Heats MENS 16/24 YEARS 4x2L. F.T
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | East Kilbride | (85) | Eastkilbride | 1:41.43 |
2. | REN 96 Swim Team | (85) | Ren 96 | 1:43.50 |
3. | Alloa | (85) | Alloa | 1:43.72 |
4. | Renfrew Baths | (85) | Renfrew Bath | 1:46.18 |
5. | Dumfries | (85) | Dumfries | 1:46.58 |
6. | North Ayrshire | (85) | N Ayrshire | 1:46.79 |
7. | Helensburgh | (85) | Helensburgh | 1:49.46 |
8. | Scotia | (85) | Scotia | 1:50.19 |
Final MENS 16/24 YEARS 4x2L. F.T
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | East Kilbride | (85) | Eastkilbride | 1:40.78 |
2. | REN 96 Swim Team | (85) | Ren 96 | 1:43.26 |
3. | Alloa | (85) | Alloa | 1:43.59 |
4. | Dumfries | (85) | Dumfries | 1:46.39 |
5. | Renfrew Baths | (85) | Renfrew Bath | 1:46.47 |
6. | North Ayrshire | (85) | N Ayrshire | 1:47.06 |
Heats WOMENS 16/24 YEARS 4x2L. F.T
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | REN 96 Swim Team | (85) | Ren 96 | : . |
1. | Dumfries Dolphins | (85) | Dumfries | : . |
Final WOMENS 16/24 YEARS 4x2L. F.T
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | REN 96 Swim Team | (85) | Ren 96 | 1:54.07 |
2. | Dumfries Dolphins | (85) | Dumfries | 1:59.63 |
Heats BOYS 16/24 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 54.26 |
2. | Jamie PARKINSON | (85) | Cumbernauld | 55.06 |
3. | Chris BRANNAN | (84) | Co Glasgow | 55.40 |
4. | Alastair PURDIE | (83) | Dumfries | 55.71 |
5. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 56.07 |
6. | William TANNAHILL | (79) | Sth Ayrshire | 56.47 |
7. | Andrew HAGGERTY | (85) | Renfrew Bath | 56.49 |
8. | Alasdair FRONDIGOUN | (84) | Eastkilbride | 56.68 |
9. | Matthew BLACKWOOD | (83) | N Ayrshire | 56.71 |
10. | Richard WARD | (85) | Blantyre | 56.78 |
11. | Robbie HAYTON | (83) | Ren 96 | 56.96 |
12. | Marc McVIE | (84) | Eastkilbride | 57.02 |
13. | Richard FRASER | (84) | Ren 96 | 57.51 |
14. | Neil YOUNG | (84) | Alloa | 57.55 |
15. | Richard EATON | (85) | Alloa | 57.57 |
16. | Ewan BRAY | (85) | Helensburgh | 57.81 |
17. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 58.25 |
18. | Richard GREEN | (85) | Milngavie &b | 58.58 |
19. | Michael WOOD | (84) | Grangemouth | 58.68 |
20. | Ross NEWTON | (83) | Dumfries | 58.76 |
21. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 58.91 |
22. | Robert MAYOR | (83) | Eastkilbride | 58.94 |
22. | Gordon SMART | (85) | Kirkintilloc | 58.94 |
24. | Lyle SIBBALD | (85) | Bo'ness | 59.06 |
25. | Robert NELSON | (85) | Co Glasgow | 59.21 |
26. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 59.24 |
27. | Ross SIMPSON | (85) | Hamilton | 59.32 |
28. | Andrew PURDIE | (85) | Dumfries | 59.36 |
29. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 59.44 |
30. | Stuart COOK | (84) | Helensburgh | 59.71 |
31. | Grant McGEOCH | (82) | Ren 96 | 59.85 |
32. | Hugo CALDAS | (77) | Co Glasgow | 59.99 |
33. | Craig BARRIE | (84) | Helensburgh | 1:00.82 |
34. | Mark SHANNON | (84) | Kilmarnock | 1:00.86 |
35. | Kenny WARD | (84) | Cumbernauld | 1:02.10 |
Final BOYS 16/24 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 54.07 |
2. | Chris BRANNAN | (84) | Co Glasgow | 54.37 |
3. | Jamie PARKINSON | (85) | Cumbernauld | 54.80 |
4. | Alastair PURDIE | (83) | Dumfries | 55.78 |
5. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 56.22 |
Heats (Declared Winners) BOYS 16/24 YEARS 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 4:08.06 |
2. | Robbie HAYTON | (83) | Ren 96 | 4:15.78 |
3. | Colin STEWART | (82) | Eastkilbride | 4:19.10 |
4. | Alastair PURDIE | (83) | Dumfries | 4:20.87 |
5. | Neil YOUNG | (84) | Alloa | 4:21.22 |
6. | Robert MAYOR | (83) | Eastkilbride | 4:23.16 |
7. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 4:23.59 |
8. | Richard FRASER | (84) | Ren 96 | 4:24.32 |
9. | Graham POW | (84) | Stirling | 4:25.02 |
10. | Stuart SMITH | (85) | Cumbernauld | 4:26.87 |
11. | Gordon SMART | (85) | Kirkintilloc | 4:27.49 |
12. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 4:29.23 |
13. | Grant McGEOCH | (82) | Ren 96 | 4:32.36 |
14. | Richard WARD | (85) | Blantyre | 4:32.37 |
15. | Richard EATON | (85) | Alloa | 4:33.39 |
16. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 4:36.87 |
17. | Andrew PURDIE | (85) | Dumfries | 4:37.73 |
18. | Alasdair FRONDIGOUN | (84) | Eastkilbride | 4:40.40 |
19. | Richard GREEN | (85) | Milngavie &b | 4:41.04 |
20. | Hugo CALDAS | (77) | Co Glasgow | 4:52.85 |
Heats (Declared Winners) BOYS 14/15 YEARS 1500m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 17:40.69 |
2. | Ross BURGESS | (86) | Eastkilbride | 17:45.86 |
3. | Conor MacGUIRE | (87) | Milngavie &b | 18:20.64 |
4. | Guy GRANT | (86) | Alloa | 18:23.86 |
5. | Jimmy ORR | (87) | Co Glasgow | 18:28.49 |
6. | Adam CARPENTER | (86) | Milngavie &b | 18:38.99 |
7. | Calum SCULLION | (87) | Cumbernauld | 19:19.45 |
8. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 19:20.94 |
9. | Colin McDONALD | (87) | Cumbernauld | 19:21.09 |
Heats BOYS 16/24 YEARS 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kenny CLARK | (80) | Eastkilbride | 30.30 |
2. | Alasdair HALL | (84) | West Dumbart | 30.72 |
3. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 31.76 |
4. | Chris BRANNAN | (84) | Co Glasgow | 31.86 |
5. | Lewis GALL | (84) | Alloa | 32.19 |
6. | Jamie PARKINSON | (85) | Cumbernauld | 32.31 |
7. | Ross NEWTON | (83) | Dumfries | 32.35 |
8. | Lyle SIBBALD | (85) | Bo'ness | 32.45 |
9. | Craig FREELAND | (81) | Blantyre | 32.50 |
10. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 32.73 |
11. | Matthew BLACKWOOD | (83) | N Ayrshire | 33.10 |
12. | Andrew HAGGERTY | (85) | Renfrew Bath | 33.53 |
13. | Richard WARD | (85) | Blantyre | 33.78 |
14. | Robert MAYOR | (83) | Eastkilbride | 33.95 |
15. | Gordon SMART | (85) | Kirkintilloc | 34.04 |
15. | Andrew WAUGH | (85) | Cumbernauld | 34.04 |
17. | Alasdair FRONDIGOUN | (84) | Eastkilbride | 34.08 |
18. | Gary KEMP | (84) | Ren 96 | 34.12 |
19. | Craig BARRIE | (84) | Helensburgh | 34.54 |
20. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 34.65 |
21. | Neil YOUNG | (84) | Alloa | 34.90 |
22. | Kevin FITZPATRICK | (83) | Motherwell W | 35.11 |
23. | Alastair PURDIE | (83) | Dumfries | 35.31 |
24. | Michael GILLESPIE | (84) | Ren 96 | 35.42 |
25. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 35.47 |
26. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 35.84 |
27. | Andrew PURDIE | (85) | Dumfries | 36.70 |
28. | Andrew FERGUSON | (84) | Scotia | 37.01 |
| Hugo CALDAS | (77) | Co Glasgow | DIS SA 2L. |
Final BOYS 16/24 YEARS 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Kenny CLARK | (80) | Eastkilbride | 30.50 |
2. | Alasdair HALL | (84) | West Dumbart | 30.82 |
3. | Chris BRANNAN | (84) | Co Glasgow | 31.40 |
4. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 31.88 |
5. | Jamie PARKINSON | (85) | Cumbernauld | 32.39 |
6. | Lewis GALL | (84) | Alloa | 32.54 |
Heats BOYS 11 YEARS/UNDER 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Patrick TEVENAN | (90) | Kilmarnock | 1:24.76 |
2. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 1:26.42 |
3. | Daniel CHURCH | (90) | N Ayrshire | 1:30.74 |
4. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 1:33.53 |
5. | Jamie ROBERTSON | (90) | Milngavie &b | 1:34.22 |
6. | Calum McGHEE | (91) | Cumbernauld | 1:34.68 |
7. | David SMITH | (90) | Falkirk | 1:35.27 |
8. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 1:38.32 |
9. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 1:38.84 |
10. | Rob SCHALKS | (90) | N Ayrshire | 1:39.73 |
11. | Andrew DICKSON | (90) | Lanark | 1:45.77 |
12. | Daniel RONALDSON | (90) | Kilmarnock | 1:47.87 |
Final BOYS 11 YEARS/UNDER 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Patrick TEVENAN | (90) | Kilmarnock | 1:23.20 |
2. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 1:24.27 |
3. | Daniel CHURCH | (90) | N Ayrshire | 1:32.38 |
4. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 1:33.85 |
5. | Calum McGHEE | (91) | Cumbernauld | 1:34.00 |
6. | Jamie ROBERTSON | (90) | Milngavie &b | 1:34.93 |
Heats BOYS 16/24 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 2:13.16 |
2. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 2:19.66 |
3. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 2:21.81 |
4. | Richard FRASER | (84) | Ren 96 | 2:24.81 |
5. | Ross SIMPSON | (85) | Hamilton | 2:25.23 |
6. | Gordon SMART | (85) | Kirkintilloc | 2:25.54 |
7. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 2:28.01 |
8. | Richard WARD | (85) | Blantyre | 2:28.52 |
9. | Alasdair FRONDIGOUN | (84) | Eastkilbride | 2:28.67 |
10. | Stuart COOK | (84) | Helensburgh | 2:29.56 |
11. | Gordon ANDERSON | (83) | Hamilton | 2:33.89 |
12. | Chris JONES | (85) | Blantyre | 2:38.46 |
13. | Craig FORREST | (85) | Co Glasgow | 2:40.41 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12/13 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:33.85 |
2. | Stuart HOUSTON | (89) | N Ayrshire | 2:37.55 |
3. | Fraser SIMPSON | (88) | Grangemouth | 2:42.14 |
4. | Alexander GORRIE | (88) | Kilmarnock | 2:58.12 |
5. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 2:58.27 |
6. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 3:01.04 |
7. | Brian DALGLEISH | (88) | Kilmarnock | 3:01.89 |
8. | Kris ROMER | (88) | Motherwell W | 3:03.72 |
Final BOYS 16/24 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 2:09.35 |
2. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 2:17.48 |
3. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 2:21.65 |
4. | Gordon SMART | (85) | Kirkintilloc | 2:23.18 |
5. | Richard FRASER | (84) | Ren 96 | 2:26.13 |
6. | Ross SIMPSON | (85) | Hamilton | 2:29.45 |
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS/UNDER 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Patrick TEVENAN | (90) | Kilmarnock | 2:48.73 |
2. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 2:56.52 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12/13 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:31.93 |
2. | Alexander GORRIE | (88) | Kilmarnock | 2:36.98 |
3. | Stuart HOUSTON | (89) | N Ayrshire | 2:38.66 |
4. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 2:39.45 |
5. | Fraser SIMPSON | (88) | Grangemouth | 2:40.88 |
6. | Jonathan NICOLL | (88) | Ren 96 | 2:42.22 |
7. | Euan GODON | (89) | Blantyre | 2:43.15 |
8. | Allister GRAHAM | (88) | Co Glasgow | 2:44.39 |
9. | Brian DALGLEISH | (88) | Kilmarnock | 2:44.42 |
10. | Ross MORTIMER | (89) | West Dumbart | 2:48.22 |
11. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 2:49.06 |
12. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 2:51.07 |
13. | Gavin WILLIAMS | (89) | Inverclyde | 2:52.16 |
14. | David SMITH | (88) | Blantyre | 2:52.21 |
15. | Ian MURRAY | (88) | Lanark | 2:52.28 |
16. | Sandy ORR | (88) | Motherwell W | 2:54.14 |
17. | Kris ROMER | (88) | Motherwell W | 2:55.00 |
18. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 2:56.20 |
19. | Graeme WILSON | (88) | Motherwell W | 2:59.04 |
20. | Lewis MACKLE | (89) | Cumbernauld | 3:04.57 |
21. | Tommy REILLY | (88) | Eastkilbride | 3:07.97 |
| Graeme WALLACE | (89) | Kilmarnock | DIS FI |
| Robin PARIS | (88) | Larkhall | DIS SA 5L. |
| William SYMINGTON | (89) | Cumbernauld | DIS T 4L. |
Heats BOYS 14/15 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Scott HOUSTON | (87) | N Ayrshire | 2:24.98 |
2. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 2:25.03 |
3. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 2:26.18 |
4. | Guy GRANT | (86) | Alloa | 2:26.74 |
5. | Ross BURGESS | (86) | Eastkilbride | 2:27.91 |
6. | Bruce GRAY | (86) | Sth Ayrshire | 2:28.32 |
7. | Iain OPRAY | (86) | Grangemouth | 2:28.91 |
8. | Taylor WAMBERG | (87) | Co Glasgow | 2:30.32 |
9. | Adam CARPENTER | (86) | Milngavie &b | 2:31.27 |
10. | Michael McCUE | (86) | Co Glasgow | 2:32.89 |
11. | Colin McDONALD | (87) | Cumbernauld | 2:33.71 |
12. | Euan McMILLAN | (87) | Co Glasgow | 2:33.89 |
13. | Conor MacGUIRE | (87) | Milngavie &b | 2:35.42 |
14. | Paul DENNEY | (87) | Eastkilbride | 2:36.62 |
15. | Stuart MURRAY | (87) | Hamilton | 2:36.96 |
16. | Graeme GORDON | (87) | Ren 96 | 2:37.68 |
17. | Christopher BOLES | (86) | Sth Ayrshire | 2:38.31 |
18. | David CHANDLER | (87) | West Dumbart | 2:39.39 |
19. | Stephen BINNIE | (86) | Falkirk | 2:40.11 |
20. | Mark GILLIES | (86) | Dollar | 2:40.55 |
21. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 2:40.92 |
22. | Paul DUNCAN | (87) | Kirkintilloc | 2:41.98 |
23. | Jonathan BORLAND | (86) | Alloa | 2:48.68 |
| Craig CONVOY | (87) | Bo'ness | DIS T 4L. |
| Andrew ROGER | (86) | West Dumbart | DIS T 4L. |
| George BAIRD | (87) | Blantyre | DIS T 5L. |
| Graeme LYONS | (86) | West Dumbart | DIS T 5L. |
Final BOYS 14/15 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Guy GRANT | (86) | Alloa | 2:20.70 |
2. | Scott HOUSTON | (87) | N Ayrshire | 2:21.33 |
3. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 2:21.88 |
4. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 2:27.98 |
5. | Bruce GRAY | (86) | Sth Ayrshire | 2:29.73 |
6. | Ross BURGESS | (86) | Eastkilbride | 2:31.94 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12/13 YEARS 400m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 5:28.47 |
2. | Stuart HOUSTON | (89) | N Ayrshire | 5:36.44 |
3. | Fraser SIMPSON | (88) | Grangemouth | 5:36.48 |
4. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 5:44.62 |
5. | Ian MURRAY | (88) | Lanark | 5:45.65 |
6. | Jonathan NICOLL | (88) | Ren 96 | 5:46.64 |
7. | Allister GRAHAM | (88) | Co Glasgow | 5:49.42 |
8. | David SMITH | (88) | Blantyre | 5:50.23 |
9. | Euan GODON | (89) | Blantyre | 5:58.03 |
10. | Andrew DONALDSON | (88) | Alloa | 6:16.69 |
11. | Gavin WILLIAMS | (89) | Inverclyde | 6:20.75 |
12. | Jason MacINTOSH | (88) | Co Glasgow | 6:26.08 |
13. | William SYMINGTON | (89) | Cumbernauld | 6:33.76 |
| Malcolm GALL | (89) | Alloa | DIS SA 1L. |
| Kris ROMER | (88) | Motherwell W | DIS T 12L. |
Heats GIRLS 16/24 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 1:00.75 |
2. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 1:01.12 |
3. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 1:01.49 |
4. | Laura WILSON | (85) | Stirling | 1:02.54 |
5. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 1:04.01 |
6. | Louise BLOOMER | (85) | Co Glasgow | 1:04.38 |
7. | Sinead ROWNEY | (83) | Cumbernauld | 1:04.54 |
8. | Gail ANDERSON | (83) | Cumbernauld | 1:05.81 |
9. | Laura TAVENDALE | (83) | Cumbernauld | 1:06.03 |
10. | Kerry MARTIN | (85) | Dunoon | 1:06.04 |
11. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 1:06.09 |
12. | Gillian McNAUGHT | (85) | N Ayrshire | 1:06.60 |
13. | Aileen JESS | (85) | Cumbernauld | 1:06.71 |
14. | Jennifer KYLE | (84) | Ren 96 | 1:07.50 |
15. | Jenni RIACH | (84) | Milngavie &b | 1:07.85 |
16. | Gillian YATES | (85) | Kirkintilloc | 1:07.89 |
17. | Kathryn MARSHALL | (84) | Kirkintilloc | 1:07.99 |
18. | Lisa ANDERSON | (85) | Stirling | 1:09.14 |
19. | Vicki HEWITT | (84) | Eastkilbride | 1:09.33 |
20. | Claire BEATTIE | (83) | Scotia | 1:09.45 |
21. | Hazel POLLOCK | (83) | Hamilton | 1:10.35 |
| Sarah HENDERSON | (84) | Stirling | DIS ST |
Final GIRLS 16/24 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 1:00.73 |
2. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 1:01.05 |
3. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 1:01.35 |
4. | Laura WILSON | (85) | Stirling | 1:02.33 |
5. | Louise BLOOMER | (85) | Co Glasgow | 1:03.89 |
6. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 1:04.61 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 16/24 YEARS 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 4:27.43 |
2. | Kelly HAMILL | (85) | Stirling | 4:30.58 |
3. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 4:33.30 |
4. | Laura WILSON | (85) | Stirling | 4:50.97 |
5. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 4:51.87 |
6. | Jennifer KYLE | (84) | Ren 96 | 4:54.59 |
7. | Sinead ROWNEY | (83) | Cumbernauld | 4:58.50 |
8. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 4:59.55 |
9. | Jenni RIACH | (84) | Milngavie &b | 5:00.20 |
10. | Gillian YATES | (85) | Kirkintilloc | 5:11.63 |
| Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | DIS ST |
| Gail ANDERSON | (83) | Cumbernauld | DIS ST |
Heats (Declared Winners) GIRLS 14/15 YEARS 800m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Ashton BOWMAN | (87) | Alloa | 9:29.30 |
2. | Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | 9:42.71 |
3. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 9:55.55 |
4. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 9:56.22 |
5. | Sinead DOHERTY | (86) | Co Glasgow | 9:56.23 |
6. | Anna McILWRAITH | (86) | Cumbernauld | 10:01.75 |
7. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 10:02.81 |
8. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 10:04.67 |
9. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 10:12.56 |
10. | Karen HAY | (86) | Cumbernauld | 10:14.35 |
11. | Pauline HEPBURN | (86) | Co Glasgow | 10:14.53 |
12. | Jenny MITCHELL | (87) | Cumbernauld | 10:17.69 |
13. | Lynne McKERLIE | (86) | Inverclyde | 10:18.36 |
14. | Jackie McNEIL | (87) | Co Glasgow | 10:26.97 |
15. | Sarah CAMPBELL | (86) | Lanark | 10:29.17 |
16. | Stephanie CARBERRY | (87) | Blantyre | 10:33.67 |
17. | Kathleen BENNETT | (86) | Kilmarnock | 11:10.96 |
Heats GIRLS 16/24 YEARS 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Sally PEARCE | (85) | Cumbernauld | 35.18 |
2. | Jennifer BAND | (85) | Stirling | 35.47 |
3. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 35.98 |
4. | Louise BLOOMER | (85) | Co Glasgow | 37.57 |
5. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 38.11 |
6. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 39.09 |
7. | Arlene WILSON | (85) | Motherwell W | 39.24 |
8. | Gillian McNAUGHT | (85) | N Ayrshire | 39.46 |
Final GIRLS 16/24 YEARS 50m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Jennifer BAND | (85) | Stirling | 35.39 |
2. | Sally PEARCE | (85) | Cumbernauld | 35.51 |
3. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 36.27 |
4. | Louise BLOOMER | (85) | Co Glasgow | 37.11 |
5. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 37.43 |
6. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 38.97 |
Heats GIRLS 11 YEARS/UNDER 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 1:23.18 |
2. | Judi HUMPHRIES | (90) | Co Glasgow | 1:24.42 |
3. | Kirsty RAMSEY | (90) | Grangemouth | 1:26.26 |
4. | Gayle BIGGART | (90) | Ren 96 | 1:31.27 |
5. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 1:31.88 |
6. | Diane DOCHERTY | (90) | Sth Ayrshire | 1:34.43 |
7. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 1:38.23 |
8. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 1:40.46 |
9. | Anna Rosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 1:41.76 |
10. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 1:48.28 |
| Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | DIS SA 3L. |
Final GIRLS 11 YEARS/UNDER 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 1:19.86 |
2. | Judi HUMPHRIES | (90) | Co Glasgow | 1:21.58 |
3. | Kirsty RAMSEY | (90) | Grangemouth | 1:26.75 |
4. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 1:31.98 |
5. | Diane DOCHERTY | (90) | Sth Ayrshire | 1:33.06 |
6. | Gayle BIGGART | (90) | Ren 96 | 1:33.25 |
Heats GIRLS 16/24 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 2:23.64 |
2. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 2:26.54 |
3. | Louise BLOOMER | (85) | Co Glasgow | 2:40.18 |
4. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 2:40.70 |
5. | Hazel POLLOCK | (83) | Hamilton | 2:47.99 |
6. | Jennifer KYLE | (84) | Ren 96 | 2:48.37 |
7. | Catriona STRACHAN | (84) | Lanark | 2:49.63 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12/13 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Julie WILLIAMS | (88) | Ren 96 | 2:41.61 |
2. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 2:53.58 |
3. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 2:57.17 |
4. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 2:59.36 |
5. | Jessica ALEXANDER | (88) | N Ayrshire | 3:00.14 |
6. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 3:00.49 |
7. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 3:05.09 |
8. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 3:05.97 |
9. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 3:07.13 |
10. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 3:14.78 |
11. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 3:17.41 |
| Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | DIS T 7L. |
Final GIRLS 16/24 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 2:22.57 |
2. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 2:25.45 |
3. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 2:36.36 |
4. | Louise BLOOMER | (85) | Co Glasgow | 2:37.34 |
5. | Hazel POLLOCK | (83) | Hamilton | 2:49.06 |
6. | Jennifer KYLE | (84) | Ren 96 | 2:49.64 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 11yrs/UNDER 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Judi HUMPHRIES | (90) | Co Glasgow | 2:50.44 |
2. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 2:50.74 |
3. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 2:52.33 |
4. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 2:55.71 |
5. | Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | 2:55.88 |
6. | Daniela MAZZONI | (90) | Ren 96 | 3:00.45 |
7. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 3:04.79 |
8. | Alana GRAHAM | (90) | Cumbernauld | 3:05.70 |
9. | Lauren CLANCY | (90) | Sth Ayrshire | 3:05.94 |
10. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 3:15.34 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12/13 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Julie WILLIAMS | (88) | Ren 96 | 2:33.61 |
2. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 2:36.14 |
3. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 2:38.44 |
4. | Linsay FORRESTER | (88) | Scotia | 2:41.27 |
5. | Sarah CARR | (88) | Ren 96 | 2:42.56 |
6. | Hayley LAMB | (89) | Scotia | 2:43.44 |
7. | Siobhan MOONEY | (88) | Motherwell W | 2:46.34 |
8. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 2:47.04 |
9. | Laura JEFFREY | (88) | Renfrew Bath | 2:47.75 |
10. | Laura CAMPBELL | (88) | Cumbernauld | 2:48.05 |
11. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 2:49.07 |
12. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 2:49.45 |
13. | Alison O'PREY | (88) | Co Glasgow | 2:49.48 |
14. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 2:49.61 |
15. | Kirsten MURRAY | (88) | Cumbernauld | 2:49.80 |
16. | Laura CUNNINGHAM | (88) | Blantyre | 2:50.78 |
17. | Emma TURNBULL | (88) | Grangemouth | 2:52.06 |
18. | Jessica ALEXANDER | (88) | N Ayrshire | 2:52.60 |
19. | Simone HOY | (88) | Kilmarnock | 2:52.79 |
20. | Kay ARMSTRONG | (88) | Grangemouth | 2:53.27 |
21. | Karina RYAN | (88) | Kilmarnock | 2:54.67 |
22. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 2:55.24 |
23. | Katie BALMER | (88) | Cumbernauld | 2:56.04 |
24. | Melissa MOYES | (88) | Blantyre | 2:57.19 |
25. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 2:57.30 |
26. | Kara TAIT | (88) | Kilmarnock | 2:58.05 |
27. | Cheryl PERCIVAL | (88) | Inverclyde | 2:58.59 |
28. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 2:58.70 |
29. | Eva LAMONT | (89) | West Dumbart | 3:00.02 |
30. | Laura SMITH | (88) | Eastkilbride | 3:02.62 |
31. | Rachel BOLES | (89) | Sth Ayrshire | 3:03.18 |
32. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 3:05.03 |
33. | Kayleigh BRODIE | (88) | Hamilton | 3:06.36 |
Heats GIRLS 14/15 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 2:34.33 |
2. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 2:35.38 |
3. | Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | 2:36.04 |
4. | Katie SMITH | (86) | Milngavie &b | 2:36.38 |
5. | Laura GODON | (87) | Blantyre | 2:37.84 |
6. | Sinead DOHERTY | (86) | Co Glasgow | 2:38.60 |
7. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 2:38.69 |
8. | Vikki SMITH | (86) | Eastkilbride | 2:38.72 |
9. | Ashton BOWMAN | (87) | Alloa | 2:38.74 |
10. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 2:38.77 |
11. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 2:40.13 |
12. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 2:40.47 |
13. | Crystal CHESTERS | (86) | Dumfries | 2:40.75 |
14. | Pauline HEPBURN | (86) | Co Glasgow | 2:40.90 |
15. | Ashleigh ARMSTRONG | (86) | Co Glasgow | 2:42.73 |
16. | Laura DYER | (87) | Larkhall | 2:42.84 |
17. | Deborah STEWART | (86) | Cumbernauld | 2:42.88 |
18. | Lynne McKERLIE | (86) | Inverclyde | 2:43.49 |
19. | Roslin HENDERSON | (87) | Stirling | 2:43.54 |
20. | Victoria KAY | (86) | West Dumbart | 2:43.56 |
21. | Jackie McNEIL | (87) | Co Glasgow | 2:43.94 |
22. | Sarah CAMPBELL | (86) | Lanark | 2:44.48 |
23. | Stephanie CARBERRY | (87) | Blantyre | 2:45.82 |
24. | Jenny MITCHELL | (87) | Cumbernauld | 2:47.48 |
25. | Rhona FRASER | (86) | West Dumbart | 2:47.94 |
26. | Amy GARDINER | (86) | Eastkilbride | 2:48.30 |
27. | Stephanie WATTERS | (86) | Motherwell W | 2:49.59 |
28. | Ashley McDOWALL | (87) | Stirling | 2:50.09 |
29. | Laurie McFARLANE | (87) | Co Glasgow | 2:50.35 |
30. | Fiona MADSEN | (87) | N Ayrshire | 2:50.71 |
31. | Lucie BROWNING | (87) | Lanark | 2:51.55 |
32. | Colette GARSIDE | (87) | Eastkilbride | 2:53.68 |
33. | Lianne CLARK | (86) | West Dumbart | 2:55.08 |
34. | Nikki FINLAYSON | (86) | Ren 96 | 2:55.38 |
35. | Kirsty TAGGART | (86) | Motherwell W | 2:55.39 |
36. | Arlene STEWART | (86) | Lanark | 2:56.75 |
37. | Emma STEWART | (87) | West Dumbart | 2:57.31 |
38. | Lynsay MILLIKEN | (87) | West Dumbart | 3:00.86 |
39. | Laura McCLUSKEY | (87) | West Dumbart | 3:03.31 |
| Vicky CROFT | (86) | Alloa | DIS T 1L. |
| Claire McLAUCHLAN | (87) | Scotia | DIS T 2L. |
| Kirsten SHORT | (86) | Milngavie &b | DIS T 5L. |
Final GIRLS 14/15 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 2:33.23 |
2. | Katie SMITH | (86) | Milngavie &b | 2:36.49 |
3. | Laura GODON | (87) | Blantyre | 2:37.41 |
3. | Sinead DOHERTY | (86) | Co Glasgow | 2:37.41 |
5. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 2:38.34 |
| Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | DIS ST |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12/13 YEARS 400m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Julie WILLIAMS | (88) | Ren 96 | 5:18.99 |
2. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 5:28.61 |
3. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 5:36.92 |
4. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 5:50.38 |
5. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 5:53.72 |
6. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 5:54.37 |
7. | Siobhan MOONEY | (88) | Motherwell W | 5:58.59 |
8. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 6:04.24 |
9. | Laura CUNNINGHAM | (88) | Blantyre | 6:05.44 |
10. | Laura CAMPBELL | (88) | Cumbernauld | 6:07.92 |
11. | Katie BALMER | (88) | Cumbernauld | 6:12.47 |
12. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 6:14.86 |
13. | Karina RYAN | (88) | Kilmarnock | 6:19.02 |
14. | Laura SMITH | (88) | Eastkilbride | 6:24.84 |
15. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 6:25.65 |
| Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | DIS T 6L. |
Scottish Swim Meet
Results Service