Heats MENS 16/24 YEARS 4x2L. M.T
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | East Kilbride | (85) | Eastkilbride | 1:49.04 |
2. | Alloa | (85) | Alloa | 1:55.96 |
3. | Dumfries Dolphins | (85) | Dumfries | 1:58.35 |
4. | Renfrew Baths | (85) | Renfrew Bath | 2:01.70 |
5. | Blantyre | (85) | Blantyre | 2:02.77 |
6. | Helensburgh | (85) | Helensburgh | 2:05.90 |
| City of Glasgow | (85) | Co Glasgow | DIS M |
Final MENS 16/24 YEARS 4x2L. M.T
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | East Kilbride | (85) | Eastkilbride | 1:51.90 |
2. | Alloa | (85) | Alloa | 1:53.76 |
3. | Dumfries Dolphins | (85) | Dumfries | 2:01.06 |
4. | Blantyre | (85) | Blantyre | 2:02.04 |
5. | Renfrew Baths | (85) | Renfrew Bath | 2:05.16 |
6. | Helensburgh | (85) | Helensburgh | 2:06.69 |
Heats WOMENS 16/24 YEARS 4x2L. M.T
Final WOMENS 16/24 YEARS 4x2L. M.T
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | REN 96 Swim Team | (85) | Ren 96 | 2:10.86 |
2. | | | | 3:00.00 |
Heats BOYS 11 YEARS/UNDER 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Patrick TEVENAN | (90) | Kilmarnock | 1:10.95 |
2. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 1:12.03 |
3. | Daniel CHURCH | (90) | N Ayrshire | 1:13.10 |
4. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 1:13.98 |
5. | David SMITH | (90) | Falkirk | 1:15.42 |
6. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 1:16.20 |
7. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 1:16.92 |
8. | Jamie ROBERTSON | (90) | Milngavie &b | 1:17.25 |
9. | Kieran MCGUCKIN | (90) | Falkirk | 1:17.73 |
10. | Mark MacKENZIE | (90) | Renfrew Bath | 1:18.83 |
11. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 1:19.10 |
12. | Ross CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 1:19.14 |
13. | Craig WORKMAN | (90) | Co Glasgow | 1:19.29 |
14. | Calum CROTCH | (91) | Milngavie &b | 1:19.58 |
15. | Kenneth ERRINGTON | (91) | Lanark | 1:19.89 |
16. | Steven GILLAN | (90) | Inverclyde | 1:19.93 |
17. | Nicholas GORRIE | (90) | Kilmarnock | 1:20.11 |
18. | Graeme PERCIVAL | (90) | Inverclyde | 1:20.30 |
19. | Callum LANG | (90) | Larkhall | 1:21.30 |
20. | Euan SHAND | (90) | Co Glasgow | 1:22.41 |
21. | Stewart McKINSTRAY | (90) | Kilmarnock | 1:23.69 |
21. | Andrew PARK | (91) | Co Glasgow | 1:23.69 |
23. | Ewan NICOLL | (90) | Sth Ayrshire | 1:23.76 |
24. | Richard MOYES | (90) | Blantyre | 1:24.23 |
25. | Alastair CAMPBELL | (91) | Renfrew Bath | 1:24.45 |
26. | Daniel FILMER | (90) | Lanark | 1:24.58 |
27. | Roy CAMERON | (90) | West Dumbart | 1:24.85 |
28. | Gregor BOYLE | (91) | Kirkintilloc | 1:24.89 |
29. | Calum McGHEE | (91) | Cumbernauld | 1:24.93 |
30. | Craig VANCE | (90) | Blantyre | 1:25.00 |
31. | Daniel RONALDSON | (90) | Kilmarnock | 1:26.98 |
32. | Andrew DICKSON | (90) | Lanark | 1:28.52 |
33. | Craig PAZIKAS | (91) | Kirkintilloc | 1:30.38 |
34. | Dean CURRIE | (90) | Blantyre | 1:30.54 |
Final BOYS 11 YEARS/UNDER 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 1:09.28 |
2. | Patrick TEVENAN | (90) | Kilmarnock | 1:09.62 |
3. | Daniel CHURCH | (90) | N Ayrshire | 1:12.10 |
4. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 1:14.56 |
5. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 1:15.08 |
6. | David SMITH | (90) | Falkirk | 1:16.21 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12/13 YEARS 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 4:57.62 |
2. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 5:00.81 |
3. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 5:04.08 |
4. | Fraser SIMPSON | (88) | Grangemouth | 5:05.31 |
5. | Jonathan NICOLL | (88) | Ren 96 | 5:06.00 |
6. | Ian MURRAY | (88) | Lanark | 5:08.86 |
7. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 5:09.07 |
8. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 5:13.47 |
9. | Andrew DONALDSON | (88) | Alloa | 5:15.27 |
10. | Kris ROMER | (88) | Motherwell W | 5:22.24 |
11. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 5:36.30 |
Heats (Declared Winners) BOYS 16/24 YEARS 1500m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 16:31.55 |
2. | Alastair PURDIE | (83) | Dumfries | 17:21.12 |
3. | Neil YOUNG | (84) | Alloa | 17:21.90 |
4. | Stuart SMITH | (85) | Cumbernauld | 17:28.09 |
5. | Richard FRASER | (84) | Ren 96 | 17:54.15 |
6. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 18:01.28 |
7. | Andrew PURDIE | (85) | Dumfries | 18:20.41 |
| Adam FULTON | (85) | Ren 96 | DNF |
Heats BOYS 11yrs/UNDER 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Patrick TEVENAN | (90) | Kilmarnock | 41.43 |
2. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 43.69 |
3. | Mark MacKENZIE | (90) | Renfrew Bath | 44.56 |
4. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 45.23 |
5. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 45.25 |
6. | Daniel CHURCH | (90) | N Ayrshire | 45.47 |
7. | Euan SHAND | (90) | Co Glasgow | 45.55 |
8. | Kieran MCGUCKIN | (90) | Falkirk | 45.87 |
9. | Ross CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 45.99 |
10. | Andrew PARK | (91) | Co Glasgow | 46.32 |
11. | Richard MOYES | (90) | Blantyre | 46.37 |
12. | Daniel RONALDSON | (90) | Kilmarnock | 46.86 |
13. | Stuart ANDERSON | (90) | Co Glasgow | 46.90 |
14. | Graeme PERCIVAL | (90) | Inverclyde | 47.11 |
15. | Craig PAZIKAS | (91) | Kirkintilloc | 47.94 |
16. | Ewan NICOLL | (90) | Sth Ayrshire | 48.44 |
17. | Darran ROMER | (90) | Motherwell W | 49.09 |
18. | Kenneth ERRINGTON | (91) | Lanark | 49.96 |
19. | David GARDINER | (90) | Eastkilbride | 50.90 |
20. | Daniel FILMER | (90) | Lanark | 50.92 |
21. | Aaron LINSTEAD | (90) | Eastkilbride | 51.09 |
22. | Ross McINTOSH | (90) | Scotia | 54.35 |
| Steven GILLAN | (90) | Inverclyde | DIS ST |
Final BOYS 11yrs/UNDER 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Patrick TEVENAN | (90) | Kilmarnock | 40.39 |
2. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 43.40 |
3. | Mark MacKENZIE | (90) | Renfrew Bath | 44.52 |
4. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 44.80 |
5. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 44.99 |
6. | Daniel CHURCH | (90) | N Ayrshire | 46.35 |
Heats BOYS 16/24 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Robert MAYOR | (83) | Eastkilbride | 2:29.99 |
2. | Jamie PARKINSON | (85) | Cumbernauld | 2:30.61 |
3. | Ross MARTIN | (82) | Eastkilbride | 2:33.34 |
4. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 2:34.24 |
5. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 2:34.55 |
6. | Michael KANE | (82) | Co Glasgow | 2:35.50 |
7. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 2:38.19 |
8. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 2:39.52 |
9. | Steven TIGG | (84) | Stirling | 2:40.40 |
10. | Craig BARRIE | (84) | Helensburgh | 2:41.61 |
11. | Richard WARD | (85) | Blantyre | 2:42.47 |
12. | Hugo CALDAS | (77) | Co Glasgow | 2:43.19 |
13. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 2:43.91 |
14. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 2:46.35 |
15. | Michael GILLESPIE | (84) | Ren 96 | 2:47.01 |
16. | Craig FORREST | (85) | Co Glasgow | 2:53.15 |
17. | Graham POW | (84) | Stirling | 2:55.74 |
18. | Michael WOOD | (84) | Grangemouth | 2:57.45 |
Heats (Declared Winners) BOYS 11yrs/UNDER 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 3:18.94 |
2. | Patrick TEVENAN | (90) | Kilmarnock | 3:20.84 |
3. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 3:22.88 |
4. | Daniel CHURCH | (90) | N Ayrshire | 3:24.22 |
5. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 3:27.14 |
6. | Ross CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 3:30.90 |
7. | Daniel FILMER | (90) | Lanark | 3:34.06 |
8. | Andrew PARK | (91) | Co Glasgow | 3:35.89 |
9. | Stuart ANDERSON | (90) | Co Glasgow | 3:40.78 |
10. | Kenneth ERRINGTON | (91) | Lanark | 3:43.73 |
11. | Craig PAZIKAS | (91) | Kirkintilloc | 3:43.87 |
12. | Euan SHAND | (90) | Co Glasgow | 3:47.79 |
13. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 3:49.26 |
Final BOYS 16/24 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 2:27.47 |
2. | Ross MARTIN | (82) | Eastkilbride | 2:28.14 |
3. | Robert MAYOR | (83) | Eastkilbride | 2:29.08 |
4. | Michael KANE | (82) | Co Glasgow | 2:29.23 |
5. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 2:29.76 |
6. | Jamie PARKINSON | (85) | Cumbernauld | 2:39.42 |
Heats BOYS 16/24 YEARS 50m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 27.12 |
2. | Alasdair FRONDIGOUN | (84) | Eastkilbride | 27.50 |
3. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 27.61 |
4. | Kenny CLARK | (80) | Eastkilbride | 28.07 |
5. | Richard WARD | (85) | Blantyre | 28.23 |
6. | Colin STEWART | (82) | Eastkilbride | 28.36 |
7. | Jamie PARKINSON | (85) | Cumbernauld | 28.85 |
8. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 29.11 |
9. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 29.38 |
10. | Michael WOOD | (84) | Grangemouth | 29.41 |
11. | Richard FRASER | (84) | Ren 96 | 29.80 |
12. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 29.83 |
12. | Marc McVIE | (84) | Eastkilbride | 29.83 |
14. | Alastair PURDIE | (83) | Dumfries | 29.91 |
15. | Craig McINTOSH | (85) | Scotia | 30.19 |
16. | Paul CARRUTH | (83) | Co Glasgow | 30.33 |
17. | David SCOTT | (85) | Larkhall | 30.49 |
18. | Anthony ANDREWS | (84) | Dunoon | 30.84 |
19. | Gordon ANDERSON | (83) | Hamilton | 31.02 |
20. | Andrew PURDIE | (85) | Dumfries | 31.10 |
21. | Kenny WARD | (84) | Cumbernauld | 31.35 |
22. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 31.44 |
23. | Calum FERGUSON | (85) | Eastkilbride | 31.45 |
24. | Chris JONES | (85) | Blantyre | 31.85 |
25. | Flavio RODRIGUEZ | (85) | Cumbernauld | 33.58 |
Final BOYS 16/24 YEARS 50m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kenny CLARK | (80) | Eastkilbride | 26.35 |
2. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 26.95 |
3. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 27.31 |
4. | Alasdair FRONDIGOUN | (84) | Eastkilbride | 27.63 |
5. | Colin STEWART | (82) | Eastkilbride | 28.36 |
6. | Richard WARD | (85) | Blantyre | 28.41 |
Heats BOYS 14/15 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 1:02.77 |
2. | Guy GRANT | (86) | Alloa | 1:03.24 |
3. | Scott HOUSTON | (87) | N Ayrshire | 1:04.26 |
4. | Andrew MAYOR | (86) | Eastkilbride | 1:04.96 |
5. | Graeme LYONS | (86) | West Dumbart | 1:05.18 |
6. | Conor MacGUIRE | (87) | Milngavie &b | 1:05.87 |
7. | Stuart MURRAY | (87) | Hamilton | 1:06.85 |
8. | Ian OPRAY | (86) | Grangemouth | 1:07.33 |
9. | Lewis GRANT | (86) | Kilmarnock | 1:07.57 |
10. | Taylor WAMBERG | (87) | Co Glasgow | 1:07.87 |
11. | Euan McMILLAN | (87) | Co Glasgow | 1:09.62 |
12. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 1:10.13 |
13. | Bruce GRAY | (86) | Sth Ayrshire | 1:10.30 |
14. | George BAIRD | (87) | Blantyre | 1:11.28 |
15. | Barry ANDREWS | (87) | Co Glasgow | 1:11.33 |
16. | Mark FLYNN | (86) | West Dumbart | 1:11.67 |
17. | Colin McDONALD | (87) | Cumbernauld | 1:12.42 |
18. | Callum SCULLION | (87) | Cumbernauld | 1:12.90 |
19. | Andrew ROGER | (86) | West Dumbart | 1:14.83 |
20. | Jimmy ORR | (87) | Co Glasgow | 1:15.17 |
21. | Scott SIMPSON | (86) | Grangemouth | 1:15.59 |
22. | Chris BOLES | (86) | Sth Ayrshire | 1:15.66 |
23. | Ross BURGESS | (86) | Eastkilbride | 1:15.67 |
24. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 1:16.91 |
25. | Paul DUNCAN | (87) | Kirkintilloc | 1:17.26 |
26. | Jamie KENNY | (87) | Co Glasgow | 1:17.78 |
27. | Kenneth MacLEOD | (87) | Dunoon | 1:19.20 |
28. | Marsel RODRIGUEZ | (87) | Cumbernauld | 1:19.63 |
| Steven BINNIE | (86) | Falkirk | DIS T 3L. |
Final BOYS 14/15 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Guy GRANT | (86) | Alloa | 1:02.28 |
2. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 1:02.29 |
3. | Andrew MAYOR | (86) | Eastkilbride | 1:03.49 |
4. | Scott HOUSTON | (87) | N Ayrshire | 1:03.68 |
5. | Conor MacGUIRE | (87) | Milngavie &b | 1:06.07 |
6. | Ian OPRAY | (86) | Grangemouth | 1:07.66 |
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS/UNDER 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 2:59.72 |
2. | Patrick TEVENAN | (90) | Kilmarnock | 3:15.53 |
Heats BOYS 12/13 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 1:10.42 |
2. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 1:13.41 |
3. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 1:13.85 |
4. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 1:15.72 |
5. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 1:16.05 |
6. | Fraser SIMPSON | (88) | Grangemouth | 1:16.39 |
7. | Euan GODON | (89) | Blantyre | 1:17.64 |
8. | Scott PARTYKA | (88) | Scotia | 1:18.53 |
9. | Robin PARIS | (88) | Larkhall | 1:19.13 |
9. | Brian DALGLEISH | (88) | Kilmarnock | 1:19.13 |
11. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 1:19.73 |
12. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 1:20.12 |
13. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 1:20.50 |
14. | Jamie BROWN | (89) | N Ayrshire | 1:20.64 |
15. | Kris ROMER | (88) | Motherwell W | 1:20.68 |
16. | Grant STEVENSON | (88) | Sth Ayrshire | 1:20.74 |
17. | Sandy ORR | (88) | Motherwell W | 1:21.21 |
18. | Iain STEWART | (88) | Cumbernauld | 1:21.23 |
19. | Graeme WILSON | (88) | Motherwell W | 1:21.59 |
20. | Ian MURRAY | (88) | Lanark | 1:21.84 |
21. | Gavin WILLIAMS | (89) | Inverclyde | 1:21.96 |
22. | Andrew DONALDSON | (88) | Alloa | 1:22.41 |
23. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 1:22.51 |
24. | David BROWN | (88) | Cumbernauld | 1:23.80 |
25. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 1:25.08 |
26. | William SYMINGTON | (89) | Kirkintilloc | 1:27.09 |
Final BOYS 12/13 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 1:10.43 |
2. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 1:12.81 |
3. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 1:13.75 |
4. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 1:14.89 |
5. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 1:15.66 |
6. | Fraser SIMPSON | (88) | Grangemouth | 1:18.22 |
Heats BOYS 16/24 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 2:11.66 |
2. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 2:17.16 |
3. | Neil YOUNG | (84) | Alloa | 2:18.08 |
4. | Richard EATON | (85) | Alloa | 2:19.40 |
5. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 2:19.79 |
5. | Steven TIGG | (84) | Stirling | 2:19.79 |
7. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 2:20.94 |
8. | Marc McVIE | (84) | Eastkilbride | 2:23.30 |
9. | Paul CARRUTH | (83) | Co Glasgow | 2:24.04 |
10. | Alasdair FRONDIGOUN | (84) | Eastkilbride | 2:24.13 |
11. | Ewan BRAY | (85) | Helensburgh | 2:25.99 |
12. | Richard WARD | (85) | Blantyre | 2:26.25 |
13. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 2:26.29 |
14. | Michael WOOD | (84) | Grangemouth | 2:30.51 |
15. | Craig FORREST | (85) | Co Glasgow | 2:30.82 |
16. | Hugo CALDAS | (77) | Co Glasgow | 2:31.07 |
17. | Michael GILLESPIE | (84) | Ren 96 | 2:34.18 |
18. | Graham POW | (84) | Stirling | 2:34.63 |
19. | Anthony ANDREWS | (84) | Dunoon | 2:35.91 |
20. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 2:37.34 |
Final BOYS 16/24 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 2:10.07 |
2. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 2:12.29 |
3. | Neil YOUNG | (84) | Alloa | 2:18.03 |
4. | Richard EATON | (85) | Alloa | 2:18.42 |
5. | Steven TIGG | (84) | Stirling | 2:21.27 |
6. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 2:22.59 |
Heats BOYS 14/15 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Taylor WAMBERG | (87) | Co Glasgow | 2:20.05 |
2. | Graeme LYONS | (86) | West Dumbart | 2:20.13 |
3. | Scott HOUSTON | (87) | N Ayrshire | 2:21.87 |
4. | Bruce GRAY | (86) | Sth Ayrshire | 2:23.95 |
5. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 2:24.35 |
6. | Ian OPRAY | (86) | Grangemouth | 2:24.43 |
7. | Steven STEWART | (86) | Stirling | 2:27.82 |
8. | Guy GRANT | (86) | Alloa | 2:29.41 |
9. | Euan McMILLAN | (87) | Co Glasgow | 2:30.40 |
10. | Paul DENNEY | (87) | Eastkilbride | 2:31.85 |
11. | Colin McDONALD | (87) | Cumbernauld | 2:32.06 |
12. | Andrew MAYOR | (86) | Eastkilbride | 2:33.14 |
13. | Ian BURGOYNE | (86) | Co Glasgow | 2:34.36 |
14. | Conor MacGUIRE | (87) | Milngavie &b | 2:34.41 |
15. | Chris BOLES | (86) | Sth Ayrshire | 2:34.52 |
16. | Jimmy ORR | (87) | Co Glasgow | 2:34.83 |
17. | Lewis GRANT | (86) | Kilmarnock | 2:36.40 |
18. | Ross BURGESS | (86) | Eastkilbride | 2:36.86 |
19. | Mark FLYNN | (86) | West Dumbart | 2:37.23 |
20. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 2:38.49 |
21. | Kenneth MacLEOD | (87) | Dunoon | 2:40.25 |
22. | Paul DUNCAN | (87) | Kirkintilloc | 2:41.99 |
23. | Steven BINNIE | (86) | Falkirk | 2:42.80 |
24. | Marsel RODRIGUEZ | (87) | Cumbernauld | 2:43.25 |
25. | David CURRIE | (86) | Scotia | 2:45.09 |
26. | John McCALLUM | (86) | Kirkintilloc | 2:48.22 |
Final BOYS 14/15 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott HOUSTON | (87) | N Ayrshire | 2:16.40 |
2. | Graeme LYONS | (86) | West Dumbart | 2:18.67 |
3. | Taylor WAMBERG | (87) | Co Glasgow | 2:21.39 |
4. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 2:22.72 |
5. | Bruce GRAY | (86) | Sth Ayrshire | 2:24.86 |
6. | Ian OPRAY | (86) | Grangemouth | 2:26.15 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12/13 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 2:35.48 |
2. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 2:38.00 |
3. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:39.56 |
4. | Alexander GORRIE | (88) | Kilmarnock | 2:40.57 |
5. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 2:41.23 |
6. | Fraser SIMPSON | (88) | Grangemouth | 2:43.31 |
7. | Kris ROMER | (88) | Motherwell W | 2:44.40 |
8. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 2:45.66 |
9. | Ian MURRAY | (88) | Lanark | 2:46.92 |
10. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 2:47.53 |
11. | Scott PARTYKA | (88) | Scotia | 2:49.73 |
12. | Andrew DONALDSON | (88) | Alloa | 2:52.16 |
13. | Jamie BROWN | (89) | N Ayrshire | 2:52.81 |
14. | Euan GODON | (89) | Blantyre | 2:53.08 |
15. | Brian DALGLEISH | (88) | Kilmarnock | 2:54.11 |
16. | Jamie BLACKWOOD | (88) | N Ayrshire | 2:54.49 |
17. | Lewis MACKLE | (89) | Cumbernauld | 3:00.73 |
Heats (Declared Winners) BOYS 14/15 YEARS 400m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Andrew MAYOR | (86) | Eastkilbride | 4:57.51 |
2. | Guy GRANT | (86) | Alloa | 4:58.46 |
3. | Scott HOUSTON | (87) | N Ayrshire | 5:08.89 |
4. | Ian OPRAY | (86) | Grangemouth | 5:13.88 |
5. | Taylor WAMBERG | (87) | Co Glasgow | 5:15.64 |
6. | Euan McMILLAN | (87) | Co Glasgow | 5:22.08 |
7. | Ross BURGESS | (86) | Eastkilbride | 5:22.88 |
8. | George BAIRD | (87) | Blantyre | 5:25.53 |
9. | Adam CARPENTER | (86) | Milngavie &b | 5:26.33 |
10. | Conor MacGUIRE | (87) | Milngavie &b | 5:27.25 |
11. | Jimmy ORR | (87) | Co Glasgow | 5:28.08 |
12. | Graeme LYONS | (86) | West Dumbart | 5:29.09 |
13. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 5:30.57 |
14. | Paul DENNEY | (87) | Eastkilbride | 5:32.46 |
15. | Lewis GRANT | (86) | Kilmarnock | 5:42.22 |
| Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | DIS T 12L. |
Heats GIRLS 11 YEARS/UNDER 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 1:12.20 |
2. | Daniela MAZZONI | (90) | Ren 96 | 1:12.37 |
3. | Rebecca HILLIS | (90) | Ren 96 | 1:12.75 |
4. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 1:13.70 |
5. | Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | 1:15.06 |
6. | Lauren TAYLOR | (90) | Bellshill | 1:16.19 |
7. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 1:16.24 |
8. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 1:16.40 |
9. | Alana GRAHAM | (90) | Cumbernauld | 1:17.08 |
10. | Clara SMITH | (90) | West Dumbart | 1:17.96 |
11. | Lauren CLANCY | (90) | Sth Ayrshire | 1:18.57 |
12. | Anna Rosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 1:18.85 |
13. | Faye SMART | (90) | Larkhall | 1:19.41 |
14. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 1:19.65 |
15. | Diane DOCHERTY | (90) | Sth Ayrshire | 1:20.06 |
16. | Rudi RODGERS | (91) | Kirkintilloc | 1:20.21 |
17. | Fiona DOCHERTY | (90) | Sth Ayrshire | 1:21.14 |
18. | Ailie FREEL | (90) | Larkhall | 1:21.31 |
19. | Ruth McCOLGAN | (90) | Sth Ayrshire | 1:21.59 |
20. | Sarah L HASHEMI | (90) | Helensburgh | 1:22.19 |
21. | Gillian FORRESTER | (90) | Scotia | 1:22.74 |
22. | Samantha KAY | (90) | West Dumbart | 1:23.09 |
23. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 1:23.15 |
24. | Jenny McILWRAITH | (90) | Cumbernauld | 1:23.86 |
25. | Megan FALLER | (90) | Inverclyde | 1:24.45 |
26. | Nicole WHITE | (90) | Renfrew Bath | 1:25.68 |
27. | Sophie MILLER | (92) | Sth Ayrshire | 1:25.98 |
28. | Lindsay CHALMERS | (90) | Helensburgh | 1:26.53 |
29. | Kirsten SMITH | (90) | Cumbernauld | 1:27.53 |
30. | Kirsty O'SHEA | (90) | Co Glasgow | 1:28.50 |
| Danielle MITCHELL | (90) | Cumbernauld | DIS T 1L. |
| Marina PHILLIPS | (90) | Cumbernauld | DIS T 1L. |
Final GIRLS 11 YEARS/UNDER 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 1:11.13 |
2. | Daniela MAZZONI | (90) | Ren 96 | 1:11.27 |
3. | Rebecca HILLIS | (90) | Ren 96 | 1:11.62 |
4. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 1:14.43 |
5. | Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | 1:15.56 |
6. | Lauren TAYLOR | (90) | Bellshill | 1:15.74 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12/13 YEARS 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 4:46.34 |
2. | Julie WILLIAMS | (88) | Ren 96 | 4:51.77 |
3. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 4:52.52 |
4. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 5:00.76 |
5. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 5:08.36 |
6. | Alison O'PREY | (88) | Co Glasgow | 5:08.57 |
7. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 5:18.05 |
8. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 5:20.32 |
9. | Katie BALMER | (88) | Cumbernauld | 5:21.81 |
10. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 5:23.33 |
11. | Karina RYAN | (88) | Kilmarnock | 5:24.05 |
12. | Siobhan MOONEY | (88) | Motherwell W | 5:25.57 |
13. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 5:25.74 |
14. | Emma TURNBULL | (88) | Grangemouth | 5:26.02 |
15. | Simone HOY | (88) | Kilmarnock | 5:26.11 |
16. | Charlotte MOSS | (88) | Grangemouth | 5:26.16 |
17. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 5:26.74 |
18. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 5:29.42 |
19. | Laura JEFFREY | (88) | Renfrew Bath | 5:30.85 |
20. | Kara TAIT | (88) | Kilmarnock | 5:32.79 |
21. | Linsay FORRESTER | (88) | Scotia | 5:33.58 |
22. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 5:34.18 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 16/24 YEARS 800m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 9:21.84 |
2. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 9:32.04 |
3. | Sarah HENDERSON | (84) | Stirling | 9:38.94 |
4. | Gail ANDERSON | (83) | Cumbernauld | 9:42.18 |
5. | Claire McEVINNEY | (85) | Milngavie &b | 9:46.82 |
6. | Jennifer KYLE | (84) | Ren 96 | 9:58.39 |
7. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 10:06.13 |
8. | Sinead ROWNEY | (83) | Cumbernauld | 10:18.40 |
9. | Laura WILSON | (85) | Stirling | 10:18.46 |
10. | Gillian YATES | (85) | Kirkintilloc | 10:54.80 |
Heats GIRLS 11yrs/UNDER 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rebecca HILLIS | (90) | Ren 96 | 40.53 |
2. | Daniela MAZZONI | (90) | Ren 96 | 42.69 |
3. | Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | 42.83 |
4. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 43.43 |
5. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 43.74 |
6. | Diane DOCHERTY | (90) | Sth Ayrshire | 44.13 |
7. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 44.20 |
8. | Shona MURRAY | (90) | Hamilton | 44.55 |
9. | Kirsten SMITH | (90) | Cumbernauld | 45.38 |
10. | Lauren CLANCY | (90) | Sth Ayrshire | 45.77 |
11. | Sophie DORRIAN | (90) | Inverclyde | 46.15 |
12. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 46.16 |
13. | Colleen TAIT | (90) | Kilmarnock | 46.18 |
14. | Debra LAVERIE | (91) | Eastkilbride | 46.32 |
15. | Lauren PATRICK | (90) | Kirkintilloc | 46.34 |
16. | Lynsey GLASGOW | (90) | Grangemouth | 46.41 |
17. | Carrie WILLIAMSON | (90) | Co Glasgow | 46.49 |
18. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 46.67 |
19. | Faye SMART | (90) | Larkhall | 46.87 |
20. | Jenna ORR | (90) | Grangemouth | 47.07 |
21. | Emma McDOUGALL | (90) | Ren 96 | 47.10 |
22. | Kirsty O'SHEA | (90) | Co Glasgow | 47.31 |
23. | Ruth McCOLGAN | (90) | Sth Ayrshire | 47.69 |
24. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 47.92 |
25. | Elaine SHERWOOD | (90) | Dunoon | 48.07 |
26. | Hannah BRAWLEY | (90) | Sth Ayrshire | 48.16 |
27. | Lindsay CHALMERS | (90) | Helensburgh | 48.81 |
28. | Sarah L HASHEMI | (90) | Helensburgh | 49.13 |
29. | Megan FALLER | (90) | Inverclyde | 49.58 |
30. | Ailie FREEL | (90) | Larkhall | 49.80 |
30. | Alana GRAHAM | (90) | Cumbernauld | 49.80 |
32. | Rudi RODGERS | (91) | Kirkintilloc | 50.49 |
33. | Kathryn BUCHANAN | (91) | Inverclyde | 50.78 |
34. | Kirstin HUTCHINSON | (90) | Scotia | 52.69 |
35. | Julie EGAN | (90) | Inverclyde | 52.71 |
Final GIRLS 11yrs/UNDER 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rebecca HILLIS | (90) | Ren 96 | 40.68 |
2. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 42.23 |
3. | Daniela MAZZONI | (90) | Ren 96 | 42.72 |
4. | Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | 43.41 |
5. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 43.79 |
6. | Diane DOCHERTY | (90) | Sth Ayrshire | 44.37 |
Heats GIRLS 16/24 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 2:50.00 |
2. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 2:50.45 |
3. | Louise BLOOMER | (85) | Co Glasgow | 2:51.01 |
4. | Sarah HENDERSON | (84) | Stirling | 2:52.42 |
5. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 2:53.50 |
6. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 2:54.67 |
7. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 2:55.00 |
8. | Laura WILSON | (85) | Stirling | 2:58.03 |
9. | Arlene WILSON | (85) | Motherwell W | 2:59.86 |
10. | Kirsty MacDONALD | (84) | Grangemouth | 3:03.29 |
11. | Rhian WILLIAMS | (85) | Sth Ayrshire | 3:12.57 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 11yrs/UNDER 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rebecca HILLIS | (90) | Ren 96 | 3:10.58 |
2. | Daniela MAZZONI | (90) | Ren 96 | 3:19.80 |
3. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 3:20.69 |
4. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 3:23.07 |
5. | Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | 3:27.11 |
6. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 3:28.71 |
7. | Kirsten SMITH | (90) | Cumbernauld | 3:29.84 |
8. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 3:30.19 |
9. | Lynsey GLASGOW | (90) | Grangemouth | 3:32.29 |
10. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 3:36.18 |
11. | Carrie WILLIAMSON | (90) | Co Glasgow | 3:36.97 |
12. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 3:38.94 |
13. | Kirsty O'SHEA | (90) | Co Glasgow | 3:40.43 |
14. | Rudi RODGERS | (91) | Kirkintilloc | 3:43.09 |
| Emma McDOUGALL | (90) | Ren 96 | DIS SL 2L. |
Final GIRLS 16/24 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Sarah HENDERSON | (84) | Stirling | 2:46.29 |
2. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 2:49.10 |
3. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 2:49.38 |
4. | Louise BLOOMER | (85) | Co Glasgow | 2:52.58 |
5. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 2:52.84 |
6. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 2:57.52 |
Heats GIRLS 16/24 YEARS 50m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 30.87 |
2. | Sarah HENDERSON | (84) | Stirling | 32.13 |
3. | Erica JONES | (81) | Dunoon | 32.44 |
4. | Louise BLOOMER | (85) | Co Glasgow | 32.51 |
5. | Sinead ROWNEY | (83) | Cumbernauld | 32.70 |
6. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 32.91 |
7. | Laura WILSON | (85) | Stirling | 33.01 |
8. | Sarah BLACKWOOD | (81) | N Ayrshire | 33.13 |
9. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 33.16 |
10. | Laura TAVENDALE | (83) | Cumbernauld | 33.44 |
11. | Claire McEVINNEY | (85) | Milngavie &b | 33.55 |
12. | Hazel POLLOCK | (83) | Hamilton | 34.30 |
13. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 35.18 |
14. | Lynsey MCMILLAN | (85) | N Ayrshire | 35.36 |
15. | Kerry MARTIN | (85) | Dunoon | 35.74 |
16. | Sheree WILSON | (85) | Grangemouth | 37.72 |
17. | Lisa ANDERSON | (85) | Stirling | 39.11 |
Final GIRLS 16/24 YEARS 50m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 30.68 |
2. | Sarah HENDERSON | (84) | Stirling | 31.64 |
3. | Louise BLOOMER | (85) | Co Glasgow | 31.97 |
4. | Erica JONES | (81) | Dunoon | 32.50 |
5. | Sinead ROWNEY | (83) | Cumbernauld | 32.78 |
6. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 33.43 |
Heats GIRLS 14/15 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Katy TAYLOR | (87) | Co Glasgow | 1:09.86 |
2. | Vikki SMITH | (86) | Eastkilbride | 1:10.02 |
3. | Crystal CHESTERS | (86) | Dumfries | 1:11.17 |
4. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 1:11.90 |
5. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 1:12.05 |
6. | Deborah STEWART | (86) | Cumbernauld | 1:13.32 |
7. | Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | 1:13.54 |
8. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 1:14.03 |
9. | Laura GODON | (87) | Blantyre | 1:15.75 |
10. | Katie SMITH | (86) | Milngavie &b | 1:15.86 |
11. | Rhona FRASER | (86) | West Dumbart | 1:15.94 |
12. | Victoria KAY | (86) | West Dumbart | 1:15.96 |
13. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 1:16.88 |
14. | Freya BEAMISH | (86) | Lanark | 1:17.06 |
15. | Ashley MCDOWALL | (87) | Stirling | 1:17.12 |
16. | Stephanie CARBERRY | (87) | Blantyre | 1:17.30 |
17. | Arlene STEWART | (86) | Lanark | 1:19.42 |
18. | Laurie McFARLANE | (87) | Co Glasgow | 1:20.03 |
19. | Lynne McKERLIE | (86) | Inverclyde | 1:20.23 |
20. | Roslin HENDERSON | (87) | Stirling | 1:21.20 |
21. | Sarah CAMPBELL | (86) | Lanark | 1:22.06 |
22. | Ashleigh ARMSTRONG | (86) | Co Glasgow | 1:23.57 |
23. | Nicola MUNRO | (87) | Helensburgh | 1:24.20 |
24. | Maryann WARD | (87) | Blantyre | 1:24.33 |
25. | Lynsay MILLIKEN | (87) | West Dumbart | 1:25.12 |
Final GIRLS 14/15 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Vikki SMITH | (86) | Eastkilbride | 1:08.71 |
2. | Katy TAYLOR | (87) | Co Glasgow | 1:09.43 |
3. | Crystal CHESTERS | (86) | Dumfries | 1:10.94 |
4. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 1:11.51 |
5. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 1:11.84 |
6. | Deborah STEWART | (86) | Cumbernauld | 1:14.21 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 11 YEARS/UNDER 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rebecca HILLIS | (90) | Ren 96 | 3:15.46 |
2. | Lauren TAYLOR | (90) | Bellshill | 3:18.65 |
Heats GIRLS 12/13 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Julie WILLIAMS | (88) | Ren 96 | 1:11.85 |
2. | Linsay FORRESTER | (88) | Scotia | 1:12.81 |
3. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 1:13.92 |
4. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 1:14.86 |
5. | Laura CAMPBELL | (88) | Cumbernauld | 1:15.75 |
6. | Siobhan MOONEY | (88) | Motherwell W | 1:18.21 |
7. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 1:18.26 |
8. | Hayley LAMB | (89) | Scotia | 1:18.53 |
9. | Jessica ALEXANDER | (88) | N Ayrshire | 1:18.89 |
10. | Alison O'PREY | (88) | Co Glasgow | 1:19.14 |
11. | Laura JEFFREY | (88) | Renfrew Bath | 1:19.16 |
12. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 1:19.39 |
13. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 1:19.43 |
14. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 1:20.62 |
15. | Melissa MOYES | (88) | Blantyre | 1:20.72 |
16. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 1:20.98 |
17. | Lorna A DRUMMOND | (88) | Helensburgh | 1:21.04 |
18. | Kirsten MURRAY | (88) | Cumbernauld | 1:21.27 |
19. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 1:21.40 |
20. | Simone HOY | (88) | Kilmarnock | 1:21.94 |
21. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 1:22.00 |
22. | Emma TURNBULL | (88) | Grangemouth | 1:22.17 |
23. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 1:22.70 |
24. | Geraldine CALLAN | (88) | Falkirk | 1:23.41 |
25. | Karina RYAN | (88) | Kilmarnock | 1:25.42 |
26. | Eva LAMONT | (89) | West Dumbart | 1:25.52 |
27. | Sarah ADAMS | (89) | Falkirk | 1:25.73 |
28. | Kara TAIT | (88) | Kilmarnock | 1:26.15 |
29. | Kayleigh BRODIE | (88) | Hamilton | 1:26.19 |
30. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 1:26.20 |
31. | Katie BALMER | (88) | Cumbernauld | 1:26.41 |
Final GIRLS 12/13 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Julie WILLIAMS | (88) | Ren 96 | 1:10.97 |
2. | Linsay FORRESTER | (88) | Scotia | 1:12.00 |
3. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 1:14.09 |
4. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 1:14.58 |
5. | Laura CAMPBELL | (88) | Cumbernauld | 1:16.23 |
6. | Siobhan MOONEY | (88) | Motherwell W | 1:19.65 |
Heats GIRLS 16/24 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise COULL | (84) | Ren 96 | 2:26.78 |
2. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 2:28.35 |
3. | Sarah HENDERSON | (84) | Stirling | 2:29.02 |
4. | Gail ANDERSON | (83) | Cumbernauld | 2:29.71 |
5. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 2:31.47 |
6. | Jennifer KYLE | (84) | Ren 96 | 2:34.61 |
7. | Sinead ROWNEY | (83) | Cumbernauld | 2:35.49 |
8. | Laura WILSON | (85) | Stirling | 2:39.81 |
9. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 2:39.88 |
10. | Kerry MARTIN | (85) | Dunoon | 2:42.08 |
11. | Emma SCORGIE | (85) | Ren 96 | 2:48.09 |
12. | Lynsey ANDERSON | (85) | Hamilton | 2:49.67 |
13. | Lisa ANDERSON | (85) | Stirling | 2:50.57 |
14. | Arlene WILSON | (85) | Motherwell W | 2:54.68 |
15. | Sheree WILSON | (85) | Grangemouth | 2:55.94 |
| Claire BEATTIE | (83) | Scotia | DNF |
Final GIRLS 16/24 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Louise COULL | (84) | Ren 96 | 2:15.38 |
2. | Sarah HENDERSON | (84) | Stirling | 2:27.31 |
3. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 2:27.61 |
4. | Gail ANDERSON | (83) | Cumbernauld | 2:28.89 |
5. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 2:30.02 |
6. | Jennifer KYLE | (84) | Ren 96 | 2:34.90 |
Heats GIRLS 14/15 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ashton BOWMAN | (87) | Alloa | 2:28.44 |
2. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 2:30.39 |
3. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 2:32.08 |
4. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 2:32.88 |
5. | Karen HAY | (86) | Cumbernauld | 2:33.74 |
6. | Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | 2:35.28 |
7. | Deborah STEWART | (86) | Cumbernauld | 2:35.82 |
8. | Katie SMITH | (86) | Milngavie &b | 2:36.69 |
9. | Katy TAYLOR | (87) | Co Glasgow | 2:37.86 |
10. | Jennifer MITCHELL | (87) | Cumbernauld | 2:39.36 |
11. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 2:40.08 |
12. | Ruth HUMPHREYS | (87) | Co Glasgow | 2:42.58 |
13. | Roslin HENDERSON | (87) | Stirling | 2:42.61 |
14. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 2:42.67 |
15. | Jackie McNEILL | (87) | Co Glasgow | 2:44.01 |
16. | Laura GODON | (87) | Blantyre | 2:44.06 |
17. | Ashley MCDOWALL | (87) | Stirling | 2:46.01 |
18. | Lorne MACKAY | (86) | Cumbernauld | 2:47.58 |
19. | Victoria KAY | (86) | West Dumbart | 2:47.73 |
20. | Kirsty WILSON | (86) | Co Glasgow | 2:49.01 |
21. | Amy GARDINER | (86) | Eastkilbride | 2:49.46 |
22. | Laura DYER | (87) | Larkhall | 2:49.64 |
23. | Claire McLAUCHLAN | (87) | Scotia | 2:49.99 |
24. | Stephanie CARBERRY | (87) | Blantyre | 2:52.69 |
25. | Lynsay MILLIKEN | (87) | West Dumbart | 2:54.21 |
26. | Kirsten SHORT | (86) | Milngavie &b | 2:54.86 |
Final GIRLS 14/15 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ashton BOWMAN | (87) | Alloa | 2:27.06 |
2. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 2:28.51 |
3. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 2:31.48 |
4. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 2:32.80 |
5. | Karen HAY | (86) | Cumbernauld | 2:34.18 |
6. | Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | 2:34.85 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12/13 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Julie WILLIAMS | (88) | Ren 96 | 2:32.87 |
2. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 2:36.87 |
3. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 2:40.08 |
4. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 2:47.83 |
5. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 2:48.54 |
6. | Alison O'PREY | (88) | Co Glasgow | 2:49.21 |
7. | Jessica ALEXANDER | (88) | N Ayrshire | 2:51.35 |
8. | Laura CAMPBELL | (88) | Cumbernauld | 2:51.54 |
9. | Emma TURNBULL | (88) | Grangemouth | 2:52.51 |
10. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 2:52.57 |
11. | Laura CUNNINGHAM | (88) | Blantyre | 2:52.64 |
12. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 2:53.36 |
13. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 2:53.41 |
14. | Lorna A DRUMMOND | (88) | Helensburgh | 2:54.46 |
15. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 2:54.71 |
16. | Linsay FORRESTER | (88) | Scotia | 2:55.26 |
17. | Simone HOY | (88) | Kilmarnock | 2:58.12 |
18. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 2:58.13 |
19. | Karina RYAN | (88) | Kilmarnock | 2:58.90 |
20. | Kara TAIT | (88) | Kilmarnock | 3:00.12 |
21. | Hayley LAMB | (89) | Scotia | 3:01.52 |
| Kirsten MURRAY | (88) | Cumbernauld | DIS T 5L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 14/15 YEARS 400m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Katy TAYLOR | (87) | Co Glasgow | 5:22.97 |
2. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 5:29.86 |
3. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 5:31.20 |
4. | Katie SMITH | (86) | Milngavie &b | 5:33.24 |
5. | Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | 5:35.07 |
6. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 5:38.23 |
7. | Vikki SMITH | (86) | Eastkilbride | 5:41.00 |
8. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 5:41.54 |
9. | Laura GODON | (87) | Blantyre | 5:42.46 |
10. | Stephanie CARBERRY | (87) | Blantyre | 5:44.82 |
11. | Ashleigh ARMSTRONG | (86) | Co Glasgow | 5:50.29 |
12. | Sarah CAMPBELL | (86) | Lanark | 5:52.25 |
| Amy GARDINER | (86) | Eastkilbride | DIS SL 1L. |
| Lynne McKERLIE | (86) | Inverclyde | DIS T 2L. |
Scottish Swim Meet
Results Service