Heats MENS 16/24 YEARS 4x2L. F.T
1. | Co Glasgow | (84) | | 1:42.34 |
2. | West Dumbarton | (84) | | 1:43.92 |
3. | East Kilbride "B" | (84) | | 1:44.55 |
4. | REN 96 | (84) | | 1:44.72 |
5. | Dumfries Dolphins | (84) | | 1:45.95 |
6. | Bo'ness ASC | (84) | | 1:48.13 |
7. | Blantyre ASC | (84) | | 1:48.32 |
8. | Helensburgh ASC | (84) | | 1:48.90 |
9. | Hamilton Baths ASC | (84) | | 1:52.54 |
10. | Scotia | (84) | | 1:55.67 |
Top of Page
Final MENS 16/24 YEARS 4x2L. F.T
1. | REN 96 | (84) | | 1:40.61 |
2. | Co Glasgow | (84) | | 1:42.26 |
3. | West Dumbarton | (84) | | 1:43.46 |
4. | East Kilbride "B" | (84) | | 1:43.85 |
5. | Dumfries Dolphins | (84) | | 1:47.35 |
6. | Bo'ness ASC | (84) | | 1:47.88 |
Top of Page
Heats WOMENS 16/24 YEARS 4x2L. F.T
1. | Co Glasgow "Blue" | (84) | | 1:57.50 |
2. | Dumfries Dolphins | (84) | | 1:57.95 |
3. | REN 96 | (84) | | 1:58.07 |
4. | Milngavie & Bearsden | (84) | | 1:59.13 |
5. | Cumbernauld ASC | (84) | | 2:01.35 |
6. | East Kilbride ASC | (84) | | 2:02.32 |
7. | Blantyre ASC | (84) | | 2:06.91 |
Top of Page
Final WOMENS 16/24 YEARS 4x2L. F.T
1. | Co Glasgow "Blue" | (84) | | 1:55.57 |
2. | REN 96 | (84) | | 1:56.23 |
3. | Dumfries Dolphins | (84) | | 1:57.10 |
4. | Milngavie & Bearsden | (84) | | 1:59.53 |
5. | Cumbernauld ASC | (84) | | 2:01.86 |
6. | East Kilbride ASC | (84) | | 2:03.61 |
Top of Page
Heats BOYS 16/24 YEARS 100m.FREESTYLE
1. | Alasdair HALL | (84) | West Dumbart | 54.02 |
2. | Derrick PORTER | (81) | Bo'ness | 54.21 |
3. | Robert HALL | (81) | West Dumbart | 54.49 |
4. | Christopher GRABHAM | (82) | Ren 96 | 54.63 |
5. | Robbie HAYTON | (83) | Ren 96 | 54.76 |
6. | Alastair PURDIE | (83) | Dumfries | 54.82 |
7. | Chris BRANNAN | (84) | Co Glasgow | 55.45 |
8. | Matthew BLACKWOOD | (83) | N Ayrshire | 55.74 |
9. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 56.13 |
10. | Kris WILSON | (81) | Cumbernauld | 56.26 |
11. | Alasdair FRONDIGOUN | (84) | Co Glasgow | 57.18 |
12. | Angus MACDONALD | (81) | Ren 96 | 57.38 |
13. | Colin STEWART | (82) | Eastkilbride | 57.53 |
14. | Alan ROBB | (84) | Ren 96 | 57.69 |
15. | Ross NEWTON | (83) | Dumfries | 57.74 |
16. | Paul CARRUTH | (83) | Co Glasgow | 57.95 |
17. | Richard FRASER | (84) | Ren 96 | 58.27 |
18. | Ewan MULHERN | (81) | S Ayrshire | 58.36 |
19. | Robert MAYOR | (83) | Eastkilbride | 58.46 |
20. | Lewis GALL | (84) | Alloa | 58.54 |
21. | David PETTIFOR | (81) | Co Glasgow | 58.68 |
22. | Daniel CLARE | (82) | Bo'ness | 59.02 |
23. | Gary KEMP | (84) | Ren 96 | 59.07 |
24. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 59.10 |
25. | Michael WOOD | (84) | Grangemouth | 59.28 |
26. | Greig RICHARDSON | (84) | Co Glasgow | 59.35 |
27. | Chris FOLEY | (82) | Kirkintilloc | 59.37 |
28. | Andrew HUNTER | (82) | Dumfries | 59.38 |
29. | Scott KIMM | (84) | Hamilton | 59.80 |
30. | Stuart McINTYRE | (76) | Renfrew Bath | 1:00.04 |
31. | Jonathan CAMPBELL | (84) | Ren 96 | 1:00.12 |
32. | Marc McVIE | (84) | Eastkilbride | 1:00.33 |
33. | Chris MILLER | (84) | Cumbernauld | 1:00.39 |
34. | Neil YOUNG | (84) | Alloa | 1:00.42 |
35. | Grant McGEOCH | (82) | Ren 96 | 1:00.69 |
36. | Ross MARTIN | (82) | Eastkilbride | 1:00.91 |
37. | Graeme WRIGHT | (83) | Alloa | 1:01.03 |
38. | Graham POW | (84) | Bo'ness | 1:01.52 |
39. | Kenny WARD | (84) | Cumbernauld | 1:02.69 |
Top of Page
Final BOYS 16/24 YEARS 100m.FREESTYLE
1. | Alasdair HALL | (84) | West Dumbart | 53.87 |
2. | Derrick PORTER | (81) | Bo'ness | 54.04 |
3. | Robbie HAYTON | (83) | Ren 96 | 54.79 |
4. | Christopher GRABHAM | (82) | Ren 96 | 54.87 |
5. | Robert HALL | (81) | West Dumbart | 55.15 |
6. | Alastair PURDIE | (83) | Dumfries | 55.50 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 16/24 YEARS 400m.FREESTYLE
1. | Christopher GRABHAM | (82) | Ren 96 | 4:10.43 |
2. | Robbie HAYTON | (83) | Ren 96 | 4:15.72 |
3. | Alastair PURDIE | (83) | Dumfries | 4:16.97 |
4. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 4:20.77 |
5. | Colin STEWART | (82) | Eastkilbride | 4:21.29 |
6. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 4:25.48 |
7. | Daniel CLARE | (82) | Bo'ness | 4:25.52 |
8. | Richard FRASER | (84) | Ren 96 | 4:26.26 |
9. | Neil YOUNG | (84) | Alloa | 4:28.21 |
10. | Robert MAYOR | (83) | Eastkilbride | 4:28.88 |
11. | Grant McGEOCH | (82) | Ren 96 | 4:29.23 |
12. | Scott KIMM | (84) | Hamilton | 4:30.68 |
13. | Ross MARTIN | (82) | Eastkilbride | 4:30.99 |
14. | Martin FEELEY | (84) | Milngavie &b | 4:31.00 |
15. | Angus MACDONALD | (81) | Ren 96 | 4:31.10 |
16. | Kris WILSON | (81) | Cumbernauld | 4:32.18 |
17. | David PETTIFOR | (81) | Co Glasgow | 4:33.21 |
18. | Greig RICHARDSON | (84) | Co Glasgow | 4:34.03 |
19. | Alasdair FRONDIGOUN | (84) | Co Glasgow | 4:34.24 |
20. | Graham POW | (84) | Bo'ness | 4:39.66 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 14/15 YEARS 1500m.FREESTYLE
1. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 17:28.88 |
2. | Stuart SMITH | (85) | Cumbernauld | 17:37.97 |
3. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 17:46.59 |
4. | Richard EATON | (85) | Dollar | 17:52.74 |
5. | Gordon SMART | (85) | Kirkintilloc | 18:02.48 |
6. | Steven STEWART | (86) | Stirling | 18:09.89 |
7. | Richard WARD | (85) | Blantyre | 18:26.78 |
8. | Andrew PURDIE | (85) | Dumfries | 18:26.82 |
9. | Guy GRANT | (86) | Alloa | 18:40.41 |
10. | Chris JONES | (85) | Blantyre | 18:45.42 |
11. | Andrew WILLIAMSON | (85) | Co Glasgow | 18:48.52 |
12. | Barry MONCRIEF | (85) | Cumbernauld | 19:46.71 |
Top of Page
Heats BOYS 16/24 YEARS 50m.BREASTSTROKE
1. | Alasdair HALL | (84) | West Dumbart | 30.84 |
2. | Robert HALL | (81) | West Dumbart | 31.17 |
3. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 31.63 |
4. | David WILKIE | (82) | Cumbernauld | 31.69 |
5. | Ross MARTIN | (82) | Eastkilbride | 32.16 |
6. | Craig FREELAND | (81) | Eastkilbride | 32.23 |
7. | Chris BRANNAN | (84) | Co Glasgow | 32.29 |
8. | Ross NEWTON | (83) | Dumfries | 32.42 |
9. | Kris WILSON | (81) | Cumbernauld | 32.62 |
10. | Robert MAYOR | (83) | Eastkilbride | 32.72 |
11. | Christopher GRABHAM | (82) | Ren 96 | 32.79 |
12. | Lewis GALL | (84) | Alloa | 33.28 |
13. | Gary LYONS | (84) | West Dumbart | 33.67 |
14. | Stuart GRAHAM | (83) | N Ayrshire | 34.00 |
15. | Greg SIBBALD | (84) | Bo'ness | 34.06 |
16. | Paul CARRUTH | (83) | Co Glasgow | 34.28 |
16. | Alasdair FRONDIGOUN | (84) | Co Glasgow | 34.28 |
18. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 34.54 |
19. | Daniel CLARE | (82) | Bo'ness | 34.56 |
20. | David MUIR | (83) | Co Glasgow | 34.81 |
21. | Michael KEAN | (82) | S Ayrshire | 34.87 |
22. | Gary KEMP | (84) | Ren 96 | 35.26 |
23. | Craig BARRIE | (84) | Helensburgh | 35.35 |
24. | Donald WILSON | (81) | N Ayrshire | 35.46 |
25. | Grant McGEOCH | (82) | Ren 96 | 36.10 |
26. | Michael GILLESPIE | (84) | Ren 96 | 36.31 |
27. | Andrew FRASER | (82) | Ren 96 | 37.52 |
28. | Andrew FERGUSON | (84) | Scotia | 37.79 |
29. | Michael WOOD | (84) | Grangemouth | 37.83 |
30. | Alan DARROCH | (84) | Kilmarnock | 38.34 |
31. | Graham POW | (84) | Bo'ness | 39.13 |
Top of Page
Final BOYS 16/24 YEARS 50m.BREASTSTROKE
1. | Robert HALL | (81) | West Dumbart | 31.01 |
2. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 31.24 |
3. | David WILKIE | (82) | Cumbernauld | 31.49 |
4. | Alasdair HALL | (84) | West Dumbart | 31.54 |
5. | Craig FREELAND | (81) | Eastkilbride | 32.25 |
| Ross MARTIN | (82) | Eastkilbride | DIS ST |
Top of Page
Heats BOYS 11 YEARS/UNDER 100m.BUTTERFLY
1. | Stuart HOUSTON | (89) | N Ayrshire | 1:16.29 |
2. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 1:23.36 |
3. | Alistair BROWN | (89) | Grangemouth | 1:25.92 |
4. | Euan GODON | (89) | Blantyre | 1:26.30 |
5. | Patrick TEVENAN | (90) | Kilmarnock | 1:29.24 |
6. | Graeme WALLACE | (89) | Kilmarnock | 1:30.78 |
7. | Grant MENZIES | (89) | Cumbernauld | 1:31.37 |
8. | Ross MORTIMER | (89) | West Dumbart | 1:34.30 |
9. | Stuart REILLY | (89) | Grangemouth | 1:34.40 |
10. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 1:34.64 |
11. | Adrian SHIELDS | (89) | Helensburgh | 1:35.66 |
12. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 1:36.57 |
13. | Wm SYMINGTON | (89) | Cumbernauld | 1:38.41 |
14. | Lewis MACKLE | (89) | Cumbernauld | 1:39.92 |
15. | Gary DRUMMOND | (89) | N Ayrshire | 1:40.76 |
16. | Ewan CAMERON | (89) | S Ayrshire | 1:41.59 |
17. | Andrew CURRIE | (89) | Blantyre | 1:45.91 |
Top of Page
Final BOYS 11 YEARS/UNDER 100m.BUTTERFLY
1. | Stuart HOUSTON | (89) | N Ayrshire | 1:15.05 |
2. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 1:22.63 |
3. | Alistair BROWN | (89) | Grangemouth | 1:22.96 |
4. | Euan GODON | (89) | Blantyre | 1:28.91 |
5. | Patrick TEVENAN | (90) | Kilmarnock | 1:30.33 |
6. | Graeme WALLACE | (89) | Kilmarnock | 1:41.67 |
Top of Page
Heats BOYS 16/24 YEARS 200m.BUTTERFLY
1. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 2:18.18 |
2. | Ross MARTIN | (82) | Eastkilbride | 2:18.41 |
3. | Alasdair HALL | (84) | West Dumbart | 2:19.60 |
4. | Martin FEELEY | (84) | Milngavie &b | 2:19.66 |
5. | David WILKIE | (82) | Cumbernauld | 2:22.07 |
6. | Scott SIMPSON | (83) | Hamilton | 2:23.05 |
7. | Daniel CLARE | (82) | Bo'ness | 2:24.38 |
8. | Derek McGOWN | (84) | Eastkilbride | 2:27.65 |
9. | Richard FRASER | (84) | Ren 96 | 2:28.28 |
10. | Neil YOUNG | (84) | Alloa | 2:29.30 |
11. | Gordon ANDERSON | (83) | Hamilton | 2:30.25 |
12. | Chris FOLEY | (82) | Kirkintilloc | 2:32.68 |
13. | Alasdair FRONDIGOUN | (84) | Co Glasgow | 2:32.78 |
14. | Stuart COOK | (84) | Helensburgh | 2:37.06 |
15. | Angus MACDONALD | (81) | Ren 96 | 2:37.25 |
| Michael WOOD | (84) | Grangemouth | DIS T 2L. |
| Scott KIMM | (84) | Hamilton | DIS T 7L. |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 12/13 YEARS 200m.BUTTERFLY
1. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 2:26.42 |
2. | Scott HOUSTON | (87) | N Ayrshire | 2:35.50 |
3. | Taylor WAMBERG | (87) | Co Glasgow | 2:35.86 |
4. | Jimmy ORR | (87) | Co Glasgow | 2:43.73 |
5. | Barry ANDREWS | (87) | Co Glasgow | 2:46.20 |
6. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 2:49.67 |
7. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 2:52.78 |
8. | Andrew AVILA | (87) | Kirkintilloc | 2:53.43 |
9. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:53.71 |
10. | George BAIRD | (87) | Blantyre | 2:56.00 |
11. | Jonathan NICOLL | (88) | Co Glasgow | 2:56.70 |
12. | Paul DENNEY | (87) | Eastkilbride | 3:01.56 |
13. | Conor McGUIRE | (87) | Milngavie &b | 3:02.03 |
14. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 3:02.16 |
15. | Fraser SIMPSON | (88) | Grangemouth | 3:05.72 |
16. | Russell WHITE | (88) | Ren 96 | 3:07.27 |
17. | Nicholas SHIELDS | (88) | Co Glasgow | 3:13.32 |
| Euan McMILLAN | (87) | Co Glasgow | DIS T 1L. |
Top of Page
Final BOYS 16/24 YEARS 200m.BUTTERFLY
1. | Ciaran O'BRIEN | (80) | Ren 96 | 2:14.42 |
2. | David WILKIE | (82) | Cumbernauld | 2:17.04 |
3. | Ross MARTIN | (82) | Eastkilbride | 2:18.21 |
4. | Martin FEELEY | (84) | Milngavie &b | 2:19.67 |
5. | Alasdair HALL | (84) | West Dumbart | 2:22.53 |
6. | Scott SIMPSON | (83) | Hamilton | 2:23.15 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 11 YEARS/UNDER 200m.BACKSTROKE
1. | Stuart HOUSTON | (89) | N Ayrshire | 2:44.83 |
2. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 2:53.43 |
3. | Patrick TEVENAN | (90) | Kilmarnock | 2:59.89 |
4. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 3:01.50 |
5. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 3:06.36 |
6. | Grant MENZIES | (89) | Cumbernauld | 3:10.33 |
7. | Lewis MACKLE | (89) | Cumbernauld | 3:14.88 |
8. | Bruce McLINTOCK | (89) | Milngavie &b | 3:21.07 |
| Euan GODON | (89) | Blantyre | DIS T 2L. |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 12/13 YEARS 200m.BACKSTROKE
1. | Taylor WAMBERG | (87) | Co Glasgow | 2:24.63 |
2. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 2:31.02 |
3. | Colin McDONALD | (87) | Cumbernauld | 2:35.09 |
4. | Euan McMILLAN | (87) | Co Glasgow | 2:35.88 |
5. | Scott HOUSTON | (87) | N Ayrshire | 2:36.00 |
6. | Paul DENNEY | (87) | Eastkilbride | 2:38.94 |
7. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 2:40.46 |
8. | Barry ANDREWS | (87) | Co Glasgow | 2:41.60 |
9. | Martin BRANNAN | (87) | Co Glasgow | 2:41.65 |
10. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:44.53 |
11. | Kenneth MACLEOD | (87) | Dunoon | 2:44.83 |
12. | Jonathan NICOLL | (88) | Co Glasgow | 2:46.86 |
13. | Ross MARCHBANK | (87) | Dumfries | 2:47.80 |
14. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 2:48.50 |
15. | Callum SCULLION | (87) | Cumbernauld | 2:48.98 |
16. | Andrew AVILA | (87) | Kirkintilloc | 2:50.55 |
17. | Allister GRAHAM | (88) | Co Glasgow | 2:51.46 |
18. | Luke RICHARDSON | (87) | Co Glasgow | 2:51.65 |
19. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 2:51.77 |
20. | Michael JAMIESON | (88) | Scotia | 2:52.76 |
21. | George BAIRD | (87) | Blantyre | 2:53.26 |
22. | Craig CONVOY | (87) | Bo'ness | 2:53.32 |
23. | Alexander GORRIE | (88) | Kilmarnock | 2:55.35 |
24. | Russell WHITE | (88) | Ren 96 | 2:55.68 |
25. | Lawrence DAVIDSON | (87) | Scotia | 2:55.97 |
26. | Brian DALGLEISH | (88) | Kilmarnock | 2:58.00 |
27. | Finlay MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 3:00.33 |
28. | Scott PARTYKA | (88) | Scotia | 3:00.87 |
29. | Kris ROMER | (88) | Motherwell W | 3:02.95 |
30. | Colin NISBET | (87) | Scotia | 3:03.42 |
| Andrew RONALD | (88) | Scotia | DIS T 1L. |
| Fraser SIMPSON | (88) | Grangemouth | DIS T 2L. |
| Ross COYNE | (88) | Co Glasgow | DIS T 2L. |
| Gary DUFFY | (88) | West Dumbart | DIS T 4L. |
| Jimmy ORR | (87) | Co Glasgow | DIS T 5L. |
| Jamie GRIFFITHS | (88) | Bo'ness | DIS T 5L. |
Top of Page
Heats BOYS 14/15 YEARS 200m.IND.MEDLEY
1. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 2:18.14 |
2. | Richard WARD | (85) | Blantyre | 2:21.13 |
3. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 2:23.39 |
4. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 2:24.08 |
5. | Richard EATON | (85) | Dollar | 2:24.25 |
6. | Andrew MAYOR | (86) | Eastkilbride | 2:25.17 |
7. | Ross SIMPSON | (85) | Hamilton | 2:26.65 |
8. | Gordon SMART | (85) | Kirkintilloc | 2:27.43 |
9. | Lyle SIBBALD | (85) | Bo'ness | 2:28.22 |
10. | Jamie PARKINSON | (85) | Falkirk | 2:29.40 |
11. | Ewan BRAY | (85) | Helensburgh | 2:30.56 |
12. | Guy GRANT | (86) | Alloa | 2:30.66 |
13. | Grant TURNBULL | (85) | Grangemouth | 2:34.29 |
14. | Mark GILLIES | (86) | Dollar | 2:34.53 |
15. | Andrew ROGER | (86) | West Dumbart | 2:34.61 |
16. | David CAIRNCROSS | (85) | Eastkilbride | 2:35.07 |
17. | Chris JONES | (85) | Blantyre | 2:35.14 |
18. | Calum FERGUSON | (85) | Eastkilbride | 2:35.44 |
19. | Iain OPRAY | (86) | Grangemouth | 2:35.97 |
20. | Lewis GRANT | (86) | Kilmarnock | 2:36.03 |
21. | Robert NELSON | (85) | Co Glasgow | 2:36.21 |
22. | Andrew WILLIAMSON | (85) | Co Glasgow | 2:36.49 |
23. | Steven WATT | (85) | Blantyre | 2:36.71 |
24. | Graeme LYONS | (86) | West Dumbart | 2:36.97 |
25. | Stuart SMITH | (85) | Cumbernauld | 2:37.09 |
26. | Adam FULTON | (85) | Ren 96 | 2:37.35 |
27. | Christopher MILLER | (86) | Hamilton | 2:37.61 |
28. | Stewart PRENTICE | (85) | S Ayrshire | 2:37.92 |
29. | Craig FORREST | (85) | Co Glasgow | 2:39.61 |
30. | David SCOTT | (85) | Larkhall | 2:41.08 |
31. | Melville STEWART | (85) | Hamilton | 2:41.60 |
32. | Christopher CONNELL | (86) | Ren 96 | 2:43.78 |
33. | Andrew DEANS | (85) | N Ayrshire | 2:43.87 |
34. | Ross BURGESS | (86) | Eastkilbride | 2:44.55 |
35. | Mark FLYNN | (86) | West Dumbart | 2:45.49 |
| Barry MONCRIEF | (85) | Cumbernauld | DIS T 2L. |
Top of Page
Final BOYS 14/15 YEARS 200m.IND.MEDLEY
1. | Craig HOUSTON | (85) | N Ayrshire | 2:15.63 |
2. | Richard WARD | (85) | Blantyre | 2:20.22 |
3. | Andrew McKIE | (85) | Co Glasgow | 2:23.31 |
4. | Bryan WRIGHT | (85) | Alloa | 2:23.39 |
5. | Andrew MAYOR | (86) | Eastkilbride | 2:26.10 |
| Ross Simpson | (85) | Hamilton | DIS T 4L. |
Top of Page
Heats (Declared Winners) BOYS 12/13 YEARS 400m.IND.MEDLEY
1. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 5:14.92 |
2. | Taylor WAMBERG | (87) | Co Glasgow | 5:19.85 |
3. | Euan McMILLAN | (87) | Co Glasgow | 5:29.92 |
4. | Scott HOUSTON | (87) | N Ayrshire | 5:32.16 |
5. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 5:32.23 |
6. | Graeme GORDON | (87) | Ren 96 | 5:33.07 |
7. | Barry ANDREWS | (87) | Co Glasgow | 5:39.82 |
8. | Colin McDONALD | (87) | Cumbernauld | 5:41.31 |
9. | Jimmy ORR | (87) | Co Glasgow | 5:42.00 |
10. | Paul DENNEY | (87) | Eastkilbride | 5:44.04 |
11. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 5:53.21 |
12. | Jonathan NICOLL | (88) | Co Glasgow | 5:56.94 |
13. | George BAIRD | (87) | Blantyre | 6:00.37 |
14. | Conor McGUIRE | (87) | Milngavie &b | 6:03.50 |
15. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 6:06.95 |
16. | Stuart McDOUGALL | (87) | Ren 96 | 6:10.45 |
17. | Russell WHITE | (88) | Ren 96 | 6:12.12 |
18. | Fraser SIMPSON | (88) | Grangemouth | 6:13.88 |
19. | Allister GRAHAM | (88) | Co Glasgow | 6:15.25 |
20. | Nicholas SHIELDS | (88) | Co Glasgow | 6:17.30 |
21. | David BROWN | (88) | Cumbernauld | 6:26.16 |
| Kenneth MACLEOD | (87) | Dunoon | DIS SL 3L. |
Top of Page
Heats GIRLS 16/24 YEARS 100m.FREESTYLE
1. | Lydia ROWBURY | (84) | Scotia | 1:01.55 |
2. | Pamela GILMOUR | (82) | Milngavie &b | 1:02.04 |
3. | Gillian McFADYEN | (81) | Ren 96 | 1:02.30 |
4. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 1:02.75 |
5. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 1:03.15 |
6. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 1:03.37 |
7. | Lauren CURRIE | (84) | Lanark | 1:04.38 |
8. | Gail ANDERSON | (83) | Cumbernauld | 1:04.64 |
9. | Kay BROTHERSTON | (83) | Dumfries | 1:04.87 |
10. | Ruth AITKEN | (84) | Eastkilbride | 1:05.16 |
11. | Lesley KACZYNSKA | (83) | Milngavie &b | 1:05.55 |
12. | Laura TAVENDALE | (83) | Cumbernauld | 1:05.59 |
13. | Jennifer SMITH | (84) | Ren 96 | 1:05.83 |
14. | Laura MARSHALL | (84) | Cumbernauld | 1:05.96 |
15. | Jenni RIACH | (84) | Milngavie &b | 1:06.05 |
16. | Hazel POLLOCK | (83) | Hamilton | 1:06.17 |
17. | Jane PROUDFOOT | (84) | Dumfries | 1:06.21 |
18. | Joanne FERGUSON | (84) | Milngavie &b | 1:06.31 |
19. | Gillian HERON | (84) | Eastkilbride | 1:06.71 |
20. | Kirsty JONES | (83) | Blantyre | 1:06.80 |
21. | Catriona STRACHAN | (84) | Lanark | 1:07.04 |
22. | Sarah BLACKWOOD | (81) | N Ayrshire | 1:07.24 |
23. | Sinead ROWNEY | (83) | Eastkilbride | 1:07.38 |
24. | Jillian TONER | (84) | Scotia | 1:07.70 |
25. | Vicki HEWITT | (84) | Eastkilbride | 1:08.01 |
26. | Lyndsey DICK | (84) | S Ayrshire | 1:08.35 |
27. | Debbie TAYLOR | (84) | Eastkilbride | 1:08.61 |
28. | Claire BEATTIE | (83) | Scotia | 1:10.42 |
29. | Jill STEVENSON | (83) | Scotia | 1:10.51 |
30. | Pamela FAIRCLOUGH | (84) | Eastkilbride | 1:11.04 |
Top of Page
Final GIRLS 16/24 YEARS 100m.FREESTYLE
1. | Pamela GILMOUR | (82) | Milngavie &b | 1:01.64 |
2. | Lydia ROWBURY | (84) | Scotia | 1:01.79 |
3. | Gillian McFADYEN | (81) | Ren 96 | 1:01.92 |
4. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 1:02.27 |
5. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 1:03.82 |
6. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 1:04.22 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 16/24 YEARS 400m.FREESTYLE
1. | Gillian McFADYEN | (81) | Ren 96 | 4:34.18 |
2. | Pamela GILMOUR | (82) | Milngavie &b | 4:36.59 |
3. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 4:40.72 |
4. | Gail ANDERSON | (83) | Cumbernauld | 4:41.41 |
5. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 4:42.03 |
6. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 4:43.07 |
7. | Lesley KACZYNSKA | (83) | Milngavie &b | 4:44.95 |
8. | Lydia ROWBURY | (84) | Scotia | 4:45.86 |
9. | Jennifer SMITH | (84) | Ren 96 | 4:51.19 |
10. | Jenni RIACH | (84) | Milngavie &b | 4:52.07 |
11. | Hazel POLLOCK | (83) | Hamilton | 4:54.54 |
12. | Gillian HERON | (84) | Eastkilbride | 4:54.96 |
13. | Ruth AITKEN | (84) | Eastkilbride | 4:55.03 |
14. | Joanne FERGUSON | (84) | Milngavie &b | 5:03.00 |
15. | Vicki HEWITT | (84) | Eastkilbride | 5:09.13 |
16. | Sarah BLACKWOOD | (81) | N Ayrshire | 5:11.92 |
17. | Debbie TAYLOR | (84) | Eastkilbride | 5:14.97 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 14/15 YEARS 800m.FREESTYLE
1. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 9:18.98 |
2. | Claire McEVINNEY | (85) | Milngavie &b | 9:44.97 |
3. | Lynsey KIDD | (85) | Co Glasgow | 9:45.06 |
4. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 10:00.45 |
5. | Natalie WARD | (85) | Co Glasgow | 10:00.65 |
6. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 10:01.40 |
7. | Louise BLOOMER | (85) | Co Glasgow | 10:02.32 |
8. | Sheryl BROWN | (86) | Co Glasgow | 10:02.35 |
9. | Hayley BOYD | (86) | Bellshill | 10:11.50 |
10. | Crystal CHESTERS | (86) | Dumfries | 10:13.56 |
11. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 10:14.23 |
12. | Rhona FRASER | (86) | West Dumbart | 10:19.65 |
13. | Karen HAY | (86) | Cumbernauld | 10:25.88 |
14. | Aileen JESS | (85) | Dumfries | 10:30.22 |
15. | Sally PEARCE | (85) | Cumbernauld | 10:32.26 |
16. | Helen MURRAY | (85) | Lanark | 10:32.30 |
17. | Victoria KAY | (86) | West Dumbart | 10:38.56 |
18. | Sarah CAMPBELL | (86) | Lanark | 10:40.09 |
Top of Page
Heats GIRLS 16/24 YEARS 50m.BREASTSTROKE
1. | Jenny YOUNG | (83) | Cumbernauld | 36.69 |
2. | Gillian McFADYEN | (81) | Ren 96 | 37.93 |
3. | Ruth AITKEN | (84) | Eastkilbride | 38.67 |
3. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 38.67 |
5. | Jennifer SMITH | (84) | Ren 96 | 38.84 |
6. | Christine HOWIE | (83) | N Ayrshire | 39.09 |
7. | Nicola MARTIN | (76) | Dumfries | 39.16 |
8. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 39.59 |
9. | Debbie TAYLOR | (84) | Eastkilbride | 40.00 |
10. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 40.04 |
11. | Iona SIMPSON | (83) | Kirkintilloc | 42.13 |
| Pamela FAIRCLOUGH | (84) | Eastkilbride | DIS ST |
Top of Page
Final GIRLS 16/24 YEARS 50m.BREASTSTROKE
1. | Jenny YOUNG | (83) | Cumbernauld | 37.07 |
2. | Gillian McFADYEN | (81) | Ren 96 | 37.39 |
3. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 38.23 |
4. | Ruth AITKEN | (84) | Eastkilbride | 38.40 |
5. | Jennifer SMITH | (84) | Ren 96 | 38.51 |
6. | Christine HOWIE | (83) | N Ayrshire | 39.40 |
Top of Page
Heats GIRLS 11 YEARS/UNDER 100m.BUTTERFLY
1. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 1:27.17 |
2. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 1:28.86 |
3. | Chloe DEWAR | (89) | Bo'ness | 1:29.93 |
4. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 1:31.53 |
5. | Lisa McIVOR | (89) | N Ayrshire | 1:37.46 |
6. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 1:38.56 |
7. | Cara McGROTTY | (89) | West Dumbart | 1:38.85 |
8. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 1:39.31 |
9. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 1:40.50 |
10. | Jill BARBER | (89) | Kirkintilloc | 1:40.60 |
11. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 1:40.81 |
12. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 1:43.76 |
13. | Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | 1:45.02 |
14. | Siobhan WILSON | (89) | Milngavie &b | 1:46.45 |
15. | Ciara O'DONNEL | (89) | Dollar | 1:46.55 |
16. | Hazel WHITE | (89) | Ren 96 | 1:47.89 |
17. | Rachel MOFFAT | (89) | Helensburgh | 1:48.46 |
18. | Daniela MAZZONI | (90) | Inverclyde | 1:50.25 |
| Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | DNF |
Top of Page
Final GIRLS 11 YEARS/UNDER 100m.BUTTERFLY
1. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 1:27.52 |
2. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 1:28.04 |
3. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 1:29.34 |
4. | Lisa McIVOR | (89) | N Ayrshire | 1:39.97 |
5. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 1:44.82 |
| Chloe DEWAR | (89) | Bo'ness | DIS T 2L. |
Top of Page
Heats GIRLS 16/24 YEARS 200m.BUTTERFLY
1. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 2:27.27 |
2. | Lesley KACZYNSKA | (83) | Milngavie &b | 2:30.84 |
3. | Hazel POLLOCK | (83) | Hamilton | 2:37.38 |
4. | Catriona STRACHAN | (84) | Lanark | 2:39.50 |
5. | Gillian HERON | (84) | Eastkilbride | 2:40.79 |
6. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 2:43.24 |
7. | Jillian TONER | (84) | Scotia | 2:44.34 |
8. | Susan BLACK | (83) | Co Glasgow | 2:45.26 |
9. | Pamela GILMOUR | (82) | Milngavie &b | 2:46.67 |
10. | Debbie TAYLOR | (84) | Eastkilbride | 2:58.03 |
11. | Vicki HEWITT | (84) | Eastkilbride | 3:00.62 |
12. | Susan ROBERTSON | (84) | Eastkilbride | 3:01.15 |
| Ruth AITKEN | (84) | Eastkilbride | DIS T 7L. |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 12/13 YEARS 200m.BUTTERFLY
1. | Ashley McDOWELL | (87) | Alloa | 2:40.06 |
2. | Ashton BOWMAN | (87) | Alloa | 2:42.98 |
3. | Katy TAYLOR | (87) | Co Glasgow | 2:44.54 |
4. | Hayley BOYCE | (87) | Cumbernauld | 2:46.66 |
5. | Julie WILLIAMS | (88) | Ren 96 | 2:55.90 |
6. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 2:57.17 |
7. | Jenny MITCHELL | (87) | Cumbernauld | 3:01.07 |
8. | Stephanie CARBERRY | (87) | Blantyre | 3:01.68 |
9. | Ashleigh WALKER | (87) | Co Glasgow | 3:03.63 |
10. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 3:04.39 |
11. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 3:05.64 |
12. | Jennifer McMILLAN | (88) | Co Glasgow | 3:06.38 |
13. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 3:06.95 |
14. | Laura GODON | (87) | Blantyre | 3:09.05 |
15. | Dawn CAMPBELL | (88) | Co Glasgow | 3:09.49 |
16. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 3:16.33 |
17. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 3:28.40 |
18. | Laura CUNNINGHAM | (88) | Blantyre | 3:32.94 |
19. | Elaine GALLACHER | (87) | Inverclyde | 3:33.98 |
| Laurie McFARLANE | (87) | Co Glasgow | DNF |
| Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | DIS T 7L. |
Top of Page
Final GIRLS 16/24 YEARS 200m.BUTTERFLY
1. | Claire McGARVEY | (84) | Ren 96 | 2:24.96 |
2. | Lesley KACZYNSKA | (83) | Milngavie &b | 2:28.12 |
3. | Catriona STRACHAN | (84) | Lanark | 2:37.19 |
4. | Hazel POLLOCK | (83) | Hamilton | 2:37.85 |
5. | Joanne McALPINE | (84) | Alloa | 2:41.51 |
| Gillian HERON | (84) | Eastkilbride | DIS T 5L. |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 11yrs/UNDER 200m.BACKSTROKE
1. | Hayley LAMB | (89) | Scotia | 2:55.62 |
2. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 3:02.79 |
3. | Jill BARBER | (89) | Kirkintilloc | 3:03.45 |
4. | Jo-Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 3:08.67 |
5. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 3:28.38 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 12/13 YEARS 200m.BACKSTROKE
1. | Ashton BOWMAN | (87) | Alloa | 2:33.80 |
2. | Katy TAYLOR | (87) | Co Glasgow | 2:38.78 |
3. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 2:39.23 |
4. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 2:42.47 |
5. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 2:43.77 |
6. | Julie WILLIAMS | (88) | Ren 96 | 2:43.84 |
7. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 2:45.15 |
8. | Jackie McNEILL | (87) | Co Glasgow | 2:45.90 |
9. | Jenny MITCHELL | (87) | Cumbernauld | 2:46.01 |
10. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 2:46.69 |
11. | Hayley BOYCE | (87) | Cumbernauld | 2:48.05 |
12. | Ashley McDOWELL | (87) | Alloa | 2:48.79 |
13. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 2:48.96 |
14. | Ruth HUMPHRIES | (87) | Co Glasgow | 2:49.31 |
15. | Ashleigh WALKER | (87) | Co Glasgow | 2:49.48 |
16. | Claire McLAUCHLAN | (87) | Scotia | 2:49.90 |
17. | Rosslynne BAND | (87) | Alloa | 2:50.93 |
18. | Jennifer McMILLAN | (88) | Co Glasgow | 2:50.95 |
19. | Stephanie CARBERRY | (87) | Blantyre | 2:51.57 |
20. | Lucie BROWNING | (87) | Lanark | 2:52.18 |
21. | Dawn CAMPBELL | (88) | Co Glasgow | 2:53.00 |
22. | Laura GODON | (87) | Blantyre | 2:53.24 |
23. | Amy KENDALL | (87) | West Dumbart | 2:54.62 |
24. | Fiona MADSEN | (87) | N Ayrshire | 2:54.80 |
25. | Simone HOY | (88) | Kilmarnock | 2:56.64 |
26. | Nicole McDOWALL | (87) | Inverclyde | 2:58.40 |
27. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 3:00.92 |
28. | Jessica ALEXANDER | (88) | N Ayrshire | 3:01.71 |
29. | Jenny McKIE | (87) | Co Glasgow | 3:01.92 |
30. | Kim ABERCROMBIE | (87) | Cumbernauld | 3:02.54 |
31. | Laura JEFFREY | (88) | Renfrew Bath | 3:02.88 |
32. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 3:05.27 |
33. | Emma STEWART | (87) | West Dumbart | 3:06.58 |
34. | Kirsten MURRAY | (88) | Kirkintilloc | 3:09.61 |
| Jane BOYTER | (87) | Milngavie &b | DIS T 1L. |
| Laura McCLUSKEY | (87) | West Dumbart | DIS T 6L. |
Top of Page
Heats GIRLS 14/15 YEARS 200m.IND.MEDLEY
1. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 2:28.76 |
2. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 2:36.57 |
3. | Katie SMITH | (86) | Milngavie &b | 2:37.35 |
4. | Lynsey KIDD | (85) | Co Glasgow | 2:37.57 |
5. | Sally PEARCE | (85) | Cumbernauld | 2:39.85 |
6. | Laura WILSON | (85) | Bo'ness | 2:40.38 |
7. | Ashleigh ARMSTRONG | (86) | Co Glasgow | 2:40.46 |
8. | Fiona McCORMACK | (85) | Kirkintilloc | 2:40.52 |
8. | Claire McEVINNEY | (85) | Milngavie &b | 2:40.52 |
10. | Mairi GILLIES | (86) | Dunoon | 2:40.81 |
11. | Katy FINNEGAN | (86) | Co Glasgow | 2:41.14 |
11. | Crystal CHESTERS | (86) | Dumfries | 2:41.14 |
13. | Natalie WARD | (85) | Co Glasgow | 2:41.30 |
14. | Pauline HEPBURN | (86) | Co Glasgow | 2:41.69 |
15. | Aileen JESS | (85) | Dumfries | 2:42.38 |
16. | Danielle TAYLOR | (85) | Cumbernauld | 2:42.43 |
17. | Rhona FRASER | (86) | West Dumbart | 2:44.10 |
18. | Diane CHANDLER | (85) | West Dumbart | 2:44.27 |
19. | Fiona DYETT | (85) | Co Glasgow | 2:45.09 |
20. | Lauren McVIE | (86) | Eastkilbride | 2:45.73 |
21. | Sheryl BROWN | (86) | Co Glasgow | 2:45.98 |
22. | Gillian McNAUGHT | (85) | N Ayrshire | 2:46.03 |
23. | Elaine RAMSAY | (85) | Ren 96 | 2:46.38 |
24. | Sarah CAMPBELL | (86) | Lanark | 2:48.75 |
25. | Lynsey McMILLAN | (85) | N Ayrshire | 2:51.14 |
26. | Laura McLAREN | (86) | West Dumbart | 2:51.32 |
27. | Kerry MARTIN | (85) | Dunoon | 2:51.71 |
28. | Hayley BOYD | (86) | Bellshill | 2:52.01 |
29. | Lisa ANDERSON | (85) | Stirling | 2:52.52 |
30. | Nikki FINLAYSON | (86) | Ren 96 | 2:55.05 |
31. | Kirsten MILLS | (86) | Eastkilbride | 2:56.18 |
32. | Cheryl HILLIS | (85) | Helensburgh | 2:56.60 |
33. | Sarah McCOWAN | (86) | Dunoon | 2:56.70 |
34. | Vanda SYMINGTON | (85) | Cumbernauld | 3:03.96 |
| Vikki SMITH | (86) | Eastkilbride | DIS T 4L. |
| Louise BLOOMER | (85) | Co Glasgow | DIS T 5L. |
Top of Page
Final GIRLS 14/15 YEARS 200m.IND.MEDLEY
1. | Laura McGARVEY | (85) | Ren 96 | 2:26.77 |
2. | Hannah DEWAR | (86) | Milngavie &b | 2:35.16 |
3. | Laura WILSON | (85) | Bo'ness | 2:35.61 |
4. | Katie SMITH | (86) | Milngavie &b | 2:37.46 |
5. | Lynsey KIDD | (85) | Co Glasgow | 2:39.39 |
6. | Sally PEARCE | (85) | Cumbernauld | 2:40.24 |
Top of Page
Heats (Declared Winners) GIRLS 12/13 YEARS 400m.IND.MEDLEY
1. | Katy TAYLOR | (87) | Co Glasgow | 5:28.31 |
2. | Ashton BOWMAN | (87) | Alloa | 5:33.19 |
3. | Julie WILLIAMS | (88) | Ren 96 | 5:40.13 |
4. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 5:41.62 |
5. | Jenny MITCHELL | (87) | Cumbernauld | 5:45.63 |
6. | Jackie McNEILL | (87) | Unattached | 5:49.00 |
7. | Hayley BOYCE | (87) | Cumbernauld | 5:50.29 |
8. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 5:56.10 |
9. | Fiona MADSEN | (87) | N Ayrshire | 5:56.97 |
10. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 5:57.07 |
11. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 5:57.35 |
12. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 5:58.32 |
13. | Stephanie CARBERRY | (87) | Blantyre | 5:58.58 |
14. | Jennifer McMILLAN | (88) | Co Glasgow | 6:03.34 |
15. | Sarah CARR | (88) | Ren 96 | 6:10.63 |
16. | Ashleigh WALKER | (87) | Co Glasgow | 6:11.32 |
17. | Dawn CAMPBELL | (88) | Co Glasgow | 6:14.46 |
18. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 6:16.74 |
19. | Laura CAMPBELL | (88) | Cumbernauld | 6:19.76 |
20. | Jenny McKIE | (87) | Co Glasgow | 6:20.93 |
21. | Charlene KEENEY | (87) | Co Glasgow | 6:24.03 |
22. | Laurie McFARLANE | (87) | Co Glasgow | 6:31.24 |
| Laura GODON | (87) | Blantyre | DIS T 5L. |
| Elaine GALLACHER | (87) | Inverclyde | DIS T 10L. |
Top of Page
Scottish Swim Meet
Results Service