIE | (88) | Bridge O Don | 1:14.01 |
22. | Alana BROWN-KERR | (88) | Upper Deesid | 1:14.12 |
23. | Lisa FORREST | (89) | Dyce | 1:14.38 |
24. | Sarah SUTHERLAND | (88) | Aberdeen Dol | 1:14.63 |
25. | Hannah METELSKI | (88) | Stonehaven | 1:14.70 |
26. | Joleen Falconer | (88) | Aberdeen Dol | 1:14.76 |
27. | Karina RUSSELL | (88) | Aberdeen | 1:15.06 |
28. | Shona GILFILLAN | (89) | Forres | 1:15.27 |
29. | Lana SAWYER | (89) | Thurso | 1:15.61 |
30. | Faye BAXTER | (88) | Cults Otter | 1:15.68 |
31. | Barbara HOCKRIDGE | (88) | Garioch | 1:15.80 |
32. | Sophie FORBES | (88) | Tain | 1:15.93 |
33. | Louise BICHAN | (88) | Orkney | 1:16.10 |
34. | Kerry FEENEY | (89) | Elgin | 1:16.14 |
35. | Sian DAW | (88) | Westhill | 1:16.93 |
36. | Zoe HENDERSON | (88) | Aberdeen | 1:17.28 |
37. | Victoria MACDONALD | (89) | Inverness | 1:17.68 |
38. | Candice SUMMERS | (88) | Peterhead | 1:18.40 |
39. | Sarah ENGLAND | (88) | Upper Deesid | 1:19.27 |
40. | Louise RENNIE | (88) | Garioch | 1:19.52 |
Final WOMENS 12/13 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel ANDREW | (89) | Inverness | 1:05.95 |
2. | Rachel HANNA | (89) | Inverness | 1:06.19 |
3. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 1:06.34 |
4. | Sarah WHITE | (88) | Forres | 1:07.60 |
5. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 1:10.45 |
6. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 1:10.75 |
7. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 1:11.37 |
8. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 1:12.49 |
Heats WOMENS 16 YEARS/OVER 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Catherine GARNER | (85) | Inverness | 1:01.94 |
2. | Naomi MACK | (84) | Tain | 1:02.59 |
3. | Louise INNES | (84) | Westhill | 1:02.62 |
4. | Victoria MCPHERSON | (85) | Westhill | 1:03.10 |
5. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 1:03.96 |
6. | Caroline MASSIE | (84) | Lerwick | 1:03.97 |
7. | Chloe GARRICK | (85) | Lerwick | 1:07.07 |
8. | Diane LAVERY | (85) | Banchory | 1:08.20 |
9. | Lindsey HASLER | (83) | Upper Deesid | 1:08.29 |
10. | Kirsten GRAY | (83) | Inverness | 1:08.42 |
11. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 1:08.68 |
12. | Lucinda SUTHERLAND | (84) | Thurso | 1:08.82 |
13. | Jennifer Thomson | (84) | South Main | 1:12.19 |
14. | Sarah WALKER | (85) | Nairn | 1:12.32 |
15. | Karen WEST | (85) | Peterhead | 1:12.56 |
16. | Gemma BARRON | (84) | Upper Deesid | 1:14.80 |
17. | Morven ANDERSON | (83) | Stonehaven | 1:15.42 |
18. | Laura BAXTER | (85) | Cults Otter | 1:16.43 |
Final WOMENS 16 YEARS/OVER 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Catherine GARNER | (85) | Inverness | 1:01.03 |
2. | Victoria MCPHERSON | (85) | Westhill | 1:01.90 |
3. | Naomi MACK | (84) | Tain | 1:02.10 |
4. | Louise INNES | (84) | Westhill | 1:02.54 |
5. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 1:02.63 |
6. | Caroline MASSIE | (84) | Lerwick | 1:02.98 |
7. | Chloe GARRICK | (85) | Lerwick | 1:06.18 |
8. | Diane LAVERY | (85) | Banchory | 1:07.36 |
Heats WOMENS 14/15 YEARS 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Carey ABEL | (86) | Elgin | 2:10.09 |
2. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 2:13.41 |
3. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 2:15.34 |
4. | Rebecca WILL | (87) | Aberdeen Dol | 2:15.50 |
5. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 2:17.41 |
6. | Michelle GAUNT | (86) | Cults Otter | 2:17.52 |
7. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 2:18.60 |
8. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 2:19.50 |
9. | Eilidh MCPHERSON | (87) | Forres | 2:19.57 |
10. | Angeline MACLAREN | (87) | Inverness | 2:19.76 |
11. | Emma CONNELL | (87) | Elgin | 2:21.92 |
12. | Nicola MATHIESON | (86) | Westhill | 2:23.54 |
13. | Lucinda LOW | (86) | Aberdeen Dol | 2:25.78 |
14. | Kim STEWART | (87) | Dingwall | 2:26.33 |
15. | Hayley CAMERON | (86) | Westhill | 2:26.77 |
16. | Dawn WOOD | (86) | Orkney | 2:28.42 |
17. | Siobhan MCMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 2:28.46 |
18. | Amy RENNIE | (87) | Grantown | 2:31.34 |
19. | Lynsey TAIT | (86) | Bridge O Don | 2:31.52 |
20. | Jennifer HOUSTON | (87) | Elgin | 2:31.72 |
21. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 2:32.11 |
22. | Claire BARRIE | (87) | Bridge O Don | 2:32.14 |
23. | Lisa MORTIMER | (87) | Aberdeen Dol | 2:32.43 |
24. | Lynsey INNES | (87) | Westhill | 2:32.75 |
25. | Eilidh MACDONALD | (86) | Inverness | 2:33.11 |
26. | Chloe ADAM | (87) | Garioch | 2:34.08 |
27. | Gemma MICHALSKI | (86) | Banchory | 2:34.18 |
28. | Natalie THOMSON | (87) | Aberdeen | 2:34.31 |
29. | Catriona STEVENSON | (87) | Westhill | 2:34.60 |
30. | Deborah SUTHERLAND | (87) | Forres | 2:35.05 |
31. | Roslyn HENDRY | (87) | Stonehaven | 2:35.12 |
32. | Tina WOOD | (87) | Orkney | 2:35.42 |
33. | Hayley WHITE | (86) | Delting | 2:35.98 |
34. | Caroline PAGE | (86) | Garioch | 2:36.81 |
35. | Morag COLE | (87) | Inverness | 2:37.09 |
36. | Claire ANDERSON | (87) | Stonehaven | 2:37.11 |
37. | Caroline GUY | (87) | Nairn | 2:37.72 |
38. | Ferne SWANSON | (87) | Inverness | 2:44.85 |
39. | Shonagh BUCHAN | (87) | Peterhead | 2:48.72 |
40. | Nicola ANDREW | (87) | Inverness | 2:52.32 |
Final WOMENS 14/15 YEARS 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Carey ABEL | (86) | Elgin | 2:08.17 |
2. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 2:11.02 |
3. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 2:14.38 |
4. | Michelle GAUNT | (86) | Cults Otter | 2:16.84 |
5. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 2:18.66 |
6. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 2:18.73 |
7. | Rebecca WILL | (87) | Aberdeen Dol | 2:19.38 |
8. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 2:21.52 |
Heats (Declared Winners) WOMENS 16 YEARS/OVER 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Victoria MCPHERSON | (85) | Westhill | 4:38.69 |
2. | Catherine GARNER | (85) | Inverness | 4:42.12 |
3. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 4:45.99 |
4. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 4:47.79 |
5. | Caroline MASSIE | (84) | Lerwick | 4:57.42 |
6. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 5:07.86 |
7. | Diane LAVERY | (85) | Banchory | 5:10.01 |
8. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 5:20.48 |
9. | Gayle CROCKFORD | (85) | Peterhead | 5:20.75 |
10. | Morven ANDERSON | (83) | Stonehaven | 5:36.11 |
11. | Jennifer Thomson | (84) | South Main | 5:37.59 |
12. | Gemma BARRON | (84) | Upper Deesid | 5:41.36 |
13. | Lindsey HASLER | (83) | Upper Deesid | 5:41.93 |
14. | Karen WEST | (85) | Peterhead | 5:49.45 |
15. | Sarah WALKER | (85) | Nairn | 5:54.90 |
Heats (Declared Winners) WOMENS 12/13 YEARS 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 5:01.74 |
2. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 5:07.34 |
3. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 5:08.16 |
4. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 5:18.57 |
5. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 5:18.77 |
6. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 5:25.24 |
7. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 5:25.48 |
8. | Keira WRIGHT | (89) | Forres | 5:28.06 |
9. | Katie ROBERTS | (88) | Aberdeen | 5:30.59 |
10. | Lisa FORREST | (89) | Dyce | 5:33.53 |
11. | Gemma SCOTT | (89) | Thurso | 5:34.08 |
12. | Beverley DUNCAN | (89) | Aberdeen Dol | 5:35.25 |
13. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 5:35.74 |
14. | Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | 5:39.69 |
15. | Hannah METELSKI | (88) | Stonehaven | 5:43.26 |
16. | Joleen Falconer | (88) | Aberdeen Dol | 5:45.18 |
17. | Alana BROWN-KERR | (88) | Upper Deesid | 5:45.46 |
18. | Laura STEEL | (88) | Stonehaven | 5:46.24 |
19. | Kathryn MCPHERSON | (89) | Westhill | 5:48.72 |
20. | Louise BICHAN | (88) | Orkney | 5:50.68 |
21. | Faye BAXTER | (88) | Cults Otter | 5:51.75 |
22. | Coreen BEANGE | (89) | Westhill | 5:52.23 |
23. | Sarah SUTHERLAND | (88) | Aberdeen Dol | 5:52.80 |
24. | Sarah COLES | (88) | Aberdeen Dol | 5:54.92 |
25. | Karina RUSSEL | (88) | Aderdeen Dol | 5:55.34 |
26. | Shona GILFILLAN | (89) | Forres | 5:56.00 |
27. | Candice SUMMERS | (88) | Peterhead | 6:02.53 |
28. | Emma TAYLOR | (88) | Aberdeen | 6:03.42 |
29. | Zoe HENDERSON | (88) | Aberdeen | 6:05.84 |
30. | Laura RENNIE | (88) | Bridge O Don | 6:15.80 |
31. | Laura MURPHY | (88) | Aberdeen Dol | 6:20.01 |
32. | Dawn OGSTON | (88) | Banchory | 6:20.41 |
Heats (Declared Winners) WOMENS 11 YEARS 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 5:48.16 |
2. | Kimberly SUMMERS | (90) | Peterhead | 6:04.16 |
3. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 6:09.59 |
4. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 6:19.57 |
5. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 6:19.75 |
6. | Morven ALEXANDER | (90) | Aberdeen Dol | 6:32.14 |
7. | Rosalyn SCLARE | (90) | Aberdeen Dol | 6:42.30 |
8. | Lisa FALCONER | (90) | Aberdeen Dol | 6:47.18 |
Heats (Declared Winners) WOMENS 14/15 YEARS 800m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Carey ABEL | (86) | Elgin | 9:27.17 |
2. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 9:39.13 |
3. | Rebecca WILL | (87) | Aberdeen Dol | 9:48.90 |
4. | Michelle GAUNT | (86) | Cults Otter | 9:51.46 |
5. | Nikki GRANT | (86) | Aberdeen Dol | 10:00.74 |
6. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 10:00.98 |
7. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 10:16.15 |
8. | Lynsey TAIT | (86) | Bridge O Don | 10:28.80 |
9. | Siobhan MCMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 10:38.65 |
10. | Natalie THOMSON | (87) | Aberdeen | 10:42.83 |
11. | Hayley CAMERON | (86) | Westhill | 10:44.78 |
12. | Gemma MICHALSKI | (86) | Banchory | 10:53.80 |
13. | Lisa MORTIMER | (87) | Aberdeen Dol | 10:56.62 |
14. | Claire BARRIE | (87) | Bridge O Don | 11:02.32 |
15. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 11:04.26 |
16. | Anna MCROBB | (86) | Stonehaven | 11:36.23 |
Heats WOMENS 11 YEARS 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 43.04 |
2. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 46.15 |
3. | Laura BARRIE | (90) | Bridge O Don | 47.06 |
4. | Victoria RIGDEN | (90) | Cults Otter | 47.13 |
5. | Kimberly SUMMERS | (90) | Peterhead | 47.53 |
6. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 47.90 |
7. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 48.94 |
8. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 49.69 |
9. | Rosalyn SCLARE | (90) | Aberdeen Dol | 50.18 |
10. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 50.56 |
11. | Kirsty EWEN | (90) | Nairn | 50.66 |
12. | Kelly ANDREW | (90) | Inverness | 51.22 |
13. | Sarah KERR | (90) | Aberdeen Dol | 51.45 |
14. | Jayne WESTBROOK | (90) | Nairn | 51.59 |
15. | Kelsey MacDONALD | (90) | Nairn | 51.66 |
16. | Morven ALEXANDER | (90) | Aberdeen Dol | 53.70 |
17. | Lauren HILLS | (90) | Nairn | 53.97 |
18. | Lisa FALCONER | (90) | Aberdeen Dol | 56.44 |
Final WOMENS 11 YEARS 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 43.81 |
2. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 45.87 |
3. | Laura BARRIE | (90) | Bridge O Don | 46.14 |
4. | Kimberly SUMMERS | (90) | Peterhead | 46.45 |
5. | Victoria RIGDEN | (90) | Cults Otter | 46.83 |
6. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 47.70 |
7. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 48.17 |
8. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 50.15 |
Heats WOMENS 16yrs/OVER 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 1:18.16 |
2. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 1:22.87 |
3. | Chloe GARRICK | (85) | Lerwick | 1:26.79 |
4. | Lindsey HASLER | (83) | Upper Deesid | 1:27.95 |
5. | Lucinda SUTHERLAND | (84) | Thurso | 1:28.07 |
6. | Karen WEST | (85) | Peterhead | 1:28.83 |
7. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 1:31.09 |
8. | Diane LAVERY | (85) | Banchory | 1:32.40 |
9. | Zoe MURRAY | (84) | Upper Deesid | 1:36.22 |
10. | Sarah WALKER | (85) | Nairn | 1:36.74 |
11. | Gemma BARRON | (84) | Upper Deesid | 1:37.22 |
12. | Claudia RATTRAY | (85) | Upper Deesid | 1:41.04 |
Heats WOMENS 12/13yrs 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 1:22.65 |
2. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 1:24.92 |
3. | Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | 1:25.28 |
4. | Rachel ANDREW | (89) | Inverness | 1:25.38 |
5. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 1:25.46 |
6. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 1:26.25 |
7. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 1:28.95 |
8. | Beverley DUNCAN | (89) | Aberdeen Dol | 1:30.28 |
9. | Sarah WHITE | (88) | Forres | 1:30.59 |
10. | Lisa FORREST | (89) | Dyce | 1:32.91 |
11. | Sarah ENGLAND | (88) | Upper Deesid | 1:33.98 |
12. | Emma MACDONALD | (89) | Easter Ross | 1:36.33 |
13. | Rachel HANNA | (89) | Inverness | 1:36.43 |
14. | Karina RUSSELL | (88) | Aberdeen | 1:36.48 |
15. | Joleen Falconer | (88) | Aberdeen Dol | 1:36.56 |
16. | Laura RENNIE | (88) | Bridge O Don | 1:36.76 |
17. | Shona GILFILLAN | (89) | Forres | 1:37.09 |
18. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 1:37.43 |
19. | Lana SAWYER | (89) | Thurso | 1:37.52 |
20. | Victoria MACDONALD | (89) | Inverness | 1:37.78 |
21. | Keira WRIGHT | (89) | Forres | 1:37.96 |
22. | Kathryn MCPHERSON | (89) | Westhill | 1:38.07 |
23. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 1:38.16 |
24. | Alana BROWN-KERR | (88) | Upper Deesid | 1:38.53 |
25. | Sarah SUTHERLAND | (88) | Aberdeen Dol | 1:39.04 |
26. | Laura STEEL | (88) | Stonehaven | 1:39.16 |
27. | Laura SCLARE | (89) | Aberdeen Dol | 1:39.99 |
28. | Barbara HOCKRIDGE | (88) | Garioch | 1:40.26 |
29. | Sarah COLES | (88) | Aberdeen Dol | 1:41.05 |
30. | Laura MURPHY | (88) | Aberdeen Dol | 1:41.54 |
31. | Emma TAYLOR | (88) | Aberdeen | 1:41.57 |
32. | Katie ROBERTS | (88) | Aberdeen | 1:41.60 |
33. | Faye BAXTER | (88) | Cults Otter | 1:41.68 |
34. | Mhairi MACKINTOSH | (88) | Inverness | 1:41.70 |
35. | Sian DAW | (88) | Westhill | 1:42.04 |
36. | Briony SWANSON | (89) | Inverness | 1:43.38 |
37. | Louise RENNIE | (88) | Garioch | 1:50.31 |
Final WOMENS 16yrs/OVER 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 1:17.27 |
2. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 1:23.27 |
3. | Chloe GARRICK | (85) | Lerwick | 1:27.19 |
4. | Karen WEST | (85) | Peterhead | 1:27.33 |
5. | Lucinda SUTHERLAND | (84) | Thurso | 1:28.63 |
6. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 1:31.41 |
7. | Diane LAVERY | (85) | Banchory | 1:32.81 |
8. | Zoe MURRAY | (84) | Upper Deesid | 1:36.58 |
Final WOMENS 12/13yrs 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 1:22.48 |
2. | Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | 1:24.60 |
3. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 1:25.46 |
4. | Rachel ANDREW | (89) | Inverness | 1:25.73 |
5. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 1:28.43 |
6. | Beverley DUNCAN | (89) | Aberdeen Dol | 1:31.11 |
7. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 1:31.29 |
8. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 1:31.30 |
Heats WOMENS 14/15yrs 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lucinda LOW | (86) | Aberdeen Dol | 2:47.68 |
2. | Nikki GRANT | (86) | Aberdeen Dol | 2:50.49 |
3. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 2:50.74 |
4. | Angeline MACLAREN | (87) | Inverness | 2:50.94 |
5. | Eilidh MCPHERSON | (87) | Forres | 2:52.84 |
6. | Siobhan MCMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 2:56.89 |
7. | Lynsey TAIT | (86) | Bridge O Don | 2:59.32 |
8. | Chloe ADAM | (87) | Garioch | 3:00.92 |
9. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 3:03.01 |
10. | Claire ANDERSON | (87) | Stonehaven | 3:03.31 |
11. | Catriona STEVENSON | (87) | Westhill | 3:04.78 |
12. | Margaret-Jane EWEN | (86) | Buckie | 3:04.88 |
13. | Hayley WHITE | (86) | Delting | 3:05.58 |
14. | Nicola MATHIESON | (86) | Westhill | 3:06.36 |
15. | Rachel LUMSDEN | (86) | Westhill | 3:06.95 |
16. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 3:07.30 |
17. | Morag COLE | (87) | Inverness | 3:07.34 |
18. | Caroline PAGE | (86) | Garioch | 3:08.27 |
19. | Eilidh MACDONALD | (86) | Inverness | 3:14.10 |
20. | Dawn WOOD | (86) | Orkney | 3:14.43 |
21. | Deborah SUTHERLAND | (87) | Forres | 3:15.49 |
22. | Rachael BUTCHER | (87) | Orkney | 3:16.14 |
23. | Tina WOOD | (87) | Orkney | 3:17.57 |
24. | Isabel HUNTER | (86) | Westhill | 3:21.35 |
25. | Cara MORRISON | (87) | Westhill | 3:22.01 |
26. | Natalie THOMSON | (87) | Aberdeen | 3:24.47 |
27. | Sarah BARBOUR | (86) | Inverness | 3:24.72 |
28. | Lisa MORTIMER | (87) | Aberdeen Dol | 3:25.28 |
29. | Hazel GUY | (86) | Nairn | 3:27.72 |
30. | Caroline GUY | (87) | Nairn | 3:30.82 |
31. | Shonagh BUCHAN | (87) | Peterhead | 3:36.99 |
32. | Rachel TODD | (86) | Nairn | 3:50.68 |
| Nicola ANDREW | (87) | Inverness | DIS ST |
Final WOMENS 14/15yrs 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 2:47.09 |
2. | Lucinda LOW | (86) | Aberdeen Dol | 2:47.76 |
3. | Nikki GRANT | (86) | Aberdeen Dol | 2:51.09 |
4. | Angeline MACLAREN | (87) | Inverness | 2:52.41 |
5. | Eilidh MCPHERSON | (87) | Forres | 2:53.94 |
6. | Siobhan MCMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 2:59.61 |
7. | Chloe ADAM | (87) | Garioch | 2:59.99 |
8. | Lynsey TAIT | (86) | Bridge O Don | 3:00.59 |
Heats WOMENS 16 YEARS/OVER 50m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 31.58 |
2. | Louise INNES | (84) | Westhill | 31.78 |
3. | Chloe GARRICK | (85) | Lerwick | 33.39 |
4. | Naomi MACK | (84) | Tain | 33.42 |
5. | Caroline MASSIE | (84) | Lerwick | 33.62 |
6. | Gayle CROCKFORD | (85) | Peterhead | 34.02 |
7. | Lucinda SUTHERLAND | (84) | Thurso | 34.05 |
8. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 34.30 |
9. | Jennifer Thomson | (84) | South Main | 34.49 |
10. | Diane LAVERY | (85) | Banchory | 35.77 |
11. | Karen WEST | (85) | Peterhead | 37.44 |
12. | Claudia RATTRAY | (85) | Upper Deesid | 37.79 |
13. | Zoe MURRAY | (84) | Upper Deesid | 37.80 |
14. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 37.99 |
15. | Morven ANDERSON | (83) | Stonehaven | 38.17 |
16. | Lindsey HASLER | (83) | Upper Deesid | 38.27 |
17. | Marta COOPER | (83) | Upper Deesid | 38.43 |
18. | Sarah WALKER | (85) | Nairn | 39.06 |
19. | Laura BAXTER | (85) | Cults Otter | 41.08 |
Final WOMENS 16 YEARS/OVER 50m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise INNES | (84) | Westhill | 31.44 |
2. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 31.66 |
3. | Caroline MASSIE | (84) | Lerwick | 33.40 |
4. | Chloe GARRICK | (85) | Lerwick | 33.53 |
5. | Naomi MACK | (84) | Tain | 33.61 |
6. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 34.02 |
7. | Lucinda SUTHERLAND | (84) | Thurso | 34.04 |
8. | Gayle CROCKFORD | (85) | Peterhead | 34.31 |
Heats WOMENS 14/15 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 1:08.71 |
2. | Eilidh MCPHERSON | (87) | Forres | 1:11.77 |
3. | Carey ABEL | (86) | Elgin | 1:12.09 |
4. | Angeline MACLAREN | (87) | Inverness | 1:12.20 |
5. | Rebecca WILL | (87) | Aberdeen Dol | 1:12.43 |
6. | Nikki GRANT | (86) | Aberdeen Dol | 1:15.20 |
7. | Michelle GAUNT | (86) | Cults Otter | 1:15.45 |
8. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 1:16.01 |
9. | Hayley CAMERON | (86) | Westhill | 1:16.14 |
10. | Kim STEWART | (87) | Dingwall | 1:16.67 |
11. | Dawn WOOD | (86) | Orkney | 1:17.33 |
11. | Claire BARRIE | (87) | Bridge O Don | 1:17.33 |
13. | Emma CONNELL | (87) | Elgin | 1:17.39 |
14. | Rachel LUMSDEN | (86) | Westhill | 1:18.35 |
15. | Catriona STEVENSON | (87) | Westhill | 1:18.73 |
16. | Siobhan MCMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 1:18.89 |
17. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 1:19.09 |
18. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 1:19.36 |
19. | Elaine FERGUSON | (87) | Easter Ross | 1:20.59 |
20. | Amy RENNIE | (87) | Grantown | 1:20.81 |
21. | Roslyn HENDRY | (87) | Stonehaven | 1:20.83 |
22. | Claire ANDERSON | (87) | Stonehaven | 1:21.53 |
23. | Tina WOOD | (87) | Orkney | 1:22.01 |
24. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 1:22.50 |
25. | Caroline PAGE | (86) | Garioch | 1:23.12 |
26. | Gemma MICHALSKI | (86) | Banchory | 1:23.71 |
27. | Lynsey INNES | (87) | Westhill | 1:23.89 |
28. | Lynsey TAIT | (86) | Bridge O Don | 1:24.69 |
29. | Isabel HUNTER | (86) | Westhill | 1:26.15 |
30. | Hayley WHITE | (86) | Delting | 1:29.20 |
31. | Nicola ANDREW | (87) | Inverness | 1:30.57 |
32. | Rachael BUTCHER | (87) | Orkney | 1:30.67 |
33. | Natalie THOMSON | (87) | Aberdeen | 1:31.11 |
34. | Caroline GUY | (86) | Nairn | 1:36.62 |
35. | Hazel GUY | (86) | Nairn | 1:36.93 |
36. | Rachel TODD | (86) | Nairn | 1:47.05 |
| Deborah SUTHERLAND | (87) | Forres | DIS T 1L. |
Final WOMENS 14/15 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 1:09.93 |
2. | Angeline MACLAREN | (87) | Inverness | 1:11.53 |
3. | Carey ABEL | (86) | Elgin | 1:11.78 |
4. | Eilidh MCPHERSON | (87) | Forres | 1:12.58 |
5. | Rebecca WILL | (87) | Aberdeen Dol | 1:13.16 |
6. | Nikki GRANT | (86) | Aberdeen Dol | 1:15.70 |
7. | Michelle GAUNT | (86) | Cults Otter | 1:16.66 |
8. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 1:17.79 |
Heats WOMENS 11 YEARS 100m.BUTTERFLY
Final WOMENS 11 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 1:22.84 |
2. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 1:23.92 |
3. | Kimberly SUMMERS | (90) | Peterhead | 1:43.37 |
4. | Kirsty EWEN | (90) | Nairn | 1:43.81 |
5. | Jasmine VALLANCE | (90) | Forres | 1:50.76 |
6. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 1:53.28 |
7. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 1:55.39 |
Heats WOMENS 12/13 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 2:49.10 |
2. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 2:51.96 |
3. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 2:52.76 |
4. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 2:55.63 |
5. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 2:56.25 |
6. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 3:06.35 |
7. | Gemma SCOTT | (89) | Thurso | 3:07.71 |
8. | Alana BROWN-KERR | (88) | Upper Deesid | 3:13.33 |
9. | Katie ROBERTS | (88) | Aberdeen | 3:23.99 |
10. | Zoe HENDERSON | (88) | Aberdeen | 3:35.57 |
| Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | DNF |
| Dawn OGSTON | (88) | Banchory | DIS T 3L. |
Final WOMENS 12/13 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 2:47.88 |
2. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 2:48.02 |
3. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 2:49.86 |
4. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 3:04.44 |
5. | Gemma SCOTT | (89) | Thurso | 3:06.10 |
6. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 3:06.31 |
7. | Alana BROWN-KERR | (88) | Upper Deesid | 3:19.45 |
| Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | DIS SA 0L. |
Heats WOMENS 16 YEARS/OVER 200m.BUTTERFLY
Final WOMENS 16 YEARS/OVER 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 2:43.15 |
2. | Jennifer Thomson | (84) | South Main | 3:05.84 |
3. | Diane LAVERY | (85) | Banchory | 3:13.26 |
Heats WOMENS 16 YEARS/OVER 50m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise INNES | (84) | Westhill | 32.28 |
2. | Catherine GARNER | (85) | Inverness | 33.34 |
3. | Naomi MACK | (84) | Tain | 33.68 |
4. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 34.29 |
5. | Caroline MASSIE | (84) | Lerwick | 34.38 |
6. | Lucinda SUTHERLAND | (84) | Thurso | 35.60 |
7. | Lindsey HASLER | (83) | Upper Deesid | 36.28 |
8. | Michelle LEASK | (80) | Delting | 37.11 |
9. | Jennifer Thomson | (84) | South Main | 37.44 |
10. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 37.88 |
11. | Karen WEST | (85) | Peterhead | 38.25 |
12. | Sarah WALKER | (85) | Nairn | 38.29 |
13. | Morven ANDERSON | (83) | Stonehaven | 38.70 |
14. | Claudia RATTRAY | (85) | Upper Deesid | 38.79 |
15. | Laura BAXTER | (85) | Cults Otter | 39.03 |
16. | Gemma BARRON | (84) | Upper Deesid | 40.65 |
Final WOMENS 16 YEARS/OVER 50m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise INNES | (84) | Westhill | 31.95 |
2. | Naomi MACK | (84) | Tain | 33.27 |
3. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 33.44 |
4. | Catherine GARNER | (85) | Inverness | 33.49 |
5. | Caroline MASSIE | (84) | Lerwick | 33.94 |
6. | Lindsey HASLER | (83) | Upper Deesid | 36.40 |
7. | Lucinda SUTHERLAND | (84) | Thurso | 36.78 |
8. | Michelle LEASK | (80) | Delting | 37.60 |
Heats WOMENS 11 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 1:20.87 |
2. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 1:22.38 |
3. | Jasmine VALLANCE | (90) | Forres | 1:32.58 |
4. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 1:32.87 |
5. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 1:33.14 |
6. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 1:33.62 |
7. | Kelly ANDREW | (90) | Inverness | 1:35.54 |
8. | Lisa FALCONER | (90) | Aberdeen Dol | 1:36.29 |
9. | Kimberly SUMMERS | (90) | Peterhead | 1:36.61 |
10. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 1:37.04 |
11. | Morven ALEXANDER | (90) | Aberdeen Dol | 1:39.37 |
12. | Rosalyn SCLARE | (90) | Aberdeen Dol | 1:39.39 |
13. | Sarah KERR | (90) | Aberdeen Dol | 1:40.41 |
14. | Stephanie HARRIS | (90) | Delting | 1:40.52 |
15. | Laura MURCHIE | (90) | Westhill | 1:41.84 |
16. | Leanne GOLD | (90) | Westhill | 1:44.26 |
17. | Victoria RIGDEN | (90) | Cults Otter | 1:46.38 |
18. | Kelsey MacDONALD | (90) | Nairn | 1:52.65 |
19. | Lauren HILLS | (90) | Nairn | 1:54.06 |
Final WOMENS 11 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 1:19.63 |
2. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 1:20.09 |
3. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 1:31.76 |
4. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 1:31.78 |
5. | Jasmine VALLANCE | (90) | Forres | 1:34.22 |
6. | Lisa FALCONER | (90) | Aberdeen Dol | 1:34.77 |
7. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 1:34.92 |
8. | Kelly ANDREW | (90) | Inverness | 1:35.30 |
Heats WOMENS 14/15 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 1:05.22 |
2. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 1:08.69 |
3. | Rebecca WILL | (87) | Aberdeen Dol | 1:08.86 |
4. | Carey ABEL | (86) | Elgin | 1:09.23 |
5. | Angeline MACLAREN | (87) | Inverness | 1:10.27 |
6. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 1:12.19 |
7. | Nicola MATHIESON | (86) | Westhill | 1:12.26 |
8. | Eilidh MCPHERSON | (87) | Forres | 1:13.43 |
9. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 1:13.46 |
10. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 1:14.04 |
11. | Siobhan MCMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 1:14.15 |
12. | Eilidh MACDONALD | (86) | Inverness | 1:15.19 |
13. | Kim STEWART | (87) | Dingwall | 1:15.50 |
14. | Emma CONNELL | (87) | Elgin | 1:18.12 |
15. | Dawn WOOD | (86) | Orkney | 1:18.34 |
16. | Hayley CAMERON | (86) | Westhill | 1:18.73 |
17. | Elaine FERGUSON | (87) | Easter Ross | 1:19.06 |
18. | Amy RENNIE | (87) | Grantown | 1:19.81 |
19. | Sophie ALARDYCE | (87) | Upper Deesid | 1:19.98 |
20. | Michelle GAUNT | (86) | Cults Otter | 1:20.10 |
21. | Catriona STEVENSON | (87) | Westhill | 1:20.90 |
22. | Jennifer HOUSTON | (87) | Elgin | 1:21.02 |
23. | Chloe ADAM | (87) | Garioch | 1:21.16 |
24. | Lynsey INNES | (87) | Westhill | 1:21.84 |
25. | Caroline PAGE | (86) | Garioch | 1:21.97 |
26. | Caroline GUY | (87) | Nairn | 1:21.99 |
27. | Lisa MORTIMER | (87) | Aberdeen Dol | 1:22.67 |
28. | Tina WOOD | (87) | Orkney | 1:22.71 |
29. | Claire BARRIE | (87) | Bridge O Don | 1:23.50 |
30. | Rachael BUTCHER | (87) | Orkney | 1:23.53 |
31. | Roslyn HENDRY | (87) | Stonehaven | 1:24.33 |
32. | Lynsey TAIT | (86) | Bridge O Don | 1:24.80 |
33. | Rachel LUMSDEN | (86) | Westhill | 1:24.94 |
34. | Natalie THOMSON | (87) | Aberdeen | 1:25.24 |
35. | Deborah SUTHERLAND | (87) | Forres | 1:26.42 |
36. | Morag COLE | (87) | Inverness | 1:26.62 |
Final WOMENS 14/15 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 1:04.89 |
2. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 1:07.56 |
3. | Carey ABEL | (86) | Elgin | 1:07.86 |
4. | Rebecca WILL | (87) | Aberdeen Dol | 1:08.80 |
5. | Angeline MACLAREN | (87) | Inverness | 1:09.31 |
6. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 1:12.43 |
7. | Nicola MATHIESON | (86) | Westhill | 1:13.70 |
8. | Eilidh MCPHERSON | (87) | Forres | 1:14.02 |
Heats WOMENS 16yrs/OVER 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise INNES | (84) | Westhill | 2:31.80 |
2. | Victoria MCPHERSON | (85) | Westhill | 2:31.96 |
3. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 2:32.86 |
4. | Naomi MACK | (84) | Tain | 2:37.74 |
5. | Caroline MASSIE | (84) | Lerwick | 2:39.48 |
6. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 2:41.32 |
7. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 2:44.00 |
8. | Gayle CROCKFORD | (85) | Peterhead | 2:50.51 |
9. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 2:55.44 |
10. | Jennifer Thomson | (84) | South Main | 2:56.70 |
11. | Chloe GARRICK | (85) | Lerwick | 2:58.02 |
12. | Karen WEST | (85) | Peterhead | 2:59.13 |
13. | Sarah WALKER | (85) | Nairn | 3:01.34 |
14. | Gemma BARRON | (84) | Upper Deesid | 3:01.94 |
15. | Lindsey HASLER | (83) | Upper Deesid | 3:02.42 |
16. | Claudia RATTRAY | (85) | Upper Deesid | 3:09.77 |
Final WOMENS 16yrs/OVER 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise INNES | (84) | Westhill | 2:28.92 |
2. | Victoria MCPHERSON | (85) | Westhill | 2:32.15 |
3. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 2:33.91 |
4. | Caroline MASSIE | (84) | Lerwick | 2:36.09 |
5. | Naomi MACK | (84) | Tain | 2:39.07 |
6. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 2:40.65 |
7. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 2:41.13 |
8. | Gayle CROCKFORD | (85) | Peterhead | 2:53.05 |
Heats WOMENS 12/13 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel ANDREW | (89) | Inverness | 2:37.22 |
2. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 2:40.24 |
3. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 2:42.82 |
4. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 2:44.51 |
5. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 2:44.85 |
6. | Alana BROWN-KERR | (88) | Upper Deesid | 2:45.53 |
7. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 2:48.55 |
8. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 2:49.79 |
9. | Keira WRIGHT | (89) | Forres | 2:50.98 |
10. | Katie ROBERTS | (88) | Aberdeen | 2:53.26 |
11. | Faye BAXTER | (88) | Cults Otter | 2:53.90 |
12. | Gemma SCOTT | (89) | Thurso | 2:55.20 |
13. | Joleen Falconer | (88) | Aberdeen Dol | 2:55.83 |
14. | Barbara HOCKRIDGE | (88) | Garioch | 2:57.65 |
15. | Lisa FORREST | (89) | Dyce | 2:59.49 |
16. | Kathryn MCPHERSON | (89) | Westhill | 2:59.61 |
17. | Beverley DUNCAN | (89) | Aberdeen Dol | 2:59.88 |
18. | Karina RUSSELL | (88) | Aberdeen | 3:00.90 |
19. | Victoria MACDONALD | (89) | Inverness | 3:01.23 |
20. | Emma TAYLOR | (88) | Aberdeen | 3:03.01 |
21. | Shona GILFILLAN | (89) | Forres | 3:03.46 |
22. | Zoe HENDERSON | (88) | Aberdeen | 3:04.45 |
23. | Candice SUMMERS | (88) | Peterhead | 3:05.04 |
24. | Coreen BEANGE | (89) | Westhill | 3:05.05 |
25. | Sarah SUTHERLAND | (88) | Aberdeen Dol | 3:05.61 |
26. | Sian DAW | (88) | Westhill | 3:05.94 |
27. | Sarah COLES | (88) | Aberdeen Dol | 3:06.23 |
28. | Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | 3:08.13 |
29. | Hannah METELSKI | (88) | Stonehaven | 3:09.52 |
30. | Emma MACDONALD | (89) | Easter Ross | 3:11.82 |
31. | Dawn OGSTON | (88) | Banchory | 3:12.74 |
32. | Lana SAWYER | (89) | Thurso | 3:17.47 |
33. | Laura MURPHY | (88) | Aberdeen Dol | 3:17.95 |
34. | Mhairi MACKINTOSH | (88) | Inverness | 3:19.07 |
35. | Kylie GORDON | (88) | Banchory | 3:23.49 |
36. | Laura SCLARE | (89) | Aberdeen Dol | 3:36.28 |
| Kerry FEENEY | (89) | Elgin | DIS FI |
| Louise BICHAN | (88) | Orkney | DIS T 0L. |
Final WOMENS 12/13 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel ANDREW | (89) | Inverness | 2:36.97 |
2. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 2:39.11 |
3. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 2:40.21 |
4. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 2:42.99 |
5. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 2:44.53 |
6. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 2:47.09 |
7. | Alana BROWN-KERR | (88) | Upper Deesid | 2:50.65 |
8. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 2:51.16 |
Heats WOMENS 14/15 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Carey ABEL | (86) | Elgin | 2:27.31 |
2. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 2:27.38 |
3. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 2:31.96 |
4. | Rebecca WILL | (87) | Aberdeen Dol | 2:32.99 |
5. | Angeline MACLAREN | (87) | Inverness | 2:33.25 |
6. | Eilidh MCPHERSON | (87) | Forres | 2:34.88 |
7. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 2:36.85 |
8. | Nikki GRANT | (86) | Aberdeen Dol | 2:38.53 |
9. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 2:38.97 |
10. | Lucinda LOW | (86) | Aberdeen Dol | 2:41.36 |
11. | Siobhan MCMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 2:41.91 |
12. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 2:41.95 |
13. | Michelle GAUNT | (86) | Cults Otter | 2:43.65 |
14. | Emma CONNELL | (87) | Elgin | 2:44.25 |
15. | Eilidh MACDONALD | (86) | Inverness | 2:47.42 |
16. | Claire BARRIE | (87) | Bridge O Don | 2:47.95 |
17. | Elaine FERGUSON | (87) | Easter Ross | 2:48.43 |
18. | Catriona STEVENSON | (87) | Westhill | 2:48.44 |
19. | Kim STEWART | (87) | Dingwall | 2:48.64 |
20. | Rachel LUMSDEN | (86) | Westhill | 2:49.50 |
21. | Lynsey TAIT | (86) | Bridge O Don | 2:49.66 |
22. | Chloe ADAM | (87) | Garioch | 2:49.92 |
23. | Dawn WOOD | (86) | Orkney | 2:50.41 |
24. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 2:50.63 |
25. | Gemma MICHALSKI | (86) | Banchory | 2:51.79 |
26. | Amy RENNIE | (87) | Grantown | 2:52.04 |
27. | Claire ANDERSON | (87) | Stonehaven | 2:52.21 |
28. | Margaret-Jane EWEN | (86) | Buckie | 2:52.50 |
29. | Caroline PAGE | (86) | Garioch | 2:53.86 |
30. | Tina WOOD | (87) | Orkney | 2:54.11 |
31. | Lisa MORTIMER | (87) | Aberdeen Dol | 2:55.42 |
32. | Jennifer HOUSTON | (87) | Elgin | 2:57.43 |
33. | Deborah SUTHERLAND | (87) | Forres | 2:58.06 |
34. | Natalie THOMSON | (87) | Aberdeen Dol | 2:58.27 |
35. | Lynsey INNES | (87) | Westhill | 2:58.28 |
36. | Sophie ALARDYCE | (87) | Upper Deesid | 2:58.56 |
37. | Morag COLE | (87) | Inverness | 2:59.96 |
38. | Isabel HUNTER | (86) | Westhill | 3:00.35 |
39. | Caroline GUY | (87) | Nairn | 3:00.85 |
| Hayley WHITE | (86) | Delting | DIS T 5L. |
Final WOMENS 14/15 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Carey ABEL | (86) | Elgin | 2:25.93 |
2. | Fiona BOOTH | (86) | Upper Deesid | 2:27.18 |
3. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 2:30.30 |
4. | Angeline MACLAREN | (87) | Inverness | 2:33.82 |
5. | Rebecca WILL | (87) | Aberdeen Dol | 2:36.30 |
6. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 2:37.75 |
7. | Eilidh MCPHERSON | (87) | Forres | 2:37.90 |
8. | Nikki GRANT | (86) | Aberdeen Dol | 2:41.76 |
Heats (Declared Winners) WOMENS 12/13 YEARS 400m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 5:37.73 |
2. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 5:42.10 |
3. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 5:49.41 |
4. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 5:55.21 |
5. | Lisa IRVINE | (88) | Banchory | 5:56.80 |
6. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 5:57.83 |
7. | Gemma SCOTT | (89) | Thurso | 6:07.34 |
8. | Beverley DUNCAN | (89) | Aberdeen Dol | 6:12.71 |
9. | Shona GILFILLAN | (89) | Forres | 6:15.28 |
10. | Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | 6:25.18 |
11. | Katie ROBERTS | (88) | Aberdeen | 6:25.22 |
12. | Lisa FORREST | (89) | Dyce | 6:29.78 |
13. | Joleen Falconer | (88) | Aberdeen Dol | 6:32.79 |
14. | Louise BICHAN | (88) | Orkney | 6:41.74 |
15. | Dawn OGSTON | (88) | Banchory | 7:11.72 |
16. | Kylie GORDON | (88) | Banchory | 7:12.30 |
| Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | DIS SA 0L. |
| Rachel ANDREW | (89) | Inverness | DIS T 0L. |
Heats (Declared Winners) WOMENS 16yrs/OVER 400m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Bryony MCPHERSON | (85) | Westhill | 5:17.77 |
2. | Chloe GARRICK | (85) | Lerwick | 6:04.03 |
Scottish Swim Meet
Results Service