Heats MENS 16 YEARS/OVER 50m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nick BONSALL | (83) | Cults Otter | 26.36 |
2. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 26.42 |
3. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 26.46 |
4. | Calum JACK | (84) | Garioch | 26.59 |
5. | Craig SWEENEY | (85) | Elgin | 26.78 |
6. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 27.12 |
7. | Alastair BROWN | (85) | Banchory | 27.44 |
8. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 28.01 |
9. | Rick WELLS | (61) | Easter Ross | 28.46 |
10. | Roy WATSON | (85) | Elgin | 29.06 |
11. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 29.15 |
Final MENS 16 YEARS/OVER 50m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nick BONSALL | (83) | Cults Otter | 25.37 |
2. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 25.97 |
3. | Craig SWEENEY | (85) | Elgin | 26.16 |
4. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 26.28 |
5. | Calum JACK | (84) | Garioch | 26.36 |
6. | Alastair BROWN | (85) | Banchory | 26.95 |
7. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 27.22 |
8. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 27.93 |
Heats MENS 14/15 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross STEWART | (86) | Elgin | 57.70 |
2. | Kyle SMITH | (87) | Elgin | 58.63 |
3. | Scott PORTEOUS | (86) | Cults Otter | 58.69 |
4. | Gregor MCMILLAN | (86) | Cults Otter | 59.27 |
5. | Jason MAYES | (86) | Delting | 1:00.26 |
6. | TANE JERICEVICH | (86) | Garioch | 1:00.49 |
7. | Alex GOEYENBIER | (87) | Cults Otter | 1:00.57 |
8. | Jamie-R MacKENZIE | (86) | Inverness | 1:01.09 |
9. | James DAW | (86) | Westhill | 1:01.31 |
10. | Billy LAIRD | (86) | Grantown | 1:01.80 |
11. | Ayrton SIMS | (86) | Upper Deesid | 1:01.81 |
12. | Gary SWEENEY | (87) | Elgin | 1:02.95 |
13. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 1:03.30 |
14. | Michael WILSON | (87) | Aberdeen Dol | 1:05.20 |
15. | Michael KEITH | (87) | Aberdeen Dol | 1:05.42 |
16. | Ryan KENNEDY | (86) | Aberdeen Dol | 1:05.60 |
17. | Stuart MacKELLAR | (86) | Grantown | 1:05.88 |
18. | Ruaridh DANAHER | (87) | Easter Ross | 1:07.04 |
19. | Christopher BREMNER | (87) | Nairn | 1:07.41 |
20. | Robert LAIRD | (87) | Grantown | 1:07.82 |
21. | Paul MASSON | (86) | Westhill | 1:07.95 |
22. | Stewart BROWN | (87) | Banchory | 1:07.99 |
23. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 1:09.78 |
24. | Peter ROBERTSON | (86) | Banchory | 1:09.79 |
25. | Paul TRUSSELL | (87) | Banchory | 1:10.27 |
26. | Chris BERESFORD | (87) | Elgin | 1:10.37 |
27. | Kieran PEPPIATT | (87) | Banchory | 1:10.60 |
28. | David SCOTT | (87) | Thurso | 1:10.72 |
29. | David SWEENEY | (87) | Elgin | 1:11.50 |
30. | Stephen BATCHEN | (87) | Easter Ross | 1:13.62 |
| Paul TAYLOR | (87) | Elgin | DIS ST |
| Ranald FALCONER | (87) | Aberdeen Dol | DIS ST |
Final MENS 14/15 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross STEWART | (86) | Elgin | 57.18 |
2. | Kyle SMITH | (87) | Elgin | 58.40 |
3. | Gregor MCMILLAN | (86) | Cults Otter | 58.63 |
4. | Scott PORTEOUS | (86) | Cults Otter | 59.15 |
5. | Jason MAYES | (86) | Delting | 1:00.16 |
6. | Alex GOEYENBIER | (87) | Cults Otter | 1:00.36 |
7. | TANE JERICEVICH | (86) | Garioch | 1:02.71 |
8. | Jamie-R MacKENZIE | (86) | Inverness | 1:03.21 |
Heats MENS 11 YEARS 100 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 1:14.41 |
2. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 1:14.91 |
3. | Steven HOUSTON | (90) | Elgin | 1:16.10 |
4. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 1:16.63 |
5. | Hamish CRAKE | (90) | Grantown | 1:16.87 |
6. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 1:17.38 |
7. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 1:18.38 |
8. | Craig McDONALD | (90) | Aberdeen Dol | 1:18.42 |
9. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 1:20.07 |
10. | MICHAEL POYNTON | (90) | Garioch | 1:20.18 |
11. | Christopher WALSTER | (90) | Garioch | 1:21.56 |
12. | Ewan BEESLEY | (90) | Upper Deesid | 1:25.12 |
Final MENS 11 YEARS 100 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 1:14.08 |
2. | Steven HOUSTON | (90) | Elgin | 1:14.34 |
3. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 1:14.93 |
4. | Craig McDONALD | (90) | Aberdeen Dol | 1:17.23 |
5. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 1:17.37 |
6. | Hamish CRAKE | (90) | Grantown | 1:17.62 |
7. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 1:18.90 |
8. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 1:19.97 |
Heats MENS 12/13 YEARS 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Harold AKEHURST | (88) | Forres | 2:16.28 |
2. | MAX SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 2:17.27 |
3. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 2:18.51 |
4. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 2:21.28 |
5. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 2:21.55 |
6. | Liam MacDONALD | (88) | Inverness | 2:22.85 |
7. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 2:23.14 |
8. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 2:23.32 |
9. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 2:26.01 |
10. | Scott KEMP | (88) | Cults Otter | 2:27.51 |
11. | James BYRNE | (89) | Banchory | 2:28.68 |
12. | Nikki SMITH | (88) | Buckie | 2:28.86 |
13. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 2:29.95 |
14. | Ewan MACKENZIE | (89) | Westhill | 2:31.21 |
15. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen Dol | 2:31.45 |
16. | Timothy WHITCOMBE | (88) | Aberdeen Dol | 2:32.15 |
17. | Ryan LEWIS | (88) | Dingwall | 2:32.79 |
18. | Andrew GRANT | (88) | Dingwall | 2:36.48 |
19. | Jonathan GREIG | (89) | Aberdeen Dol | 2:36.66 |
20. | Lee McDONALD | (88) | Nairn | 2:36.90 |
21. | Angus PORTEOUS | (88) | Cults Otter | 2:37.23 |
22. | Andrew FARMER | (88) | Delting | 2:38.75 |
23. | Daniel TRAIL | (89) | Aberdeen Dol | 2:39.00 |
24. | Lewis HENDERSON | (88) | Westhill | 2:39.98 |
25. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 2:41.92 |
26. | Christopher WHITSON | (89) | Forres | 2:42.24 |
27. | Robin WILL | (88) | Aberdeen Dol | 2:42.73 |
28. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 2:45.55 |
29. | Jonathon NEVE | (89) | Banchory | 2:47.38 |
30. | William MOIR | (89) | Aberdeen Dol | 2:47.45 |
31. | Steven MacKENZIE | (89) | Thurso | 2:48.41 |
32. | Christopher ADAM | (89) | Aberdeen Dol | 2:48.52 |
33. | Christopher WILSON | (89) | Aberdeen Dol | 2:49.31 |
34. | Greig HARRIS | (89) | Aberdeen Dol | 2:49.42 |
35. | Stuart AIRZEE | (89) | Stonehaven | 2:49.57 |
36. | Asa SINCLAIR | (88) | Thurso | 2:52.85 |
37. | Kenneth BATSTONE | (88) | Nairn | 2:53.33 |
38. | Hamish BROWN | (89) | Banchory | 2:53.81 |
39. | Christopher MOULT | (89) | Aberdeen Dol | 2:56.30 |
40. | Ethan Cascarino | (89) | Inverness | 3:03.17 |
Heats MENS 16 YEARS/OVER 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nick BONSALL | (83) | Cults Otter | 1:59.60 |
2. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 2:06.93 |
3. | Alastair BROWN | (85) | Banchory | 2:11.14 |
4. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 2:11.65 |
5. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 2:12.98 |
6. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 2:13.81 |
7. | Calum JACK | (84) | Garioch | 2:14.15 |
8. | Craig SWEENEY | (85) | Elgin | 2:14.41 |
9. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 2:17.04 |
10. | Craig ANDERSON | (83) | Stonehaven | 2:19.06 |
11. | James MORRIS | (84) | Forres | 2:20.72 |
12. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 2:24.51 |
13. | Roy WATSON | (85) | Elgin | 2:24.95 |
14. | Colin KING | (84) | Upper Deesid | 2:25.78 |
15. | Stewart SCOTT | (83) | Easter Ross | 2:30.48 |
Final MENS 12/13 YEARS 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Harold AKEHURST | (88) | Forres | 2:13.74 |
2. | MAX SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 2:14.34 |
3. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 2:18.22 |
4. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 2:18.57 |
5. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 2:22.57 |
6. | Liam MacDONALD | (88) | Inverness | 2:23.91 |
7. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 2:25.34 |
8. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 2:25.46 |
Final MENS 16 YEARS/OVER 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 2:04.04 |
2. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 2:08.43 |
3. | Alastair BROWN | (85) | Banchory | 2:08.81 |
4. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 2:11.64 |
5. | Craig SWEENEY | (85) | Elgin | 2:13.07 |
6. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 2:13.98 |
7. | James MORRIS | (84) | Forres | 2:18.82 |
8. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 2:22.14 |
Heats (Declared Winners) MENS 14/15 YEARS 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott PORTEOUS | (86) | Cults Otter | 4:30.14 |
2. | Gregor MCMILLAN | (86) | Cults Otter | 4:30.27 |
3. | Ranald FALCONER | (87) | Aberdeen Dol | 4:30.80 |
4. | Alex GOEYENBIER | (87) | Cults Otter | 4:39.88 |
5. | Kyle SMITH | (87) | Elgin | 4:44.09 |
6. | Jamie-R MacKENZIE | (86) | Inverness | 4:47.93 |
7. | James DAW | (86) | Westhill | 4:55.22 |
8. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 4:59.84 |
9. | Ryan KENNEDY | (86) | Aberdeen Dol | 5:01.33 |
10. | Christopher BREMNER | (87) | Nairn | 5:05.07 |
11. | Billy LAIRD | (86) | Grantown | 5:06.36 |
12. | Ruaridh DANAHER | (87) | Easter Ross | 5:07.30 |
13. | Michael KEITH | (87) | Aberdeen Dol | 5:07.95 |
14. | Michael WILSON | (87) | Aberdeen Dol | 5:08.52 |
15. | Ayrton SIMS | (86) | Upper Deesid | 5:13.33 |
16. | Robert LAIRD | (87) | Grantown | 5:27.47 |
17. | Paul TRUSSELL | (87) | Banchory | 5:28.77 |
18. | David SCOTT | (87) | Thurso | 5:43.52 |
19. | Oliver KEOWN | (87) | Banchory | 5:48.51 |
20. | Kieran PEPPIATT | (87) | Banchory | 5:54.68 |
21. | Stephen BATCHEN | (87) | Easter Ross | 5:54.93 |
22. | Matthew WALKER | (87) | Nairn | 6:08.62 |
Heats (Declared Winners) MENS 11 YEARS 400 Metres FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 5:33.01 |
2. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 5:50.56 |
3. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 5:51.33 |
4. | Hamish CRAKE | (90) | Grantown | 6:06.09 |
5. | MICHAEL POYNTON | (90) | Garioch | 6:21.78 |
Heats (Declared Winners) MENS 16 YEARS/OVER 1500m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nick BONSALL | (83) | Cults Otter | 16:44.43 |
2. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 17:23.90 |
3. | Craig SWEENEY | (85) | Elgin | 18:36.48 |
4. | Alastair BROWN | (85) | Banchory | 19:17.58 |
Heats (Declared Winners) MENS 12/13 YEARS 1500m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | MAX SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 19:09.05 |
2. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 19:11.15 |
3. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 19:11.78 |
4. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 19:45.78 |
5. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 19:54.78 |
6. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 19:54.88 |
7. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 20:43.41 |
8. | Timothy WHITCOMBE | (88) | Aberdeen Dol | 21:14.69 |
Heats MENS 16 YEARS/OVER 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 33.99 |
2. | David O'NEILL | (84) | Aberdeen Dol | 34.02 |
3. | Stewart SCOTT | (83) | Easter Ross | 34.17 |
4. | Calum JACK | (84) | Garioch | 34.65 |
5. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 34.87 |
6. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 35.07 |
7. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 36.73 |
8. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 36.98 |
9. | Colin KING | (84) | Upper Deesid | 37.77 |
Final MENS 16 YEARS/OVER 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stewart SCOTT | (83) | Easter Ross | 33.81 |
2. | David O'NEILL | (84) | Aberdeen Dol | 33.94 |
3. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 34.07 |
4. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 34.30 |
5. | Calum JACK | (84) | Garioch | 34.48 |
6. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 35.14 |
7. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 36.36 |
8. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 36.97 |
Heats MENS 11 YEARS 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 1:35.48 |
2. | Steven HOUSTON | (90) | Elgin | 1:39.61 |
3. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 1:40.48 |
4. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 1:43.11 |
5. | Ewan BEESLEY | (90) | Upper Deesid | 1:45.08 |
6. | Christopher WALSTER | (90) | Garioch | 1:46.85 |
7. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 1:46.92 |
8. | Hamish CRAKE | (90) | Grantown | 1:49.16 |
9. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 1:51.79 |
10. | Craig McDONALD | (90) | Aberdeen Dol | 1:54.27 |
Final MENS 11 YEARS 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Steven HOUSTON | (90) | Elgin | 1:40.55 |
2. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 1:45.96 |
3. | Christopher WALSTER | (90) | Garioch | 1:46.26 |
4. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 1:48.39 |
5. | Hamish CRAKE | (90) | Grantown | 1:50.19 |
| Duncan WELLS | (90) | Grantown | DIS ST |
| Paul BOEF | (90) | Cults Otter | DIS ST |
| Ewan BEESLEY | (90) | Upper Deesid | DIS ST |
Heats MENS 14/15 YEARS 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott PORTEOUS | (86) | Cults Otter | 1:12.38 |
2. | Jamie-R MacKENZIE | (86) | Inverness | 1:17.73 |
3. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 1:18.44 |
4. | Gregor MCMILLAN | (86) | Cults Otter | 1:19.53 |
5. | Michael WILSON | (87) | Aberdeen Dol | 1:20.85 |
6. | James DAW | (86) | Westhill | 1:22.12 |
7. | Gary SWEENEY | (87) | Elgin | 1:22.63 |
8. | Ayrton SIMS | (86) | Upper Deesid | 1:23.74 |
9. | Ryan KENNEDY | (86) | Aberdeen Dol | 1:23.89 |
10. | TANE JERICEVICH | (86) | Garioch | 1:24.17 |
11. | Kyle SMITH | (87) | Elgin | 1:24.48 |
12. | Billy LAIRD | (86) | Grantown | 1:27.87 |
13. | David SWEENEY | (87) | Elgin | 1:28.13 |
14. | Kristoffer TAYLOR | (87) | Aberdeen Dol | 1:29.15 |
15. | Michael KEITH | (87) | Aberdeen Dol | 1:29.17 |
16. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 1:29.64 |
17. | Robert LAIRD | (87) | Grantown | 1:29.97 |
18. | David RENNIE | (86) | Garioch | 1:30.41 |
19. | Stuart MacKELLAR | (86) | Grantown | 1:30.48 |
20. | Paul TAYLOR | (87) | Elgin | 1:30.56 |
21. | Ruaridh DANAHER | (87) | Easter Ross | 1:30.73 |
22. | Christopher BREMNER | (87) | Nairn | 1:32.03 |
23. | Paul MASSON | (86) | Westhill | 1:32.41 |
24. | Kieran PEPPIATT | (87) | Banchory | 1:33.17 |
25. | Chris BERESFORD | (87) | Elgin | 1:33.64 |
26. | Paul TRUSSELL | (87) | Banchory | 1:34.71 |
27. | Richard HILLS | (87) | Nairn | 1:38.02 |
28. | Oliver KEOWN | (86) | Banchory | 1:38.34 |
29. | Stephen BATCHEN | (87) | Easter Ross | 1:39.92 |
30. | Matthew WALKER | (87) | Nairn | 1:40.88 |
Final MENS 14/15 YEARS 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott PORTEOUS | (86) | Cults Otter | 1:11.81 |
2. | Jamie-R MacKENZIE | (86) | Inverness | 1:16.49 |
3. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 1:16.82 |
4. | Michael WILSON | (87) | Aberdeen Dol | 1:19.70 |
5. | Gregor MCMILLAN | (86) | Cults Otter | 1:20.00 |
6. | Gary SWEENEY | (87) | Elgin | 1:20.91 |
7. | James DAW | (86) | Westhill | 1:22.82 |
8. | Ayrton SIMS | (86) | Upper Deesid | 1:23.72 |
Heats MENS 12/13 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | MAX SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 2:47.89 |
2. | Harold AKEHURST | (88) | Forres | 2:58.73 |
3. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 3:02.59 |
4. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 3:06.80 |
5. | Andrew GRANT | (88) | Dingwall | 3:09.63 |
6. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 3:12.98 |
7. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 3:13.11 |
8. | Stuart GRANT | (88) | Stonehaven | 3:13.82 |
9. | Liam MacDONALD | (88) | Inverness | 3:14.24 |
10. | James BYRNE | (89) | Banchory | 3:18.89 |
11. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 3:20.10 |
12. | Christopher ADAM | (89) | Aberdeen Dol | 3:20.64 |
13. | Greig HARRIS | (89) | Aberdeen Dol | 3:21.20 |
14. | Christopher WILSON | (89) | Aberdeen Dol | 3:21.36 |
15. | Lee McDONALD | (88) | Nairn | 3:21.52 |
16. | Angus PORTEOUS | (88) | Cults Otter | 3:21.68 |
17. | Asa SINCLAIR | (88) | Thurso | 3:22.27 |
18. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen Dol | 3:24.18 |
19. | Robin WILL | (88) | Aberdeen Dol | 3:25.04 |
20. | Daniel TRAIL | (89) | Aberdeen Dol | 3:29.26 |
21. | Hamish BROWN | (89) | Banchory | 3:34.59 |
22. | John EASTON | (89) | Banchory | 3:36.32 |
23. | Callum McWILLIAM | (89) | Nairn | 3:37.76 |
24. | Scott BARBOUR | (89) | Inverness | 4:06.49 |
| Finlay DANAHER | (88) | Easter Ross | DIS T 1L. |
| Jonathon NEVE | (89) | Banchory | DIS T 2L. |
Final MENS 12/13 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | MAX SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 2:46.33 |
2. | Harold AKEHURST | (88) | Forres | 2:55.23 |
3. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 3:03.42 |
4. | Stuart GRANT | (88) | Stonehaven | 3:07.77 |
5. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 3:08.00 |
6. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 3:08.12 |
7. | Andrew GRANT | (88) | Dingwall | 3:08.75 |
8. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 3:13.95 |
Straight Final MENS 16yrs/OVER 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 2:40.04 |
2. | David O'NEILL | (84) | Aberdeen Dol | 2:43.02 |
3. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 2:44.06 |
4. | Stewart SCOTT | (83) | Easter Ross | 2:45.13 |
5. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 2:48.25 |
6. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 2:50.25 |
Heats MENS 11 YEARS 50 Metres BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 37.25 |
2. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 39.58 |
3. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 40.85 |
4. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 41.50 |
5. | Hamish CRAKE | (90) | Grantown | 41.67 |
6. | MICHAEL POYNTON | (90) | Garioch | 42.09 |
7. | Christopher WALSTER | (90) | Garioch | 42.47 |
8. | Steven HOUSTON | (90) | Elgin | 43.29 |
9. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 44.16 |
10. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 44.24 |
11. | Craig McDONALD | (90) | Aberdeen Dol | 44.25 |
12. | Ewan BEESLEY | (90) | Upper Deesid | 47.24 |
Final MENS 11 YEARS 50 Metres BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 36.52 |
2. | MICHAEL POYNTON | (90) | Garioch | 39.45 |
3. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 39.64 |
4. | Christopher WALSTER | (90) | Garioch | 40.23 |
5. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 40.79 |
6. | Hamish CRAKE | (90) | Grantown | 42.16 |
7. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 42.59 |
8. | Steven HOUSTON | (90) | Elgin | 45.18 |
Heats MENS 16 YEARS/OVER 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 1:05.73 |
2. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 1:06.22 |
3. | Calum JACK | (84) | Garioch | 1:06.65 |
4. | David O'NEILL | (84) | Aberdeen Dol | 1:06.67 |
5. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 1:07.97 |
6. | Alastair BROWN | (85) | Banchory | 1:09.46 |
7. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 1:10.14 |
8. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 1:10.41 |
9. | Stewart SCOTT | (83) | Easter Ross | 1:10.96 |
10. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 1:12.00 |
11. | William MACKAY | (85) | Stonehaven | 1:13.68 |
12. | Colin KING | (84) | Upper Deesid | 1:17.32 |
13. | James MORRIS | (84) | Forres | 1:18.27 |
Heats MENS 12/13 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 1:11.26 |
2. | MAX SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 1:13.18 |
3. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 1:15.78 |
4. | Harold AKEHURST | (88) | Forres | 1:16.41 |
5. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 1:17.41 |
6. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 1:18.52 |
7. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 1:19.19 |
8. | Liam MacDONALD | (88) | Inverness | 1:20.61 |
9. | Ewan MACKENZIE | (89) | Westhill | 1:22.07 |
10. | James BYRNE | (89) | Banchory | 1:23.85 |
11. | Christopher MOULT | (89) | Aberdeen Dol | 1:24.44 |
12. | Nikki SMITH | (88) | Buckie | 1:24.76 |
13. | Scott KEMP | (88) | Cults Otter | 1:25.22 |
14. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 1:27.99 |
15. | Sean DAWSON | (88) | Elgin | 1:28.20 |
16. | Robin WILL | (88) | Aberdeen Dol | 1:28.63 |
17. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 1:28.69 |
18. | Jonathan GREIG | (89) | Aberdeen Dol | 1:28.74 |
19. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 1:29.17 |
20. | Stuart GRANT | (88) | Stonehaven | 1:32.56 |
20. | Andrew FARMER | (88) | Delting | 1:32.56 |
22. | Christopher WHITSON | (89) | Forres | 1:34.27 |
23. | John EASTON | (89) | Banchory | 1:36.08 |
24. | Lee McDONALD | (88) | Nairn | 1:36.90 |
25. | Kenneth BATSTONE | (88) | Nairn | 1:39.67 |
26. | Patrick MORRIS | (89) | Forres | 1:40.42 |
27. | Christopher ADAM | (89) | Aberdeen Dol | 1:41.52 |
28. | Scott BARBOUR | (89) | Inverness | 1:44.97 |
29. | Ethan CASCARINO | (88) | Inverness | 1:46.59 |
30. | Stuart AIRZEE | (89) | Stonehaven | 1:47.53 |
31. | Greig HARRIS | (89) | Aberdeen Dol | 1:50.74 |
| Asa SINCLAIR | (88) | Thurso | DIS T 1L. |
| Jonathon NEVE | (89) | Banchory | DIS T 2L. |
Final MENS 16 YEARS/OVER 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 1:04.49 |
2. | Paul AIRZEE | (84) | Stonehaven | 1:05.61 |
3. | Calum JACK | (84) | Garioch | 1:06.69 |
4. | Alastair BROWN | (85) | Banchory | 1:08.22 |
5. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 1:09.16 |
6. | Stewart SCOTT | (83) | Easter Ross | 1:10.29 |
7. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 1:11.35 |
8. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 1:13.66 |
Final MENS 12/13 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 1:12.08 |
2. | MAX SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 1:13.97 |
3. | Harold AKEHURST | (88) | Forres | 1:14.45 |
4. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 1:16.65 |
5. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 1:19.49 |
6. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 1:19.58 |
7. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 1:21.00 |
8. | Liam MacDONALD | (88) | Inverness | 1:24.27 |
Straight Final MENS 14/15 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Gregor MCMILLAN | (86) | Cults Otter | 2:18.40 |
2. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 2:31.86 |
3. | Ayrton SIMS | (86) | Upper Deesid | 2:46.13 |
4. | Collin SMITH | (86) | Westhill | 2:48.38 |
5. | Michael KEITH | (87) | Aberdeen Dol | 3:03.40 |
| Peter ROBERTSON | (86) | Banchory | DIS ST |
Heats MENS 11 YEARS 50 Metres BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 37.92 |
2. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 39.86 |
3. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 39.89 |
4. | Hamish CRAKE | (90) | Grantown | 40.48 |
5. | Steven HOUSTON | (90) | Elgin | 40.52 |
6. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 41.06 |
7. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 41.52 |
8. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 43.22 |
9. | Craig McDONALD | (90) | Aberdeen Dol | 44.37 |
Final MENS 11 YEARS 50 Metres BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Paul BOEF | (90) | Cults Otter | 37.35 |
2. | Scott KENNEDY | (90) | Aberdeen Dol | 39.52 |
3. | Duncan WELLS | (90) | Grantown | 40.22 |
4. | Steven HOUSTON | (90) | Elgin | 40.43 |
5. | Hamish CRAKE | (90) | Grantown | 40.52 |
6. | Keith WILLIAMSON | (90) | Delting | 41.25 |
7. | Grant GAMMIE | (90) | Forres | 41.95 |
8. | Kevin SUTHERLAND | (90) | Forres | 43.52 |
Heats MENS 12/13 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 1:10.39 |
2. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 1:10.68 |
3. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 1:13.34 |
4. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 1:14.28 |
5. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 1:15.88 |
6. | Ewan MACKENZIE | (89) | Westhill | 1:15.95 |
7. | Timothy WHITCOMBE | (88) | Aberdeen Dol | 1:16.63 |
8. | James BYRNE | (89) | Banchory | 1:18.18 |
9. | Andrew FARMER | (88) | Delting | 1:20.35 |
10. | Robin WILL | (88) | Aberdeen Dol | 1:21.14 |
11. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen Dol | 1:21.35 |
12. | Drew TROUT | (88) | Inverness | 1:22.09 |
13. | Ryan LEWIS | (88) | Dingwall | 1:22.40 |
14. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 1:22.62 |
15. | Steven MacKENZIE | (89) | Thurso | 1:23.39 |
16. | Scott KEMP | (88) | Cults Otter | 1:23.46 |
17. | Sean DAWSON | (88) | Elgin | 1:23.73 |
18. | Jonathan GREIG | (89) | Aberdeen Dol | 1:24.17 |
19. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 1:24.43 |
20. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 1:24.69 |
21. | Daniel TRAIL | (89) | Aberdeen Dol | 1:25.15 |
22. | Jonathon NEVE | (89) | Banchory | 1:25.36 |
22. | Christopher ADAM | (89) | Aberdeen Dol | 1:25.36 |
24. | Hamish BROWN | (89) | Banchory | 1:25.66 |
25. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 1:27.08 |
26. | Lee McDONALD | (88) | Nairn | 1:27.28 |
27. | Christopher WHITSON | (89) | Forres | 1:27.41 |
28. | Angus PORTEOUS | (88) | Cults Otter | 1:27.93 |
29. | John EASTON | (89) | Banchory | 1:28.59 |
30. | Asa SINCLAIR | (88) | Thurso | 1:29.36 |
31. | Patrick MORRIS | (89) | Forres | 1:29.47 |
32. | Lewis HENDERSON | (88) | Westhill | 1:29.69 |
33. | Christopher WILSON | (89) | Aberdeen Dol | 1:31.26 |
34. | Philip JOHNSTON | (88) | Dingwall | 1:31.52 |
35. | Stuart AIRZEE | (89) | Stonehaven | 1:32.00 |
36. | Greig HARRIS | (89) | Aberdeen Dol | 1:32.72 |
37. | Mark TAYLOR | (89) | Elgin | 1:32.83 |
38. | Kenneth BATSTONE | (88) | Nairn | 1:32.91 |
39. | Ethan CASCARINO | (88) | Inverness | 1:33.11 |
| William MOIR | (89) | Aberdeen Dol | DIS T 1L. |
Final MENS 12/13 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 1:09.40 |
2. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 1:10.18 |
3. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 1:14.07 |
4. | Tom LINDSAY | (88) | Aberdeen Dol | 1:14.46 |
5. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 1:15.72 |
6. | Ewan MACKENZIE | (89) | Westhill | 1:15.88 |
7. | James BYRNE | (89) | Banchory | 1:16.74 |
8. | Timothy WHITCOMBE | (88) | Aberdeen Dol | 1:17.15 |
Heats MENS 16 YEARS/OVER 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 1:04.82 |
2. | Calum JACK | (84) | Garioch | 1:05.27 |
3. | Craig ANDERSON | (83) | Stonehaven | 1:05.84 |
4. | Nick BONSALL | (83) | Cults Otter | 1:06.11 |
5. | Alastair BROWN | (85) | Banchory | 1:09.49 |
6. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 1:09.61 |
7. | Craig SWEENEY | (85) | Elgin | 1:10.90 |
8. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 1:12.27 |
9. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 1:13.75 |
10. | James MORRIS | (84) | Forres | 1:14.61 |
11. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 1:15.83 |
12. | Roy WATSON | (85) | Elgin | 1:16.26 |
Final MENS 16 YEARS/OVER 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Calum JACK | (84) | Garioch | 1:04.06 |
2. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 1:05.48 |
3. | Nick BONSALL | (83) | Cults Otter | 1:05.75 |
4. | Craig ANDERSON | (83) | Stonehaven | 1:06.41 |
5. | Alastair BROWN | (85) | Banchory | 1:09.13 |
6. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 1:09.54 |
7. | Craig SWEENEY | (85) | Elgin | 1:11.07 |
8. | Ross OVENSTONE | (85) | Aberdeen Dol | 1:13.82 |
Heats MENS 14/15 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ranald FALCONER | (87) | Aberdeen Dol | 2:18.76 |
2. | Ross STEWART | (86) | Elgin | 2:19.01 |
3. | James DAW | (86) | Westhill | 2:27.50 |
4. | Kyle SMITH | (87) | Elgin | 2:28.07 |
5. | Jason MAYES | (86) | Delting | 2:33.59 |
6. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 2:33.99 |
7. | Gary SWEENEY | (87) | Elgin | 2:35.57 |
8. | Alex GOEYENBIER | (87) | Cults Otter | 2:35.69 |
9. | Paul TAYLOR | (87) | Elgin | 2:37.26 |
10. | Stewart BROWN | (87) | Banchory | 2:38.82 |
11. | TANE JERICEVICH | (86) | Garioch | 2:41.00 |
12. | Paul MASSON | (86) | Westhill | 2:44.39 |
13. | Michael WILSON | (87) | Aberdeen Dol | 2:46.01 |
14. | Michael KEITH | (87) | Aberdeen Dol | 2:48.40 |
15. | Ruaridh DANAHER | (87) | Easter Ross | 2:49.29 |
16. | Christopher BREMNER | (87) | Nairn | 2:50.34 |
17. | David RENNIE | (86) | Garioch | 2:53.51 |
18. | Oliver KEOWN | (87) | Banchory | 3:00.80 |
19. | Stephen BATCHEN | (87) | Easter Ross | 3:05.54 |
Final MENS 14/15 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ross STEWART | (86) | Elgin | 2:16.15 |
2. | James DAW | (86) | Westhill | 2:26.33 |
3. | Kyle SMITH | (87) | Elgin | 2:27.45 |
4. | Jason MAYES | (86) | Delting | 2:31.05 |
5. | Alex GOEYENBIER | (87) | Cults Otter | 2:33.18 |
6. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 2:34.99 |
7. | Gary SWEENEY | (87) | Elgin | 2:36.81 |
8. | Ranald FALCONER | (87) | Elgin | 2:37.96 |
Heats MENS 12/13 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 2:35.53 |
2. | MAX SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 2:35.99 |
3. | Harold AKEHURST | (88) | Forres | 2:37.60 |
4. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 2:42.33 |
5. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 2:45.23 |
6. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 2:46.06 |
7. | Liam MacDONALD | (88) | Inverness | 2:46.24 |
8. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 2:49.48 |
9. | James BYRNE | (89) | Banchory | 2:49.73 |
10. | Simon DUNFORD | (88) | Cults Otter | 2:53.14 |
11. | Ewan MACKENZIE | (89) | Westhill | 2:54.14 |
12. | Adrian O'NEILL | (89) | Aberdeen Dol | 2:54.69 |
13. | Alan BENZIE | (89) | Aberdeen Dol | 2:57.13 |
14. | Daniel TRAIL | (89) | Aberdeen Dol | 2:58.07 |
15. | Sean DAWSON | (88) | Elgin | 2:58.16 |
16. | Ryan LEWIS | (88) | Dingwall | 2:58.37 |
17. | Robin WILL | (88) | Aberdeen Dol | 2:58.52 |
18. | Alexander MICHALSKI | (89) | Banchory | 3:01.51 |
19. | Christopher WHITSON | (89) | Forres | 3:01.76 |
20. | Jonathan GREIG | (89) | Aberdeen Dol | 3:01.87 |
21. | Jonathon NEVE | (89) | Banchory | 3:01.95 |
22. | Angus PORTEOUS | (88) | Cults Otter | 3:03.36 |
23. | Lee McDONALD | (88) | Nairn | 3:03.38 |
24. | Stuart AIRZEE | (89) | Stonehaven | 3:05.06 |
25. | Hamish BROWN | (89) | Banchory | 3:05.76 |
26. | Asa SINCLAIR | (88) | Thurso | 3:08.91 |
27. | Christopher ADAM | (89) | Aberdeen Dol | 3:09.37 |
28. | John EASTON | (89) | Banchory | 3:10.44 |
29. | Christopher WILSON | (89) | Aberdeen Dol | 3:10.46 |
30. | Greig HARRIS | (89) | Aberdeen Dol | 3:10.89 |
31. | Steven MacKENZIE | (89) | Thurso | 3:13.60 |
32. | William MOIR | (89) | Aberdeen Dol | 3:13.74 |
33. | Philip JOHNSTON | (88) | Dingwall | 3:14.33 |
34. | Patrick MORRIS | (89) | Forres | 3:16.99 |
35. | Ethan CASCARINO | (88) | Inverness | 3:20.66 |
| Andrew FARMER | (88) | Delting | DIS ST |
Heats MENS 16 YEARS/OVER 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 2:18.75 |
2. | David O'NEILL | (84) | Aberdeen Dol | 2:21.92 |
3. | Nick BONSALL | (83) | Cults Otter | 2:26.08 |
4. | Calum JACK | (84) | Garioch | 2:27.13 |
5. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 2:30.55 |
6. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 2:30.85 |
7. | Alastair BROWN | (85) | Banchory | 2:31.31 |
8. | Neil STANFIELD | (84) | Nairn | 2:31.67 |
9. | Craig ANDERSON | (83) | Stonehaven | 2:33.66 |
10. | William MACKAY | (85) | Stonehaven | 2:35.60 |
11. | James MORRIS | (84) | Forres | 2:36.56 |
12. | Steven RENNIE | (84) | Garioch | 2:38.33 |
Final MENS 16 YEARS/OVER 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Nick BONSALL | (83) | Cults Otter | 2:15.16 |
2. | Mark DUNFORD | (85) | Cults Otter | 2:20.34 |
3. | David O'NEILL | (84) | Aberdeen Dol | 2:25.19 |
4. | Steven MARTIN | (85) | Lochaber | 2:29.30 |
5. | Alastair BROWN | (85) | Banchory | 2:29.38 |
6. | Michael CHRISTIE | (84) | Westhill | 2:35.70 |
Final MENS 12/13 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Harold AKEHURST | (88) | Forres | 2:30.26 |
2. | Kieran CAMERON | (88) | Elgin | 2:30.98 |
3. | MAX SCHNEIDER | (88) | Aberdeen | 2:33.95 |
4. | Robbie RENWICK | (88) | Cults Otter | 2:43.31 |
5. | Kyle O'NEILL | (88) | Aberdeen Dol | 2:43.40 |
6. | Garry CAMERON | (88) | Lochaber | 2:47.54 |
7. | Christopher CHASSER | (88) | Westhill | 2:49.59 |
Heats (Declared Winners) MENS 14/15 YEARS 400m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott PORTEOUS | (86) | Cults Otter | 4:57.53 |
2. | Gregor MCMILLAN | (86) | Cults Otter | 5:03.56 |
3. | Kevin MURISON | (86) | Westhill | 5:03.77 |
4. | Alex GOEYENBIER | (87) | Cults Otter | 5:30.07 |
5. | Michael WILSON | (87) | Aberdeen Dol | 5:39.78 |
6. | Gregor OGSTON | (86) | Banchory | 5:43.18 |
7. | Ayrton SIMS | (86) | Upper Deesid | 5:47.07 |
8. | Ryan KENNEDY | (86) | Aberdeen Dol | 5:47.29 |
9. | Peter ROBERTSON | (86) | Banchory | 6:15.40 |
10. | Oliver KEOWN | (87) | Banchory | 6:25.43 |
Straight Final WOMENS 16 YEARS/OVER 50m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Catherine GARNER | (85) | Inverness | 28.73 |
2. | Louise INNES | (84) | Westhill | 28.76 |
3. | Claire BRUCE | (81) | Aberdeen Dol | 28.86 |
4. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 29.49 |
5. | Sandra McRAE | (75) | Garioch | 30.03 |
6. | Kirsten GRAY | (83) | Inverness | 31.28 |
7. | Gillian HANDLEY | (84) | Grantown | 32.11 |
8. | Sarah WALKER | (85) | Nairn | 33.91 |
Heats WOMENS 14/15 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 1:02.50 |
2. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 1:03.69 |
3. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 1:04.02 |
4. | Angeline MacLAREN | (87) | Inverness | 1:04.88 |
5. | Eilidh McPHERSON | (86) | Forres | 1:05.02 |
6. | Kylie FARQUHAR | (86) | Elgin | 1:06.30 |
7. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 1:06.66 |
8. | Suzanne LEWIS | (87) | Cults Otter | 1:07.70 |
9. | Eilidh MacDONALD | (86) | Inverness | 1:08.15 |
10. | Kim STEWART | (87) | Dingwall | 1:08.36 |
11. | Siobhan McMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 1:08.71 |
12. | Lisa MORTIMER | (87) | Aberdeen Dol | 1:09.91 |
13. | Hayley CAMERON | (86) | Westhill | 1:09.95 |
14. | Samantha BRENNAN | (86) | Forres | 1:10.07 |
15. | Lynsey INNES | (87) | Westhill | 1:10.27 |
16. | Emma CONNELL | (87) | Elgin | 1:10.34 |
17. | Jennifer HOUSTON | (87) | Elgin | 1:11.09 |
18. | Caroline GUY | (87) | Nairn | 1:11.24 |
19. | Chloe ADAM | (87) | Garioch | 1:11.25 |
20. | Elaine FERGUSON | (87) | Easter Ross | 1:11.46 |
21. | Gillian MEIN | (86) | Inverness | 1:11.73 |
22. | Amy RENNIE | (87) | Grantown | 1:11.74 |
23. | Margaret Jane EWEN | (86) | Buckie | 1:11.80 |
24. | Gemma MICHALSKI | (86) | Banchory | 1:11.85 |
25. | Caroline PAGE | (86) | Garioch | 1:11.92 |
26. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 1:12.52 |
27. | Sharlene PICKETT | (86) | Tain | 1:13.12 |
28. | Kirsten HENDERSON | (87) | Aberdeen Dol | 1:13.45 |
29. | Ferne SWANSON | (87) | Inverness | 1:13.77 |
30. | Hayley WHITE | (86) | Delting | 1:14.51 |
31. | Sophie ALLARDYCE | (87) | Upper Deesid | 1:14.99 |
32. | Katie HEPBURN | (87) | Thurso | 1:16.00 |
33. | Rachel LUMSDEN | (86) | Westhill | 1:16.40 |
34. | Isabel HUNTER | (86) | Westhill | 1:17.21 |
| Fiona SHAW | (87) | Inverness | DIS ST |
| Nicola ANDREW | (87) | Inverness | DIS ST |
Final WOMENS 14/15 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 1:01.45 |
2. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 1:01.95 |
3. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 1:03.31 |
4. | Eilidh McPHERSON | (86) | Forres | 1:04.64 |
5. | Kylie FARQUHAR | (86) | Elgin | 1:05.81 |
6. | Angeline MacLAREN | (87) | Inverness | 1:06.03 |
7. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 1:06.72 |
8. | Suzanne LEWIS | (87) | Cults Otter | 1:08.32 |
Heats WOMENS 11 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 1:13.60 |
2. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 1:17.42 |
3. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 1:19.92 |
4. | Jasmine VALLANCE | (90) | Forres | 1:21.33 |
5. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 1:24.91 |
6. | Stephanie HARRIS | (90) | Delting | 1:25.59 |
7. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 1:25.75 |
8. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 1:25.98 |
9. | Kirsty Ewen | (90) | Nairn | 1:26.71 |
10. | Victoria RIGDEN | (90) | Cults Otter | 1:34.63 |
11. | Kelsey MacDONALD | (90) | Nairn | 1:34.88 |
12. | Rebecca PATERSON | (90) | Elgin | 1:36.57 |
Final WOMENS 11 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 1:12.84 |
2. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 1:15.36 |
3. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 1:19.12 |
4. | Jasmine VALLANCE | (90) | Forres | 1:20.42 |
5. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 1:22.46 |
6. | Stephanie HARRIS | (90) | Delting | 1:23.37 |
7. | Gillian CLARK | (90) | Forres | 1:23.64 |
8. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 1:26.03 |
Heats WOMENS 12/13 YEARS 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel ANDREW | (89) | Inverness | 2:24.22 |
2. | Rachel HANNA | (89) | Inverness | 2:26.47 |
3. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 2:27.34 |
4. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 2:27.78 |
5. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 2:28.97 |
6. | Sarah WHITE | (88) | Forres | 2:29.36 |
7. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 2:30.09 |
8. | Dawna REID | (88) | Aberdeen Dol | 2:31.49 |
9. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 2:33.37 |
10. | Isabel LAFARGUE | (89) | Aberdeen Dol | 2:34.91 |
11. | Lisa Irvine | (88) | Banchory | 2:35.17 |
12. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 2:35.77 |
13. | Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | 2:36.30 |
14. | Jayne RITCHIE | (88) | Garioch | 2:36.34 |
15. | Gemma SCOTT | (89) | Thurso | 2:37.71 |
16. | Keira WRIGHT | (89) | Forres | 2:37.81 |
17. | Anna BOEF | (88) | Cults Otter | 2:38.97 |
18. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 2:39.34 |
19. | Emma TAYLOR | (88) | Aberdeen | 2:40.70 |
20. | Kathryn MCPHERSON | (89) | Westhill | 2:42.12 |
21. | Beverley DUNCAN | (89) | Aberdeen Dol | 2:42.54 |
22. | Laura STEEL | (88) | Stonehaven | 2:44.66 |
23. | Faye BAXTER | (88) | Cults Otter | 2:44.72 |
24. | Alana BROWN-KERR | (88) | Upper Deesid | 2:45.07 |
25. | Kelly SMITH | (89) | Buckie | 2:46.71 |
26. | Shona GILFILLAN | (89) | Forres | 2:46.78 |
27. | Sarah COLES | (88) | Aberdeen Dol | 2:47.77 |
28. | Sarah SUTHERLAND | (88) | Aberdeen Dol | 2:50.32 |
29. | Rachel SMIRTHWAITE | (88) | Nairn | 2:50.78 |
30. | Kerry FEENEY | (89) | Elgin | 2:54.03 |
31. | Sarah ENGLAND | (88) | Upper Deesid | 2:54.35 |
32. | Victoria MacDONALD | (89) | Inverness | 2:55.45 |
33. | Lana SAWYER | (89) | Thurso | 2:56.78 |
34. | Kylie HANNA | (89) | Thurso | 2:57.05 |
35. | Katie ROBERTS | (88) | Aberdeen | 2:58.18 |
36. | Anna BRENNAN | (89) | Forres | 2:58.54 |
37. | Emma MACDONALD | (89) | Easter Ross | 3:00.69 |
38. | Danielle KEITH | (89) | Aberdeen Dol | 3:01.03 |
39. | Kirsty HOGG | (89) | Inverness | 3:08.74 |
40. | Kelly SUTHERLAND | (88) | Easter Ross | 3:12.75 |
Final WOMENS 12/13 YEARS 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel ANDREW | (89) | Inverness | 2:23.47 |
2. | Rachel HANNA | (89) | Inverness | 2:24.66 |
3. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 2:25.39 |
4. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 2:27.81 |
5. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 2:29.46 |
6. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 2:29.48 |
7. | Sarah WHITE | (88) | Forres | 2:31.74 |
8. | Dawna REID | (88) | Aberdeen Dol | 2:33.19 |
Straight Final WOMENS 16 YEARS/OVER 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Catherine GARNER | (85) | Inverness | 2:11.47 |
2. | Louise INNES | (84) | Westhill | 2:13.78 |
3. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 2:18.33 |
4. | Carol WISLEY | (83) | Aberdeen Dol | 2:25.44 |
5. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 2:33.37 |
6. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 2:35.61 |
7. | Lindsey HASLER | (83) | Upper Deesid | 2:35.69 |
8. | Sarah WALKER | (85) | Nairn | 2:53.37 |
Heats (Declared Winners) WOMENS 14/15 YEARS 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Michelle GAUNT | (86) | Cults Otter | 4:46.78 |
2. | Kirsten RENWICK | (87) | Cults Otter | 4:55.93 |
3. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 4:57.63 |
4. | Eilidh McPHERSON | (86) | Forres | 5:01.98 |
5. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 5:02.82 |
6. | Kylie FARQUHAR | (86) | Elgin | 5:05.71 |
7. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 5:05.83 |
8. | Emma CONNELL | (87) | Elgin | 5:14.35 |
9. | Kim STEWART | (87) | Dingwall | 5:17.90 |
10. | Lynsey INNES | (87) | Westhill | 5:22.26 |
11. | Gemma MICHALSKI | (86) | Banchory | 5:25.51 |
12. | Caroline PAGE | (86) | Garioch | 5:25.78 |
13. | NATALIE THOMSON | (87) | Aberdeen | 5:28.85 |
14. | Chloe ADAM | (87) | Garioch | 5:34.04 |
15. | Caroline GUY | (87) | Nairn | 5:35.17 |
16. | Amy RENNIE | (87) | Grantown | 5:35.28 |
17. | Hayley WHITE | (86) | Delting | 5:39.37 |
18. | Kirsten HENDERSON | (87) | Aberdeen Dol | 5:44.66 |
19. | Hazel GUY | (86) | Nairn | 5:54.58 |
Heats (Declared Winners) WOMENS 12/13 YEARS 800m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 10:28.98 |
2. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 10:33.02 |
3. | Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | 11:20.93 |
4. | Hannah METELSKI | (88) | Stonehaven | 11:45.17 |
5. | Isabel LAFARGUE | (89) | Aberdeen Dol | 11:46.08 |
6. | Shona GILFILLAN | (89) | Forres | 12:11.39 |
7. | Beverley DUNCAN | (89) | Aberdeen Dol | 12:26.02 |
8. | Dawn Ogston | (88) | Banchory | 12:42.91 |
Straight Final WOMENS 16yrs/OVER 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Claire BRUCE | (81) | Aberdeen Dol | 34.94 |
2. | Lindsey HASLER | (83) | Upper Deesid | 37.66 |
3. | Carol WISLEY | (83) | Aberdeen Dol | 37.93 |
4. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 41.46 |
5. | Sarah WALKER | (85) | Nairn | 46.35 |
Heats WOMENS 11 YEARS 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 1:36.20 |
2. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 1:38.29 |
3. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 1:44.98 |
4. | Victoria RIGDEN | (90) | Cults Otter | 1:47.29 |
5. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 1:48.53 |
6. | Kirsty Ewen | (90) | Nairn | 1:51.52 |
7. | Kelsey MacDONALD | (90) | Nairn | 1:52.39 |
8. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 1:52.96 |
9. | Rebecca PATERSON | (90) | Elgin | 1:54.88 |
Final WOMENS 11 YEARS 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 1:37.83 |
2. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 1:39.31 |
3. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 1:42.66 |
4. | Victoria RIGDEN | (90) | Cults Otter | 1:45.08 |
5. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 1:47.53 |
6. | Kelsey MacDONALD | (90) | Nairn | 1:52.75 |
7. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 1:54.15 |
8. | Kirsty Ewen | (90) | Nairn | 1:56.02 |
Heats WOMENS 14/15yrs 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Angeline MacLAREN | (87) | Inverness | 1:19.63 |
2. | Eilidh McPHERSON | (86) | Forres | 1:21.68 |
3. | Chloe ADAM | (87) | Garioch | 1:24.05 |
4. | Kirsten RENWICK | (87) | Cults Otter | 1:24.07 |
5. | Siobhan McMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 1:24.19 |
6. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 1:24.36 |
7. | Emily SKITMORE | (86) | Garioch | 1:24.65 |
8. | Claire ANDERSON | (87) | Stonehaven | 1:26.53 |
9. | Caroline PAGE | (86) | Garioch | 1:27.63 |
10. | Margaret Jane EWEN | (86) | Buckie | 1:27.65 |
11. | Hayley WHITE | (86) | Delting | 1:28.36 |
12. | Eilidh MacDONALD | (86) | Inverness | 1:28.67 |
13. | Gemma MICHALSKI | (86) | Banchory | 1:28.98 |
14. | Morag COLE | (87) | Inverness | 1:29.01 |
15. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 1:29.63 |
16. | Katy PATIENCE | (86) | Stonehaven | 1:29.85 |
17. | Nicola ANDREW | (87) | Inverness | 1:30.92 |
18. | Sophie ALLARDYCE | (87) | Upper Deesid | 1:31.00 |
19. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 1:32.38 |
20. | Suzanne LEWIS | (87) | Cults Otter | 1:32.69 |
21. | Rachel LUMSDEN | (86) | Westhill | 1:33.48 |
22. | Kim STEWART | (87) | Dingwall | 1:33.91 |
23. | Deborah SUTHERLAND | (87) | Forres | 1:34.63 |
24. | Elaine FERGUSON | (87) | Easter Ross | 1:34.64 |
25. | Amy RENNIE | (87) | Grantown | 1:34.97 |
26. | Isabel HUNTER | (86) | Westhill | 1:35.05 |
27. | Jennifer HOUSTON | (87) | Elgin | 1:35.12 |
28. | Lisa MORTIMER | (87) | Aberdeen Dol | 1:35.98 |
29. | Sarah BARBOUR | (86) | Inverness | 1:36.21 |
30. | Fiona SHAW | (87) | Inverness | 1:36.28 |
31. | Jemma HOGG | (87) | Nairn | 1:36.94 |
32. | Ferne SWANSON | (87) | Inverness | 1:37.04 |
33. | Kirsten HENDERSON | (87) | Aberdeen Dol | 1:37.71 |
34. | Samantha BRENNAN | (86) | Forres | 1:37.76 |
35. | Caroline GUY | (87) | Nairn | 1:37.88 |
36. | Hazel GUY | (86) | Nairn | 1:38.84 |
37. | NATALIE THOMSON | (87) | Aberdeen | 1:40.20 |
38. | Katie HEPBURN | (87) | Thurso | 1:45.03 |
39. | Rebecca WILLIAMSON | (87) | Inverness | 1:45.11 |
40. | Rachel TODD | (86) | Nairn | 1:46.30 |
41. | Kieran BELL | (87) | Easter Ross | 1:47.72 |
Final WOMENS 14/15yrs 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Angeline MacLAREN | (87) | Inverness | 1:18.32 |
2. | Eilidh McPHERSON | (86) | Forres | 1:21.48 |
3. | Emily SKITMORE | (86) | Garioch | 1:22.78 |
4. | Chloe ADAM | (87) | Garioch | 1:23.35 |
5. | Siobhan McMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 1:23.92 |
6. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 1:24.09 |
7. | Kirsten RENWICK | (87) | Cults Otter | 1:24.20 |
8. | Claire ANDERSON | (87) | Stonehaven | 1:27.62 |
Heats WOMENS 12/13yrs 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 2:59.16 |
2. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 2:59.80 |
3. | Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | 3:00.40 |
4. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 3:06.96 |
5. | Lisa Irvine | (88) | Banchory | 3:10.62 |
6. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 3:10.80 |
7. | Claire McDONALD | (88) | Aberdeen Dol | 3:12.98 |
8. | Sarah WHITE | (88) | Forres | 3:13.23 |
9. | Zoe BEESLEY | (88) | Upper Deesid | 3:15.50 |
10. | Gemma SCOTT | (89) | Thurso | 3:16.19 |
11. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 3:16.53 |
12. | Beverley DUNCAN | (89) | Aberdeen Dol | 3:17.87 |
13. | Dawna REID | (88) | Aberdeen Dol | 3:19.44 |
14. | Sarah ENGLAND | (88) | Upper Deesid | 3:20.00 |
15. | Isabel LAFARGUE | (89) | Aberdeen Dol | 3:21.27 |
16. | Jill TAYLOR | (88) | Garioch | 3:23.42 |
17. | Shona GILFILLAN | (89) | Forres | 3:24.39 |
18. | Emma MACDONALD | (89) | Easter Ross | 3:24.64 |
19. | Lana SAWYER | (89) | Thurso | 3:29.96 |
20. | Victoria MacDONALD | (89) | Inverness | 3:36.90 |
21. | Keira WRIGHT | (89) | Forres | 3:38.33 |
22. | Sarah SUTHERLAND | (88) | Aberdeen Dol | 3:42.18 |
23. | Kirsty HOGG | (89) | Inverness | 3:43.48 |
24. | Mairi MacKINTOSH | (88) | Inverness | 3:46.78 |
25. | Briony SWANSON | (89) | Inverness | 3:48.40 |
26. | Corinne WALKER | (89) | Inverness | 3:48.68 |
27. | Kelly SUTHERLAND | (88) | Easter Ross | 3:48.72 |
28. | Dawn Ogston | (88) | Banchory | 3:49.07 |
29. | Anna BRENNAN | (89) | Forres | 3:50.54 |
Final WOMENS 12/13yrs 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 2:55.06 |
2. | Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | 2:57.74 |
3. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 3:00.53 |
4. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 3:06.31 |
5. | Sarah WHITE | (88) | Forres | 3:12.28 |
6. | Lisa Irvine | (88) | Banchory | 3:12.65 |
7. | Claire McDONALD | (88) | Aberdeen Dol | 3:13.27 |
8. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 3:15.06 |
Straight Final WOMENS 16yrs/OVER 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Claire BRUCE | (81) | Aberdeen Dol | 2:42.25 |
2. | Carol WISLEY | (83) | Aberdeen Dol | 2:50.21 |
3. | Sarah WALKER | (85) | Nairn | 3:28.80 |
Heats WOMENS 11 YEARS 50 Metres BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 37.32 |
2. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 38.37 |
3. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 42.41 |
4. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 45.41 |
5. | Kirsty Ewen | (90) | Nairn | 45.58 |
6. | Jasmine VALLANCE | (90) | Forres | 46.59 |
7. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 50.60 |
8. | Victoria RIGDEN | (90) | Cults Otter | 52.42 |
9. | Kelsey MacDONALD | (90) | Nairn | 55.41 |
Final WOMENS 11 YEARS 50 Metres BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 37.18 |
2. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 38.67 |
3. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 42.25 |
4. | Kirsty Ewen | (90) | Nairn | 44.75 |
5. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 44.90 |
6. | Jasmine VALLANCE | (90) | Forres | 45.94 |
7. | Victoria RIGDEN | (90) | Cults Otter | 50.99 |
| Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | DNF |
Heats WOMENS 12/13 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 1:16.32 |
2. | Lisa Irvine | (88) | Banchory | 1:17.92 |
3. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 1:19.69 |
4. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 1:19.83 |
5. | Zoe BEESLEY | (88) | Upper Deesid | 1:20.31 |
6. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 1:21.58 |
7. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 1:21.83 |
8. | Gemma SCOTT | (89) | Thurso | 1:21.88 |
9. | Sarah WHITE | (88) | Forres | 1:22.61 |
10. | Rachel HANNA | (89) | Inverness | 1:22.93 |
11. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 1:24.09 |
12. | Jill TAYLOR | (88) | Garioch | 1:24.36 |
13. | Rachel ANDREW | (89) | Inverness | 1:24.67 |
14. | Jayne RITCHIE | (88) | Garioch | 1:25.31 |
15. | Claire McDONALD | (88) | Aberdeen Dol | 1:26.78 |
16. | Josephine WILLIAMSON | (88) | Delting | 1:27.53 |
17. | EMMA TAYLOR | (88) | Aberdeen | 1:27.64 |
18. | Keira WRIGHT | (89) | Forres | 1:27.69 |
19. | Laura STEEL | (88) | Stonehaven | 1:27.95 |
20. | Faye BAXTER | (88) | Cults Otter | 1:28.61 |
21. | Kelly SMITH | (89) | Buckie | 1:29.77 |
22. | Shona GILFILLAN | (89) | Forres | 1:29.86 |
23. | Kathryn MCPHERSON | (89) | Westhill | 1:30.65 |
24. | Dawna REID | (88) | Aberdeen Dol | 1:31.60 |
25. | KATIE ROBERTS | (88) | Aberdeen | 1:31.62 |
26. | Alana BROWN-KERR | (88) | Upper Deesid | 1:31.74 |
27. | Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | 1:31.85 |
28. | Isabel LAFARGUE | (89) | Aberdeen Dol | 1:32.40 |
29. | Anna BOEF | (88) | Cults Otter | 1:33.28 |
30. | Emma MACDONALD | (89) | Easter Ross | 1:33.86 |
31. | ZOE HENDERSON | (88) | Aberdeen | 1:34.63 |
32. | Beverley DUNCAN | (89) | Aberdeen Dol | 1:38.29 |
33. | Kristen KING | (88) | Elgin | 1:43.68 |
34. | Sarah SUTHERLAND | (88) | Aberdeen Dol | 1:43.99 |
35. | Laura ANDERSON | (89) | Inverness | 1:48.04 |
36. | Kelly SUTHERLAND | (88) | Easter Ross | 1:52.39 |
Straight Final WOMENS 16 YEARS/OVER 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Claire BRUCE | (81) | Aberdeen Dol | 1:08.80 |
2. | Sandra McRAE | (75) | Garioch | 1:10.60 |
3. | Louise INNES | (84) | Westhill | 1:10.92 |
4. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 1:17.86 |
5. | Sarah WALKER | (85) | Nairn | 1:35.17 |
Final WOMENS 12/13 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 1:16.56 |
2. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 1:18.96 |
3. | Lisa Irvine | (88) | Banchory | 1:19.05 |
4. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 1:19.28 |
5. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 1:21.44 |
6. | Zoe BEESLEY | (88) | Upper Deesid | 1:21.57 |
7. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 1:21.68 |
8. | Gemma SCOTT | (89) | Thurso | 1:23.85 |
Heats WOMENS 14/15 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 2:34.22 |
2. | Angeline MacLAREN | (87) | Inverness | 2:41.14 |
3. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 2:52.72 |
4. | Rachel LUMSDEN | (86) | Westhill | 2:58.42 |
5. | Isabel HUNTER | (86) | Westhill | 3:02.31 |
6. | Hayley CAMERON | (86) | Westhill | 3:03.29 |
7. | Roslyn HENDRY | (87) | Stonehaven | 3:04.45 |
7. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 3:04.45 |
9. | Nicola ANDREW | (87) | Inverness | 3:14.93 |
10. | Elaine FERGUSON | (87) | Easter Ross | 3:18.76 |
11. | NATALIE THOMSON | (87) | Aberdeen | 3:18.80 |
12. | Deborah SUTHERLAND | (87) | Forres | 3:36.25 |
Final WOMENS 14/15 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachael KEIR | (86) | Elgin | 2:34.74 |
2. | Angeline MacLAREN | (87) | Inverness | 2:45.26 |
3. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 2:51.90 |
4. | Rachel LUMSDEN | (86) | Westhill | 2:56.11 |
5. | Hayley CAMERON | (86) | Westhill | 2:58.78 |
6. | Isabel HUNTER | (86) | Westhill | 3:00.80 |
7. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 3:02.13 |
8. | Roslyn HENDRY | (87) | Stonehaven | 3:06.26 |
Heats WOMENS 11 YEARS 50m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 37.86 |
2. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 39.07 |
3. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 43.65 |
4. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 43.74 |
5. | Kirsty Ewen | (90) | Nairn | 44.28 |
6. | Jasmine VALLANCE | (90) | Forres | 44.48 |
7. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 44.72 |
8. | Stephanie HARRIS | (90) | Delting | 45.00 |
9. | Rebecca PATERSON | (90) | Elgin | 47.72 |
10. | Victoria RIGDEN | (90) | Cults Otter | 51.26 |
| Kelsey MacDONALD | (90) | Nairn | DIS T 1L. |
Final WOMENS 11 YEARS 50m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 38.19 |
2. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 38.74 |
3. | Lucy HARRINGTON | (90) | Aberdeen Dol | 43.53 |
4. | Siobhan McNALLY | (90) | Elgin | 43.56 |
5. | Jasmine VALLANCE | (90) | Forres | 43.83 |
6. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 45.90 |
7. | Kirsty Ewen | (90) | Nairn | 46.44 |
| Stephanie HARRIS | (90) | Delting | DIS T 1L. |
Heats WOMENS 12/13 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel ANDREW | (89) | Inverness | 1:14.69 |
2. | Rachel HANNA | (89) | Inverness | 1:16.28 |
3. | Lisa Irvine | (88) | Banchory | 1:16.79 |
4. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 1:17.61 |
5. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 1:18.10 |
6. | Isabel LAFARGUE | (89) | Aberdeen Dol | 1:19.33 |
7. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 1:19.40 |
8. | Jayne RITCHIE | (88) | Garioch | 1:19.58 |
9. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 1:19.86 |
10. | Anna BOEF | (88) | Cults Otter | 1:20.15 |
11. | Dawna REID | (88) | Aberdeen Dol | 1:20.21 |
12. | Josephine WILLIAMSON | (88) | Delting | 1:21.75 |
13. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 1:21.82 |
14. | Alana BROWN-KERR | (88) | Upper Deesid | 1:21.99 |
15. | Sarah WHITE | (88) | Forres | 1:22.29 |
16. | Faye BAXTER | (88) | Cults Otter | 1:22.54 |
17. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 1:22.68 |
18. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 1:22.80 |
19. | Keira WRIGHT | (89) | Forres | 1:23.51 |
20. | Barbara HOCKRIDGE | (88) | Garioch | 1:24.33 |
21. | Claire McDONALD | (88) | Aberdeen Dol | 1:24.91 |
22. | Hannah METELSKI | (88) | Stonehaven | 1:25.43 |
23. | Shona GILFILLAN | (89) | Forres | 1:25.64 |
24. | Kirsten PICKETT | (88) | Tain | 1:25.91 |
25. | Kathryn MCPHERSON | (89) | Westhill | 1:25.94 |
26. | Sarah ENGLAND | (88) | Upper Deesid | 1:26.61 |
27. | EMMA TAYLOR | (88) | Aberdeen | 1:27.09 |
28. | Kerry FEENEY | (89) | Elgin | 1:27.41 |
29. | Beverley DUNCAN | (89) | Aberdeen Dol | 1:27.87 |
30. | Anna BRENNAN | (89) | Forres | 1:29.05 |
31. | Laura STEEL | (88) | Stonehaven | 1:29.06 |
32. | Victoria MacDONALD | (89) | Inverness | 1:29.21 |
33. | ZOE HENDERSON | (88) | Aberdeen | 1:29.36 |
34. | Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | 1:31.55 |
35. | Rachel SMIRTHWAITE | (88) | Nairn | 1:31.98 |
36. | Sophie FORBES | (88) | Tain | 1:33.12 |
37. | Kylie HANNA | (88) | Thurso | 1:38.49 |
| Heather SMITH | (89) | Elgin | DIS T 1L. |
Final WOMENS 12/13 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel ANDREW | (89) | Inverness | 1:14.48 |
2. | Rachel HANNA | (89) | Inverness | 1:15.78 |
3. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 1:16.22 |
4. | Debbie MOORE | (88) | Bridge O Don | 1:16.68 |
5. | Lisa Irvine | (88) | Banchory | 1:17.82 |
6. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 1:19.94 |
7. | Jayne RITCHIE | (88) | Garioch | 1:21.13 |
8. | Isabel LAFARGUE | (89) | Aberdeen Dol | 1:22.89 |
Straight Final WOMENS 16yrs/OVER 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise INNES | (84) | Westhill | 1:07.69 |
2. | Catherine GARNER | (85) | Inverness | 1:09.26 |
3. | Sandra McRAE | (75) | Garioch | 1:11.52 |
4. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 1:11.79 |
5. | Kirsten GRAY | (83) | Inverness | 1:17.88 |
6. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 1:19.39 |
7. | Sarah WALKER | (85) | Nairn | 1:21.89 |
8. | Gillian HANDLEY | (84) | Grantown | 1:23.56 |
Heats WOMENS 14/15 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kirsten RENWICK | (87) | Cults Otter | 2:29.83 |
2. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 2:32.02 |
3. | Eilidh McPHERSON | (86) | Forres | 2:36.52 |
4. | Siobhan McMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 2:37.78 |
5. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 2:38.26 |
6. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 2:38.91 |
7. | Kim STEWART | (87) | Dingwall | 2:39.52 |
8. | Suzanne LEWIS | (87) | Cults Otter | 2:42.89 |
9. | Michelle GAUNT | (86) | Cults Otter | 2:44.20 |
10. | Emma CONNELL | (87) | Elgin | 2:44.29 |
11. | Eilidh MacDONALD | (86) | Inverness | 2:44.50 |
12. | Margaret Jane EWEN | (86) | Buckie | 2:45.20 |
13. | Lisa MORTIMER | (87) | Aberdeen Dol | 2:48.05 |
14. | Lynsey INNES | (87) | Westhill | 2:49.27 |
15. | Chloe ADAM | (87) | Garioch | 2:50.76 |
16. | Sophie ALLARDYCE | (87) | Upper Deesid | 2:51.83 |
17. | Caroline GUY | (87) | Nairn | 2:52.33 |
18. | Caroline PAGE | (86) | Garioch | 2:52.93 |
19. | Elaine FERGUSON | (87) | Easter Ross | 2:53.07 |
20. | Samantha BRENNAN | (86) | Forres | 2:54.18 |
21. | Jemma HOGG | (87) | Nairn | 2:55.18 |
22. | Katie HEPBURN | (87) | Thurso | 2:57.08 |
23. | Jennifer HOUSTON | (87) | Elgin | 2:57.96 |
24. | Deborah SUTHERLAND | (87) | Forres | 2:58.38 |
25. | Morag COLE | (87) | Inverness | 3:01.07 |
26. | Kirsten HENDERSON | (87) | Aberdeen Dol | 3:01.10 |
27. | NATALIE THOMSON | (87) | Aberdeen | 3:01.36 |
28. | Nicola ANDREW | (87) | Inverness | 3:06.72 |
29. | Hazel GUY | (86) | Nairn | 3:07.09 |
30. | Rachel TODD | (86) | Nairn | 3:35.51 |
Final WOMENS 14/15 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kirsten RENWICK | (87) | Cults Otter | 2:27.11 |
2. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 2:33.69 |
3. | Eilidh McPHERSON | (86) | Forres | 2:35.13 |
4. | Siobhan McMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 2:37.09 |
5. | Carla DAVIES | (86) | Forres | 2:39.02 |
6. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 2:39.28 |
7. | Suzanne LEWIS | (87) | Cults Otter | 2:42.41 |
8. | Kim STEWART | (87) | Dingwall | 2:42.88 |
Heats WOMENS 16yrs/OVER 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Claire BRUCE | (81) | Aberdeen Dol | 2:28.03 |
2. | Catherine GARNER | (85) | Inverness | 2:31.09 |
3. | Sandra McRAE | (75) | Garioch | 2:38.08 |
4. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 2:39.51 |
5. | Carol WISLEY | (83) | Aberdeen Dol | 2:41.99 |
6. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 2:50.76 |
7. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 2:57.74 |
8. | Sarah WALKER | (85) | Nairn | 3:03.44 |
9. | Gillian HANDLEY | (84) | Grantown | 3:13.58 |
Final WOMENS 16yrs/OVER 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Claire BRUCE | (81) | Aberdeen Dol | 2:29.38 |
2. | Lynn HARDIE | (85) | Thurso | 2:35.16 |
3. | Carol WISLEY | (83) | Aberdeen Dol | 2:38.46 |
4. | Jennifer KENNEDY | (85) | Westhill | 2:48.81 |
5. | Alison REID | (84) | Upper Deesid | 2:55.42 |
6. | Sarah WALKER | (85) | Nairn | 3:08.10 |
7. | Gillian HANDLEY | (84) | Grantown | 3:08.51 |
Staright Final WOMENS 11 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jenna DOUGLAS | (90) | Stonehaven | 3:01.80 |
2. | Nicola SHAND | (90) | Dyce | 3:03.67 |
3. | Emma MOORE | (90) | Bridge O Don | 3:29.41 |
| Victoria RIGDEN | (90) | Cults Otter | DNF |
| Kirsty Ewen | (90) | Nairn | DIS T 3L. |
Heats WOMENS 12/13 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel ANDREW | (89) | Inverness | 2:42.57 |
2. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 2:45.64 |
3. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 2:46.26 |
4. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 2:51.03 |
5. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 2:52.37 |
6. | Lisa Irvine | (88) | Banchory | 2:52.67 |
7. | Sarah WHITE | (88) | Forres | 2:54.16 |
8. | Zoe BEESLEY | (88) | Upper Deesid | 2:54.95 |
9. | Gemma SCOTT | (89) | Thurso | 2:55.07 |
10. | Shona GILFILLAN | (89) | Forres | 2:55.26 |
11. | Jayne RITCHIE | (88) | Garioch | 2:56.44 |
12. | Claire McDONALD | (88) | Aberdeen Dol | 2:56.85 |
13. | Charlotte RIGDEN | (88) | Cults Otter | 2:57.73 |
14. | Dawna REID | (88) | Aberdeen Dol | 2:57.75 |
15. | Isabel LAFARGUE | (89) | Aberdeen Dol | 2:57.89 |
16. | Emma MITCHELL | (89) | Stonehaven | 2:58.03 |
17. | Keira WRIGHT | (89) | Forres | 2:58.95 |
18. | Hannah MILEY | (89) | Garioch | 3:00.58 |
19. | EMMA TAYLOR | (88) | Aberdeen | 3:02.09 |
20. | Anna BOEF | (88) | Cults Otter | 3:02.59 |
21. | Kathryn MCPHERSON | (89) | Westhill | 3:03.66 |
22. | Faye BAXTER | (88) | Cults Otter | 3:03.78 |
23. | Beverley DUNCAN | (89) | Aberdeen Dol | 3:03.86 |
24. | Emma MACDONALD | (89) | Easter Ross | 3:07.36 |
25. | Laura STEEL | (88) | Stonehaven | 3:07.54 |
26. | Sarah ENGLAND | (88) | Upper Deesid | 3:12.65 |
27. | Lana SAWYER | (89) | Thurso | 3:14.46 |
28. | Anna BRENNAN | (89) | Forres | 3:15.58 |
29. | Kirsty HOGG | (89) | Inverness | 3:16.99 |
30. | Victoria MacDONALD | (89) | Inverness | 3:18.18 |
31. | Sarah SUTHERLAND | (88) | Aberdeen Dol | 3:18.22 |
32. | Kerry FEENEY | (89) | Elgin | 3:20.80 |
33. | Laura ANDERSON | (89) | Inverness | 3:25.37 |
| Danielle KEITH | (89) | Aberdeen Dol | DIS FI |
| Dawn Ogston | (88) | Banchory | DIS ST |
| Alana BROWN-KERR | (88) | Upper Deesid | DIS T 4L. |
Final WOMENS 12/13 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rachel ANDREW | (89) | Inverness | 2:43.66 |
2. | Laura ROBERTSON | (88) | Cults Otter | 2:44.68 |
3. | Sarah-Jane LAW | (89) | Inverness | 2:47.03 |
4. | Natalie FYVIE | (89) | Dyce | 2:47.05 |
5. | Charlotte WATSON | (88) | Cults Otter | 2:50.35 |
6. | Sarah WHITE | (88) | Forres | 2:52.16 |
7. | Lisa Irvine | (88) | Banchory | 2:55.11 |
8. | Zoe BEESLEY | (88) | Upper Deesid | 3:00.08 |
Heats (Declared Winners) WOMENS 14/15 YEARS 400m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Angeline MacLAREN | (87) | Inverness | 5:21.92 |
2. | Eilidh McPHERSON | (86) | Forres | 5:29.98 |
3. | Anna HARRINGTON | (87) | Aberdeen Dol | 5:34.16 |
4. | Michelle GAUNT | (86) | Cults Otter | 5:40.61 |
5. | Siobhan McMAHON | (87) | Aberdeen Dol | 5:42.63 |
6. | Kerry BUCHAN | (87) | Upper Deesid | 5:46.86 |
7. | Suzanne LEWIS | (87) | Cults Otter | 6:00.92 |
8. | Kimberley DURNO | (87) | Westhill | 6:01.10 |
9. | Gemma MICHALSKI | (86) | Banchory | 6:05.29 |
10. | Hayley WHITE | (86) | Delting | 6:06.95 |
11. | Rachel LUMSDEN | (86) | Westhill | 6:08.69 |
12. | Roslyn HENDRY | (87) | Stonehaven | 6:14.98 |
13. | Isabel HUNTER | (86) | Westhill | 6:15.03 |
14. | NATALIE THOMSON | (87) | Aberdeen | 6:17.79 |
Scottish Swim Meet
Results Service